piireïliT Tweede Blad. Gemeenteraad. No. 98. Zaterdag 9 Dec. 1922. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 1 December 1922. des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter Edelachtbare Heer Van Bokhoven. Ongeveer kwart voor tien uur opent de Voorzitter de vergaderingaan wezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Van Vrede,Jn de notulen staat dat de uit nood;„'geslachte {dieren^ allemaal naar Waalwijk moeten worden ge zonden. Voorzitter. Ja, dat is zoo. Van Vrede. In de notulen moet ook opgenomen worden dat ik gevraagd heb of dit wel waar was. Ik heb nog gevraagd dat, als een beest zijn poot breekt, het niet naar Waalwijk zal moeten gebracht worden. Voorzitter. Als het uit nood geslacht moet worden, moet het weg gebracht worden, daar behoef nou niet meer over te worden gepraat, dat is nou eenmaal wet. Van Vrede. Ge weet er niks van. Als een beest een poot of wat ook breekt en de veearts keurt het goed, dan kan het hier worden geslacht en behoeft men er niet mee naar Waal wijk te gaan. Voorzitter. Nou als dat zoo is, dan is het goed. Van Vrede. Dan moet niet in de notulen gezet worden dat men met zoo'n beest naar Waalwijk moet. Voorzitter, in de notulen staat wat is besloten en nou kan het niet anders meer worden geregeld. Van Vrede. Nou, dan zal ik alles nog eens goed onderzoeken, want voor de boeren is er te veel aan ge legen. Als ze voor zulke zaken naar Waalwijk moeten is dat dikwijls een heele schadepost. Dat kan iedereen begrijpen. Voorzitter, 't Staat zoo in de ver ordening en zoo is in een vorige vergadering besloten. Die verordening was door de Commissie zoo ontwor pen en door den raad goedgekeurd en nu is daar niets meer aan te ver anderen. Er zijn plaatsen waar door den Boerenbond een lokaal is gesticht en dan behoeven de beesten niet te worden verzonden. Zooals de veearts zegt moet alles gebeuren, daar zijn we geheel afhan kelijk van. Ge ziet dus dat het nie' in de notulen kan worden opgenomen, anders moet ge een lokaal gaan bouwen hier of in Heusden. Ik begrijp daarom niet wat ge aan al dat gepraat hebt. Zooals de veearts keurt, moet ge toch alles doen. Van Vrede. Nou. vooruit dan maar ik zal het nog wel eens onderzoeken. Maar dat zeg ik al vast, dat ge er niks van weet. Hierna worden de notulen onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde; 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeling dat het raadsbesluit tot opheffing van de openbare school te Haarsteeg is goedgekeurd. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende eene aanmerking op de rekening. Voorzitter. Ged. Staten wenschen dat de ontvangst van verkoop van boomen als een buitengewone ontvangst wordt geboekt. Wij hebben een gedeelte van dat geld gebruikt voor de verbetering van de speelplaats aan de openbare school in Haarsteeg en een gedeelte voor landontginning en nu willen Ged. Staten hebben dat de rest van het bedrag wordt belegd. Wij hebben Ged. Staten al geschreven dat boomen als geen vaste bezitting zijn te beschouwen want ge moet ze onderhouden en als ze gerooid worden moet men weer andere gaan koopen en pooten. Bij boomen heeft men altijd kosten. Een vorig jaar is alles nog zoo op de be grooting gebracht en toen goedgekeurd en nu daar op is gewezen zullen Ged, Staten er wel genoegen mede nemen. De heer Van Vrede wil zictF niet verzetten, maar moet Ged. Staten, wanneer die zeggen dat het een bezitting is, gelijk geven. 2. Brief van den Burgemeester van Heusden inzake toetreding tot een nieuwe gemeenschappelijke regeling betreffende den veearts. Na voorlezing vraagt den heer v. d. Brand wat de kosten zullen zijn. Voorzitter. Dit wordt berekend naar het aantal stuks vee. In den regel be loopt dit om de f 50. Van Vrede Is het zeker dat alle ge meenten weer zullen toetreden. Voorzitter. Dat denk ik wel, maar weten doe ik het niet. Treden er enkele gemeenten niet toe, dan kost het natuurlijk voor de gemeenten die wel aansluiten, wat meer. Winkel. Ik zou maar weer toetreden want anders kan hij komen wanneer hij wil. Wordt besloten dit schrijven aan te houden tot eene volgende vergadering en dan intusschen te informeeren of alle gemeenten weer aansluiten. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van eervol ontslag over eenkomstig verzoek van den heer H. Prinsen, als hoofd der Openbare La gere School te Haarsteeg en tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer A G Heesbeen en Mej Danklof respectievelijk onderwijzer en onder wijzeres aan de Openbare Lagere School te Haarsteeg, wegens benoe ming in gelijke betrekking aan de R.K. Bijzondere School te Haarsteeg. Van Vrede. Wanneer krijgen ze ontslag. Voorzitter. Dat bepalen Burg. en Weth. De Raad heeft te zeggen of ze al of niet ontslag willen verleenen. Ik stel voor het ontslag te verleenen onder dankzegging voor de vele werk zaamheden die ze in het belang van de gemeente gedaan hebben. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan J. M. Boelens als aflezer van bekendmakingen. Van Vrede. Ik zou dat pas doen bij de benoeming van een nieuw hoofd der school. Als hij die benoemd is, dit wenscht, kan hij dit postje ook weer krijgen. Van den Brand. Dan kan hij voor alles tegelijk worden benoemd. Voorzitter. Ge begrijpt toch wel da een nieuw hoofd der school geen af lezer meer wil worden. Van den Brand. Dat weet men niet, 't geeft nogal wat. Voorzitter. Dat doen ze niet meer, maar wij kunnen het tot zoolang den veldwachter wel tijdelijk laten doen. Daartoe wordt met algemeene stem men besloten. Punt 5 van de agenda, benoeming van een aflezer van bekendmakingen te Hedikhuizen, komt daardoor te ver vallen. 6. Voorstel van Burg. en Weth. om de vruchtboomen, staande in den tuin van het schoolhuis te Haarsteeg, eigen dom zijnde van den heer H. Prinsen, overeenkomstig aanbieding, voor de gemeente aan te koopen voor f 150. In den tuin staan 12 appel-, 13 peren-, 4 pruimen- en 3 notenboomen. Van den Brand. Dan is het bedrag niet te hoog. Voorzitter. Burg. en Weth. meenen ook dat deze prijs redelijk is en daarom stellen ze voor om op de aanbieding in te gaan. Van Vrede. Ik ken den tuin niet, maar het is toch geen geld dat hij vraagt. Voorzitter. Tevens stellen Burg. en Weth. voor om de notenboomen, staan de tusschen de speelplaats en het huis, te verwijderen. Deze boomen hebben al heel wat aan onderhoud van het dak van de speelplaats gekost. En dan, als de noten rijp zijn wordt er met steenen onder die boomen gegooid met het gevolg dat de ruiten telkens stuk zijn. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. hierna aangenomen. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot onderhandsche verhuring van het schoolhuis te Haarsteeg aan het R. K. Parochiaal Kerkbestuur te Haarsteeg. Voorzitter. Burg. en Weth. zouden het schoolhuis met tuin willen pro- beeren onderhands aan het Kerk bestuur te verhuren. Vanzelf spreekt het dat het eerst wat in orde moet worden gemaakt. Van den Brand. Dat is het beste, want er schiet voor de gemeente niets anders over. Van Vrede. Dat kan allemaal waar zijn, maar ik zou toch gaarne eerst de kosten daarvan wel eens willen weten vooral eer dat de huurprijs wordt bepaald. Voorzitter. Dat kan toch niet eerder gedaan worden voordat de heer Prin sen er uit is. Aanvankelijk is al be sloten het huis in orde te maken en is toen ook het besluit aangenomen daarvoor een geldleening aan te gaan van f 4000.—. Dat is echter nog niet gedaan. Van den Brand. Ik heb van den pastoor vernomen, dat het hoofd van die school eerst 1 Februari zal komen, als mijnheer Prinsen dan met 1 Januari weggaat, hebben ze juist een maand den tijd om een en ander in orde te maken. Voorzitter. Als het huis half zoo oot was, dan zou het heel wat ge makkelijker zijn te verhuren dan nu. Wie zal hier nu zoo'n huis huren Van den Brand. Dat weet men voor af, dat men de waarde er nooit voor «rijgt. Nu wordt ook f 300 huur ge *even, meen ik. Voorzitter. Ja, maar nu is ook het onderhoud voor de gemeente en als wij het aan het Kerkbestuur verhuren, komt het onderhoud ook van diens rekening. Van Vrede. De secretaris zit den heelen tijd te kletsen. Hij zit maar te souffleeren. Voorzitter, ik zal met den secretaris zooveel praten als ik wil. Dat zal ik nooit aan jou vragen of ik dat mag doen. Van Vrede. Ik zeg maar dat hij ge regeld zit te souffleeren. Voorzitter. Ik stel voorstiet huis aan het Kerkbestuur te verhuren voor f 300 per jaar, terwijl het onderhoud voor zijn rekening is. Winkel. Als hetJKerkbestuur het huis dan maar goed onderhoud, want dat laat dikwijls te wenschen over. Voorzitter. Ze zullen er wel zorg voor dragen, dat hun hoofd netjes het huis kan bewonen Winkel. Met al die fruitboomen is f 300 niet veel. Voorzitter. Als hij een ander in den tuin moet laten werken, wil ik voor z'n winst geen cent meer geven. Achten. Wij moeten in ieder geval zorg dragen, dat het hoofd der school bij de school woont en 't is waar, f 300 is niet veel voor dat pand, maar wie zal het hier in deze gemeente anders willen huren. Het is nu eenmaal zoo, dat de grootste huizen in verhouding het minste opbrengen. Voorzitter. Ik denk dat alles een hont groot is. Achten. Ik zou het wel voor een zeker aantal jaren willen verhuren. Voorzitter. Laten we het dan ver huren voor zoolang de school aan het Kerkbestuur is. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 8. Vaststelling ontwerp heffings- en invorderingsverordening van een be lasting op honden. Voorzitter In een vorige vergadering is de wenschelijkheid te kennen gegeven dat een belasting op honden zou wor den ingevoerd en nu hebben wij de verordening van Vlijmen overgenomen. Van Vrede. Voor waakhonden zou ik niet laten betalen. Voorzitter. Dat kan niet. Wij stellen voor om voor plezierhonden f5.— en voor waak- of werkhonden f2.— te laten betalen. Waak- of werkhonden mogen dan niet op den openbaren weg komen tenzij aan een leiband Winkel, f2.— is nogal veel voor een werkhond, want hoeveel menschen zijn er niet die met zoo'n hond nu de kost moeten verdienen. Achten. In de Commissie is daarover ook gesproken, maar volgens de wet moeten die ook betalen. Winkel. En het vasthouden van een hond gaat ook niet altijd even gemak kelijk Hoe dikwijls gebeurt het niet dat, als ge op het veld met een hond aan het werken bent geweest en het wordt tijd om naar huis te gaan, ge hem niet te pakken kunt krijgen. Van Vrede. Voor waakhonden zou ik geen geld heffen want die hebben de menschen vooral tegenwoordig, nu er gestolen wordt als raven en het eer erger dan minder wordt, hard noodig. Van den Brand. Ik zou voor de waak- en werkhonden maar f 1 laten betalen. Winkel. Ik dacht dat het moest, anders was ik in de Commissie daar niet voor geweest. Vugts. Het is hard noodig dat er een hoop van die losloopende honden wor den opgeruimd. Je moet zien, overal schen z.ze maar en woelen de tuinen om. Ge moet maar eens zien in den tuin van mijnheer Prinsen ais deze pas is omgespit. Voorzitter. Als ge voor de waak- of werkhonden niets laat betalen, kan men alles gerust afschaffen, want dan komt er niets van terecht van de heele verordening. Van den Brand. En jachthonden. Vugts. Dat zijn pleizierhonden. Achten. Er komen zeker penningen. Voorzitter. Ja. juist ais in Vlijmen. Van Vrede. Dan schiet er niets meer over. Na nog eenige discussie wordt be sloten de verordening vast te stellen en te bepalen dat pleizierhonden f 5 en waak- en werkhonden f 1 betalen. 9. Vaststelling gemeentebegrooting dienstjaar 1923 met voorstellen van Burg. en Weth. en de begrootings- commissie. Door de commissie van onderzoek een rapport uitgebracht dat door den Secretaris wordt voorgelezen. Daarin wordt op de eerste plaats wezen, dat het met de financiën van de gemeente, vergeleken met voor den oorlog, lang niet rooskleurig is gesteld. Door de ligging van de gemeente is de huishouding zeer kostbaar. Men heeft 2 scholen, 2 schoolhuizen, 2 veldwachters enz. noodig terwijl van alles met één kon worden volstaan indien alles bijeen was gelegen. Ook wordt er in het rapport op gewezen dat altijd veel subsidies zijn gegeven en het thans moeilijk gaat deze alle maal in te trekken. De heer Van Vrede had gaarne een memorie van toelichting van te voren ontvangen Voorzitter. Dat kan niet. Van Vrede. Wat we nu hebben ont vangen is gewoon een blinde spiegel. De heer Van Vrede vraagt of f 300 voor bureau-behoeften niet wat veel is. Vergelijkt hij dit bedrag met dat van andere gemeenten, dan komt het hem zeer hoog voor. Voorzitter Het is voor schrijf- en bureaubehoeften, vrachten en J porto's. Als er geen vrijdom van porto blijft bestaan is de post beslist te laag. Van Vrede. De post drukwerken is in andere gemeenten veel lager dan hier. Voorzitter. Als wij onder dit ge raamde bedrag blijven, is het ook goed. Vervolgens wijst de heer van Vrede nog op de posten van onderhoud van het gemeentehuis, van dag- en week bladen en op de post belooning van den ambtenaar belast met de uitkee- ring van de pensioengelden De Voorzitter merkt op dat door den raad voor een paar jaar daartoe is besloten. Vervolgens wijst de heer Van Vrede er op dat het wenschelijk is dat de ambtenaren zelf hun pensioen zullen betalen Voorzitter. Daartoe is door den raad al jaren geleden besloten. Van Vrede. Dat kan wel, maar wat is geweest, is nu niet meer noodig. Bij het Rijk gaat het toch ook ge beuren. Vroeger althans een paar jaar geleden verdienden de arbeiders f 6.— per dag en dat is nu ook niet meer, die verdienen nu meer dan de helft minder. Voorzitter. Bij het Rijk is het een heel ander geval. Hier is het al vanaf 1913 zoo. Van Vrede. Dat is allemaal goed en wel, maar wie wordt er nu geen veer uitgetrokken en bovendien het Rijk gaat er mee voor. Hier moet de ge meente daarvoor f510 betalen. Ik zou ze dat bedrag zelf maar laten betalen. Waren _de loonen nu slecht, dan was het iets anders, En waar moeten hier die f 510 gehaald worden Bij menschen die niets meer hebben als 't ware. De ambtenaren hebben het goed genoeg. Voorzitter. Dat was hier al lang voor den oorlog. Van Vrede. Dat geeft niets. Overal gaan ze dat wijzigen. Voorzitter. Nergens doen ze dat. Van den Brand, Jawel, al op veel plaatsen heeft men daartoe besloten. Voorzitter. Dat is niet waar, nog in geen enkele plaats Van Vrede. Wij hebben met andere plaatsen niets te maken. Er zit absoluut niets onbillijks in, als wij daartoe be sluiten, integendeel, want wij zitten hier voor de waarachtige belangen van de gemeente. Voorzitter. De ambtenaren zijn aan gesteld op die conditie. Gaat men ze het nu ontnemen, dan gaat men het loon verlagen. Van Vrede. Dat is niet zoo. Ik stel toch in het belang van de gemeente voor dat de gemeente-ambtenaren voor taan zelfs zijn pensioenbijdrage betalen. Iedereen die met zijn oude dag iets wil hebben moet er zelf voor zorgen. Van den Brand. Ik ben er ook voor want nu moet hier de kleine man en de werkman voor de ambtenaren betalen. Van Vrede. Iedereen heeft stroppen en als de ambtenaren geen grootere stroppen krijgen dan die, mogen ze blij zijn. De heer Winkel zou dit voorstel willen aanhouden tot een volgende vergadering om intusschen eens te in formeeren wat andere gemeente doen. Van den Brand. Hoeveel sollicitanten zijn er voor hoofd der school. Voorzitter. Daar zullen we straks in geheime vergadering wel over spreken. Hierna brengt de Voorzitter een voor stel van Burg. en Weth. in omvraag om aan de politieschool f 10 subsidie te verleenen. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Luijben en Vugts. Tegen de heeren Winkel, Van der Heijden, Achten, Van den Brand en Van Vrede, Een voorstel om aan de Hanze-cursus een subsidie te verleenen van f 10.— per leerling tot een maximum van f 100.- wordt verworpen met 4 stemmen tegen en 3 voor. Tegen stemden de heeren Winkel, v, d. Heijden, Vugts en Van Vrede. Voor de heeren Achten, Luijben en van den Brand. Bij de rondvraag wijst de heer Van Vrede op den slechten toestand der we gen en dringt aan dat meerdere menschen als er werkeloozen zijn dan werkeloozen, daarop te werk zullen worden gesteld De Voorzitter zegt dat niet iedereen aan de wegen te werk kan worden gesteld. De heer Winkel vreest dat er meer dere werkeloozen zullen komen. Ge- wenscht acht hij het dat voor deze menschen werk wordt gezocht. Het best zou zijn^dat deze werkzaamheden productief „gemaakt s konden worden, b.v. verbetering van land. De heer Achten acht zulks ook ge- wenscht. Hij meent dat het Bernsche land daar goed voor is en den Dijk, die z.i, nergens meer voor dient, leent zich daar al heel goed voor. De Voorzitter denkt dat men aan dezen dijk niet zoo spoedig verande ring mag brengen. Het is echter te vragen. Daarna gaat de vergadering over in geheim comité. VRIJ HOEVE-CAPELLE. Spoedeischende vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 4 Dec. 1922 des avonds ten 7'/a uur. Voorzitter Edelachtb. heer Valter. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te circa 7.45 uur de vergadering en deelt mede dat deze is bijeen geroepen op verzoek van de leden de Bruijn, Kuipers, Heijmans en Oerlemans. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken dat niet kan worden voldaan aan het verzoek om een uitgetrokkene in de Lederindustrie te doen deelen in de steunregeling met het oog op het te kleine aantal. De Voorzitter merkt op dat bedoelde persoon dus alleen kan trekken ten laste van de gemeente. Goedkeuring van Ged. Staten der regeling voor de uitgetrokken werk- loozen uit de schoen- en lederindustrie. Circulaire van Ged. Staten inzake bezuiniging op de gemeentefinanciën. Namens den minister wordt erop gewe zen dat aan de destijds gezonden circu laire, waarin op bezuiniging werd aan gedrongen, niet de bedoeling ten grond slag dat deze bezuiniging ook op de salarissen van het gemeentepersoneel gevonden moest worden. Wordt voor kennisgeving aange nomen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. ingevolge opdracht van den raad getracht hebben een raming te krijgen van de kosten eener bestrating van den Hoogevaartscheweg. Door de firma van Kan is opgegeven dat de prijs van kleine steentjes f 5.30 is. Deze steentjes worden dan op de bestaande bestrating aangebracht Basaltkeien 14 10 kosten f 6.30 per M2. en de beste bestrating met Doloriet van 12:14 kost f8.80, waarbij de gemeente zelf het zand moet leveren B. en W. zullen ook elders nog opgaven vragen en er later erop terugkomen. Het staat echter vast dat het een duur werk wordt Verder is ingekomen een schrijven van Ged. Staten over Forensen-aanslag, wat in geheime vergadering zal worden behandeld. Ook zijn van Ged. Staten enkele opmerkingen ingekomen op de gemeen terekening, wat echter slechts admini stratieve formaliteiten blijken te zijn. De raad gaat met de ontworpen antwoorden accoord. 2. Beslissing over de toelating van kinderen uit de gemeente Loon-op-Zand op de openbare school alhier. De Voorzitter zegt dat hij naar aan leiding van het verzoek, om bij opheffing der school aan den Loonschendijk de kinderen op onze openbare school toe te laten, aan het hoofd der school alhier heeft gevraagd een rapport uit te brengen omtrent de voor- en nadeelen die deze toelating met zich zou brengen. In zijn antwoord wijst er dit school hoofd op dat thans 55 leerlingen zijn school bezoeken en hij met dit aantal wel de grens bereikt acht voor een school met twee leerkrachten, al mag ook volgens de wet dit aantal hoogstens 60 bedragen. Een vermeerdering van het aantal leerlingen moet dus nood- wending verslechtering van het onder wijs met zich meebrengen. Zou daaren tegen een vermeerdering van het leer lingental ook uitbreiding van de school en het personeel ten gevolge hebben, dan zou er het onderwijs door ver beteren. De Voorzitter meent uit dit schrijven te moeten opmaken dat het 't beste is alles zoo te laten. Het blijft een groot bezwaar deze kinderen toe te laten daar men niet weet van hoe langen duur het is. Men zou kosten kunnen maken en later kon blijken dat het allemaal weggegooid geld is geweest. Hoe gaarne B. W. anders aan het verzoek van het gemeentebestuur van Loonopzand zouden hebben voldaan, meenen zij toch ditmaal in het belang eer gemeente te moeten adviseeren afwijzend te beschikken. Oerlemans. Ik kan me goed met dit voorstel vereenigenik vind het ook zeer gewaagd. Met algemeene stemmen wordt be sloten afwijzend te beschikken. ■3. Vereeniging van gemeenten. Voorz. Naar ik heb opgemerkt is de raad er niet van overtuigd dat het wetsontwerp in de Tweede Kamer zal worden aangenomen en wenscht zij nog nadere stappen te doen. Oerlemans Ik kan me refereeren aan

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5