ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Gemengd Nieuws. Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. Nieuws uit Kaatsheuvel Loon-op-Zand. I. Werkeloosheidsuitkeering. Hieronder begrepen subsidiBn aan de kassen en toeslag op de contributies. Ten laste der gemeente f Ten laste van de kassen f 46.586 45 Samen f 46.586.45 U. Steunuitkeering. Ten laste der gemeente f 18 665.15 Ten last van het Rijk f 18.200.— Samen f 36.865.15 111. Wachtgeld Ten laste der gemeente f Ten laste van het Rijk f Ten*laste van de werkg. f 591.79 Samen f fC 591.79 Bijdrage der~gemeente in wachtgeld regeling te Waalwijk getroffen. IV. Werkverschaffing. Ten^laste der*gemeente f Ten^ laste van]hetIRijk f Samen f (Schoenindustrie). Wij lezen in de Tilburgsche Courant Blijkens een annonce in ons nummer van 1.1. Zaterdag en"in de andere Til burgsche bladen, zal de auto-Bus dienst tusschen£Waalwijk en onze-ge meente met ingang van a.s. Vrijdag 15 Dec. toch nog tot stand komen, niettegenstaande de bezwaren die in den weg stonden en waarvan wij voor enkele dagen geleden in een artikel gewaagden n.l, de miserabele toestand waarin de weg verkeert. De commanditaire vennootschap „W.A.V.l." die dezen dienst exploiteert heoft er, zooals zij zich uitdrukte, maar een^wagen aan gewaagd. We kunnen niet anders dan dit loffelijk initiatief toejuichen al blijft de dienst dan ook beperkt tot enkele ritten per dag op en neer van dezen enkelen wagen. Dit flinke ingrijpen der „W.A.V.I." mag voor onze Tilburgers '(speciaal onze .winkeliers), die belang hebben bij goedejverbindingen met.omliggende gemeenten, evenwel geen aanleiding. zijn2om*nu bij dejpakken te|gaan neer zitten en nu maar geen verdere aan dacht te schenken aan de]slechte wegen die ons met de omliggende gemeenten verbinden. Speciaal de erbarmelijke toestand waarin de weg Tilburg-Waal- wijk verkeert. Onze verbinding met Waalwijk blijft ook^thans nog slechter als b.v. Waal wijk—Den Bosch, en de voordeelen die hierdoor Den Bosch heeft boven onze gemeente zijn vooral in de St. Nico- laasdagen aan het lichLgekomen, toen op het traject Waalwijk—'s-Bosch met bedoelde autobussen circa 2000 per sonen zijn vervoerd geworden. Zulke cijfers spreken voor 'Zichtzelf en het behoeft wel geen betoog dat wij hier leelijk achter 't net gevischt hebben. Hier moet ten spoedigste worden ingegrepen, om in dezen toestand ver betering te krijgen. Wij wezen daar in ons le artikel „een stadsbelang" reeds op en vroe gen of hier weer niet enkele winkeliers waren die de hartden aan den ploeg konden slaan. Het groote belang dat hierdoor gediend zou worden is blijk baar niet diep ingedrongen bij allen, maar die het belang inzagen, stelden dat dan ook op een hoogen prijs, wat blijkt uit het feit, dat van zekere zijde ons fl 1000 (zegge en schrijve duizend gulden) beschikbaar werd gesteld voor het voeren van een eventueele actie. Ons werd die mededeeling gedaan omdat wij in ons vorig artikel onze bemiddeling aanboden. Van die zijde wordt het groote be lang dus wel hoog geschat en zou den er dan geen te vinden zijn, die door hun woord of hun pen of door de mdssa (waarmee ik b.v. beoog een wegenvereeniging") de actie zouden willen steunen. Qeen tijd leent zich beter tot wegen verbetering als de tegenwoordige in dien men bedenkt dat daardoor weer vele werkloozen productief werk kan- nen verrichtenvoorwaar een factor die hoog moet worden aangeslagen. Laten diverse belanghebbenden dus eens samenspannen en hier komen tot iets nuttigs. Laat hen. die getoond hebben voor deze belangen veel over te hebben, niet alleen staan in hun actie, doch steunt hun door uwe adhaesie daaraan te betuigen, Wij zullen die graag in ontvangst nemen en zoo belanghebbenden bij elkaar brengen. Katholieke Landgenooten. Na ecu geweldigen strijd van ruim 'n halve eeuw ia de wensch en.de bede van de Doorluchtige Bisschoppen, alt- gedrukt in het Mandement van 1868, vervuldGij zult (aldus het Mande* ment) ook niet nalaten Uwe vurigste gebeden met de onze te vereenigen, opdat de Heer onze pogingen ter ver betering in den toestand van het onderwijs gelieve te zegenen en den Katholiek de gelegenheid worde vergund, om in de opvoeding zijner hinderen volgens den geest en de voorschriften van uijn H. Geloof te kunnen voor tien Immers door de Wet op bet Lager Onderwijs 1920 Is de grootste geldelijke zorg voor de Katholieke scholen van Lager Onderwijs ons van de schouders genomen, terwijl de verschillende wet ten op Voorbereidend Hooger-, Middel- baar- en Nijverheidsonderwijs de hoog- noodige oprichting van dusdanige Katholieke scholen belangrijk hebben vergemakkelijkt. Met dankbaarheid jegens den goeden God voor zijn zichtbaren zegen, zien wij allerwegen de Katholieke Scholen voor lager onderwijs, in al zijn ge ledingen verrijzen en ook de Lycea, Gymnasia, Hoogere Burgerscholen, Handelsscholen, Nijverheidsscholen enz. zijn of worden in zoo groote getale opgericht, dat een goed deel van ons Katholiek volk in de gelegenheid ge steld is of zal komen, Katholiek onder wijs, dat boven het lager uitgaat, te genieten. Is aldus de groei en bloei van het Katholiek Onderwijs in hooge mate verblijdend, het vormen van uitstekend Katholieke leerkrachten voor Katho lieken is een zaak, die voortdurend de aandacht vraagt en met den dag meer zorg elscht. Het kan niet ontkend worden, dat, toen de R. K. Leergangen de opleidiog van dergelijke bevoegde leerkrachten ter hand namen, een daad van vér strekkende gevolgen voor het Katholiek ondprwtys gesteld werd. Dankbaar herinneren wij ons, dat tien jaar geleden bet Doorluchtig Episcopaat van Nederland zijn hooge goedkeuring aan de oprichting der R. K. Leergangen hechtte en deze onder Zijn krachtige bescherming nam. Het strekt ons dan ook tot bijzondere voldoening te mogen vaststellen, dat de R. K. Leergangen zich breed ont plooiden en een belangrijken stoot aan de ontwikkeling van ons volk in Katho lieken geest hebben gegeven. Katholieke Middelbare scholen en Gymnasia zijn onmogelijk, indien wij niet over een voldoend aantal Katho lieke leeraren kannen beschikken met wettelijke onderwijsbevoegdheid. Ook onze Katholieke Kweekscholen van onderwijzers en onderwijzeressen heb ben geheel bijzonder belang bij het bezit van leerkrachten met middelbare bevoegdheid. De groote plaats, die de R. K. Leer gangen in de organisatie van ons Bij zonder Onderwijs innemen, blijkt klaar ult~faet steeds aangroeiend getal stu denten, dat de vijfhonderd reeds ver hseft overschreden, terwijl een steeds .nggend aantal akten en diploma's te boeken valt. Vorderde echter deze gewichtige Stichting reeds uit haren aard belang rijke offers: de droeve en onbereken bare tijdsomstandigheden waren oor- z vak, dat de Inkomsten geen gelijken t ed konden honden met de uitgaven, t lfs ondanks de groote en hoogelijk te waardeeren bijdragen van Rijk, Provincies en Gemeenten, waardoor ook van de zijde van het Burgerlijk Gezag het belang dezer Instelling op sprekende wijze werd erkend. De finan- cieele toestand van de R.K. Leergangen is thans zoodanig, dat de noodzakelijke afschrijvingen niet kunnen plaats heb ban, terwijl nog een aanzienlijke crisis- schuld op de stichting drnkt. Daaren boven kan onmogelijk langer worden gewacht om tot de oprichting van een eigen gebouw over te gaan. Het Curatorium ziet zich daarom verplicht, een beroep te doen op Katholiek Nederland, niet het minst op de Besturen onzer Katholieke scholen "an allerlei aard, om aan deze instelling, die voor de volledige ontwikkeling van o as Katholiek volk zoo hoogst gewlcht'g ts, geldelijkno en stoffolijken steun te willen geven. Immers het gevaar ls niet denkbeeldig, dat zonder overvloedigen «deun van alle zijden, de R. K. Leer gangen hun gezegend werk niet in vollen omvang kunnen voortzetten, ja zelfs genoodzaakt zouden worden de moest noodzakelijke cursussen op te haffen. Daarmede zou aan de ontwik keling en wetenschappelijke opleiding can ons Katholiek volk groote schade worden toegebracht, terwijl het bezetten onzer inrichtingen met Katholieke leer krachten en het oprichten van nieuwe cholen tevens vrijwel onmogelijk zou worden. Overtuigd van het hooge belang, dat bij het voortbestaan en den bloei dezer noodzakelijke Stichting betrokken is, wendt het Curatorium zich vol ver trouwen tot Katholiek Nederland, opdat dit hetzfy door giften ineens, hetzi] door jaatltjksche bildragen het voortbestaan der R. K. Leergangen helpe verzekeren. Mogen de Katholieken van Nederland in edelmoedige offervaardigheid mede werken om ook dit deel van ons bij zonder onderwijs In stand te houden en tot bloei te brengen, dan sullen onder den zegen van den goeden God de R. K. Leergangen de rijkste vruch ten blijven opleveren voor de Neder- landscbe Kerkprovincie. Het Curatorium der R K. Leergangen, Mr. A. I. M, J. Baron van Wisbergen. Utrecht, Voorzitter Ir. M. C. E. Bongaerts, Den Haag, Onder- Voorzitter en Penningmeester Dr. P. G. H. Dirckx, R. K. Pr., Bavel (N.-Br.) Dr. P. J. M. van Gils, R. K. Pr., Roermond. Mr. R. Bi Ledeboer, Den Haag. G.C. van Noort, R.K. Pr„ Amsterdam. Prof. Dr. Th. H. van Opptnraay, R. K. Pr., Djlebe»geo Mr. Dr. W. G. .A. van Soosbeeck Breda Prof. G. J. van Swaay, Nijmegen. Drs. J. Verhoeven, R. K Pr., Tilburg, Mr. Dr. F. Vonk de Both, Tilburg, Mr. B. J. M. van Spaendonck, Tilburg, Secretaris Bijdragen te zenden aan den heer Ir. M. C. E. Bongaerts, Juliana van Stolberglaaa 42, Den Haag, Postreke ning No. 3508. Bovenstaande oproep wordt in de milddadigheid der Katholieken van Nederland dringend aanbevolen. Namens het Doorluchtig Episcopaat De Aartsbisschop van Utrecht. f H. VAN DE WETERING. Utrecht, op den feestdag van den H. Willibrord 1922. DRONGELEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Drongelen op Vrij dag. den 15en December 1922, des na middags, ten 2 ure. Te behandelen onderwerpen lo. Ingekomen stukken. 2o. Vaststelling Gemeente Begrooting 1923. 3o. Goedkeuring Begrooting Burgerl. Armbestuur 1923. DUSSEN. Ds. van Stein Callenfelis nam j.l. Zondagmiddag afscheid van de Ned. Herv. Kerk alhier. Een overgroote schare .was bij deze plechtigheid opgekomen om de laatste bediening des Woords bij te wonen. ZEerw. had tot tekstwoord voor deze ure gekozen „Efeze 3: 20, 21" met stille aandacht en met aandoening werd deze afscheidrede aangehoord. Terwijl uit de toespraken tot den kerkeraad en tot hun die in eenig verband tot den dienst der kerk behooren, alsmede de gemeente, ten duidelijkste bleek welke banden er gedurende ZEerw. 13-jarigen arbeid wederzijds waren gelegde Ten slotte werd op de meest harte lijke wijze namens den kerkeraad en de gemeente den scheidende leeraar door den Consulent Ds. Röth van Almkerk toegesprokenop diens ver zoek werd door de gemeente den naar „Nieuwland" vertrekkenden leeraar toegezongen Ps. 1214. J.l. Donderdagmiddag had ten gevolge van de slechte wegen de win kelier R. alhier, het ongeluk dat met het draaien zijn wagen, deze omver- sloeg en de inhoud van den wagen in het slijk terecht kwam. Zeer be schadigd werd de wagen door eenige behulpzame handen overeind geholpen; voor genoemden winkelier een groote schadepost. SPRANG. J.l. Woensdagavond gaf de Christelijke Gemengde Zangvereen. „Hallelujah" van Capelle hare aange kondigde uitvoering in de Ned. Herv. Kerk alhier. Deze uitvoering mag goed geslaagd heeten. Het rijk verzorgde programma werd geheel afgewerkt en het daverend applaus na elk nummer bewees wel hoe er door het talrijke publiek werd genoten van hetgeen door deze ver., welke nog zoo kort bestaat, werd ge presteerd. Enkele nummers welke bijzonder in den smaak vielen, mogen wij wel noemen. De koren werden alle op verdienstelijke wijze vertolktde met den lsten prijs in de 3de afdeeling bekroonde nummers, op het Groot Nat. Concours te Tricht, „'t Nachtegaaltje" van P. de Nobel en „Lentenacht" van P. Zanen, overtroffen wel de verwach ting. Het mag gezegd deze nummers werden schitterend uitgevoerd alsook „Scheiden" van Mendelssohn. Ook mogen we niet vergeten te noemen „Herinnering", duo voor sopr. én alt door de dames de Roon, „Za lig zijn de dooden die in den Heere sterven" solo voor sopr. door Mej. v. Dongen en „Hoort gij de wilde golven" duo voor sopr. en bas door Mej. Tref fers en dhr. J. van Drongelen. Deze nummers kwamen zeer goed tot hun recht. Het accompagneeren was bij dhr. Snijers in goede handende naboot sing van het klotsen der golven in „Hoort gij de wilde golven." was schit terend. „Hallelujah" heeft het onder de eminente leiding van haren directeur, de heer N. Snijers van Raamsdonks- veer, reeds ver gebracht en wanneer de noodige ambitie voor dezeschoone kunst bij den leden blijft bestaan, zullen de bewijzen daarvan niet uit blijven. Den dank welke aan den directeur gebracht werd, waarin de Voorz hem de ziel der vereen, noemde, wa§ dan ook wel op z'n plaats. Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting, Laadstatlon. 22374 Electrlcltelt. Tegenover 't Station. Telel. No. 896. ItWij' Ihopen deze vereen, spoedig weer eens hier te zien. Kaatsheuvel, 15 Dec. 1922. Dat de Pluimveesport ook in gemeente bloeit, moge blijken uitfde bekroningen op^de jongste pluimvee tentoonstelling van de T.V C. te Tilburg door onze fokkers behaald. De fokkerij „Het witte Nuthoen" van den heer Teurlings behaalde den len pr. met Trio Wit Orpington, den len pr. met Wit Leghorn hen (oud) met eereprijs voor mooiste Wit Leghorn hen (jong en oud), 2e pr. Wit Leghorn hen jong. 2e pr. Wit Wyandotte Haan oud, 2e pr. Wit Wyandotte Hen jong. De heer P. Elshout won 2e pr. Minorca haan (oud), le pr. Minorca hen (oud), le pr. Minorca haan (jong) le, 2e en 3e pr. Minorca hen (jong), le en 2e pr. Trio Minorca (oud), le pr. Trio Braekels (zilver) met eerepr., f 5 voor mooiste trio Zwart Minorca en 3e pr. met Patr. Legh. haan (jong.) De heer H. Can Woensel won le en 2e pr. Patrijs Leghorn haan (oud) met eereprijzen zilveren medaille en sier- medaille, le pr. Patrijs Legh. Haan (jong) met eereprijs, 2e pr. Patr. Legh. Hen frjong), le pr. Patrijs Legh. Trio met eereprijs. Oudergewoonte had het armen- concert in Apollo Zondag een druk verloop. Om goed zes uur was de zaal tot in alle hoeken bezet. Met de fris- sche Florentiner concert, Marsch van Fa?ik opende de harmonie. Naast deze opgewekte marsch werd de Ouverture Wilhelm Tell" van Rossini, de Grand Fantaisie pour Trombonsolo van L. Reynard door den heer J. de Vries en de „Episode de Combat" van L. Peri- neau voor de pauze gegeven. Ieder nummer kreeg z'n vertolking zooals we dat van Apollo gewoon zijn. Vooral het groote concoursnummer van Peri- neau was eenig, eenig mooi. Het be kende duo van Engelen-Didden uit Waalwijk kwam met tal van komische nummers op de planken. Was er in 't begin de stemming nog niet in, aldra wisten de heeren uit Waalwijk de har ten te winnen. Met stijgend succes werd ieder nummertje gegeven. Na de pauze kwam de harmonie met een 3 tal minder zware nummers nl. Treue Waffengefarten van Blankenberg, Gltih- würmchen Idyll van Paul Linche en Lustige Bruder van Volstedt. Het duo v. E.-D. gaf nog verschillende scènes en duets die allen insloegen en soms de zaal deden daveren van 't lachen. Apollo kan met welgevallen op 't armenconcert 1922 terugzien. K S.W. 1 is Zondag in Capelle bij Excelsior op bezoek geweest. Spoe dig weet Wilhelmina de leiding te nemen en speelde over 't geheel een veel beter spel dan Capelle. 15 min. na 't begin kwam er echter reeds on- eenigheid omtrent een doelpunt door scheidsrechter van Riel aan Kaatsheu vel toegekend, waartegen Excelsior protesteerde Toen de scheidsrechter echter bij zijn besluit bleef werd hij door 2 Excelsiorspelers hierover lastig gevallen De scheidsrechter dreigde nu den wedstrijd te staken, waarop hij door 't publiek op 't speelveld met messen bedreigd werd. 't Gevolg was dat de scheidsrechter, natuurlijk onder protest van Kaatsheuvel, het doelpunt annuleerde. Even voor rust moest de scheidsrechter andermaal voor 't reuzen- protest van 't Capelsche publiek zwichten, toen hij Kaatsheuvel een penalty toekende voor woest spel van een achterspeler van Excelsior. De penalty werd wederom onder pro test van K.S.W. door scheidsrech ter van R. in een vrije schop veran derd. Zenuwachtig speelde Wilhelmina den wedstrijd ten einde. Bijna elke beslissing door den scheidsrechter ten gunste van Kaatsheuvel genomen, lokte protest uit onder 't talrijke Capelsche publiek, zoodat de heer v. R. geen enkele beslissing meer ten gunste van Wilhelmina durfde toekennen, Na afloop van den wedstrijd werd voor ieder doel nog een penalty toe gekend, waarmede de stand kwam op 3—3. Kaatsheuvel en naar we verne men ook Excelsior heeft protest aan- geteekend tegen 't toekennen van enkele doelpunten. De Eerste Kaatsheuvelsch Kana rievereniging, gevestigd bij den heer Jan van Dun, houdt Zaterdag 16 en Zondag 17 Dec., aldaar een onderlinge tentoonstelling met zangwedstrijd. Als keurmeester zal fungeeren de heer J, Ypelaar uit Tilburg. Daar de Kanarie- sport alhier warme belangstelling ge niet, gelooven we Zaterdag en Zondag veel bezoek te treffen. K S.W. 1 gaat Zondag naar Til burg bij Gudok op bezoek. Werd op eigen terrein glansrijk met 5—0 ge wonnen, dit wil niet zeggen in Tilburg de overwinning even gemakkelijk zal gaan. Doch zoo Wilhelmina wil, wordt er gewonnen. Kapitaalverlies! Te Roermond is een hengst verloot onder de aandeelhouders it 600.die in den oorlog door de associatie was aangekocht voor 38.000. Door de droogdokmaatschappij te Tandjoug-Priok, Ned.-Indië, zijn 1700 in- landsche arbeiders ontslageu. Woeste motorrijder! Het O. M. te Breda eischte tegen den 10- jarigen koopman uit Tilburg, A. F. V., die op klaarlichten dag een ouden man aanreed met zijn motor, zoodat dezen den volgenden dag overleed, 8 maanden gevangenisstraf, met vernietiging van den Harley Davidson. Een driftig ventje! Te Nieuw-Weerdinge heeft in een twist een 16-jarige jongen een ander een stuk van het oor gebeten. Het lflk, dat op de Vaalserstraat, tus- schen Vaals en Aken, is gevonden door mijnwerkers, is herkend. De vermoorde heet Karei Klein, wonende in het Vaalserkwartier en was 35 jaren oud. Klein had zich Vrijdagmiddag 6 uur met een groote som gelds van huis begeven, om in Keulen wild en kippen te gaan koopeu. De moord moet volgens het onderzoek des nachts tuschen 12 en 1 uur plaats hebben gehad. Vast staat, dat K. niet in Keulen is geweest. Het lijk lag in een kuil met water; het lichaam was doorboord met messteken. Er werd geeu geld meer op K. bevonden, zoodat men hier met een roofmoord te doen heeft. Het zeldzaam koude weer, dat de InntKte dntren in gpheol Italië heerscht, heeft alleen in Rome reeds vijf slachtoffers ge- eischt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een bedelaar, die geen toevluchtsoord kon vinden, dood op straat gevonden. Twee gewonden, die in brancards naar een hos pitaal werden vervoerd, kwamen dood aan. Een nachtwaker, die in een in aanbouw zijnd huis toezicht moést houden, is in een houten keet tengevolge van de felle koude bezweken. Het vijfde slachtoffer van dien nacht is bewusteloos op straat gevonden. Hij is in een hospitaal overleden zonder dat men hem heeft kunnen indentificeeren. Nadat men sinds twintig jaar, in En geland de terdoodveroordeeling van een vrouw bijna als een onmogelijkheid was gaan beschouwen, zijn deze week drie van dergelijke vonnissen geveld. Maandag was het vonnis in de beruchte Ilford-zaak gevallen, waarbij de 28-jarige mrs. Thompson wegens medeplichtigheid aan den moord op haar echtgenoot tot den strop veroordeeld werd. De zaak diende voor de Old Barley en rechter Shearman sprak het vonnis uit. Door een samenloop van omstandigheden moest dezelfde rechter bij dezelfde recht bank Dinsdag wederom uitspraak doeu in twee zaken, waarin vrouwen van moord be schuldigd waren. En daar de jury in beide gevallen de beklaagden „schuldig" verklaar de, viel ook hier het doodvonnis. Terwijl echter in het Ilford-geval geen der jury-leden eenige verzachtende omstandig heid wilde doen gelden en zelfe het eenige vrouwelijke lid geen verzoek om gratie wil de onderteekenen, is in beide andere geval len door de jury eenstemmig een verzoek om gratie ingediend. Met groote spanning wacht men nu in Engeland af, of de vonnis sen, speciaal dat van mrs. Thompson, zul len voltrokken worden. De moord in de Oosterparkstraat te Amsterdam. De (Chr.) Amsterdammer meldt: Het is nu ruim een jaar geleden, dat op een Zondagavond in de Oosterparkstraat de droevige geschiedenis plaats had, waarbij een vader zoodanig door zijn dochter met een mes werd gestoken, dat de dood spoedig volgde. De dochter is toen door de rechtbank ver oordeeld en onderging haar straf in de Rot- terdamsche gevangenis. Tijdens het jongste koninklijk bezoek aan de hoofdstad, begin November, heeft de ko ningin in audiëntie ontvangen den echtge noot van deze vrouw. Ter audiëntie kreeg de man van H. M. vergunning om haar een om standig verhaal te doen hoe de zaak zich had toegedragen, waarna hij aan de konin gin overhandigde een verzoek om gratie voor' zijn lichamelijk ongelukkige vrouw. Wie zal de blijdschap van dezen man en zijn familie schetsen, toen eenige dagen ge leden het bericht kwam, dat de koningin aan de vrouw gratie heeft verleend en ztj dus de gevangenis mag verlaten. Haar man heeft haar daar afgehaald. De directeur van het postkantoor te Kollum, die sedert begin September voort vluchtig was, nadat ontdekt was, dat er een tekort in kas was van 50.000, welk bedrag hij met speculeeren verloren had, is naar het Hbld. meldt, in de openbare leeszaal op de Keizersgraeht te Amsterdam aangehou den.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6