ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Kerknieuws. hieuws uit Eeusden. Gemengd Nieuws. Starteren Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. ARNOLD FRANS DIEPEN, door de Genade Gods en de gunst van den Apostollscbeo Stoel Bisschop van 's Hertogenboscb, aan de Geeste lijkheid en de geloovigen van ons Bis dom Zaligheld ln den Heer 1 Tot onze groote vreugde zal op Zondag en Maandag, 12 en 13 Novem ber a.s., oos EERSTE DIOCESAAN EUCHARISTISCH CONGRES met grooten luister te 's Hertogenbosch ge houden worden. Wij zelf zullen van gaoscher harte aan dat Congres onze medewerking verleenen, dat aan Geestelijkheid en Geloovigen de onui sprekelijke liefde vondsten van onzen Heer en God, io Zijn Aanbiddelijk Sacrament, beter zal doen kennen en waardeeren en tevens een grootsche Hulde en een plechtig Eerherstel zal schenken aan oneen Eucharistlschen Koning Jezus. Te mid den der Ztlnen wonend, wordt hl) helaas door zoo velen hunner vaak miskend of vergeten, soms zelfs onteerd en verraden. Het was dan ook eene ongemeene voldoening te vernemen, dat alle dee- len van ons dierbaar Bisdom zich be ijveren, op die dagen ter Congresver- gaderingen vertegenwoordigd te zijo en deel te nemen aan de te vieren grootsche plechtigheden. Wij houden Ons echter overtuigd, dat ook zij die niet naar het Coagres kunnen opgaan, ln heilige eenstemmig heid met hunne vertegenwoordigers teo Congresse, op die dagen ln hunne woonplaatsen een geheel bijzondere hulde aan den God onzer altaren zullen wenschen te brengen. Ter bevordering dier gelukkige so lidariteit bech en Wij niet alleen onze volle goedkeuring aan het verzoek van het Uitvoerend Congrescomi'é, dat op den Congres-Zondag ove>al een Algemeene H Communie zal georga niseerd worden, doch spreken Wij ook de hoop uit, dat zeer velen eveneens den tweeden Cong<esdag door een godvruchtige Communie van Eerherstel zullen heiligen. Voorts geven Wij volgaarne verlof 1. dat in alle kerken en kapellen van het Bisdom het H. S>crament op Zondag 12 November in Ostensorio worden uitgesteld, niet alleen onder de Hoogmis en het Lof doch ook gedu rende zulk gedeel e van den dag, als de betrokken Geestelijke Overheid, in verbaod met de plaatselijke omstan digheden, wenschehjk zal achten 2. dat ook op Maandag 13 Novem ber, waar zulks gevoegelijk kan, een plechtig Lof met uitstelling in Ostensori en met Te Deum worde gehouden 3. dat in de kloosters, ia den oacht van Zondag 12 op Maandag 13 No vember, door de daar woneoden een nachtelijke aanbidding worde gehouden. Wij vertrouwen dat dit Congres on der den zegen en de voorbede der Allerzaligste Maagd Maria, die Wij ook terecht als >0 L. Vr. van het H. Sa crament* vereeren, bij al onze dierbare Dlocesaoen de innige godsvrucht tot het Allerheiligste Sacrament en Diens liefdevolle vereertog krachtdadig en blijvend zal doen toenemen. Het moge vooral onder hen bevor deren den bloei van al onze Eucba-is- tlsche vereenlglngen, met name van de >Altaarwacht.< het veelvuldig bijwonen van het H. Offer der Mis, ook op de werkdagen, de veelvul dige, ja dagelijksche deelneming aan Jezsu' Ltefdemaal door de H. Commu nie, het dagelijksch bezoek aan het H. Sacrament, bijzonder als Jezus, onze daar verborgen God, in het openbaar tor aanbidding wordt uitgesteld onder het Lof en op Aanbiddiugsureo. Steeds geringer worde dan onder onze dierbare Diocesanen het aantal dergenen, wien Jezus vanaf onze taber nakelen, altaren en communiebanken het ptjnltjk verwijt moet toevoegen vao den geliefden leerling Johannes :>Mid- den onder U staat Hij dien gij ntet kent*. jë- I 26)steeds groeie veeleer onder hen aaa het aantal dergenen, die onzen »God met ons* in innig geloof en vurige liefde dagelijks komen bezoe* ken en ontvangen, dagelijks komen ter zijde staan bij zijoe onbloedige Offe randen tot verheerlijking van Zijn He- melschen Vader en tot boete voor de zondeschuld der wereld. >Eucharlsitsch Hart van Jezus, bran- »deod van liefde tot oos, ontvlam ook >ons hart in liefde tot U 1" (200 dagen A»l. 6 Febr. 1899) Et zal dit ons schaven (ook zonder verdere toezending dan door de Pers) op Zondag 5 Nov. in alle kerken, en kapellen van on» Bisdom, waarover een Rector Is aangesteld, op de gebruike lijke wijze worden afgekondigd. Gegeven te 's Hertogenbosch. Aller- hetligendag, 1 November 1922. f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogeoboscb. ELSHOUT. Ook dit jaar werd door de Fok- en Contr, Vereeniging »De Vooruitgang» een lokale keuring ge houden. Met recht mag de vereeniging den naam van»Voorultgang»dragen, wat ieder jaar bewezen wordt. De prijzen werden toegekend als volgt Stamboek-koeien. Ie pr. Boerin III van Aar. v. Slulsveld- 2e pr. Amelander van P. Pulles. 3e pr. No»a van J. Muskeos. 4? pr. Schoone van J Muskens. 5e pr. Clara van Ant. v. S ulsveld. Fokregister-koeien. Ie pr. Rosamunda van I. A. Klifo. 2-> pr. Bertha vao Kinderen F. Pulles. 3e pr. Zwarije van J. Muskens. Melkvaarzen. Ie pr. Boerin IV van Ant. v. S'ulsveld. 2 j pr. W nke Vil van P. Pulles. 3t pr. Jamje V van Aot. v. Slulsveld. 4e pr. Allse van A. v. Huiten. Drachtige vaarzen. 1e pr. Johanna van J. Muskeos. 2e pr. Jonge Clara vao Aot. v.Slulsveld. 3e pr Schoone van J Muskens. 4e pr. Dioa van L. Schoenmakers. Vaarzen geb. voor i April 1921. Ie pr. Bertha III van Aot. v. Slulsveld. 2s pr. Boerin V van Ant. v. S ulsveld. 3' pr. Aooa II van Kiodereo F. Pulles. 4e pr. Nelly van J. J. Khjn. 5e pr. Schoone III van J. Muskens. Vaarzen geb. van 1 "Ap'il tot jr Dec 921 le pr. Edel mda van J. A Kltio. 2e pr. El-je van Aot. v. S'ulsveld. 3o pr. Neiiy V van P. Pulles. Vaarzm geb. na jt Dec. 1921. le pr. Jufa V van H. Pulles. 2e pr. Mathilda van J. J Klijn. 3e pr. Truda van J. A K ija. 4e pr. Amelander van P Pulles. Jonge stieren. le pr. Hendrik II van J. A. Klijn. Minstens J kinderen van vader Albert II van een eigenaar. le pr. Ant v. Slulsveld. 2e pr. J. A. KI1J0. 3e pr J. Muskeos. Minstens 2 kinderen van een moeder. le pr. Aot. v. Slulsveld. 2e pr. J Muskens. 3e pr. Ant. v. S ulsveld. 4e pr. Aot. v. Slulsveld. Minstens 3 tigengefokte volbloeden van 1 eigenaar. le pr. Aot. v Slulsveld. 2e pr. J. Muskens. HEDIKHUIZEN. In de gisteren in den H«ag gebouden zitting van de afd. voor de geschil en van bestuur, van den Raad van State heeft de Voorzitter voorlezing gedaan van het volgende Kon. Besluit betreft-nde een beroep van H. van de Water te Hedtkhuizeo tegen een besluit van B. en W. van Hcdikbulzeo. waa-bij aan het bestuur van de Hed khulzensche Burgerwacht eo zijn rechtveikrtjgenden voorwaarde lijk vergunniag Is verleend voor het oprichten van een schietbaan voor scherp in de Nieuwe Steeg aan den Hoogen Maasdijk te Hcdikhuizen. Overwegende, dat H. van de Water tot toelichting van zijn beroep aanvoert, da', blijkens kennisgeving van het ge meentebestuur te elf uur gelegenheid zou worden gegeven, ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden bezwaren tegen het ver leenen van de gevraagde vergunning In te brengen J dat hij op gemelden dag vóór eif uur op hst gemeentehuis aanwezig is geweest; dat hij den sec retaris zijn verlangen heeft kenbaar ge maakt, bij B. en W. zijn bezwaren in te dienen dat hem werd geantwoord dat het nog geen elf uur was dat om elf uur de veldwachter J. Mlerio zich begaf In bet vertrek, waar de zitting werd gehouden, met de vraag, of hij, appellaat, binnen mocht komen, daar het elf uur was dat htj teruggekomen, den appellant verzocht, nog een oogen- bhk te wacbten dat hij tien minuten heef. gewacht, gedurende welken tijd niemand hem Is komen zeggen, dat hij mocht bmnen komen dat daarna de burgemeester en de wethouder het vertrek verlieten, wat>rop hij den bur gemeester mededeelde, dat htj gekomen was om tegen de oprichting van de schietbaan bezwaren In te brengen dat de burgemeester echter antwoordde, dat de zitting was opgeheven en htj te laat was dat bij meent, het slachtoffer te zijn van de misleiding, die waar schijnlijk ten doel had, bem zijn recht van beroep te ontnemen, en dat boven dien bet gemeentebestuur verzuimd heeft, een gebruiker van een aaogren zend perceel de schriftelijke kennisge ving te zenden, bedoeld in art. 6 der Hinderwetdat voorts de vergunning Is verleend voor de oprichting, d.l. den aanleg van een schietbaan, terwijl ver gunning was gevraagd tot het sbebben en gebruiken* daarvandat b$ ten slotte opmerkt, dat B. en W. de ver gunning hebben verleend, niettegen staande bij gelegenheid van een vroe gere aanvrage om vergunning de hoofd-lngenlear van den provincialen waterstaat reeds op het gevaar van de schietbaan heeft gewezen, weshalve hij vernietiging van het bestreden besluit verzoekt dat onder deze omstandigheden niet gezegd kan worden te zijo voldaao aan het voorschrift van art. 7 der Hlnderwe-, dat op den daar vermelden tijd cn plaats gelegenheid wordt gegeven, ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden gezwaren tegen bet oprichting van de inrichting in te brengen, en B. en W. dan een beslissing hebbeo genomen zonder inachtneming der wettelijke voorwaarden wordt bet besluit vao B. en W. van Hedikhulzeo van 5 Januari verniet'gd. SPRANG. De Geref. Jongelingsver- eeniging „Timotheus" alhier, hield j 1. Maandagavond haar 23e Jaarver gadering. Nadat de Voorzitler deze bijeenkomst op gebruikelijke wijze had geopend, sprak hij een openingswoord uit, waarin hij de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, inzonderheid den Kerkraad der Geref. Kerk en enkele begunstigers. Hierna kwamen aan de orde de Jaar verslagen van secretaris en penning meester. Uit het laatste bleek dat men op finantieel gebied tevreden kan zijn. De begrooting voor 1922—'23 werd vastgesteld op een bedrag aan in komsten van f 221.46, uitgaven f 196.30. Batig slot f25.16. Hierna leverde A. Chabot een onder werp over „Gods Verbond met Abram" en G. Boer over „Kerk en Maatschappij". Hierop volgde een korte bespreking. Door een der leden werden nog enkele mooie voordrachten ten beste gegeven. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Aan het einde sprak Ds. G H. de Jonge een hartelijk woord tot de aan wezigen. waarna de vergadering werd gesloten en Ds. de Jonge in Dank gebed voorging. Vergadering der afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" op a.s. Zaterdag des avonds 8 uur in het lokaal van den Chr. Volksbond. Agenda: 1. Opening; 2. Notulen 3. Ingekomen stukken; 4. Verslag Jaar vergadering Chr. Volksbond; 5. Verslag Bibliotheek; 6. Voorstel nieuwe leden; 7. Sluiting. Onze voetbalvereen. S.V.V.I speelt a.s. Zondag op het terrein alhier een competitiewedstrijd voor den B. V. B. tegen Quick II uit Waalwijk. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand October 1922 voor de Rijkspostspaarbank Ingelegd 11703.81 (48 inlagen Terugbetaald f 5112.01 (24 terugbet.) De metselaar Kramer had het ongeluk bij een alhier in aanbouw zijnd huis van een trap te vallen, met het gevolg dat hij een pols brak. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Louwe Kooijmans van Waalwijk (Baardwijk). RAAMSDONK. Tot baanwachter aan den spooroverweg Nieuwe Weg, is benoemd, C. Jl. van Strien wegwerker bij de spoorwegen, te Raamsdonks- veer. Door het drukke bietenvervoer naar haven en station en het slechte weer der laatste dagen, zijn de wegen in sommige wijken van het Dorp, thans bijna onbegaanbaar. Herhaalde lijk zien we dan ook wielrijders hun meesterschap over hun cycle verliezen en meestal niet onzacht, met de keien in aanraking komen. Bij den landbouwer de W. stierf dezer dagen een van zijn beste werk paarden. Het cadaver moest op last van den veearts, aanstonds vernietigd worden. Over enkele dagen wordt in de R. K. Bijz. Jongensschool op het Dorp, weer een begin gemaakt met het ge ven van lessen voor het vervolgonder wijs RAAMSDONKSVEER. 19 en 20 Nov. hoopt de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid", onderafdeeling van de R. K Werklieden-Vereeniging haar eerste winteruitvoering te geven. Op gevoerd wordt: „Atticus" tooneelspel in 4 bedrijven. Wegens vacature zal de Z E. Heer Ds. D. J. v, d. Graaf Zondag alleen des voormiddags voor zijn Ge meente optreden en wel op 't Dorp. Bij landbouwer „W. Z. werd een mangel gerooid, die het kolossale ge wicht van 15 pond had. Met gunstig gevolg werd te water gelaten van de werf der N V. Scheeps- bouwwerven v.h. P. en A. Ruijtenberg, de stalen sleepkaan Alcyon, groot 1070 ton voor rekening van den heer P. J. Heil te Millingen. Tevens werd de kiel gelegd voor een stalen sleepkaan groot 1200 ton voor den heer P. Vis sers te Waspik en voor een sleepboot met machine-installatie van 60 I. P. K. voor:de heeren Gebrs. van Strien alhier. De boterprijs werd alhier zeer zeker tot groot genoegen van de ge- Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting, Laadstation. 22374 Electriclteit. Tegenover 't Station. Telef. No. 896. bruikers tot f 1.30 per pond verlaagd. De heer D. Schuller, voorheen werkzaam op 't Postkantoor te Geer- truidenberg werd met 1 Nov. overge plaatst naar het Postkantoor Raams- donksveer. Van landbouwer J. de R. ge raakte een veulen in een sloot, kon er niet meer uit en verdronk, Hoewel de prijs dezer dieren niet zoo hoog meer is, is het toch altijd nog een leelijke schadepost. Bij de heer Z. werd een witte- kool gesneden die een gewicht had van 20 pond, wel een reus. Gedurende de maand October passeerden in het geheel 2268 op en afvarende stoombooten en zeilschepen de Rolbrug alhier. De gezamenlijke inhoud bedroeg 160086 ton. VRIJHOEVE CAPELLE. Op Woens dag 8 en Donderdag 9 November a.s. hoopt het Fanfarekorps alhier zijn eerste winteruitvoeringen te geven. Den eerstendag voor leden en donateurs, den tweeden dag voor niet-leden. Daar het programma ons weer veel belooft en de entréeprijzen laag gesteld zijn, wordt weer een druk bezoek verwacht. Toen onze dorpsgenoot v. H. Dinsdagavond op zijn fiets door Sprang reed, werd hij opgevangen in een lang touw, dat twee kleine jongens aan den arm hadden gebonden. Door sterk remmen werd bij dit gevaarlijk spel groot onheil voorkomen. CAPELLE. Tot tijdelijke leerkrachten aan de school met den Bijbel aan den Loonschendijk zijn benoemd mej. H. Timmermans van Raamsdonksveer en de heer M. in 'tVeld van Sprang. Vorige week Vrijdag vierde het echtpaar L. Groenewege-Feelius op de Nieuwevaart alhier onder zeer veel blijken van belangstelling zijn gouden bruiloft. Het plaatselijk muziekkorps „Kunst na Arbeid" bracht het jubilee- rend echtpaar des avonds een serenade. De heer D. Hoornstra, werkzaam aan de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek alhier, is benoemd tot Directeur der Stoomzuivelfabriek „De Volharding" te Klundert. Naar men ons mededeelt zal het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier in de tweede helft der maand December a.s. een uitvoering geven in de zaal van den heer L. F. v. Dongen. J.l. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereen. Excelsior zijn derden competitiewedstrijd voor de eerste klasse B. V. B. tegen Achilles II uit Tilburg, welke wedstrijd eindigde in een 5 1 overwinning voor Excelsior. Heusden, 2 Nov. 1922. Zekere F., die met een handelaar vee naar de Bossche markt bracht, kreeg het tusschen opdringende run deren zoo kwaad, dat hij bewusteloos bleef liggen. Geconstateerd is dat niets gebroken was, hoewel hij later veel pijn had. Met 1 November is de prijs der volle melk van 14 cent per liter ge bracht op 15 cent. Algemeen is de klacht, dat de veld staande aardappelen flink geraakt zijn door de vorst; ook de voeder wortelen hebben hier en daar nogal geleden. De R.K. tooneelvereeniging in het patronaat geeft Zondagavond om 7 uur haar eerste uitvoering op het nieuwe tooneel. Opgevoerd wordt: „Robert van Vlaanderen" drama in vier bedrij ven. Ia de Midctco-Afrikaansche kolonie Kenya heelt bij Nairobi, in een adem benemend gevecht, een Europeesch planter zijn krachten gemeten met een panter. James Rattray, zoo heet hij, was altgetrokken om een zebra te vangen. Hij schoot er een, maar toen bij zijn buit later opzocht, vond hij een panter, die er bezit van genomen had. De panter viel zonder eenige aarzeling op Rattray aan. Deze vuurde wel drie schoten, maar dat kon het dier niet schelen. Toen stortten de twee zich op elkander en de man greep het beest bij dea strot om het te wurgen. Dat lukte hem niet. Hoewel een zeer sterke man, moest Rattray ten langen laatste zijn greep in den strot van den panter opgeven en dacht niet anders dan dat zijn laatste uur was geslagen, maar de panter scheen ineens afkeer te hebben van de ongelijke worsteling, Het hem ook los en sloop door het gras weg. Rattray liep dadelijk terug om hulp te haleneen troep inboorlingen ging den panter na, die, zoodra hij bemerkte dat hij omsingeld werd, weer aanviel. Maar zes schoten maakten een eind aan zijn leven. Hoewel zwaar gewond, Is Rattray weer aan d^ beterhand. Hij staat te Kenya bekend als de beste zebrajager en temmer. Op zijn plantage loopen acht zebra's gehoorzaam ln het gareel^ Gistermorgen kwart voor 11 stond een jongen aan de Zwaanstraat, te Breda, voor een poort te kloppen, doch kreeg geen gehoor. Men riep de polide. Spoedig was de Inspecteur Loves ter plaatse. Toen ook deze geen gehoor kreeg, klom hij over de schatting en forceerde de huisdeur. Daar binnengekomen stond er zoo veel gasdamp, dat hij het niet kon uit houden en het raam opende. Ia een slaapkamer vond hij twee vrouwen mej. v. R. en een naaister. Ze waren geheel bedwelmd tenge volge van den damp der kachel, zoo dat zij in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis moesten vergebracht worden. Beider toestand is ernstig. Maandagavond heeft zich ten huize van den veehouder B. v. Es te Heerenveen een liefdesdrama afgespeeld De dienstbode Jantje Hulsman is vroeger hnlshoudster geweest bfl de gebroeders Vrind tc Echten. Reeds meermalen wilde de 33-jarige J. Vrind, oa bet vertrek van de 26-jarlge Jsuifn Hulsman uit het bui9 van hem en zijn broeder, nauwere betrekkingen met het meisje aanknoopen, waarvan laatst genoemde echter niet gediend was. J. V. is door het venster in de wo ning van v. Es binnengedrongen en heeft uitvoering gegeven san zijn reeds meermalen gedane bedreigingen en heeft het meisje na een korte woorden wisseling met een scheermes ernstig aan den hals gewond. De Veehouder v. Es. snelde het meisje met een hooivork te hulp en wilde V. te ltyf gaan. Deze viel echter in het scheermes en overleed onmld- delijk. De toestand van het meisje, dat naar bet ziekenhuis te Heereveen werd over gebracht, is niet levensgevaarlijk. Maandagavond om halfelf heeft de 56 jarige ketelbikker, J. Kraan ge naamd, de 28-jarige vrouw, Mina Karseboom-Nijts, met een lang schoen makersmes doodgestoken. De man leefde met deze vrouw, en bevond zich met haar in het logement van Tang op den O.Z. Achterburgwal te Amsterdam. Daar moet ruzie ontstaan zijn. De man verweet haar, dat zij aan leiding gaf tot jalouzie. Met het mes stak hij haar in de borst. De vrouw overleed spoedig. De man werd gearresteerd en over gebracht naar het politie-bureau in de Warmoesstraat, waar hij voor den com missaris Quanjer de misdaad bekende. Hij beweerde in een bui van jalouzie en zenuwachtigheid, terwijl hij boven dien een borrel op had, de vrouw ge stoken te hebben Echter moet geble ken zijn, dat hij bij vroegere scènes reeds gedreigd heeft, haar te vermoor- den. De ketelbikker wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Het Meteorologisch Instituut in De Bilt maakt het volgende voorloopige overzicht bekend van het weer in October Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur 3 graad, in de derde dekade zelfs 5 a 6 graad Celsius beneden normaal, het gemiddelde nach telijke minimum was zelfs nog lager dan dat van 1905, toen De Bilt het maandgemiddelde der temperaturen overdag 8.0 was tegen 7.2 thans. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg slechts ADVERTEERT IN DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6