Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville Gemeenteraad. FEUILLET0M „NOORD-BRABAND" NUMMER 97 WOENSDAG 6 DECEMBER 1922, Uitgatb: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 173). DRONGELEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 1 December des.'n.m. ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Brune. Ongeveer kwart over 3 opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Treffers. De notulen der vorige vergadering worden nu voorgelezen. Van Campen. ln devorige vergade ring heb ik tegen de verordening van de vleeschkeuringswet gestemd. Voorzitter Dat is ook voorgelezen. U en de heer Nieuwkoop hebben tegen gestemd. Daarna worden de notulen overan- derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat door C. Bouwman aan den raad een brief is gericht waarin hij om ontslag vraagt als grafdelver, aangezien hij wegens hoogeouderdomenlichaams- (<pyr>)"y*VAA LWIJK^ DOOD ERVARING STERK. gebreken deze werkzaamheden niet meer kan vervullen. Dit schrijven wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. 2. Gemeenschappelijke regeling vee arts. Na de concept verordening te hebben voorgelezen, zegt de Voorzitter dat het wenschelijk is dat art. 3 een kleine wijziging ondergaat. Om alle twijfel weg te nemen zou hij het woord „des gevraagd" in dit artikel willen laten ver vallen. Zoodat er positief komt te staan dat hij bij het enten de entstof geheel kosteloos moet leveren, althans daar niets voor in rekening mag nemen. De heer Nieuwkoop merkt op dat de veearts reeds is aangesteld als directeur voor de vleeschkeuring en hij dan twee ambten gaat vervullen. De Voorzitter zegt dat het in het belang van de gemeente is wanneer er een veearts is. Bovendien is de ver goeding die de veearts krijgt zeer ge ring, naar spr. meent voor al de bij den veekring aangesloten gemeenten f 300, zoodat hij het zuur genoeg ver dient, want heeft een inwoner hier ergens op een afstand van 2 uur een beest staan dat hulp behoeft, dan is hij verplicht daarheen te gaan. De heer Nieuwkoop heeft het bedrag op zich zelf altijd zeer weinig gevon den, echter had hij gedacht dat nu alles onder eene verordening werd bepaald, ook alles onder eene regeling werd gebracht. De Voorzitter wijst er op dat het twee aparte zaken zijn die geheel van elkaar moeten gescheiden blijven. Geen enkele gemeente is verplicht toe te treden tot deze regeling, wel is dit het geval met de Keuringswet. Bo vendien komt men voor het feit te staan dat de eene gemeente wel bij deze gemeenschappelijke regeling is en niet bij de keuring. B v. Drunen is wel bij deze gemeenschappelijke regeling en voor de keuringswet is ze aangesloten bij Waalwijk. Het zal dus niet altijd samen gaan. Ook is voor het eene geval dwang opgelegd van hoogerhand en voor het andere geval is men vrij. De heer Nieuwkoop heeft alleen ge dacht dat een klein voordeel voor de gemeente was te verkrijgen indien alles onder een regeling kon worden gebracht. Na uiteenzetting van den Voorzitter voelt hij dat dit moeilijk gaat. Den heer van Campen komt het voor dat f 300 veel te laag is nu de entstof voor zijn rekening komt. Deze laatste is tegenwoordig zeer hoog in prijs en naar zijne meening zal de veearts het voor dit bedrag nooit kunnen doen. De Voorzitier heeft den veearts van te voren hierover niet gepolst. Het verzoek of men meer tot een gemeen schappelijke regeling wenscht over te gaan, gaat uit van den Burgemees ter van Heusden en verondersteld mag worden dat die den veearts van te voren wel zal hebben gepolst. Spr. heeft ook nooit daaromtrent eenige klacht van den veearts gehoord en hij ziet daarom niet in waarom daar hier nu over moet worden ge sproken. De heer van Campen heeft dit willen zeggen omdat vroeger de entstof niet voor zijne rekening was. De heer Nieuwkoop heeft over deze kwestie in de laatste dagen daarover in het Nieuwsblad van Heusden nog een ingezonden stukje gelezen. Vroeger kreeg de veearts de entstof gratis' Van Campen. En dit is nu juist niet meer het geval. De heer Nieuwkoop zou en nu zeker in een tijd als waarin wij op 't oogenblik leven, ongevraagd het salaris niet gaan verhoogen. Het motief wat hij aanvankelijk in ver- eeniging meende te zien, n.l. bezuini ging, vervalt al heelemaal Verder zou spr. de zaak duidelijk omschrijven, zoo dat het niet kan voorkomen dat ze wel voor de entstof iets in rekening brengen. De Voorzitter zegt dat daar over in het Dag. Bestuur is gesproken. Vroeger werd de entstof niet berekend. Toen weer wel en nu staat dat deze koste loos moet worden geleverd indien daarom wordt gevraagd. Alleen die zeer goed op de hoogte waren van deze voorschriften profiteerden daarvan. Bracht de veearts iets in rekening, dan had hij daarvoor volkomen de bevoegdheid. Om deze onzeker heid weg te nemen heeft men daarom het woord desgewenscht laten ver vallen. Daarmede heeft men den veearts niet onaangenaam willen zijn, want als hij er vroeger ooit voor heeft ge rekend, dan was dat volkomen correct. Van Campen. Vroeger kreeg hij de entstof ook voor niets en nu al eenigen tijd niet meer. De heer Nieuwkoop meent daarom dat het 't beste is dat de menschen zelf zich steeds op de hoogte stellen. 3. Gemeentebegrooting 1923. De begrooting sluit met een bedrag gelijk aan inkomsten en uitgaven van f 18 996.14. In de begrooting is niet veel wijzi ging gekomen, zelfs heel weinig. De opcenten op de gebouwde eigen- 4Ö« JAARGAN De Echo van het Zuiden, Waftlwyksche en Langslraatsclie Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden strikken, gelden en*., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimam 1.50. Reclames 40 cent per regel. BtJ contract flink rabat Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 nar ln ons bezit zijn. SPRANG. Openbare vergaderiog van den raad dezer gemeente op Maandag 4 Dec. 1923 nam. half drie. Voorzlttter Edelachtb. Heer Meijer Afwezig de heeren Zwart, de Rood en van Willigenburg. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1. Mededeeling Ingekomen 9tukkeo. Goedkeuring van Ged. S'aten van de gemeenterekening over 1921 slui tende met een batig saldo van f 3771,857a- Koaioklijk besluit waarbij aan de ge meente Sprang vrijstelling voor huls slachting wordt verleend. Een schrijven betreffende een ge houden vergadering van vertegenwoor digers van een zestiental der grootste gemeenten uit Noord-Braband, op welke vergadering is overwogen op welke wijze bezuinigd kan wordea. De Voorzitter acht dit meer van be lang voor groote gemeenten daar er gesproken wordt van vacantietoeslag cn Kindertoeslag. B. en W. stelt voor het stok voor kennisgeving aan te nemen. De heer Verhoeven merkt op dat bezuiniging ook voor kleine gemeenten evengoed noodzakelijk Is, waarop de voorzitter hen verzekert, dat de ge meente reeds zoo zuinig mogelijk be* heerd wordt. Besloten wordt het stuk voor ken nisgeving aan te nemen. Verzoek V3n de R. K. Kweekschool voor Vroedviouwen om een subsidie van f 50. B. en W. stellen voor hierop afwij zend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. 2. Verhuring kamer ouder het Raad- huls. B. en W. stellen voor om deze kamer wederom voor denzelfden huurprijs (f 25) en aan denzelfden huurder den heer de Jong, te verhuren. Met algemeene stemmen aangeno men. 3. Verhuring voormalig Schoolhuis. Op voorstel van B. en W. wordt besloten ook dit aan denzelfden huur der, den heer J. C. de Gouw op de zelfde voorwaarden te verhuren. 4. Besluit aangaan geldleeniog. B. en W. stellen voor een leening aan te gaan groot f 10 000 rentende Ö'/a £>Ct, tot dekklog van de kosten van „De Echo van het Zuiden VIJF EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Stephaan Castel had 's Maandags reeds in den morgen een telegram aan den maire van Joigny gezonden. Dit telegram onze lezers hebben het reeds geraden had betrekking op Itaoul Du- chemin. Denzelfden dag had de schilder antwoord. De maire berichtte, dat hij nog geene aanklacht tegen den ontrouwen bediende had ingediend en alvorens dat te doen zou hy een nader bericht van Stephaan Castel afwachten. Deze haastte zich een uitvoerigen brief aan den maire te richten, waarin verzocht werd geene vervolging in te stellen. De dag naderde, dat Georges vflf en twin tig jaar oud zou worden; dien dag moest hy zyn woord getrouw, aan Georges het schilderstuk bezorgen, dat voor hem be stemd was. Slechts enkele kleine byzonderheden wa ren er nog aan te verrichten. Den volgenden dag kon alles gereed zyn. Tevens zou hy dan den laatsten wil vol brengen van den goeden pastoor van Che vy, en Georges den brief overhandigen, die hem eens werd toevertrouwd. Vrydag zou dit alles plaats hebben. Terwyi hy aan het werk was dacht de schilder na over de verschillende zaken, die hy omtrent Paul Harmant vernomen had. Gaarne zou hy by het overhandigen vau dien brief, welke het geheim der ge boorte van den jongeman ontsluierde, in staat geweest zyn te verklaren: der wachtgeld- en steu«'egehng. Ieder jaar, te beginnen in 1923, zal f 1000 worden afgelost. De ko9ieo der wacht geld- en steunregeling tot l;jan. a.s. worden geraamd op f 7000, waarvan f 2 00 door het Rijk wordt terugbe taald en dus nog f 5000 voor rekening vaa de gemeente komt. De overige f 5000 kunnen dan na Januari door B. en W. worden opgenomen, want het staat te bezien dat het ook dan nog wel noodlg zal zijn. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. 5. Wijziging begrooting voor 1922. Door overschrijding van de posten voor steunregeling, krankzinnigenver pleging, bouwea schoollokalen, enz. zijn verschillende af- en overschrijvin gen noodzakelijk geworden. De heer de Jong vraagt eenige op heldering over den post voor het bou wen van 2 schoollokalen. Hij vraagt of dit verband houdt met het feit dat het werk is gegund aan een hoogeren inschrijver. De Voorzitter antwoordt dat dit slechts een administratieve formaliteit is en niets met die Kwesie uitstaande heeft. Bedoelde kwestie wordt nog on derzocht en zal later worden behandeld. Met algemeene stemmen worden dc voorgestelde wijzigingen goedgekeurd. 6. Wijziging concessie waterleiding. De Voorzitter zegt, dat de water leiding-maatschappij hare voorwaarden voor walerleverlog heeft gewijzigd. Vroeger zou men moeten betalen naar het aantal kamers of achterhuizen, enz. tegen een zeker tarief, maar nu is dit in dier voege gewijzigd dat de kosten worden berekend naar de belastbare opbrengst volgens de Grondbelasting. Waar deze regeling voordeellger is, wordt zij met algemeene stemmen aangenomen. 7. Vaststelling verordening Vleesch- keuring. Deze gemeenschappelijke regeling, zooals zij is ontworpen voor alle aan gesloten gemeenten, wordt na voorle zing onveranderd goedgekeurd. 8. Aanwijzing afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde in Be stuurscommissie ter uitvoering vleesch- keurings-verordening. Gekozen wordt tot afgevaardigde de Edelachtb. heer Mey^, en tot plaats vervanger de heer 8. Verhoeven. 9. Go-dkeuring begrooting Armbe stuur 1923. De begrooting wordt goedgekeurd ln ontvangsten en uitgaven op f 2896 40. „Ik ken den waren moordenaar van Jules Labroue, en ik heb er voor gezorgd, dat gy met recht de eerherstelling uwer moeder eischen kunt, die geheel onschuldig veroor deeld werd. Doch niettegenstaande zyne vermoedens, die zeer bezwarend waren voor Paul Har- mant, kon hij niet met de bewyzen in de hand uitroepen: Ziedaar den moordenaar!... Ik ontruk hem zyn masker en toon u zyn moordenaarsgelaatHij is niet de ware Paul Harmant, by is Jacques Gérard de booswicht Castel moest dan wachten tot den dag, dat Ovidius Soliveau in zyne handen vallend, spreken zou, en 't zy door papieren, 't zy in klinkende woorden hem het zoozeer ge- wenschte bewys leveren zou. Zou Itaoul Duchemin er in slagen Soli veau op te sporen? Dat was het hoofdpunt, waarvan alles afhing, want, niettegenstaande alle aange wende pogingen, was er geen mogeiykheid den industrieel te peilen. De vroegere meesterknecht, die thans wel twintig maal millionair was, zou spoedig verdwynen, zoo hy merkte dat liy verdacht werd. Zou er, indien Itaoul Duchemin niet er in mocht slagen Ovidius te vinden, een mid del kunnen gevonden worden den valschen Paul Harmant een valstrik te spannen door hem te noodzaken tot zyn medeplichtige te gaan en hem dan te volgen? Dat was het raadsel, dat Stephaan Cas tel zich stelde, terwyi hy aan zyn werk was, doch waarvan hy de oplossing niet vinden kon. De Dinsdag ging voorby zonder dat Itaoul iets van zich liet hooren. Woensdag ging het niet beter. Duchemin liet zich niet zien. Stephaan Castel besloot dan tot hem te gaan. Na tafel begaf hy zich op weg. De jongeman was echter niet thuis. De schilder liet zyn kaartje na, waarop hy de volgende regelen geschreven had. „Ik zal morgen, Donderdag, om 10 nur des voormiddags, by u zyn. Wacht op my. Ik moet u dringend spreken. Dan keerde Stephaan Castel naar woning in de Assastraat terug. 10 BcDoeaJog van een ammeesic:, wegeos vacature op 1 Jan. a.s. van den heer G. van Willlgenburg. De heer G. van Willlgenburg word- met algemeene stemmen herbenoemd. JNtets meer aan de orde zijnde eo niemand meer h*t woord veiiangend sluit de voorzitter de openbare verga dering om In geheime zitting over te gaan ter behandeling vaa punt 11. Reclames Hoofd. Omslag. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN 't Was byna middernacht toen Raoul zich naar zyn woning begaf. Mot Amanda had hy gernimen tyd doorgebracht in een café in de Murillostraat van waar hy het hotel van den valschen Paul Harmant kon den bespieden. Raoul dacht toen hy de paar regelen ge lezen had, die op het kaartje geschreven stonden, dat de schilder hem wellicht be- langryke mededeelingen had te doen Amanda kwam des morgens by Itaoul aan, eer zy naar madame Augustine ging, dit onderhoud zou zy gaarne hebben byge- woond, doch het was niet mogeiyk. Haar werk riep haar elders. 't Was een prachtige dag. Daarom besloot zy een eind weegs te voet te loopen. Op de kade, waar zy stoffen voor het magazyn moest afhalen, zou zy een ry- tuig nemen. Om negen uur stond het meisje tegenover de Seinestraat. Daar steeg zy in een rytuig. Een oogenblik zullen wy haar nu verlaten om ons met Ovidius Soliveau bezig te hou den. Ook hy had des morgens zyne woning verlaten met een fleschje in den zak, dat nog gedeelteiyk met Canadeesch vocht ge vuld was. Iiy ging naar het naaste telegraafbureau en seinde naar de fabriek te Courbevoie: „Vertrek uitgesteld tot Maandag. Kom morgen by u." „Ovidius". Dan nam hy een rytuig en liet zich naar de Chateletstraat brengen. Hy trad een café binnen en schreef met verwrongen hand de volgende zinsneden: „De politie te Parys zoekt vruchteloos naar eene vrouw, Jeanne Fortier genaamd, die tot levenslange opsluiting veroordeeld werd wegens drievoudige misdaad van dief stal, brandstichting en moord en uit de ge vangenis van Clermont heeft weten te ont snappen. „Wy houden het er voor dat de politie op het spoor zou komen dezer boosdoenster, in dien twee of drie agenten der openbare vei ligheid een feestmaal bywoonden, dat Don derdag, om twaalf uur gehouden wordt in een restauratie in de Seinestraat, Rendez vous der Bakkers genaamd, ter eere eener brooddraagster, die zich Lise Perrin laat noemen. „Er zal iets plaats hebben dat de vluch- telinge van Clermont er toe brengen zal om hare indentiteit hekend te maken." Deze scliandeiyke aanklacht stak Ovidius in een enveloppe en schreef er met dezelfde verwrongen hand het volgend adres op: Aan het lloofd der Openbare Vcilujheid Prefectuur van Politie.te Parijn". Buiten gekomen, riep hy een commissio nair. „Wilt gy twee francs verdienen?" vroeg hy. „Wat is er te doen?" „Een brief te bezorgen hy de politie, ann het hoofd der openbare veiligheid. Doch de brief moet onmiddeliyk bezorgd worden." „Goed, moet ik op antwoord wachten?" „Neen. Ziedaar het geld en den brief." De commissionair was een oude straat- rat, die overal bekend was. Haastig ging hy naar het bureau van den ambtenaar, die voor de veiligheid der hoofdstad waakt. „Wat wilt gy?" vroeg een bediende. „Een brief voor het hoofd der openbare veiligheid. Er is veel haast- by. Is mynheer present." „Ja, ik zal hem den brief wel ter hand stellen." De bediende ging met den brief naar bin nen en de commissionnair vertrok. ZES EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Ovidius was, een deuntje neuriënd de kade opgeloopen, terwyi het hoofd der open bare veiligheid een zeer gewichtige zaak na ging. De ambtenaar nam den brief ann, ver scheurde de enveloppe en wierp de oogen op den inhoud. „OOmompelde hy dan. „Ziedaar een aanklacht, waarop ik waarachtig niet meer rekende... Doch 't komt goed te pas, want de agenten door hunne vruchtelooze pogin gen ontmoedigd, legden in hunne nasporin gen niet veel yver meer aan den dag... Die 'dit schryft schijnt zeker van zyn zaak te zyn. Wellicht is het eene vrouw, vroeger te Clermont opgesloten, die thans hare vroe gere gezellin herkend heeft en nu verheugd is de vluchtelinge weer achter slot en gren del te kunnen brengen... Wat er ook zy, ik zal van die inlichting gebruik maken." De magistraat schelde en op hetzelfde oogenblik verscheen de bediende. „Zend onmiddeliyk de agenten Briehard en Montel hierZy moeten in de politie wacht 7,yn teruggekeerd." Er gingen enkele oogenblikken voorby de deur werd opnieuw geopend en de twee aan geduide agenten stonden op den drempel. „Hoe staat het met de navorschiugen te Parys gedaan om Jeanne Fortier, de vluch telinge van Clermont, op te sporen?" „Heeft mynheer ons rapport van heden morgen gelezen?" vroeg Briehard. „Nog niet. Behelst dit eenig nieuws?" „Helaas neen. De ontvluchte Is niet te vinden." „Geen spoor dus?" „Geen enkel. Montel en ik zyn overtuigd, dat „Waarvan zyt gy overtuigd?" „Dat Jeanne Fortier niet te Parys is, maar zich elders schuil houdt." „Jeanne Fortier is te Parys," antwoordde het hoofd op.drogen toon. De twee agenten durfden niet zeggen dat zy er niet aan geloofden, doch wisselden een blik, die van de grootste ongeloovigheid ge tuigde. „Gy twyfelt aan de waarheid van hetgeen ik zeg," ging de magistraat voort. „Doch In enkele oogenblikken zult gy het bewys heli- ben hoe juist ik ben ingelicht." „Het bewys?" herhaalde Briehard. „Ja. het bewys. Kent gy eene restauratie, hot Rendez-vous der Bakkers genaamd?" „Ja, mynheer. In de Seinestraat." „Welken roep heeft dat huis?" „Een zeer goeden roep, mynheer. Het is eene gunstige inrichting, waar de hakkers- gasten geregeld byeenkomen, de brooddra gers en draagsters." „Er wordt daar heden een feestmaal ge geven ter eere eener brooddraagster, die Lise Perrin heet, of althans zich zoo laat noemen. Vergeet dat niet." „Goed, mynheer." „Om twaalf uur zal het feestmaal begin nen. De ontsnapte van Clermont zal er by zyn." „Jeanne Fortier!" riepen beide agenten hoogst verwonderd uit." „Ja". „Zou Lise Perrin Jeanne Fortier zyn?" (Wordt rorvol^d).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1