gaat niet door. Agenten gevraagd Agenten gevraagd "Notaris Van Kant Net Burgeranhuis Notaris 1. Schaap Bouwland J. C. van Eijkelenfaurg Kippen- Advertentien. A. Hoefnagel Waarschuwing. Speculaas, Goutière. publiek verkoopen Hooiland óverweging om zoo lang mogelijk te wachten met de aflossing, b.v. in 1928 daar eerst mede te beginnen. Aldus wordt besloten. Tevens wordt nog besloten in de wijze van aflossing van de geldleening groot f49500 ten behoeve, van het Electriciteitsbedrijf, een kleine admini stratieve wijziging.te brengen. Adres van het Bestuur derafdeeling Drunen van de Ned. R.K. Lederbewer- kersbond betreffende de-regeling van de werkverschaffing. Adressanten dringen aan dat alle werkeloozen te werk zullen worden gesteld en dat het uit te keeren loon zoo wordt vastgesteld dat in een middel matig gezin in de behoefte van dat gezin kan voorzien. Voorts vragen ze een commissie van toezicht te willen benoemen en daarin een lid van de vakvereeniging zitting te laten hebben. De heer van de Wiel meent dat een Commissie van toezicht hier niet noodig is wijl de raad B. en W. heb ben opgedragen toezicht op het werk te houden en hij meent dat dit vol doende is en dat het vertrouwen, een vorige vergadering in hen gesteld, niet is beschaamd geworden. De heer Bergmans,beaamt dit alles gaarne doch hij merkt op, dat toen is gezegd dat bij klachten er hier een bespreking kon worden gehouden en nu heeft hij direct wel geen klachten maar hij zou gaarne vernemen wat de menschen bij de werkverschaffing ver dienen. De Voorzitter zegt dat dit niet ge makkelijk is te zeggen omdat met alle mogelijke gevallen rekening wordt ge houden. De heer Bergmans zou dan gaarne willen weten wat aan iemand die vader van een gezin is, wordt uitgekeerd. De Voorzitter zegt dat iemand f 15.90 kan verdienen met kindertoeslag inbe grepen. De heer Bergmans acht dit te weinig omdat het niet mogelijk is om daarvan rond te komen. Hij vraagt of de mo gelijkheid niet bestaat dat een betere loonregeling getroffen kan worden. Burg. en Weth. daar eenig verwijt van maken doet hij niet, alleen wil hij maar vragen of den menschen, die in hun onderhoud moeten voorzien, een hoo- gere uitkeering kan worden gegeven. De heer van de Wiel merkt op dat het een noodtoestand is en dat dit niet uit het oog mag worden verloren. Men zal weinig plaatsen aantreffen waar hooger uitkeering wordt gegeven. Vast is zeker dat hier de kindertoeslag het mooist is geregeld, want reeds bij het eerste kind wordt een toeslag gegeven en in vele plaatsen is dit pas bij het derde kind. Spr. zou ook gaarne hoo ger uitkeering geven als het maar mo gelijk was, doch dit is niet. De gemeente staat voor groote en zware lasten. Dat huishoudens met veel kleine kinderen nu een zware dobber hebben, geeft hij toe maar die hebben al z'n leven er het slechtste voorge zeten. De heer Bergmans geeft gaarne toe dat het moeilijk is, maar hij meent dat de verhouding te groot is en als daar een wijziging in kon worden aangebracht, zou wel aan te bevelen zijn. Hij vraagt of niet een werk op touw 'kan worden gezet, waaraan de gemeente in de toekomst eenige winst heeft. De Voorzitter merkt op dat de meeste arbeiders absoluut ongeschikt zijn om aan ontginning te werken. De heer van Speijk zegt dat het voor een schoenmaker moeilijk is om aan de ontginning te werken. Voorts wijst hij er nog op dat een vaste re geling zeer moeilijk is te treffen aan gezien de een 3 dagen werkt, een an der weer 2 en weer een ander 1 dag. Met alles wordt rekening gehouden, als er thuis zijn die nog eenige verdiensten hebben ook. De Voorzitter juicht het toe dat de raad zich uitspreekt. Heeft men wen- schen, dat men ze hier gerust uit, dan kunnen Burg. en Weth. zien of daarop kan worden ingegaan. De heer Elshout is het met den heer Bergmans eens dat een groot huishouden met f 15 niet veel kan doen en daarom zou hij gaarne zien dat dit loon, zoo het mogelijk is, wat wordt verhoogd. De heer van Halder wijst er op dat de boerenarbeiders hier op 't oogen- blik ook niet meer dan f 15 per week verdienen en daaronder zijn er ook die groote huishoudens hebben, en waar het hier een noodmaatregel is zou hij niet hooger willen gaan. Hij weet ook wel dat ze van dat bedrag niet vet zullen worden, maar het gaat toch moeilijk bij een werkverschaffing hooger loon te geven, dan grondwer kers hier bij particulieren verdienen. Voor groote huishoudens is hier bo vendien reeds gezorgd want reeds bij het eerste kind wordt f 1 toeslag ge geven. De heer Bergmans verklaart nog maals gaarne het beleid van Burg. en Weth. goed te keuren, alleen had hij, zoo de mogelijkheid daartoe bestond, gaarne gezien dat in het verleenen van loon eenige verandering had kunnen worden aangebracht. De heer van Halder zegt dat mis schien daartoe kan worden overgegaan als men met goed gevolg bij den Mi nister is geweest. De gemeente alleen kan onmogelijk dit alles betalen. Wordt hierna besloten de regeling aan Burg. en Weth. over te laten en de afd. Drunen van den R.K. Lederbe- werkersbond te berichten, dat voor- loopig niet op haar verzoek kan worden ingegaan. Adres van verschillende ingezetenen dezer gemeente verzoekende om ver harding van den weg van J. Klerks naar de Zeeg met voorstel van Burg. en Weth. Adressanten wijzen er op dat deze weg zomers een zandwoestijn is en 's winters één modderpoel en aange zien het ook de toegangsweg is naar de landerijen van de gemeente tenge volge waardoor vele pachters dien weg geregeld moeten passeeren dringen adressanten op verbetering aan. De Voorzitter zegt dat eenieder gaarne zal erkennen dat deze weg slecht is, echter zal ook iedereen moeten erkennen dat de financieele toestand van de gemeente niet goed is, wat echter nog niet wegneemt dat er wel wat voor te zeggen is om op het verzoek in te gaan. De kosten zullen wel groot zijn. Van Son. Burg en Weth. hebben toch een voorstel, 't staat op de agenda. Voorzitter. Burg. en Weth. zouden gaarne een kostenberekening willen laten maken en dan in een volgende vergadering met een voorstel komen. De heer Van de Wiel geeft toe dat de weg slecht is. bar slecht zelfs, maar met het oog op den slechten finan- cieelen toestand zou hij toch eerst een volgend jaar daaraan willen laten be ginnen, wellicht dat dan een en ander nog wat goedkooper is ook. De heer Van Halder meent dat het de bedoeling niet is om direct aan de verbetering te beginnen, trouwens dit jaar gaat het toch niet meer. De Voorzitter zegt dat hier lap middelen niet helpen. Er moet ineens een steen- of keiweg worden aangelegd. De heer Bergmans vraagt of de werkloozen daar aan te werk kunnen worden gesteld De heer Van Son zegt dat een enkele wel behulpzaam kan zijn bij het aan brengen van steenen enz., maar de rest kan hieraan niets doen. De Voorzitter wijst er nog op dat de voorpooting opgezegd dient te worden. De weg zal een breedte heb ben van 15 M. en als daar dan een harde weg van 3 M. wordt aangebracht, schiet er voor berijden nog 6 M. over en daar kan de gemeente dan zelf wel de een of andere boomsoort pooten. Van de opbrengst van het hout zou dan het onderhoud van den weg kunnen worden betaald. Wordt besloten het recht van voor pooting op te zeggen en prijs aan te vragen naar de kosten van het aan leggen van een steenweg. Adres van De Hanze, houdende het verzoek om een subsidie, groot f 400, voor den Handelscursus, met voorstel van Burg. en Weth. Burg. en Weth. stellen voor af wijzend op het verzoek te beschikken. Van Son. Ik ben het daar roerend mee eens. Het kan zoo nuttig zijn als het wil, maar wie zal het allemaal opbrengen. Bergmans. Wil men dus de heele subsidie weigeren. Voorzitter. Ja. Bergmans. Daar kan ik me direct niet mee vereenigen al geef ik toe dat f 400 wel wat hoog is. Maar voor geheele schrapping kan ik niet voor zijn, want iedereen kan den cursus volgen, zoowel de arbeidersklasse als de Boeren en Middenstand Er is toch een jaar geweest dat 30 leerlingen den cursus bezochten. Voorzitter. Nu hebben er zich slechts 7 aangemeld en als er zoo weinig belangstelling voor blijkt te bestaan, dan mogen wij, gezien den zeer slechten financieelen toestand der gemeente, daar niet op ingaan. Van Speijk. Omdat er geen belang stelling voor is, zijn Burg. en Weth. met dit voorstel gekomen. Van Son. Ze moeten nog vuur en licht ook hebben en een lokaal. Voor zulke cursussen moeten ze enkele ge meenten bij elkaar nemen, dan zijn de kosten heel wat minder. De heer Bergmans zegt dat de plaatselijke afdeeling met den cursus niets meer heeft te maken en hij daarom niet zoo op de hoogte is. Met op een na algemeene stemmen, de heer Bergmans bleef buiten stem- mming, werd besloten geen subsidie meer aan de Hanze cursus te geven. Adres van de R. K. Politiebond St. Michael", houdende verzoek om subsidie. Wordt op voorstel van Burg. en Weth besloten afwijzend te beschikken. Adres van de R. K. Leergangen te Tilburg, houdende het verzoek haar subsidie te willen verleenen. Wordt op voorstel van Burg. en Weth.besloten geen subsidie te ver leenen. Adres van de vroedvrouwenschool te Heerlen. Burg. en Weth. stellen voor f 10 te verleenen. Dit voorstel wordt op 2 na algemeene stemmen aangenomen. Tegen subsidieverleening stemden de heeren van Son en Bergmans. Adres van de Geitenfokvereeniging, houdende het verzoek haar een subsidie te willen verleenen. Burg. en Weth. stellen voor een subsidie te verleenen van ten hoogste f30.. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Aanbieding rekening en begrooting der Vakschool. Van Son. Ik zou daar een commissie voor benoemen om het te laten onder zoeken. want zoo kan men dat toch niet doen. De Voorzitter zou voor dit jaar een andere maatregel willen zien genomen en de heele raad als het ware een commissie laten zijn die dan ook de rekening en vooral de begrooting van de gemeente voor het volgend dienst jaar eenst post voor post kan nagaan In een openbare vergadering is dit niet te doen. In een openbare vergadering wordt de begrooting dan toch nog besproken en vastgesteld. De heer van Son acht het beter dat ieder lid een afschrift van de begrooting wordt thuis gezonden. De Voorzitter merkt op dat dit geen bezuinigingsmaatregel is. Hij zal een begrooting onder de leden laten circu- leeren, De rekening van de gemeente sluit met een nadeelig slot van f 892.76 en men is toen begonnen met een goed slot van f 352 J,885. Bovendien is er nog een bedrag ingekomen van f 150 voor een perceeltje land dat verkocht is en f 400 voor ontvangen premie van de brandassurantie voor het verbranden van mast, zoodat het werkelijk nadeelig slot zou zijn f 5185.77®. Aan de woning bouwvereniging moet nog f970.165 betaald worden en aan de vakschool zeker f 2000 zoodat men aan een be drag van f 10 000 komt. De rekening van het Armbestuur sluit met een goed slot van f 858.1772- De uitgaven hebben bedragen f 3691,9172. Bovendien is er nog een vordering van een annuiteitsleening van de vak school van f 859.45 De heer van Halder merkt op dat in gewone omstandigheden de school daar zelf zorg voor zou hebben ge dragen. De heer Bergmans zegt dat dit niet is gedaan door het bestuur maar door de Hanzebank. Voorzitter. De school is op het oogenblik niet bij machte. Bergmans. Dat komt omdat zij de subsidies nog niet heeft ontvangen. Van Halder. Het is zuiver een lee ning ten laste van de gemeente. De heer van Son vraagt of de Vak school daar zoo maar mee klaar is door te zeggen, dat ze het niet hebben De heer Bergmans acht het 't beste daar maar niets op te zeggen. Hij wijst er dan op dat het Rijk het be stuur veel heeft opgelegd o.a. de sala rissen Deze zijn zeer hoog opgevoerd. Van Son. Men moest dat maar gauw aan het Rijk overgeven. De heer Bergmans zegt daar er ge noeg moeite voor gedaan is. j Men is er zelfs voor naar Den Haag geweest. Later is echter besloten dat aan de Provinciale Staten door de gemeente om subsidie zou worden gevraagd. Als dit nog niet gedaan is, dan zou hij willen aandringen om dit als nog ten spoedigste te doen. De heer van Son weet ook dat daartoe is besloten. Het bevreemde hem daarom dat dit nog niet is gebeurd. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. nog geen goedgekeurde begroo ting of rekening van de school hebben ontvangen en daarom nog niet tot de aanvraag is overgaan kunnen worden. De heer Bergmans zet uiteen dat dit volgens de inspecteurs, die hij ook daarover heeft gesproken, niet behoeft te worden gedaan. Men kan de sub sidie zoo aanvragen en als wij kennis geven dat de subsidie-aanvraag is ver zonden, zenden zij ook nog een adres met verzoek hiertoe zeker over te gaan. De Voorzitter vraagt of op de be grooting aan de vakschool niet is te bezuinigen. De heer Bergmans zegt dat dit reeds is gedaan. Voor het houden van de, administratie is eerder f 600 gegeven, dit nu is komen te vervallen. De Voorzitter merkt op nog een post te hebben zien staan van f 5000 om aan de leerlingen uit te keeren. Voor 1923 is dit bedrag terug gebracht tot op de helft. De heer Bergmans zegt dat dit is een tegemoetkoming voor de jongens, anders zouden ze niets verdienen en dan zou het gevolg zijn geweest dat deze naar de fabriek zouden zijn ge gaan, wat tengevolge had dat geen vakmenschen zouden worden aange kweekt. De Voorzitter is bang dat van de buiten deze gemeente wonende leerlin gen niet meer zal worden betaald. De heer Bergmans zegt dat de-in specteur daarover is gesproken en deze gezegd heeft dat men nog moet betalen. De Voorzitter wijst er vervolgens nog op dat een hypotheek op het pand had moeten worden gemaakt. De gemeente heeft daar al eens op aangedrongen, doch toen is het weer blijven hangen, De heer van Son zegt dat dit reeds 2 jaar geleden gedaan had moeten worden. De heer Bergmans %egt in het be- gin daartoe geen volmacht te hebben gehad. Later heeft het bestuur daarin toegestemd, doch toen is het blijven hangen. De Voorzitter zou thans in ieder ge val eenige zekerheid daarover willen hebben, zeker vooraleer de school duor het Rijk mocht worden overgenomen. De heer Bergmans meent dat het Rijk dan alles, ook de schulden, over neemt. Na nog eenige bespreking zegt de heer Bergmans over een en ander te zullen laten schrijven. Nadat de Voorzitter nog mededeeling heeft gedaan dat over te schrijven land niet in prijs moet worden veran derd, gaat de raad over in geheim comité. Hiermede betuig ik mijn harte- lijken dank aan de N. V. v\h. AL RA VENS WAAIJ ZONEN te Gorinchem, voor het mij ge schonken fraaie Rijwiel, als verbruiker van hare Cadeaux- artikelen Koffie, Thee, Tabak en Cacao. De artikelen werden betrokken van den Winkelier H. H. NIEU- WENHUIJZEN te Vrijhoeve— Capelle (Labbegat.) 22714 Schipper. Aangekondigde ver- kooping van het perceel WEILAND toebehoorende aan den Heer Reijgers 22706 Notaris JANSEN. voor verkoop van land- en tuin zaden en vruchtboomen. J. TEN BRUGGEN CATE. 22703 Albergen. Ondergeteekende bericht het geachte publiek van Waalwijk en Omstreken, dat de welke enkele vrouwen te koop aanbieden als zijnde zijn fabrikaat, absoluut NIET UITZ1JNE BAKKERIJ afkomstig is. Wacht U dus voor na maak 22713 Hoogachtend, W ij z i g i n g openbaren legger der wegen en voetpaden. Burgemeester en Wethouders der gemeente CAPELLE maken bekend, dat door den Raad dezer gemeente in zijne op 10 dezer gehouden vergadering in twee voud is opgemaakt den legger tot wijziging van den legger van de openbare wegen en voetpaden in deze gemeente, waarvan een exemplaar op heden aan Gede puteerde Staten van Noordbrabant is opgezonden en het andere vanaf heden ter secretarie dezer gemeente ter inzage van eenieder is nedergelegd. Binnen dertig dagen na heden kunnen door belanghebbenden bij Gedeputeerde Staten dezer pro vincie bezwaren tegen den door den Gemeenteraad opgemaakten legger worden ingebracht. Capelle, 16 November 1922. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. H. L. V. VALTER. De Secretaris, 22709 JAC. VAN DER LELY. I. voor den verkoop van le kw. Tuin-, Bloem- en Landbouwzaden. Flinke bijverdienste voor actieve personen. 227C4 J. VOLBEDA, Drachten. Specialiteit in Gras-enKlaverzaden te KAATSHEUVEL, zal namens zijn principalen voor inzet 28 Nov. 1922 bij den Heer SMIT aldaar en voor toeslag 12 Dec. daarna bij den Heer J. VAN DUN aldaar, telkens 's avonds 7 uur de tot het faillissement van den Heer P. VAN R1EL behoorende met annexe SCHOENFA BRIEKJE, erf en tuin aan de Marktstraat te Kaatsheuvel, gemeente Loonopzand, gemerkt C 192, kadaster Sectie B, Nr. 4673, groot 8,30 aren, alsmede II. de zich in gemeld schoen fabriekje bevindende MOTOR van 3'/2 P K., Stanzmachine, ge combineerd afmaakmachine, groef- machine, 3 ringmachines. doozen- maakmachine, perforeermachine en het drijfwerk. Alles te veilen, in te zetten en te verhoogen in diverse koopen generale massa op toeslag. Te aanvaarden na betaling van den koopprijs. 22677 te WAALWIJK, zal op Vrijdag 24 Nov 1922,' voormiddags om 10 uur in Hotel VERW1EL te Waalwijk PUBLIEK VERPACHTEN: te Baardwijk, groot 0,96.30 H,A. te Drongelen, groot 64 aren. Beide voor 4 jaren, van 1923 t./m. 1926. Zie biljetten. 22682 is het, vooral dit jaar om met uitsluitend nuttige en practische CADEAUX te geven. Schoolbehoeften, Kruisen, Portemonals, Sigaren- en Sigarettenkokers, Porfeuilles, Luxe doozen Postpapier, Eau de Cologne enz. enz. in ruime keuze en aan de goed koopst mogelijke prijzen zijn deze voorhanden in den Boekhandel van 22700 v/h. fa. Wed. Tielen W A A L W IJ K. ziekten geneest U het best met CAMPAGNES Kippengeneesmid- delen. Cholerapoeder p. doos 75 ct. Snotpoeder p. pak 75 ct. Pokkenzalf p. p. 75 ct. Verkrijgbaar bij A Rethans, Waalwijk; Gez. Wagen makers, Kaatsheuvel. Fabr. G T. CAMPAGNE, Culemborg. 22707

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2