Involg Provinciaal Nieuws Ijzerwaren en fluishoade- iKioven •n Waalw. Kcgclclnb Zaterdag 16 December Zondag 17 December 1 contant verkoopen 1 contant verkoopen: Dr. DRÖGE en VRN RHIJM, JOS. GROENEN l prijzen der plaatsenJ1.50, ƒ!.- en ƒ0,75. fldvertentiën. VERKOOPING Dankbetuiging. USB PUROLSMw 25 ets. per 5 ballen. Deurwaarder Gerris VERKOOPINti Leder, ^choenfour- nituren, enz. Deurwaarder Gerris zullen a.s. Vrijdag GEEN SPREEKUUR HOUDEN In Hotel Gerris alhier. Kerknieuws. Mevr. RIEK GROENEN-VAN ZIJP op Woensdag 20 December a.s. meentezaken, met name het opnemen der voornaamste stukken uit begrooting, memorie van toelichting, adressen en nu weer het rapport der commissie van onderzoek enz. Dat is werkelijk van groot belang, wijl daardoor de ver schillende zaken aan het oordeel van bet publiek worden voorgezet, wat voor een gezonde wetgeving m.i. nood zakelijk is. In het rapport der commissie van onderzoek 1.1. Zaterdag in Uw blad opgenomen komen verschillende, m.i. vele goede opmerkingen voor. Ik noem die van den H. O. met het oog op het bijzonder onderwijs, over het verhoogen der marktgelden als bil lijk tegenover de inwonende winke liers, het repareeren der straten niet door eiken willekeurigen werkman, maar door een vakman en zeer zeker ook de bijdragen der buitengemeenten voor het onderwijs aan de Handels school. Het gaat niet aan, dat de jongelui van buiten maar profiteeren van dat prima onderwijs en de ge meente (dus de ingezetenen van Waal wijk) maar laten betalen. Er zal dus niets anders opzitten dan een krachtig betoog te richten tot de desbetreffende gemeenten, of zoo dit mogelijk is het schoolgeld voor die leerlingen aan zienlijk te verhoogen. Ook onder uitgaven komen beharti genswaardige wenken voor. Ik bedoel hiermede niet depietlutterige opmerking over de kleeding van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Ik vraag mij af, hoort zoo iets thuis in een officieel rapport van een commissie van onderzoek van de begrooting der gemeente Waalwijk, 't is te dwaas om alleen te loopen. Had zulk een op merking, als men die had willen maken, niet tot den Burgemeester als hoofd der gemeente even particulier kunnen geschieden. Komen dan wel alle feestelingen in stemming en in costuum overeenstemmend met het gewicht der gebeurtenis? Ik verspil er reeds te veel woorden aan. De opmerking over het ophalen van straatvuil, het afladen en later weer versjouwen, is zeer juist en ook wat de aanschaffing van den wagen betreft. Waarom de Gymnastiek Vereen, van voormalig Baardwijk een subsidie moet hebben en waarom de H. O. zoo laat wordt geïnd, dat zijn zaken, die ik met de commissie niet begrijp, even min dat op de begrooting het voorstel voorkomt om den heer J. Verwiel f2400.— wachtgeld uit te keeren als secretaris der huurcommissie van voor malig Besoijen. Dat schijnt een lucratief baantje te zijn geweest En niets lees ik omtrent de marken- geschiedenis Heeft die de commissie absoluut geen aanleiding gegeven tot een enkele opmerking of vraag? Was er ook omtrent gasfabriek of een ander bedrijf niet eens wat te achterhalen, wat voor verandering of verbetering in aanmerking komt? En ten slotte wil ik uit dit rapport, dat toch geteekend is door alle drie de leden (waarom niet in alphabetische volgorde 't volgende eigenaardige distilleeren, n.l. dat "juist ernstige aanmerking wordt gemaakt op de voor stellen van B. en W. omtrent: Ie. De R. K. Middelbare Handelsdag school J2e. Het R. K. Wit-Gele Kruis; 3e. Het Operatie-kamer-Fonds, dat jfiÊmoet komen bij de Eerw. Zusters '^van J. M. J. Voorts wil ik naast de opmerking der commissie, dat de verhuringen en verkoop in gen geschieden door één notaris, stellen, dat de commissie ver gat op te merken dat de geldzaken der gemeente alleen worden behandeld iioor één Kassier, dat zal zeker hare aandacht ontgaan zijn 1 Voor de verleende plaatsruimte mijn 'dank. 1X. SPRANG. Do Weled. heer J. van Amstel, Candfdaat to Zeist, hoeft voor het beroep naar do Ncd. Herv. Kerk alhier bedankt. Naar men ons mededeelt ligt het In de bedoellog van het Breda's Christe lijk Gemengd Koor om op Dinsdag 26 Dec. a.s., Tweede Kerstdag, In de Ned. Herv. Kerk alhier een Zang uitvoering te geven. A.s. Zondagavond 5.30 uur hoopt Da. G. H. de Jonge in de Geref. Kerk alhier voor zijne gemeente op te treden. Onze voetbalvereen. S.V.V I. speelde j.l. Zondag te Waalwijk een comp.-match voor den B. V. B. tegen R.W.B. II en won met 3—0. J.l. Dinsdagmorgen ontstond er brand in den schoorsteen bij van B. alhier. Een daarin aanwezige balk brandde door, waardoor de schoorsteen Instortte en een gedeelte van den zolder omlaag kwam. Voorzeker een heele schadepost voor den betrokkene. WASPIK. Voor het praktijke-xamen voor boekhouden van de Vereen, van Leeraren, gehouden te 's Bosch, slaagde onze dorpsgenoot de heer A. J. Tabbers, welke zijne opleidiog genoot bij deo heer C. Leijtens, Leeraar M. O 't boekhouden te Waalwijk (voormalig Baardwijk). Geslaagde en familie hartelijk gefeli citeerd. - Voor den B. V. werden Zondag j.l. de volgende comp.-wedstrijden gespeeld. Brabantia II, Waspik—Waal wijk III, Waalwijk. 40 voor Brabantia. Brabantia I, Waspik—Tilburg II, Tilburg. 60 voor Brabantia. Het wintergraan schiet welig op. Mocht het weer gunstig blijven, dan belooft de oogst het volgend jaar heel wat. De mazelen en slijmhoest blijven nog onverminderd onder de kinderen heerschen. Gelukkig vallen er tot heden nog geen sterfgevallen te betreuren. van -De V.V. „EXCELSIOR- betuigt langs dezen weg haar harte lijke» dank aan de(n) onbe kende^) gever(s) voor het prach tige stel d o e 1 n e 11 e n haar geschonken. HET BESTUUR. Capelle, 12 Dec. 1922. 22835 Bij Apoth. en Drogisten te geven door^de op DUSSEN. Naar wtj vernemen ral door de firma de Graafif Co. uit Meeuwen een auto-bu9dienst worden geopend van AlmkerkDu9sen—HeusdenDen Bosch. De Coöperatieve graanmaalderij >Boerenbelaog" alhier, zal binnenkort aan het electrisch^net worden aange sloten. Dit besluit wordt algemeen toe gejuicht wijl daardoor vermoedelijk de kilowatprijs zal worden verlaagd en men alzoo goedkooper licht krijgt. De heer A. Bloem, Rijkswegwer ker alhier, la met ingang van 1 Januari a.s. in gelijke betrekking overgeplaatst naar Prinsenhage. De landbouwer W. Roubos vond dezer dagen een zijner beste koeien dood in den stai liggen. Een leelijk schadepost je daar het beest pas was aangekocht voor f 337.50. HAARSTEEG. Io ons raadsverslag staat abulslevelijk als zou door den heer Van Vrede zijn gezegd, dat de gemeen- tecaren f 510 voor het pensioen vao de gemeente-ambtenaren moeten be talen. Dit moet niet zijn f 510 maar f 1670.44. des avonds van 7'/, tol 12 unr. des voormlddags van 12 tot 2 uur en des 's avonds van 6 tot 12 uur. Prijs der kaarten 14 prijzen met totaal 35 stuks wild. 1 damesprijs. 22842 te WAALWIJK, zal Dinsdag 18 December a.s. voorm. 10 ure a. d. winkel van G. J. v. d. WENS, koopman in ijzerwaren enz, te WAALWIJK (Besoijen) ten verzoeke van den Curator in diens faillissement Eene partij Ijzerwaren en Huishoudelijke artikelen. w. o. houtschroeven, schroefdui- men, windhaken, kozijnankers, diverse sloten, fitsen en gehengen, schuiven, koperen- en ijzeren deur krukken, knoppen en beltrekkers spijkers, krammen, muurduimen. hondengaas, diverse brood- en zakmessen, zelsmeeltjes, enz. voorts celluloid schoenringen, rivets, tacks, schoenwas, zwik tangen en timmermans-gereed schappen. Alsmede geëm. waterketels, drinkkannen, koffie- en theepotten, trommels, kook en braadpannen, melkkokers, scheppers, borden, enzbenevens huishoudtrapjes, raamhorden, eene partij vegers en bezems, borstelwerk, dweilen, sponsen, raagbollen en 10 vuur- dooders, Bij biljetten breeder omschreven. Te zien MAANDAG 18 DEC. 's namiddags van 2 tot 4 uur en één uur voor den aanvang der verkooping. 22840 van te WAALWIJK, zal Donderdag 21 Decem ber a.s. voorm. 10 ure ten huize van P. VAN RIEL, Schoenfabri- kant te KAATSHEUVEL, Markt straat, ten verzoeke van den Curator in diens faillissement 100 voet chroom, 162 voet bastaard chroom, 111 voet Java- box, 46 voet bruine box, 330 voet inleg-binnenzoolleder, 16 voet lak, 167 voet grijze paille, 100 K. G. zoolleder, 10 voet box-calf bruine paille, 35 mille celluloid schoenringen, 164 paar celluloid damesschoenhakken. 15 dozijn ruwe dito, stroppenband, tacks, spijkers, enz. Voorts: 100 paar leesten, 40 stanzmessen, 6 zwikblokken, doo- zenhechtmachien, werktafels, schoen- en leestenrekken, alsmede een grondbascule met gewicht, ornament- en plattepijpkachel. huistrapje, 25 L. motorolie, enz. enz. Te zien ten dage der verkooping voorm. van 81/, ure tot den aanvang. 22841 TANDARTSEN, 22843 «r Vanaf a.s. DINSDAG wederom geregeld. door den alom gevierden HELDEN-BARITON van het Stads-Theater Hamburg en Messo-Sopraan, Hamburg, In de zaal „MUSIS SACRUM" des avonds 8 uur. 22844 Liederen van WOLFF, BHRAMS, STRAUSS en Italiaaoscbe Meesters. Plaatsbespreking als gewoon. j - De najaarszitting der Provinciale Sta len wordt a.s. Donderdag om half 11 voort gezet. Vry algemeen vond in de afdeelingen een reling, waarbij subsidie zal worden ver- id aan ondernemingen, welke het open- r verkeer bevorderen door middel van into's, die een geregeld personen- en vracht- ervoer ten behoeve van het publiek onder- Welen tusschen bepaalde gemeenten, die spoor- of tramverkeer geheel verstoken In, in principe bijval. Met Ged. Staten was men van oordeel, dat algemeene regeling niet wel getroffen zal «lianen worden, en dat iedere speciale even- 'ueele subsidie-taanvrage op zichzelf zal be- "öoren te worden onderzocht. Naar aanleiding van gestelde vragen dee- ka Ged. Staten mee, dat eene totaal geïso leerde gemeente, die erin geslaagd ig eenig '•nelvervoermiddel tot zich te trekken, dat ;'P behoorlijke wijze in eene bestaande ver- versbehoefte voorziet, niet in het gevaar tehoort te worden gebracht dit vervoermid del wederom te verliezen, doordat de pro- r'ncie een concurreerend senlverkeersmiddel S*at subsidieeren. Ook daar waar tusschen twee gemeenten reeds een openbaar middel van vervoer bestaat zal de provincie aan een in te richten autodienst geen subsidie be hoeven te verleenen. Er rezen bezwaren tegen het verleenen der gevraagde prov. bijdrage aan het Noord- Brabantsch Huldigingg-Comité 1923. Vrij al gemeen was men van oordeel, dat noch aan gemeenten noch aan vereeeuigLngen" tot dit doel zoodanige bijdrage behoort te worden verleend. Men meende toch dat eene huldiging van de Koningin ter gelegenheid van haar zil veren jubileum en haar bezoek aan deze provincie spontaan moest uitgaan van het volk en niet moest worden uitgelokt door een finaucieele hulpverleening van boven af. Eenstemmig was men bereid aan Ged. Sta ten een ruim, desnoods onbeperkt crediet te g ven ter betaling van de uitgaven, welke het prov. Bestuur zou ineenen. te mogen doen voor een behoorlijke ontvangst van pro vinciewege van onze geëerbiedigde Koningin. De commissie van rapporteurs kon tot geen besluit komen. Ged. Staten hadden liever een voorstel uit den boezem der vergadering gezien. De vorige ontvangst van de Koningin en den Prins van proviuciewege heeft rond 10.000 gekost. Ged. Staten ontraden echter een vast bedrag te voteeren. Aan de prudentie en goede zorgen van een nader uit de Prov. Staten aan te wijzen comité ware het over te laten te zorgen voor een waardige ont vangst van H. M.. De Staten dienden zich bijvoorbaat bereid te verklaren de daaruit voortspruitende kosten uit de prov. kas te voldoen. De behandeling der subsidie-aanvragen voor de handelscholen, welke toenemende aanzienlijke offers van de provinciale kas vergen, heeft in verschillende afdeelingen tot het houden van algemeene beschouwin gen geleid. Vrij algemeen werd geklaagd over de gebrekkige finaucieele gegevens van thans. De wenschelijkheid werd bepleit eener afdoende controle of inspectie, in ver band met de finaucieele gestie der scholen, opziclxtens de bezoldiging der leeraren. Ge vraagd werd om een onderzoek vanwege Ged. Staten naar het aantal leerlingen van elke gesubsidieerde school. Er werd een schoolgeldregeling naar draagkracht bepleit en er werd de wensch geuit tot invoering van een subsidie-reglement voor handels scholen, bij welken wensch de commissie van rapporteurs zich aansluit Deze commissie stelt ten slotte voor alle voorstellen van Ged. Staten aan te nemen, doch de extra bij drage aan de Midd. Haudelsdagchool dei- Hanze te Oss niet zooals Ged. Staten voor stellen, te bepalen op 2000 doch op 2500 omdat de particuliere bijdragen voldoende werden geacht. DRUNEN. Ter gelegenheid van het feest der Onb. Ontv. van Maria, werd door de beide Congregatiën een triduum gehouden, ouder leiding der E.E. Paters Capucijnen Desiderius en Hugolinus. De opkomst der leden was gedurende die dagen buitengewoon goed. Zondag werden deze oefeningen gesloten. Des morgens algemeene H. Communie en des avonds aanneming van nieuwe leden en vernieuwing der opdracht door de oude leden. B\j deze gelegenheid hield Pater Desi derius eene treffende sluitingspredicatie. Voor het prachtig versierde beeld van O. L. Vrouw kwamen 26 jongelingen en 17 jongedochters nederknieleu om hunne plech tige opdracht te doen en uit de handen van den II. Eerw. Heer Directeur, het eere- teekeu der kinderen van Maria te ontvan gen. Door de zangeressen der meisjes- en de zangers der jongenscongregatie werden schoone meerstemmige Maria-liederen ge zongen. Na afloop der plechtigheden in de kerk, vereenigde zich de leden der jongenscongre gatie in hunne ruime zaal, om het verjaar feest van den Hoog Eerw. Heer Directeur feestelijk te vieren. De harmonie en liedertafel voerden daar bij heel verdienstelijk eenige nummers uit, terwijl een paar .humoristen, leden der too- neelvereeniging, op de hun eigene wijze, uit stekend zorgden voor het komische gedeelte. De gelukwenschen den jubilaris aange boden, werden door hem in treffende bewoor ding beantwoord. s HERTOGENBOSCH. Eenige Protes- tantsche vereenigingen, kerkeraden en pre dikanten hebben tot den gemeenteraad het verzoek gericht, Carnaval af te schaffen. Gedep. Staten van Noordbrabant heb ben er, op grond van de adviezen van de ge meenteraden en de beschouwing van den al- gemeenen toestand in den lande, van afge zien v. een nieuwe regeling v. d. jaarwedden van burgemeesters en gemeentesecretarissen vast te stellen, welke voor onderscheidene categorieën van burgemeesters en secreta rissen een jaarweddeverhooging zou hebben gebracht. Ten aanzien van de gemeente-ont vangers overwegen zij de vraag, welke ver andering in hun bezoldiging zal behooren te worden gebracht, nu in vele gemeenten hun taak aanzienlijk verminderd is. GEBRTRUIDENBERG. By cle Maandag v.m. gehouden aanbesteding voor liet leggen van eene rioleering voor rekening van de gemeente, werd ingeschreven als volgt D. van Alphen, Raamsdonksveer 3340 A. Verhagen en Diepstraten Made 3342 Chr. van der Ploeg, Geertr. berg. 3600 Adr. Domen en van Strien Raamsdonksveer 2962 P. J. Kommers, Geertruidenberg 2888 H. Kauters, Raamsdonk, 2699 L. Goossens, Geertruidenberg 3525 C. A. Krols, Geertruidenberg 4100 Gebr. Naglé, Geertruidenberg 3490 P. van der Veeken en A. van Braekten, Made 3560 J. van Rijn en C. Karremans, Geertruidenberg 4858 Th. Velthoven, Geertruidenberg 4880. Aut. Verhagen, Made, 3380 Het werk is nog niet gegund. By de Maandagmorgen gehouden aan besteding voor het bouwen van een transfor- matorhuisje werd ingeschreven als volgt D. van Alphen, Raamsdonksveer 1230 P. J. Kommers, Geertruidenberg 879 Krols, Geertruidenberg HOO Gebr. Naglé, Geertruidenberg 1035 J. van Rjjn en Karremans, Geertruidenberg 1584 Th. Velthoven, Geertruidenberg 1572 A. Verhagen, Made 1180 Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. kapeaan te Vierlingsbeek, den weleerw. heer J. C. Brekelmans, priester van het Semina rie. - Te Udeu zijn in de kapel van het mis siehuis „St. Willebrodus" door mgr. A. Ver- straelen, apost. vicaris der Kleine Soenda- ellauden, tot priester gewijd de fraters J. Donkers te Boekei (N.-B.), J. Fliervoet te Nijmegen, E. Lampe te 's-Graveuhage, J. Rutten te Heel (Limb.), Th. Thoolen te Roermond, H. Veldman te Zwolle en G. van A eisen te Castricum, allen missionarissen van het Goddelijk Woord. Nieuwe kerken te Tilburg. Gisterenmorgen heeft te Tilburg de inze gening plaats gehad van de parochiekerk toegewijd aan de H. Margaretha Maria ft la Coque. Deze mooie kerk van pastoor W. de Klijn, naar plannen van den architect H. Bonsel opgericht, staat te Tilburg aan de Ringbaan West en is de 14e parochiekerk aldaar. Binnen enkele weken zullen te Tilburg nog twee nieuwe parochiekerken worden in gezegend om later door den Bisschop plech tig te worden geconsacreerd. P9 in de handen, tengevolge am jjH der koude. Ruwe, sen rale huid, H Springende lippen. Gebruik CONCOURS Zyne Doorl. Hoogw. de Bisschop van 's- Bosch heeft benoemd tot pastoor te Haps, den Weleerw. zeergel. Heer E. H. J. M. Pompetot profesor aan het seminarie te St. Mich.-Gestel de eerw. heer P. J. de Bree, priester van het Seminarie; tot rector te Leeuwen, den wel.eerw. heer W. L. Lutkie, die kapelaan was te Gemonde; tot kapelaan te Tilburg (Loven) den weleerw. heer J. J. M. Sicking; tot kapelaan te Gemert, den eerw. heer P. H. Stevens, priester van het seminarie; tot conrector van het moeder- derhuis der E.E. Zusters te Tilburg, den weleerw. heer H. C. Schoenmakers; tot ka pelaan te Helmond (O.L. Vrouw), den eerw. heer A. L. J. M. van Hellenberg Hubar, priester van het seminarie; tot kapelaan te Tilburg (Bredasche weg), den weleerw. heer A. F. Verwiel; tot kapelaan te Tilburg, (Broekhoven), den weleerw. heer L. J. van Vroonhoven; tot kapelaan te Moergestel, den weleerw. heer M. J. Smolenaars en tot LIEUENEN-AfONO

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3