DEECHO VAK MTZÜIOEN Tweede Blad. Provinciaal Nieuws Nummer 99. Woensdag 13 Dec. 22 Waalwijk, 12 December 1922. Onder de opmerkingen in het rapport van de commissie van onder zoek der begrooting komt o a. voor 't volgende „De commissie stelt voor f 100C „voor het operatiekamerfonds van de „begrooting af te voeren en op deze „aangelegenheid terug te komen als „de operatiekamer is gesticht." Hier moet o.i. een misverstand in 't spel zijn en tot goed begrip der zaak mogen wij 't volgende releveeren Er is gesticht een fonds tot oprich ting eener operatie-kamer. Hoe eerder dus het fonds toereikend is, hoe eerder toch de operatie-kamer tot stand kan komen. Om nu deze aangelegenheid (die zeker de sympathie heeft van geheel Waalwijk omdat deze zaak van zoo groot nut is. omdat iedereen weet hoe primitief het thans nog moet toegaan bij oogenblikkelijk noodzakelijke ope raties, bij ongevallen, amputaties enz. maar ook bij de verpleging van die patiënten) zooveel mogelijk te bespoe digen, is de propaganda-commissie van W. B. begonnen verschillende fabrikanten aan te zoeken voor een jaarlijksche bijdrage (voor 4 jaar) om genoemd fonds zoodanig te versterken, dat zoo spoedig mogelijk, op welke wijze dan ook, het noodzakelijke doel kan worden bereikt. Zij heeft nog slechts alleen degrootste fabrikanten bezocht en reeds pl.m. een twaalftal heeft zich verbonden, dit fonds met een jaarlijksche gift van f 50.—, f 250, (een zelfs met een som van f 500) te steunen De R.K. Werk- liedenbond gaf toezegging van weke- lijksche bijdragen tot een bedrag van pl.m. f5000 Er waren ook fabrikanten die aan hun toezegging de conditie ver bonden, dat de gemeente zou voor gaan. Het mag toch niet overdreven ge oordeeld worden, dat de overheid in een belangrijke kwestie als operatief- ingrijpen, verpleging enz. voorga Om deze reden alleen zou de subsidie aan het fonds, gewettigd, zelfs noodzake lijk zijn, hoewel ze door W. B. meer gevraagd is als eene jaarlijksche bijdrage aan het fonds in den geest als de fabrikanten, omdat ook de gemeente werkgever is in gevaarlijke bedrijven, als gas-, electriciteits- en waterleiding bedrijven. Uit dezen hoofde is de gemeenteraad o.i. niet alleen verant woord, wij zouden'haast zeggen ver plicht evenals fabrikanten en anderen dit fonds te steunen Nogmaals 't is de bedoeling het fonds zoodanig met geldelijke bijdragen te steunen, dat men kan beginnen en men kan zich er o.i. niet mee afmaken met te zeggen we zullen er op terug komen als de operatie-kamer er een maal is. Neen, dan is hulp niet meer noodig, thans natuurlijk wel om het stichtingfonds te doen aangroeien. En men overwege wel, dat gaat de gemeente zich afzijdig houden deze belangrijke zaak om tal van redenen zeer wordt benadeeld ?en misschien jaren achteruitgezet. Is het bedrag te hoog voor deze tijden, hetzij zoo. dat men het dan desnoods vermindere tot de helft of i.d. Principeel brenge men er in elk geval een bedrag op. Zooals wij reeds in ons nummer van Woensdag 1.1. mededeelden, was de toestand van de Eerw. Zuster Rosa lia dermate verergerd, dat het einde van dit welbestede leven spoedig kon worden tegemoet gezien. Tot Zaterdagnacht toe liet de dood op zich wachten, de dood die zij als een blijde uitkomste uit haar benauwd heden begroette. Geheel Waalwijk zal eerbiedig ge denken de nagedachtenis dezer brave, eenvoudige kloosterzuster, die een ge heel menschenleven besteedde aan de opvoeding der katholieke jeugd, vooral voor 'X onderwijs in de cathechismus. Het geheele tegenwoordige geslacht heeft zij onder hare leerlingen geteld, waar zij 59 jaren in onze gemeente vertoefde. Ouderen van dagen ontvingen nog les van haar in het oude klooster, dat ook thans is verdwenen. De Eerw. Zuster Maria Rosalia van den Akker, is geboren te Berlicum 16 November 1848 en was nog niet ten volle 15 jaar toen zij in 1863 in het convent te 's-Hertogenbosch werd aangenomen. Al hare kloosterjaren heeft Zuster Rosalia te Waalwijk doorgebracht (vele jaren daarvan als onder-overste), zich met heiligen ijver wijdend aan de op voeding der kinderen in de Christelijke leer en de voorbereiding tot de Eerste H. Comunnie. Wij allen herinneren ons nog zoo goed hare avondschool, hoe zij onder de rumoerige jongelingschap zoo gemakkelijk de orde wist te hand- De iuitJviug ran de loteitngea der haven en als scheidsrechtster wist op ll<--hting 1923 uit deze gemeente is als volgt te treden in de vurige twisten. Zij wasbe- geregeld mind door de jeugd, geacht door geheel Tydvak 1—5 Februari: a. m. veitmau by Waalwijk. de 3e Comp. Hospitaalsoldaten te Breda. Dat kwam vooral tot uiting toen zij Ttjdvak 1—5 Maart: J. P. de Haan bij haar 50-jarig klooster jubilé vierde in 3e Reg. Veld-Art te Breda. 1913 en zich een huldigings-comité Ttjdvak 10—20 Maart: J. A. Verkoofstad daarstelde, dat ruime giften ontving, c. h. j. m. van wyck, p. m. a. Korthout zoowel uit Waalwijk als van hare oud- 1 J- c. J. Verhoeven, A. de Rooy, A. J. van leerlingen, die reeds zoovele jaren hun lersei, J. b. van den Avoort, j. van Riei geboorteplaats hadden verlaten. H. M. de Koningin beloonde haar groote verdiensten, door haar te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hoe eenvoudig, hoe bescheiden zij ook was, toch stelde zij deze koninklijke onderscheiding op hoogen prijs en niet minder de van alle zijden toestroomende bewijzen van achting en sympathie. Weldra zou zij haar diamanten feest hebben herdacht. Doch God heeft anders beschikt, en zeer zeker zullen thans Waalwijks katholieken, al hare oud-leerlingen, hare goede werken herdenken in een hartelijk gebed voor hare zielerust De plechtige Requiem-dienst had hedenmorgen plaats in de kapel der Eerw Zusfers. De H. Mis werd opge dragen door den ZeerEerw. Heer pastoor en onder de aanwezigen be merkten we de Edelachtb. heer Bur gemeester en de leden van 't R K. Kerkbestuur. Het dameskoor zong zeer verdien stelijk de lijkmis, terwijl een treffend afscheidslied de plechtigheid besloot, j by het Reg. Jagers te 's-Gravenhage3. G. Op 6 en 7 Januari 1923 zal al hier in de achterzaal van het café van Vught eene groote postduiven-tentoon stelling gehouden worden, georgani seerd door de postduivenvereeniging „de Postduif14 alhier, „de Luchtver- kenners" voormalig Baardwijk en de Postduivenvereeniging „Besoijen44. Op deze tentoonstelling zal o.m. ge- exposeerd worden de duif die den eersten prijs won Bordeaux (900 K.M afstand) afgelegd in een dag. Onder de Hoogmis van Zondag jl. werden in de parochiekerk van St. Clemens voor de eerste maal. de vaste Gregoriaansche misgezangen door alle geloovigen gezamenlijk uitgevoerd en laten we hier direct aan toevoegen dat deze eerste uitvoering ten volle aan de verwachtingen heeft voldaan. De per sonen die tot nog toe meenden dat dergelijk gezang onder de kerkelijke plechtigheden ontstichting moest wek ken, zullen Zondag voorzeker gerust gesteld zijn geworden, want zelfs bij doch bleek wel degelijk het doel te worden bereikt, n.l. grooteren eerbied en luister en meer aandacht bij den Eeredienst. Al werd, zooals te ver wachten was, nog lang niet door allen inwoners van de gemeente Capelle. meegezongen, het was voor de eerste Adressanten verzoeken de Kamer het maal toch zeer goed. men zong vrij wetsontwerp tot vereeniging van de gemeen- gelijkmatig, zuiver en beschaafd, geen ten Sprang, Capelle en Vryhoeve-Capelle zweem van ruwheid, Alles bijeen is deze eerste gezamen lijke uitvoering der misgezangen uit stekend geslaagd en heeft kapelaan van Berkel eer van zijn werk. Begrijpelijkerwijze was er zeer veel belangstelling ook van buiten de pa rochie. Naar wij vernemen wordt Zon dag 24 Dec. de Mis weer door het knapenkoor gezongen. Met sprekende cijfers is Quick er in geslaagd om van N.O A.D. te winnen in een wedstrijd die meest op de Tilburgsche helft gespeeld is. Als Quick aftrapt, bestormdt zij direct de N.O.A.D. veste, doch wordt afge slagen. Na vijf minuten spelens forceert N.O.A.D een corner, die door Meeth prachtig gestopt wordt. De bal wordt door Hensen overgenomen, die door alles heenbreekt, een schot lost doch door den keeper gestopt wordt. Quick blijft aanvallen en eindelijk heeft v. d. Griendt succes door in te loopen waarmede hij Quick de leiding bezorgt. Thans waien de Quickers niet meer Ie houden en in een korte speel periode brengen zij den stand op 30 waarmede ook de rust inging. Na de thee is Quick wederom de aanvallende partij. Sporadisch komt N O A.D. over de helft en Meeth heeft in deze helft dan ook geen enkel schot te verwerken gehad. Toch duurt het lang eer er een doelpunt komt en dit door Hensen op prachtige wijze gedaan wordt. Hoewel Quick prachtige kansen krijgt om te doelpunten, worden deze niet benut. In den sland van 4—0 komt dan ook geen verandering meer. Quick II heeft prachtig werk geleverd om te Kaatsheuvel van Wilhelmina II met 4—1 te winnen, doch Quick III moest te Waspik van Brabantia II met 4—0 verliezen. Zoodag j.l. speelde de voetbal- eteenlglng Juliana een wedstrijd voo« ie compeiitle eerste klasse B.V.B. tegeo Noad 4 ulc TJburg. Juliana verschijnt net 1 Invaller, terwijl de Noad-pioep •lechts 9 man. steik Is, waaronder 6 ierde klas spelers. Juliana Is het eerst ia den aanval en «eeds na enkele intomen weet de rech's- >ul»en met een onhoudbam kogel deD uitstekend klepeoden Noad-doclmati te erschalken, 1—0. Noad speelt een uitstekende parlij, maar strandt voori- lufecd op de hechte Juliana-h-dflnle. Voordat de rust iogant, weet de Jullana- cnlddenvoor er 20 van te maken. Na do rust Is Juliana het meest In len aanvsl, maar de Noad-doelman *'ond pal en hield alles. Bij eec Noad toorbraak weet de linksbinnen dei. "and op 21 te brengen. Even late» ent de Juliana linksbinnen door alles K-eo en maakt er met een zachter. "Cbuiver 3 1 vao» waarmede het einde aobeckt. Scheidsrechter Van Opheusdeo leidde uitstekend. R.W.B. 2 Is er niet In geslaagd O Sprang van S V.V. te winneD, toch behoefden de R W.Breserves wat spel oetreft niet voor S V.V. onder te doeD. Het doorzetten en vocdeel vaa eigen erreio heeft S.V.V. met 3 0 de ovcr- winclog gebracht. R.W.B. Juniors maak- en een vergeefsche reis naar de Larg- straters aangezien de scheidsr. niet >pkwam. L. van Helvoirt, M. Bergmaus en M. Th Muskens by het 17e Reg. Inf. te Venlo; B Henkes en L. H. A. Pullens by het Batal jon Wielryders te 's- Bosch; W. J. Klerkx by het Reg. Jagers te 's-Gravenliage. Tydvak 15 AprilG. van der Waals, G. H. Mulders en A. P. Treffers by het 2e Reg. Huzaren te Breda. Tydvak 1—5 JuniH. J. Maas by 't korps Pontonniers te DordrechtJ. van der Schoot by de 3e Comp. Hospitaalsoldaten te Breda. Tydvak 6—10 Augustus: A. J. M. van Oudheusden. by de Zeemilitie te Willems oord. Tydvak 10—20 September: Th. Leytens by het 3e Reg. Veld-Art. te Breda. Tydvak 15 October: J. van den Broek, A. van Delft en L. P. Verstynen by het 2e Reg. Huzaren te Breda; W. J. II. den Teu- ling by de 3e Comp. Hospitaalsoldaten to Breda. Tydvak 15 November: J. A. van der Heyden, L. A. van Gelder, A. F. Hensen, A. Th. Bakkers, A. P. Hombergen, M. J. v. der Aa, L. H, Laporte, W. Braspenning, J. C. Eekels en L. Clir. Kleyberg by het 17e Reg. Infanterie te Venlo; J. S. P. Léyten De vennootschap »W.*vi" d«ukt in ons blad tea dienste onzer lezers bare laatste volledige dieostregelieg a» voor de Lsj?cten Deo BoschWaaf wijk—KaatsheuvelTilburg. Wij kunnnu niet anders zeggen, dao dat wij en met ons eea groot deel van het publiek, er ten zeerste mede inge nomen zijn, dat deze vennootschap hare zaken met succes doorzet en uitbrel it. Wa«ncer In JaouaH de dtenst Waalwijk- Dongen weder wordt opgenomen, Is de geheele streek der Langstraat en daarmede een centrum der schoen- en lederindustrie van snelle en goedkoops verbindingen voorzien. Dat deze busdiensten aan handel en Indus rie dienstbaar ztjo, moge o.a. bic u t blijken. Een reiziger, w;lke te 10J5 v.m. te Waalwijk van Rotterdam aniveert, kan na zijn zaken afgedaan te hebben de bus nemen naar Tilburg te 12 30 n.m., te T lburg den trein naa» Rotterdam te 1.37 n.m. en arriveert ie 3.27 n.m. te Rotterdam. Zonder busdienst kan Rotterdam niet bereikt worden vóó 5 06. De twee uren. welke bierdoor uitgespaard worden, zijo juist de drukste winke!-u-ea in de stad en dus voor den persoon in kwestie van g»oot belang. Evenzoo richting den Bosch. Wij vertrouwen daarom, dat het pu bliek zooveel mogelijk zal medewerken om deze onderneming te steunen. Donderdagavond ten 7'/* uur zal la do groote zaal van do R.K. Werk liedenvereniging de 3e ontwikke- liogsavond plaats hebben. Ditmaal zal •ils spreker optreden de Eerw. heer A. v. Delft, kapelaan te Geldrop. Deze begaafde spreker, dichter van Saul'* Vei werping en Hlrtacua, heeft tot onderwerp gekozen >De bovennatuur lijke schoonheid in hei leven'. Wij maken onze lezers er op attent dat ook nlet-leden toegang hebben tegen betaling van 25 cent. Door de Waalwijksche Kegelclub zal een groot Wild-concou s worden toegeven op Zaterdag 16 en Zondag 17 December. Niet mluder dan 35 stuks wild, waaronder hazen, fazanten, konijnen enz. zijn beschikbaar gesteld, zoodat vele kegellicfucbbers kans bebben naar een prijs. In de parochiekerk van O.L.Vrouw werd van 8—10 December voor de ledeo der Meisjes-Congregatie een rtiduum gegeven door een pater Redemptorist. Een 14-tal meisjes deden bij deze ge legenheid haar opdracht als lid. De jongeheer P. Klerkx Chrzn. slaagde voor het diploma boekhouden Ver. van Leeraren. De Eerw. Zuster Adrielo, in de wereld m»j. Aotonia Leijteos, alhier, is in goeden welstand in de missie van Menado (Celebes) aangekomev. Maandagavond ten half zes had ia het Bondsgebouw de aanbesteding plaa's voor het amoveeren van de oude S'. janskerk. Door de aanwezigen werd het kerk bestuur erop gewezen dat de tijd waarin de kerk moet zijn afgebroken 10 weken veel tc kort is en indien daarvoor wat meer tijd wordt gegeven, men gaarne een vijf- zeshonderd gulden hooger zou inschrijven. Nadat het kerkbestuur hierover be raadslaagd had, deelde de ZecE*rw. heer Pasmoor mede, dat besloten was de afl iveriogstermijn te stellen op 15 deze eerste uitvoering viel niet de Aoril en dat de muren, welke de kerk minste ontstichting te constateeren, de Louw by het Bataljon Wielrijders te 's- Bosch. De uummers 10, 19, 20 en 21 zyn alsnog vrygesteld wegens broederdlenst. Maandag 11. liad te Tilburg eene alge- meene vergadering plaats van den Noordbra- bantschen Chr. Boerenbond. Nadat de Voorzitter allen een welkom heeft toegeroepen wflst hy in 't kort op het verloop der vorige algemeene vergadering, waarin het besluit genomen werd het voor stel inzake het overnemen van den borg tocht voor de scholen uit te stellen, waar door deze vergadering noodzakeiyk is moe ten belegd worden. Daarop stelde de voorzitter aan de orde punt 5 der agendaVoorstellen in verband met de aanvragen der Besturen der Land- bouwwiuterscholen te Breda, Hulst en Roo sendaal tot het overnemen van den borg tocht voor de credieten van de Coop. Cen trale Boerenleenbank, en wel het tweeledige voorstela. Het Hoofdbestuur van den N. C. B. stelt voor deze borgstelling te aanvaar denb. De tydeiyke contributietoeslag van 1.in zyn geheel te handhaven en hier van minstens de helft te bestemmen voor 't vormen van een reserve, ter geleideiyke ver mindering van het risico van dezen borg tocht. De ZeerEerw. heer W. van Kessel alge meen geesteiyk adviseur van den N. C. B., verdedigde uitvoerig de voorstellen van het hoofdbestuur. Dr. Nuyens uit Boxmeer verklaart zich principieel eu practisch tegenstander van 't plan en hy komt op tegen de kwalificatie van den hoofdadviseur in het Weekblad aan het adres der tegenstanders (teekenen van instemming). Spr. vraagt wat het Hoofd bestuur zal doen als een slecht gefinancieer- do suikerfabriek of een niet rendeerende ex- portslagery om subsidie komt vragen. Dat zyn toch ook zaken van algemeen belang. De hoofdadviseur ontkent het algemeen belang van deze zaken. De bevordering van het oiulerwys is echter wel een algemeen belang. Na urenlange debatten werd by stemming voorstel b. aangenomen waai'door het con tributie-bedrag wordt verhoogd met 50 cent per lid. Dit voorstel werd met overgroote meerderheid van stemmen en wel met 118 tegen 35 aangenomen. Het voorstel echter over het aanvaarden van den borgtocht door den N. C. B. werd verworpen met 119 voor en 94 stemmen voor en 94 stemmen tegen als hebbende niet ver kregen de vereischte 2/3 van de uitgebrachte stemmen. afsluiten met den K'oosterwert ook m jeun worden afgebroken. De aaobe«teding heeft nu Donderdag avond 14 December plaats. SPRANG—CAPELLE. Zooals onzen lezers weten is er over het wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Sprang, Vryhoeve-Cappel, en Capelle in de Tweede Kamer nogal wat te doen geweest. Waar een groot deel onzer lezers daarin zeer zeker belang stellen, zullen we de be handeling daarvan in de Kamer uitvoerig mededeelen, aan de hand der Stenografische Kamerverslagen. I. Vereeniging van de gemeenten Sprang, Capelle en Vrijhoeve-Capelle. De heer Schouten, voorzitter van de Com missie van Rapporteurs, brengt het volgen de Verslag uit Mynheer de Voorzitter! In handen der Commissie van Rapporteurs zyn gesteld de navolgende verzoekschriften I. een, van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michael", te Waalwyk. Adressanten verzoeken de Kamer in het wetsontwerp tot vereeniging van de ge meenten Sprang, Capelle en Vryhoeve-Ca pelle te willen doen opnemen een regeling omtrent de bydrage van pensioen, geiyk aan die, welke is opgenomen in de wet van 24 December 1921 (Staatsblad no. 1392) tot vereeniging van de gemeenten Waalwyk, Baardwyk en Besoyen. De Commissie van Rapporteurs heeft de eer, de Kamer voor te stellen, dit adres neder te leggen ter griffie, ter inzage van de leden II. een, van den raad der gemeente Vry hoeve-Capelle. Adressant verzoekt den datum van ver eeniging der gemeenten Sprang, Capelle en Vryhoeve-Capelle te willen vervroegen en vast te stellen op 1 Mei 1922, in stede van 1 Januari 1923; III. een, van H. J. Spierings e.a., allen niet te behandelen. De Commissie van Rapporteurs heeft de eer, de Kamer voor te stellen, deze adressen neder te leggen ter griffie, ter inzage van de leden. De Kamer vereenigt zich achtereenvolgens met de voorgestelde conelusiën. De algemeene beraadslaging wordt ge opend. De heer Zijlstra-Mynlieer de Voorzitter! Ik wil beginnen met te verklaren, dat ik, wegens de groote bezwaren die ik heb tegen dit wetsontwerp, er myn stem niet aan zal kunnen geven. Er zyn ten aanzien van deze samenvoeging groote bezwaren gerezen, in zonderheid in een van die drie gemeenten, en wel in de gemeente Sprang. Nu weet ik wel, dat in het Voorloopig Verslag als de meening van sommige leden weergegeven wordt, dat voor de vraag, of vereeniging van gemeenten weuscheiyk is, aan het oordeel van de Ingezetenen zelf geen beslissende be- teekenls kan worden toegekend. Maar het komt niy voor, dat die meeuing niet alt yd Juist kan zyn en vooral, wanneer er sprake is van een algemeen verzet, ge loof ik, dat er reden is, zich wel tienmaal te bedenken vóór men tot samenvoeging overgaat. Ik vind het altyd van groote be- teekenls, wanneer er by het volk en by een gemeente nog belangstelling bestant voor de eigen zelfstandigheid. Er is op het verzet, dat in Sprang togen die samenvoeging is gerezen, in liet. Voor loopig Verslag gewezen. Eu nu heeft men Zyn Excellentie den Minister van Blnnen- lnndsche Zaken verwezen naar zyn uitspraak in de Eerste Kamer, waarin hy zelde: „Als de aandrang tot samenvoeging van gemeenten uit de bevolking zelf komt en door het provinciaal bestuur wordt gedeeld, ligt het op den weg der Regeering daar niet tegen in te gaan, maar integendeel die iyn te volgen". Men heeft eenigermate ten onrechte, dat geef ik toe, naar die uitspraak verwezen, en de Minister heeft daarop ten antwoord gegeven, dat men die uitspraak niet mag omkeeren en er niet de beteekenis aan mag hechten, dat de Regeering alleen dan tot vereeniging zou mogen overgaan, wanneer het initiatief daartoe van de ingezetenen zelf uitgaat. Hier is echter slechts sprake van tweeër lei geval. Het eerste geval is dit: in de Eerste Kamer zegt de Minister: als er een groote groep van ingezetenen is, die om sa menvoeging vrnagt, waarom zou ik er my dan tegen verzetten? Het tweede gevol is, dat die samenvoeging niet gevraagd wordt, maar dat men die toch opdringt, of zoo al niet opdringt, dan toch bewerkstelligt. Er is echter een derde geval, waarop in het Voorloopig Verslag gewezen wordt. En dat is het geval, dat er een krachtig, alge meen verzet is van de ingezetenen tegen de samenvoeging. Het komt my voor, dat men daarmede rekening moet houden, tenzy er natuuriyk heel belangi-yke argumenten voor de samenvoeging zyn, en men er, in weerwil van dat verzet, toch toe overgaat. Ik wil dus even de argumenten, die in de stukken voor deze samenvoeging genoemd zyn, be zien. Er ligt hy de stukken een verklaring van het gemeentebestuur van Vryhoeven-Capelle, de gemeente waarvan het initiatief tot deze samenvoeging uitgaat. Het is een zeer ver- diensteiyk stuk, waarin de groote beteeke nis van de vereeniging der gemeenten Vry hoeven-Capelle, Capelle en Sprang wordt uiteengezet. Daar worden tal van argumenten gegeven, waaruit biykt, dat men gemeenten heeft van ongeveer denzelfden nafd, dat de bevolking hetzelfde karakter heeft en dat er ook wat het kerkeiyke betreft, geen bezwaren kun nen ryzen. Dit schynt, naar verder uit de stukken gebleken is, niet zonder eenigen grand te zyn, aangezien er in Capelle wel verzet is gerezen, maar toch niet zoo sterk, daar men in Capelle alleen zei: wy willen liefst zelf standig biyven, maar als het niet anders kan, goed, dan zullen wy meegaan. Maar wat biykt nu? Al de argumenten, die daar opgenoemd worden, gelden alleen voor Vryhoeven-Capelle en Capelle en nim mer voor Sprang. Wanneer gezegd wordt, dat die verschil lende gemeenten overeenkomstige belangen bebben, dan kan het bestuur der gemeente Sprang er zeer te recht op wyzen, dat dit voor zyn gemeente niet het geval is. Trou wens in het goed geargumenteerde stuk van Vryhoeven-Capelle komt geen enkel argu ment voor, dat eenlgszins gelden kan voor de samenvoeging van Sprang met die ge meente. Ik wil dus nog daar laten, dat men Vry hoeven-Capelle en Capelle by elkaar wil voegen, maar ik zie geen enkel argument van beteekenis om ook Sprang daarby te nemen. Ja, Mynlieer de Voorzitter, er zyn toch twee argumenten. Het eerste is dat VryhoevenCnpelle en Sprang dezelfde boe renleenbank hebben. Maar daarmede zit het zoo, dat Vryhoeven-Capelle de boeren en Sprang de leenbank heeft. Men denkt liier- l>y aan het bekende grapje, dat men twee menschen heeft, die te zamen millionnair zynde een heeft bet millioen en de ander het air. Hier zou dus voor Sprang een argument

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5