Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville tkrtiert in dit blad. ÉÉRSTE BLAD. Wij garandeeren U „De Stralende Zon". Uit ons Parlement. ,N00RD-BRABAND" Buitenland. Binnenland Gemengd Nieuws R. de Rooij-Bourgonjen, FEUILLETO NUMMER 98 ZATERDAG 9 DECEMBER 1922. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen de vakkundigste behandeling. Billijke prijzen. Keurige afwerking. Stoomververij en Uitstoominriehting Depót s TH. v. d. SANDEN, Groote straat 415; Kaatsheuvel, N. STRAVERS, Hoofdstraat. 2246 174). van den haer Van dor Voort van Zijp den minister dwingen, nadat de heer Drcsselhuys onder Instemming van dcu heer Coiijn gewezen had op het ontbreken van nationale kracht, dat dit niet kunnen uitgeven van f 1.200.000 tegenover de f 25 mlllioen, dlc België voor de Antwerpsche haven uitgaf, ten nadeele van ons land bewijzen zou. Voor het overige hielden ministèren Kamer zich strikt aan den bezuinigiogs- elscb, of het een subsidie voor doof stommenonderwijs, een leerstoel voor de homoepathle, steun aan nieuwe nijver heidsscholen, een grooter aantal studie beurzen, aftrek van 8l/2 pCt. pensioen premie voor onderwijzers, werkverschaf fing door uitvoering van Waterstaats werken of subsidie voor een Industrie school te Rotterdam gold. Ten opzichte van de voorgenomen werken ter ver betering van de afwatering der Gelder- sche vallei, waarvoor de regecriog 3 mlllioen had uitgetrokken, hield de Kamer, die meende, dat het wel goed- kooper kon, het been zelfs stijver dan de minister. De afstemming van de snbsidle van f 200 voor den boksbond had daarentegen met znlnlgheidsover- weglngen niet te maken, maar kwam voort uit minder sympathie voor de edele bokssport. Trouwens parlement en regeering waren nog niet zoo vermaterlaliseerd, dat zij geen andere gedachten meer zouden kennen dan het veilig stellen van den galden. Wat tal van heeren naar aanleiding van de weigering van steun aan nienwe nijverheidsscholen omtrent het onwettige van dezen re- geeringsmaatregel opmerkten, bewees bet reeds. Maar zoowel het pleidooi vóór en tegen de Kollewijnsche spel ling, de bevoegdheid van doctorandi der Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam om onderwijs te geven, waarvoor de heer Stulemeyar tevergeefs pleitte, als het verlangen van den heer Ratgers van Rozenburg naar vaststelling van een maximum gewicht voor vracht auto's met het oog op vernieling der wegen hadden met bezulnigingsgedach- ten In 't geheel niets uit te staan. Bovendien bleek Kamer zoowel als regeering zlcb nu en dan bovan deze bezulniglagssieor te kuaaeu uitheffen waar het noodzakelijke u tgaven gold. Dat was hot geval bij de discussie over de verbetering van den veg vat» Dor drecht naar Zee, over de verbetering van de havens Harllngen en Delfzijl, over de Scheveniogsch^, haven, die blijkbaar in den generalen stal een leelijken dwarskijker heeft en ia tal van anderen. Ook het pleidooi van den heer Lovlnk voor goedkoopere vracht tarieven op de spoorw-'gen speciaal voor laad- en tulnboawp ocucten werd niet zonder meer afgewezen. Wellicht maakte het voorbeeld vaa den wagon roode kool, die op de veiling f55 had opgebracht, maar nog f 49 50 moest opbrengen voor hij per «poor te Heer len wa9, toch wel eenigcu indruk. Bij de begrootlog van fiaantien ont spon zich naar aanleiding van de rede van prof. de Vlsscher 'n uitvoerig debat over de onvrijheid der kerken, tu9schen den professor, de heeren Schokking en Dre89elhuys en den minister. De laatste scheen met de belde laatste heeren van meeniog, dat de kerk volkomen vrij Ia de Eerste Kamer werd het ont werp tot wijziging van het invoerrecht op sigaren na eenige discussie aange nomen. Tegen het evenredig kiesrecht voor de Eerste Kamer, het pensioen eo de salarls-vcihooglng der 2de Ka merleden en het verhoogde Inkomen der Kroon, bleek nog eanlg verzet te bestaan. Niettemin werd de Grondwets herziening thans met groote meerder heid goedgekeurd. OTTTTjdyvVAA LWIJK^ DOOD ERVARING STERK. Het schijnt, dat de Turken voor nemens zijn in de kwestie der zeeëng ten de Russen los te laten en de voorstellen der geallieerden te aan vaarden. Lord Curzon heeft gisteren het plan der geallieerden inzake de zeeëngten uiteengezet, bevattende de demilitain- seering eener neutrale zone en de in stelling eener internationale commissie voor de Dardanelles Nansen heeft een oproep gepubliceerc tot hulp aan de vluchtelingen uit Klein-Azië. Naar de „Tel." verneemt, zal binnen enkele dagen een legerorder verschij nen, waarbij wordt bepaald, dat alle onderofficieren met 35 dienstjaren, den dienst zullen moeten verlaten. Zooals bekend, is deze maatregel reeds toe gepast op de combattanten, die op 16 Aug, j.l. den dienst hebben moeten verlaten. Thans zullen ook de non combattanten (schrijvers conducteurs der artillerie, administrateurs van ma gazijnen en hospitaalpersoneel). hier onder vallen. Men meldt uit Grootegast aan het N. v. h. N.". j JDe arbeider T. de V., verdacht van diefstal van eenden gepleegd onder Lui- jegast, zou door de politie in verhoor worden genomen in zijn woning. Een eindweegs die woning genaderd, zagen zij de echtgenoote naar buiten komen Verkrijgbaar bij BAARDWIJK 2230 die haar toeriep: „Mijn man is reeds dood", waarna de vrouw in huis ver- dween en kort daarop een schot volgde. Het bleek, dat de man, de politie zien de aankomen, zich door een revolver schot van het leven had beroofd en zijn vrouw kort daarop zich met dezelfde revolver van 't leven beroofde. Omtrent den moord nabij Zeve naar vernemen wij nog het volgende „Zaterdagnacht werd de landbouwer Bouwman bij Zevenaar door kloppen op het raam naar buiten geroepen. Daar stond de 20-jarige arbeider J. Steintjes, die om hulp vroeg. Hij bloed de hevig en na binnengehaald te zijn gaf hij na enkele oogenblikken den geest. Hij noemde een zekere J. v. W. als den dader van zijn mishandeling. Zondagmiddag heeft de politie den verdachte gearresteerd, toen hij in zijn woning lustig harmonica speelde. Na met het lijk van den naar het zieken huis te Zevenaar vervoerde verslagene te zijn geconfronteerd, werd hij in de Marechaussee-kazerne opgesloten. Hij ontkent alle schuld, ofschoon hij zijn alibi moeilijk kan bewijzen. Zijn klee- ren vertoonen bloedsporen. Desge vraagd verklaarde hij dit door zich als slager uit te geven. Hij heeft verklaard Steintjes een eindweegs vergezeld te hebben. Het gerecht uit Arnhem, dat de schouwing in tegenwoordigheid van een arts en een professor deed verrichten, was terstond ter plaatse. Vergunning tot het begraven van het slachtoffer is gegeven. 45e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwyksciit en I<angs(raalsclie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden ens., franco te eenden aan den Uitgever. U ITO ATI Beg+ootingswenschen en besuinigingseisch. Na tionale Opera Boks bond, en Vlis sing ensche haven. De onvrijheid der kerken De wijzi ging van het invoetfecht op sigaren en de Grond wetsherziening it. de iste Kamer. Hat was bij dea dras» naar bezuini gen, die oaze regeering en alle rcgee- ilngsdepaftementea bevangen heeft, begrijpelijk, dat de vele weoschen, die bij de behandeling der verschillende begrontfngea plegen naar voren te worden gebracht, vrijwel alle afstuiten op dezen bczutnigingsdrang, onver schillig of zij uitdrukking gaven aan het verlangen naar een nieuwe regeling dan wel strekten om het bestaande te behouden. Slechts een heele enkele maal slaagde de vereenigde pogingen van meer of minder Kamerleden erin een minister terug te brengen van wat zij als ecu dwaling zijns weegs aanza gen. Zoo beloofde minister De Visser voor de Nationale Opera, wier subsidie va» f 30.000 hij, schoon met een bloe dend hart had ingetrokken om dit be- d'ag onder arme orkestleden te ver deden, weer een memorie-post op de begrooting te brengen. Maar tot toe staan van het geld voor de voortzet ting van de werken tot verbetering van de Vllsslngsche haven moest de motie van „De Echo van het Zuiden". „Misschien. Doch wat er ook van zy, ge durende het maal zal er iets plaats hebben, dat de ontvluchte noodzaken zal bekend te maken wie zij is." ,.En hoe zal dat geschieden?" „Dat weet ik ook niet. Alleen weet ik dat er gebeuren zal wat ik u zeg. Gy moet daar van partij weten te trekken. Ge zult wel een middel weten te vinden om in het Ren dezvous der Bakkers binnen te komendat kan niet moeilijk zijn, daar het eene open bare inrichting is. Gij zult op den uitkijk zijn in afwachting, dat eene bijzondere om standigheid plaats heeft. Zoodra gij over tuigd zyt, dat Lise Perrin, of wie het ook moge ziju, werkelijk Jeanne Fortier is, zult gij wel weten te handelen. Begrepen?" „Ja, mijnheer." „Gij hebt geen bijzonder mandaat noodig, daar 't bier geldt eene misdadigster te ar resteeren, maar eene ontvluchte te grflpen. Gaat en weet ditmaal mijne tevredenheid te verdienen." „Wij zullen ons best doen, mijnheer." De twee agenten verlieten het kabinet. Brichard raadpleegde zijn horloge. Het was nog slechts tien uur. -Wij hebben nog twee uur tijd," zeide hij „meer dan noodig is om ons plan vast te stellen." „Wij behoeven zelfs geen plan te beramen. Het Rendez-vous der Bakkers is eene open bare inrichting, en al wordt er vandaag een feestmaal gehouden, toch kan men niet wei geren ons daar de gelegenheid te geven om daar on6 ontbijt te gebruiken. Wij zullen er dus dejeuneereu." „Goed. Doch zoo men ons eene plaats aan wijst in eene andere zaal, wat dan?" „Er zijn slechts twee zalen, die met elkaar In verbinding staan. Ik ken het huis." „O, dan heb ik geen bedenkingen meer." „Wij moeten ons verkleeden. Ik ga naar huis om een werkpak aan te trekken. Doe ook zulks." „Waar zullen wy elkander weder vinden?" „Voor het Instituut". „Hoe laat?" „Tien minuten voor twaalf." ï.Accoord De agenten namen voor het oogenblik af scheid. Juist om tien uur kwam Stephaan Cnstel bfl Raoul Duchemin aan. De portier herkende hem onmiddellijk. „Ik heb uw kaartje afgegeven, mijnbeer, zeide hy. De heer Duchemin is boven vierde verdieping, deur links." De schilder klom de trappen op. De gewezen stadhuis-ambtenaar van Joig- ny opende de deur. „Kom binnen, mijnheer, kom binuen," sprak hy op vrooiyken toon. „Wellicht komt gy my mededeelen, dat gy de schuil plaats van Ovidius Soliveau ontdekt hebt." Stephaan schudde het hoofd. „Neen. ik kom by u om inlichtingen." „Helaas, mynheer, ik weet niets. Drie dagen heb ik Harmant op den voet gevolgd, doch hy is nergens anders geweest dan in de Murillostraat en in de fabriek van Cour- bevoie". „Niets dus. Niet het geringste spoor!" hernam Stephaan ontmoedigd. „Neen, en Ik vrees zeer, dat Ovidius op gemerkt heeft, dat men hem op de hielen zit en daarom Parys heeft verlaten." „I)an zou de duivel in het spel zyn... En zou er geen middel wezen om daaromtrent eenige zekerheid te verkrygen?" Daaraan dacht ik zooeven... Ik denk den ganschen dag na over allerlei onmogeiyke zaken... Er is my wel iets in de gedachten gekomen". „Verklaar spoedig wat." „Ik heb er over nagedacht Paul Harmant- een telegram te zenden, Ovidius Soliveau Prlje der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag dos morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bedt zijn. was haar organisatie te veranderen. NVJ.GBUNO GRONINGEN MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERK'Ü-OP HET LEVEN geteekend." En wat zou dat telegram behelzen?" „Eenvoudig deze woorden „Kom heden avond by my, dringend." „Na dit lakonisch telegram ontvangen te hebben, zou Paul Harmant zeker niet ge rust zijn en zich onmiddeliyk naar zyn medeplichtige begeven. Ik zal de oogen in 't zeil hebben en dan wel de woning van dien ellendeling weten te ontdekken. Hoe vindt gy rayn idee?" „Zeer goed in zekeren zindoch er zyn moeiiykheden en gevaren aan verbonden." „Welk?" „Zoo Soliveau, naar gy zooeveu veron- dersteldet, de vlucht genomen heeft. Dan zou Harmant wel op zyn hoede zyn. en het huis niet verlaten." „Dat is waar. Doch hy kan niet op de hoogte zyn, en ook veronderstellen, dat hy terug is gekomen. In alle geval, my dunkt, dat wy 't zouden kunnen beproeven." „Dat is waar. Doch er is nog iets anders." „Spreek, mynheer." „Aangenomen dat Ovidius te Parys is, en dat Paul Harmant tot hem gaat met de woordenIk heb uw telegram ontvangen. Hier ben ik. Wat wenscht gij?" ..Wat zal dat geven?" „Ovidius, die niets verzonden heeft, zal dan opmerken, dat er iets bijzonders te doen is en gewaarschuwd zyn." Iiy zal het valsche telegram op rekening van Amanda stellen. En bovendien hebben wy ons niet daarover te bekommeren. Ter- wfll zy in Ovidius schuilplaats byeen zyn, sta ik gereed om te handelen." „En wat zult gy doen?" „Ik zal Harmants vertrek afwachten en dan aan Ovidius deur schellen. Die zal my wel geopend worden. De man zal zeker hoogst verbaasd staan my te zien, doch zon der wantrouwen my binnen laten komen. En ben ik eenmaal met hem alleen dan zal ik, gewapend met al hetgeen ik weet, hem de waarheid wel weten te ontrukken. Wan neer men angst heeft voor,de gerechtigheid en steeds de hand van e<a agent op den schouder meent te voelen, wordt men laf. Ik heb er een droevig bewys van geleverd. Die man zal zich even lafhartig aanstellen als ik." „Doch in eene uiterste uitbarsting van woede kan Ovidius u licht vermoorden." „Ja, dat is mogeiyk, doch dit kan geen reden zyn om niet te handelen. Ik moet myn verleden weer goed maken door dien kerel in handen der rechters te leveren. Ik zal er myn leven voor offeren, zoo 't noodig is Wyken, nooit! Ik zal alle pogingen in 't werk stellen zonder my echter aan al te groote onvoorzichtigheid bloot te stellen. Geloof my vry mynheer, het middel dat ik u voorstel is niet slechts: ik ben over tuigd, dat ik slagen zal." „Ik geloof het met u, doch laat ons het plan eerst nog van alle zyden beschouwen Veronderstellen wy eens dat Ovidius te Pa rys is, doch niet thuis op het oogenblik dat Paul Harmant by hem komt." „Dat geval heb ik voorzien." „En wat zult 'gy dan doen?" „Ik zal van zyne afwezigheid gebruik maken om zyne woning binnen te dringen, aales doorsnuffelen en my van de papleren meester maken, die ik zoek." „Ongelukkige! Dat is een misdaad, waar voor gy zwaar gestraft zoudt worden." „Tegenover een ellendeling van zyn soort is alles toegestaan." „De rechters zullen niet van die gedachte zyn." „Des te erger voor de rechters! Wat er ook gebeure moge. ik hen vast. besloten te handelen." „Nu, daar gy zoo vast in uw schoenen staat, zal ik uw plan niet langer bestryden. Waar zult ge liet telegram heenzenden, naar de Mnrillostraat of naar Courbevole?" „Ja, dat weet ik nog niet zoo juist. Ik zou eerst moeten weten waar Paul Harmant is." „Dat zullen wy gemnkkeiyk vernemen." „Hoe dan?" „Ik zal zelf naar de Murillostraat gaan en naar Harmant vragen." „Vreest gy niet?" vroeg Duchemin. „Ik heb in het geheel niets te vreezen. Zoo ik den industrieel aantref, zal ik zeer vrieudeiyk door hem ontvangen worden en in dut geval zal ik wel een gezicht weten te toonen, dat hem niets vermoeden laat. Paul Harmant kent my. Dit bezoek zal hem in het geheel niet verwonderen."" „Ga dan, mynheer... Zal ik u hier wach ten?" „Neen. kom met my mede... wy mogen «een afscheid nemen alvorens wy alle by- zonderheden hebben vastgesteld. Gy zult my wachten in een koffiehuis op den boule vard Malesherbes, waar gy ons ontbyt zult bestellen. Daar zal ik u weer treffen." „Laat ons dan gaan." „Hebt gy een wapen?" „Ja, een revolver." „Neem die meeM. „Dat was myn plan ook." ZEVEN EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Raoul Duchemin opende eene lade en bracht een revolver te voorschyn, die hy. na het geladen wapen goed onderzocht te hebben, in een binnenzak borg." „Onderweg zal ik nog even een boodschap te doen hebben." zeide hy. „Waartoe?" „Ik wil een intrument koopen, dat des noods kan dienen om het slot van Ovidius deur te doen springen." „Nog een woord," zeide Stephaan en haal de uil een portefeuille de dépêche te voor schyn. die hy van den maire van Joigny ont vangen had. „Ziet gy wel dat ik my met u heb bezig gehouden," zeide hy. het telegram toonend. ,Gy hebt niets te vreezen. En mocht gy op inbraak betrapt worden, dan zoudt gy zeker worden gearresteerd, doch myn Invloed zou u wel weten vry te maken." „Ik dank u, mynheer, voor uwe krncht- tlge bescherming," antwoordde Raoul blo zend. De Iwee personen vertrokken. Een rytuig stond voor de deur, dat op Stephaan wachtte. Beiden stegen in. „MurillostraatHaastigriep de schil der den koetsier toe. De koetsier wendde het paard en weldra dween het rytuig iu volle voort. Aan den ingang der Murillostraat stapte Duchemin uit en wees Stephaan een restau- alie aan, waar hy wachten zou. De schilder trok aan de schel. (Wo»dt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1