ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Provinciaal Nieuws Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. het schrijven dat wijU hebben ge zonden. Wij zouden een adres aan de Tweede kamerleden willen zenden als nog verzoekende het wetsontwerp aan te nemen. Voorzitter. Dus de raad wenscht zich direct tot de Kamer te wenden met een verzoek tot aanneming van het door de^ regeering ingediende wets ontwerp. De raad gaat thans over in geheime zitting om de redactie van bedoeld adres op te stellen. Als de openbare vergadering na eenigen tijd weder geopend wordt, wordt het volgende adres voorgelezen. De Raad der gemeente Vrijhoeve- Capelle Óverwegende dat door vereeniging der gemeenten Sprang. Capelle en Vrijhoeve-Capelle de admistratie wordt vereenvoudigd; dat daardoor een aanzienlijke kosten besparing wordt verkregen dat met het oog op de financieele draagkracht der resp. gemeenten reeds hierom vereeniging ten zeerste ge- wenscht is dat bovendien de aard der bevolking ten opzichte van godsdienst en bestaans middelen zooveel overeenkomst heeft, dat juist deze gemeenten bijzonder geëigend zijn voor vereeniging; dat ten bewijze hiervan moge dienen, dat de ingezetenen reeds sedert jaren op maatschappelijk zoowel als op gods dienstig terrein met succes samen werken dat toch de verschillende vereeni- gingen, die sedert jaren bestaan, hun arbeidsveld over de drie genoemde gemeenten uitstrekken dat naar de meening van adressant door het hierdoor ontstane onderlinge verkeer tusschen een groot gedeelte der inwoners van de drie gemeenten, en door de gemeenschappelijke belan gen een vereeniging als bovengenoemd als het ware is voorbereid dat daarom het verzet, hetwelk zich heeft geopenbaard bij een gedeelte der inwoners van Sprang en Capelle niet anders dan kortzichtig kan worden genoemd Besluit 1. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal het verzoek te richten, het ontwerp van wet tot vereeniging van de gemeenten Sprang, Capelle en Vrij hoeve-Capelle goed te keuren. 2. Afschrift van dit besluit te zenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Gedepudeerde Staten van de provincie Noord Brabant. Niets meer aah de orde zijnde en niemaud meer het woord verlangend wordt de vergadering gesloten. Waalwijk, 8 December 1922. Invoerverbod. D« conferenties in dcu Hiag Z'.jo door de Commissie van Overleg deze week voortgezet. Na een onderhoud met den M nister- Piesident, werd ecne langdurige be spreking gevoerd met den heer Heïfnga, chef der Afdeellog Handel. Donderdag werden weer verschil lende Kamerleden gesproVeo en des namiddags ten half vier had eene Con ferentie plaats met den Minister van financiën, die l'/a uur duurde. Over deze besprekingen, als zijnde van vertroUwelijken aard, kuonen geen bijzonderheden bekend gemaakt wor den. Alleen vernemen wij dat do raee- ning van de commissie i% dat er ken tering it de Ideëso plaats heeft en da* er alle hoop bestaat, dat de bemoedi gen der Commissie van Overleg met goeden uitslag bekroond zullen worden Naar wij vernemen is door de burgemeesters van Waalwijk, Dongen en Kaatsheuvel telegrafisch een parti culiere audiëntie aangevraagd bij den Mudster van Binnenlandsche Zaken om ZExc. te wüzeo op den oohoudbaren toestand van hun gemeente-fiaanclëu in verbind met de wacitgeld- en steun regeling, wat op een financieele cata strofe moet uitloopeo. Deze audiëntie heeft reeds heden- Vrijdagmiddag plaats. Da gemeente secretaris de heer Van Ltempt, zal deze commissie vergezellen. Aan de notulen der vergadering van het Hoofdbestuur van den Ned. R K. Bond van Schoenfabrikanten, gehou den te Tilburg op 4 December 1922, ontleenen wij 't volgende, wat betrek king heeft op de crisis-actie. De Voorzitter, de Heer B. Timmer- mans-Verschure, geeft een overzicht van de stappen, die door de heeren Verheijen, Denteneer en Spreker inden laatsten tijd zijn gedaan, om van Re geering en Volksvertegenwoordiging te verkrijgen, dat eindelijk maatregelen worden genomen om onze industrie tijdelijk te beschermen tegen de onge breidelde concurrentie, voornamelijk uit Duitschland. Voor zooveel hieromtrent reeds uit voerige mededeelingen in „De Schoen industrie zijn gedaan, meent spreker te kunnen volstaan met daarnaar te verwijzen. Verschillende frappante voorbeelden van de actie der Duitschers van de laatste dagen worden door den Voor zitter aangehaald. Zoo heeft zich eene combinatie ge vormd van drie voorname Duitsche schoenfabrikanten (Leiser—Berlijn, Drexler—Pirmasens en Lingel—Erfurt) die te Amsterdam de door hen over genomen detailmagazijnen exploiteeren van Anton Huf en die de vorige week in de Hoogstraat te Rotterdam een der beste en oudste schoenwinkels zoo voor de toonbank met den geheelen voorraad hebben overgenomen. Deze combinatie heeft, beangst voor een invoerverbod en ook bij wijze van kapitaalvlucht verleden week o.a. acht wagons schoenen geïmporteerd ter aangegeven waarde van f 600 000. Nog meerdere wagons zijn onderweg. M. en L Hess te Erfurt, de fabriek die het meeste zaken in Holland doet, heeft groote panden gehuurd in Am sterdam en stapelt daar van dag tot dag meer voorraden op Een der Duit sche directeuren komt te Amsterdam wonen om de detailleering van die voorraden energiek aan te pakken. De Duitsche Salamander-Verkoops maatschappij heeft in de Veenestraat in Den Haag voor meer dan f 100.000.— een gedeelte van het pand van Kauff- mann gekocht en wordt daarin een Duitsch Schoenmagazijn gevestigd. Een andere Duitsche combinatie kocht verleden week in de Ferdinand Bolstraat een pand van f 75 000 en opent er een winkel in Duitsche schoenen. De Salamander-schoenfabrieken geven in alle plaatsen van ons land van eenige beteekenis aan een firma den alleenverkoop en geven dan de Duit sche schoenen in depot. Op het oogenblik staan er weer twintig wagons schoenen aan de'grens om ingeklaard te worden. In de vorige week zijn twee winkels van Rosendahl te Amsterdam in de Reguliersbreestraat en de Haarlemmer straat overgegaan aan de voormelde combinatie Leyser-Drexler-Lingel. Een schoenwinkelier te Rotterdam heeft zijn heele zaak aan Duitschers verhuurd voor f 10.000.— per jaar voor tien jaar Dit zijn nog maar feiten die ons bekend zijn geworden. Wij weten echter nog niet half, wat er allemaal nog broeit. Maar zoo worden wij onze beste klanten kwijt en door de gewel dige concurrentie der Duitschers wor den de Hollandsche schoenwinkeliers in hun bestaan getroffen. Vandaar dan ook dat wij met de winkeliersbonden hebben contact ge zocht en met hun vertegenwoordiger, den heer F. Hessels, hebben geconfe reerd, die ons heeft medegedeeld, dat zijnerzijds zal worden medegewerkt dat aan den Minister de noodige macht wordt gegeven om voor onze industrie de noodige maatregelen te nemen. Dit is een krachtige hulp, daar ongeveer 5000 schoenwinkeliers in de Bonden zijn georganiseerd. Bij de uitvoering kan dan toch zoo veel mogelijk worden rekening ge houden met hunne wenschen. Spreker geeft nog een overzicht van het wetsontwerp Fieskens, dat in het vorig nummer van „De Schoenindus trie" is afgedrukt, maar dat naar ver schillende Kamerleden meenen, te ver gaat, omdat het van te verstrekkende gevolgen is en de geheele macht bij den Minister komt. Daarbij is men van oordeel, dat de Regeering de verant woordelijkheid voor dergelijke wetten moet dragen en deze niet uit moeten gaan van Kamerleden. Minister Aalberse is wel tot mede werking bereid als er in de Kamer maar een meerderheid is. In een lang onderhoud hebben wij inzicht gekregen in den stand van zaken die ook weer voor een groot deel beheerscht wordt door die ellendige politiek Morgen hebben wij eene conferentie met den Minister-President en op a.s. Donderdag gaan wij bij den Minister van Financiën op audiëntie, waar wij Vrijdag reeds even zijn geweest. De medewerking van dezen Minister is noodig, niet alleen als lid van het Kabinet, maar vooral omdat de geheele grenscontróle behoort tot zijn Depar tement. Mochten al deze pogingen nog niet tot het gewenschte resultaat leiden, dan zullen wij ernstig moeten over wegen, of eene algemeene stopzetting, hetzij bijv om de twee weken, of al geheel, noodzakelijk wordt om de ver liezen in onze bedrijven tot het minst mogelijke te beperken. Van arbeiderszijde worden ook reeds stemmen gehoord om niet langer werk loos te blijven toezien en door den heer Roestenberg is Minister Aalberse ernstig onder het oog gebracht, dat I een voortduren van den tegenwoor- digen toestand met het oog op den Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Electricitelt. Tegenover 't Station. Telef. No. 896. nood waarin duizenden arbeidersge zinnen verkeeren, tot onoverzienbare gevolgen kan leiden. Spreker zegt. dat ook de Winkeliers bonden zullen worden opgenomen met een vertegenwoordiger in de Commissie van Overleg. De Kiesverenigingen gaan zich ook met de zaak bemoeien en ook de ge meentebesturen, die mede door de werkeloosheid en de enorme uitkeerin- gen hunne budgetten zwaar belast zien, schijnen wakker geworden te zijn en beraadslagen onderling om de regeering op den ernst van den toestand te wijzen. De mededeelingen van den Voorzitter worden door de vergadering met groote belangstelling aangehoord. De overtuiging wordt uitgesproken, dat onze industrie ten ondergang is gedoemd, als niet zeet spoedig wordt ingegrepen. Daarmede zou de toekomst vernietigd zijn van eene geheele streek, die uit sluitend van de schoen- en leerindustrie moet leven, zoodat eene verarming van de geheele Langstraatsche bevolking, een groot aantal faillissementen en eene algeheele déb&cle daaruit moeten volgen. De vergadering spreekt unaniem de verwachting uit, dat de Regeering en de Volksvertegenwoordiging zich wei tweemaal zullen bedenken, voordat zij het zoover laten komen. Dc Cnristrlijk-HistoriSche Kies- verceniging te Waalwtik, in bestuurs vergadering bijeen op 6 Dec., verklaart volkomen in te stemmen met hetgeen Is omschreven in de circulaire der Commissie vaa Overleg voor de Schoen- en Lederindustrie betreffende den noodtoestand in deze bedrijven, en zich to vereenigen met het verzoek om een tijdelijk invoerverbod en zal het op prijs stellen icdlen dc Ch'lste- lijk-Hlstorlsche f actie haremedewerkiog wil verleenen in bovenbedoelde rlchilog. De Ned. R.K. Bond van Schoen- fab'ikaaten zal op Maandag 18 Dec. 1922 om 2'/a uur in voormalig Maison Boes te Tilburg, Heuvel, een spoed- elschende algemeene vergadering hou den, waarin o.m. aan de orde komt de actie ter verkrijeing va«i regerings steun, goedkeu icg van 'i Collectief Contract der werkmeesters en werk nemers, goedkeuring der rekeuingen, begrootiogen enz. In Humpfeld's Financier van 15 November 1922 treffen wij onder den titel „Op het verkeerde pad" het vol gende artikel aan De schoenfabrieken maken slechte tijden door. Het baitenlandsch fabri kaat verovert de markt. In toene mende mate. Ten opzichte van 1913 is de invoer meer dan ver//cnvoudigd. Die invoer zelf zal in 1922 klimmen tot het for midable cijfer van circa 15 millioen tegen circa 1.6 millioen in 1913 en bij een totale binnenlandsche productie capaciteit van 25 millioen gulden. Er is dus Periculum in mora. Invoerverbodenpleit men in deze branche. En men argumenteert, dat duizenden gezinnen leven van de schoenfabricage, en dat die dreigen geheel broodeloos te worden, met den terugslag daarvan op ons 'nationaal economisch leven. Aan die gedachte van bescherming leent men ook in meerdere kringen het oor. In de Kamer gaf zelfs de heer Colijn blijk, al is het beperkt,zulkeindustrieën, die het moeilijk te verantwoorden hebben, te willen beschermen. Het spook van „Bescherming" dreigt dus wel. Maar als men wil helpen door „be scherming" doet men verkeerd. Ofhet nu betreft de schoen- dan wel andere industrieën, wij staan zonder voorbe houd aan den kant van hen. die wil len helpen onzeNederlandsche industrie op de beenen te houden. Daadwerkelijk Doch juist daarom achten wij het middel van be scherming verkeerd. De kostprijs moet verlaagd. De strijd gaat niet enkel tegen de Centrale landen. Zelfs Engeland voert in 1922 nog 1.6 millioen gulden aan schoenwerk in, of evenveel als de ge heele invoer in 1913 bedroeg. En Engeland is toch heusch geen valuta- land. Ook uit België en Frankrijk komen de invoeren. Daarom is niet het juiste middel van verweer invoer verboden, waarmede men een muur optrekt, waardoor het geheele volk gedupeerd wordt omdat het zijn schoenen des te duurder betalen gaat. Maar kostprijs-verlaging, waardoor de concurrentie-mogelijkheid met het bui tenland hersteld wordt. Op die wijze moet het buitenland worden bestreden. Dat moet geschieden door loonsver laging en arbeidsvrijheid. Deze loonsverlaging kan plaats vin den door langeren arbeid. Dat is de weg. Langs dien weg zal de arbeider van zijn weekinkomen weinig behoe ven in te boeten om een flinke verla ging van den kostprijs van het product mogelijk te maken. Gebeurt dat in alle industrieën, dan gaat „all round" de kostprijs naar om laag. En daarvan profiteert de arbeider zelf mee door de prijsverlaging zijner levensbehoeften. Want zelf is hij, als klasse, een invloedrijken consument. Dat is de weg ter concurrentie en ter bevordering van de werkelijke be langen onzer industrieën. Ook voor de schoenindustrie, die niet enkel klaagt over Duitschland en Tsjecho-Slowakije, maar zelfs over België en Frankrijk. Gaat men den weg van bescherming op dan wordt de verwarring op econo misch gebied hier te lande noggrooter. Onze Regeering en onze Kamer blij ken toch reeds weinig inzicht te hebben in de zuivere economische vraagstuk ken. die in de tegenwoordige tijden de welvaart van ons volk beheerschen. Denk maar aan de taktiek, zooals die uit werkloozen-ondersteuning, uit de finan cieele regeling van ons onderwijs, uit ons geheele budget blijkt. Met invoerverboden, nu ten gunste der schoenindustrie en straks voor kleeding en andere industrieën of takken van volksbestaan, gaan de verwarring en de druk der maatschappelijke ellende hier te lande nog grooter worden. Neemt enkel de schoenindustrie maar. Een artikel van algemeene volkscon sumptie. Bij invoerverboden zal ons volk in zijn geheel zijn schoenen nog duurder moeten betalen, ten bate van een speciaal deel van werkgevers en werknemers. De schatkist zal worden gestijfd door inkomsten uit dien hoofde, en het zal nog langer duren, voor men tot een gezonde economische politiek terugkeert, die alle kringen van ons volk in staat stelt zich weer op te richten. Amerika gaat ons voor in deze. De democraten hebben zich bij de jongste verkiezingen krachtig uitgespro ken tegen een opvoering der invoerrech ten, zooals die door de Republikeinen is afgekondigd. Omdat hoogere invoer rechten beteekenen 'n kunstmatige verdere verzwaring van den reeds duren levensstandaard. Laat men zich spiegelen aan de Overzijde. Is men dan de „crisis'Mijden met hun O.- W.-prijzen zoo snel vergeten, dat men weer denzelfden weg van ellende op wil. Langer arbeidstijd en minder uur loon, met behoud van een behoorlijk arbeids-mAro/nen, dien kant moet het op. Vrijheid van bedrijf, en geen be lemmering van allerlei „inspecteurs", die hun dag moeten doorbrengen en de nuttigheid van hun functie moeten aantoonen, maar die tegelijkertijd de bedrijven belemmeren. Laat ons volk dit onze Regeering duidelijk maken, opdat de schade aan ons volksleven niet nog meer word vergroot, en het herstel van ons maat schappelijk leven niet nog meer wordt tegengehouden als thans reeds geschiedt. Inderdaad, veel van wat hier wordt gezegd, heeft onze volle instemming. Toen de oorlog was geëindigd en de malaisetijden begonnen te komen, werd van alle kanten geroepen om meer productie Meer productie, dat zou het heilaan brengend middel zijn om de wereld uit de impasse, waarin zij was geraakt, te redden. Immers, er was een tekort aan dit, een tekort aan dat. de voort brenging had zoolang stilgestaan, de fabrieken waren voor oorlogsdoelein den gebruikt, de levende arbeidskrach ten waren zoo vele jaren lang uit de centra der industrie weggenomen, dat moest dus de kwaal zijn. het wereld tekort aan economische goederen, Hoe eerder dit tekort zou zijn inge haald, hoe eerder het algemeen herstel zou zijn voltooid. Wat hebben we echter in de opvol gende jaren zien geschieden? Een werkeloosheid over de geheele wereld, en speciaal ook in ons land, zoo enorm, zoo algemeen, dat men de handen van verbazing in een slaat.. Van een tekort echter aan econo mische goederen geen sprake. Dat was het geval in den distribu- tietijd, maar nu Alles wat men koo- pen wil is te krijgen en in hoeveelhe den om van te duizelen. Laat ons maar eens blijven bij ons artikel, schoenen. Alle magazijnen zitten tjokvol en nog steeds stroomen heele treinen vol ons land binnen. En tegen welke prijzen Haast voor geen geld worden ze aan den man gebracht. Waarom kunnen wij nu niet die buitenlandsche schoenen met onze eigen industrie door binnenlandsche vervangen Dat kan, zou men uit voormeld arti kel concludeeren, door verlaging van den kostprijs. Ja, in abstract© zijn wij het daarmede eens. maar.... hoe is het in concreto In concreto staan wij voor het euvel, dat door geen redeneeren, door geen moedertjelieven is weg te praten, het feit. dat de Duitsche arbeider voor zijn zes guldens of 18000 mark wel een heele week kan leven in zijn land, maar dat onze Hollandsche arbeider nog altijd het drievoudige behoeft. Lager loon kan dus helpen, maar slechts voor een bedroefd klein beetje. Dan langer werken. Goed, bijv, 10 uur per dag, of zeg 12. (bij wijze van spreken) en dan voor hetzelfde loon, dat maakt alweer een fractie in den kostprijs. Dit zijn de twee middelen, die door Humpfeld's financier worden aange geven. In een schoen zit zeg 20 pCt. loon. Op een paar schoenen van f 8. maakt het loon dus f 1.60. H. F. zou het dus ir. deze f 1.60 zoeken. Als nu de loonen door arbeidsver- lenging met '/3 (van 8 op 12 uur) verlaagd werden en ook nog met 10 Cpt. werden verminderd, dan zou dat op een paar schoenen alzoo uitmaken zeg 40 pCt. van den loonfactor of 70 cent, zoodat het paar schoenen van f8.— komt op f7 30. Maar wat zal ons dat baten als de Duitsche schoenen hier nog kunnen verkocht worden voor f 4.en f 5. Neen, er zijn nog zoovele andere factoren, die den kostprijs beinvloeden, dan lager loonen en langer werken, en deze hebben wij evengoed in aan- merkingte nemen. Gaarne werken wij mede om de middelen die tot blijvend herstel leiden, toe te passen, maar de macht daartoe ontbreekt ons. In geen land ter wereld gaan de regeeringsbemoeiïngen zoover als hier te lande en hoeveel jaren zullen er noodig zijn vooraleer wij verlost zijn van de ontzettende sociale belastingen, overheidsbemoeiing en van de verdwa zing der Nederlandsche ambtenarij. "Ons kleine landje heeft den naam, dat in de vacantiemaanden het eene deel der burgers het andere deel exa mineert, maar het krijgt bepaald den naam, dat het geheele jaar door de eene helft van ons volk doende is om de andere helft te controleerenen het leven onaangenaam te maken, liefst onder sanctie van overheid en wet. Hoe heeft zich de geheele Neder- landsche industrie niet verzet tegen de Arbeidswet 1919? Hoe lang nog zal het duren, voordat de factoren, die onzen kostprijs zoo zeer beïnvloeden, zooals de reusachtige belastingen, post-, telegraaf-, telefoon-, spoor- en vrachttarieven, op een peil komen te staan, dat daardoor de mogelijkheid geopend wordt, goed- kooper te fabriceeren Hoe wordt de vicieuze cirkelhoog loon, korte werktijd, duur leven, nog steeds kunstmatig gesloten gehouden Maar al werden de loonen en de fabricagekosten tengevolge van afschaf fing van staatsbemoeiingen verlaagd, wat kunnen wij dan nog doen tegen over de Mark-loonen en Mark-onkosten der Duitsche concurrentie? Neen, al zijn wij het eens met hen, die zeggen dat alles omlaag moet, dat de kostprijzen moeten verminderen coöte qui coüte, en ai zullen wij ook in de voorste rij staan als het daarom gaat, wij kunnen daarop niet wachten. Wij staan als een drenkeling, die met het hoofd nog even boven water, de redding ziet naderen in eene on gewone maar door den nood welkome gedaante. Ook wij zouden liever ons zelf helpen uit het moeras, waarin onze industrie, niet door onze schuld, verzonken ligt, maar wij kunnen het niet. En daarom roepen wij, ja. schreeu wen wij om hulp en wij zullen blijven roepen, tot wij gehoord worden, of tot wij zijn vergaan 1 (Sch.) M. J. H. DENTENEER.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6