J Toegewijd aan Handel, en Gemeentebelangen. EERSTE BLAD. Gemeenteraad. Wij garandeeren U „De Stralende Zon". „NOORD-BRABAND" ft. de Rooij-Bourgonjen, NUMMER 92. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1922 WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 10 Nov. des nam. ten 5 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer C. van Huiten. Ongeveer kwart over vijf opent de Voorzitter de Vergadering, aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Qed. Staten, hou dende raededeeling dat door H.M. aan C. P. van Huiten, met ingang van 1 Januari a s. op diens verzoek eervol ontslag is verleend als Burgemeester dezer gemeente onder dankzegging voor de vele en langdurige diensten de gemeente bewezen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. b Verzoek van den heer C. P. van Huiten om eervol ontslag als ambtenaar van den Burg. Stand, zulks met ingang van 1 Januari a s. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verleenen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. c Schrijven van den minister van Binnenl, Zaken als antwoord op het schrijven van het gemeentebestuur betreffende de steunverleening. De minister schrijft geen steun te kunnen verleenen. De Voorzitter vraagt of de leden dit thans, of straks in besloten vergadering wenschen te behandelen. Alle leden wenschen dit in openbare vergadering te behandelen. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is geweest om in de werkver schaffing een bijdrage te krijgen en zooals de heeren zien, gaat dit niet zoo heel gemakkelijk Een gemeente bestuur uit de omgeving van Eindho ven, de juiste naam is spr. ontgaan, is bij den Minister op bezoek geweest en nu zal, volgens een bericht dat hij in de courant heeft gelezen, de Regee ring wel steun verleenen. Het komt hem voor dat noch kosten noch moei ten gespaard mogen worden om te zien dat steun wordt verkregen, want geholpen moet er worden en zonder steun van de Regeering is zulks on mogelijk lang vol te houden, want de kosten daarvan zijn niet te onderschat ten. De heer Bergmans heeft toevallig met een lid van den raad der gemeente Waalwijk in den trein gezeten en deze vertelde dat ook daar niet op den ge- vraagden steun van de Regeering kan worden gerekend. Of dit nu alles naar plaatselijke omstandigheden zal worden geregeld weet hij niet. De regeling in Waalwijk is anders dan die van hier en daar is dan niet op ingegaan. De Voorzitter erkent dat het moeilijk is doch niettemin zou hij niet stil wil len blijven zitten, maar willen infor- meeren of het courantenbericht waar is en zoo jaom dan op die zelfde manier de zaak te gaan regelen. Spr. meent dat men hier beslist aanspraak op steun heeft. De heer van de Wiel kan zich wat betreft het voorstel van den Voorzitter om te informeeren, wel vereenigen. De Voorzitter geeft in overweging om in deze alles te doen wat moge lijk is om een goede oplossing te krijgen opdat later den raad geen ver wijt kan treffen. De heer van de Wiel zou daarom eenige personen daarvoor naar den Minister laten gaan omdat het gemak kelijker gaat den toestand uiteen te zetten, beter, dan men dat in 10 brie ven kan. (j§De heer van Son wenscht liever eerst nog eens geschreven te zien. Hij geeft toe dat men alles veel makkelij ker kan bepraten dan beschrijven, maar het kost zooveel geld. Als men eerst een schrijft en het helpt[dan nog niet, dan kan men er nog altijd heen gaan. De heer van Halder meent dat het Ministerie het schrijven van de ge meente verkeerd heeft begrepen, want er wordt in het antwoord gesproken dat aan invaliden in dezen geest geen steun kan worden gegeven. In ons schrijven is er op gewezen dat er een de vakkundigste behandeling. Billijke prijzen. Keurige afwerking. Stoomververïj en Uitstoominrichling Depot'sTH. v. d. SANDEN, Groote straat 415; Kaatsheuvel, N. STRAVERS, Hoofdstraat. 2246 tijd zal komen dat het slecht, regen achtig weer zal zijn, zoodat dan niet kan worden gewerkt en nu was juist gevraagd om steun als niet kan wor den gewerkt. Wellicht dat men dat verkeerd heeft begrepen omdat ze zoo schrijven van invaliden. De heer Bergmans meent dat het daarom juist zoo goed is dat een commissie gaat. Deze toch kan direct en alles toelichten. De heer Van de Wiel vindt het treurig dat menschen van 60 jaar, die niet naar de hei kunnen gaan, in het geheel niets krijgen. Hij zou gaarne zien dat op de een of andere manier in die leemte kon worden voorzien. De heer Van Son blijft bij zijn meening dat eerst nog eens getracht moet worden om met schrijven resul taat te krijgen. De Voorzitter wijst den heer Van Son er op dat van de Regeering nooit vlug eenig antwoord is te verwachten en er soms een maand en nog langer over heen gaat eer men antwoord heeft. De heer Bergmans vreest dat eerst dan antwoord zal komen als het te laat is. Wordt met algemeene stemmen be sloten twee personen naar den Haag te zenden en daarvoor aan te wijzen den Burgemeester en Wethouder Van Halder. d. Schrijven der vergadering van 16 Noord-Brabantsche gemeenten d.d 9 October, betreffende bezuiniging ge- meentepersoneel enz. Voorzitter. Dat schrijven heeft op deze gemeente geen betrekking want vacantietoeslag en dergelijke zaken zijn hier nooit gegeven. Van Son. Die heeren moesten de hand eerst eens aan zichzelf slaan. Van hun hooge pensioenen, waarvoor ze zelf niet eens iets behoeven bij te dragen, hebben ze niets gezegd. Als ze eerst maar eens daar mee beginnen dan. Van de Wiel. De salarissen van de ambtenaren zijn goed en dan is er niets tegen dat zij zelf voor hun pen sioen betalen. Voorzitter. Dat is een bezuinigings- maatregel waarover straks kan worden gesproken. Burg. en Weth. komen dan met een voorstel. De heer Van Son wijst er nog op dat vroeger alleen voor de politie de pensioenbijdrage door de gemeente werd betaald, de overigen moesten dit allen zelf betalen. Voorzitter. Dit is thans niet aan de orde. Straks komt er over bezuiniging van Burg. en Weth. een voorstel. Hierna wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. e. Schrijven van H. M. de Koningin houdende de mededeeling dat voor deze gemeente vrijstelling van art. 6 der Vleeschkeuringswet is verleend. Voorzitter. Dat is dus voor huis slachting. Van Son. Behoeft men dat niet aan te vragen. Van Speijk. Dat is geheel vrij. Bergmans. Als ze er mee gaan ven ten, dan toch wel. Van Halder. Dan is het geen huis slachting meer. Van Speijk. Als het vleesch niet ge keurd is mag het niet vervoerd worden. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van den Minister van Fi nanciën, houdende de mededeeling dat het Distributie-bureau in liquidatie is en hij nu alles heeft overgenomen. Hij dringt er op aan de schuld, groot f 7832.85, die de gemeente nog aan dit bureau heeft, direct op te zenden. Zoo voor 15 November daaraan niet is vol daan, zal hij het van de Rijksbijdrage doen afhouden. Voorzitter. Zooals de heeren weten hebben wij geprotesteerd tegen betaling van dit bedrag zulks op advies van den accountant van de Ned. Ver. van Gemeenten, omdat volgens hem een deel van de verordening is verjaard. Op ons schrijven is nog geen antwoord gekomen, hoewel wij kort geleden nog eens daarom hebben gevraagd. Van Son. Nu stellen ze de proef op de som. Ik zou het bedrag niet op zenden, laat ze het dan maar afhouden, dat staat gelijk en ge hebt geen moeite met het opzenden. De heer Bergmans zou ook eerst willen weten of het in orde is. In ieder geval zou hij eerst het antwoord op het schrijven willen afwachten. De Voorzitter merkt op dat nooit eenige tegenspraak is gevolgd op het schrijven van den accountant over de verjaring van eenige posten. Z.i. heeft het Distrubutie-bureau alles zoo maar aan het Ministerie van Financiën over gegeven en zonder op het schrijven van den accountant en de gemeente lw u k DOOD ERVARING STERK. te letten, dit schrijven gericht. Naar zijne meening zit er niets anders op dan afwachten. De heer van Son wil de twee heeren die den Minister gaan spreken over het verleenen van steun bij werkeloos heid, opgedragen den Minister van Financiën dan ook te gaan spreken over deze kwestie. Van de Wiel. Wat denkt de accountant er van. Voorzitter Nu alles aan het Ministerie van Financiën is overgegaan, is hij er niet zoo heel gerust meer op. Bergmans. Het is juist, als met den accountant, die de andere zaken heeft afgewikkeld. Afin, ik kom op te ge vaarlijk terrein, daar kan beter straks verder in geheime vergadering over worden gesproken. Hierna wordt besloten een schrijven af te wachten en dit schrijven aan te houden tot eene volgende vergadering. Schrijven van de Directie der Afd. N. C. Boerenbond der Boeren- en Tuinbouw-onderlinge, houdende het verzoek om voor wat betreft de onge vallen-verzekering, bij haar aan te sluiten. Burg. en Weth. zijn van meening, dat men daar voordeeliger zal terecht komen dan bij het Rijk en daarom stellen ze voor om voorloopig toe te treden. De heer van Son zou liever zien dat zoowel bij den Boerenbond als bij het Rijk de tarieven worden gevraagd om te zien waar men het voordeeligst terecht kan komen. De heer van Halder merkt op dat men daarbij naar meer zaken heeft om te zien. Het Rijk betaalt dikwijls bij ongevallen niet uit, terwijl dit een particuliere maatschappij wel doet. Wordt besloten Burg. en Weth. te machtigen om aan te sluiten daar waar het voor de gemeente het voor- deeligste is. Concept-besluit van Burg. en Weth. voor vaste aanstelling van J. Bataille als werkman in dienst der gemeente, zulks in verband met de nieuwe pensioenwet. De Voorzitter zegt dat Bataille, in verband met de nieuwe pensioenwet, als vast werkman moet worden aan gesteld als hij meer dan 3 maanden per jaar in dienst der gemeente is geweest en dat is hij zeker gedurende al die jaren dat hij bij de gemeente werkzaam is en dat is vanaf 1893. Wordt met algemeene stemmen be sloten Bataille alsnog vanaf dien tijd aan te stellen als vast werkman. Schrijven van Ged. Staten houdende de mededeeling dat de werkzaamheden van de Huurcommissies zeer zijn ver minderd en het daarom wenschelijk is dat de salarissen beduidend worden verlaagd, zelfs acht men het wensche lijk om, zoo mogelijk, de commissie op te heffen. Burg. en Weth stellen voor de commissie hier op te heffen met ingang van 1 Januari. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van den Heer Burgemeester van Heusden betreffende gemeen schappelijke regeling veearts. De Voorzitter zegt dat met ingang van 1 Januari a.s. de bestaande ge meenschappelijke regeling is afgeloopen en het wenschelijk is dat wederom daarmede wordt voortgegaan, wijl het voor deze gemeente van groote be- teekenis is als over een deskundige kan worden beschikt als zulks noo- dig is. Met algemeene stemmen wordt be sloten wederom tot de regeling toe te treden. Concept van de gemeenschappelijke regeling van de Vleeschkeuringswet. De Voorzitter zegt dat deze ver ordening van alle kanten is bekeken en niemand er wel eenig bezwaar tegen zal hebben. Van Son. Ik zie wel dat de raad van Waalwijk over alles beslist en wij geen van allen iets hebben te zeggen. Voor 10 jaar lang zitten we daaraan vast en de commissie van advies zal niet veel kunnen doen. Van Halder. Dat lijkt zoo wel, maar dat is toch absoluut in werke lijkheid niet zoo. Volgens de wet kunnen zoo alleen de zaken worden geregeld, was het anders, de raad zou er niet in worden gemoeid. Echter zal de commissie van advies en daar be noemt iedere gemeente een afgevaar digde voor alles wel regelen. Van Speijk. Deze commissie zal wel zooveel buiten den raad van Waalwijk om handelen als maar kan. Elshout. Het gaat onder de vlag ■Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 2230 van dien raad. doch in werkelijkheid is het de commissie die alles regelt. De heer Bergmans meent dat een vergoeding van f 5 voor de Voorzitter per vergadering wel wat veel is. Voor den Secretaris, die er werk mee heeft, is dit iets anders, doch voor den Voor zitter acht hij dit veel te veel. Van Halder. Er staat ten hoogste f 5. Bergmans. Als ze daar de vrije hand in hebben, dan weet men hoe het gaat, het minste wordt dan niet genomen. Spr. stelt voor dat aan den Voorzitter een vergoeding kan worden gegeven van ten hoogste f3 per vergadering. De heer van de Wiel kan zich daarmede goed vereenigen en stelt voor dat door de afgevaardigde van deze gemeente daarop wordt aangedrongen. Wordt besloten dat de afgevaardigde het gevoelen van den raad dezer ge meente overbrengt. Op de vraag van den heer van Son of er voor de gemeente kosten komen antwoordt de Voorzitter ontkennend. Daarna wordt het concept met alge meene stemmen goedgekeurd. Concept verordeningvleeschkeurings- wet. De heer van Son vraagt na voor lezing van dit concept welke beesten er in Waalwijk moeten worden geslacht. De heer van Halder zegt dat dit alleen met die beesten moet gebeuren die de veearts hier niet bepaald kan goed- of afkeuren. Elshout. Qe zal niet dikwijls naar Waalwijk behoeven te gaan. Van Speijk. En als het nog eens mag gebeuren, dan worden de kosten van het vervoer vergoed. Eerst zou in Waalwijk daarvoor een wagen worden geplaatst, maar daar is men op terug gekomen omdat zulks veel te duur werd. Zonder verdere op- of aanmerkingen wordt de verordening daarna met alge meene stemmen goedgekeurd. Benoeming lid voor de Commissie van de Vleeschkeuringsregeling. Wordt benoemd tot lid den Burge meester en tot plaatsvervangend lid de heer van Halder. Voorstel Burg. en Weth. tot het aangaan van een geldleening voor de werkverschaffing. Burg. en Weth. stellen voor een geld leening aan te gaan groot f 6000 en in 10 jaar af te lossen. Dit bedrag zal vermoedelijk tegen een rente van 5 pCt. zijn te krijgen. De Voorzitter deelt mede dat reeds een flink gedeelte van dit nog te leenen bedrag is verbruikt. De heer van Son zou de aflossing liever over langer termijn willen laten loopen. De Voorzitter vreest dat men dan niet van deze voordeelige aanbieding i gebruik zal kunnen maken. De .heer Bergmans meent ook dat i het voor den goeden gang van zaken i wenschelijk is dat een leening over langer termijn wordt aangegaan. De heer van Son zou 20 jaar nemen, dan hebben die menschen die dan be lasting te betalen hebben ook nog wat. Van Spijk. De vraag is maar of ge het bij Ged. Staten krijgt goedgekeurd. De heer van Son zou in ieder geval trachten de leening zoo lang mogelijk te laten loopen, want men moet behalve aan de aflossingen die telkens moeten gedaan worden, nog denken aan die f8000 van de distributie. Hij geeft In 46* JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwi kscbe en (jangstraatsehe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ena., franco te senden aan den Uitgever. U ITO ATB Prijs der Advertentlin 20 cent per regel; minimnm 1.00. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat AdvertentlBn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk O uur in ons be4t zijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN »/v.J.QBUNO GRONINGEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1