zoekt plaatsing. Verkoop nor tlbraak „WA VI". i Waalwijb-Kaalslieuvel-TilburÊ. JAC. COHEN. Schoen voerings, Garen, Band en Sajet en gros. ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. IVIenu's met tafelkaartjes. FORD. Buitenland. Binnenland Gevraagd De dienst wordt 15 December geopend. De Directie. FIRMA WED. h. COHEN. Het meest economische vervoermiddel. TH. KNEGTEL. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. fldvertentiën. Commanditaire Vennootschap WAALWIJ K. AUTO-BUS-DIENSTEN door de Langstraat. Speciaa l Tr, van Coothstraat 16. WAALWIJK. VISC H. Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. ONTVANGEN Gebruikt alleen Origineele „FORD - Onderdeelen, welke steeds in voorraad zijn. )e Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de Geestelijk heid en de Geloovigen, Zaligheid in den Heer. De Indische Missie-Vereeniging. die i 1912 met Onze goedkeuring werd pgericht, herdacht 9 Septembsr j.l.f iet de uitgave van een feestnummer, aar 10-jarig bestaan. Opgericht met het doel„moreelen teun te verleenen aan de Indische Aissiën, door voor hare rechten op te omen, haar bij de Regeering in het Aoederland en in de Koloniën, met nedewerking der Katholieke Kamer eden, te verdedigen", heeft de 1. M. V. n den loop der jaren er veel toe •ijgedragen, om in den toestand der Aissiën verbetering te brengen. Wij maken derhalve niet slechts de voorden van Zijne Eminentie Kardinaal 'an Rossum. Prefect van de H. Con gregatie tot Voortplanting des Geloofs, jaarne tot de Onze, waar Z Eminentie 18 Juni 1922 schrijft: „Ik schat den irbeid en het doel der Indische Missie- /ereeniging hoog en wensch daarom /an harte, dat zij geheel Katholiek Nederland achter zich hebbe om daar- ioor haar invloed te verhoogen en hare ictie krachtig te zien", maar Wij be- /elen daarom ook de Indische Missie- /ereeniging bij de Geestelijkheid bij zonder aan, in het vertrouwen, dat de rl.H. Geestelijken zoowel door zelf het idmaatschap te aanvaarden, als door aansporing hunner meer gegoede parochianen om lid te worden der vereeniging, krachtig zullen medewer ken. opdat, volgens het verlangen van Z. Emin. Kardinaal Van Rossum, den Beschermheer der I. M. V., geheel Katholiek Nederland metterdaad achter de Indische Missie-Vereeniging moge staan Gegeven te Utrecht, den 27 Nov. 1922. Namens het Doorluchtig Episcopaat, (w.g.) H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht, Uit Milaan wordt geseind aan de Tijd: Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Bosch, heeft op zijn terugreis uit Rome, de stad M laan aangedaan, waar Z.D.H. wa9 nltgenoodlgd ter bijwoning van de opening der universitaire cur sussen aan de Katholieke Universiteit, welke, gelijk men weet, het Icaliaansche katholieke volk onder aanmoediging des pausen, voorheen aartsbisschop van Milaan, heeft opgericht. Mgr. Diepen bekleedde een eere- plaats in de onmiddellijke nabijheid van den minister van Onderwijs, Tan- gorra en te midden der kerkelijke ea burgerlijke hoogwaardigheidsbekleders die aan de plechtigheid luister kwamen bijzetten. Mgr. Diepea heeft zich tot in onder- deelen op de hoogte gesteld van de wijze, waarop het nieuwe instituut van Katholiek Hooger onderwijs zal functio- neeren, een en ander met het oog op de Universiteit welke de Nederlandsche katholieken eerlang rullen rp'ichteo. Zaterdag en Zondag is in geheel Zwitserland devolksstemming gehouden over het voorstel der socialisten tot een heffing ineens op het kapitaal, die van 8 tot 60 pCt. zou bedragen. Alle vermogens boven 80.000 fr. van onge huwden en van 110.000 fr. van ge huwden zouden in aanmerking komen voor deze heffing. Van de opbrengst der heffing zou 60 pCt. worden be stemd voor de algemeene kas, 20 voor het betreffende kanton en 20 voor de gemeentekas. De aldus verkregen gel den zouden alleen gebruikt mogen worden voor sociale doeleinden. Het plan was achtereenvolgens verworpen door den Bondsraad, den Staatsraad en den Nationalen Raad. doch de so cialisten hebben 50.000 kiezers bijeen weten te krijgen op grond, waarvan zij het recht hadden, een referendum te verlangen. De strijd tusschen voor- en tegenstanders is de afgeloopen week op de meest hartstochtelijke wijze ge voerd en aan de stemming hebben tenslotte ongeveer 85 pCt. der kiezers deelgenomen. Het resultaat is geweest, dat het voorstel verworpen is met 725.000 tegen 110 000 stemmen, In geen der 22 kantons heeft het voorstel een meerderheid kunnen halen. Zelfs in het kanton stad-Basel, dat voor de helft uit socialistische kiezers beslaat, werd het voorstel verworpen met 19.811 tegen 7 534 stemmen Tot de tegenstanders van het voor stel waren te rekenen de burgerlijke partijen, de autoriteiten, de banken, handel en industrie, de landbouwers, alsmede heel wat ambtenaren en ar beiders. Rijdskanselier Cuno heeft giste ren op een vergadering der pers een rede gehouden over het noodzakelijk onderling vertrouwen in Duitschland en van de schuldeischers ten opzichte van Duitschland, Tevens bevestigde hij opnieuw den ernstigen wil van Duitschland, om naar vermogen aan zijn herstelplichten te voldoen. Met Frankrijk moest door onderhandelingen een regeling tot stand komen, niet door ultimatum of bedreiging. Prins André van Griekenland is veroordeeld tot levenslange verbanning en verlies van zijn rang in het Grieksche leger. Hij is reeds op een Eng. oorlogs schip vertrokken. De armenraad te Govan (Schot- land) had besloten, schoenen en onderkleeding beschikbaar te stellen voor werkloozen. Het Schotsche departement van volksgezondheid heeft echter order gegeven met de verdere uitdeeling te wachten, totdat de hooge autoriteiten te Londen beslist hebben, welke houding men tegenover de werklooze wandelaars, die demonstra tie tochten naar de Engelsche hoofdstad ondernemen, zal aannemen. Toen een groep werkloozen, adspi- ranten voor een voetreisje naar Londen, te Glasgow zich bij de autoriteiten van de olficieele armenzorg vervoegden om schoenen, werden deze hun rechtaf geweigerd. De mannen kregen voorts de waarschuwing mede, dat ze be handeld zouden worden als echtge- nooten, die hun vrouwen moedwillig verlaten hebben. De heer Joh. van den Brinck. rijwielhandelaar in de Meern (Utrecht), heeft bij den officier van justitie te Utrecht een aanklacht ingediend tegen de Rot- terdamsche Handels- en Land- bouwbank. Hij deelt o.m mee Op een door mij gekochte obligatie van de 23ste Rotter- damsche premieleening viel op 1 November de hoofdpremie „een schitterend naar keuze van den winnaar in te richten landhuis" enz. geschatte waarde zestig dui zend gulden. Ondanks al mijn her haalde pogingen en persoonlijke bezoeken ten kantore van de bank ('t Goude Kalf) te Rotterdam, is het mij niet mogen gelukken, het landhuis of de geschatte waarde van 60 duizend gulden los te krijgen. De directie weigerde per tinent, iets zwarts op wit te zet ten omtrent de villa of de voor waarden waarop deze geleverd wordt. Ik kon zelfs geen schriftelij ke opgave krijgen, waar de villa ligt of zal komen te Iiggenl en wanneer ze mij opgeleverd zal worden. Daarenboven verklaarde de directie uitdrukkelijk (en dat in het bijzijn van twee getuigen, die ik opzettelijk had meege bracht), dat deze hoofdpremie wel in de door de bank ge plaatste advertenties staat vermeld met een geschatte waarde van 60 duizend, gulden maar dat deze hoofdpremie in werkelijkheid niet meer waard is dan ten hoogste tien duizend gulden en zij dan ook niet bereid is, meer dan dat bedrag té betalen. Zelfs werd door de directie, in het bijzijn van de getuigen, uitdrukkelijk verklaard, dat geen harer hoofdpremies, bestaande uit villa met inrichting, enz., in werkelijkheid meer waard is dan ten hoogste tien duizend gulden. De heer van den Brink heeft zich, bovendien eer.ige dagen geleden persoonlijk vervoegd aan het Departement van Justiiitie te 's Gravenhage, waar hij in gehoor werd ontvangen en waar hij uit voerig van de zaak mededeeling heeft gedaan. De Heer en Mevrouw VAN DER HOEVEN-Holthuis geven kennis van de geboorte van hun Dochtertje 22807 £lz© Marie. Waalwijk, 2 December 1922. R. K. Geen hoog salaris verlangd. Aanbieding wordt gaarne inge wacht aan het bureau dezer courant onder nummer der ad vertentie.: 22806 voor de Bakkerij van de Brood-Coöperatie te Baardwijk. Zich te vervoegen tot een der bestuursleden der Coöperatie. 22810 der R. K. Kerk parochie van den H. Johannes den Dooper T WAALWIJK. Aanbiedingen op zegel worden ingewacht tot uiterlijk Maandag 11 December 5 uur n.m. bij den ZeerEerw. Heer Pastoor VAN R1EL. Opening der aanbiedingen te 5'/» uur in het gebouw van de R. K. Werkliedenvereniging te Waalwijk. Voorwaarden en inlichtingen te bekomen ten kantore van Ir. S. L. A. OR1E te Rosmalen Voor mondelinge toelichting eerst aanvragen (Telefoon Kos- malen 3„) 22808 GOEDKOOPSTE EN SN ELSTE ROUTE, Voor den dienst 's BOSCH-WAALWIJK-KAATSHEUVEL geldt thans de dienstregeling van 1 December 1922. Inwoners der tusschenliggende plaatsen der verschillende diensten wordt ten zeerste aangeraden tevoren plaatsen te bespreken, zoowel voor den heen- als terugrit. Dit is zoowel in hun eigen als ons belang, daar wij daardoor te weten komen, hoeveel wagens wij beschikbaar moeten stellen. 22809 Plaatsbespreking kan geschieden in alle aangewezen café's der diverse plaatsen. Fabrieksprijzen. «MtiÉlfet l0ioeH- Vraagt monsters a Prima blanke Zoutevisch. Nieuwe Maatjes-haring. Gemarineerde haring DONDERDAG EN VRIJDAG Versche Schol, Schelvisch, Kabeljouw, Tarbot enTongen Versch gepelde garnalen. Door onzen grooten omzet kunnen wij U het goedkoopst .en de beste kwaliteit leveren. Neemt proef en U blijft onze afnemer. Kloosters en hotels flinke korting. Waalwijksche Vischhandel JOS. v. d. LEE, 22533 Putstr. 146. Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Electriciteit. Tegenover 't Station. Telef. No. 896. Monsters ter inzage. Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. LEVERING UIT VOORRAAD. Sedan Fl. 2525.- Chassis 1170- Truck 1360,- Runabout 1625,— Touring 1690,- Coupé 2215,- Tractor 1560,- IMPORTEUR: 22673 Telefoon 528. Telegr. KNEGTELGARAGE. TILBURG Heuvel 44 Herziening der sociale verzekering. In een uitvoerig schrijven heeft de miühs- ter van Arbeid aan den Iloogen Raad de volgende vragen, gebaseerd op bezuiniging en vereenvoudiging, gesteld 1. Is het gewenscht de verplichte Onge vallen-verzekering, de verplichte ziektever zekering eu de verplichte Invaliditeitsver zekering uit te strekkeu tot alle personen, die in dienstbetrekking tegen loon werk zaam zijn? 2. Is het gewenscht de ongevallen, al thans voor zooveel de gevolgen daarvan zich niet uitstrekken tot langer dan een bepaal den tijdsduur, als ziektegevallen te doen vallen onder de Ziektewet? Zoo ja, zal dit dan moeten gelden uitslui tend voor zooveel betreft de toekenning van geldelijke schadeloosstelling of ook voor zooveel betreft de geneeskundige verzorging? 3. Is het gewenscht in de Invaliditeits wet te breken met het stelsel der individu- eele reutebepaling en daarvoor in de plaats te stellen een stelsel van eenheidsrenten? 4. Is het gewenscht de collectieve ziekte verzekering van de arbeiders in dienst van den werkgever in de plaats te stellen van de individueele verzekering van den arbeider? 5. Is het gewenscht de uitvoering dei- sociale verzekering op te dragen. a. uitsluitend aan een of meer overheids organen (Rijksverzekeringsbank, Raden vaiA Arbeid) b. uitsluitend aau organen, daartoe in het leven geroepen, hetzij in samenwerking door werkgevers- en werknemersorganisa ties, hetzij door individueele werkgevers (de Bedrijfsvereenigtng in den zin der Land- eu Tuinbonw-Ongevallenwet 1922), hetzij door individueele arbeiders (de erkende zieken kas in den zin der Ziektewet) c. aan als gelijkbereclitigden naast el kander staande organen, bedoeld onder let ters a en b; d. aan organen, als bedoeld onder letter b met als aanvulling organen, als bedoeld onder letter a.? In de nota van de Afdeeling Arbeidsver- zekering van het departement van Arbeid lezen wfl nog dat bij invoering van het nieuwe denkbeeld de administratiekosten voor de uitvoering der Ongevallen-verzeke ring, welke thans rond 34 millioen gulden bedragen komen te vervallen. Ook de Invaliditeitsverzekering zal aan een ingrijpende wijziging zijn te onderwer pen. Het stelsel van Individueele rentebere kening ware te vervangen door een stelsel van iEenheidsrenten. Ieder arbeider heeft derhalve, onverschil lig leeftijd, loon enz. bij invaliditeit en ou derdom recht op dezelfde rente terwijl even zoo de weduwen- en weezen ren ten op een zelfde bedrag waren te stellen. Wordt deze eenheidsrente gesteld op 3.per week als ouderdomsrente, op 4.per week als in- validiteits- en weduwen- en weezenrente, dan komt het bedrag vrijwel gelijk aan het be drag. dat volgens de geldendè wet geduren de de eerste 15 jaren door een verzekerde als maximum-rente kan worden verkregen. Voor de verzekerde arbeiders ligt in deze wijziging van stelsel geen nadeel. Wel zal de vaste invaliditeitsrente van 4.per week niet onaanzienlijk beneden het bedrag blijven (pl. m. 6 gulden per week), maar men zie daarbij niet voorbij, dat vooreerst dit hoogere maximum eerst na een verzeke- ringsduur van 40 jaren valt te bereiken en dat bovendien dit maximum alleen dan kan worden bereikt indien gedurende die 40 jaren elke week een rentezegel van zestig cent is geplakt. In de practijk zal dit stel sel er op neerkomen, dat de arbeiders voor of door wie regelmatig wordt geplakt, al thans over de eerste 15 jaren, er niet op achteruit gaan. maar dat de arbeiders, voor of door wie niet regelmatig wordt geplakt b.v. wegens ziekte, werkloosheid en die zelf of wier betrekkingen volgens het be staande stelsel bij invaliditeit of overlijden van den verzekerde, slechts eene onbetee- kende rente zouden ontvangen, verzekerd z^jn van een vast bedrag van 4 gulden per week. Voor de werkgevers zal dit stelsel leiden tot bevrijding van de administratieve be slommeringen, welke de Invaliditeitswet thans op hunne schouders legt. liet zegels plakken op rente-kaarten komt dan immers geheel te vervallen en de werkgever zal kunnen volstaan met het halfjaarlijksch be talen van een bepaald percentage van het door hem uitbetaalde loon. Aan het' groote leger ambtenaren aan de Raden van Arbeid zal geene behoefte meer bestaan, daar im mers de noodzakelijkheid van het aanhou den der honderdduizenden kaarten en regis ters, welke thans moeten worden aangehou den, komen te vervallen. Alleen op de ad ministratiekosten voor de invaliditeitsver zekering zou naar raming hiermede een be drag van ten minste drie millioen gulden 's jaars kunnen worden bespaard. Verschenen is een wetsontwerp tot na dere wijziging en aanvulling van het VUIe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1921. Bij dit wetsontwerp werd verhooging aan gevraagd van een aantal artikelen, waarop tekorten zijn ontstaandaarentegen worden een aantnl andere artikelen in aanmerking gebracht voor vermindering, tot een totaal bedrag gelijk aan dat van de verhoogingen. Het is den Minister aangenaam nog te kunnen mededeelen, da.t op grond van de thans beschikbare gegevens mag worden verwacht, dat de overige, bij dit wetsont werp niet betrokken artikelen, gezamenlijk een overschot zullen opleveren van ruim 5J millioen. Inzake de opheffing van de uitsluiting in de textielnijverheid meldt 't bestuur van de Twentsch-Geldersche Fabrikanteu-Ver- eeniging Daar bij de Eerste Nederlandsche KauU fabriek De Jong van Dam te Hengelo thans weer voldoende arbeiders werkzaam, zijn om het bedrijf gaande te houden, be schouwen zoowel wij als de directie van die vennootschap de staking als afgeloo pen. Aan de leden der Twentsch-Gel dersche Fabrikanten-Vereeniging is dientengevolge door ons meegedeeld, dat zü op Dinsdag 5 dezer hun fabrie ken weer kunnen aanzetten. De directie van ,,'t Gouden Kalf" schrijft ons: De heer van den Brink zegt de win naar te zijn van een Landhuis enz., en tot lieden toe het landhuis of de ge schatte waarde niet van de bank te hebben kunnen loskrijgen, méér nog, zelfs geen schriftelijke bevèétiging daaromtrent. Dit bericht, zoo gesteld is op z'n zachtst uitgedrukt, zeer bezijden de waarheid. De zaak zit zoo: Bij de vijfde klasse trekking der 23e Rotterdamsche Premieleening, gehou den den lsten November 1922 in den Dierentuin te 's Gravenhage, viel op serie 303 no. 578 een in aanbouw zijnd landhuis met een daaraan verbonden lijfrente van 100.per week onder de bekende voorwaarden. Op t> November d.a.v. meldden zich eenige personen, waaronder ook de heer van den Brink uit De Meern, die verklaarden met hun twaalven eige naar van bovenbedoelde obligatie te zijn. Waar een landhuis niet door 12 personen kan bewoond worden, de lijfrente slechts aan één persoon kan worden uitbetaald, en daar wij slechts één eigenaar van een obligatie kennen, hebben wij den heer Van den Brink medegedeeld, dat zij onder el kander moesten uitmaken, wien de obligatie toebehoorde, en dat dan de zaak verder met een door die twaalf personen aangewezen eigenaar zou kunnen worden geregeld. Bij die gelegenheid stelden wij den heer Van den Brink, als toonder der obligatie, de eerste week lijfrente tegen kwitantie ter hand. De heer Van den Brink verklaarde, mede namens de andere 11 eigenaars, liever een be drag in geld te ontvangen, wat dan door hen gedeeld zou kunnen worden. Waar uitdrukkelijk in het plan, bij bovengenoemde premie, geen compen satie in contant geld genoemd was, en wijj het landhuis liever bewoond zagen, hebben wij dit voorstel direct van de hand gewezen. Niettegenstaande dit, is de heer Van den Brink na dien meerdere malen met hetzelfde verzoek ten onzen kuntore geweest, en heeft daartoe zelfs schriftelijke voorstellen gedaan. Ons staudpunt in deze blijft echter: U hebt de villa met lijfrente gewonnen, u moet die ook gaan bewonen. De heer Van den Brink ontvangt dus regelma tig de lijfrente en kan dus, zoodra het landhuis gereed is, dit gaan bewonen. Hij heeft de gelegenheid desgewensclit nog enkele wijzigingen in den afbouw te doen aanbrengen en wij wachten alleen op een schriftelijke verklaring, waarin de andere ell" oorspronkelijke mede eigenaars van vorenbedoelde obligatie, afstand doen van al hun eventueele rechten daarop. Van een landhuis te Apeldoorn, dat tot bewoning gereed was, zag de heer Van den Brink liever af, en hij koos er een in het Villapark te Hillegers- berg, waar wij voor hem gereserveerd hebben het tweede landhuis vanaf den straatweg. De beweringen van den heer Van den Brink zijn in alle opzichten on juist. st tt tt tt tt Pelikaao: En waarde .heet.. vertel me eensi hebt ge de proef genomen 7 Jaapa O, Pelikaantjel 't Resultaat is méér dan 'k durfde droomenl M n schoenen lachen heel den dag. vanaf den. eersten morgen dat Ik ze. op Jonw goeden raad. met „Erdal" ging verzorgen!

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 4