OE ECHO VAN HET ZUIDEN Tweede Blad. Kerknieuws Buitenland Binnenland!"- Provinciaal Nieuws No. 91. Woensdag 15 Nov. 1922 Diocesaan Eucharistisch Congres, Zondagmorgen werd het Eerste Diocesaan Eucharistisch Congres, ge houden in den Bosch, 'twelk des avonds te voren was ingeluid,? geopend met eene algemeene H. Communie, niet alleen van de congresgangers maar over het geheele diocees. Duizenden en duizenden stroomden voorts naar den Bosch, waar om 11 uur Mgr. Diepen eene pontifiale H. Mis zou opdragen in de Kathedraal. Hier was de regeling (in tegenstel ling bij de Diepenbroek-Mis) beslist onvoldoende en 't duurde lang eer de velen een plaats hadden veroverd en was het ook natuurlijk tot dien tijd alles behalve stichtelijk in de kathedraal. Maar toen het orgel z'n machtig geluid inzette en de Sixtijnsche kapel de torenpoort binnenkwam, was alles, in één slag bedaard. Gekleed in paarse toga met witte superpli Dom Casimiri in het rood schreden zij plechtig twee aan twee de kleinen voorop langs het vrijge houden pad naar het hoofdaltaar, om zich op te stellen ter hoogte van den bisschopstroon. Ook het inhalen van den Bisschop maakte diepen indruk. Bij diens intrede zongen de theologanten Ecce Sacerdos, waarna de Sixtijnsche zangers invielen met een drievoudigen groet aan Paus, bisschop en volk. Terwijl de bisschop zich kleedde voor het H. Misoffer, zongen de semi naristen de terts uit het officie van den dag. Daarna begon de H Mis. De Sixtijnsche zangers hadden voor de plechtigheid een uitvoering gekozen van de Missa Papae Marcelli van Palestrina, De heerlijke volschoone a-capella- zang van deze jonge en oude Romeinen, de Sixtijnsche zangers en de muziek der oude vrome meesters die zij ten gehoore brengen, mochten wij ge nieten buiten de altijd eenigszins wereldsche sfeer van concertzalen, in de kerk, waar èn de zangers èn de muziek thuis hooren. Welnu, thans stond de wakkere schaar onder de hoede van Mgr. Casimiri opgesteld in de schoonste kathedraal van ons vaderland. De rijzige pracht van het Gothisch koor welfde zich boven hun hoofden en de warme weelde van hun devoten zang mengde zich met dit steenen lofgedicht uit de eeuwen van groot geloof tot een onvergetelijk en onvergelijkelijk geheel van pure schoonheid, van rijken innerlijken luister. De heilige handeling van het Mis offer schreed voort. Heerlijk klonk het Kyrie door de kathedraal, het was een bidden, smeeken om ontferming, een stormachtig roepen van een volk in nood, in een onafgebroken stroom van melodieën. Ontzaglijk was de climax in het Gloria, de machtige stijging in het Laudamus te, Benedicimus te, Adora- mus te, Glorificamus te, de ingehouden schroom bij het Agnus Dei, Filius Patris. Dan het kernachtige, stralend- opende Credo, grootschen rotsvast van onwrikbare overtuiging, niettemin soe pel en glijdend in de wisselingen van de expressie. De tusschenzangen, zooals het Gra duale (Votiefmis van het H. Sacrament) werden falsi bordone gezongen. Een schitterend hoogtepunt was wederom het Sanctus en na de Con secratie de verheven welkomstgroet van het Benedictus, zoo heerlijk over gegeven gezongen, dat op dit plechtig moment van de Feestmis een huivering van ontroering door de menigte ging. Zoo spoedde de H. Mis ten einde. Geen spoor van vermoeidheid kwam er in den zang van het koorde stemmen bleven tot het stralend en juichend Laudate Dominum toe klaar en kernachtig. De plechtigheid werd besloten met een kort woord van den voorzitter van het Congres, Mgr. C. Prinsen. Wegens den langen duur der plechig- heid konden de eerste vergaderingen pas om half twee aanvangen. In de R. K. Militairen-vereeniging, waar pastoor mgr. Mutsaers de leiding had, sprak de heer J. Maenen over „de H. Eucharistie en het sociale leven", in het gebouw van Jong Brabant baron van Wijnbergen over „De H. Eucharistie en het familieleven". Om half 4 celebreerde de bisschop in de kathedraal een H. Lof, waar onder de H. Sacraments-prodfcssie werd gehouden. Daaraan namen talrijke godsdienstige vereenigingen met hare vaandels deel en een groote schaar geestelijken uit het geheele bisdom. De gezangen werden uitgevoerd door de seminaristen van het Groot Seminarie Vertegenwoordigers der Maltheser Ridderschap gingen het Allerheiligste vooraf, dat door den bisschop ge dragen werd. De commissaris der Koningin en de burgemeester van 's-Hertogenbosch volgden met de kanunniken, den prelaat van Berne en de pastoors der stad het H Sacrament. Om 7 uur had in Casino een Euharistische kunstavond plaats, waar op werd opgevoerd „De geheimen der H. Mis" van Calderon, onder leiding van pater J. M. Knaapen. Maandag heeft mgr.J. Pompen, vicaris- generaal, in de kerk van St. Jacob pontificaliter de-Hoogmis gecelebreerd, waaronder het zangkoor van die parochie onder leiding van kapelaan Pessers de Missa 1ste Confessor van Palestrina uitvoerde. Daarna werd in de R.K Militaire Vereeniging door pater Eug. Driessen O. Carm, gesproken over De H. Eucharistie en de Mariavereeniging, door pastoor G. Sanders over De H. Eucharistie en de vereering van het H. Hart van Jezus in het gebouw van Jong Brabant door mr. Frans Teurlings over de H. Eucharistie en de persoon lijke heiliging en door pater Jacq J. Zey over de H. Eucharistie en de priesterlijke activiteit. Teneinde al de congressisten in de gelegenheid te stellen de sluiting van het congres bij te wonen besloot het congresbestuur in afwijking van het program de eindvergadering in Casino en de parellel-vergadering om te zetten in een algemeene avondplechtigheid met Pontificaal Lof in de kathedraal. Van deze slotplechtigheid behoeven we slechts enkele punten aan te stippen, teneinde aan te geven, hoe deze beide dagen van hulde aan den Eucharistischen Koning bekroond wer den met een heerlijke uiting van geloofsleven en religieuse pracht. De kathedraal was in het avonduur gansch volgestroomd. Schouder aan schouder waren de duizenden geknield in stille aanbidding van het Hoog heilig Sacrament. Door de Lui-poort werd de bisschop, Mgr. Diepen wederom in pontificalen stoet naar 't hoogaltaar geleid en dan beklom Mgr. Prinsen den preekstoel, om een korte conferentie te houden over de in deze dagen aan Jezus ge brachte hulde. Na deze - inleiding hield pater Borromaeus de Greeve O.F.M. de slotconferentie, die hij noemde een contemplatie over het Koningschap van |ezus in het H. Sacrament. Hierna verscheen Z.D.H. de bisschop met mijter en staf zelf op den kansel, om in een vaderlijke toespraak de drie groote middelen aan te geven ter be vordering van het Eucharistisch leven, nl. het dikwijls bijwonen der H. Mis, het veelvuldig, zoo mogelijk dagelijks ontvangen der H. Communie en het dagelijksch bezoek aan Jezus in het H. Sacrament. Verklarend eerstdaags zijn bezoek ad limina te moeten afleggen, getuigde Mgr. met voldoening, dat hij aan Z. H. den Paus zou kunnen zeggen, dat in het Bossche diocees in het jaar 1921 zestien millioen H. Communiën zijn ontvangen of wel 30 per hoofc en per jaar. Als een blijvend resultaat van dit congres noemde Mgr. het feit, dat in zijn bisdom de Eeuwigdurende Aanbidding van het Allerheiligst Sacra ment is ingevoerd kunnen worden, terwijl Mgr. de hoop uitsprak, dat van zijn bisdom zal gezegd kunnen worden, dat het Eucharistisch leven er voort durend in bloei blijft toenemen. Met het Pontificaal Lof en Te Deum eindigde de schoone plechtigheid, die als de apotheose was dezer dagen van eerherstel en aanbidding van den verborgen God onzer Altaren. Na circa twee maanden onder- handelen is Zondag de onderhandelings commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van de Federatie der Werkge- versorganisatien in het Boekdrukkers- bedrijf eenerzijds en van de vier organisaties van typografen anderzijds, onder voorzitterschap van den heer H. Diemer, het in eerste lezing eens ge worden over een collectieve arbeids- oveieenkomst voor 1923 en '24. In deze overeenkomst is de 48-urige werkweek vastgelegd en eene verlaging van het uurloon van 12 tot 18 pCt. voor de verschillende gemeenten en categoriën van werknemers vastgesteld. Buitendien is de ontslagkwestie beter geregeld dan in de bestaande overeen- eenkomst het geval was. De algemeene vergaderingen der verschillende organisaties zullen thans in December definitief hebben te be slissen over de aanneming dezer over eenkomst, Waalwijk, 14 Nov. '22 Gisteren slaagden te Breda voor Vrije- en Orde-oefeningen H, Kennis, C. van der Haart, P. Kemperman, H. voor de Puorte, J. Zijlmans en J. Merkx. A. Konings slaagde Zaterdag te 's- Bosch voor onderwijzer en E. van Stap- pershoef, I. van der Sanden, J. Smits te Breda voor Vrije- en Orde-oefeningen allen leerlingen van onze normaallessen. Het Eerste Winter Concert der liedertafel „Oefening en Vermaak" had, hoeveel er ook de laatste dagen hier en elders werd geboden, ouder gewoonte groote belangstelling ge trokken, de zaal was overvol. De Liedertafel-avonden zijn en blij ven steeds eene groote attractie, waaraan ook zeer zeker voor velen niet vreemd is, dat na afloop bal wordt gegeven. De Liedertafel zelf schijnt zich in groei en bloei te verheugen, tenminste we zagen weer veel nieuwe zangers voor 't eerst op 't podium. Ook de afdeeling Gemengd Koor heeft zeer aan ledental gewonnen, hoewel hier, zooals de voorzitter terecht opmerkte, de jeugd nog wat te onderkennen viel in sommige der uitgevoerde nummers. Maar laten we beginnen met mej. Lilly Koekoek, sopraanzangeres uit Den Haag, die op dit concert hare medewerking verleende. Wij hoorden van den voorzitter, dat zij is debutante en'in dit licht gezien, mogen we zeggen dat haar optreden niet onverdienstelijk was. Hare stemmiddelen zullen nog aan uitbrei ding moeten winnen, terwijl meer gevoel in stem en voordracht dient gelegd, haar techniek en geluid waren ?oed en zij heeft niet weinig bijge dragen tot het succes van den avond. 4et publiek gaf een dankbaar applaus, zoodat zij „Mijn liefke is mijn somer" van Nicolaï moest biseeren. De Liedertafel gaf in 't eerste ge deelte de concoursnummers „Minne zangersmeilied" en „De Hebe uit de Taverne" die, vooral 't laatste, schitte rend werden gezongen. De Deerne van Kools kan ons niet zoo bekoren, maar een waardig slot van haar programma vormde het oude bekende, maar steeds nieuwe „De Rots in Zee" van R. Hol. Dat werd gezongen met een elan. een mannenkoor als 't onze waardig. Wij blijven bij onze meening dat de liedertafel zich in forsche, fiksche mannenkoren, van niet te sentimen- teele schikking steeds van hare beste zijde doet kennen. Over 't Gemengd Koor schreven we reeds hierboven. We konden met ge noegen constateeren, dat het uitge breide koor reeds met ijver heeft gestudeerd, maar men kan natuurlijk met in één, twee, drie zijn, waar men wezen moet. De Stal van C van der Linden was wel 't hoofdnummer van het Gemengd Koor, dat dan ook zeer vele mooie passages bevat, die reeds uitstekend tot hun recht kwamen. Minder be koorde ons het wat zoetsappige „Van 't Wiegske tot 't Graf" van Zijdelaan. Het dubbel-kwartet „Speranza" dat a.s. Zaterdag naar den wedstrijd te Schiedam gaat, verrastte ons door de beide concoursnummers te geven, n.l. „Landsknechtstandchen en Flieflodder- ke". De uitvoering, vooral van 't eerste was subliem, een werkelijk genot. De concurrenten zuilen voor 'n dergelijk keurcorpsje op moeten passen. Ten slotte sluiten wij ons gaarne aan bij de hartelijke woorden van dank en hulde door den president, den heer A. C. van der Heijden ge bracht aan de zangeres, de liedertafel, het Gemengd Koor, den directeur en den accompagnateur, den heer Ver hoeven. Aan deze laatsten mag wel een speciaal lofwoord gebracht worden. Den eerste voor zijn volhardend streven om de liedertafel onder z'n bekwame leiding steeds hooger te brengen, den tweede voor z'n werkelijk meesterlijke begeleiding. Zoo'n acconpagnateur is een reuzen-aanwinst voor onze lieder afel. Voor een geheel uitverkochte zaal gaf het Amsterdamsche Schouwtooneel, directeur de heer Vincent Berghegge, gisterenavond in de groote zaal der R.K. Werkl.-vereeniging eene opvoering van het Auto-sacramentale „Somtijds zijn droomen openbaringen van God" van Calderon de la Barca. Dit stuk, bij het Eucharistisch Congres te Am sterdam meerdere malen vertoond, wilde ook nu zijn een na-viering van het Bossche Congres. De inhoud van het stuk is vol doende bekend uit wat we 11. Zaterdag daarover schreven. De geschiedenis van Jozef in Egypte weergevend, is het in zijn geheel een voorafbeelding van het H. Sacrament des Altaars, wat nu en dan zeer treffend tot uiting kwam. Jozef vooral (Vine. Berghegge) speelde met een diep gevoelde wijding en wist in toon en vooral houding en gebaren ons zeer te stichten. Jan Boezer, die een dubbele rol te vervullen had, n.l. als Jacob en de bakker was met JohanteWechel(Ruben) een der besten. Daarnaast mogen we ook zeker de kuischheid niet vergeten (Betty Hooy), noch Benjamin (Jeanne Verkade.) De opvatting van het stuk stond dus op hoog peil, ensceneering was schit terend. lichteffect volmaakt; dat alles te zamen gaf indrukwekkende tooneelen, denk aan de gast-maal- scène, een voorafbeelding van het Laatste Avondmaaleen groep, waar van we onze oogen niet konden af wenden. Benjamin rustte ais een andere Johannes zoo devoot aan Jozefs borst, die al de waardigheid voorafbeelde van den Christusen wie zou hier de figuranten beter hebben willen zien figureeren En toch waren we niet volkomen bevredigd. Sommigen bepaalden zich te veel tot een verzen-zeggen (naar moderne opvatting) alleen, zoo de schenkeranderen mochten wel wat beter hun rol kennen, wat nu en dan den souffleur hard werk gaf. En wat jammer, dat het stuk zoo verminkt tot ons kwamsommige be drijven kunnen onmogelijk zoo kort geweest zijn, daarin staan over het algemeen de beroepsspelers ook boven dilettanten, dat ze 't met den tekst zoo nauw niet nemen, wat toch vaak een zeer hinderlijke uitwerking heeft. Soms ook moest besnoeid worden. Wie toch zou in het 4e fragment bij de gastmaal-scènes een nar ver wachten, die toch volgens Spaansche zeden hier op moest tredendat zou met onze opvatting niet gestrookt hebben. Laten we niet verder critiseeren. Sommigen voelden een tekort aan actie, waar de laatste Winteruitvoerin- gen in den Bond rijk aan waren en wat ook naar we vernemen het binnen kort op te voeren stuk „Hirtacus" tot een pakkend dramatisch werk stempelt, maar dat kan natuurlijk hier niet be doeld zijn geweest, ofschoon het mach tig genie van Calderon ook dergelijke stukken wel heeft voortgebracht. Alles te zamen hebben we genoten en bewaren we schoone herinneringen aan wat het Sc/wnw-tooneel te schouwen gaf. Hoe jammer dat we ook de muziek moesten missen. Laten we nog zeggen, dat de wijding van den avond verhoogd werd door een kort inleidend woord ter verduidelijking van den adviseur en den groet„Ge loofd zij Jezus Christus. In de zaal Musis Sacrum had Vrijdagavond een bijeenkomst plaats van winkeliers die waren opgekomen om middelen te beramen om het ge nomen raadsbesluit om 8-uur sluiting op te heffen, ongedaan te maken. De heer C. van Zeist opende de bijeenkomst en heette de talrijk opge- komenen een hartelijk welkom. Uit deze groote opkomst meende hij te mogen concludeeren dat men belang stelde in de zaak en het gevallen besluit ten zeerste betreurde, Nadat de heer van Zeist enkele uit latingen van den heer W. Eibers in de laatste raadszitting gedaan, had be streden, werd onderstaande motie met algemeene stemmen aangenomen: „De winkeliers van Waalwijk, in vergadering bijeen op 10 Nov. 1922, kennis genomen hebbende van het besluit van den Gemeenteraad, waarbij de verordening op de winkelsluiting wordt ingetrokken, betreuren ten zeerste de gevallen beslissing. Zij spreken er hunne groote ver wondering over uit dat dit besluit is genomen zonder voorafgaand onder zoek naar de noodzakelijkheid dezer intrekking en zonder dat de organisa- tiën, welke indertijd voor aanneming der verordening hebben geijverd, wer den gehoord Zij zijn er van overtuigd dat het publiek de intrekking niet heeft ver langd, terwijl de moeilijkheden, waar mede vooral de winkeliers in dezen tijd van malaise te kampen hebben, daardoor in zeer groote mate worden verhoogd, redenen waarom zij Uwen raad eerbiedig maar dringend verzoeken alsnog op het genomen besluit te willen terug komen." Enkele personen meenden dat het wenschelijk was om aan Ged Staten een adres te zenden waarin op niet goedkeuring van het raadsbesluit werd aangedrongen. Uit de discussies, die nu volgden, bleek, dat van de 67 aanwezigen er slechts vijf instemden met het genomen raadsbesluit. De 62, het raadsbesluit betreurende, drongen er op aan bij Ged. Staten om vernietiging van het besluit aan te dringen, waartoe werd besloten De Voorzitter deelde nog mede dat de vereeniging van Kantoor- en Handels bedienden aan dit verzoek adhaesie zal- betuigen. Ook de R.K Werkiiedenvereeniging zal, naar wij vernemen, een adhaesie- betuiging zenden. Op de lijst die thans ter teekening wordt aangeboden, zijn ruim 130hand- teekeningen geplaatst. Donderdagavond wordt in 't ge bouw der R.K. Werkiiedenvereeniging, de eerste cursusavond gegeven door den weleerw. heer Bijnen, adviseur der vereeniging. met het onderwerp „Vreugde in 't Leven". Deze lezingen zijn toegankelijk gratis voor de leden en voor alle anderen tegen betaling van 25 cent. Wij vertrouwen, dat ondanks het vele wat deze dagen op verschillend gebied werd gegeven, velen zullen opkomen om te luisteren naar de be handeling dezer stof èn om den spreker zelf èn niet minder om de groote ver zorging in elk opzicht, waardoor zich steeds de spreekbeurten van kapelaan Bijnen kenmerken. De winter-avonden leenen zich zoo uitstekend voor deze cursusavonden, die op veelzijdig gebied leering en ontwikkeling trachten te geven, wat toch zeker door allen op prijs moet worden gesteld. De Directie der Hollandsche Buurtspoorwegen deelt ons mede, dat binnen enkele dagen nieuwe rijtuigen op hare lijnen in dienst zullen worden gesteld. Deze rijtuigen zijn vervaardigd in de Ateliers Metallurgiques te Nivel- les en zijn gemengde rijtuigen (le en en 2e klasse), hebben een lengte van 12V2 Meter, op twee draaibare onder stellen (trucks). Zij worden verwarmd volgens een geheel nieuw systeem, nl. door warme lucht, welke verkregen wordt door een verwarmingstoestel dat onder de rijtuigen is aangebracht. (Systeem J. Carpentier te Parijs.) De verlichting geschiedt door pers- gas, dat uit cilinders, die eveneens onder de rijtuigen zijn aangebracht, wordt betrokken. (Systeem Bleuland van Oordt te Voorburg.) Een en ander geeft een uitstekende verwarming en verlichting en zal de indienststelling dezer rijtuigen, die buitengewoon aangenaam rijden en waarvoor de Maatschappij zich groote uitgaven heeft moeten getroosten, on getwijfeld een flinke verbetering zijn en het vervoer ten zeerste bevorderen. De W.A.V.I. heeft in haar laatste dienstregelingen enkele onbeduidende wijzigingen aangebracht. Bus la vertrek Kaatsheuvel 8.— v.m. aankomst Waalwijk 8.30 v.m. is ver vallen, van wege het onvoldoende vervoer. Bus 4a vertrek Waalwijk 8.20 v.m. Aankomst Kaatsheuvel 8.45 v.m. rijdt niet langs het station, doch via Besoijen, Sprang—Vaartkant—Kaatsheuvel '•-'Op het 1.1, gehouden Biljart concours te Tilburg, uitgeschreven door de Biljartclub „Wilhelmina" ge vestigd bij den heer J. Teurlings, be haalde de Waalwijksche Biljartclub, gevestigd bij den heer A. van Berkel, den eersten prijs met 137 carambols. Zoo heeft dan, vier jaren na den oor log België, In navolging van Engeland, Frankrijk, Amerika, enz. ook zyn onbeken den soldaat met pomp en praal ter aarde besteld op een, den .vaderlanders lieve, plek. welke wel voortaan zal fungeeren, by alle mogeiyke gelegenheden als nationaal bede vaartsoord. Een blinde ondstryder heeft uit een aantal kisten, welke onbekende slachtoffers van Belgische origine bevatten, één aangewezen waaraan de officieele lands eer zon ten deel vallen. Zaterdagmorgen, om 11 uur, is de Onbekende Soldaat (was het een eenvoudig werkman, edelman, een kun stenaar of een simpele 'boerenjongen?) Het doet er niets toe. Het was iemand, die zyn leven liet voor zyn vaderland, en iedere moeder, wier zoon vermist is, heeft de troost, dat het hflfir jongen kan zyn, die nu te Brussel begraven ligt aan den voet van het monument van 's lands cmafhankeiyk- heid, ter aarde besteld door den koning, diens zoon, de koningin, het prinsesje, bul- tenlandsche generaals, ministers, militaire en burgerlijke autoriteiten en verder door een onafzienbare menigte. Een fyne November-motregen viel neder. Doodsche stilte heerschte alom, toen de kist op een afuit door vier paarden naar het mo nument werd getrokken. Op de paarden zaten vier in den oorlog gedecoreerde artil leristen. Buiten het hoefgeklak en het pre senteeren der geweren hoort men niets. V6ór aan den stoet liepen oud-stryders, leger-delegaties, de Senaat en de Kamer Afgevaardigden. Achter de kist volgt de koninkiyke familie, waarachteraan alle oorlogsvaandels worden gedragen. By de Onafhankeiykheidszuil wachten 't corps deplomatique en afgevaardigden van alle Belgische gemeentebesturen. Voor de oorlogsverminkten zyn de voorste ryen gere serveerd. Een doodenmarsch weerklinkt in den som beren stillen dag. Alle ïnenschen hebben het hoofd ontbloot, als de kist naar het graf wordt gedragen en als zy daarin neergela ten is en het graf zich sluit, dan dondert een kanonschot over Brussel: het sein voor het gansche land om een minuut van absolute stilte te houden. Dit was om klokke elf uur: geen voertuig reed er, geen werk of het stopte. Toen trad de koning naar voren, hield een korte rede in het Fransch en in het Vla am sellwant was de Onbekende Soldaat, een Waal of een Vlaming?... oor er in de Ste. Gedule een Requiem mis wordt opgedragen hebben Fransche, Engelsche, Amerikaansche en Italiaansche generaals een eereteeken gehecht aan het kleed, dat over het graf ligt. En als de Ne- derlandsche officieren een krans hebben neergelegd, begint het défilé der duizenden en duizenden Belgen, die langs de wegen hebben staan wachten en op hun wyze een laatste eer hebben willen bewezen aan den Onbekenden Belgischen Soldaat. Tot laat in den avond stonden nog ryen en ryen men- schen te wachten om ook nog aan de beurt te komen. In België viel aldus de begrafenisdag van den Onbekenden Soldaat samen met den vierden verjaardag van den Wapenstilstand. Zelden zal er wel een conferentie on der ongunstiger omstandigheden begonnen zyn als over een paar dagen die van Lau sanne. Ten eerste is de datum verschoven, om dat Engeland in een spoedbyeenkomst voor af even toetsen wil, wat het aan zyn zoo genaamde vrienden zal hebben als eenmaal de officieele conferentie begint. Ten tweede schemert langs allerlei om wegen door, dat Engeland aan dien argwaan gekomen is door de houding, welke Frank- ryk en~Italië te Constantinopel hebben aan genomen de staat van beleg over die stad schynt te zyn uitgebleven, doordat Frank rijk en Italië belemmeringen hebben in den weggelegd op een onontwarbare acliterbak- sche manier. Poincaré en Pellé hebben tele grammen willen wisselen over dat vraag punt en het schynt, dat zy elkaar niet be grepen hebben en later dat zy elkaar niet meer konden bereiken, in ieder geval, te Constantinopel heerschte plotseling een on verklaarbare oneenigheid tusschen de gealli eerde vertegenwoordigers, zoodat met goed fatsoen de staat van beleg (die toch hoog noodig schynt te zyn geweest) niet kon door gaan. En woelt nu het een en ander onder de uiteriyk-gladde oppervlakte van de vriendschap der geallieerden. Het dient er kend, dat ze hun ruzie ditmaal aardig ver borgen hebben weten te houden en de eenig- verklaarbare reden is, dat millioenen Mo hammedanen er allicht misbruik van had den kunnen maken en misschien, dat het den millioenen Christenen toch niet bommen kon, op die enkele na in het Xabye Oosten, die nu het lot ondergaan van verlaten en ver stoken te zyn. De spanning, welke tuschen Engeland en Franki-yk bestond, biykbaar als gevolg van misverstanden, is, naar. een Havas-tele- grarn meldt, na een onderhoud tusschen Poincaré en lord Hardinge geweken. Op het einde der week zal hoogstwaarschynlyk een bespreking plaats hebben tusschen lord Cur- zon en Poincaré te Parys, om tot een ge- meenschappeiyke gedragsiyn voor de confe rentie van Lausanne te komen. Te Constantinopel biyft de toestand uiterst kritiek. De hooge commissarissen dringen op nieuwe insfructies aan. Het kabinet Wirth in Duitscliland is afgetreden. In Dusseldorf, Essen enz. komen ern stige duurterelletjes voor. Curzon, Poincaré en Mussolini zullen te Parys vooraf confereeren over hun hou ding in de Oostersche kwestie.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5