Firma P. Odenkirch Ill L van Bladel Zonen. life Gramofoons Pathéfoons Platen. I Alms Uwe SI. WniusadiNKi I. v. Leeuwen-Frjjda. paar vindt ge voor ieder wat 22803 ïoct Uw voordeel in leze tijden. DRUMEN. ,r ACCUMULATOREN. St. Nicolaas-Cadeau. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. H. Kolsteren-Lagarde, Menu's met taïelkaartjes. IngezondenStukken Gemengd Nieuws Laatste Berichten Advertentiën Fa. Donders- Vcrmccr. J SIGAREN, SIGARETTEN, etc. geopende magazijn van alle soorten Rookartikelen pi Starter— en Verlichtingsbatterijen. In de geheele wereld zijn de erkend als de beste. Werkelijk een prachtig en practisch „Exide" Agentschap. ONTVANGEN doch vooral tegen Waspik en Zondag over acht dagen tegen Capelle, nppdig. Daar 't rooken onder de school gaande kinderen den Iaatsten tijd on rustbarend is toegenomen, is van het onderwijzend personeel in medewerking met den gem Schoolarts onderstaande circulaire verspreid. Aan de Ouders van schoolgaande kinderen te Kaatsheuvel. Ondergeteekenden voelen zich ver plicht U te wijzen op een vMkseuvel dat vooral vde laatste jaren ook hier te Kaatsheuvel zich schrikbarend heeft verbreid wij bedoelen het rooken door schoolgaand^ kinderen. Niet slechtè de doktoren, maar ook gij allen zijt overtuigd, van den schade lijken invloed;* dien 't rooken, vooral van sigaretten% op de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van jeugdige personen uitoefeït. Niet alleen, dat hun verstand er door Beneveld en verstompt wordt, ook de lichamelijke groei der kinderen wordt endoor tegengehouden. geval zijn in dezen u de inkomsten in zijn verminderd geding, noodig voor jsdom, soms niet en 't lichaam dus brmogen bezit dan indigheden. Reeds Vooral zal dit tijd van malaise, vele gezinnen ste de noodzakelijke een behoorlijke verstrekt kan word minder weerstands in normale tijdsoms jaren heeft deTuchjUnie, een vereeni- ging die beoogt de Inoreele verheffing van 't volkskind, gèpoogd een wet te krijgen om het rooken aan jeugdige personen te verbieden In vele gemeen ten, ook hier te Kaatsheuvel, bestaat zelfs een verordening die het rooken door kinderen tracht legen te gaan. De ondervinding leert ecfcter, dat 't doel, dat men op 't oog hêeft, niet bereikt wordt. Wij zijn 't dah ook eens met de woorden, gesprokei in onze laatste Raadsvergadering, dat het bestrijden van di vallen op particuliere a plaats van de ouders. Overtuigd van Uwe belangstelling in deze zaak, waarmee niets^nders beoogd wordt dan 't geestelijk qn lichamelijk welzijn van Uwe kinderèn, iets, dat U 't naast aan 't hart moei) liggen, doen wij een beroep op Uwe door aan Uwe kinderen, schoolgaande jeugd, het te verbieden en te breke woonte, die vooral de laa\ste jaren in onze plaats meer en meer ifagang vindt, om op St. Nicolaas de kinaeren te ver rassen met een doosje sigarèlten Er is toch heüsch wel iets anders\waarmee een jongenshart verblijd kan\worden. B. H. VAN ROOIJ Hoofd der school. A. A. HUEBER, Gem. Schoolarts. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) de nadruk bij kwaad, moet ie, in de eerste ïedewerking /ooral aan de joken totaal met de ge- Dussen, 28 Nov. 1922. Mijnheer de Redacteur, vergun mij een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad. Naar aanleiding van 't nieuws, in No. 94, datum 25 Nov. j.l., uit Dussen, dat daar een feest gevierd is, ter ge legenheid van 't vijfentwintigjarig be staan van het muziekgezelschap, 't volgende Inzender van gemeld nieuws geeft daarbij in z'n inleiding eerst te kennen, dat er over genoemd feest geen enkel woord in de courant werd geschreven, maar wel (en zeer ten onrechte) des tijds geschreven was door inzenders van ingezonden stukken, over het beleid van sommige bestuursleden, waarom inzender dezes dan ook besloot, dat grootsch feest eens uit of in elkaar te zetten. N Dat zat 'm zoo zwaar, dat zou hij doen, dat moest de buitenwereld ook weten. Jammer dat inzender vergeten heeft in z'n bericht, dat er op den bewusten feestdag van genoemd korps even zoo goed als voorheen, (zooals door inzen ders van ingezonden stukken reeds vroeger daarop gewezen is en niet ten onrechte), de werkende leden ook toen, in feestkring bijeen, valschelijk gebruikt zijn door ver leiders van genoemd korps. Hij denke maar eens aan de ge brachte serenades EEN OPMERKER. Men weet, hoe langen tijd de kracht- en stof-menschen de herschen schim hebben trachten aannemelijk te maken, dat leven kan ontstaan uit doode stof, zoodat een levende Schepper niet behoefde te worden aangenomen. Zelfs heeft men den grooten katholieken ge leerde Pasteur, langen tijd de waarde zijner wetenschappelijke demonstraties in dezen betwist. Daarom is het niet zonder beteekenis, zegt „De Tijd", dat bij zijn thans ge vierde eeuwfeest deze demonstraties als afdoende ook in de wereld worden erkend. Prof. R. H. Saltet publiceert in het „N. v. d. D." een artikel, waarin hij verklaart „De tegenspraak, die Pasteur tijdens zijn leven had ondergaan vooral bij het onderzoek over de generatio spontanea, is nu verstomd". En in het „Hbl.M schrijft een ander geleerde: "Pasteur heeft ten slotte het pleit gewonnen en er twijfelt tegen woordig niemand meer aan zijn stel lingen. Overal daar waar generatio sponstanca leek plaats te vtnden, was een fout in het experiment aan te toonen. leder leven ontstaat uit leven." Maar zouden de heeren nu ook eens de conclusie uit deze erkenning willen trekken Te Kerkrade is nabij de grens een juffrouw door Duitschers aange houden en mishandeld. Op haar ge schreeuw kwam hulp opdagen en kozen de aanranders het hazenpad Nabij Hanrade brachten onbekenden een bezoek aan een provisiekelder en na men een gedeelte van den winter voorraad mede. In de Sint Rosa Kapel bij Sittard werd een viertal Duitsche jongetjes betrapt, ter wijl ze een offerblok poog den te ledigen. Drie werden er aan gehouden, terwijl de vierde over de grens vluchtte. Twee der aangehou denen stonden gesignaleerd, omdat zij nog eenige weken tuchthuisstraf te goed hadden in Duitschland. In Tudderen werd Zaterdagnacht ingebroken. Toen de dieven met hun buit wilden ontsnappen, kwam de eigenaar en sloeg een der inbrekers zoodanig, dat deze bewusteloos ineen- zonk. Vervolgens werd de marechaus see gewaarschuwd die hen arresteerde. In Ubaghsberg kwam een drietal Duitschers bij een boerderij en vroeg een aalmoes. Toen een der meiden dit weigerde, begonnen zij te dreigen. Gelukkig was de boer thuis, die een geweer greep en daar mee naar buiten kwam. Toen sloegen zij op de vlucht. De Zuid Limburger meldt nog, dat Donderdagavond een meisje nabij den Bril door twee personen werd aange vallen en van haar geld en papieren beroofd. De menschen waren, volgens haar zeggen geen Duitschers. De po litie, die gewaarschuwd werd, ging op spoor en rechercheurs ontmoetten op den weg naar Ehrenstein twee perso nen, die eenigszins aan het opgegeven signalement beantwoordden. Beiden werden naar het politiebureau gebracht en legden toen een volledige bekentenis af Het gestolen geld had den zij nog in hun bezit. De recher cheurs gingen nogmaals terug tot Ehrenstein en vonden daar de snippers van de door de gearresteerden ver nielde papieren, waaronder een pas enz. De namen der straatroovers zijn A. en W., beiden jongemannen en bij de politie en de justitie geen onbe kenden. Nog meldt dit blad, dat een dezer avonden de voerman G. met paard en wagen vanaf het station de Eygels- hovergracht opreed. De niets kwaads vermoedende voerman zag niet, dat een persoon uit het struikgewas te voorschijn kwam en achter in den wagen klom. Plotseling voelde G. dat iemand hem met een mes in den rug stak. Hoewel G. erg schrok sprong hij toch direct van den wagen maar de persoon, die hem blijkbaar had willen berooven, had reeds den wagen ver laten en was in het struikgewas ver dwenen. Gelukkig dat G. dik gekleed was, anders was hij er niet zoo goed afgekomen. In verschillende gemeenten in Zuid- Limburg werden voorts de laatste da- gen weer aangiften gedaan van fietsen diefstallen. De Heerlensche politie trof Zaterdagmiddag een fietsendief aan op den Valkenburgerweg te Heerlen met een gestolen rijwiel. Hoewel men hem met een revolver dreigde en dit in de lucht afschoot stapte de dief niet af. Tenslotte werd hij met een stuk van een kruiwagen van de fiets geslagen en opgepakt. Ditmaal was het eens geen üuitscher, doch een Belg. Door het grenscommissariaat Heer len werd Zaterdag weer een 40-tal Duitschers en Oostenrijkers over de grens gezet; die zonder geldige papie ren hier werden aangetroffen. De po litie te Kerkrade zette er 25 over de grens. Heden zijn er weer een 20-tal te Heerlen aangehouden. Kerkrade borg er nogmaals 25 op, Sittard, Heerier heide en Treebeek ook enkelen. De rechtbank te Maastricht ver oordeelde den winkelier P. D. te Bleijerheide—Kerkrade, die in den avond van 17 op 18 Mei N V.die zijn vrouw bedreigde, had doodgeschoten, tot drie maanden gevangenisstraf, voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De weduwe J. K. te Groningee heeft een spel ingeslikt en is aan dn gevolgen overleden. De rechtbank te Maastricht sprak den 20-jarigen chauffeur R. S. die op 22 April te Kerkrade het 19-jarig fabrieksmeisje B. W. met de autobus had overreden en gedood, vrij wegens gebrek aan bewijs. De eisch was 9 maanden. De rechtbank te Maastricht ver oordeelde A. L. weduwe v. D., die in een vlaag van wanhoop in haar woning te Schaesberg haar kind van 6 maanden van het leven had beroofd, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief De eisch was één jaar. Dinsdagavond kwam een auto van den heer Ruys te Rotterdam bij de viaduet te Wassenaar in aanrijding met een vrachtwagen, tengevolge waar van de auto omsloeg en zwaar be schadigd werd. Oorzaak van 't ongeval is. dat een auto, die van den anderen kant kwam, zijn lichten niet doofde. De chauffeur van de auto van den heer R. werd door het licht verblind en zag daar door den vrachtwagen niet. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Vad. Te Tilburg reed gisterenmiddag J. v. E. per rijwiel langs het Wilhel- minakanaal. toen hij op het glibberig fietspad slipte. Hij kwam te vallen, rolde van den dijk in het kanaal en verdronk. Te Hertogenbosch is opgericht de vereeniging van R.K. Hooger Politie personeel in Nederland. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren P. van Dam, commissaris van politie te 's-Hertogenbosch, voorzitter J. Meijer, inspecteur van politie te Am sterdam, secretaris; W. M. H. H. Er- kens, commissaris van Politie te Heer len, penningmeester; P. H. Rulkens, hoofdinspecteur van politie te 's-Her togenbosch, lidJ. Th. Veltman, in specteur van politie te Nijmegen, lid. Allen namen hunne benoeming aan, uitgezonderd de heer Erkens die niet ter vergadering aanwezig was. Hem zal schriftelijk van zijne benoeming worden kennis gegeven. Peren moeten vóór het bewaren goed droog afgeveegd .worden. Dan bewaart men ze het beste op een koele, droge, vorstvrije plaats. Het meest ge schikt is de zolder, mits men zorgt dat ze bij vorst licht gedekt worden met^ papier en dat men dit dadelijk na het invallen van dooi verwijdert. Het bewaren op rekken is het beste heeft men deze niet dan schikt men ze op planken. De voorraad moet ge regeld na gekeken en rottende exem plaren dadelijk verwijderd worden. Adverteeren li een krachtvoedsei voor elke zaak 1 Een ruime sorteering vaa artikelen is de onmisbare voediog van een xaak. Maar evenmin als het menschelijk voed sel te eenzijdig mag zijn, op gevaar af van ziekten te veroorzaken, evenmin mag ook >de voediog* van een zaak eeDZtJdig zijn. En dan is reclame even goed onmisbaar voor een gezonde zaak, als gevarieerd voedsel voor een gezond lichaam. At9 wc zouden probeeren. ter »be- zalniging» ons een tijd lang uitsluitend met b«ood te voeden, zouden we e? heel spoedig de uadeelige gevolgen vaa ondervinden du9 we bezuinigen wel, maar zoo lang we betalen kun nen zoggen we voor vleesch en groenten. Dus ook dient men voor gevarieerd voedsel voor zijn zaak te zorgen in den vorm van reclame. In deze tijden du9, door de malaise, kan slechts krachtvoeding het verzwakte lichaam weer herstellen. Ea welke betere krachtvoeding be staat er voor een zaak dan adverteeren. Het Adv. Bur. Sprang. Deze gemeente kan best alleen blijven voortbestaan. De heer Dekkers repliceert eveneens. De minister dupli ceert, waarna de beraadslagingen wor den gesloten. Bij artikel 1 verdedigt de heer van Sasse van IJsselt een amendement om inplaats van den naam der nieuwe gemeente Sprang-Capellen te lezen Sprang-Cappelle. De heer Beumer geeft den minister in overweging de nieuwe gemeente eenvoudig Sprang te noemen. De minister neemt het amendement van Sasse van IJsselt over. De stemming over het wetsontwerp is op a.s. Don derdag bepaald. in de handen tenqevolge der koude. Ruwe, schrale huid, j Spnngende lippen. Gebruik Bij Apoth. en Drogisten. 22789 Opticien. 25 Vuchterstraat 25, 's-HERTOGENBOSCH Telefoon Intercommunaal 176. Fabriek van kunstledematen, Breuk- en Buikbanden. Rechthouders, Platvoetzolen etc. Spreekdaq alle Dinsdagen. Besluit nooit tot aanleg of verandering van uw tuin alvorens teekening en prijsopgaaf ge vraagd te hebben aan: 20654 Bloemisten. WAALWIJK. en 22196 Best gesorteerd magazijn in Noord-Brabant. Losse binnenwerken en alle onderdeelen. HEROLD NAALDEN. PIANO-MUZIEK, ALBUMS, enz. enz. SponrUan 6. TILBURG. Telefoon 1078. Vereeniging Sprang, Capelle en Vrijhoeve-Capelle. Bij het wetsontwerp lot vereeni ging van de gemeenten Sprang, Capelle en Vrijh.-Capelle verklaart het eerst de heer Zijlstra dat er algemeen verzet bestaat tegen deze vereeniging. Dit dient wel goed te worden bedacht. De heer Zijlstra geeft den minister in overweging zich te bepalen tot de vereeniging van Capelle en Vrijhoeve- Capelle. De heer Beumer wijst op de slordige behandeling van de totstand koming van dit ontwerp. De heer Sasse van ljselt bestrijdt het betoog van den heer Zijlstra en de heer Dek kers steunt het betoog van den heer Zijlstra. Wanneer niet duidelijk kan worden aangetoond dat de vereeniging noodzakelijk is in het belang van de gemeenten, zal spreker tegen stemmen. De minister van financiën de heer De Geer is van meening dat het voor stel van de ingezetenen niet als maat staf voor de vereeniging mag gelden, men moet verder kijken dan deze belangen van de ingezetenen. De heer Zijlstra repliceert. Spr. is van meening dat geen enkel argument is aangevoerd voor de vereeniging van de gemeente te doen, bezichtigt dan eerst de ETALAGE en de PRIJZEN bij - - - - Wenscht U verzekerd te zijn, voor den door U te besteden prijs, op het gebied van het BESTE te bekomen, wat in de soort te verkrijgen is, doet dan Uwe St. NICOLAASINKOOPEN in het pas DER FIRMA 22802 Ze zijn verkrijgbaar in de ruimste sor teeringen alle prijzen bij ondergeteekende, die ondanks de laagste prijzen een maand garantie daarop geeft. 22804 Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting, Laadstation. 22374 Tegenover Electriclteit. T Slation. Telef. No. 896. Handel in fijpen, Sigaren, Sigaretten enz. Monsters ter inzage. Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. I Premier R. K. Pijpen

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 10