f Buitenland. Binnenland. Ingezonden Stukken. dat de discussie nu weer 200 moet loopen. Ik ben niet verblind, de belas ting is hier ontzettend en anders moet mijnheer Tak de belasting maar eens gaan ophalen. Voorzitter. Een volgende vergade ring, bij de behandeling van de begroo ting, kan u daarover praten. (J spreekt nu altijd over die ontzettende hooge belasting, maar is het u zelf niet die deze belasting hebt opgezweept. Segeren (met de vuisten op tafel slaaodr). Neen, neen. Voorzitter (hamerend). U moet Segeren (oog barder met zijn vuist op tafel slaande). Neen, neen, U mag mij niet beschuldigen. Ik heb geen crediet gegeven. (Oe Voorzitter hamert en de heer Segeren slaat aldoor geweldig met zijD vuist op tafel, zoodat niets is te verstaan.) Segeren. Neen, Voorzitter, je kan het niet op mijn rug schuiven. Ik wensch dat ge die woorden intrekt. Voorzitter. Pielt Segeren Neen, U hebt gezegd dat ik oorzaak ben van de hooge be lasting. Dat is niet waar. Ik beo er niet voor om zoo maar tienduizend gulden weg te smijten. Hoe gaat het nu weer met het transfoimatO'huUje Men gaat er weer veel geld aan uit geven en we hebben net zooveel vastigheid hoeveel zal worden alge- nomen als m'n klompen. En hoe is het met de loswal gegaan i '1 Is bespottelijk. Ik zal er maar niet al te veel van vei tellen in 't publiek, maar 't lijkt wel dat de gemeente-opzichter burgemees ter is en Tak en Timmermans de wet houders Neen, vooizitter, gij moet het niet op mt] schuiven dat de belastioe zoo omzettend is geworden hier, maar die mannen d'r schuld is bet. Iedere duizend gulden die uitgegeven wordt, brengt z'a engel mee U is ver ontwaardigd 11 Ik mag me toch zeker wel verdedigen. Men moet maar eens weten waar het geld naar toe gaat. Tak. De heer Segeren weoscht graag in iedere vergadering dan die en dan weer die wat aan te smeren en als tegen hem wat wo'dt gezegd, zou hij gaarne hebben dat Iemand direct zijn woorden Intrekt. Wat voor politiek er weer achter zit om den beerTimmermans en mij voor wethouders te houden, begrijp ik niet. Maar ecfio, 'tis dat wat hij zegt men niet al te ernstig moet opnemen. Segeren. Nou, vraag het maar eens aan Tak en Timmermansof ze ooit zoo'n vuil bestek hebben gezien. Dat was zoo rot en slecht dat de honden er van stonden te barsten. Dat bestek was zoo slecht. Hoe is het gegaan met het te laat zijn. Iedere dag dat men te laat was, moest f 10 worden betaald. (Gelacb)nou, mijnheer Tak, het schijnt wel, dat u dan niet lezen kunt. Tak, Neen, daarvoor moeten we bg jou In de leer komen. Segeren. Ik twijfel-erb aan of er geen aannemer was. 't Mag geen daglicht zien de schandalen' Tak. Noem dan op, U gooit maar met modder. Segeren. Ik ben daar te fatsoenlijk voor. U zou heel het grondbedrijf in de wacht slepen en Voorzitter Neen, ik sluit de vergadering. MEEUWEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden den 6 Dec. 1922, voorm. lO'/a uur. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de heeren Adr.^Straver en W. Lankhaar Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune, Burgemeester. Secretaris WelEd. Heer P. W. Sprong. I. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen, en onver anderd vastgesteld. II. De Voorzitter deelt mede de navolgende ingekomen stukken 1. de door Ged. Staten d.d. 15 November 1922 gesloten en vastge stelde Rekening der gemeente over 1921. De ontvangsten op f62282,31, de uitgaven op f 60830.11', alzoo met een goed slot van f 1452.19'. 2. een door Ged. Staten d.d. 22 November 1922 goedgekeurd raadsbe sluit tot het aangaan van een geld- leenlng van 1 7000 tegen eene rente van hoogstens 6'/4 pCt. voor het G. E. Bedrijf. 3. een bij Koninklijk besluit van 10 November 1922 goedgekeurde verorde ning tot heffing van keurloon voor het keuren van vee en vleesch. Al deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving III. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde een adres van het Dagel. Bestuur de „N. C. Vereeniging" de Kweek school voor vroedvrouwen" te Heerlen, houdende verzoek om over 1923 en volgende jaren een subsidie te mogen ontvangen van f50. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder beraadslaging met algemeene stemmen besloten op dit verzoek afwijzend te beschikken. IV. Een adres van het Dag. Bestuur der Vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs" in N.-Brabant, verzoekende toekenning over 1922 en volgende jaren ten behoeve harer 4-jarige Mid delbare Handelsschool te Waalwijk eene subsidie van f50 per leerling. De Voorzitter deelt mede, dat uit de bijgevoegde Memorie van Toe lichting blijkt, dat de school door twee leerlingen van uit deze gemeente bezocht wordt en het gevraagde subsidie derhalve bedraagt f 100. Conform het voorstel van B. en W wordt zonder nadere discussie me algemeene stemmen besloten het ge vraagde bedrag niet te verleenen. V. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, waarin wordt mede gedeeld dat hun gebleken is, dat in het afgeloopen jaar door de Huur- commissie voor deze gemeente, geen enkele zaak is behandeld en mitsdien uit bezuiniging in overweging gegeven wordt deze Huurcommissie op te heffen. In overeenstemming met het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten de Huurcommissie op te heffen. VI. Een verzoek van den heer A. M. de Roon om zijn aanslag in de straatbelasting te verminderen, aange zien de belastbare opbrengst de ge bouwde eigendommen van zijn perceel niet f220, doch slechts f 158 bedraagt. De Voorzitter deelt mede, dat bij het opmaken van het kohier van den aanslag, bedoelde opbrengst in het kadaster niet was vermeld en mitsdien door het gemeentebestuur overeen komstig de verordening geschat. Thans is evenwel bij navraag bij het kadaster gebleken, dat de belastbare opbrengst werkelijk slechts f 158 bedraagt. Mitsdien stellen B. en W. voor zijn aanslag naar evenredigheid te ver minderen, Wordt alzoo met algemeene stemmen besloten. Verder deelt de Voorzitter mede, dat in het kohier der straatbelasting eenige perceelen voorkomen, die op naam staan van den Heilige Geest Armen van Babiloniënbroek en Hill. Deze perceelen behooren zooals is gebleken te staan op naam van de bewoners als erfpachters (z.g. rente). Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten het kohier te wijzigen. VII. Begrooting 1923. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. de begrooting 1923 hebben opge maakt ter aanbieding aan den Raad en daarbij met voldoening hebben bemerkt, dat de belasting aanmerkelijk verlaagd kan worden. Werd in 1923 voor belasting geraamd f 12000, voor 1923 kon dit bedrag terug worden gebracht op f 5800, alzoo een vermindering met meer dan de helft. De Voorzitter meent, dat de toe komst alzoo met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Hij stelt voor de Begrooting gedurende 14 dagen voor een ieder ter lezing op de secretarie neer te leggen en stelt de Begrooting tot onderzoek in handen eener commissie, bestaande uit de tieeren de Graaff, van Rijsbergen en van der Beek. VIII. Rekening Burgerlijk Armbestuur te Babiloniënbroek en Hill over 1921. De heer de Graaff, lid der commissie van onderzoek dier rekening, vraagt enkele inlichtingen namens die com missie en wel waarom het Burgerlijk Armbestuur kleedingstukken meent te moeten koopen van een niet-inwoner. Hij meent dat in de gemeente zelf, Babiloniënbroek of Meeuwen, ver schillende winkels zijn, waar die goederen eveneens te krijgen zijn. Den Voorzitter is dit niet bekend, doch zal het Burgerlijk Armbestuur er op wijzen, voortaan dergelijke zaken niet meer van personen van buiten de gemeente te betrekken. Verder heeft de commissie een post ontmoet van f 20, waarvoor geen kwitantie aanwezig is. De Secretaris licht hierop toe dat de betrekkelijke post als een bedeelings- post is aangemerkt en daarvoor mits dien door het Bestuur geen kwitantie s overgelegd. Overeenkomstig het voorstel van de commissie van onderzoek wordt daarop de rekening vastgesteld In ontvangst op f 2431.04, in uitgaaf op f 1358.29, alzoo met een batig slot van f 1072 75. IX. Benoeming onderwijzers voor het Vervolgonderwijs. De Voorzitter zegt dat tot heden nog geen onderwijzers voor het op 1 October jl. aangevangen vervolgonder wijs zijn benoemd. Hij stelt namens B. en W. voor tot onderwijzer voor het vervolgonderwijs te Babiloniënbroek te benoemen met ingang van 1 Oct. jl. de heer J. Zaanen, te Meeuwen de heer A. Nolens, alsmede voor de nut tige handwerken voor meisjes, mej. C. J. de Graaff. X. De Voorzitter deelt mede, dat hedenmorgen met de fa. van Boxtel, aannemer van het electrische net, een bespreking zal worden gehouden over de door het gemeentebestuur ingehou den boete, wegens te late oplevering door genoemde firma van het net in deze gemeente. Hij heeft aan de firma belooft haar in de gelegenheid te stel len in een vergadering van den Raad haar bezwaren tegen de inhouding der boete uiteen te zetten en haar zaak te bepleiten. Aangezien de heeren van Boxtel binnenkomen zal hij de vergadering schorsen. Na heropening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde XI. Een schrijven van den Burge meester van Heusden, houdende mede- deeling dat met 31 Dec. a.s. de termijn ten einde loopt, waarop krachtens ge meenschappelijke regeling, de heer Hilwig fungeert als veearts voor de verschillende gemeenten in den vee kring Heusden. Hij verzoekt mitsdien mededeeling of dat de raad in beginsel kan beslissen om toe te treden tot een nieuwe ge meenschappelijke regeling, waarvan een ontwerp is bijgevoegd, opdat de noodige machtiging van Ged. Staten can worden aangevraagd. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, te berichten, dat in beginsel tot de regeling wordt toegetreden, doch zou in art. 7 van het ontwerp de woorden „desgevraagd" willen schrap en, opdat het aan geen twijfel onder- ïevig zal zijn, dat de veearts de run deren kosteloos moet inenten tegen de esmettelijke longziekte en het z.g. kramp- of boutvuur. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. XII. De Voorzitter stelt ten slotte aan de orde de boetebetaling ten be drage van f9925 door de fa. v. Boxtel. Hij memoreert dat destijds in de voorwaarden was opgenomen de be paling. dat het net moest opgeleverd worden op 1 October. Zooals zoostraks door de heeren van Boxtel in een ireedvoerig betoog is medegedeeld, con de firma in de,' volgens haar zeer korte opleveringster nijn. niet klaar zijn. Bovendien is het nét niet onbelangrijk j uitgebreid. Doorspr is daarom gezegd, dat wanneer het net met 1 November opgeleverd zou worden hij niet zou aandringen op handhaving der boete bepaling. Het net is evenwel eerst op Nov. opgeleverd. Op advies en door de P.N.E.M. is daarop bij deur waarders exploit de fa. van Boxtel in gebreke gesteld en de boetebepaling toegepast. De fa. van Boxtel zegt evenwel op Nov. klaar geweest te zijn om het net in bedrijf te stellen, doch vol gens hen was de P.N.E.M. niet klaar. Op 4 November is het net door de .N.E.M. in bedrijf gesteld, doch vol- jens deskundigen onder zeer bezwaren de omstandigheden. Op 4 Nov. werd n.l. nog door de P.N.E.M. de hoog spanningskabel gelast en deze kabel, welke nog warm aangegoten was, on der een 10.000 volt spanningsstroom »ezet. Deskundige personen daarbij aanwezig, noemden dat buitengewoon xevaarlijk en wenschten dan ook op voldoenden afstand van dien kabel te blijven. De P.N.E.M. is in deze zaak zeer duister. Hoewel volgens de verklaring van Van Boxtel zelf niet klaar, geeft zij het Gemeentebestuur toch advies tot beteekening der boete en stelt ten slotte onder zeer gevaarlijke en dus hoogst onverantwoordelijke omstandig heden het bedrijf in haast in werking. Enkele leden vragen zich af wat men van een dergelijke Provinciale instelling wel moet gaan denken. Verder wordt opgemerkt dat het een groote fout geweest is, aan de P.N E.M. iet administratieve en technisch beheer op te dragen. Dit is destijds geschied omdat door de heeren van de P.N.E.M. den raad werd voorgespiegeld dat het administratief beheer niet van het tech nisch beheer kan worden gescheiden. Thans blijkt achteraf dat verschillende gemeenten zelf het administratief be leer hebben gehouden en zeer tot lun tevredenheid, wijl van de P.N.E.M. maar steeds rekeningen worden ont- vangen, waaruit zoowat niets blijkt dan het te betalen bedrag, terwijl niemand weet hoe het bedrijf loopt. Verder wordt het administratief beheer op zeer slordige wijze gehouden. Dit blijkt vooral uit de geschiedenis in deze ge meente met automatische klokjes voor de straatverlichting. Op de van de P.N.E.M. voor accoord geteekende rekening werd vermeld 2 clokjes de som van f 1050. In Gende- ren werd voor dezelfde soort klokje de helft minder betaald. Over deze zaak werd geschreven en meermalen persoonlijk bij de P.N.E.M. te 'sBosch inlichtingen gevraagd. Daar werd be slist medegedeeld en per briefaanhef gemeentebestuur bericht, dat de prijs voor Meeuwen in orde was. De secretaris kon daarmede evenwel geen vrede mee hebben en sprak daar nogmaals over met den leverancier de firma van Boxtel, waardoor tenslotte ontdekt werd dat de prijs voor de klokjes te Meeuwen wel degelijk de helft te hoog was berekend wijl dit enkel klokjes waren uitsluitend voor avondverlichting en niet voor nacht verlichting. Een en ander geeft dus voldoende blijk van groote onnauwkeurigheid van de P N.E.M. in haar administratie. Niettegenstaande thans de fout ont dekt is, heeft de P. N. E. M. tot heden van hare vergissing aan het gemeentebestuur geen kennis gegeven. Enkele leden noemen dergelijke zaken een wanbeheer en stellen voor de P.N.E.M. het administratief beheer te ontnemen en in veiliger handen te stellen. De Voorzitter wenscht de firma van Boxtel van de boetebetaling te ontslaan. Hij acht het billijk en recht dat, nu gebleken is dat de P.N.E.M. de schul dige is, de firma van Boxtel de aan nemingssom ten volle krijgt uitbetaald. De heer van Buuren gaat daarmede niet accoord. De voorwaarden van aan neming dienen nageleefd te worden. Van te voren is tegen de P.N.E.M. gezegd bij het opmaken der voorwaar den geen bepalingen op te nemen die later toch niet nageleefd worden. Wan neer de P.N E.M. de schuldige is, dan zou die eigenlijk de boete moeten betalen. Hij achtte evenwel de aannemer ook schuldig, die is ook niet klaar geweest op tijd. De een verschuilt zich achter den ander. Hij zou daarom voor eerst die boete nog maar eens inhouden. Verder wordt het idee geopperd, om eerst nog de P.N.E.M. te hooren. De Voorzitter verwacht daarvan weinig heil, wijl hij wel reeds begre pen heeft, dat de P.N.E.M. thans maar weer liever de boete niet zou zien toegepast. Hij dringt er daarom op aan de zaak tot een einde te brengen en de boete kwijt te schelden. Van Rijsbergen zou vooreerst de boete nog willen inhouden. De Graaff meent dat het billijk is de boete kwijt te schelden. Hij zou evenwel, gezien het wanbeheer van de P.N.E.M., het administratief beheer zoo spoedig mogelijk aan de P N.E M. onttrekken. De Voorzitter zegt dat daarover valt te praten, doch zou eerst de boete willen kwijtschelden. Van Buuren zou eerst nog grondig willen onderzoeken bij wie de schuld ligt. Hij acht direct toegeven in deze zaak niet goed. Contracten dienen na geleefd te worden. Wanneer het recht en billijk is dat de boete wordt uit betaald, dan moet dat gebeuren, maar dit is z.i. tot heden nog niet zoo duidelijk bewezen. De firma van Boxtel had 1 October klaar moeten zijn, af gescheiden van de vraag of de P.N.E.M. al of niet klaar was. De P.N.E.M. kan ook wel geen haast gemaakt hebben, wijl reeds tevoren te zien was, dat van Boxtel lang niet op tijd klaar zou zijn. Zoo zal de een op den ander gewacht hebben, en de gemeente is er ten slotte de dupe van geworden. De Voorzitter betracht nogmaals de billijkheid dat de boete niet wordt ingehouden. Na lange discussie stelt de Graaff voor de boete van f992.— aan de firma van Boxtel alsnog uit te betalen en te trachten met spoed het admini stratief beheer aan de P.N.E.M te onttrekken. De Voorzitter brengt dit voorstel in stemming dat ten slotte met algemeene stemmen wordt aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. De Conferentie te Londen. De ceiste dag vaa de gesprekken tusschen de geallieerde ee>sie-mir.isters Is gisteren geëindigd onder een gunL- tigen indrux en dcet verwachten dat de beraadslagingen tot een voorspoe dig en snel einde zullen leiden. Deze beraadslagingen zijn aanmerkelijk ver licht door bet erdwijnen van persoon lijk misverstand dat de vroegere be* raadsiagingen tusschen de geallieerden bad gekenmerkt. De gedachtenwisse- ling behield een algemeen karakter en ieder hoofd van een delegatie zette het standpunt van zijn land uiteen. Ondanks het ontbreken van een officieele aanduiding, schijnt het Fran- sche standpunt het volgende te zijn Aan Dultschland zou voor een tijdvak van ten hoogste twee jaar een mora torium verleend kunnen worden voor betalingen in specie. Tegelijk zouden de vergoedingen in natura in vermin derden omvang plaats vloden. Het rijk zou snel zijn financiën gezond moeten maken. Aan Duitscbland zou een crediet van 500 millionn goudmar ken verleend worden, waarbij een ge lijke som zou komen, genomen uit de kas van de Dultscbe Rijksbank» om de mark te stabiliseeren. Om de uitvoering van de regeling >e waarborgen zouden de geallieerden 25 pet. van de waarde van den Dult- schen uitvoer in iea vorm van uit gaande rechten heffen en controle oefenen op de mijnen In het Roer gebied. In de inter-geallleeide bijeen komst te Londen hoeft Polncaié bij de bespreking der Duitsche voorstellen er de aandacht op gevestigd, dat daar rekening wordt gehouden met een bianenlandsche leenlng, welke vooral ten doel heeft het naar het buitenland gebrachte Duttsche kapitaal weer naar Dultschland te trekken. Dit is, zeide Polncaié, een officieele erkenning, waarvan aanteekenlag moet worden gehoudeo. Ook de Parijsche bladen beschouwen dit als een erkenning van veel betee- kenls voor het eerst door Dultschland gedaan. Overigens stellen de Parijsche bladen met voldoening vast, dat on danks de onvermijdelijke moeilijkheden de iotergeallieerden besprekingen tbans gekenmerkt worden door een gee9t van openhartigheid en goeden wil. Het „meeningsverschil" gaat dus nog steeds tusschen Engeland en Frankrijk, ondanks de nieuwe Engelsche regeering. Frankrijk wil het Roergebied be zetten, doch Engeland wil daar ook thans niet aan. Het is niet onmogelijk en zelfs waar schijnlijk. dat thans in Frankrijk een verandering zal plaats vinden. Er wordt reeds over een aftreden van Poincaré gesproken. De landen maken weer eens een crisis door. Conferenties en de daaruit voort vloeiende onderlinge crisistoestanden, het zijn de kankers van onzen tijd en de groote remmen van den wereld vrede. I11 de Memorie van Antwoord, betref fende de oorlogsbegrootiug deelt de minister mede, dat met het oog op de daaruit voort vloeiende vermindering van socialen druk en van kosten, de regeering bereid is te be vorderen dat de eerste oefentijd der dienst plichtigen by bet wapen der cavalerie van 18 maanden wordt teruggebracht tot 14 maanden. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Rotterdam heeft de burgemeester meegedeeld, dat hy zich bereid beeft verklaard tot 1 April 1923 het commissariaat-generaal van den Volken bond te Weenen waar te nemen. Tot dien datum zal den burgemeester verlof worden verleend zich buiten de gemeente op te hou den. De heer Zimmerman biyft derhalve burgemeester van Rotterdam. De Tweede Kamer heeft hedenmid dag de "Marine-begrooting aangenomen met GO tegen 21 stemmen. De motie-Ter Hall inzake tegemoetkoming aan oud-gepensio neerden by de Marine is met 46 tegen 34 stemmen verworpen. Morgen zullen in het Staatblad de wetten betreffende de Grondwetsherziening worden afgekondigd. Tevens zal in de Staatscourant een publi catie verschynen, waarby wordt bepaald, dat in plechtige openbare zittingen van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en arrondissements-recht- banken op Dinsdag 2 Januari, des middags 12 uur, door de griffiers van die colleges voorlezing zal worden gedaan van de wet ten. Op denzelfden dag en hetzelfde uur zal vorenbedoelde publicatie worden afgelezen in iedere gemeente van de pul of voor de deur van de gemeentehuizen. Zeer spoedig is te wachten de indiening van een wetsontwerp, waarby voorgesteld wordt, de leerverplichting voor het zevende leerjaar tot 1 Januari 1925 op te schorten, en dus de Leerplichtwet in overeenstem ming te brengen met de Lager-Onderwys- wet. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redacteur Ik mag beginnen met U mijn com pliment te maken over de actieve wijze waarop U de ingezetenen In staat stelt kennis te maken met belangrijke ge iank.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2