DEtCHDVflHHETZUlÖÊN Vervolg Provinciaal Nsiuws Buitenland. „Kerkklokje" riieuws uit fiteusden. Derde Blad Binnenland. FRECO'S ZÈNUWTABLETTOL FRECO'S HOOFDPIJNTABLETTEN. i Nieuws uit Kaatsheuvel Nummer 96. Zaterdag 2 Dec. 22 MEDËÖEËLINGEN Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. I. De volgende aanvragen zijn bij de Kamer ingekomen en worden nadere adressen en bijzonderheden aan de ingeschrevenen in het Handelsregister gaarne verstrekt door het Bureau 1. Een firma te Kowno (Lithau- wen) wenscht in relatie te treden met lederfabrieken voor afname van flinke kwantums 2. Een firma te Sarreguemines (Frankrijk) zoekt voor Dongen en Waalwijk een agent voor den ver koop van brandkasten. II. Op verzoek der Kamer heeft de Directie der Hollandsche Buurt spoorwegen den vertrektijd van de laatste tram uit Tilburg in de rich ting Waalwijk gewijzigd en deze per 1 December gebracht van 6.55 op 7.15 n m., zoodat deze tram aansluiting geeft op de treinen die om 7 uur te Tilburg aankomen uit het Zuiden via Eindhoven Boxtel. III. Op het Bureau der Kamer liggen ter visie Verslag omtrent Handel. Nijverheid en Scheepvaart gedurende 1921. (Uitgave Aid. Handel van het De- partement>an Landbouw, Nijver heid en Handel). Volledige lijst der Nederlandsche Diplomatieke en Consulaire Ambtenaren. ATHENE, 30 Nov. De Generaals Papoelas, Doesmanis en Valettas zijn gearresteerd. De gerechtelijke instructie tegen prins Andreas is afgeloopen. Het opgestelde rapport concludeert tot verwijzing naar de terechtzitting. Prins Andreas zal zich dus binnen enkele dagen voor den krijgsraad te verantwoorden hebben. Prins Andreas is gehuwd met de Engelsche prinses Alice van Batten- burg en daardoor aan de Engelsche koningsfamilie verwant. Bij de gisteren in de Belgische kamer gevoerde debatten over de hoogeschool-vervlaamsching, hebben zich rumoerige scènes afgespeeld. De zitting moest een kwartier lang onder broken worden. Volgende week Woens dag worden de beraadslagingen over deze kwestie voortgezet. Bij de behandeling van^de afdee- ling Kunsten en Wetenschappen der Onderwijsbegroting, verklaarde minis ter de Visser gistermiddag in de Tweede Kamer, dat hij, om< tegemoet te komen aan de orkestleden het sub sidie voor de orkesten, waarop f 30.000 was bezuinigd, op het oorspronkelijk bedrag zou handhaven maar daaren tegen de f 30 000 subsidie voor de Nationale Opera wenschte terug te nemen. Na eenig debat zegde de Minister toe op de begrooting een memoriepost voor de Nationale Opera te zullen handhaven. Door den heer Fleskens zijn aan den Minister van Financiën de vol gende vragen gericht. Ie. Is de Minister bereid mede te deelen tot welk bedrag van het Nederlandsen crediet aan Duitschland op 1 December 1922 is gebruik ge maakt? 2e. Is de Minister niet van meening, dat het gewenscht is van dit crediet geen gebruik te laten maken ten be hoeve van industrieën, die als concur renten van onze binnenlandsche in dustrie moeten worden beschouwd 3e. Zoo ja, zijn ten deze reeds maatregelen genomen of wel welke maatregelen is de Regeering voor nemens te nemen Aan de agenda voor de Tweede Kamervergadering van Vrijdag 1 Dec. zijn nog toegevoegd de wetsontwerpen tot Vereeniging van de gemeenten Sprang, Capelle en Vrijhoeve-Capelle Vereeniging van de gemeenten Waalre en Aalst en Vereeniging van de ge meenten Eersel en Duizel en Steensel. De directie der Hollandsche Buurtspoorwegen heeft, naar wij ver nemen, hare tarieven voor personen vervoer (tram Den Bosch—Tilburg) met bijna 100 pCt. verlaagd Tot voorzitter van den Kring 's Hertogenbosch van den N. C. B. is gekozen de heer M. Boom uit Vlijmen. De tweede apologetische cursus, Woensdagavond voor de leden van den R.K. Vrouwenbond door den Eerw. pater Henricus gegeven, is druk be zocht geweest. De zaal was nagenoeg geheel bezet. Op de hem eigen wijze liet de Eerw. pater de aanwezigen een kijkje nemen in de Wereldcentrale en deed daarbij vooral zien het groote en moeilijke werk dat de Paus heeft te verrichten. Vooral wees hij op de vele werk zaamheden door Z. H. Paus Leo XIII verricht. De volgende cursus zal worden ge houden op Woensdag 13 December. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende het orgel-concert door den heer Jan van Leeuwen met medewerkingder hee- ren Lejeunne en Verschuren uit Tilburg, a.s Zondag ten 12 uur wordt gegeven in de oude kerk. Er wordt een prachtig programma opgevoerd en zeer zeker zal eenieder opgaan om dit prachtorgel, dat zouvele jaren onze kerkelijke plech tigheden opluisterde nogmaals te hooren, vooral zooals het nu zal worden be speeld. De medewerking der beide bekende zangers zal zeker de attractie aanmerkelijk verhoogen, terwijl de entrée van f 0.25, welke opbrengst voor zulk een goed doel is bestemd, iedereen in staat stelt erheen te gaan, te meer waar het als 't ware bedoeld is als een afscheid aan onze oude kerk. De film „De drie Musketiers" heeft den roep dien er aan was vooraf gegaan niet beschaamd Het is werkelijk een schitterende film, zoowel door 't spel der deelnemers, de entourage, de middeleeuwsche kleeding, de helden figuren enz. Het bezoek was dan ook in de beide Zondag-uitvoeringen druk. Wij herinneren er aan dat Zaterdag en Zondag de tweede serie gaat en dat men ook als men slechts verschillende gedeelten bijwoont van dit kunstwerk beslist zal genieten. Op de vrije baan kegelconcours te Tilburg staat thans de heer G. Verkade No 3 en op de Dames-baan mevrouw van Zwol No 3. Bij de slottrekking der 25e Rot- terdamsche premie-leening vielen heden alhier een prijs van f 1000. 2 van f 50 en 100 van f 12.50. 3 Dec. staan voor R.W.B. twee uitwedstrijden vastgesteld R.W.B. moet De Roodborstjes in eigen nest een bezoek brengen. We vreezen dat de Roodborstjes hun naam eer zullen aandoen en de meeste eitjes zullen leg gen. R.W.B. kan, wanneer het wil en de voorhoede wat doortastender speelt, wel een gelijk spel bekomen. Zorgt dus dat R.W.B Zondag de laatste plaats voor een ander disponibel stelt. Aanvang 2 uur. Terrein Deuteren. De supporters worden er aan herinnerd dat de afrit om 11 uur (per fiets) plaats heeft. R W.B III gaat naar Waspik en ontvangt daar Brabantia II. December aankomst van Weenen. December vertrek naar Weenen. December aankomst van Duitsch- Men zendt ons de volgende opgave van de a.s. transsporten van het R.K. Huisvestings-Comité 12 December, aankomst van Boeda pest. 14 December vertrek naar Boeda pest. 16 18 19 land. 22 December vertrek naar Duitsch land. Met deze transporten bestaat gele genheid liefdesgaven mede te geven mits deze 10 dagen voor genoemde data in het magazijn Zuid-Willemsvaart 257 te 's-Hertogenbosch aanwezig zijn. Extra goederenverzending naar Wee nen op 10 December. Voor deze extra verzending moeten de goederen uiterlijk 6 December in het bezit zijn van ge noemd magazijn. Het ligt in de bedoeling, bij voldoende deelname, het spoedig met gekleurde advertentie omslag te doen verschijnen. Met het oog hierop is voor abonnements advertenties een laag tarief vastgesteld, gezien de groote verspreiding. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Administratie van het KERKKLOKJE. MARKTBERICHTEN. Waalwijk, 30 Nov. Eieren 1416 cent. Varkensf 26—f 30. 1922. Verschenen is een door de Ned. Spoorwegen uitgegeven reisgidsje betr. de Treinverbindingen met het buiten land, hetwelk aan de stations en de officieele reisbureaux voor het publiek verkrijgbaar is voor den prijs van 20 cent. Waar dit boekje naar onze meening in een groote behoefte voor ziet, zal het zeer zeker de noodige belangstelling ontmoeten bij het reizend publiek. Dat er ondanks de malaise toch nog veel geld aan vermakelijkheden wordt geofferd, blijkt wel uit het feit, dat alleen in de maand November de plaatselijke belasting op de openbare vermakelijkheden ruim f600 heeft op gebracht. Door rijksveldwachter v d Griendt en den jachtopziener Liefting te Drunen werd vorige week met behulp van een politiehond bekeurd een strooper met een lichtbak. Geweer, lichtbak en wild werden in beslag genomen. Op het politiebureau alhier is gedeponeerd een rijwiel dat een geheelen dag onbeheerd voor den winkel van de firma v. Well heeft gestaan. Vorige week Maandag kwam iemand uit Kerkdriel bij de politie aldaar vertellen, dat hij Zondagsavonds toen hij van Drunen naar huis terug keerde op de kanaalbrug achter de Veldsteeg in voormalig Baardwijk door twee personen was aangevallen en van zijn ffets beroofd was. Door de politie werd een nader onderzoek ingesteld. De fiets werd gevonden aan de groote Maasbrug bij Heesbeen. Een en ander begon de politie zonderling voor te komen en ten slotte gelukte het haar uit den man de bekentenis te krijgen dat hij het geheele verhaal maar ver zonnen had Het bleek dat hij met een paar vrienden aardig was uit geweest en zonder fiets is thuis gekomen. Hij durfde waarschijnlijk thuis niet te zeg gen dat hij niet wist waar hij met zijn fiets gebleven was en fantaseerde daarom het verhaal van die aanran ding. Hij zal thans ondervinden dat de politie er niet van houdt zich wat op den mouw te ISten spelden. Gisteren werd te Breda een proeve genomen met den auto-spoel- wagen van den gemeente-reinigings dienst, welke dient om de slijkerige stadsgedeelten op even snelle als radi cale manier schoon te mafcen. De proeve slaagde volkomen naar wensch. Deze auto-spoelwagen is de bekende zomersche auto spoelwagen, welke door een wijziging geheel in eigen be heer uitgevoerd, aan voorschreven doel kon beantwoorden. Tegen den zomer wordt de spoel wagen natuurlijk weer in den sproei wagen veranderd. Door deze vernuftige vinding is de auto-sproeiwagen voor elk seizoen ge schikt gemaakt. D.v.N. Was dat ook niet iets voor onze plaats W.S.C. zal Zondag a.s. 3 Dec. 1922 om 2 uur een harer sterkste con currenten ontmoeten nl. Wilhelmina II 's Bosch. Wilhelmina is tot nu toe nog ongeslagen. Ze heeft echter pas 5 wedstrijden gespeeld zoodat haar nog heel wat te doen staat om haar on geslagen record te behouden. W.S.C. daarentegen heeft reeds 8 wedstrijden gespeeld, waarvan 2 verloren. Toch bestaat er nog een kleine kans om kampioen te worden. Ze moet dan alle nog te spelen wedstrijden zeker winnen We twijfelen er dan ook niet aan o alles zal in het werk gesteld worden de kampioenskans te behouden en verwachten wel na een zeer spannen- den strijd, het* voordeel van eigen ter rein in aanmerking genomen een kleine overwinning der onzen. W.S.C. II gaat naar Sprang 1 en za de 2 winstpunten wel mee naar Waal wijk brengen, terwijl W.S C. III dat uaar de Langstraters gaat, ons deze keer. niet teleur moet stellen en trach ten, de Kaatsheuvelsche menschen er onder te krijgen. We vreezen echter. Dc Eerste Langstraa'sche Elec- tricitelts Mij. heeft bij heropening van haar nieuwen wlokel en werkplaatsen een zeer doeltreffende etalage gemaakt, die geheel de week 's avonds honderden en honderdei behugstdlenden heafc getrokken. Van alle soorten lampen In de diverse lichtsterkten waren op kunstige wijze gearrangec d en doordat telkenmale op ontzettend vlugge nnoier lamp on brandde, kreeg men de ingezonden mededeelingen. Per koker 60 Cent. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagdheid. Per koker 45 Cent. Binnen 10 min. verlichting der hevigste Hooidpljn. Verkrijgbaar bij Drogisterij „DE TOKO", Waalwijk en GEZ. WAGEMAKERS Kaatsheuvel. - 24266 Goedkeuring begrooting Armbe stuur 1923. 10.Benoeming van een Armmeest 11- ■feclames Hoofd. Omslag. In \de j.l. Donderdagavond ge houden vergadering der A.-l^Kiesver- eeniging werden voor de gsoslijst voor de a.s. Prov^Statenveijprezingen ge noemd de navolgende>frsonen A. D. v. d. Sctöintffe Andel, G.J. v. ng, H. Both te të^Capelle en F. H. directe be den Heer J. iSsbenoemd ecu meest verscheidene licht- en kleur- schakeerlngeo, zoodat menige voorbij gaager aanvankelijk dacht dat de bliksemflitsen 't luchtruim doorkliefden. Wij wenschen de frmacteo in hun nieuwe zaak het beste succes. Maandag werd door de leden van het R. K. Zangkoor van Besoijen hst St. Cecilafeest gevierd, waarbij tevens werd herdacht het 25-jarig jubileum als lid van het zangkoor van de iieeren J P. Groenen, A. C. Brans, J. L. v. Oicb en E. A, Hutkmans, terwijl het 45-jarlg jubileum werd gevierd door den heer L. van Nu^ec. Vereeniging van de gemeenten Sprang, Capelle en Vrijb.-Capelle. De beer Sasse van IJselt heeft op boven genoemd wetsontwerp een amendement ingediend om overal waar daarin sprake is van Sprang-Capellen te stellen; Spraog-Capelle. - Zondag a.s. speelt Juliana we derom een Competilie wedstrijd voor de 1ste klasse B.V.B. en zal thans als gast ontvangen het Tilburgsche Achil les. Wisten onze jongens in Tilburg schitterend te winnen, thans staat hun een zware strijd te wachten, daar Achil- 'es belangrijk versterkt is met prima krachten. Dus geel-zwarten Zondag van begin tot het einde toe flink aange pakt, dan kan succes niet uitblijven. Het tweede elftal speelt eveneens voor de Competitie derde kfasse tegen S.V.V. II uit Sprang om 12 uur. SPRANG. Openbare vergaderin^van den raad dezer gemeente op Maandag 4 December 1922 's namiddag*?. 30 uur. Te behandelen: f 1. Mededeeling ingekopfèn stukken. 2. Verhuring kamer ondér het raadhuis. 3 Verhuring voormalig schoolhuis. 4. Besluit aangaapt geldleening. 5. Wijziging plaatselijke begrooting voor 1922. 6. Wijziging concessie waterleiding. 7. Vaststelling verordening vleesch keuring. 8. Aanwijzing afgevaardigde en plaats- j vervangend afgevaardigde in Bestuurs commissie ter uitvoering vleeschkeu- ringsverordening. Willigenburg te Waalwijk, H. K Hoek te 's Bo A.s. Zltfdag des vooftmiddags ten 9 30 uur Ijoopt Ds G. H. Jonge in de Gereff Kerk alhier voor 'i^jne ge meente voor te gaan. CAPELLE. A.s. Zondag des nath. 2 uur zal voor de Ned. Herv. gem. alhier optreden Ds. D. J. v. d. Graaff uit Raamsdonk. A.s. Maandag 4 Dec. zal in het vergaderlokaal aan de O.L. School in de Nieuwstraat door de vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den bijbel voor de ge meenten Capelle en Vrijh. Capelle, ge vestigd te Capelle,. een vergadering worden gehouden. Door het bestuurs lid A. Ros zal een lezing worden ge houden over het onderwerp „Waarom Christelijk onderwijs'". Aanvang des avonds kwart over zeven. Toegang voor leden en belangstellenden vrij. J 1. Donderdag, 30 Nov. 1922, vierden de echtelieden H. v. d. Schans en E. Mes in de Kom alhier hun zil veren bruiloft. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" bracht het jubi- leerend echtpaar des avonds een sere nade, waarna nog een muzikale wan deling door de Kom werd gemaakt. Een en ander bracht heel wat nieuws gierigen op de been. Een dezer dagen vond de land bouwer P. v. S., aan het Sas alhier, een veulen verdronken in een sloot liggen. Voor genoemden -landbouwer een schadepost. A.s Zondag speelt het eerste XI- tal onzer voetbalvereen. Excelsior een competitiematch voor de eerste klasse B.V.B. tegen Gudok II uit Tilburg op het terrein alhier, terwijl het tweede elftal een competitiewedstrijd voor de tweede klasse B.V.B. speelt tegen K S.W. II uit Kaatsheuvel. J l. Dinsdagavond hield de Chr. Hist. Kiesvereniging alhier een leden vergadering in het vergaderlokaal in de Nieuwstraat. Nadat de voorzitter deze bijeenkomst had geopend werd overgegaan tot het afhandelen der agenda. Door den heer B. Verhoeven werd een uitvoerig verslag uitgebracht over het verhandelde op de jaarver gadering der Unie. Tot afgevaardigden naar de kringvergadering (Prov. Staten verkiezing) werden aangewezen de heeren J. v. d. Hoeven en B. Verhoe ven die hun benoeming aannamen. Door den secretaris der vereeniging werd een zeer interresante lezing ge houden naar aanleiding van art. 1 van het program der Unie. In den breede werd hierbij uiteengezet den aard en den oorsprong van het gezag. Naar aanleiding van een en ander volgde een levendige bespreking. De door de aanwezigen gestelde vragen werden door den inleider op afdoende wijze beantwoord. Hierna volgde nog eenige bespreking omtrent de te voeren pro paganda in verband met de a.s. ver kiezingen, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten werd. VRIJHOEVE-CAPELLE. Iji_.de Gsref. K$rlt zal Zondag des morgens nSW Ben lepsdfenst worden gehouden en avonds half zes Ds. G. Jonge zijn gemeente voor LOONOPZAND. In de s>oomleder- fabflck van B. en M. heeffr/de weikman C. M. met zijn hand goeder de wals gezeten en een vluaét en den duim verloren. Hij Is oa^/r behandeling van Dr. Steeometsfr. DRONGELENtöpenbare vergadering van den raad dfter gemeente op Vrijdag 1 Dec. de s/Ta mid dags ten 3 uur. Te beh^faelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Gemeenschappelijke regeling vee- arts. 3./Gemeentebegroting 1923. Rekening Burgerl. Armbès.t. 1921. 5. Begrooting Burg. Armbest 1923. 6. Benoeming onderwijzeres Vervolg onderwijs. 7. Vaststelling kohier SjfHatbelasting. WASPMC Naar wij/hernemen zal St. Nicolaas eefK^bezoeK brengen aan de R. K. Meisjessdtool. De volgeirae\(eek zal de teeken cursus door de Hanze geopend worden. De lessen zullen worden gegeven door den Heer J. van Gerwen. Door een vereeniging van dames wordt een bazar gehouden. De baten komen voor rekening van het Groene Kruis. Tot zetter vobr..R lastingen is in plaats de Graaf, die ovprtéden de hefir-A, VtoeTmans. EETHEN. Alhier heeft heden de o'ficieele oplevering en proefmaten plaatsgevonden van een nieuw ge bouw de eiccPische Polderbemaling, gebouwd voor rekening en ten behoeve van de Eethensche Polder. Deze bemaling heeft een waterverzet van 20000 Liters per mUnut en wordt gedreven door een electro-motor van 10 P.K. Bij eeu verbruik van 5 K.W. aan stroom verzet deze bemaling circa 1200 M3. water per uur en ko.t dus het verzetten van dit groote kwantum water bij een K.W. prijs van 7'/a cent slech's 37'/2 cent. Dit gemaal zal dienst moeten doen als hulpgemaal naast het bestaande Stoomgemaal en dient in hoofdzaak om het laagst gelegen poldergemaal gemakkelijk en met lage btd'ijfakosien op pe 1 te houden. De oplevering vond pl.ats tot volle tevredenheid vaa het aanwezige Polder bes uur en verschillende acdere Polder- autoriteiten. Aanbeveling zou het verdienen, wan neer verschillende laag gel-gen Polder gedeelten op deze weinig kostbare manier de ingelanden van de waterlast zouden bevrijden. Bemaling met wind molens is, zooals algemeen bekend zal zijn, ten eeneamale onvoldoende en onbetrouwbaar. Aannemers en leveranciers van deze bemaling was de Firma Fransen Co., Spinozastraai 95, den Haag, die als Vertegenwoordigers van de Firma K. Wol/, Magd -burg-Buck*u, deze geheele lnstall&>|o hebben geleverd. Heusden, 30 Nj^v, 1922. Bij de Ned. Herv. Gemeente is be noemd tot diaken de HeetfTV Baaijens tot ouderling werd herbenoemd de Heer Roukeina. In de vergadafing van de R K. Debatingclub „St/Catharina" trad als spreker op de H^ër J. van Laarhoven met het ondervyérp: „De ontwikkeling van het dramden het tooneel", waar mee hij buitengewoon succes had, te meer daarbij zijn van veel studie ge tuigende /voordracht op aangename wijze wiét mee te deelen. De vorige week was onze gasfa- brikatie niet in orde en zaten we een avond zelfs geheel zonder gas; thans is daarin verbetering gekomen. Een der .twee motoren was stuk gesprongen,, terwijl de tweede ook weigerde. Door ijlings een oude gasmoter aan te koopen bij de firma Van der Lin den—Musters is de kw&al verholpen. Er wordt weer volop goed gas ge leverd. Toch zal bien genoodzaakt zijn het volgend jaar èen tweeden nieuwe motor te plaatsen. De werkloosheid blijft enorm toe nemen. nagenoeg allés loopt leeg. Slechts enkele fabrieken werken. In de naaste toekomst is nog geen ver betering te bespeuren. De moordende concurrentie van het buitenlandsch goed moet de geheele schoenindustrie ten gronde Tichten. Êelfs al wil de fabrikant zich met de kleinste winst tevreden stellen, kan,'hij nog niet op tegen de aanbiedingen van de ooste lijke naburen. In den nacht van Zaterdag op Zondag overleed in het klooster der Eerw. Zusters alhier Zuster Maria Francisca. Zuster M. Francisca, door de kleinen Zuster Cifeka genoemd, is gedurende ruim 38 jaren een bekend figuur geweest in Kaatsheuvel. Was zij al geen gediplomeerde onderwijze- resse, toch heeft ze al den tijd in Kaatsheuvel aan het onderwijs besteed. Vooral in het geven van handwerk- onderricht en niet het minst als be- waarschoolzuster was Zuster Francisca een kracht. Haar léven was echter 't geven van Catechismusles. De domste en meest achterlijke kinderen waren daar haar deel. Hbeveel geduld het lankmoedige Zusterke heeft noodig gehad, die bekrompen hersentjes het noodige bij te brengen, kunnen we ons voorstellen, doch steeds bleef Zuster Francisca bezig en honderden heeft zij zoover weten te brengen, dat zij geschikt werden om tot de Eerste H. Communie te worden toegelaten. In den Hemel bekomt Zuster M. Fr. zeker 't groote loon voor haar geduldig werken R. I. P. Zondag krijgt Wilhelmina Waspik op bezoek. Ofschoon we K.S.W. goed in staat achten van Waspik te winnen, moeten we toch onze jongens aanraden vanaf den beginne goed aan te pakken en vooral geen spel op zichzelf te gaan spelen. Goed combineeren is altijd, VAN DE

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9