Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortviile Gemeenteraad. asm? EERSTE BLAD. FEUILLETO .NqOfcD-BRABAND" NUMMER 88. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1922. 45e IAAROANG. Uitga™ WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 3 November des avonds ten 6.45 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Th. Sur- mont de Bas Smeele. Ongeveer kwart over 7 uur opent de Voorzitter de vergadering, aanwezig zijn alle leden. De notulen der twee voorgaande vergaderingen worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastge steld. Aan de orde 1. Beëediging van den Gemeente ontvanger. Nadat de heer van Mierlo in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden heeft afgelegd, zegt de Voorzitter: Ik wensch U geluk met uwe benoe ming tot ontvanger dezer gemeente. Deze benoeming heeft mij veel genoe gen gedaan, omdat ik U heb leeren kennen als een bekwaam en zeer ijverig ambtenaar. Vooral dit jaar is door U veel gedaan en mede aan uwe werk zaamheden en ijver danken wij de vlotte overname en regeling der zaken welke bij een vereeniging van gemeen ten zoo veel moeilijkheden medebren gen. Ook het beheer der gemeente-finan cien is bij U in goede handen. Ik heb dit reeds kunnen constateeren en ik twijfel er ook niet aan of gij zult suc ces hebben. Ik hoop dat gij deze ge wichtige functie, welke door uw voor ganger tal van jaren met eere is ver vuld, met opgewekthetd zullen blijven vervullen. Van Mierlo. Mijnheer de Voorzitter, geachte vergadering. Op de eerste plaats dank ik U, mijnheer de Voor zitter, voor de; woorden van waardee ring welke U te mijnen opzichte hebt willen bezigen.* Ik wil met U hopen, 164). dat uwe wenschen mogen vervuld worden. Voorzoover die vervulling af hankelijk is van mijn krachten, wil ik die daartoe gaarne aanwenden. Geachte Vergadering. Zoo juist heb ik in handen van uwen Voorzitter de beeedigde verklaring afgelegd, dat ik de plichten aan het ambt van gemeen te-ontvanger verbonden, eerlijk en vlijtig zal nakomen. Ik weet dat ik daarmede een niet geringe verantwoordelijkheid op mij neem, maar met goeden moed aanvaard ik mijn verantwoordelijk ambt en zulks nog te meer omdat ik mij mag verheugen in de gelukkige om standigheid, dat het bewijs van alge meen vertrouwen door uwe vergadering in mij te stellen, reeds werd geleverd bij mijne benoeming. Tegenover dat vertrouwen wil ik dan ook gaarne stellen mijn jeugdige werk kracht en werklust, die ik, waar noodig met naarstigheid zal trachten aan te vullen en te verbeteren en dan hoop ik dat Uw vertrouwen in mij niet zal worden beschaamd. Met hoop dat mijn wenschen in ver vulling mogen gaan, verklaar ik nog maals mijne benoeming tot Ontvanger der gemeente Waalwijk onder dank- zegging te aanvaarden. (Applaus.) Voorzitter. Alvorens met de agenda te beginnen wensch ik een heugelijke gebeurtenis te herdenken; n.l. dat het den heer Gragtmans gegeven is geweest 25 volle jaren de functie van wethou der dezer gemeente te vervullen. Reeds in een vergadering van het Dag. Bestuur had ik het genoegen dezen wethouder met dit zeldzaam jubileum geluk te wenschen. Dit wil ik ook thans doen in deze vergadering opdat het feit geboekstaafd zal blijven in de geschiedenis onzer gemeente. Het blijft tot de bijzonderheden be- hooren dat iemand 25 jaren zonder onderbreking het wethoudersambt blijft bekleeden. Niet alleen is hem dan in dien tijd het vertrouwen der kiezers geschonken, maar ook dat van zijn mede-raadsleden. Dat vertrouwen hebt U in hoofdzaak verworven door de bijzondere eigen schappen welke ge bezit. Vele moeilijkheden hebt ge zeker doorgemaakt. Degenen die publiekj functies beklee den zijn uit den aa'd der zaak aan hevige critiek onderworpen. Bestuursfunctie's blijven moeilijk Ieders oog is er op gevestigd en men is doorgaans geneigd eerder het minder gelukkige te zien dan het verdienstelijke werk Doch gij zijt al dien tijd staande en werkende gebleven. Uwe oprechtheid, werkzaamheid en eerlijkheid hebben U de moeilijkheden doen overwinnen en ge hebt daardoor den weg. welke ge zijt gegaan, ook voor het nageslacht afgebakend. Ik dank U voor alles wat gij gedu rende deze jaren voor de gemeente hebt gedaan en ik spreek de hoop uit dat het U gegeven moge zijn nog ver scheidene jaren uwe krachten en erva ring te blijven geven aan deze gemeen te. welker belangen U zoo zeer ter harte gaan. Gragtmans. Ik dank u wel voor de hartelijke woorden tot mij gesproken en het zal mij een groot genoegen zijn nog eenige jaren in het belang van de "^p^WA A LW U DOOR ERVARING STERK. gemeente werkzaam te kunnen zijn. a. Schrijven van de N. V. E. W. Klijberg Pernots Stoomschoenfabrieken Hollandia, houdende het verzoek bij hare fabriek een houten loodste mogen plaatsen. Voorzitter. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. b. Eenige goedkeuringen van Ged. Staten, betreffende genomen raadsbe sluiten. Worden voor kennisgeving aan genomen. c. Schrijven van de Commissie, die zich heeft gevormd uit 16 groote ge meenten. De Voorzitter zegt dat van alle wen ken, in dit schrijven gemeld, deze gemeente geen gebruik kan maken wijl nooit b.v. vacantietoeslag is gegeven, dat aan de ambtenaren geen overwerk- geld wordt betaald, dat hier pas bij het derde kind toeslag wordt verleend. Alle middelen van bezuiniging die in dit schrijven worden aangegeven, kun nen in deze gemeente niet in toepassing worden gebracht, aangezien men hier r.ooit dergelijke milde bepalingen heeft getroffen Eibers. Die indeeling van de gemeen ten bedoelt dat ook persé op de ge meenteambtenaren of is dit alleen voor Rijksambtenaren. Voorzitter. U bedoelt zeker de klas- sificatie. Dat heeft alleen betrekking op Rijksambtenaren. c. Schrijven van den Minister van Arbeid, houdende mededeeling dat de wachtgeldregeling is goedgekeurd. Wordt voor kennisgeving aangeno- meu. d. Schrijven van den minister van Arbeid, houdende het verzoek om de inlichtingen die de vereeniging tot be scherming van meisjes vraagt, gratis te verstrekken. Voorzitter. Dat is hier altijd al gratis gedaan. e. Schrijven van den Minister van Landhouw, Handel en Nijverheid, hou dende mededeeling, dat de Regeering geen maatregelen kan treffen tot in voerbeperking, wijl ze daarvoor de bevoegdheid mist Zulks in antwoord op de ingezonden motie 2. Verzoek van dertien sigarenwin keliers om wijziging der verordening op de winkelsluiting. C. van der Ven en andere adressan ten wijzen er op, dat door de tijds omstandigheden zij een moeilijk be staan hebben en het hun moeilijk wordt om in de nooden van hun ge zin te voorzien, redenen waarom zij verzoeken voor hen het verbod van winkelsluiting op te heffen. Burg. en Weth. wijzen er in hun preadvies op, dat zij geen vrijheid vinden om te adviseeren het verzoek in te willigen, omdat naar hun mee ning toch geen bevrediging zal wor den verkregen. De meeste sigaren winkeliers hebben gemengde bedrijven, waar behalve rookartikelen nog diverse consumptie-artikelen worden verkocht. Worden dergelijke winkels van de sluitingsverplichting vrijgesteld, dan zal daarmede ontevredenheid worden ge wekt bij die winkeliers, die de artike len verkoopen welke ook bij sigaren winkeliers verkrijgbaar zijn. Nu eerstdaags toch aan de orde moet worden gesteld de vaststelling opnieuw van de verordening op de winkelsluiting in verband met de sa menvoeging der drie gemeenten, zal het aanbeveling verdienen, ten aanzien van het verzoek alleen een principieele beslissing te nemen, waarmede door Burg. en Weth. bij het aan de orde stellen der verordening voor de ver- eenigde gemeenten, dan rekening kan worden gehouden. In de voormalige gemeente Baard wijk bestaat geen verordening op de winkelsluiting. Van der Aa. Ik heb het preadvies betreffende deze aangelegenheid niet ontvangen. Klijberg. Het is later gekomen en was aan een ander stuk bevestigd. Voorzitter. Het is aan alle leden ver zonden. Echter kan het wel gebeuren dat het is zoek geraakt. Eibers. Ik meen dat het 'tcbeste is om de verordening heelemaal maar in te trekken want er zit in die sluiting geen enkel gemeentebelang in. Inte gendeel, want wil men het goed con troleeren, dan kost het de gemeente veel geld. De Echo vai het Zuiden, Wialwyksche en Lnngstrantsclie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2Ö. Franco per post door het geheele rijk 1.4G. Brieven, Ingezonden strikken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. "arn „TV» Woho van het Zuid erf' „Dan zal alles terechtkomen. Ik houd my verzekerd dat Ovldius in betrekking staat met den vader van Mary Harmant, den millionair. Het bewijs is gemakkelijk daarin te vinden, dat hij den industrieel van Oourbevoie het procesverbaal ter hnnd heeft gesteld, dat gij hem gegeven hebt. Hij moet dan ook gezocht worden te Oourbevoie in de nabijheid der fabriek of wel te Parijs in de Murillostraat, waar de rflke indus trieel woont. Den een of den andereu dag, wat vroeger of later zal Ovidius tot zijn medeschuldige gaan. Dan moet gij daar zijn om den kerel te bespieden. Wanneer gij Ovidius uit Harmant's woning ziet komen, dan moet gij zijne schreden volgen; ik be proefde bet reeds vroeger, doch mocht er niet in slagen. Aannemende wat ook wel mogelijk is dat hij niet bij Paul Harmant aan huis komt, dan komt de millionair toch zeker bij hem. Houd dus beiden in 't oog. •Stel u op de hoogte van alles en zie goed uit de oogen." „Dat zal nog zoo gemakkelijk niet zyn." „O neenen het kan ook lang duren. Maar wat geeft dat? Denk aan de verzekering van ons heil en aan onze wraak." „Ik heb Paul Harmant nooit gezien en om hem te kunnen volgen, moet men hem toch eerst leeren kennen." „(Ja bijtijds naar de Murillostraat, in den vroegen morgen en wacht totdat htJ zijn hotel verlaat om naar Oourbevoie te gaan „Morgen vroeg." „Hebt gij uwe schadevergoeding vau de spoorwegmaatschappij getrokken Prlja der Advertentiën 20 cent per regel; minimam 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgeus om uiterlijk 9 nar ln ons bezit zijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN „Ja. wilt gy dat geld hebben?" „O, neen; integendeel, ik zal myn deel dragen in al uwe onkosten. Ik heb nog aar dige spaarpenningen verzameld. Daarvoor heeft baron de Relss ook heel edelmoedig gezorgd „Willen wy een gezameniyken pot maken, terwyi wy ons werk ook te zamen voortzet ten?" Amanda scheen zeer gevoelig voor dit aan bod. Des anderendaags, nadat hy zyne bakke baarden en knevel afgeschoren had, opdat Ovidius hem op het eerste gezicht niet zou herkennen, ging Duchemin in de Murillo straat postvatten tegenover het hotel van den industrieel. Nauweiyks was hy tien minuten daar. toen de groote voordeur wagenwyd geopend werd. Op het binnenplein voor de deur wachtte een victoria, gereed om te vertrekken. Paul Harmant hield onder den linkerarm eene portefeuille vol papieren, kwam de trappen af en steeg in het rytuig, terwyi hy den koetsier toeriep: „Naar Oourbevoie." De koetsier mende de paarden. De victo ria verliet het binnenplein, rolde Duchemin in snelle vaart voorbij en verwyderde zich in de vertedoch de jongeman had den tyd gehad het gelaat van den millionair te zien en diens trekken in zyn geheugen te pren ten. IIy nam het eerste huurrytuig dat hy zag en liet zich eveneens naar Oourbevoie brengen. ZEVEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Toen Duchemin te Oourbevoie was aan gekomen, had men hem spoedig de groote fabrieken van den industrieel gewezen. Iiy giug er heen en wierp een aandachtig oog op den frontgevel met zyne twee deuren. „Niemand kan hier uit," dacht hy „of ik moet hem zien, wanneer ik goed een oog in het zeil houd. Doch naar alle waarschyniyk- held kan het drommels lang duren. Ik zal dus hier in de buurt alles moeten zoeken wat ik noodig heb." De gewezen klerk ten stadhuize te Joigny ging op verkenning uit. Nahy de fabriek trof hy een restauratie aan. die er nog zoo slecht niet uitzag. 1 „Daar zal ik het noodige zien tusschen de tanden te ki-ygen," dacht de jongeman, „en dan kan ik op den oever als een ver moeid flaneur een uiltje gaan vangen Zoo kan 't ln nlemands brein opkomen dat ik hier iets byzonders zoek... De hoofdzaak biyft echter, dat ik myne lui in 't oog houd". Raoul Duchemin had een rytuig genomen, en dat rytuig wachtte op ongeveer honderd stappen van de ateliers. IIy ging er heen en zelde tot den koetsier: „Ik moet nog langer hier biyven. Ik zie naar iemand uit, die nog op zich laat wach ten. Ik neem u per uur... Zorg voor uw ont- l>yt, doch deuk er aan dat gy steeds moet gereed zyn." De koetsier, zooals hy 't zelf graag ver zekerde, was een oud opmerker, die reeds menige zweep in de straten der hoofdstad versleten had. Een half woord was voor hem voldoende en desnoods begreep hy zelfs wat er niet gezegd werd. „ZooZooDan hebben wy iemand op de hielen te zitten, vriendje!" zeide hij betee- kenisvol een oogje knippend. „Dat kan wel zyn." „Zeg maar onmiddeliyk ja... O, 't is de eerste keer niet, dat ik daartoe rayne hulp verleen. Ik ken dat baantje." „Welaan dan, ja, gy hebt geiyk." „Zoo mag Ik het hooren. En van dat baantje houd ik veel. Ik heb er steeds schik in, even als een jager zyn wild, iemaud na te speuren. Zie, dat Is werkeiyk myne roe ping. Men zou een uitstekend politieagent van mij gemaakt hebben. Maar dan mag ik my ook niet uit de nabyheid verwyderen is hier in de nabyheid niet een lokaaltje te vinden, waar men wat gebruiken kan?" „Ja, daar ginds, op den hoek." „Dan ga ik er heen, want myn maag be gint in verzet te komen. Daar kunt ge mij vinden." „Ga, ik kom er wellicht ook ontbyten." wy zullen den ganschen dag niet met Duchemin doorbrengen, doch alleen mede- deeleu dat hy 's avonds thuis kwam zonder Ovidius gezien te hebben. Paul Harmant had hy gevolgd tot aan zyne woning in de Murillostraat en deze had den industrieel dien avond niet meer verlaten. Dit geschiedde den dag nadat Ovidius zyn moordaanslag tegen Jeanne de hrooddraag- ster, beproefd had. Sinds Paul Harmant zyn medeplichtige was gaan opzoeken om hem mede te deelen door welke nieuwe gevaren hy bedreigd werd, hadden zy elkander niet meer ont moet. De valsche Paul Harmant was vol ver trouwen. De nieuwe misdaad door Ovidius voorbe reid, moest voor een ongeluk doorgaan, en (lus moest zyn medeplichtige wel den tyd hébben dit voor te bereidendaarom had hy er ook op gerekend dat verscheidene dagen zouden verloopen, alvorens hy Iets van het droevig ongeluk hoorde. Toch wachtte de millionair niet zonder ongeduld den uitslag van deze nieuwe mis daad, die hem van al zyne angsten moest verlossen. Thuis iu tegenwoordigheid zyner dochter en onder het oog van Lueien Labroue, die thans dageiyks lange bezoeken kwam af leggen, trachtte hy niet alleen de grootste vryheld van geest te toonen, maar deed zich zelfs vrooiyk en opgewekt voor, zoodat niemand die hem zoo bedaard zag glim lachen, den storm zou geraden hebben, die in zyn binnenste woedde. Het tydstip voor het teekeuen van het contract was vastgesteld. Mary straalde van vreugde by de gedach te, dat hare wenschen dan toch eindeiyk in vervulling zouden gaan en bereidde reeds alles voor om den dag, dat het contract zou worden geteekend, een prachtig feest te geven, waarop zy van plan was talryke ge- tulgen van haar geluk te vragen. Madame Augustine was verplicht geweest het getal harer naaisters te vermeerderen, zoo groot en zoo belangryk waren de be stellingen door juffrouw Harmant gedaan. Lucien, wiens tyd door zyne bezigheden en zyne bezoeken by Mary geheel werd ln- genomen, had niet de gelegenheid gehad gedurende de laatste dagen by Stephaan Castel of Georges zyn opwachting te maken, j Droevig gestemd en ondanks hem ging hy voort den rol te spelen, die hem was opge legd. Stephaan wilde, niettegenstaande al de hinderpalen, die zyn weg versperden, het spoor van Raoul Duchemin en Amanda ont dekken. Door een vnu hen hoopte hy te vernemen, wie werkeiyk de zoogenaamde baron de Relss was. Hy had de inlichting niet uit het oog ver loren, hem door de dienstmaagd ln het hotel Rendez-vous der Jagers, gegeven en had besloten telken Zondag naar Bois-le- Rol te gaan ln de min of meer gerechtigde hoop daar den gewezen klerk van het stad huis te Joigny en juffrouw Amanda te ont moeten. Duchemin ging voort zonder eenigen ult- i slag het gaan en komen van Paul Harmant te bespieden. Telken morgen nam hy een rytuig, dat hy per uur betaalde, volgde den grooten in- j dustrieel, wanneer hy des morgens zyn i hotel verliet, hield den ganschen dag vol en verliet slechts zyn observatiepost by de woning van Harmant, wanneer de millio nair meer dan twee uur thuis was. Den avond van den dag, dat Jeanne byna verpletterd werd, had Paul Harmant de fabriek niet verlaten op het gewone uur. j Van den oever der Seine hield Duchemin, nieuwsgierig naar de reden dezer verande- ring in de gewoonten van den industrieel, l met aandacht een oog ln 't zeil. Het was reeds zeven uur door. De werk lieden waren reeds allen heengegaan. Zou de man, dien hy bespiedde, de fabriek niet verlaten hebben in een oogenblik dat hy minder aandachtig had toegestaard? Herhaalde malen stelde de bespieder zich deze vraag, niet goed wetend wat hy doen zou. Eensklaps stond een rytuig voor de fa briek stil, dat van de zyde der Blneaubrug kwam aangereden. j Een persoon stapte uit. Het huurrytuig, waaruit hy stapte, hield hem voor Duchemin's oogen verborgen. Raoul deed een paar stappen om het ge laat van den bezoeker, die thans aan de poort schelde, te kunnen zien. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1