SUCIB 3 DU De N.V. Leipziger Pelterijen- en Hoedenhandel HOTEL VERWIEL MODELHOEDEN, Geopend van Maandag 6 NoveiDer 11 uur tol 7 nor- Dinsdag 10 tot 6 our. Woensdag 10 tot 6 uur. Hotel VERWIEL Grootestraat. SPORT. Gemengd Nieuws. VAN EN is in Grootestraat Waalwijk met een schitterende collectie welke wij 50 procent goedkoo- per verkoopen als de winkeliers VRAAGT ONS Reclame Garnituur, Winkel prijs f35.-, bij ons 15.25. Skunks Chenotte Garnituur, Winkelprijs f 65.- bij o ns 138.50. Oppossum Garnituur, Winkel prijs f 125.- bij ons f 54.50. Skunks Garnituur, Winkelprijs f 175. bij ons i 95. NATUREL KRUISVOS, Reclameprijs 11.95. Een pracht collectie VOSSEN, WOLVENen vele andere soorten te veel om op te noemen tegen spotprijzen. Groote sorteering van verschillende Parijsche huizen welke wij tegen fabrieks prijzen verkoopen. Let op 't adres VERKOOPSTERS gevraagd. De 17-jarige loodgietersknecht A v. d. Pol is tijdens werkzaamheden op het dak van een garage aan de Lange Nieuwstraat te Nijmegen in brand ge raakt en aan de bekomen wonden overleden. De rietdekker C. de Boer te Laren, die onlangs bij Eemnes door een auto werd aangereden, is aan de gevolgen overleden. De automobilist, die door het felle licht van een schijnwerper, vermoede lijk mede oorzaak was van 't ongeluk, is nog onbekend. De twee personen, die gearres teerd waren, verdacht van de kort geleden gepleegde inbraak bij de firma Van Venen en Marissen te Hilversum, hebben bekend zich aan dit feit te hebben schuldig gemaakt Het zijn een sigarenmaker uit Kampen en een scheepsbouwer uit Amsterdam, beiden sinds eenigen tijd werkloos. De aanhouding geschiedde op grond van gevonden vingerafdrukken. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het te Delfzijl thuisbehoorende tjalkschip „Georgius" in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gedurende een hevigen sneeuwstorm in de nabijheid van Faxe (Denemarken) is gestrand Hooge zeeën sloegen overboord en weldra geraakte het schip lek. Kapitein Geert Feenstra, uit Delfzijl, twee Duitsche matrozen en de eigena resse van het schip, de weduwe L. v. d. Wal uit Delfzijl, die met haar 4 kinderen, een meisje en drie jongens van 11, 9 en 8 jaar, aan boord was, moesten in het want redding zoeken. De stranding had des morgens tus- schen 3 en 4 uur plaats, doch werd van de kust eerst om halfdrie ontdekt. Al dien tijd hebben de opvarenden zich in de hevige koude aan de toawen moeten vastklemmen. Met gevaar voor eigen leven gingen om halfacht de strandvoogd en twee van zijn helpers in een praam naar 't wrak. Slechts met groote moei ie slaag den zij er in, de schipbreukelingen te redden, doch het bleek, dat de 3 zoons van de wed. v. d. Wal doodgevroren waren. Donderdagavond heeft ia Ter heiden, gelegen nabij Breda» een groote ramp plaats gehad. De eeuwenoude, mooie gothlsche R.K. Kerk, dagteekenend van 1192, Is 'n prooi der vlammen geworden. De schuld ligt weer aan die verd.... loodgieters, zooals de Steur3 het eens in zijn verontwaardiging in de Kamer kernachtig uitdrukte. Loodgieters hadden op het dak der kerk gewerkt. Om 5 uur Donderdagavond sloegen de vlammen uit de kerk en begon het vernielingswerk aan een der mooiste monumenten (na St. Jan en de kerk te Breda) van Noord-Brabant. De brandweer uit het dorp kon uit den aard der zaak weinig uitrichten. Onmiddellijk werd naar Breda om assistentie geseind en om 6 uur werkte reeds de stoombrandspuit uit Breda, maar ook deze wa9 niet tegen deze vuurzee opgewassen. Het was intusschen gelukt, de heilige vaten uit bet tabernakel te halen en den kruisweg in veiligheid te brengen. Tot 10 uur in den avond woedde de brand voort, de houten torenspits en 't dak stortte met donderend geraas in. Alleen de eeuwenoude muren zijn nog blijven staan en men hoopt, dat deze nog sterk en hecht genoeg zullen zijn, om hierop de kerk weer op te bouwen. De nu afgebrande kerk van Terhey- den was toegewijd aan den H. Anto- nius, abt. De kerk behoorde aan de parochie, de toren aan de gemeente. De oorsprong van deze kerk is een kapel, die in 1400 gebouwd werd 1590 werd de kerk door een brand ernstig geteisterd, in 1603 zwaar ge havend door een storm en in 1671 werd de kerk voor 'n gedeelte door den bliksem verwoest. In 1876 werden kerk en toren geheel onder leiding van dr. P. J. H. Cuypers gerestaureerd. De toren is, naar de geschiedschrij vers meenen, ouder dan de kerk en heeft vermoedelijk tot een kleine kerk behoord. De toren droeg drie klokken. De kerk bestond uit 'n westtoren en een driebeukig schip. Zaterdagnamiddag ontdekte men te Reusel brand in de boerderij van J. Laweyssen Jzn. aan de Deenestraat. Voor men behoorlijk hulp kon verlee- nen was de boerderij, welker eigenaar afwezig was, verbrand. De boerin met twee kleine kinderen bevonden zich thuis. Verschrikkelijk verbrand kwam de vrouw uit de vlammen te voorschijn. Spoedig bleek den geneesheer dat het leven niet behouden zou kunnen blijven en korten tijd later overleed de vrouw voorzien van de H. H. Sacramenten. De kinderen bleven ongedeerd De geheele boerderij brandde tot den grond toe af, terwijl 4 koeien en 2 paarden mede in de vlammen om kwamen. Een veulen en een kalf kon den worden gered. Huis en inboedel zijn verzekerd voor een bedrag van f 4000, het vee is niet verzekerd. De brandweer kon wegens gebrek aan water weinig uitrichten. Rapport Waterleiding. DAMPS van Waalwijk en Omstreken verzuimt deze verkooping niet. Het loont de moeite een kijkje te nemen. KOOPT VOOR 12 UUR- Aan hetzelfde adres Zich aan te melden MAANDAGMORG'EN 10 uur. nemen, moet men op dien datum dus bovengenoemdeo leeftijd hebben be reikt. Reeds thans kau men zich voor het in stituut opgeven en wel bij de verschil lende instructeurs, die in de diverse plaatsen les geven, of indien deze niet ter plaatse komen zal men ten stad- huize zijner woonplaats wel nadere In lichtingen kunnen verkrijgen. C. C. KANNEMANS, le Luitenant der Iofanterie. Ged. bij deu V. L, S. DUSSEN. De Heer L. v. d. Stelt, oud- poinologischer cursist is benoemd als tuin der op de uitgestrekte boscb- en heerlijk heid van den beer van Dam te Brakel. Op twee plaatsen alhier is onder de krulstaarten de pest en vlekziekte uitge broken. Door den veearts zjjn direct maat regelen genomen. Menig beestje is reeds bezweken wat voor vele een schadepostje is. Door den plotseling invallende strenge vorst zfln hier honderden mudden aardap pelen gerooid en ongerooid, bevroren. Er lagen nog hoopen op het land. Ook de appels die nog aan de hoornen hingen hebben veel geleden. Het Nederlandsche elftal. De Nederlandsche elftal commissie heeft gisteravond te Amtserdam vergaderd en het volgende elftal samengesteld voor den wed- stryd welke 19 November te Bern tegen Zwitserland zal worden gespeeld. DoelVan Tilburg. Achter: Denls en Pelser. Midden: Steeman, Hulsman en Hordijk. Vóór: Petit, Soons, Schot, N. N. en Boelie Kessler. Invallers zyn De Boer (Ajax) en Lefèbre (Kampong) en Groen (Be Quick.) Den llden November zal dit elftal in het Stadion te Amsterdam een oefenwedstryd spelen tegen Go Ahead uit Deventer. Schryvende over het le Wilhelmina-elf- tal dat 1.1. Zondag een wedstryd verloor, sellry ft de Prov. Crt. Een pleister op de wonde van Wilhelmina is de zege van het tweede elftal op de Rood borstjes. Wie dezer twee zal kampioen wor den? Of het absoluut zeker is dat een dezer twee kampioen wordt, zou ik durven vragen. X. Van een Portugeesch visscliersvaartuig waarvan de naam hier nog niet bekend is, zyu drie weken geleden tydens een orkaan 22 man om het leven gekomen. Dit bericht bracht de heden te St. John van Grand Banks binnengeloopen Fransche trawler Fleurus. Zondagavond omstreeks 12 uur is op de Baan te Haarlem de 65-jarige schilder B. F. C., wonende Morinuesteeg te Haarlem, uit een in beweging zynde tram, komende van Amsterdam, gesprongen. Iiy viel en kwam terecht onder de tram, waardoor zyu rechter onderbeen werd afgereden en hy verschillende groote hoofdwonden bekwam. De ter hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. De sneltrein ParysBrest liep heden morgen by het station Cliatelaudrou op een goederentrein. Het sein stond op onveilig, doch door den hevigeu sneeuwstorm kon de machinist van den sneltrein dit niet zien. Tot nu toe zyn er 14 dooden en 39 gewon den, van die verscheidene ernstig. Het kasteel van graaf Massereine is gistermorgen vroeg geheel door brand ver woest. De bedienden moesten door de ven sters in veiligheid worden gebracht. Een van hen kwam om. De graaf en gravin en een aantal gasten werden gered. ii. De tweede weg die zou zyn in te slaan, om aan de levering beneden kostprys en de jaariyksche verliezen een einde te maken, is liet. verhoogen van de abonnementstarie ven. Thans loopeu de volgende abonnementen Klasse 1 160 A 5.20 per jaar is 832. 2 316 A 7.80 per jaar is 2.464.80 3 79 A 10.40 per jaar is 821.60 4 276 A 13.per jaar is 3.588. mentstarief. Dit vindt zyn oorzaak in een relatief veel te groot waterverbruik voor abonnementen. Het kan wellicht zijn nut hebben nog eens na te gaan, welk verschil het metertarief zou opleveren- met het verhoogd abonne mentstarief. Klasse 1 en 2 (woningen met 13 ver trekken) zouden buiten raeterhuur over den meter moeten betalen by een minimum vau 10 M3 per kwurtaal, of 40 M8 per jaar 40 x 30 cent is 12.—, terwyi zy volgens bet verhoogd abonnementstarief betalen respectieveiyk 10 en 12.60; klasse 3 en 4 (woningen met 45 vertrekken) mini mum 15 M3 per kwartaal, of 60 M3 per jaar 60 X 30 cent is 18.en volgens het ver hoogd abonnementstarief respectievelijk 15.20 en 17.80. Welke aanmerkeiyke verschillen in water verbruik het abonnementsstelsel geeft boven het meterstelsel biykt hieruit duideiyk. Het kwantum over abonnementen te leveren water is zoo groot, dat de gemiddelde prys per M3 nauweiyks even de 19 cent haalt, terwyl het voor metertarief minimum be rekend waterverbruik een opbrengst geeft an 0.30 per M3, zonder dat het meter tarief zooveel beduidend afwykt van het verhoogd abonnementstarief. Opgemerkt zy liierby nogmaals dat de minima door meer dere aangeslotenen zullen worden over schreden. Het minimum-verbruik bij meter tarief zou bedragen 476 aansl. met 40 Ms p. j. is 19.040 M3. 355 aansl. met 60 M3 p. j. is 21.300 M8. Totaal 7.706.40 Om den kostprys voor de abonnementen te naderen,- zouden minstens de abonne mentstarieven als volgt zyn te verhoogen Klasse 1 160 A 10.per jaar is 1.600. 2 316 A 12.60 per jaar is 3.981.60 3 79 A 15.20 per jaar is 1.200.80 4 276 A 17.80 per jaar is 4.912.80 Totaal 11.695.20 Daardoor wordt een meerdere opbrengst verkregen van 11695.20 minus 7706.20 is 3.989.— Zou de prys, waartegen naar de aboune- mentstarieven het water verkrygbaar is berekend naar het kwantum over die tarie ven geleverd, 13 cent per M3. bedragen, dan zou die by de voorgestelde verhooging ruim j 19 cent bedragen. Hierdoor springt al direct in het oog dat ook by een beduidende ver hooging van het abonnementstarief nog een aanmerkeiyk verschil biyft bestaan tusschen het metertarief van 30 cent per M3 en de gemiddelde prys per meter van het abonne Totaal 40.340 M8. terwyi bij een opbrengst van 7.706.40 vol gens liet bestaande abonnementstarief een waterverbruik is aan te nemen van 59.203 M3, een verschil dus van 18.863 M3 of onge veer 1/3 met het thans over abonnementen eleverde water. Op den duur moet deze mindere leve ring geven een besparing op brandstoffen, op machines enz., terwyi de reserve-capaci teit van het pompstation met geiyk kwan tum wordt vergroot. Het metertarief kleeft echter het bezwaar aan, dat voor doorvoering daarvan 18.000 moet worden geleend, waarvan rente en af- schryving wel ruimschoots worden gedekt, zooals hiervoor Ls becyferd. doch waarmee de toch reeds groote schuldenlast die op het bedryf drukt, nog wordt verhoogd. Daaren boven is by het abonnementsstelsel voor betaling aansprakeiyk de eigenaar van bet geabonneerde pand. terwyi by bet meter stelsel de huurder het gebruikte water heeft te betalendat dit nu en dan moei- lykheden zal opleveren behoeft geen betoog, de ervaring lieeft dat geleerd, voor de by- betaling op het muntgasverbruik. Beide stelsels hebben dus gebreken die niet volkomen zyn te ondervangen. De op brengst van het thans over abonnementen geleverde water moet noodzakeiyk hooger worden omdat het ver beneden kostprys wordt verkocht. Die verhooging moet dus worden gevonden, lietzy door verhooging van het abonnementstarief, lietzy door in voering van liet algemeen nietertarief. Het ligt voor de had dat by aanvaarding van 't eerste middel de verhuurder, die bet abon nement betaalt, de hooge re lasten zal af wentelen op deu huurder, zoodat per slot de waterverbruiker hetzy geabonneerd, het- zy over meter geleverd, zyn verbruik zal hebben te betalen. Waar nu voor hem de waterprys voor beide stelsels dooreen ge nomen niet van beteekenis uiteenloopt, zou den wij tocli liet metersysteem prefereeren boven liet abonnementstelsel. Het laatste moge al eenvoudiger zyn, bet eerste schept naar onze overtuiging een meer reëele basis voor een economische exploitatie, die ten slotte de verbruikers ten goede moet komen. De mogeiykheid blijft nu nog open voor liet gedeelte der aansluitingen, dat thans over abonnementen water geleverd krygt. een gecombineerd meter- en abonnements stelsel toe te passen. Er zou een tar'ef zyn te betalen dat voor woningen met 5 ver trekken by wyze van abonnement een be drag berekent op basis van een minimum- verbruik van 10 en 15 M3 per kwartaal tegen 0.30 per M3 al naar gelang de woning 13 of 45 vertrekken heeft; voor de eerste categorie woningen zou liet abon nement dan beloopen 3.per kwartaal en voor de tweede 4.50. In elke woning zou uiettemin een meter moeten worden geplaatst en elk verbruiker, waarvoor dit abonnementstarief zou worden toegepast, zou dan boven dat tarief hebben by te be talen het verbruik boven het voor zijn wo ning bepaalde minimum van resp. 10 on 15 M3 per kwartaal. De voordeelen van het meter stelsel biyven dan in elk opzicht be houden, terwyi een der voordeelen van het abonneraentsstelsel daaraan wordt toege voegd. Immers als tot u toe zal de verhuur der aansprakeiyk blyven voor het voor abon nement verschuldigde. In plaats dus van een kwitantie voor eiken huurder zal men slechts krygen ééne voor eiken verhuurder. Aannemende dat de verhuurder het lioogere abonnemeutstarief zal verhalen op den huur der dan biyft liet voor dezen laatste toch gemakkeiyker het waterverbruik te betalen in den vorm van een geringe verhooging der weekhuur dan eene betaling in eens op het einde van elk kwartaal, wat voor velen bezwaarlyk kan zyn. Daarmede zouden ook de kosten van meerder administratiewerk en die van invordering aanmerkeiyk wor den verminderd. (Wordt vervolgd). Groote Vetoing DAMESHOEDEN PELTERIJEN. raeugi bi nirsm

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6