Boekhouder, J.A.Verheijden Id GD LI Houtverkoop 1. C. P. Speekenbriik, Choc. Kwtartikelen- vraagt prijsopgave 150 ff. Rubber platen. Her bested ing. aanbesteden: het bouwen van vijftien arbeiderswoningen. 1 Van helgrootste belang is't 1 Bierlaagh v. d. Heijden, fldvertentiën, Gevraagd Notaris Van Ham publiek verkoopen 150 koopen Het Gaskacheltje „Lawson", Vacuum- W a sch stamp er Bestelt voor de a.s Feestdagen DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Dins dag 19 December 1922, des namiddags ten zes ure. Aan den cursus welke alhier ge geven wordt ter verkrijging van een diploma van voorgeoefend man voor verkorten diensttijd (6 weken) nemen alhier een 30 jongens deel. D.F.C I. speelde jl. Zondag voor de competitie B tegen S.D.01. Hel- voirt, welke wedstrijd werd gestaakt wegens het slechte weer. De stand was 1—1. Het 2e XI tal verloor van Leo- nidas 1 Waalwijk met 3—1. VLIJMEN, Op de jl. Zondag gehou den vergadering van de Scherpschut- tersvereeniging „Prinses Juliana", ge vestigd bij den Heer M. Verboord al hier, is besloten om op 3 Juni 1923 een groot nationaal concours met het geweer te geven Behalve verschillende korpsprijzen zullen er ook nog vele waardevolle personeele prijzen beschik baar worden gesteld. CAPELLE. Onze vroegere dorpsge noot, de heer A. Huijsman, thans Commies ter Secretaris te Leiden, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd in het dubbel boekhouden en handels- rekenen. Beroepen tot predikant der Ned. Herv. gem. alhier Ds. A. Meijers te Woubrugge, A.s. Vrijdag, des avonds 7'/a uur zal in het vergaderlokaal aan de school in de Nieuwstraat alhier een openbare vergadering worden gehouden door den Chr Besturenbond te dezer plaatse, alwaar als spreker zal optreden Ds I. Voorsteegh uit Katwijk a/Zee met het onderwerp. Onmisbare Wijsheid. Alhier is gevestigd een corres pondentschap van de Boaz-bank onder leiding van den heer D. v. d. Berg, gem. secretaris te Vrijhoeve-Capelle. Jl. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeniging Excel sior te Tilburg een competitiematch voor de eerste klasse B V-B. tegen Achilles II, welke wedstrijd eindigde in een 6—1 overwinning voor Excel sior. Het tweede elftal speelde voor de tweede klasse B.V.B. tegen S.V.V.I. te Sprang, welke match eindigde in een 4—1 nederlaag voor de Excelsior- reserves. Door enkele ingezetenen dezer gemeente zal getracht worden met de gecombineerde gemeenten Vrijhoeve en Sprang eene afd. der Christen- Democratische Kiesvereeniging op te richten, waarvoor op een nader te bepalen dag een spreker zal optreden. WASPIK. Onze pas 17-jarige dorps genoot, deHeerA.Tabbers.die de vorige week zijn diploma voor de Vereeni ging van Leeraren ontving, slaagde thans voor de acte „Mercurius* Hem en zijn geachte familie een hartelijk proficiat. Hij is een leerling der Handelsschool te Waalwijk. Gisteren speelde „Juliana", Baard wijk een compositie-wedstrijd tegen „Brabantia" alhier. Stand 21 voor „Brabantia". Onder de drie H. H. Missen sprak de ZeerEerw. Pater Heijmans uit Felle- noord over den nood. waarin de missie van Centraal-Afrika verkeert. Na afloop werd eene collecte gehouden, waarbij de liefdadigheidszin van Waspiks pa rochianen zich niet verloochende. RAAMSDONK. Vrijdagnacht brandde de boerderij van de B. in de Werf kampen af. Het vuur vond gretig voedsel, daar de schuur gevuld was met hooi en granen. Landbouwwerktuigen, w. o. dorschmachine met motor, twee kal veren, kippen en konijnen, werden een prooi der vlammen. Door de groote activiteit der brand weer die spoedig ter plaatse was, mocht het gelukken, het woonhuis te behouden, dat echter veel waterschade bekwam. Aan van Onzenoort is door B. en W. vergunning verleend tot het plaat sen van een electromotor in zijn wa genmakerij. RAAMSDONKSVEER. Tot leden van het Schoolbestuur der Ned. Herv. Ge meente werden herkozen de heeren J. G. Knaap en P. A. Dongen-Recter. De werknemer Kr. uit Geertrui- denberg werkzaam op een der Scheeps werven op 't Veer kreeg een ijzerplaat tegen been en op den voet, waardoor hij zware kneuzingen opliep. Tot kerkvoogd der Ned. Herv Gem werd door Notabehn alhier ge kozen dhr. P. A. van Dongen Recter. Vrijdagavond werd de brandklok geluidhet bleek dat de schuur van landbouwer de Bruijn in brand stond. Deze ging in de vlammen op. Het vee werd gered, behalve een paar kalveren. Het huis bleef gespaard. Het is voor het Bestuur van het Groene Kruis alhier zeer zeker een rede tot groote blijdschap, dat in de laatst gehouden Gemeenteraadsverga dering besloten werd deze vereeniging, die met kracht de T.B.C. wil bestrijden, een subsidie van 25 gulden te ver leenen. Al is dit bedrag niet groot, het is een bewijs dat de Raad dit werk dan toch wil steunen. Een woord van dank aan het lid van Dongen Torman die een krachtig pleidooi hield om de subsidie te willen verleenen, is hier dan ook wel op zijn plaats. De Provinciale Noord-Brabantsche Vereeniging ter bestrijding van de Tu berculose besloot in haar laatst ge houden vergadering het Groene Kruis Afdeeling Raamsdonk s. o. gevestigd te R'veer 75 gulden toe te kennen als subsidie over het jaar 1922. De WelEdele Heer G. v. Suyle- kom thans Directeur aan de Papier fabriek te Keizersveer herdenkt naar wij vernamen, heden den dag waarop hij voor 25 jaar aan deze fabriek ver bonden werd. DUSSEN. Bij den toeziender of wachter, Cornelis Donkersloot in Wijk A No. I alhier, is bij het naar huis halen van vee, van de verschillende boeren, ook wel uit de Langstraat, die daar in den zomer hun vee weiden, een stuks vee onbeheerd achtergeble ven zijnde een zwart bonte Vaars die bij genoemden wachter op kosten van de Gemeente opgestald en gevoerd wordt en waarschijnlijk na verloop van zes weken publiek verkocht wordt indien de wettige eigenaar uietopdaagd. A.s. Donderdag 21 December des n m. om drie uur Raadsvergadering van de Gemeente Dussen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Donderdagavond te 7 uur hield de Antirevol. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" haar aangekondigde cursus vergadering. Voor een tamelijk opgekomen leden tal met nog enkele geestverwanten opende bij afwezigheid van den len Voorzitter, de tweede Voorzitter de heer Kerst deze vergadering op de daartoe gebruikelijke wijze: met het Lezen van een gedeelte uit de H. Schrift, Psalmgezang en gebed. Het hoofddoel dezer vergadering was thani de Inleiding van dhr. Alblas over: „Gods Voorzienigheid en den Chris tens roeping". Inleider behandelde zijn onderwerp aan de hand van de navolgende stel lingen Stelling I. Wij gelooven dat God almachtig, nadat alles door Hem is geschapen rust van alle Zijne werken d.w.z. ophoudt van scheppeneven wel die schepping niet aan haar lot overlaat, maar door zijne almachtige en alom tegenwoordige kracht, onder houdt en regeert en in alle dingen voorziet. II. Alhoewel het woord „Voorzie- ntgheid" niet in de H. Schrift voor komt is zij niettemin ruimschoots ge openbaard. Doch niet alleen in Gods Woord, maar in heel het wereldge beuren, het persoonlijk leven het Staat kundig politieke leven, ja door alles heen loopt zij als een gouden draad. III. Deze wetenschap is voor den geloovige een groote troostterwijl zij den ongeloovige en dwalende geen nut doet, doordat zij haar loochenen. Noodlot en toeval zijn de sombere machten, welke dezulken overal ver volgen. VI. Toch mag deze werkzaamheid Gods niet leiden tot werkeloosheid bij den Christen't zij deze voortspruit uit valsche vroomheid en tijdelijkheid of door onkunde. Gods Woord spreekt ten dezen duidelijke taal, zoodat ook voor wat betreft het Staatkundig en publieke leven er een dure roeping ligt. V. Om deze recht te verstaan is bekendheid met dit levensterrein nood zakelijk waardoor in het publieke leven Gods eer worden bevorderd. Verschillend zijn hiervoor de midde len alshet lezen van positief chris telijke dagbladen, zelfstudie in de A. R. beginselen, bijwonen van cur sussen, nauwere aaneensluiting enz. VI. De strijd welke hierdoor ont staat zal niet altoos even gemakkelijk te voeren zijn doordat de vijand niet altijd even helder kan worden onder scheiden. Noodzakelijk is het daarom alle stellingen terug te voeren, te her leiden naar den grondslagdan vallen alle theses in tweeën uiteenVoör of tégen Christus. Vil. Voor een gezond partijleven is noodig meeleven en arbeiden in Kies vereeniging plaatselijk, provinciaal en landelijke organisatie. Langs dezen orga- nisatorischen weg kunnen dan wen- schen en grieven kenbaar gemaakt en opgelost worden, zoowel wat betreft ten aanzien van afgevaardigde in Gemeenteraad. Provincie als Volks vertegenwoordiging. VIII. De Anti-Rev. Partij, welke zich bevindt èn principieel èn historisch op den Calvinistischen, Gereformeerden grondslag is in Gods hand het middel geworden om den ontzonken banier weer omhoog te heffen„Tegen de revolutie het evangelie". Na deze interessante inleiding volgde nog een aangename bespreking be treffende dit onderwerp. Vervolgens deed de Voorzitter nog enkele mededeelingen wat de Kies vereen. thans te doen staat nu de ver eeniging van gemeenten werkelijkheid zal worden, en de voorbereidende maatregelen die door het bestuur reeds getroffen zijn, om op een eerstkomende ledenvergadering met vaste voorstellen te komen. Nog worden enkele vragen gedaan aan den afgevaardigde der Kiesvereen. welke zitting heeft in de gemeenteraad, betreffende diens hou ding in sommige zaken, van beslis singen, waarop door hem breedvoerig en tot tevredenheid verslag gegeven werd. Het was voor de Kiesvereen. een in alle opzichten goede avond en hopen dat deze nog door enkele als deze moge gevolgd worden. GEBOREN Ghristiaan Zoon van H. BREKELMANS. W. F. BREKELMANS-Mombers. Nijmegen15-12 1922. 22872 Bekwaam voor eene groote Stoomschoen- fabriek in de Langstraat. Brieven onder No der Adver tentie Bureau v. d. Blad. 22874 's Grevelduin-Capelle. Bordeaux wijn vanaf f 1.— p. fl. Witte wijn 1.30. fl. Boerenjongens vanaf f 2.60 22851 per literpot. aan de Haven te Waalwijk op Vrijdag 22 Dec. 1922, des voorm. 11 uur (precies) ten overstaan van Notaris A. SCHAAP, voor den Heer A. Braat. 22869 Kerstkranzen, Weihnachtstollen, Kerstklokken, Gebak of Gebakjes, Worsten—, Saucyzen— en Amandelbroodjes bij Stationstraat No. 9, WAALWIJK. Tel, 148. Ruime sorteering in Gegarneerde Kerst boompjes vanaf 50 et. JE ADRES voor prima fijne Boter-Cake. 22875 Beleefd aanbevelend Het R.K. Kerkbestuur van ST. JAN te Waalwijk voor circa Schriftelijke aanbiedingPas toor VAN RIEL, Grootestraat 161, Waalwijk. 22870 BURGEMEESTER en WET HOUDERS van WAALWIJK zullen op Maandag 8 Jan. 1923, des voormiddags om elf uur ten Raadhuize in het openbaar (herbesteding) Bestek en teekening zijn ver krijgbaar ten kantore van den Gemeente-Opzichter tegen beta ling van f2.50. Zij die bij eerste besteding reeds op het werk hebben inge schreven, ontvangen bij onge schonden inlevering van bestek en teekening het gestorte bedrag terug. De Opzichter verstrekt inlich tingen. 22871 te KAATSHEUVEL zal voor den heer E. SMULDERS Donderdag 21 Dec. 1922, voorm. 10 uur precies, a contant en zon der onraad, op het stuk 22467 gekapt zwaar heinhout, op leggers, lichthout en tophout, alles bij elkaar liggende op het Kraanven achter Willem van Loon te Loon op Zand- te KOOPEN in vertrouwde zaken. g EEN DER BESTE IS W A A L W IJ K bij de Markt. Uitgebreide sorteering in Huishoudelijke ijzerwaren, Waschmachines, Huis- houdmangels op Wielen, Tafelmangels fabrikaat MIELE COMP., Kachels en Fornuizen van de meest bekende fabrieken. Petroleumkachels reukloos brandend. HET WERELDWONDER, brandt reukloos zonder afvoerbuizen en verbruikt Kub. Meter gas per uur. Overal te plaatsen. HET TWEEDE WERELDWONDER is de fl. 4.50 en 11. 8.00. 22873 Beleefd aanbevelend. 3 w 83 ca n a a ■O w den, heeft deze de toestellen overgedaan aan de gymnastiekvereniging „Kunst en Kracht" voor het restant dat op de vorde ring wegens levering der gymnastiektoestel- len nog was te voldoen. Het uitgetrokken bedrag behoeft dus niet te worden uitge geven. Hoofdstuk VIII afd. 1 art. 8. Inderdaad zit in de toelichting een typ fout. In 1021 is voor Waalwijk uitgetrok ken 400.en voor Baardwyk 200. Tengevolge van een misvatting is een bedrag van 425.uitgetrokken voor 1922; dit moet zyn 050.nl. 400.als vorig jaar voor de school aan de Stationsstraat en 250.door den Raad der vpormalige ge meente Baardwflk voor de school aldaar uitgetrokken. By het overnemen der cijfers dezer laatste begrooting (opgemaakt naar een intusschen gewijzigd model) werd ten onrechte het onder art. 9 (oud) uitgetrok ken bedrag gevoegd by de raming voor Waalwijk. Allerminst heeft dezerzijds de bedoeling voorgezeten op dezen post te bezui nigen. Hoofdstuk VIII afd. 1 art. 9. Met het treffen van maatregelen tot de verkiezing van een ouder-commissie wordt gewacht tot de opheffing der openbare school in voormalig Baardwijk zyn beslag zal hebben gekregen. Hoofdstuk VIII afd. lc. art. 2. Ook de herziening der verordening op dp heffing van schoolgeld voor de Teekensclioo! wordt door ons voorbereid. De opbrengst van het schoolgeld komt in mindering van de Ryksbijdrage. Hoofdstuk VIII afd. 2 art. 2. Dat de Commissie kan spreken van het jaarlijks verlioogen van liet subsidie voor de Middelbare Handelsschool begrypen wy niet. In 1921 is voor Waalwijk uitgetrokken 6000.voor Besoyen 200.en voor Baardwyk 50.—, in totaal 6250.— en door ons ook weer uitgetrokken op de ont- werp-begrooting 1922. Blykens verkregen inlichtingen zijn subsidiën ontvangen van de gemeenten Baardwyk, Besoyen, Capelle, Drunen, Loon op Zand, Heusden en Dussen. Door de Vereeniging worden steeds pogin gen aangewend, bydragen van de andere ge meenten te krygen in evenredigheid van het aantal leerlingen. Met verklaringen als van het gemeentebestuur van Sprang, dat by een verzoek om bijdrage toen een zestal leerlingen uit die gemeente de school be zocht, antwoordde dat zeer werd gewaar deerd het groote nut der school, doch dat de middelen der gemeente niet toelieten iets by te dragen, is de Vereeniging weinig gebaat. Eenig dwangmiddel tot het vorderen eener evenredige bydrage bestaat niet. Een ex ploitatierekening over 1921 ligt ter visie. Het doet vreemd aan dat by art 8 Afd. 1 van Hoofdstuk VIII gewaarschuwd wordt tegen bezuiniging, terwyl by dezen post be merkingen worden gemaakt waar het betreft een nuttige en zeer bloeiende instelling, die prachtige resultaten oplevert, dank zij het initiatief en de groote offervaardigheid van een deel der ingezetenen en particuliere in stellingen ook buiten de gemeente. Wy her halen hier, dat by eigen exploitatie de school aan de gemeente belangryk meer zou kosten. Hoofdstuk VIII afd. 3 art. 8. Niet alleen omdat het aantal schoolgaan de kinderen is verdubbeld, zooals in de me morie van toelichting wordt aangehaald, doch ook omdat het vroeger uitgetrokken bedrag telkens ontoereikend bleek, wordt voorgesteld dezen post te verlioogen. Anders zou het plaats vinden dat degenen, die zich in het begin van het jaar aanmelden, worden geholpen eu dat op het einde van het jaar aanvragen moeten worden afgewezen omdat het crediet is verbruikt. Een geiyke berech ting is dit niet. Hoofdstuk IX artikel 5. De brandverzekeringen zyn alle nog kort geleden herzien en zyn op een enkele uit zondering na, op voldoende hoogte. Intus schen schenken wy onze aandacht aan de door de Commissie gemaakte bemerking. Hoofdstuk XI artikel 7. Inderdaad geschieden de verhuringen en de verkoopingeu, die niet door ons zelf plaats vinden, door één der hier gevestigde notarissen. By de relatie die wij nu een maal met hem en zyn voorgangers van zyn kantoor hebben, en de zeer coulante wyze waarop liy zyn honorarium berekent (voor transporten in het belang der volkshuisves ting wordt een zeer laag tarief berekend), vinden wy geen aanleiding te veranderen. In het particuliere leven heeft men ook z^in vast notariskantoor. Trouwens de jaarlyk- sche kosten van verpachtingen zyn vry ge ring. Een verdeeling der opdrachten om het jaar zou ook zyn bezwaar hebben omdat eenige verpachtingen op langeren teirmyn plaats vinden. Hoofdstuk XII artikel G. De achterstand in den Hoofdelyken Om slag is feiteiyk veroorzaakt door de besll s- sing van den Raad om na het inwerkingtri ?- den van de wet op de Ryksinkomstenbelas - ting met de aanslagregeling van den Hoof - deiyken Omslag te wachten tot de cyfers der ryksbelnsting bekend waren. Dit heeft geleid tot een groote vertraging, die slechts geleidelyk kan worden ingehaald om den belastingdruk niet te zwaar te maken. Het hoofdkohier 1919 werd vastgesteld 29 Juli 1920, dat van 1920 3 Mei 1921 en dat van 1921 9 Dec. 1921. Dat de invordering der belasting na de vaststelling en goedkeuring der kohieren niet het gewenschte verloop heeft gehad, moeten wy' toegeven. Op de oorzaak daarvan hebben wy reeds vroeger gewezen. De aanslagregeling over de eerste 4 maanden van '22 is in bewerking. 13et Ko hier wordt U de eerstvolgende verg'adering ter vaststelling aangeboden. Hoofdstuk XIII artikel 3. De meening dat de heer Verwiel g een aan spraak kan maken op wachtgeld a? is Secre taris der Huurcommissie, wordt loor ons niet onvoorwaardeiyk gedeeld, al jeven wij gaarne toe dat het gevoel zich sterk verzet tegen een wachtgeld, nu het te voorzien is dat de Huurcommissiën hun langsten tyd geimd hebben. Aannemende dat rechtens aanspraak op wachtgeld kon worden ge maakt, is in overweging genomen een zyde- lings tot ons gekomen voorstel om 't wacht geld by uitkeering ineens te bepalen op de helft van het bedrag, berekend over den tien jarigen wachtgeld tyd. Intusschen zullen wy U eerstdaags een voorstel doen, dat hierop betrekking heeft. Hoofdstuk XIII artikel 5. Het uitkeeren van de pensioenen uit het pensioenfonds voor de gemeente-ambtenaren behoort niet tot de taak van den ontvanger omdat het niet betreft het ontvangen en uitgeven van gelden der gemeente. De nieuwe gemeente-ontvanger is in zyn functie aan gesteld in de wetenschap dat hem de hier uitgetrokken belooning, door den Raad vastgesteld, zou worden uitgekeerd, en is by de regeling van den aftrek van zyne be zoldiging als ambtenaar ter secretarie daar mede rekening gehouden. Het voorstel der Commissie kan daarom niet worden aan vaard. Hoofdstuk XIV artikel 4. Behalve de verificatie van de administra tie van den ontvanger die per halfjaar 125.bedraagt, zyn onder deze raming geen vaste posten te brengen. Wy zullen nagaan of het mogeiyk is, de kosten van 't onderzoek te vermindereu. Hoofdstuk XIV artikel 9. Ten aanzien van de door de Commissie aangeroerde kwestie is door ons een corres pondentie gevoerd met de Vereeniging voor den Geld- en Effectenhandel in de provin cie Noordbrabant, die onze leening van 514.000 heeft geëmiteerd en de fa. Kerk hoven en Co te Amsterdam, die de coupons dier leening verzilvert. Het is daarby geble ken dat de verzilvering der coupons niet wordt betaald door dengene die ze aanbiedt, zooals de Commissie meent. Dit is ook niet gebruikelyk wanneer in 't leeningsplan be- taalkantoren voor de verzilvering van cou pons zyn aangewezen. De correspondentie ligt ter visie. Hoofdstuk XIV artikel 11. Deze post is als volgt samengesteld Storting in het reservefonds voor eens 167.50. Jaarl. bydrage van 1 Juli31 Dec. 1922 6% van 16.750.— is 50.25. Zegels 1.50 Totaal 219.25. Hoofdstuk XVI artikel 21. Het hieruitgetrokken bedrag is niet na der te specificeeren. De hierop betrekking hebbende stukken liggen ter visie. In de overeenkomst, waarbij door de ge meente Besoyen de leening van 50.000 is aangegaan, is bedongen dat zij niet vóór 2 Januari 1926 vervroegd zal kunnen worden afgelost. Red.) B. en W. van Waalwyk. CS (A W W V CS A M (A 4) U 4) O

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3