JURGENST Buitenland m s PLANTENBOTER lil=N;WlH SPORT. Binnenland Nieuws uit Neusden. Vaste Betrekkingen Iedereen iVlOET zien. FLORA-BIOSCOOP. Nieuws uit Kaatsheuvel Kerknieuws. Heeren Winkeliers 5t- jWcolaas-Collectle VOEDZAAM VQORQEELIG IngezondenStukken Het doet welsympathiekaan.dat men gisteren te Lausanne ineens be gonnen is met het moeilijkste en pijnlijkste punt: wat Turkije feitelijk wil hebben. Ismet, Pasja dreunde^het verlanglijstje af en er stond heel wat op Om te beginnen eischt hij voor het nieuwe Turkije de grenzen van 1913, zooals de Porte en Bulgarije toen overeen gekomen zijn; daarmede zou Turkije Oost-Thracië zonder vorm van eenig proces terughebben, maar tevens een breede strook lands herwinnen ten westen van de Maritza, Demotika, Mandra en Tsjirmen, tot binnen 3 mijlen van Ortakeuy. „West-Thracië willen wij ook wel graag hebben", ging Ismet Pasja onver stoord verder, „maar daar zou men een volksstemming kunnen houden. Voor de verdediging van Konstantinopel is West-Thracië zelfs onontbeerlijk". Van de verlangde grenzen beloofde hij nadere gegevenshet verloop van Mohammedaansche en niet-Mohamme- daansche bevolking is daar zeer grillig. Na Ismet kwam de man, wiens land het meest nadeel zal treffen, Venizelos. „Mijn land heeft ernstige fouten begaan", zeide hij bitter, „en men laat het er nu wreed voor boeten. De eischen van Turkije zijn buitensporig. Wat het over West-Thracië vraagt, daaraan valt niet te denken voor Griekenland". Dat er nog meer landen azen op de brokken, die er nu gebroken worden aan den Despoto Dagh en weerzijds van de Rhodope-bergen, bleek gisteren uit de loerende nieuwsgierigheid, waar mede joego-Slavië en Bulgarije de Turksche en Grieksche redevoeringen volgden, en uit wat zijzelf daarna begeerig te berde brachten Turkije grijpt brutaal veel te ver naar het Westen. Griekenland staat als een naakt-uitgeschudde toch nog met de handen op zijn zakdwars daar doorheen eischt Bulgarije, begeerig naar het Zuiden grijpend, de kust van de Egeïsche Zee, welke in handen van de Grieken was en Joego-Slavië rammelt met de sabel. „Wij willen", aldus Nintsjitsj, „dat de Zwarte en de Egeï sche Zee gedemilitariseerd worden. Turkije moet zijn mond houden over West-Thracië en het heeft zich in Oost-Thracië kalm te houden". „Juist", viel Duca (Roemenië) bij, „Bulgarije, Joego-Slavië en Roemenië wenschen de lakens op den Balkan uit te deelen". En zoo kan het gebeuren, dat de Groote Entente welke eerst haar handen vol had met een eigengereid Grieken land, daarna met een brutaal Turkije, nu nog het gekijf te dempen krijgt van de andere Balkanhonden, die op het lawaai van de vredesconferentie van Lausanne zijn af komen stuivenwaar velen kijven, valt ook veel te „kluiven". Toch is het goed, dat reeds den eersten dag de wereld weet, dat de vrede van Lausanne gekleed zal worden mei vele vale begeerten. De verslaggevers der internationale bladen zijn boos op Curzon, omdat deze hen zelfs uit de hall van het conferentiegebouw heeft laten vegen dat is nog erger dan Van Karnebeek deed in Den Haag. klaagt er een. Over een paar jaar zal men zelfs roepen over Van Karnebeek's gastvrijheid... Ondanks alle geheimzinnigheid is men toch een paar belangrijke dingen te weten gekomen, waarvan wel het frappantste is, dat Joego-Slavië, Roeme nië en Bulgarije waarschijnlijk een Balkanbond zullen stichten, waarin ook voor Griekenland plaats zal worden gemaakt met de bedoeling: Turkije duwt, Turkije zal worden teruggeduwd. Mussolini is gisteren uit Lausanne naar Italië teruggekeerd, voldaan over de bereikte resultaten. Hij liet voorts nog, ter zake van de herstelkwestie de verklaring achter, dat „Duitschland kan en moet betalen*. De positie der Turksche delegatie te Lausanne schijnt nog steeds niet duidelijk. Behalve het reeds gemelde feit, dat de delegatie onderling verdeeld is, schijnt ook de leider der Turken niet over voldoende volmachten te beschikken. Door het R.K. Verbond van Werk- geversvakvereenigingen is aan de an dere R K. Vakcentrales in den Centralen Raad van Bedrijven een schrijveu ge richt, waarin het kennis geeft van zijn besluit tot ontbinding van den Cen tralen Raad en waarin het Verbond nieuwe voorstellen doet inzake onder linge samenwerking. in de hedenmiddag gehouden zit ting der Tweede Kamer isdeArbeids- begrooting z. h. s. aangenomen. In de Dinsdagavond gehouden ledenvergadering van St. Lambertus is de volgende motie aangenomen De vergadering, enz. gehoord de besprekingen aangaande de aangekon digde loonsverlaging door de Twentsche Fabrikantenvereenigingen, is van oor deel, dat deze loonsverlaging in geen enkel opzicht is gemotiveerd en tevens als onnoodig en onrechtvaardig moet worden beschouwdis verder van oordeel, dat door deze [loonsverlaging tal van gezinnen in benarde en zeer moeilijke levensomstandigheden worden gebracht, en keurt deze onbillijke loonsverlaging dan ook ten sterkste af; stelt het volle vertrouwen in het hoofd bestuur en geeft dit de volmacht, te handelen naar omstandigheden. BILJARTEN. In een wedstrijd om het wereld kampioenschap voor profs. te New-York ehouden, heeft Hoppe gewonnen Schaffer, 3 Conti, 4 Horemans, 5 Crochan, 6 Hagenlocher. De hoogste serie werd gemaakt door Horemans met 244, het beste gemiddelde in een partij van 500 door Schaffer en Hoppe met 55.55. De winnaar heeft alle 5 partijen gewonnen met 2500 punten in 66 jeurten, alg. gem. 37.88zijn hoogste serie was 192. Mej. Schrier uit Domburg, die onlangs te Genève reeds met succes een wedstrijd speelde, is thans te arijs. Zij speelt er een partij van 6000 punten tegen den Franschen kampioen (2e categorie) Jacques Léger. Het eerste gedeelte, over 300 punten, had Maandagavond plaats en werd fraai door mej. Schrier gewonnen. De uitslag wasmej. Schrier 300 pt. in 51 beurten, gem. 5.88, hoogste serie 43, wint van Léger 287 pt. in 50 beurten, gem. 5.74. hoogste serie 23. AUTO-BAAN. Naar de Tel verneemt, heeft een buitengewoon sterk concern beslag gelegd op een terrein, groot 2.000 000 M3., dat bijzonder geschikt zou zijn voor den bouw van een automobiel baan. terwijl het tevens als landings terrein voor vliegtuigen gebruikt zou kunnen worden en dat de K.L M. in gebruik wil nemen als de vlieghaven Schiphol verdwenen is. Het terrein ligt tusschen Den Haag en Amsterdam. De bedoeling is de automobielbaan een lengte te geven van 12 K.iyi. en een breedte van 15 M. Tevens zou op dit terrein, behalve gelegenheid voor vliegdemonstraties, de mogelijkheid voor voetbal en tennis- terreinen bestaan, terwijl het in de bedoeling ligt er concourses hippiques te houden. Uit den aard der zaak wordt er geborgd voor voldoende comfort, zooals tribunes, kleedgelegenheden, restaurant en dergelijke. De plannen zijn reeds door den heer Harry Elte Phzn., architect van het Amsterdamsche Stadion in behande ling genomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geacht' Redactie Vergun mij een plaatsje in uw veel gelezen blad waarvoor bij voorbaat mijn dank. Zooals ik vernomen heb is er op Donderdag 16 November een verga dering gehouden in het Hotel van den Assem te Kaatsheuvel, waar plannen ontworpen werden voor de oprichting van een auto-dienst voorde richtingen van Kaatsheuvel naar station Kaats- heuvel-Capelle en van Kaatsheuvel naar Tilburg, uitsluitend voor Kaats heuvels belang Ik kan maar niet begrijpen dat de inwoners van onze gemeente nu een nieuwe auto-bus willen oprichten, nu er al een auto-bus loopt van Kaatsheu vel over Vrijhoeven en Sprang naar Waalwijk en verder naar 's Bosch, want volgens mijne meening is een auto-bus een vervoermiddel, dat ge woonlijk de onkosten niet ten goede kan komen, temeer daar er hier al een auto-bus is van Waalwijk, die, al zou den ze hier in Kaatsheuvel er ook een oprichten toch de richting Kaatsheuvel zal blijven maken, zoodat er dan van het begin af al concurrentie zou be staan en zoodoende de strop voor de- ondernemers misschien al spoedig groot zou kunnen zijn. Ten 1ste, een auto-bus van Kaats heuvel naar het station Kaatsheuvel— Capelle beschouw ik als een prachtig iets voor de belangen van onze ge meente, vooral voor H.H. reizigers, maar een auto bus loopende naar Til burg keur ik aft als het tenminste moet dienen voor gemeentebelang, want als men dat eens goed in oogen- schouw neemt is hier toch veel meer aan tegen dan aan mee. Want als men spreekt van gemeentebelang dan moet men toch vooral niel vergeten de be langen van alle neringdoenden en als men nu auto-bussen gaat oprichten loopende naar groote plaatsen zooals Tilburg, dan moet men niet vergeten, dat, wanneer het reizen veelvuldig en gemakkelijk en goedkoop is, de meeste menschen hun inkoopen gaan doen in de stad in winkels en vooral op de markten, en dan zullen juist die men schen die geen aandeelen nemen kun nen, het meest profiteeren van de autobus en aangezien onze gemeente toch al in zulk een slechten toestand verkeert, denk ik dat dit dus geen ge meentebelang maar een gemeentestrop is, zoodat het gros van de inwoners hun contante inkoopen zullen doen op de markten en de pofklanten zijn dan voor de gemeente zelf, zoodat ze het geld buiten de gemeente gaan brengen. Maar om de gemeente, of liever ge zegd de aandeelhouders geen strop aan te doen, beschouw ik het beter, aan het bestuur van de autobus te Waalwijk te vragen of dat soms gene gen is, met de bus naar het station Kaatsheuvel—Capelle te rijden omrede zij toch al in de Vrijhoeve komen. Als de autobus van Waalwijk zoo doende geen concurrentie zou worden aangedaan van onze gemeente, dunkt mij. dat ze hiertoe toch wel zou kunnen besluiten, dan hebben] onze aandeel houders geen risico te dragen. Ingeval ze wel tot stand zou komen, beschouw ik dit geen gemeente- maar een persoonlijk belang van eenige vak- menschen en handelaren, die kunnen gerust iets beginnen van enkel en alleen van andermenschen dubbeltjes. Ik voor mij zou wel eens willen vragen, waar is het gestort kapitaal van de leden oprichters Of wenscht u alleen te plukken en niets te verlie zen Ik hoop dat al de lezers van dit schrijven eens goed er over nadenken, en ik geloof dan ook wel dat er velen over denken als ik. Een inwoner van Kaatsheuvel. Kaatsheuvel, 23 Nov. '22. Mijnheer de Redacteur. Door middel van Uw hier veelge lezen blad wenschte ik een opmerking te maken over iets dat ik persoonlijk als reiziger heb ondervonden, ver schrikkelijk hinderlijk is en heel mak kelijk kan verholpen worden, als de betrokken personen maar een klein beetje willen meewerken, Trouwens, nergens dan hier in de parochie Berkdijk ziet men het gebeu ren. Ik bedoel het onrustig en lawaai erig verloop bij het uitgaan der scholen bijzonder de jongensschool. Wanneer men op Kaatsheuvel nabi de O. L. School is als deze door de leerlingen verlaten wordt, ziet men een 4 of 5-tal ordelijke rijen twee aan twee de speelplaats verlaten, vergezeld o nagekeken door het schoolhoofd o. de onderwijzers. En niemand onder vindt eenige last van die jongens. Komt men daarentegen omtrent dien tijd nabij de bijz. jongensschool te Berkdijk, dan slaat je als fietser de schrik om je hart. Een joelende, vech tende massa komt de speelplaats af gerold en zet zijn vechtpartijen voort tot op straat. Het veiligste is dan maar af te stap pen, om ongelukken te voorkomen. Ongerekend nog de spotwoorden, uitjouwingen, steentjes, hout en 's win ters sneeuwballen welke men naar het hoofd krijgt. En om nog niet te spreken van het me delijden, dat men soms heeft met som mige stumpers, die reeds buiten de poort der speelplaats door grooter of brutaler kerels worden afgeranseld en geschopt met groote klompen, zooals ze daar door de bewoners gedragen worden. Ik heb reeds driemaal willen ingrijpen en de stakkers te hulp komen doch durfde niet uit vrees voor erger. Hoe zal de jeugd uit die parochie leeren netjes, ordelijk, beleefd en fat soenlijk op straat ook tegen vreemde lingen te zijn, als het onderwijsperso neel daar geen bijzonder werk van maakt. Of ik overdrijf Verre van daar. Die het niet geloofd, ga persoonlijk een kijkje nemen te Kaatsheuvel en te Berkdijk, en zal dan moeten bekennen dat het verschil reeds van verre te zien en zelfs te hooren is. En van de Zusterscholen kan het zelfde gezegd worden. De meisjes zijn lang niet zoo stem- mig als te Kaatsheuvel. Ook hier moge het onderwijzend personeel wel bijzondere aandacht aan wijden. Mogen deze kleine opmerkingen eenige verbetering teweeg brengen. Vele per sonen zouden er dankbaar voor zijn. Dankend voor plaatsruimte. EEN REIZIGER. In de R. K. Gildenbond de zaal vol loopen. Het aangekondigde Bobeemsch Vloolquartet, dat Zaterdagavond in Euphonla zal optreden, doet veel van zich spreken. Hoog is de verwachting gesteld ten we durven wel beslist te zeggen, dat 't aan een belangstellend publiek niet zal ontbreken. Het,, abnormaal zachte weer der laatste weken laat zich reeds in de natuur gelden. We zagen deze week nog bloeiende rozen en aardbeien, terwijl we andere bloemen zooals de Gaillardia reeds in knop aantroffen. Ingezonden Mededeelingen. bij Rijk en Gemeente. Leeftijd 18—35 jaar. Opleiding in korten tijd. Gratis inlichtingen onder No. H. V. 539 Alg. Adv. Bureau D. Y. ALTA, Groningen. 22410 Kaatsheuvel, 24 Nov. 1922 Zoodag speelt K. S. W. 1 tegen Korvel Tilburg op eigen terrein. In Tilburg is gewonnen van Korvel, echter met weinig sprekende cijfers. We ver trouwen dat K. S. W. natuurlijk op eigen terrein zeker van Korvel zal winnen. Er moet echter wil en samen werking zijn. De Tooneelclub van Euphonla, waarvan verschillende leden reeds meer malen in den R. K. Gildenbond op traden, geeft Zoodagavond voor de leden van het Kruisverbond een tooneel- avond. Het groote tooneelspel >De Vadervloek* zal gegeven worden. Daar het eerste optreden van de club in Euphonla schitterend slaagde, zal ook Heusden, 23 Nov, 1922. Voor 't Nut trad Dinsdagavond op de heer Henri Dekking mei: De jonge Medardus. Zooals bij zijn vroeger op treden, had spreker wederom buiten gewoon succes en vond hij een dank baar auditorium. Jammer, dat bet aantal opgekomenen zoo gering was, wat echter moet worden toegeschreven aan een samenloop van omstandigheden, geenszins aan de reputatie die hij hier genier. Tot ouderling bij de Herv. Gem. (vac. G. Vos) werd gekozen H. v. Wijk; toi diaken de heeren A. Bax en Ver schoor, welke laatste zijn benoeming niet aannam en tot notabele Verschoor, terwijl mede herkozen werden Mr. C. v. Ommeren en Leenhouts. De Ettw. Zuscer.Gaudentia vierde Dinsdag in het R. K. Liefdehuls haar zilveren professiefeest onder buiten gewone belangstelling, een gevolg van baar onverdeelde toewijding aan de ouden van dagen en verpleegden In bet St. Antoniusgasthuis. Moge zij nog vele jaren de stad ten zegen zgn. Nadat Woensdagmiddag ter in leiding het woord gevoerd was door Mevr. Auër, werd de Bazar ten bate van het Gtoene Kruis na een toepasse lijke toespraak, waai bij zeer vele ge- noodigden tegenwoordig waien, ge opend. Van halt drie tot tien uur heerschte er een geweldige drukte; nu, 't was er ook zeer aantrekkelijk. Zoo waren er o.m. naast een paar grabbeltonnen een schiet-, een vlieg-, een weeg- en werptentvoorts tentjes met handwerken, glas- en aardewerk, apothekerswaren, zeep, odeur, kotffe en thee, versnaperingen enz. enz. en niet te vergeten een theesalon, waar men piano- en mandolinemuziek op den koop toe kreeg. Na tienen bleven velen nog bijeen ln de tea-room, om te genieten van keur van voordrachten. Terwijl we dit heden schrijven, duurt de fancy fair nog voort, doch we zijn er van overtuigd, dat, te oordeeien naar Woensdag, de fiaanclcele uitkomst zeker de verwachting overtreft. We hopen in een volgend nummer er volledigheidshalve nog op terug te komen. In de zaal van het Patronaats gebouw vierde het R. K. Zangkoor zijn aarhjkschen feestdag. De leden hebben zich door onderlinge samenwerking een recht gezelligen dag weten te ver schaffen, terwijl de concierge Mej. Br. voor een keurige tafel zorgde. Men seint uit Rome aan het Hsg. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, is Woensdagavond halfacht, vergezeld van zijn secretaris den zeereerw. heer M. van de Ven, in de Eeuwige Stad aangekomen. Aan het Station werd de bisschop verwelkomd door Mgr. Smets, aposto lisch delegaat van Perzië (onlangs door Z Em. kardinaal Van Rossum tot bis schop gewijd), door Mgr. Eras, pro curator der Nederlandsche bisschoppen te Rome en door een aantal priester studenten uit het Bossche diocees te tome, onder wie de zeereerw. heer Tefilings uit 's-Hertogenbosch en de zeereerw. heer Kersemaekers. Mgr. Diepen heeft zijn intrek geno men bij Mgr. Eras. MARKTBERICHTEN. Waalwijk, 24 Nov. 1922. Eieren 1719 cent. Varkens f 20—f 30. denkt er aan om tijdig op Uw te wijzen. Hij die vroeg opstaat, komt nooit te laat. Wij zorgen naar verkiezing voor de samenstelling uwer advertenties.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6