Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ~~ËËRSTE BLAD. Gemeenteraad. Wij garandeeren U „De Stralende Zon". R. de Rooij-Bourgonjen, „NOO&D-BRABAND" NUMMER 89. ZATERDAG 11 NOVEMBER 1922. 45e JAARGANG. WAALWIJKBCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen WAALWIJK, (Vervolg). De heer Smolders wijst er op dat zoo iets als een huis met meer dan 5 kranen en dan nog een abonnement, niet moest kunnen voorkomen en zegt voorts Mijnheer de Voorzitter. Mij zijn ook enkele cijfers in het rapport opgevallen. Waar op blz. 1 gesproken wordt dat de over het le kwartaal op abonne menten geleverde rond 21.000 M3 wa ter f2771.33'/2 hebben opgebracht, geeft dat over de 4 kwartalen totaal f 11.085.34. Op blz. 3 en 5 is echter becijferd dat de abonnementen per jaar slechts f7706.40 opbrengen, wat een verschil geeft met de berekening over het le kwartaal van f 3378.94, zoodat deze uitkomsten niet met elkaar overeen stemmen. Het wil mij dan ook voorkomen, als nog eenige bezuiniging is te verkrijgen dat de tarieven niet of slechts zeer weinig verhoogd zullen behoeven te worden om de. begrooting sluitend te maken. Ook geeft hij in overweging eens te werken door middel van een circu laire. Als men er op wordt gewezen dat verspilling van water veel geld kost en men dat ten slotte zelf mede betaalt, dan gelooft hij wel dat dit eenige invloed ten goede zal uitwerken. De heer Klijberg zegt nooit te ge- looven dat men zonder metersysteem iets zal bereiken. Bij een metersysteem is een ruwe verbruiker zelf het kind van de rekening en bij een abonne ment niet. Waar doorloopend water is, is het verbruik ontzettend toegenomen, dat valt niet te ontkennen, ook bij den werkman en dat dezedaar gebruik van maakt, daar is alles voor te zeggen maar het kan ook worden overdreven en daar moet voor worden gewaakt. Om het nog eens te renvoyeeren naar de commissie, daar kan ook hij zich goed mede vereenigen. Oomens. Ik heb den heer Timmermans hooren spreken en ik zou nu voor willen stellen om het heele waterbe drijf door ernstige mannen eens te laten onderzoeken opdat er spoedig geen verlies meer plants heeft. In alle onder deden zou ik zeggen moet dat zaakje eens onderzocht worden en gezien of hier en daar kan worden veranderd of verbeterd. Voorloopig zou ik in alles berusten, ik bedoel afwachten wat de commissie doet. Voorzitter. Er bestaat reeds een commissie die het beheer heeft over dit bedrijf en gekozen is door den raad en uit raadsleden bestaat. Oomens. Ik zou het toch eens in ieder geval ernstig onderzoeken. In ieder geval moet er winst worden ge maakt. Voorzitter. Ik zou denken dat men dan alles veilig aan de bestaande com missie kan overlaten. Oomens. Zijn die bevoegd om de zaak zuiver te onderzoeken, me dunkt dat dit wel goed is. Voorzitter. Die kunnen zich ook een vakmensch assumeeren. Oomens. Ik begrijp die commissie dan niet goed. Hoe komt het dan dat het zoo is. Voorzitter. Ik zou toch niet graag nog een andere commissie naast de bestaande zetten. Oomens. Ik vertrouw ze wel, zoo is dat niet. Als ge denkt dat ik dat be doel, moet ge me het niet kwalijk nemen. Ik bedoel maar dat ze ook daar zuinig moeten zijn. In ons huis houden is het ook misère, daar moeten ze ook allemaal zuiniger zijn en dan de vakkundigste behandeling. Billijke prijzen. Keurige afwerking. Stoomververij en Uitstoominrichling Depot's TH. v. d. SANDEN, Groote straat 415; Kaatsheuvel, N. STRAVERS, Hoofdstraat. 2246 wil ik maar zeggen daf ze in die groote huishoudens ook wat zuiniger moeten worden. Voorzitter. U zinspeelt op voormalig Besoijen als ik U goed begrijp, maar ik wil U wel zeggen dat ze daar heel wat meer belasting zouden hebben moeten gaan betalen als hier thans het geval zou zijn. Klijberg. Het zou ook goed zijn om eene verordening in het leven te gaan roepen dat huizen waar geen goed drinkwater is, dat niet aan de gestelde eischen voldoet, verplicht worden tot aansluiting. De heer Timmermans voelt voordat idee niet veel. Dat is juist als een verplichte winkelsluiting. De toestanden zijn sinds den oorlog heel wat gewij zigd en de tijd is weer aangebroken dat eenieder zijn eigen weg moet gaan zoeken. Voor bindende bepalingen voelt hij niets meer en bovendien, zou men door redeneeren, dan zou men ook zulke bepalingen voor gas- en electri- cifeit moeten gaan treffen. Een ieder moet zooveel mogelijk worden vrijge laten en de bindende bepalingen van boven af moeten achterwege blijven. De heer Klijberg kan zich niet ge heel met den heer Timmermans veree nigen. wel wat hij zegt betreffende de winkels, echter niet wat verplichte aan sluiting bij de waterleiding betreft. Personen die geroepen zijn te regee- ren moeten de hygiene zeker in 't oog houden. Dat was ook voor den oorlog zoo het geval. Oomens. Wat mijnheer Klijberg zegt is wel goed want het is in het belang van de gezondheid. Als ze in een bak kerij of slachterij geen goed water hebben, dan is dat tegen het algemeen belang, dat dunkt mij hoor. De heer van Driel meent ook dat op de eerste plaats gezorgd moet worden dat er een goed saldo komt. Hij voelt veel voor hetgeen door den heer Rog geveen is aangegeven. De heer Eibers meent dat een gewoon menschenkind. iemand die maar de gewone school heeft doorioopen, zoo'n bonk cijfers als waarmede nu wordt gegoocheld niet kan verwerken. Zoo veel weet hij echter wel dat als men eerst f 18000 moet gaan uitgeven om een winst van f4000 te maken en waarvoor dan nog een flink bedrag aan controle moet worden uitgegeven, want dat wordt ook niet voor niets gedaan, daar niets mee kan worden verdiend, integendeel. Wordende abonnementen met 10 cent verhoogd, dan komt men aan een bedrag van f 2300. Hij begrijpt daarom ook niet waarom de gemeente eerst zulke groote kosten wil gaan maken. Hij is de meening toegedaan dat wel op een andere manier is te bezuinigen. Hij vraagt zich af of aan dit bedrijf dat in oorlogsjaren is aan gekocht, niet wat oorlogs-salarissen zitten. Nu hij het toch over bezuiniging heeft, spr. vraagt eerst of het h ier wel op z'n plaats is, wil hij de vraag stellen of het niet wensclielijk zou zijn een bezuinigings-commissie in te stellen. Klijberg. Ik meen dat al besloten was om de meters aan te koopen. Voorzitter. Neen. Klijberg. Ik dacht dat dit eenstemmig was gedaan en men zich had uit te spreken of men voor verplichte aan sluiting was, ja of neen. Ik zou dit in ieder geval hier willen laten uitspreken. De Voorzitter blijft bij zijn gevoelen en is het met den heer Timmermans eens om deze zaak tot een volgende vergadering aan te houden. De Com missie heeft nu de meening van den raad gehoord en wellicht kan zij voor het laatste door den heer Klijberg aan gevoerde punt ook iets vinden. De heer Roggeveen meent dat veel leden hun houding ten opzichte van dit laatste zullen bepalen als er al of niet meters zullen worden geplaatst. Bovendien wijst hij er op dat in de Commissie toch geen overeenstemming is te krijgen. De Voorzitter denkt dat dit thans, nu er zich zooveel nieuwe gezichts punten hebben voorgedaan, wel het geval zal zijn en men wel tot elkaar zal komen. Roggeveen. De Commissie weet niet wat de raad wil. metersysteem of het abonnementen-systeem. Oomens. We zullen nu gewoonweg afspreken om het uit te stellen en dan kan de Commissie nog eens zien. Maar dat zeg ik, we moeten daar kerels als leeuwen voor hebben. Met algemeene stemmen wordt hier na besloten deze kwestie tot een vol gende vergadering aan te houden. 4. Voorstel tot het aangaan van een onderhandsche geldleening groot f 221 000 a 5'/a pCt. In hun praeadvies zeggen Burg. en Weth. dat deze leening bestemd is voor: 1. Crisis-uitgaven. Kosten van wacht geld- en steunregelingen voor crisis- werkeloozen f 50.000. 2. Uitbreidingswerken der Gasfabriek f 44.500. ALWIJK^ faTTïïO 3. Uitbreidingswerken van het Elec- triciteitsbedrijf f6000. I 4 Uitbreidingswerken van het wa terleidingbedrijf f23.000. 5. Kapitaal-verstrekking aan het wo ningbedrijf f 19000. 6. Rioleringswerken en demping Loint f 25000. 7. Verbouwing teekenschool f 8000. 8. Verbetering trottoirs in de Station straat f 10.000. 9. Negen aandeelen a f 1000 in het kapitaal der Bank voor Nederl. Ge meenten f 9000. 10. Volstorting van 5 aandeelen van f 1000 in het kapitaal der N.V. Centrale Bouwmaterialen voorziening, waarop reeds gestort 10 pCt.. zoodat nog moet worden opgelost f4.500. 11. Idem van 't aandeel a f 1000 in het kapitaal der N.V. Lokaalspoorweg Mij. „Midden Brabant" waarop reeds gelost 50°/o f 500. 12. Kosten van aankoop van een nieuwen bevolkingslessenaar en bevol- kingskaarten, nieuwe huisnummering en inrichting kantoor Gemeente-Ont vanger en nieuw archieflokaal f 2000. 13. Aankoop Roestelberg en Felle- noord f 11.000. Disago f 50 000 a 97.50 pCt. is 11.250. Disago f 171.000 a 96 pCt. is f 6.840. Afronding f410 is totaal f221.000. Voorzitter. Dat bedrag voor de Wa terleiding moet nu van de leening af. De heer Klijberg zou het bedrag zoo houden. Is het bedrag voor de Water leiding niet noodig dan kan maar naar behoeften worden opgenomen. De heer Timmermans heeft daarte gen geen bezwaar mits het bedrag nergens anders voor wordt gebruikt. De Voorzitter zegt dat voor de ver betering van de trottoirs f 10 000 zal worden geleend. Wel heeft verbetering van de Stationstraat meermalen op de begrooting gestaan, maar telkens heeft men daarmede gewacht. Door het aan brengen van een kabel en rioleering is het er daar niet beter op geworden. En vooral nu de boomen gerooid moeten worden zoodat alles daar weer open gebroken moet worden aangezien de wortels van de boomen als het ware tot onder de huizen zijn gekomen, daarom wordt het beter geacht om thans de zaak daar afdoende te ver beteren. Drie jaar lang heeft die som op de begrooting gestaan, maar nu zal men het bedrag toch moeten gaan ge bruiken. Oomens. Mijnheer de Voorzitter, ik heb de zaak eens nagezien want ik ben expres eens door die straat gaan wandelen en ik ben tot de conclusie gekomen dat het daar nog best mee door kan. Het is er, vergeleken met Baardwijk, een groote lux en daarom dunkt mij dat eerst Baardwijk recht heeft op rioleering. In de Stationstraat is het prachtig, vergeleken bij ons. Bij slecht weer moet je bij ons met hooge laarzen aan loopen. Toevallig heeft Eibers het nog gezien en heb ik nog tegen hem gezegd„pas op jon gen anders verzuipt ge". Is het niet zoo Eibers. Neen, mij dunkt dat die f 10 000 aan de Stationstraat nog niet mag wor den uitgegeven. Ik zie het al wel, Baardwijk wordt versukkeld. Hoe gaat het met de school en Voorzitter. U moet zich matigen en bij de behandeling de agenda blijven. Oomens. Ik wil voor Voorzitter. U hebt thans het woord niet en dan verzoek ik U te zwijgen. Na eenige stille verkrijgt de heer Smolders het woord- en wijst er op, dat bij de verbouwing van de Teeken school gezegd is dat 70 pCt. van de kosten door het Rijk zou worden be taald en nu moet daar f 8000 voor worden geleend. De Voorzitter merkt op, dat het Rijk die 70 pCt. in de exploitatie-kosten bijdraagt. De heer Roggeveen meent dat het niet de bedoeling kan zijn om voor de verbetering van de Stationstraat een leening aan te gaan, Z. i. moet dit worden bestreden uit de gewone mid delen. Van de vorige begrootingen is het afgevoerd en als men zoo lang wacht dat de weg bijna versleten is, dan behoort het toch nog tot het ge woon onderhoud. De Voorzitter merkt op dat het nu de bedoeling is om trottoir-tegels te leggen. De heer Roggeveen vraagt of van deze f 10.000 ook de keiweg wordt vernieuwd of wel of dit uit de gewone middelen wordt gedaan. Voorzitter, Als we het zoo niet doen, dan moet de Hoofd. Omslag worden verhoogd. De heer Roggeveen informeert nog of het Rijk, nu voor het aanieggen van kabels voor de telefoon de weg is opengebroken moeten worden, in de korten bijdraagt. De Voorzitter zegt dat door het Rijk daarvoor een zekere som per M3 wordt bijgedragen, Het bedrag echter op de begrooting gebracht, betreft alleen de trottoirs. De heer Timmermans meent dat bij de behandeling van een vorige be grooting is gezegd, dat telken jare de BAARDWIJK. 2230 trottoirs voor een gedeelte zouden worden vernieuwd met tegels opdat er zoo langzamerhand goede trottoirs ko« men, Spr. meent dat er geen reden bestaat om van dat systeem af te wijken. Het is zoo altijd gegaan en waarom uu een ander systeem moet worden gevolgd is hem niet duidelijk Door het volgen van deze methode krijgt men regelmatig verbetering en gaat men nu voor de verbetering van alle trottoirs eerst een leening aan, dan worden de rentekosten veel te hoog. De heer Klijberg zegt dat opper vlakkig beschouwd voor hetgeen door den heer Timmermans wordt gezegd, alles is te zeggen, maar dan zal met de verbetering van de geheele Station straat nog lang moeten worden gewacht. Bovendien is de straat zoo versleten, dat er niets meer aan valt te verbeteren. Er moet een nieuwe komen en dat kan niet anders worden betaald dan door het aangaan van een geldleening. Te verbeteren is het daar niet meer. Oomens. De Voorzitter. Ik zal U het woord geven, maar dan zakelijk. Oomens. Ik heb zelf de Stationstraat goed bekeken en ik zeg dat het on gepermitteerd is dat dit bij Baardwijk wordt voorgezet Bij ons is het met den weg veel treuriger gesteld, dat zal toch niemand hier willen ontkennen. Voorzitter. Het voorstel zou ook nog niet zijn gekomen als de boomen niet weg moesten, maar die moeten worden gerooid en de wortels daarvan zitten tot onder de trottoirs, zelfs tot onder de huizen. Negen aandeelen a f 1000 in het kapitaal der Bank voor Nederl. Ge meenten f9000. Onze gemeente is verzocht in het kapitaal der bank deel te nemen met een aandeel van f 1000 per 1000 in woners voor deze gemeente dus met f9000. Het kapitaal der bank bedraagt 10 millioen gulden, waarvan de helft wordt overgenomen door den Staat. Deze stort op die aandeelen echter alleen naarmate voor de andere helft door de provinciën, gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen aan deelen worden genomen. Volgens de statuten ontvangen de aandeelhouders een cumulatief dividend van 7 pCt. Het doel der bank is om door haar kapitaal en door uitgifte van obligatie- leeningen, volgens de statuten tot 10 maal het geplaatste aandeelen-kapitaal, te voorzien in de credietbehoeften van de gemeenten, waarvoor anders in courante leeningen op de openbare markt moeten worden geplaatst. Burg. en Weth. stellen voor met 9 aandeelen van f 1000 deel te nemen. Overtuigd van het belang dat ook deze gemeente heeft bij een krachtige ont wikkeling dier bank, hebben Burg. en Weth. aan de Directie bereids kennis gegeven dat ze bereid waren den raad voor te stellen tot het nemen der aandeelen. De heer Timmermans ziet geen enkel voordeel om aan te sluiten. Bij leening vragen ze zelfs 7 pCt. De heer Roggeveen zou gaarne de voordeelen daarvan eerst willen zien uiteengezet. Nadat de secretaris op verzoek een uiteenzetting heeft gegeven zegt de heer Timmermans niet te kunnen begrijpen waarom door Burg. en Weth. een De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Langstraatscüe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. JJlTGATB I Prijs der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. BJJ contract flink rabat. AdvertentiSn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk uur in ons bezit zijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Vetkrijgbaar bij

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1