Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville. EERSTE BLAD. Wij garandeeren U „De Stralende Zon". Binnenland. FEUILLETON „NOORD-BRABAND" Land- en Tuinbouw NUMMER 87. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1922. 45e IAARGANG. Uitgatï: WAALWUK8CHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen- de vakkundigste behandeling. Billijke prijzen. Keurige afwerking. Stoomververij en Uitstoominrichling Depot sTH. v. d. SANDEN. Groote straat 415; Kaatsheuvel, N. STRAVERS, Hoofdstraat. 2246 Bij de Dinsdag onder leiding van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant gevoerde besprekingen tusschen afgevaardigden van de werk nemers- en de werkgeversorganisaties, heeft de Ned. R. K. Bond van Tabaks bewerkers voorgesteld, de loonsverla ging in plaats van 4 of 5 percent te bepalen op 2 percent. De werkgevers zeiden, geen oordeel over. dit voorstel te kunnen uitspreken, alvorens zij wisten, hoe de andere werknemersorganisaties (Nederl. Bond en Federatie) daartegenover stonden. De afgevaardigden van deze beide organisaties, die te dien opzichte geen mandaat hadden, verlieten daarop de conferentie, welke vervolgens door de werkgevers met de R. K. werknemers werd voortgezet. Men kon het ten slotte op een onderdeel, n.l. de wijze van toepassing der verlaging niet eens worden. Het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Tabaksbewerkersbond zou eergisteren zijn standpunt omtrent dit onderdeel bepalen en de hoofd besturen van den Nederl. Sigaren makers- en Tabaksbewerkersbond en de Nederl. Federatie van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers zullen zich be raden, welke houding zij thans hebben aan te nemen. Wij hebben ons Donderdagmorgen telefonisch gewend tot het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Tabaksbewerkers- van ,J)e Echo van het Zuiden". 163). bond, die ons meedeelde dat tot heden geen overeenstemming is bereikt met de patroons, „maar wij zijn thans van het doode punt af en zullen verder onderzoeken wat ons te doen staat". Hsgz. Vandaag gaat de gewezen Duit- sche kroonprins, vergezeld van den burgemeester van Wieringen, den heer Kolff, per auto naar Doorn, ten einde bij bet huwelijk van xijn vader tegen- woo'dig te zijn. Het Hdbl- meldt Gistermiddag Is de Duiische gezant in den Haag de gast van den tx-keizer aan het noenmaal geweest, waarbij mede aanzaten de zuster van den ge wezen keizer, kapitein Van Hout van de marechaussees met echtgcnoote en de hof-art9 dr. Haehner met echtge- noote. Om 3 uur vertrok de gezant. Gisteravond zijn de hertog van Brunswijk en prins Adalbert met hun gemalinnen te Doorn aangekomen. Van daag wordt prins Fürstenburg van Pots dam verwacht. Het Nederl. Correspondentiebu reau in Den Haag heeft van bevoegde zijde* bevestiging ontvangen van onze zienswijze, dat eeo wijziging van de regeling van den 9tandplaatsaftrek in het bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren niet de op 1 Juli 1922 genoten wedden zal kannen aantasten. Bi) de opening van het kanaal van Wtllebroeck zal Hr. M9. Torpedo- boot Z3, commandant luitenant ter zee le kl. P. T. de Meester, Nederland vertegenwoordigen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden van den vol genden Inhoud Mtjn aandacht wordt er op gevestigd, dat werklieden, ondanks het feit dat zij werk hebben, zich toch als werkloos aangeven eo, ten einde steun te ont vangen ingevolge de getroffen steun regeling. soms daartoe door den werk gever in de gelegenheid gesteld, gaan stempelen. Voorts zou niet steeds juiste opgave gedaan worden van de gezins inkomsten. Na ernstige overweging acht ik het Mocht de gevraagde medewerking onverhoopt niet worden verleend. daD zal daarvan het gevolg zijn, dat sub sidie in de kosten van werkloozenzorg aan nw gemeente vanwege mijn depar tement alet of niet meer zal worden verleend. ^gST^WAA LW K. ferrr^y [door ERVARING STERK- De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der AdvertendBn 20 cent per regel; minimam 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. „Zoo! Gold 't Jeanne Fortier!" herhaal de Georges verwonderd. „Het is ook om over haar te spreken, dat ik gedurende uwe afwezigheid dagelijks by u ben geweest." „Hebt gy iets nieuws ontdekt?" ,Ik beb Jeanne Fortier zelve gezien?" riep Georges uit. „Hebt gtj Jeanne Fortier zelve gezien?" vroeg de schilder, met de grootste verba zing. „Ja". „En waar dan toch?" „Vyf dagen geleden is zy hier geweest, hier, in dit vertrek, op de plaats waar gy thans gezeten zyt." „Hier! En hoe is dat geschied? Wie heeft u gezegd, dat zy het was?" „Het toeval." „Ik kan dat raadsel niet ontcyferen. Ver klaar u nader." Georges verhaalde zyn gewezen voogd het bezoek der brooddraagster, toen zy hem de door haar gevonden papieren kwam te rugbrengen, die hy op straat verloren had, om tevens hem te raadplegen over Har- mant's en Mary's handelen ten opzichte der arme Lucia. „Weet zy dat Lucia hare dochter is?" onderbrak hem Stephaan. „Ja, dat weet zyik verzeker het u." „Heeft zy u gezegd dat zy Jeanne Fortier is?" „Neen, doch ik heb het geraden, evenals Paul Harmant het raadde." Stephaan Castel werd meer eu meer ont- „Wat! Heeft Paul Harmant haar ook ont moet?" „Ja". „Heeft hy haar herkend? En hoe geschied de dat?" „Door de wyze, waarop zy Lucia's zaak bepleitte. Een moeder, die hare dochter ver dedigt, kan alleen dergelqk accent aanvoe ren." „Heeft Jeanne Fortier Paul Harmant herkend?" „Dat kon moeiiyk. Het was de eerste maal dat zy hem ontmoette." De schilder greep met beide handen naar zyn voorhoofd. „Myne verdenkingen brachten my dan bepaald op een dwaalspoor," riep by uit. Wat gy my mededeelt is er een duideiyk bewijs van." „Gy hadt verdenkingen? En tegen wien?" „Tegen Paul Harmant." „Ik twyfelde er aan. Uwe geheimzinnige woorden hadden het my doen vermoeden. Wat geloofdet gij dan?" „Dat Paul Harmant Jacques Gérard was, Jules Labroue's moordenaar ZES EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. „Hy Jacques GérardHy Jules La broue's moordenaarherhaalde Georges door deze verklaring hoogst ontsteld. En dan vroeg hy na enkele oogenblikken „Maar wat deed u dat veronderstellen?" A-lies en niets," antwoordde Stephaan. „Het kwam my voor dat de persoon van Paul Harmant als in een geheimzinnig waas is gehuld, zyne reis naar New-Tork, zyn huweiyk in Amerika en vooral zyne plan nen volkomen geiyk aan die, waarop Jules Labroue alle hoop voor de toekomst vestig de en dan zekere by zonderheden zyns le vens, zyn laf en tevens wreed gedrag tegen over Lucia, zyn tot het uiterste doorgezet verlangen om Lucien Labroue zyne dochter te doen huwen, het overleggen van het stuk dat een smet werpt op Lucia's naam en een afgrond graaft tusschen haar en Lucien, al die zaken schenen my het bewys te leveren dat Paul Harmant wel eens de ellendeling kon zyn, en heden verdwynt alles gaat alles in rook op! Ook moet ik erkennen, dat lk niets tegen hem ontdekt heb. Uit myne on noodzakelijk, dat maatregelen worden getroffen om verder bedrog zooveel mogelijk te voorkomec. Ik verzoek u dan ook, bij dc steoaverieenlng steeds eeo sterke controle te doen uitoefenen en, indien gevallen van fraude worden geconstateerd, daarvan aan den betrok ken officier van justitie onverwijld ken nis te geven, ook in die gevallen, waarin door den staat in de kosten van steunverleening niet wordt bijgedragen. Voor het geval dat in uw gemeente een commissie van steunverleening be staat, zal het mij aangenaam zijn zoo uw college der commissie mededeeling wilde doen van dit, mijn schrijven, onde* ultnoodiglng dienovereenkomstig te willen handelen. Ik vertrouw op uw volle medewer king in deze, e.q. ook van die der commissie Van steunverleening, te mo gen rekenen. Van de besturen der ge meenten. waarin steun wordt verleend, zal ik gaarne spoedig hiervan de ver zekering ontvangen. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN derzoeking volgt zelfs dat Paul Harmant wel de ware naam van dien man is, dat na de school van Chalons met uitstekende ge tuigschriften van bekwaamheid verlaten te hebben, by zeer goed de uitvinder is kunnen worden, dien wy kennen, en zoo pleiten myne navorschingen vóór in plaats van te gen hem. Ik moet erkennen dat die man de slaaf is eener blinde en overdreven vader- lyke liefde en dat alles wat de industrieel doet hy steeds zyne dochter voor oogen heeft." „Maar," hernam Georges Darier, „wie heeft hem dan dat authentiek stuk geleverd, waarvan hy zich tegen Lucia bediend heeft?" „Myn beste jongen," antwoordde de schil der, hier legt gy juist den vinger op het duister punt. Hier geraakt ook voor my alles in verwarring. „Hebt gy niets ontdekt?" „Luister Hier verhaalde Stephaan Castel de by- zonderheden zyner onderzoekingen te Joigny en te Bois-le-Roi. „Wie mag toch die baron de Reiss zyn?" riep Georges uit, na aandachtig te hebben toegeluisterd. „Ziedaar eene vraag, die ik my reeds zoo vaak gesteld heb, zonder in staat te zyn daarop te antwoordenDaar begin ik vasten voet te verliezen;wanneer ik daaraan denk gevoel ik in myn binnenste nog een ernstigen twyfel, niettegenstaande de zekerheid, die ik omtrent Paul Har- mant's indentiteit heb opgedaanDaar schynt het licht niet meer, daar loop ik angstvallig te midden van dikke duisternis senWelke onbekende, onbegrypeiyke banden bestaan er tusschen baron de Reiss en Paul Harmant, tusschen dien man en Duchemin, den dief, en de zonderlinge juf frouw Amanda?" dat zou ik moeten weten, en ongelukkigiyk weet ik er niets van." „Maar welk belang hebt gy toch, als ik 't u vragen mag, om deze sombere punten op te helderen in eene zaak, die u eigeniyk in bet geheel niet aangaat?" Stephaan staarde den jongen advocaat op een zonderlinge manier aan, doch antwoord de niet. Na enkele oogenblikken hernam hy „Gy veronderstelt dat LIae Perrin, de Wat iedere maand te doen geeft, (le helft November) Nadruk verboden. De herfst ie de lijd voor de hoofd bemesting met kunstmeststoffen Kali- mest en phosphorzuurmest moe en nu uitgestrooid woiden. Kalimest kan men nu, voor bouw- en welland beide, uit strooien in het goedkoope kaïoiet. Wil men eerst uitstrooien in het voor jaar, dan dient men het duurdere patentkali te gebruiken. Over 't alge meen is er, gelukkig, veel herfstvoeder, spurrie en knolgrocn, terwijl ook de oogst van voederbleten zeer meevalt. De nachtvorsten in October deden vreezen, dat spurrie en knolgroen, waarvan er genoeg is tot Kerstmis en Nleuwjaa', te zeer zou lijden. lokuilen zou dan het be9te zijn. Spurrie wordt ook wel op ruiters of staken gedroogd, om in den wiDter te worden vervoederd. 't I9 een uitnemend voer, 't geeft veel en beste melk, terwijl de geurige spurrie- boter gewild is. 't Maaien van de spurrie geeft grootere opbrengst dan 't plukken. Na spurrie moet de akker goed gemest worden, omdat het gewas veel kali eu phosphorzuiir uit den grond haalt, t Land komt veelal te laat vrij voor roRgc* Een goede bemesting is In leder geval noodzakelijk dat rogge en spurrie vaak niet best wil, vindt dikwijls zijD oorzaak in de onvoldoende bemesting. Dun ploegen en eggen, of het gebruik van een ultivator, dient aan het diep- bouwen vooraf te gaan. Van knollen voedere men niet te veel, dit zou door- loop geven men voedere er zooveel droog voer bij als de dieren willen eten. Wat men te veel heeft kulle men In. Men voedere het knolgroen versch, niet verwelkt, dus is het gewenscht om lederen dag te plukken of te maaien, en niet voor enkele dagen tegelijk, en het groen aan hoopjes te zetten. Om de melk voor de »kno!lenlucht» te vrijwaren, wanneer het vee is gestald, melke men eerst, verwijdere de melk, en voedere eerst dan het knolgroen. Wie veel knollen heefr, beginne met h-t cro<"n en d<» W!eln<* knnl1<»tj er brooddraagster, niemand anders is dan de veroordeelde Jeanne Fortier, de ontsnapte van Clermont?" „Alles noopt my dit aan te nemen." „Weet gy, waar zy woont?" „Neen, maar door bemiddeling van Lucia zal hare woning gemakkeiyk genoeg te vin den zyn." „Ja, daarin hebt gy geiyk." „Wenscht gy haar te ontmoeten?" „Neen, antwoordde Stephaan Castel vast beraden. „Waartoe zou het dienen?" „Wellicht Ls zy in staat inlichtingen te verschaffen." „Welke inlichtingen?" Den dag liarer veroordeeling is zy niet in staat geweest hare onschuld te bewyzen... Heden zal dat zeker niet bteer gaan... Denken wy er niet meer aan... Ik meende een bewys gevon den te hebben, en thans ontsnapt my dit op het oogenblik, dat ik meende slechts te heb ben toe te grypen... Alles is thans gedaan!" „Gy zet uwe navorschingen dan niet ver der voort?" „Hoe zou ik het doen?" „Zult gy niet trachten de hand te leggen op dien baron de Reiss, die wellicht in de gelegenheid is het raadsel op te lossen?" „Voor het oogenblik niet." Zoo sprekend verheelde Stephaan de waar heid doch hy had redenen om zyne plannen thans niet bekend te maken. Toen by Georges verliet werd zyn geest door een enkele zaak bezig gehouden, door een soort ldée flxe: Baron de Rei9s moest gevonden worden. Doch waar? Laat ons nu Raoul Duchemin gaan op zoeken. zyn vertrek naar Parys hebben wy reeds vernomen. Hy was byna volkomen hersteld en in 't bezit van het niet onaardig sommetje, hem door de maatschappy uitbetaald. De jongeman bad kamers gehuurd in de nabyheld van de Damesstraat, waar Aman- dawoonde, in het kwartier van Batignolles. Noch Duchemin noch Amanda hadden de wraakzuchtige plannen vergeten tegen Soli- veau, den valschen baron de Reiss gesmeed. Duchemin en Amanda brandden van ver- legge de groote knollen op een hoop bij hu<s. Wilt ge uw gazon mesten met na tuurlijke mest, daD kunt ge bet than9 doen. 't Liefst neemt ge koe-en paarde- mest door elkaar ee strooit die regel matig uit, het gra9, aldus bedekt, is beschut tegen vorst en scherpen wind, terwijl de voedingsstoffen in de volgende maanden den grood doortrekken. Het overgebleven stroo wordt in'tvoo-jaar verwijderd. Ge kunt nu nog rozen stekken, 't Beste is echter eiode Juli. Thans kan het nog geschieden in wit zand; met het oppotten ia 't voorjaar zullen ze wel wat te lijden hebben. Uw Fuchsia's kunt ge, als ge, niet over een bak of kas te beschikken hebt, overhouden in een vorstvrijen kelder. Het jonge lot, dat dezen zomer is ge groeid, wordt eerst op twee leden na ingesneden. Men geve ze in den winter geen water De Oude Coleos-planten kunnen in de warme kas gebracht wor den, om er dan in 't voo-jaar mee voort te kweeken. Deze planten ztln echter zeer vatbaar voor luis en kwij nen spoedig weg. 't Beste doet men derhalve in 't voorjaar te zaaien. Uw wortelen, in October in den bak ge zaaid, zullen nu wel zoo ver zijn dat gij zekunt dunnen en zuiveren van onkruid laat de overblijvende op een afstand van 3 a 4 cM staan. Haal nu het Brus- selsch wbloof en de Cichoreiwortelen uit den grond, voor ze soms vastvrie zen. Soijd het loof even boven den grond af, licht de aarde wat met den greep op, snijd de wortels een weinig ln en kuil ze in rijtjes, elke rij met aarde bedekkende, in. Btj sterk vriezen met wat blad bedekken, ge kunt ze dan bi) vriezend weer altijd steken om er loof van te hebben. Vriest het niet, haal dan het bied er weer af. Breng wat fijne paardemest op de aardbei- bedden, ter bemrstlng. Bewaar de appelen eo peren op droge en vorst- vrije zoldershoe koeler, hoe beter. Leg de vruchten op couranten en dek ze er ook meevrle9t hel erg, doe er dan nog een kleed of stroo over. Is de vorst voorbil, dan zoo mogelijk luchten, maar zooder tocht. langen om te weten, wie eigeniyk baron de Reiss was, en vooral om de voor hen zoo gevaariyke stukken uit zyne handen te krygen, die hy met zyn geld had weten meester te worden. De vroegere ambtenaar begreep thans, doch wel wat laat, hoe hy door den diefstal in het archief gepleegd, bedreigd werd. Wat zou hy de wissels en het ontvreemde proces verbaal gaarne terug hebben gehad. Even vurig verlangde Amanda naar het bezit der schuldbekentenis, die zy voor madame Delion te Joigny geteekend had. Zy hoopten naar aanleiding der betrek kingen, die er tusschen Ovidius en den groo- ten industrieel Paul Harmant bestonden, 't spoor van den valschen baron de Reiss te vinden. De jonge vrouw was zeer wraakgierig. Ovidius had haar willen dooden en was thans nog in 't bezit van stukken, die meer dan voldoende waren om haar ongelukkig te maken. Dat zyn zaken, die zoo licht niet vergeten worden. Niets te wereld zou in staat geweest zyn Amanda hare plannen van wraakneming te doen verzaken. Denzelfden avond nog dat Duchemin te Parys was aangekomen, had zy hem ont moet en dit thema met hem besproken: „zyt gy bereid tegen onzen gemeenschap- peiyken vyand te handelen? vroeg zy hem. Raoul, iemand van zwakke natuur, moest steeds onder iemands heerschappy staan. „Zeker, zekerantwoordde hy. „Zeer goed," antwoordde Amanda, „dan zullen wij gezameniyk handelen." „Wat heb ik te doen?" „Eerst moeten wy trachten het spoor van dien man te ontdekken, en dan dat spoor volgen, steeds in de schaduw, op zyne hie len, om zoo na te vorschen waar hy woont." „En wanneer wy dat gevonden hebben?" „Dan zullen wy wel een middel weten te vinden by hem binnen te dringen, zyn meu bels te doorsnuffelen en de hand te leggen op de papieren, waarin wy belangstellen. Zult gy alles doen wat ik van u verlang?" „Ja." „My trouw gehoorzamen?" „Geiyk een Pruisisch soldaat zyn onder officier gehoorzaamt." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1