UURGENS' PLANTENBOTER SÏADSSCHOON. V L Tweede Blad Buitenland VOEDZAAM O VE&SPANtHNG ALLEEN g NUMMER 88. ZATERDAG 4 NOV. 1922. 45e Jaargang. Rapport Waterleiding. III. Wanneer de meerderheid der Com missie meent te moeten adviseeren het algemeen metertarief in te voeren, dan geschiedt dit slechts onder beding dat rente,- afschrijving en onderhoud niet in den vorm van meterhuur worden gebracht ten laste van den verbruiker, doch dat die in de gewone exploitatie uitgaven van het bedrijf worden opge nomen. Bfijkens de hiervoor gegeven bere kening zou door laatstbedoelden maat regel de exploitatie worden belast met f2.750,—. De vraag dient dan te wor den gesteld of ditvkan geschieden zon der verhooging van den waterprijs, die thans voor huiselijk gebruik is bepaald op f 0,30 per M3. Wij becijferden reeds dat bij het voorgestelde minimum-ver bruik van 10 en 15M3 per kwartaal, een meerdere opbrengst wordt verkregen van f 4.395 60. De opbrengst zal zeer waarschijnlijk grooter zijn, omdat menig verbruiker het minimum zal overschrij den. Wanneer dus de meerdere op brengst moet worden verminderd met de melerkosten ad f2.750,—, blijft de zuiver meerdere opbrengst minstens f 1.645.60. In aanmerking genomen dat de begrooting 1922 voor het waterlei dingbedrijf een vermoedelijk nadeelig saldo oplevert van f2.586.--, dat het toenemend aantal aansluitingen in den loop van dit{ jaar,{.waarschijnlijk niet zoo groot zal zijn, dan mag wor den aangenomen, dat het bedrijf voor r- boekjaar 1923{{zich zal kunnen be druipen, ook zonder verhooging van het thans geldende tarief over meters. Concludeerende hebben wij de eer U voor te stellen te - bevorderen le. dat de artt. 16, 17 en 18 van de verordening, regelende de voorwaarden waarop water zal worden geleverd door het waterleidingbedrijf, vastgesteld den 8 Juli 1920 worden in overeenstemming gebracht met ^hetgeen door ons wordt voorgesteld 2e. dat een crediet wordt verleend, groot f 18000,— tot dekking der uit gaaf voor aankoop en plaatsing van nieuwe meters. Nu eenmaal het onderwerp van de versterking der middelen van het waterleidingbedrijf is aangesneden, meenen wij niet te moeten nalaten Uwe aandacht te vestigen op het middel bij uitnemendheid om het bedrijf.in korten tijd uit de moeilijkheden te brengen en de rendabiliteit voor de toekomst te verzekeren, ook na beduidende ver laging van de tarieven. De woningtel ling, einde 1919 gehouden, toonde aan dat de gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen samen 1735 woningen hadden (fabrieken en werkplaatsen niet medegerekend). Van dat getal waren er op hetzelfde tijdstip slechts 894 aan gesloten, of ongeveer 50 pCt. In welke mate de waterverkoop nog kan worden verhoogd zonder aanmer kelijk hoogere productiekosten, spreekt hier duidelijk uit. Het water van pom pen en putten is in onze gemeente over het algemeen van slechte kwaliteit; de onderzoekingen hebben uitgewezen dat de getrokken monsters bij uitzon dering slechts voldoen aan de eischen. die aan behoorlijk drinkwater worden gesteld. Wanneer de Raad er toe zou kunnen besluiten bij verordening te bepalen dat elke woning, waarvan de bewoners zijn aangewezen op pomp en putwater dat niet voldoet aan de eischen van drinkwater, moet worden aangesloten aan de waterleiding, dan zou daarmee niet alleen een sanitaire maatregel zijn getroffen van groote be- teekenis, waarmee de gemeenschap slechts gediend kan zijn, doch de finan- tieele positie van het waterleidingbedrijf zou zeer gunstig worden, terwijl de prijzen van het water zouden kunnen worden verlaagd Indertijd is boven de boekwaarde van het overgenomen waterleidingbedrijf nog een groot be drag betaald aan goodwill, omdat men meende dat met een gemeentelijke ex ploitatie de gemeenschap zou kunnen worden gediend. Het lijkt ons in dat verband billijk, dat niet een deel, doch de geheele gemeenschap meewerkt om de daad van toen volkomen aan de verwachting te doen beantwoorden. B. en W. geven hierop aan den raad het volgende prae-advies: Aan Den Raad der gemeente Waalwijk, j Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een aan ons gericht advies van de Commissie voor de gemeentebe- j drijven voor Gas, Electriciteit en Wa- j terleiding, waarbij een herziening wordt voorgesteld in het tarief der waterlei ding. In het advies is het standpunt der Commissie uitvoerig en met toelich tende cijfers uiteengezet. Wij deelen het gevoelen der Commissie dat een herziening der tarieven noodzakelijk is. Het boekjaar 1921 heeft een verlies opgeleverd van f 9.593 30, terwijl voor 1922 een verlies is geraamd van f2 586,Omtrent de dekking van het verlies 1921 zullen wij U eerst daags bij de aanbieding van de balans over dat jaar een voorstel doen. Zooals door de Commissie is aan getoond kan verlies voor de toekomst worden voorkomen, hetzij door ver hooging van het abonnementsstelsel, hetzij door invoering van het algemeen metertarief. Thans wordt naar abonne mentstarief geleverd in woningen met 3 en minder vertrekken daarboven wordt metertarief berekend. De voor- en nadeelen van beide stelsels zijn in het advies onder de oogen gezien. Ons College vereenigt zich met de conclusie der Commissie om voor woningen met minder dan 5 vertrekken het abonnementsstelsel in zooverre te handhaven, dat het abonnementstarief wordt berekend naar het minimum meter-verbruik voor de groep waartoe de woning volgens het aantal harer vertrekken behoort. Bij aanvaarding van het door ons overgenomen voorstel der Commissie zou de redactie van art. 17 der ver ordening op de waterlevering zijn te wijzigen als volgt Het eerste lid wordt gelezen „De jaarlijksche abonnementsprijs bedraagt a. voor woningen met ten hoogste 3 vertrekken f 12. b. voor woningen met 4 of 5 ver trekken f 18 Voor de sub a genoemde woningen wordt per kwartaal 10 Ms water be schikbaar gesteldvoor die sub b per kwartaal 15 M3, met dien verstande dat voor het verbruik daarboven per M3 f0.30 boven het abonnement moet worden voldaan." Het 5e en 8e lid vervalt. Ook met het voorstel om de meter- huren voortaan te laten vervallen, kun nen wij ons vereenigen. Het mag niet worden ontkend, dat hiertegen niet zonder grond zou kunnen worden aan gevoerd, dat dan een praecedent wordt gesteld met betrekking tot de meter- huren voor gas en electriciteit. Naar ons oordeel moet hier echter in het oog worden gehouden, dat alleen op opportuniteitsgronden het overnemen der meterkosten in de bedrijfskosten worden voorgesteld. Bij aanvaarding van dit voorstel is art. 20 te wijzigen als volgt. „De tweede zinsnede in lid 1 en lid 3 vervallen." Aan het slot van haar advies geeft de Commissie nog in overweging de aansluiting aan de waterleiding voor de perceelen die niet van behoorlijk drinkwater zijn voorzien, verplichtend te stellen. Reeds vroeger hebben wij op dit middel gewezen om het rende ment van het bedrijf te verzekeren. Wij vereenigen ons volkomen met de inzichten der Commissie ten deze. Niet alleen zou daarmede de prijzen van het water kunnen worden verlaagd, doch zou daarmede een uitstekenden maatregel worden getroffen in het be lang der volksgezondheid. Er zijn ook nog talrijke inrichtingen voor de be reiding van levensmiddelen, als slage rijen, bakkerijen, melkerijen e.d., die niet voorzien zijn van een middel tot watervoorziening dat water levert dat aan behoorlijke eischen voldoet. Wanneer Uwe vergadering met ons van gevoelen is, dat. het wenschelijk is aansluiting aan de waterleiding ge biedend voor te schrijven, zullen wij U in een volgende vergadering een ontwerp-regeling aanbieden. Een verordening op de waterlevering, zooals zij thans luidt, gaat hierbij. Daarin zijn de wijzigingen aangebracht hierboven besproken. Mede zijn daar in aangebracht enkele veranderingen, welke ten gevolge van die wijzigingen noodzakelijk zijn geworden. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. (Ingezonden). Dat ik boven dit opstelletje den titel Stadsschoon gebruik, komt niet voort uit chauvinisme, uit kleingeestige blufferij over onze gemeente, (die er overigens toch wel wezen mag) maar omdat het woord dorpsschoon in 't geheel niet pastte, en ik tusschen deze beide geen ander geschikt woord kan vinden Zij, die de moeite doen dit artikeltje te lezen, moeten me dit tikje „opschepperij" dus niet kwalijk nemen Voor enkele dagen bevatte dit blad een berichtje over 't nieuwe gebouw der Hanzebank, waarin o.a. ook voor kwam, dat het hoofdgebouw in ver houding tot zijn hoogte te ondiep was en met den langen, lagen bijbouw van terzijde allesbehalve harmonisch aan deed. Zeer juist. Zoo pas heb ik met groote belang stelling een pas verschenen artikel van den bekenden architekt Dr. Berlage gelezen en herlezen, waaruit ik hieronder eenige fragmenten zal citeeren. Het stuk had het opschrift Het schoone Stadsgezicht. Bovenstaande dingen en vooral ook mijn eigen indrukken opgedaan bij wandelingen door onze straten ga ven me deze regels in de pen. Ook in Waalwijk is tijdens de oorlogsjaren en daarna veel gebouwd nieuwe fabrieken, kantoren, winkels en woningen zijn de heerlijke openbaring van vooruitgang op velerlei gebied, zonder welke een plaats feitelijk dood is. Of al dat gebouwde ook echter de heerlijke openbaring van schoonheid is d.w.z. een harmonisch geheel is met de omgeving? Helaas, men zal me moeten toegeven, dat er te vele absurd leelijke of misplaatste gebouwen zijn, vaak niet als gebouw op zichzelf, maar omdat ze een schreeuwend con trast vormen met het omringende. Daardoor worden ze tot karikatuur en be derven daarbij het kachet der omgeving. Stel U b.v. voor een skij-scraper- rachtig bouwwerk, waarnaast een knus landhuisje, in een straat, die een mo dern deftigen indruk geeft. Of een villa, waartegen een smakeloozen be tonnen kolos van een fabriek zich aan dringt in dezelfde straat. Wat een on evenwichtige combinatie's. En dan bij 't idee landhuis behoort geboomte, alle minst een ersatz-wolkenkrabber en villa en fabrieksgedruisch passen even min bij elkander. Het maakt den in druk vaneen bombastisch,opgeschroefd vers, n.l. leelijk en belachelijk te zijn. Neem daarentegen de woningcomplexen op 't einde der Mr. v. Coothstraat bij 't station. In al hun verscheidenheid vormen ze een eenheid, die juist past bij 't omringende. En daardoor geeft de aanblik een gevoel van bevrediging er is harmonie. Wie daarentegen over den Parallelweg naar de Putstraat wandelt en zijn oog richt over de spoorlijn zal, als ik, wel eens gedacht hebben wat een leelijk nieuw fabrieks gebouw daar't Is, als heeft men enkele honderden vierkante meters ruimte er neergezet en later weer zoo veel er aangelapt. Komt men nog eens te kort, dan er maar bovenop, enz. Solied, doelmatig en niet te duur, zegt onze materialistische tijd. Ziedaar alles. Estetische eischen Tellen niet mee. Hoe dat komt? Dr. Berlage geeft ons het antwoord in zijn hierboven genoemd artikel„Dat komt, omdat de bouwkunst in 't leven van het Nederlandsche volk, nooit de beteekenis heeft gehad, die haar van „Kunstwege" toekomt. Den Hollander ontbreekt de zin voor monumentaliteit. Zou het zijn omdat deze niet betaalt Vandaar dat alle tot die hoogte opge voerde plannen systematisch worden verknoeid. Want al is architekturale schoonheid in beginsel natuurlijk niet afhankelijk van economische waarde, toch is voor de monumentale verwe zenlijking van een gebouw, omdat daarbij, in verband met de Hgging ook de omgeving is betrokken, een ruimere opvatting noodigLees dien laatsten zin vooral met aandacht. Want er zullen lezers zijn, die reeds bij zichzelven hebbenopgeworpen. dat ik alleen mijn aandacht wijd aan aeste- tische eischen en de practische waarde wegcijfer. Zij hebben 't mis: de praktische eischen stel ook ik voorop maar„architekturale schoonheid is in beginsel niet afhankelijk van econo mische waarde" want zij verlangen alleen: „een ruimere opvatting". Met andere woordendoelmatigheid en schoonheid kunnen samengaan, neen, moeten samengaan. Het volgend citaat geeft ook zeer typeerend den toestand weer„Zou niet een gebrek aan een ruim en voor uitziend inzicht, gebrek aan durf van de openbare lichamen, bouwproblemen groot te zien en te beginnen, de eigen lijke oorzaak zijn, dat aan onze archi- tekten nooit de gelegenheid wordt ge geven tot een waarlijk monumentale schepping Worden zij, in eenzijdige eigengerechtigheid b.v. niet nagenoeg altijd buiten de keuze van het bouw terrein gelaten, om er dan van te moe ten maken, wat er nog van te maken is Zijn alle openbare gebouwen niet reeds bij den aanvang al te klein, zoodat aanbouw en verbouwing spoe dig moet volgen (De heer Berlage zal hier niet bedoelen de Raad van Arbeid- en kazernepaleizen Gaat dat, wat eigenlijk één geheel had moeten zijn, niet altijd bij stukjes en brokjes uit zuinigheidsoverwegingenmaar blijkt dan die zuinigheid niet altijd zeer kostbaar te zijn De lezer vergeve me, dat ik wat af dwaal, met deze aanhalingen, 'k Had alleen over stadsschoon willen spreken. En zulke bouwkundige vertoogen zijn altijd gevaarlijk voor den leek Schoen- maker blijf, enz.Als ik echter indi rect een klein beetje meewerk tot ver fraaiing onzer dierbare gemeente, door dit artikeltje, ben ik tevieden. Tot slot nog dit: Wij zijn verplicht aan de samen leving, zoowel aan ons zelf en aan hen, die na ons komen, het schoonheids gevoel te ontwikkelen en te bevorder ren. Een klein vonkje, van wat de dichters van de „tachtiger periode" de „vergoddelijking der schoonheid" noemden en dat zulke heerlijke verzen schiep, (hoeveel hebben er nooit van gehoord moet ook in ons gloeien. Immers, wie de schoonheid zelf voelt en geniet en anderen laat genieten, zal vanzelf het leelijke, slechte, banale verachten en doen verachten. Dat is streven naar een schoon ideaal: zichzelf en anderen opvoeden tot het goede. Besoijen, 29 Oct. '22. Verkrijgbaar te Waalwijk bij Apotheek VAN GILS, Fa. ORIE-Dumoulin, A. RETHANSte Kaatsheuvel Fa. GEZ. WAGENMAKERS. 22665 De Duitsche Rijkskanselier, dr. Wirth. heeft gistermiddag in tegen woordigheid van de betrokken staats secretarissen de leden van de Com missie van Herstel ontvangen. Dr. Wirth begroette hen en inzon derheid Barthou. Hij sprak daarbij den wensch uit. dat het Barthou vergund zou zijn om de belangen der landen, welke zijn vertegenwoordigd in de Commissie van Herstel, te dienen en ook de Duitsche belangen daarbij in aanmerking te nemen. Voorts sprak dr. Wirth er zijn vol doening over uit, dat men het initiatief had genomen om de beide partijen tezamen te brengen, teneinde te trach ten op deze wijze een uitweg te vinden uit de economische moeilijkheden. Hij en zijn medewerkers zouden zich op recht en openhartig ter beschikking stellen van de commissie. Tevens wees de Rijkskanselier op de veranderingen, welke de toestand van Duitschland sedert de komst van de garantiecommissie te Berlijn had ondergaan en op de pogingen om het zieke Duitsche economische leven tot groote prestaties te dwingen. De juiste weg in deze is. zeide hij, eerst het zieke economische leven gezond te maken. Een eerste vereischte is de mark te stabiliseeren. Alleen een snel handelen kan den toestand redden en Duitsch- land's capaciteiten tot de vroegere hoogte terugbrengen. In zijn antwoord verklaarde Barthou. dat in de woorden van Wirth een ge tuigenis en een program lagen opge sloten, n.l. een getuigenis over den toestand waarin Duitschland verkeerd. Wat het program betreft, was Barthou van meening, dat Wirth veeleer de kwesties had aangewezen dan wel den weg tot de oplossing daarvan bepaald. Barthou zeide, dat het oogenblik was aangebroken, om openhartig met elkander te spreken. De „Petit Parisien" vermeldt on der voorbehoud een telegram uit En- gelsche bron, volgens hetwelk een bende Khemalistiscjje soldaten te Adria- nopel 13 Fransche soldaten zou gedood hebben. Het Grieksche garnizoen van Kara- Agatsj zou den Franschen te hulp ge komen zijn. Naar Dena meldt, wordt in Beieren en Oost-Pruisen een monarchistische Putsch voorbereid. Er zouden zelfs plannen bestaan om naar Berlijn op te rukken. Ex-kroonprins Rupprecht van Beieren heeft verklaard, dat hij een eventueel aanbod om koning van Beieren of keizer van Duitschland te worden, zal afwijzen. Behalve de Italiaansche gezant te Parijs Sforza, heeft ook de Italiaansche gezant te Berlijn Frassati zijn ontslag genomen. Mussolini heeft Sforza ver zocht aan te blijven om de regeering geen nieuwe moeilijkheden te bezorgen. Intusschen werkt Mussoline een nieuwe kieswet uit, welke aan de partij die bij de verkiezingen de meeste stem men krijgt, drie vijfden der zetels in het parlement verzekert. De verkiezingen voor de gemeen teraden in Engeland blijken een ernstige nederlaag voor de labours te zijn, die op sommige plaatsen geheel uitgescha keld zijn. De definitieve uitslagen voor de verkiezingen voor den Zwitserschen Nationalen Raad zijn als volgtRadi calen 60 (vroeger 59) katholieken 44 (41); Boerenpartij 35 (31)Socialisten 43 (38)Liberalen 10 (9)Sociaal Politieke Groep 2 (6); partijloozen 1 (1)Protestantsche partij 1 (0)com munisten 2 (3). Door deze verkiezing is het aantal leden van den Nationalen Raad gestegen van 189 op 198. TjL FRGCO>> De Echo van het Zniden. Eenstemmigheid is in onze Commissie ten aanzien van de keuze van het tarief niet verkregen. Eén lid, hoewel overtuigd van de noodzakelijkheid om, ter voorkoming van verdere verliezen, over te gaan tot herzie ning van het tarief, geeft de voorkeur aan handhaving van het abonnemeutsstelsel althans voor de perceelen, waarvoor het thans geldt en verhoogd tot de bedragen als hiervoor zijn aangegeven, omdat naar zijn oordeel het reeds genoemde bezwaar van de noodzakelijkheid om bjj doorvoering van 't meterstelsel de schuldenlast van het bedrijf met 18.000.te vergrooteu, niet opweegt legen de verkregen voordeelen en verhoo ging van het abonnementstarief een direct grootere bate voor het bedrijf zal opleveren. jiüili slapeloosheid. onrust, gejaagdheid. Gebruik MUNHAR.DT'3 Zenuw-tablet-hen. H*i *id Per koker/Sc/, bi] Apoth. en drogisten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ÖVrN Wttmt EU fXAHEKVBEE/, OVÉR/PAfc- «Kuuproc/nffo.oficurr em gejaagum® PtA JlOiUR (M CEHT BU HKZ DHOiUlm

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5