Derde Blad Iedereen gaat naar FLORA-BIOSCOOP. Door te adverteeren in dit blad, verwerft gij een groote schat. Provinciaal flteuws NUMMER 94 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1922. 45c Jaargang MEDEDEELINGEN Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Vervolg der lijst van Tentoonstel lingen en Jaarbeurzen in 1923: 17. AMERSFOORT. 5-7 Januari. Pluimveetentoonstelling. (Ned. Ver. van Tentoonstellings Belangen te Den Haag. 18. AMSTERDAM. 9—18 Februari. Auto-Tentoonstelling. (Idem) 19. KONINGSBERG. 18-23 Februari. 6e Duitsch—Oostenrijksche Jaar beurs. (Messeamt Kaiser Wilh. Damm. Königsberg). 20. BERLIJN. Maart April. 4e Tentoon stelling van Kantoorinstallaties. (92 -94 Zimmerstr. Berlin S.W.6,8.) 21. BRESLAU. 11 14 Maart. Intern. Monster Jaarbeurs (Ratliaus, Bres- !au). 22. FRANKFORT a/M. 15-21 April. Int Monster Jaarbeurs. (Hohenzol- lernplatz, Frankfort). 23. RENNES. 28 April 6 Mei. Ten toonstelling en Jaarbeurs. 24. GOTHENBURG. Mei. Tentoon- redenen worden aangevoerd, konden zij geen aanleiding vinden om aan het streven van de voorstellen, waarmede zij instemden, hun stem te onthouden. Vele leden hadden tegen den inhoud van het voorstel overwegend bezwaar, omdat zij daarin een stap zagen op den weg van beschermende maat regelen. Vooral bij den tegenwoordigen toestand van Europa ligt in protectio nistische maatregelen een groot gevaar. Algemeen wordt erkend, dat het econo misch herstel van Europa slechts kan verkregen worden, door de belemme ringen in den internationalen handel zooveel mogelijk op te heffen. Herstel uit onze tegenwoordige moeilijkheden is alleen mogelijk door aanpassing van de productie aan het verbruik hier te lande en aan de normale mogelijkheden van afzet onzer producten in het buitenland en dit kan alleen geschieden, wanneer het leven hier te lande goedkooper wordt. Wij verkeeren aldus sommige dezer leden in den viecieuse cirkel, dat de duurte in stand houdt en dat inmiddels eenerzijds velen aan vele producten gebrek hebben, anderzijds velen niet in staat zijn het produceus terwijl men gezamelijk, om voorloopig de gevolgen van een en ander te ver zachten. Meeds verder het nationale vermogen aantast Op drie plaatsen waar de buitenlandsche concurrentie stelling van Kunst en Nijverheid. (Utstallningsbyran, Gothenburg 5). 25 BRESLAU. Mei Tentoonstelling - op Technisch gebied. (Rathaus, een ro1 sPeelt- zal de vicieuse cirkel Breslau 1) j het eerst worden verbroken. Aan de 26. ESSEN. 22-27 Mei. Tentoonstel- staat kan in deze §een andere taak ling van Chemische Apparaten. darl d5e van hulpverleening worden (Dr. Max Buchner, 1 Schelling strasse, Hannover-kleefeld.) 27. STRASBOURG. Internationale ten toonstelling op het gebied van hygiëne. (Quai Lezai-Narnésia, Strasbourg) 28. HAMBURG. Tentoonstelling van de Duitsche Landbouwvereeniging. (Deutsche Landwirtschaftgesell- schaft 14 Dessauerstrasse. Berlin SW. 11. 29. GENT. Juni. Int. Tentoonstelling van Mechanische Industrie 30. ARNHEM, juli. Bakkerijtentoon stelling. (Nederl. Vereeniging van Tentoonstellingsbelangen, Den Haag.) 31. LEIPZIG. Aug—Sept. Int Monster jaarbeurs op Technisch gebied. (Messeamt 4 Maikt, Leipzig) 32. FRANKFORT a./M. Sept. Intern M.onsterjaarbeurs. (Haus Offenbach Hohenzollernpl. Frankfort.) Wetsontwerp Fleskens Aan het voorloopig verslag over het voorstel van wet van de heeren Fleskens c.s. tot het instellen van in voerverboden, is het volgende ontleend: Zeer vele leden waren van oordeel, dat het in dit wetsvoorstel behandelde onderwerp zich kwalijk leent tot rege ling bij een initiatief voorstel. Het voorstel strekt om de regeering een nagenoeg onbeperkte bevoegdheid te verleenen om den invoer van goederen nier te lande te verbiedenhet opent de mogelijkheid tot een ingrijpende wijziging van onze handelspolitiek. Een zoo ingewikkeld vraagstuk kan door de Kamer slechts behoorlijk behandeld worden, indien zij beschikt over uit voerige gegevens omtrent de gevolgen, die het instellen van invoerverboden op de industrie hebben zal. Slechts de regeering is in staat deze gegevens te verschaffen de voorstellers hebben in de memorie van toelichting zelfs niet gepoogd, die gevolgen aan te duiden. Voorts staat het allerminst vast dat de regeering prijsstelt op het verkrijgen van de haar bij dit voorstel toegedach te bevoegdheid het is dus niet zeker of zij, mocht het voorstel door de Staten-Generaal worden aangenomen, het aan de Kroon ter bekrachtiging zal voordragen, noch indien zulks wel zou geschieden of en in welke mate zij van de haar verleende bevoegdheid gebruik zon maken. Men merkte op, dat de gronden, die de voorstellers in de memorie van toe lichting aanvoerden om hun voorstel in te dienen, thans niet meer geldenhet ware onder die omstandigheden beter geweest het voorstel in te trekken. Ook j leden, die in het algemeen het over- wegen van beschermende maatregelen j ten bate van onze nijverheid onder de j tegenwoordige omstandigheden wel wenschelijk achten, verklaarden toch, afgezien van hun bezwaren tegen den inhoud van het voorstel zelf, reeds op de bovenstaande gronden hun stem daaraan niet te kunnen geven. Andere leden erkenden, dat een deugdelijk regeeringsvoorstel in dezen de voorkeur zou hebben verdiend. Nu echter de regeering met zulk een voor stel niet is gekomen, waarvoor in de memorie van toelichting verklaarbare toebedacht, waar het eerste optreden van het maatschappelijk herstel voor enkele groepen van de bevolking leven of gezondheid in gevaar brengen. Het onderhavige voorstel werd te meer bedenkelijk geacht, omdat wij een land zijn met een belangrijken export deze nu zal door het instellen van invoerrechten nuodwendig verminderen: Op dezen grond betwijfelde men ook, of het voorstel indien het mocht worden aangenomen, en het zou kunnen bij dragen de werkloosheid hier te lande te verminderen. Wat aan de eene zijde zou worden gewonnen, zou aanstonds aan de andere zijde verloren gaan. In dit verband werd gewezen op het volkomen mislukken van de pogingen, in Zwitserland gedaan, om de werk loosheid te bestrijden door invoer verboden. Andere leden konden zich met de hierboven weergegeven beschouwin gen. gericht tegèn beschermende maat regelen, in weiken vorm ook, niet ver eenigen, al hadden sommigen van hen evenzeer bezwaar tegen het ontwerp, met name tegen de uitgebreide be voegdheid, die in de artikelan 1 en 2 van het ontwerp aan de regeering wordt toegekend. De gedachte even wel, thans tijdelijke maatregelen te nemen ten bate van onze industrie, was hun sympathiek. De hier aan het woord zijnde leden betoogden, dat de werkeloosheid hier te lande toeneemt. Indien thans niet wordt ingegrepen, dreigt ernstig ge vaar dat verschillende levensvatbare bedrijven ten ondergaan, tot blijvende schade voor onze volkswelksvaart. De leden, die blijkens de boven weergegeven beschouwingen in begin sel bezwaar hadden tegen elk stelsel van bescherming, achtten den in het onderhavige voorstel gekozen vorm zoomede de uitwerking daarvan, wel het minst gewenscht. Zelfs leden, die op zichzelf niet afwijzend stonden tegenover eenige bescherming van onze industrie, hadden groot bezwaar tegen de herleving van het consentenstelsel. Men wees er verder op, dat het voorstel geen enkele beperking in houdt ten aanzien van de gronden, waarop de regeering tot het instellen van een invoerverbod zal kunnen overgaan. Het ontwerp geeft aan de regeering een zóó uitgebreide bevoegd heid, dat zij gevaar loopt als opper machtig op het gebied van het handels verkeer te zullen heerschen. Ook die leden, welke verklaarden zich in beginsel met het voorstel te kunnen vereenigen, spraken als hun meening uit, dat in de wet nader be hoort te worden omschreven, onder welke omstandigheden de regeering tot het instellen van invoerverboden zou mogen overgaan. WAALWIJK, 24 Nov. 1922 De eerste apologetische cursus, Woensdagavond voor de leden van den R. K. Vrouwenbond gegeven door den Eerw. pater Henricus, is een groot succes geweest. Niet dat een groote menigte de ruime zaal vulde, er waren er maar weinigen opge komen maar de manier, de wijze waarop de Eerw. spr. over Christus de Wereldfiguur sprak, was zoo mooi, zoo overtuigend als nog maar zelden gehoord. Woensdag a.s. zal Z.Eerw. spreken overEen kijkje in de Wereldcentrale. Wij twijfelen er niet aan of de zaal zal dan blijken te klein re zijn. Wij durven allen aanraden er zeker heen te gaan, men zal er geen spijt van hebben. Zooals wij bereids mededeelden wordt a s. Zondag de Noodkerk in gebruik genomen. 1 ?A.s. Woensdag 29 November ten 8'/a uur zullen alle zitplaatsen opnieuw verpacht worden. De heer P. Ketelaars, brieven besteller te St. Oedenrode is met 1 December overgeplaatst als zoodanig naar Waalwijk. Het 5-jarig dochtertje van den heer Sch. alhier beging de onvoor zichtigheid met haar kleeren te dicht bij een gascomfoor te komen, met het gevolg dat deze vlam vatten, zoodat zij in brand geraakte. Niet dan met veel moeite slaagden de ouders erin de vlammen te blusschen, waarbij zij zelf brandwonden opliepen. Het kind had verschrikkelijke brandwonden op- geloopen. Met de hulp der buren werd het voorloopig verbonden, waarna verdere medische hulp werd ingeroe pen De toestand van het kind is thans redelijk. De afd. Langstraat en omgeving van den R. K Politiebond „St. Michaël" hield in het koffiehuis van den Heer Pompe de jaarlijksche feestver- gadering Het komieken-duo van Enge len—Didden was mede uitgenoodigd, hetwelk op uitnemende wijze voor een uiterst gezellig verloop der bijeenkomst zorgde. Na afloop der bijeenkomst werd een bal gegeven, waarmede de avond verder op vroolijke wijze werd doorgebracht. Door de Waalwijksche Biljartclub, gevestigd bij den heer A. van Berkel, werd op het j l. gehouden Biljart concours te Tilburg, uitgeschreven door de Biljartclub „Oefening baart Kunst", gevestigd bij den heer H. de Haas, den 3den prijs behaald met 149 caram boles. De hoogste serie werd behaald door den heer Jos Slaats met 35 caram boles Bovenstaande vereeniging heeft te Tilburg aan vier verschillende con coursen deelgenomen met zestallen en is telkens beloond met een prijs. Zij heeft met een gemiddelde van ruim 8 caramboles gespeeld. Wij ontvingen het volgende ver slag van den ouderlingen zangwedstrijd op 19 Nov. 1.1. door de Waalwijksche Kanarlevereeoigiog >Ons Genot*. Bovengenoemde vereeniging kan dezen wedstrijd gerust als een succes boeken. Het aantal ingezonden vogels bedroeg 35 stuks, waaronder pracht materiaal, zooals wij het nog zrldeo, zelfs op groote tentoonstellingen, heb ben aangetroffen. De regeling scheen in goede handen en men had de be schikking over een uitstekende kcur- gelegenheld, wat bij veel tentoonstel lingen nog wel eens wat te wenschen overlaat. De zanglust was groot, voor namelijk bij de jonge vogel9. Er waren door de vereeniging tal van fraaie zangers Ingezonden. Er gebeuren in de kanariespott tegenwoordig dingen die voor ons onverklaarbaar zijn. Het doet oo9 alvast genoegen dat ditmaal de medaille aan zijn doel heeft beantwoord. De gelukkige winnaar was de heer L. Schalken No. 2 met 72 punten, in holklingel, schokkel en fluiten piesteerde de vogel bijna het volmaakte» terwijl bovendien goede holrol, knor en kloek het repertolr verrijkten- No. 4 van den heer Ant. Wijkmans behaalde den 2en prijs met 72 puntenj ook dit was eon klankvolle vogel en 9cheen goed op zang te zijn. No. 12 van den heer J. Heeren, die eveneens met 72 punten den 3en prijs behaalde bij loting met den lea en den 2en prijs, bracht een klankvol lied ten gehoore met dezelfde toeren ala van No. 2. No. 16 van C van Rijen 4en prijs met 71 punten. No. 3 van Ant. Wijkmans 5en prijs met 69 punten. No. 6 vao C. van Rijen 6eu prijs met 69 pusten. No. 1 van L. Schalken 7en piijs met 69 punten. No. 15 van C. van Rijen 8en prijs met 67 punten. Deze wedstiijd heeft doen zien dat er in Waalwijk nog altijd prachtig materiaal is. Moge deze sportuiting der Veieeniging »Oas Gocoi* tot gevolg hebben dat velen aan het fraaie wat daar te hooren w&9, richting hebben genomen voor hun eigen broederij en hebben geleerd wat onder een goed kanarie-gezang verstaan wordt, dan komen wij weer een schrede nader tot ons doel en zijn de moeiten en op offeringen» die steeds aan een zang wedstrijd verbonden zyn, niet tevergeefs geweest. De heer Deckers heeft op de wetsontwerpen inzake vereeniging van de* gemeenten Sprang, Capelle en Vrij- hoeve-Capelle,van de gemeenten Waalre en Aalst en van de gemeenten Eersel en Duizel en Steensel eenige amende menten ingediend. Blijkens de toelichting acht de voor steller het wenschelijk, dat ook over de vraag of 't verlies van een betrek king, welke tot onthouding, intrekking of vermindering van wachtgeld leidde, aan eigen schuld te wijten is, door Gedeputeerde Staten zal worden be slist. Bovendien wil de voorsteller be langhebbende of diens gemachtigde door Gedeputeerde Staten doen hooren alvorens zij beslissen of het verlies der betrekking al dan niet het gevolg was van eigen schuld of van eigen verzoek, niet gegrond op deugdelijke redenen. Voorts acht de voorsteller der amen- dementen het wenschelijk, dat belang hebbende of diens gemachtigde door Gedeputeerde Staten wordt gehoord alvorens zij beslissen over de deugde lijkheid der bezwaren, op welken grond belanghebbende een benoeming niet heeft overgenomen. Het competitie-programma voor 26 Nov. geeft voor R.W.B. de volgende wedstrijden. R.W.B. II voor de 2e klas Br. V. B. ontvangt S.V.V. uit Sprang. Hoewel er in deze afdeeling maar weinig kracht- verschil is, heeft S.V.V. zich toch aan de kop van het ranglijstje weten te vestigen en staat er dan ook wel gun stig voor aangezien zij nog niet gesla gen is, wat voor de R.W.B.-reserve's aanleiding is om zich geheel te geven, willen zij tegen S. V. V. een goed figuur maken. We achten de R.W.B.'s wel in staat S.V.V. partij te geven doch geven Sprang de beste kans. Men kan dus wel een aardigen wedstrijd ver wachten. Aanvang 2 uur terrein R.W.B. De VAN DE (Wordt vervolgd). De tweede ontwikkellngsavond, gege ven door de Propaganda club van de It. K. Werklieden vereeniging, is weer schitterend geslaagd. De groote zaal was behalve door vele leden ook door een groot aantal be langstellenden tot in alle hoeken gevuld. De avond werd ditmaal geopend met eenige solo's welke op zeer verdienstelijke wijze door den heer De Bont werden gezon gen. Het accompagnement, dat in handen was van den heer J. Verhoeven, was als altijd subliem. De ZeerEerw. Heer de Beer. pastoor te 's Bosch, sprak hierna over „Het moderne en het christelijke Huisgezin". Spreker begon met er op te wijzen, dat wij in een tijd leven, dat alles verandert En of nu alle verandering wel een verbete ring is gebleken mag met recht worden be twijfeld, ja in sommige gevallen moet dit worden bestreden. Grif moet worden toege geven dat er vroeger toestanden bestonden welke misstanden bleken te zijn die drin gend verandering, verbetering, vereischten, doch over het algemeen genomen mag toch van den goeden ouden tijd worden gespro ken. Immers, over het algemeen genomen leef de men toen solider, was men meer door drongen van de christelijke beginselen en leefde men daardoor veel gelukkiger, men was meer tevreden in zijn bestaan waarin men was geplaatst, dan dit in den tegen woordigen tijd het geval is. De moderne levensopvatting, de moderne levensbeschouwing die tot in alle lagen des volks is doorgedrongen, voert op gerafineer de wijze terug tot het heidendom. Spreker zal heden twee voorstellingen geven welke eikaars tegenhangers zijn. Eerst zal hij laten zien, laten passeeren, het leven in den familiekring van een mo dern huisgezin en daarna dat van het chris telijk huisgezin. Op meesterlijke wijze voerde de Spr. zijn toehoorders in 't huisgezin van een modern paar en liet zien hoe daar inplaats van reine liefde, alles niets anders is dan een koude berekening. In de woning van der gelijke menschen ziet men geen kruis, geen beelden of voorstellingen van Heiligen want dat is te ouderwets, maar daar is plaats gemaakt voor de Kunst. Althans de beelden en schilderijen die menigeen den blos der beschaamdheid naar de wangen doet stijgen, noemt men daar kunst. En zoo is het met de lectuur het zelfde gesteld. In pakkende woorden schetst Spr. verder de vele misstanden, en laat dan zien dat 't moderne huisgezin niets anders kweekt dan wil- en doellooze menschen. In zijn tweede gedeelte teekent Spr. het christelijk huisgezinH en ui aanstonds laat hij zien dat er ware liefde en tevredenheid heerselit in die eenvoudige en degelijke huis gezinnen. Daar deinst men niet terug voor de moeilijkheid verbonden aan de opvoeding van kinderen, daar wordt de laatste van de vele telgen met evenveel liefde verwacht en ontvangen dan de eerste, daar heerscht ware en reine liefde tu.sschen man en vrouw, daar wordt de eed van trouw, elkaar aan het altaar plechtig gezworen, vervuld, en niet zooals dit in de moderne huisgezinnen zoo veelvuldig voorkomt, met voeten getre den. In een schitterende peroratie eindigd Spr. zijn mooie rede die met groote aandacht door de vele aanwezigen was gevolgd. De Eerw. Heer Bijnen dankte den Zeer Eerw. Spreker voor diens heerlijke medita tie en hoopte dat zyne woorden rijke vruch ten zouden voortbrengen. ervolgens bracht hjj dank aan de heeren de Bont en Verhoeven voor hunne belang- ïooze medewerking en sprak den wensch uit ze nog menigmaal hier te mogen hooren. De volgende cursusavond, waarin door den Eerw. heer van Delft, kapelaan te Gel drop zal worden gesproken over „De boven natuurlijke schoonheid in het leven", zal worden gehouden op Donderdag 14 Decem ber. Zooals uit achterstaande advertentie blykt zal Maandagavond a.s. in Musis Sa crum optreden professor Maliui, die volgens de recensies in tal van bladen overal een enorm succes heeft gehad. Wij kunnen te zyner introductie niet be ter doen, dan de recensie aanhalen uit de Prov. Bossche Crt. Deze luidt als volgt De eerste van de drie experimenten avonden, welke Prof. Malini in Lohengrin geeft en welke gisteren plaats had voor een niet al te uitgebreid auditorium, is een vol komen succes geweest. Men heeft een bizonder amusanten avond doorgebracht. Naast het waarlyk bewonde renswaardige, dat Malini vertoont, is dat groote succes voor een deel toe te schrflven aan de sympathieke persoonlijkheid des pro-* feasors, die op charmante wyze zijn gasten een heelen avond van bflna drie uur bezig houdt. Het terrein van zijn werkzaamheid is zeer uitgebreid en wetenschappelijks is er niets aan, 't is allemaal truc-werk, zooals hij zelf verklaart. Maar aangezien men nu eenmaal gaarne by den neus wordtg enomen is daar niet 't gevleugelde woord mundus vult deeipi biedt men den professor gaarne dat lichaams deel. Hy is hom best toevertrouwd Zeker om de aangename wyze waarop hij don meergenoemden neus aanpakt en er zelfs een brandende sigaar uit te voorschijn haalt. Verlangt men van ons een nauwkeurige opsomming van al het moois, dat Maliui vertoont? We durven er niet aan te begin nen, want 't was al te veel. En bovendien, hij experimenteert nog heden- en morgen avond en al beloofde by bij die gelegenheid nog nndere dingen te vertoonen, 't lijkt ons niet aardig alles te vertellen. Mogen we volstaan met de verklaring, dat Malini vooral bijzonder handig-is. Van zijn vingervlugheid gaf hij blijk bij de ver bluffende goocheltoeren, die hy verrichtte. Op dat gebied is liy wel de beste die wij ooit zagen. Maar wat hy vertoont op het gebied der goochelkunst, waarin hy 't bizonder ver ge bracht heeft, is slechts een deel, en een heel klein deel, van 't omvangrijke program dat hy brengt. Zoo wijdt hy u b.v. geheel in in de gehei men der telepathie Schwindelen hy levert het bewijs, dat zyn leerlingen onmid dellijk de kunst kennen. Hy verklaarde de vader te zyn van alle „ini's", die er optre den en ten bewijze, dat hy al jaren geleden telepathische proeven nam, vertoont hy een film van een door hem te Parys gegeven experiment. Ook suggest ieproeven worden vertoond. Zoo geeft hy u byvoorbeeld het gevoel dat uw arm afgesneden wordt en 't was merk waardig te zien hoeveel personen er waren, die een dergelyke sensatie wel eens wilden ondervinden. Een kreet van pyn konden velen daarbij "iet onderdrukken. Men zal zich herinneren dat er indertyd nog al wat te doen is geweest over iemand in Parys, die verklaarde, dat men hem niet kon opbeuren, als hy dat niet verkoos. Ma liui bewyst hetzelfde. En zoo heeft hy den heelen avond door telkens iets anders, waarmede hy het opge togen publiek prettig bezig houdt. In het imiteeren van dierengeluiden is hy een meester, succes had. Tot slot der séance geeft hy een keurig schimmenspel te zien, waarmede hy het be- wys levert een volkomen beheerscliing over zyn handen te hebben. Zelden zal men iets dergeiyks gezien hebben. In één woord, 't was een heel interessante- avond, waarop men zich bizonder geamu seerd heeft. We kunnen geen beteren raad geven dan hem heden- of morgen-avond te bezoeken, 't is beslist de moeite waardmen zal zeker tevreden heengaan men vriendelijke herin nering aan Malini, die ook al door de groote afwisseling in zyn program, gisteren veel Na afloop der voorstelling liet hy zich in het restaurant van Lohengrin bewonderen in talryke goochelkunstjes.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9