ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Rechtszaken. G Starter— en Verlichtingsbatterijen „Exide" Agentschap. NIEUWSBLAD. Gemengd Nieuws Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Tegenover 't Electriciteit. Station. Telef. No. 8#6. R.W.B.-Juniors gaan naar Juliana II te Baardwijk. R.W.B. I is vrij. 3 Dec. RoodborstjesR.W.B. 17 Dec. Wilhel- mina Il-R.W B. 24 Dec. R.W.B.— Zalt-Bommel. Wederom staat er voor de sport liefhebbers a.s. Zondag een mooie voetbalwedstrijd op het program. Wilhelmina LI uit 's Bosch komt bij Quick op bezoek voor het spelen van een comp.-wedstrijd. Wilhelmina is tot heden nog ongeslagen en zal wel trachten om Zondag met een over- winning naar huis te gaan. om haar i kampioenskansen te versterken. Wilhelmina beschikt over een sterk elftal en vertoont een prachtig samen- i spel. Deze ex-tweede klasser geven we daarom wel de meeste kans op het kampioenschap en hard zal voor Quick a.s. Zondag de strijd worden. Doch Quick heeft nu reeds tweemaal achter een getoond over een sterk elftal te beschikken, hetwelk voor geen enkele club uit de afdeeling behoeft onder te doen. De wedstrijd staat onder leiding van den heer van Loon uit Tilburg, die, naar wij hopen, zich beter van zijn taak zal kwijten dan 1.1. Zondag Mathijsen, want daardoor toch werd een Quick-overwinning voorkomen. Aanvang 2 uur terrein Quick. DRUNEN. In de jaarlijksche verga dering der St. Lambertusvereeniging (begrafenisfonds), werd door den geest, adviseur, de Weleerw. Heer J. v. Welie, verslag uitgebracht over het boekjaar 1 Nov. 1921 1 Nov. 1922. Hieruit bleek dat de ontvangsten bedroegen f 1417.33, de uitgaven f 1209 30, alzoo een batig saldo van f 208.03 gevoegd bij het reserve-kapi taal maakt het een totaal bezit van f7330,55. Het aantal leden bedroeg 661. Het aantal volwassen overleden leden bedroeg 11, gestorven kinderen 4. Een voorstel van het bestuur om dit jaar bij overlijden van volwassenen weer f60 in plaats van f55 uit te be talen en bij overlijden van kinderen f6 inplaats van f5 werd goedgekeurd. Eveneens werd het voorstel om voor het bedrag der boeten H.H. Missen te doen lezen voor de overleden leden der vereeniging goedgekeurd. Een voorstel van het bestuur om dit jaar tweemaal veertien dagen vrij te geven van contributie-betalen, werd aangenomen. De drie aftredende leden P. Klerks, L. Bataille en M van Halder, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Op 'het feest der H. Elisabeth, werd door den H. E. Heer Directeur Mgr. J. H. Selten, verslag uigebracht over den toestand en de werking der Vereeniging van de H. Elisabeth alhier, van 1 Nov. 1921 tot 1 Nov. 1922. De ontvangsten bedroegen f 766.39, de uitgaven f750.17, alzoo een batig saldo van f 16 22. Uitdeeling van kleedingstukken (hoofdzakelijk onderkleederen), bedden, toebehooren, enz. in 161 gevallen. Uitgegeven werden 210 bons voor versterkende middelen als melk, eieren, vleesch, enz. tot een bedrag van f 533.74. De geneeskundige hulpmiddelen en verplegingsartikelen, in het magazijn aanwezig, werden met goedkeuring van het Bestuur overgedragen aan de ver eeniging „Het Wit-Gele Kruis. Het Bestuur der St. Elisabethsvereen. bracht zijn hartelijken dank aan de overige werkende leden voor haar krachtige medewerkingaan den Wel. Ed. Zeergel. Heer Dr. van Seters en Mej. A. van Os- van Straten voor hun hoog gewaardeerden steun en voor lichting; aan de weldoeners en eere leden voor hunne gulle milddadigheid en in het bijzonder aan de zelatricen voor haren volhardenden ijver. Mogen zij allen, ook in het vierde lustrum dat ingetreden is, der vereeniging trouw blijven tot heil en troost der hulpbe hoevende zieken van Drunen, vooral der moeders met hare kindertjes. De goede God beloone met zijn mildste zegeningen de tegenwoordige en toekomstige leden, eere-leden en weldoeners van dit liefdewerk. 's-BOSCH. Het Prov. Gen. voor Kunsten en Wetenschappen hield in zijn gebouw aan de Pensmarkt te 's-Her- togenbosch zijn algemeene jaarlijksche drukbezochte vergadering. De voorzit ter, jhr. mr. F. van Rijckevorsel. deelde mede, dat door mr Pape te 's-Graven- hage aan het genootschap was gelega teerd de som van f 110.000. In Mei a.s. zal over deze som misschien verminderd met successierecht kun nen worden beschikt. DEN BOSCH. Het centraal bureau voor woningbouw wordt 1 Januari a.s opgeheven. Aan den directeur en drie tijdelijke ambtenaren wordt alsdan ont slag verleend. Het overige personeel gaat tijdelijk naar gemeentewerken over. Naar aanleiding van desbetref fende vragen in de afdeelingen van den gemeenteraad hebben B. en W. een onderzoek toegezegd of de instel ling van een paardenmarkt wenschelijk en mogelijk is. Ten aanzien van de zakelijke bedrijfsbelasting overwegen B. en W. of het gewenscht is, voor de eerste 9 arbeiders geen belasting te heffen. Verder overwegen zij de invoering van een belasting op vrachtauto's. B. W. stellen den raad voor den bouw van een nieuwe Koninklijke school, tot een bedrag van 1 millioen gulden. SPRANG. Vergadering der afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Fabrieks en Transportarbeidersbond op Dinsdag 28 Nov. a.s. des avonds ten 7 uur in de Chr. Volksbond. De Bondssecretaris de heer Stapelkamp zal op deze ver gadering inleiden „Wat iedere schoen en lederbewerker dient te weten". Zondag a.s. des n.m. 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. D. J. v. d. Graaff van R'veer. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk alhier werden gekozen de heeren P. v. d. Hammen en M. Zwart. Tot diakenen (de aftredenden) de heeren jac. de Bie en G Vos. Tot notabelen de heer A. de Bruijn (aftr.). Herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren G. J. v. Willigen- burg en C. van Heijst. S.V.V. 1 gaat Zondag naar Waal wijk om aldaar eene comp.-wedstrijd te spelen voorden B.V.B. tegenR.W.B.2. Algemeene vergadering van de Coop. Broodbakkerij „Broederhulp", alhier, op Dinsdag 28 Nov. '22 des avonds ten 7'/3 uur in de zaal van den heer G. van Ceam. Agenda: 1. Opening, 2. Notulen, 3. Regele- mentsherziening of Statutenwijziging 4. Bijzondere mededeeling procedure 5. Rondvraag en sluiting. Dezer dagen werd mej. F. alhier, toen zij van haar werk huiswaarts reed, op het fietspad in de Besoijensche Steeg door een hondenkar aangereden. Zij viel van haar fiets en kwam in de sloot terecht. Met een nat pak en den schrik kwam zij vrij. Het rijwiel was echter onbruikbaar. Vergadering der afd. Sprang van het Ned. Verbond „Patrimonium" op a.s. Zaterdag des avonds ten 8 uur in den Chr Volksbond. Aan de Orde Opening, notulen. Ingekomen stukken Bespreking Jaarfeest, Slui ing. VRI|H.-CAPELLE. Toen Woensdag namiddag drie kinderen aan 't spelen waren brak de hond van Sn. los en vloog toe op een 4-jarig zoontje van v. M. Het kind was bijna verscheurc toen hulp kwam opdagen en er wordt voor zijn leven gevreesd. Onze dorpsgenoote L. Voor de Poorte slaagde bij het te Breda gehou den examen voor akte Vrije- en Orde oefeningen. CAPELLE. Beroepen tot predikan bij de Ned. Herv. Gem. alhier den weleerw. heer J. van Amstel, Cand. tot den H. D. te Zeist. A.s. Zondag des voorm. half tien uur en des avonds ten zes uur za' voor de Ned. Herv. gem. alhier optre den. Ds. Goslinga uit Utrecht, terstflj des nam. 2 uur voor deze gemeente hoopt op te treden Ds. Muhlnikkel uit Waalwijk, De heer J. Spierings heeft be dankt als voorzitter der alhier be staande Anti-Rev. Kiesvereeniging. Op Dinsdag, 28 Nov. a.s. des avonds te 7 uur zal de Chr. Hist kiesvereeniging alhier een ledenverga dering houden fn het vergaderlokaa in de O. L. School in de Nieuwstraat. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2 Jaarverslag Unie. 3 Aanwijzing afgevaardigden voor Kringvergadering (Prov. Staten verkiezing). 4 Lezing over art. 1 van Ons Program en 5 Rondvraag. De heer J. van Drongelen heeft bedankt als bestuurslid van de Ver eeniging tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bijbel voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve- Capelle, gevestigd te Capelle, wegens zijn vertrek naar de gemeente Sprang. Naar de correspondent der Arbeids bemiddeling ons mededeelt neemt het aantal uitgetrokken in de schoen- en ederindustrie, alsmede het aantal andere werkloozen in deze gemeente sterk toe. - As. Zondag speelt het tweede elftal onzer voetbalvereniging Excelsior een competitiematch voor de tweede classe B. V. B. tegen W.S.C. te Waal wijk. Het muziekgezelschap „Kunstna Arbeid alhier hoopt op 19 en 20 Dec. k. haar eerste winteruitvoering te geven in de zaal van den heer L. F. van Dongen. Het bekende duo Van Engelen—Didden uit Waalwijk zal die agen zijn medewerking verleenen. WASPIK. Als een loopend vuurtje ging het hier Dinsdag j l, door de ge meente, dat onder een gehouden lijk- ienst de fiets van den landbouwer was gestolen. Bij nader onderzoek is echter gebleken, dat de fiets door een knecht van een reparateur zonder cennisgeving ter reparatie was mee ge nomen. Van diefstal was derhalve ge- ukkig geen sprake. Gister vierde het R.K. Zangkoor haar jaarlijks Cecilia-feest in het hotel van den Heer J. Teunen. Als naar ge woonte had deze voor een uitstekende consumptie gezorgd. De dag werd vroolijk doorgebracht. - Op 4 December a.s. zal een R.K. 4andelscursus beginnen, waarvoor aan melding kan geschieden bij den heer J v. d. Ploeg. De lessen worden gegeven op Maandag- en Donderdag avond van 6—9 uur, in de R. K. Jon gensschool. Onderwijs wordt gegeven in Lezen, *4ed. Corresp., Handelsaardr., Boek- ïouden, Handelsrekenen, Handelsken nis en Recht. RAAMSDONKSVEER. Naar wij verj namen slaagde dhr. D. Faro, brieven besteller alhier voor het examen trein conducteur. Zondag zal door bemiddeling van een comité alhier St. Nicolaas de Gemeente bezoekennatuurlijk wordt er gecollecteerd ten behoeve van „uit deeling" aan arme kinderen. Wegens vacaturedienst treedt de ZeerEerw. heer Ds D. J. v. d. Graaf alleen des voormiddags voor zijn Ge meente op. en wel op 't Veer, terwijl des namiddags leesdienst zal gehouden worden op 't Dorp. Zondag en Maandag werd door de Tooneel-Vereeniging „Kunst na Arbeid", onderafdeeling van den R.K Werkliedenvereeniging opgevoerd het tooneelspel in 4 bedrijven „Atticus of een „Martelaarsbloem" uit de eerste Christenvervolging, 't Werken en stre ven dier club wordt gewaardeerd want beide keeren was er een talrijk en dankbaar publiek. DUSSEN. Men verzoekt ons op name van 't volgende Dinsdag 14 Nov, vierde de fanfare «Wilhelmina* alhier haar 25-jarlg be- staao. Daar er steeds door Inzenders van iegezonden stukken zeer ten onrechte aautnerkiagen werden gemaakt op het beleid van sommige bestuursleden en er over dit welgeslaagd feest bijna met geen woord In de couratt gerept Is was het wel cp zijn plaats hierover nog het volgende te melden. Nadat des morgens een H. Mis was opgedragen voor de levende en ovei ledeoe leden van het gezelschap, waar bij alle werkende leden tegenwoordig waren, werd een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt, waarbij tevens aan de eercleden een kleine serenade werd gebracht. Overal werd de fanfare hartelijk ontvangen en had vele geiukwenachen en woorden van dank In ontvangst te nemen. 's Avonds te 6 uur waren alle leden aan een gemeenschappelijken disch bijeen, waarna de president een korte verklaring gaf, welke omstandigheden er toe hadden bijgedragen om vóór 25 jaren tot oprlchiiog der fanfare over te gaan en aan wie het gezelschap hoofdzakelijk zijn ontstaan te danken heef». Verder werd de avond In gezellig heid doorgebracht. Moge de fanfare onder leiding van haar kundigen directeur groeien en bloeien en eens haar gouden feest vieren. metaalklinker, geboren in 1889 te Geer- De president wees op de ontzettende truidenberg, en wonende aldaar, be-1 gevaren van het trekken van messen, klaagd dat hij op'3 October N. v. Str. met i Mr. Couvée, officier van justitie, ging een mes in de borst heeft gestoken en het verloop der droevige zaak in den De moord te Raamsdonksveer. Te Breda stond terecht Corn. v. BI., wel zoodanig, dat de getroffene weldra overleed. Dr. J. P. L. van-Hulst uit Leiden Jieeft hel lijk op 6 October geschouwd en daarvan rapport uitgebracht. Ge tuige vond verschillende groote en cleine wonden op het lijk. De steek- nijwonde in de linkerboist en door de linkerkamer van het hart was de oorzaak van den dood van Van Str. De dokter handhaafde zijn uitvoerig deskundig rapport. L. Dekkers, opperwachtmeester te Raamsdonksveer, verklaarde op 6 Oct. dr. Van H. .als deskundige te hebben geassisteerd en hem het lijk te hebben overgedragen voor sectie-onderzoek. J. J., arbeider te Raamsdonksveer, iep op 3 October te wandelen met zijn kind. Eensklaps zag hij het slacht offer wankelende aankomen. Ook zag bij beklaagde, die op 1 Meter afstand van hem stond. Van Str. verzocht aan beklaagde met de hand te vechten en niet met het mes. Toen trok beklaagde een mes en stak Van Str. bliksemsvlug vijf zes maal. Van Str. wankelde en greep zich vast aan een kar. Beklaagde verwijderde zich in de richting van Raamsdonks veer. Van Str. werd bleek en viel op den Soterdijkweg neer. Het slachtoffer bloedde erg. Er waren veel menschen komen toe- oopen. Het slachtoffer werd toen ge dragen in het café van J. Deze getuige wist van beklaagde overigens niets te zeggen. Johanna van P., oud 16 jaar, was op 3 October aan het dansen in het café van J te Raamsdonksveer. Be- slaagde zat bij het orgel en Van Str. zat in het café. Beiden gingen naar het buffet, waar tusschen die twee een woordentwist begon. De vrouw des huizes zette beiden buiten, waar de ruzie werd voortgezet. Getuige Van P. ging later ook naar buiten om eens te zien wat er gebeurde. Van Str. gaf beklaagde een klap tegen het zitvlak, waarop beklaagde begon te steken op verschillende ichaamsdeelen. Van Str. bloedde en trachtte beklaagde te ontwijken, omdat hij bang was. Van Str. strompelde naar een kar om zich vast te houden. Uit de broekspijpen stroomde het bloed. Zij hoorde Van Str. roepenJij ver trouwt op je mes. kom liever met de platte hand. Van Str. werd bleek en zakte ineen. De dokter kwam en het slachtoffer werd het café van J. binnengedragen. De Officier mr. Couvée vroeg de getuige wie de schuld der ruzie was Of wie begonnen was met vechten. Getuige wist dit niet te zeggen. Zij aeeft er met zoozeer op gelet. Niemand deed daar iets tegen of poogde het gevecht te verhinderen. C. Z., arbeider te Oosterhout, was in het café van B. aan het dansen. Op voorstel van beklaagde, die daar was binnengekomen, zijn ze langs achterwegen naar Oosterhout gegaan. Beklaagde deed onrustig en zei later tot getuige„Ik heb Van Str. drie of viermaal gestokenHet mes ging er in als boter". Getuige lachte om deze uitdrukking. De president wees in verontwaardi ging op het steken met messen, waar door zooveel levens worden vernietigd. Een dergelijke misdaad moet en zal zwaar gestraft worden J. M. DE B., heeft beklaagde en slachtoffer in het café gezien. Beiden waren nuchter, althans niet onder den invloed. Getuige zat in het café. Op een gegeven oogenblik zag getuige dat er iets aan de hand was. Getuige vroeg aan beklaagde: wat er gaande was. Beklaagde antwoordde dat hij over den pink gesneden was. Het was een en al bloed. Getuige bood beklaagde een kwartje met dit gezegde: „Hier heb je een kwartjekoop maar een glas bier" De president vond dit een raar ge neesmiddel. Beklaagde stak zijn mes in den linkerbroekzak en liep door. Getuige zag toen Van Str., die hij niet het café had zien verlaten, op den weg liggen. Het slachtoffer bloedde en werd binnen gedragen. Beklaagde, een kleine, gezette, ste vige jongen, werd vervolgens gehoord. Hij was op 3 October in het café van J. Daar werd hij uitgedaagd door Van Strdie wou vechten, hetgeen de kas telein verhinderde. Bekl. zei niet dron ken te zijn geweest. Buiten werd de ruzie voortgezet. Hij trok daar zijn mes en stak van onder naar boven en van boven naar onder. Beklaagde zei: het kan wel! De president wees er op dat bekl. toch heeft gezegdhet ging er in. als boter De oorzaak van de ruzie was niets, hoegenaamd niets. Het mes werd ge trokken en een mensch werd gedood. breede na en schilderde beklaagde als een gevoelloos mensch, die nuchter en zonder reden een mensch doodde. De maatschappij moet van dit soort menschen bevrijd worden. Bekl. was vechtlustig en hanteerde gemakkelijk het mes hetgeen hij daags van den moord ook nog had gedaan. Spr. achtte geen clementie aanwezig en eischte wegens mishandeling den dood ten gevolge hebben een gevan genisstraf van zes jaren. D. v. N. De rechtbank te Breda heeft vrij gesproken met vernietiging van het vonnis van het kantongerecht te Breda, den heer L. W. H. te Teteringen, die als bestuurder van een vierwielig mo torrijtuig binnen de bebouwde kom der gemeente Breda gebruik gemaakt had van den ingebouwden z.g. Ford hoorn. De uitspraak was conform deneisch. ooit geen goed geld weg naar een slecht artikel en PLAATST UWE ADVERTENTIES uitsluitend in bladen die werkelijk gelezen worden, dus in een Gistermiddag is de 64-jarige J. den H. te Zwijodrecht dood gevonden op de trap In het stookhok voor de centrale verwarming van de Jullane- school aan de Burgemeester De Brulne- laan aldaar. De man bleek door gas- dampen gestikt. -- Gisteren is de leidekker B. uit Eindhoven bij het verrichten van werk zaamheden aan hst gebouw van het penslocaat Mar»ënbu»g te Busaum van het ongeveer 20 meter hooge dak ge vallen. Hij werd dadelijk per polltie- brancard naar de St. Gerardus Majella Stichting vervoerd, waat hij spoedig na aankomst Is overleden. Zijn zoon was bij het ongeval tegenwoordig. Gisteravond om half zes zijn 4 gewapende mannen, vermoedelijk Dult- schers, het wisselkantoor van de firma Paffen te Valkenburg binnengedrongen. Zij dwongen den boekhouder, die nog alleen aanwezig was, het geld aan te wijzen, waarna zij zich al het geld toe eigenden. Het viertal heeft over de Duitsche grens de vlucht genomen. Een paard, toebehoorendo aan een inwoner van Hello, ging bij het abattoir te Alkmaar op hol en sprong over deu afsluitboom van den spoor weg, juist op het oogenblik, dat de trein uit de richting Hoorn kwam aan- ijden. Door den schok van den wagen welken het dier achter zich aansleepte brak de afsluitboom middendoor en rof den In de onmiddellijke nabijheid staanden gepensioneerden postbode K. de H. tegen het hoofd. Zwaar verwond viel deze neer. Het paard rende onder- tusscheo verder, steeds met den wagen achter zich en kon nog mt den over kant van de rails halen, toen de loco motief den wagen bereikte, die geheel werd versplinterd. De H. is aan de bekomen hoofdwonde overleden. Het stoomschip «Hundstanwortb* (1400 ton)" Is van een zeer sensatlo- oeele reis uit West Afrika op de Theems aangekomen. Gedurende de heele reis heeft men te kampen gehad met een doodelijke ziekte, waaraan man voor man der equipage bezweek, zoo dat ten slotte slechts een matroos en twee officieren overbleven. De chef- machinist verzorgde geheel alleen de machines en de vuren en bewerkte de kolen lo de bunkers. Door middel van draadlooze telegrafie kreeg men contact met een passagiersschip, welks dokter recepten voorschreef voor de zieken op een afstand van eeoige honderden mijlen. De recepten werden door den eersten officier klaargemaakt, als hij even de brug zon verlaten. Tenslotte was er nog een steward over, die moest koken voor de zieken en voor zichzelf, terwijl hij ook moest helpen aan het besturen van het schip. In weerwil van alle moeilijkheden, is het schip op tijd blnnengeloopeo, maar zoowel belde officieren als de stewart waren volkomen uitgeput. Aan den Beerenbosch te Kerkj rade is gistermiddag, meldt de „Tel" een ernstig ongeluk gebeurd. Een zes tal betonwerkers was werkzaam op het betonnen dak van het in aanbouw zijnde ketelhuis van de nieuwe schacht der Domaniale mijnen, toen plotseling het dak over een oppervlakte van circa 200 vierk. Meter naar beneden stortte. De zes betonwerkers vielen met het dak een twaalftal meters diep en',wer- den gedeeltelijk tusschen brokken beton en ijzeren binten begraven. Terstond gingen de andere arbeiders aan den slag, om de slachtoffers uit hun be narde positie te bevrijden. Een drtetal bleek zwaar gewond te zijn, terwijl de drie andere lichter gewond waren. Dr. Donders en later dr. Schmier nit Kerk-

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 10