Adverteert is dit blad. AUTO-BUS-DIENST 's-Bosch- Waalwijk v.v. AUTO-BUS-DIENST Waalwijk-Tilburg Ingezonden Stukken. Mieuws uit fieusden. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. COMMANDITAIRE VENNOOTSCHAP „WAVI"7 - WAALWIJK Oienstregedircg Slaande 15 Oeeember 1929. - Dl 50 cent per rit. Heusden, 12 Dec. 1922. De fanfare „De H. Familie", nog opgericht door den Hoogeerw. Heer Deken Beijnen, werd voor een jaar of vier door een samenwerking van on gunstige omstandigheden (mobilisatie) ontbonden. Thans schijnt er weer een poging te worden aangewend tot recon structie en te hopen is, dat zij weer tot vroeger bloei gerake. Naar men ons mededeelt, heeft zich ter elfder ure één sollicitant opge daan voor de betrekking van leeraar in Nederlandsch en rekenen aan de Teekenschool, wat niet getuigt,' van veel animo. De tooneelver. Kunst en Vermaak, onvermoeid als ze is, hoopt den 2en Kerstdag wederom voor 't voetlicht te komen. Ditmaal in het komische genre. De tram krijgt ook hier weer een concurrent bij, daar van 11 Dec. af een geregelde auto-dienst van hier zich belast met het vervoer van goederen naar 's-Bosch (vise-versa). (Buiten verantwoordelijkheid der Red Informeert U eens naar den prijs eener advertentie in „Het Kerkklokje". Deze is zeer laag voor een abonne- ments-advertentie van 1 jaar. Men heeft reeds vakjes van f 12.50 en f25 voor een geheel jaar. De gewone regelprijs is 10 cent. De Administratie. Met Kerstmis komt bij genoegzame deelname een afzonderlijke advertentie^ omslag. 922 Vertrek 's-Bosch Vischmarkt Station Aankomst Waalwijk Markt 8.— v.m. 8.10 v.m. 8.55 v m. 9.50 v.m. 10.— v.m. 10.45 v.m. 1.35 n.m. 1.45 n.m 2.30 n.m. 3.30 n.m. 3 40 n.m. 4.25 n.m 7 n.m 7.10 n.m 7.55 n.m 5 45 n.m. 11.30 n.m. Vertrek Waalwijk Markt Aankomst 's-Bosch Station 8.50 v.m. 9.35 v.m. 11.45 v m. 12.30 n.m. 1.15 n.m. 2.45 n.m. 3.30 n.m. 6.25 n.m. 7.10 n.m. n.m. n.m. n.m. n.m. 9.15 n.m. Niet op Zon- en Feestdagen. De bussen Ioopen R™ I. U,ni.'orm tarief voor eind- als tusschenliggende plaatsen50 Cent Der s Bosch op tre.naanslutbngen en wachten aldaar op aankomende correspondeerde Plaatsbespreking: HOTEL VAN ESCH, Vischmarkt. Telef. 567. - CAFÉ WILHELMINA Vertrek Waalwijk Markt Vertrek Kaatsheuvel Aankomst Tilburg Station Riche 7 a 8.v.m. 8.15 v.m, 8.50 v.m. 9.v.m. 12.30 n.m. 12.45 n.m. 1 20 n.m. 1.30 n.m. treinen. Koningsplein. Telef. 180. q^-o penot 5 n.m. 5.15 n.m. 5 50 n.m. 6.- n.m Vertrek Tilburg Biche Station Vertrek Kaatsheuvel Aankomst Waalwijk 7 b 9.15 v.m 9.30 v.m. 10.05 v m. 10.20 r.m 8b 1.45 n.m. 2.n.m. 2.35 n.m. 2 50 n.m. Plaatsbespreking: HOTEL RICHE. Heuvel. Telef. 491 en andere café's langs de reisroute. 9b 6 50 n.m. 7.10 n m. 7.45 n m. 8.n.m. ct Vertrek Waalwijk Markt Station Aankomst Kaatsheuvel Vertrek Kaatsheuvel Aankomst Waalwijk Station i> m Markt 8.25 v m. 8 30 v.m. 9v.m. 10 35 v.m. 10.45 v.m. 11 05 v m. 1.25 n.m. 1.45 n.m. 5.15 n.m. 5.25 n.m. 5 45 n.m. 8.n.m. 8.20 n.m. :i v.v. 9 45 v.m 10 15 v.m. 10.20 v.m. 11.10 v.m. 11 40 v.m 1.50 n m. 2.20 n.m. 2.25 n.m. 6.— n.m. 6 20 n.m. 6.25 n.m. 8.20 n.m. 8.40 n.m. Plaatsbespreking: HOTEL SNOEREN Telef 23 Verkoop-bureau voor plaatskaarten Waalwijk, Grootes.raat 125. Telef. 1,6. - Kantoor Directie w a a 1 w ij k, Grootestraat 156, Telef. 152. DE DIRECTIE. kmilieu zyn om samenvoeging te vragen, maar Sprang doet dit niet. Eu dau is er het argument van de Gede puteerde Staten van Noordbrabant, die zeg gen: Sprang moet ergens worden Ingevoegd, en waurbü zouden wty haar anders kunnen voegen Maar Sprang wenscht nergens bijgevoegd te worden en dus behoeft die vraag ook niet gesteld te worden. Dat is dus geen argu ment. Maar liet bewijst wel de mentaliteit, die in de lantste tijden in sommige besturen heerscht om, koste wat het kost, toch altijd maar op samenvoeging van de gemeenten aan te dringen en dan heeft men daarvoor de algeineene argumenten. De opdrijving van salarissen is zeker een argument, maar die veroorzaakt men zelf. Dan verminde ring van administratieve latsen, meerdere bekwaamheid 0111 zich aan de sociale taak te wijden, enz. Maar ik geloof, dat de Minis ter van Binnenlandsche Zaken die algemee- 11e argumenten niet aanvaardt in de eerste plaats, omdat hy zich op liet standpunt stelt, dat men elk geval op zich zelf moet bezien. En dat doende, constateer ik, dat er geen enkel goed argument is aangevoerd waarom Sprang zou worden gevoegd bij Vrijhoeven- Capelle en Capelle en verder, dat er een algemeen verzet is in de gemeente Sprang tegen deze samenvoeging, waarom ik geloof, dat men daartoe niet moet overgaan. Het is daarom, dat ik mij tegen deze samenvoe ging wensch te verzetten en niet met dit wetsontwerp zal kunnen medegaan. De heer BeunierMijnheer de Voorzitter! Ik wensch iets te zeggen over den vorm van dit wetsontwerp en andere soortgelijke wetsontwerpen, die betrekking hebben op de vereeniging van gemeenten. Het is langza merhand duidelijk geworden, dat wetsont werpen tot vereeniging van gemeenten, meer dan andere soorten ontwerpen, uitmunten door slordigheid. Zij vertoonen een verschei denheid van schrijfwijze, die aan het won derbaarlijke grenst. De taalfouten zijn bijna zoo menigvuldig als de zandkorrels van het Scheveningsche strand. Dit alles is toch waarlyk niet uoodig. Men kan een bepaald ontwerp nemen, dit door deskundigen doen corrigeereu en verder ten voorbeeld doen strekken van later in te dienen ontwerpen van wet. De wetsontwerpen worden voorbereid ter griffie van de Provinciale Staten van een bepaalde provincie. Wanneer men zich daar eenige verscheidenheid veroorlooft, kan hot Departement van Binnenlandsche Zaken zich er toe bepalen die verscheidenheid te doen oplossen in een hoogere eenheid. Zooals het nu gaat, kan het, naar het mij wil voorkomen niet langer. I11 het Voorloopig Verslag betreffende het ontwerp van wet tot vereeniging van de ge meenten Sprang, Capelle en Vrijhoeven-Ca- pelle is een uitvoerige lijst gegeven van on nauwkeurigheden. van fouten van verschil lende soort, die in deze stukken voorkomen. De Regeering heeft over deze fouten haar leedwezen uitgedrukt en deze betuiging van leedwezen is tevens vergezeld gegaan van een Nota van Wijziging. Die Nota van Wijzi gingen is verwerkt in een gewijzigd ont werp van wet, maar nu is de redactie van artikel 11 in het gewijzigde ontwerp van wet weer anders dan in de Nota van Wijzigin gen staat. Mijnheer de Voorzitter, ik erken, dat het geen gewichtig punt is. Het betreft de vraag moet het een hoofdletter of een kleine letter zijn? Het teekent echter de manier, waarop deze zaken behandeld worden. Al geef ik dus toe, dat deze zaken tot op zekere hoogte niet gewichtig zijn, is er toch een reden, waarom ik mij veroorloof er op te wijzen. Voor de economische reconstructie van Europa is het van geen bcteekenis of derge lijke slordigheden in de wetsontwerpen voor komen, maar het is toch wel van eenig be lang. De slordigheden worden gevolgd door een willekeur, die bedenkelijk is. Ik veroorloof mij even te verwijzen naar hetgeen gebeurd is bij het ontwerp van wet tot vereniging van de gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besomen. In dat wetsontwerp kwamen ook eenige misstellingen voor. In het Voorloopig Verslag werd op die misstel lingen gewezen. Zooals vanzelf spreekt en te doen behoorlijk is, betuigde de Regeering haar leedwezen over de misstellingen, maar bij de samenstelling van het gewijzigd ont werp van wet werden de verbeteringen ver geten. Wij kregen een gewijzigd ontwerp van wet met nog meer slordigheden. Nadat dit ontwerp van wet de beide Kamers der Sta- ten-Generaal had doorloopen, is het als wet in het Staatsblad verschenen. Het staat daarin echter niet, zooals het hier is aange nomen, maar met verbeteringen. Mijnheer de Voorzitter, ik zeg nog eens heel belangrijk is dit niet, maar ik wensch zoo iets niet, want wat bij de eene gelegen heid geschiedt om een zoogenaamde misstel ling in orde te brengen, geschiedt bij een andere gelegenheid om een cijfer, dat niet juist was gezet, te verbeteren of om de be doeling van den wetgever op een of ander punt duidelijker tot uiting te doen komen! Deze slordigheid heeft by de wetsont werpen, die wy nu voor ons hebben, weer de aandacht getrokken. Er is een wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Waalre en Aalst. Evenals ieder ontwerp van wet, is ook dit voorzien van een Memorie van Toe lichting. Echter is deze Memorie van Toe lichting er niet een, die licht verspreidt, doch integendeel duisternis brengt. Daarin wordt gezegd: „Ten aanzien der voorgestelde ver eeniging kan worden herhauld wat in de toelichting by de wet tot vereeni ging der gemeenten Veldhoven c.a., Zeels en Oerle (Staatsblad 034 van 1921) geschreven werd". Mynheer de Voorzitter! In de eerste plaats kennen wy geen toelichting by een wet. wy hebben wel toelichtingen by een wetsontwerp. Het Staatsblad G54 van 1921 bevat echter geen wet tot vereeniging van de gemeenten Veldhoven c.a. Zeelst en Oerle. Die genoemde wet spreekt over nadere verhooging van het maximum van het ren- telooze voorschot uit 's Ryks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploita tie brengen van spoorweglynen van IJzen- dyke over Sas van Gent naar Drie Schou wen, van Hoofdplaat naar Pyramide, van Philippine over Terneuzen naar Zaamslag en van Sas van Geut naar de Belgische grens in de richting van Selzaete. Dat Is dus heel iets anders! Wanneer aan de Regeering gevraagd wordt: hebt ge niet ontdekt, dat er eenige fouten in het ontwerp staan, dan is het ant woordde misstellingen worden betreurd. Het zou daarmede dan eens uit moeten z.yn, maar voortdurend ziet men misstellingen. De Minister, die het voorrecht heeft deze wetsontwerpen hier te verdedigen, begrijpt, dat ik hem daarvan niet een grief maak; hy is by plaatsvervanging hier aanwezig om de verdediging te voeren. Ik wil verder gaan. Indien de Minister van Binnenlandsche Zaken hier aanwezig was, ter verdediging van het wetsontwerp, dan zou ik ook dien er geen grief van maken. Ik ga nog verder; ik maak er zelfs geen grief van aan de amb tenaren van het Departement, want dat zy'n de verdiensteiykste ambtenaren, die zich denken laten. Dat is altyd zoo. Ik heb nooit anders bygewoond dan dat, wanneer in de Kamer iemand zich veroorloofde een opmer king te maken over Iets dat niet goed ge daan was door een Departement, de Minis ter opstond en verklaarde, dat het in dit geval juist een verdienstelijk ambtenaar be trof. I11 1930 heeft deze Kamer behandeld het wetsontwerp tot goedkeuring van den ver koop van het gebouw Het Arsenaal te Am sterdam. Toen bleek, dat, ik zal niet zeggen opzetteiyk, maar dan toch door verregaan de slordigheid, onjuiste inlichtingen aan de Kamer waren verstrekt, In zoodanige mate, dat het ergeriyk was. Destyds was de lieei- de Stuers lid van deze Kamer. Hy was niet erg gemakkelyk en hy heeft zich toen critiek op dat wetsontwerp veroorloofd. Ik meen, dat de uitdrukking „bureaucratisch idio tisme" een van de zachtste was, die by die gelegenheid door hem zyn gebezigd. Iiy werd daarvoor dan ook tot de orde geroepen. Toen kwam de Minister van Oorlog verkla ren, dat er van misleiding geen sprake was, maar dat nu juist die Inlichtingen waren verstrekt door een van onze meest verdien- steiyke officieren. Dat gebeurde des Vrij dags en toen des Dinsdags de discussie werd voortgezet, kwam de Minister van Financiën, die ook by het wetsontwerp betrokken was, verklaren, dat die pasasge niet van het De partement van Oorlog afkomstig was, maar dat zy gefabriceerd was op het Departe ment van Financiën. Niettemin, er was ver klaard dat een van de meest verdiens tel yke officieren het stuk liad samengesteld. Indien ik zeide, dat ten aanzien van deze ontwerpen de schuld lag by de ambtenaren van het Departement, dan zou ik hooren, dat dit onmogeiyk kon, omdat het natuur- iyk de meest verdiensteiyke ambtenaren waren. Ik zal dan ook niets anders doen dan den Minister in overweging geven om eens na te gaan, of het niet mogeiyk is, dat dan de correctie van zulke wetsontwerpen wordt opgedragen niet aan een geweldig verdien- stoiyk ambtenaar, maar »>yv. aan een ge wonen klerk met eenige ontwikkeling en middelmatige nauwgezetheid. (Wordt vervolgd). tuoele schuld. Viugers afgezaagd Donderdagmiddag had de timmermans baas W. van R., te Halfweg 't ongeluk met de inwerking zynde cirkelzaag in aanraking te komen, met het vreeseiyk gevolg dat hem 3 vangers van de rechterhand werden afge sneden. Droevig ongeluk Zaterdagavond omstreeks halftien is op den Haagweg een ernstig ongeluk gebeurd. Twee personen, man en vrouw, H. v. d. L. en A. P. de W., die een handwagen voort duwden, liepen in de richting van den Haag. Uit de richting Delft kwam een taxi van de Hoogsche Auto Taxi-onderneming, welke lien achterop reed. Beiden werden aangereden, met het gc- volg, dat zoowel de man als de vrouw over den weg werden geslingerd. De man werd in het gelaat gewond en in wendig gekneusd. De vrouw kwam onder de auto terecht en raakte met haar borst be klemd onder do vooras. Op het hevig gegil kwam spoedig liulp van in de nabyheid zynde personen. Dezen heb ben de auto gelicht en de vrouw er onderuit geholpen. De toestand van de vrouw was van zoo ernstigen aard, dat zy in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Met de gemeen- teiyke ziekenauto is zy naar den Haag ver voerd. Het geval is des te erger, daar het echtpaar binnen enkele weken hun eerste kind verwachtte. De politie te ltyswyk stelt i een onderzoek in naar de oorzaak en even- DUSSEN, December 1922. Nogmaals vraag ik U Mynheer de Redac teur. als Opmerker een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad, hij voorbaat inyn oprech ten dank. In Uw blad van Woensdag 6 Dec. no. 97 was een ingezonden stukje geplaatst, onder- teekend door Kees, over het goede beleid der Fanfare Wilhelmina te Dussen. Inzender dezes, zet nogmaals uiteen hoe feestoiyk (zonder stemming) het 25-jarig bestaan van genoemd gezelschap is gevierd. Maarook nogmaals komt nu ^-eer de Opmerker terug, zooals de vorige keer, over het nleuwsberichtje uit Dussen. Die Kees (en consorten) kan dan z'n beste beentje zoo hard voorbrengen als hy wil, dan toch blyft de Opmerker by zyn principe, door te zeggen, dat er den huldigen dag van het 25-jarlg bestaan, ook nog steeds wan klanken gemaakt zyn, door diverse Be- stuurs- en actieve leden der Fanfare Wilhel mina. E11 al beweert die Kees dan by hoog en by laag, dat er geen andere personen zullen presldeeren, zegt Opmerker dat de thans heerschende Bestuursleden niet de ge- wenschte zyn in het belang der zaak. Ook maakt die Kees, de schryver van bet stukje Opmerker uit, voor een kribbenbyter, inanr vergeet daaraan toe te voegen, dat die Kees de grootste kribbenbijter is, immers heeft hy zelf zoo hard gebeten, dat hy er den onder-directeur, ja zelfs werkende leden afgebeten heeft. Ook schryft liy iets van een donkeren kant, dat daar Opmerker nog wel meer over zal schi-yven, maar dat kan ook niet anders, daar is aan genoemd gezelschap haast geen lichte kant meer te bespeuren, degenen die nog aan de liclitzyde meenen te staan, moe ten weldra verdwyneu. Verder zegt die Kees dat de werkende leden biy mogen zyn, dat hunnen ouden Directeur weer in hun midden is; door ge noemden Directeur is het de laatste drie maanden op een heel wat beter peil geko men, beweert die Kees, maardie Directeur heeft toch in de 25 jaren, maar een half jaar geschitterd door afwezigheid. Want geachte leden der Fanfare, wie zal nu ten slotte de kastanjes uit het vuur ha len. Niemand We moeten *n degeiyker, krachtiger Be stuur hebben, 't Bestuur der Fanfare (het moge goede menschen zyn), doch om zulk een Vereeniging steeds tot meer bloei te brengen, worden naar myn heel bescheiden meeuiiig vereischt, menschen Up to date muzikaal, die wat de Fanfare presteert ook naar buiten weten te brengen en dan wat voornameiyk het geval hier Is, dat die men schen veel te conservatief zyn, men moet om in de ry te biyven met zyn tyd mee. Dat dit niet alleen myn gevoelen is, Be stuursleden van de Fanfare „Wilhelmina" moge de aanstaande stemming uitwyzen. OPMERKER II. WAALWIJK. Burgerlyke Stand over de maand November. OeborcnJohanna Maria, d. v. Adrianus Johannes van der Mooren en Henrica Maria Verschuren. Wilhelmina Francisca, d. v. V ilhelmus van Boekei en Jacoba Catharina Pennings. Maria Jacoba d. v. Lambertus v. den Broek en Elisabeth Hendrlca van Dis seldorp; Johannes Jacobus, z. v. Pieter Wil lem van den Hoek en Johanna Maria van Kuik. Wilhelmus Cornells, z. v. Cornelis Herman en Huberdlna Petronella Bossers. Petrus Autonlus, z. v. Hendrikus van En gelen en Ida Maria van den Houdt. Marti- nus Jacobus, z. v. Martinus van Delft en Hendrika van der Aa. Wilhelmus Adrianus, z. v. Johannes Franciscus Cornelis Maria Marks en Gerdina Jacoba Maria Brokken. Maria Antonia, d. v. Cornelis Adrianus Klerks en Catharina Hendrika Heymans. Pieter Marinus, z. v. Hendrik Molegraaf en Antonia Gouda. Antonia, d. v. Antonius van Delft en Maria Lena Jiigers. Hendrikus Johannes, z.v. Adrianus Hermanus Cornelis Verwiel en Catharina Maria Antonia Akker mans; Gerardus, z. v. Hendrikus Adrianus van Disseldorp en Johanna de Nys. Johan nes Petrus Antonius, z. v. Lambertus Fran ciscus Rombouts en Theodora Antonia Jo hanna Govaars. Cornelis Marinus, z. v. Cor nelius Wilhelmus Leltz en Jacoba Maria v. de Leur. Maria Johanna, d. v. Hendrikus Theodorus Verhoeven en Catharina Adrin- na Maria van Brunschot. Maria Antonetta' d. v. Johannes Adrianus Verhoeven en Cor nelia Klerks; Helena Antoinetta Maria, d. v. Joannes Cornelius Westenburger en Mar tina Cornelia Pyneuburg. Aleida Geertrui- da, d. v. Cornelis Peter van Brunschot en Gerarda Johanna Hulsman. Overleden. Johanna Huiberdiua Verhuist, 10 jaar. Hendrika de Folter, eclitg. van Cor nelius Adrianus Smolders 35 j. Adriana Catlialina Nieuwenhuizen, echtg. van Kor- nelis Bel 73 jaar. Willem van der Wiel, wednr. van Wilhelmina van den Heuvel 04 jaar. Gysberdina de Hart, echtg. van Plii- lippus Hubertus van Eeten 45 jaar. Helena Antoinetta Maria Westenburger 2 dagen. Gehuwd. Wilhelmus Johannes Mosselveld 25 jaar en Allegonda Frederica van Veld hoven 20 jaar. Johannes Cornelis Pullens 32 jaar en Adriana Maria Strikkers 27 j. Simon .Tohan IJpelaar 27 jaar en Adriana Maria Kroot 28 jaar. Antonie Bonis 33 j. en Anna Dina Kuysteu 33 j. Wilhelmus Hen- ricus Damen 22 j. en Maria Lammers 20 j. Leonardus Ferdinand de Rooy 27 jaar en Petronella Verstynen 29 j. Martinus Johan nes Trommels 20 j. en Cornelia Wilhelmina van Bladel 28 j. Cornelis Johannes Vermeer 20 jaar en Anna Maria van den Broek 25 j. M y hebben eenige woorden eu passages moeten schrappen als zynde te persooniyk. RED. 210.50 v.m. 211.v m 211.45 v.m. 212.50 n.m. 1.n m. 1.45 n.m n.m. n.m. 8fl 9fl On Znn- en RppCtrl O dnn

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6