olgTOIi. Nienwiaarswenseheii De prijs is 50 tenl. Tweede Blad. Binnenland Buitenland. Provinciaal Nieuws Nummer 101. Woensdag 20 Dec. 22 In het nummer van 1 Januari bestaat wederom gelegenheid tot het plaatsen van aan vrienden, bekenden en cliën- tèle. Men weet dan zeker niemand in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving te vergeten. Dit is de goedkoopste en zekerste manier van Nieuwjaarwenschen. Administratie. De Belgische Kamer stemt met kleine meerderheid de vervlaamschiog van de Gentsche universiteit en ver dubbeling van de technische hooge scholen. Over den omvang der Pransche colleges aan de vier faculteiten aal vandaag beslist worden. De Turken zullen vandaag te Lausanneeen definitief antwoord moeten geven nopens de geallieerde voorstellen over de zeeëngten. Sinds de totstandkoming van het verdrag zf)n er 16 personen door de Iersche regeering terechtgesteld. 7 mannen zi)n weer te Dublin ge- executeerd. Waalwijk, 20 December 1922. Naar wij vernemeo, wenacht de heer Cauters, notaris te Drunen eo thaui lid der Staten van Noord-Brabant, geen vernieuwing van mandaat bij de a.s. verkiezing voor leden der Prov. Staten. Vergadering van den Raad der gemeen te Waalwijk, te houden op Vrijdag 22 De cember a.s. des namiddags kawrt voor zeven uur ten raadhulze. De Administratie. Bij het dezer dagen gehouden examen boekhouden Mercurius slaag den o.m. de heeren P. Klerkx, P. van Ree en J. Th. Muller en mej. Meeuwis. Bovengenoemden ontvingen hunne opleiding van den heer H. Verhoef, alhier. B. en W. stellen den gemeente raad o.m. voor, waar het niet mogelijk is ingevolge de herziening der wet op 't L. O. de openbare M U L.O. school alhier te handhaven, deze met 1 Jan op te heffen en de school in te richten voor gewoon L. O.; te benoemen tot hoofd de heer J. J. van Mierlo en tot onderwijzers van bijstand Mej. P A. Kommeren en de heer A. Froklage. De heeren A. Princen en F. Marks komen alzoo op wachtgeld. Voorgesteld wordt het maximum vermenigvuldigingscijfer der Inkomsten belasting te bepalen op 5, terwijl 't voor den H. O. in deze gemeente over de 4 eerste maanden van dit jaar wordt voorgesteld te bepalen op 3 voor de oude gemeente Waalwijk, l'/a Baardwijk. 3 Va Besoijen. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de navol gende gevonden voorwerpen 1 gebloemd tafel- of kapstokkleed. 1 gouden medaillon. 1 portemonnaie. 2 hangsloten. 1 huissleutel. 1 koperen tabaksdoos, inhoudende 2 briefjes van f 10. 1 kinderportemonnaie inhoudende 3 dubbeltjes. 1 zweep 1 zilveren kettinkje. 1 boodschappentasch. 1 gouden ring met steentjes. 1 blauwe das. 1 trouwboekje W. A. Dost. 1 zilverbon van f2.50. Als gevolg van enkele ingekomen verzoeken, zal bij voldoende deelname alhier worden opgericht een klasse van den Kaderlandstorm. Hiervoor kunnen zich verbinden jongelingen van 16—19 jaar welke Middelbaar Onderwijs ge nieten of genoten hebben. Bij den Kaderlandstorm bestaat ge legenheid om te worden opgeleid tot 1. Examen Individueel geoefend man. 2. Korporaal of sergeant. Zij, die zich willen verbinden of nadere inlichtingen wenschen, kunnen zich daartoe aanmelden Zaterdag 23 Dec. a.s. tusschen 3—4 uur bij den len Luitenant de Bie, Hotel Verwiel alhier. Wij willen nog even herinneren aan het groote Concert dat hedenavond door den heer en mevrouw Jos Groenen- van Zijp in Musia Sacrnm alhier wordt gegeven. Het programma, waaronder verschillende Kerstliederen, bevat zeer veel schoons en de entreéprijzen zijn matig gesteld, zoodat zeker zeer velen van dezen buitengewonen kunstavond zullen profiteeren, wat we om tal van redenen zeker hopen. Het volledig programma luidt als volgt I. Mevrouw Groenen-van Zijp. Zu Bethelem geboren. In dulcl jubllo. (Geistliche Lieder von Reimann.) £9 1st eln ros" entsprungen. Nu zijt wellekom Tesu Lieven Heer. O Kerstnacht schooner dan de dagen. (Oud Hollandsche Kerstliederen.) II. Jos Groenen. Aria, aus Figaro's Hochzelt. W. A. Mozart. PAUZE. III. Jos Groenen. Aria aus Maskesball. G. Verdi- IV. Mevrouw Groenen-van Zijp. Freundllche vlaion. Du, meines herzens Kröneleln. Ruhe meine seele. Standchen. In de Maandag te Tilburg ge houden spoedeischende algemeene vergadering van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten werd mededee- ling gedaan van de door het bestuur gevoerde actie inzake invoerverbod van schoenen. Besloten werd ne volgende motie aan de Regeering te zenden De, Nederlandsche Roomsch Katho lieke Bond van Schoenfabricanten, in spoedeischende buitengewone algemeene vergadering bijeen overwegende, dat de nood in de schoenindustrie zoodanige verhoudin gen heeft aangenomen, dat deze indu strie in ons land op het punt staat om algeheel vernietigd te worden dringt bij de Regeering en de Volks vertegenwoordiging met klem aan op het nemen van allerspoedigst in wer king tredende maatregelen. Wij hadden wel gedacht dat R.W.B. zou verliezen, maar de cijfers 7—0 ia toch wel wat veel. Doch wij kunnen hier direct aan toevoegen dat tegen Wllhelmina II van j.l. Zondag R.W.B. niet opgewassen la, en ook geen enkele andere vereeniging. R.W.B. heeft vooral na de ruat goed partij gegeven, doch zonder succes. 24 Dec. i R.W.B.Zalt—Bommel. In verband met de concurrentie der Duitsche consortiums in het i schoenbedrijf, is door de L. S. P. V. te Rotterdam een vergadering belegd tot het bespreken van urgente maat regelen. De vergadering wordt Don derdag gehouden in Café Eden aan de Hoogstraat aldaar. DRUNEN. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den raad dezer gemeente werd door den heer van Spijk als oudste wethouder tot den Voorzitter, die voor de laatste maal als zoodanig fungeerde, een woord van hulde en dank gebracht voor het vele wat hij in zijn 30-jarige loopbaan in het belang van de ge meente heeft gedaan. De Burgemeester dankte voor de waardeerende woorden tot hem ge richt en sprak den wensch uit dat spoedig voor de gemeente betere tijden mogen aanbreken opdat niet alleen de gemeente doch alte zaken hier in groei en bloei mogen toenemen. De begrooting die werd aangeboden sluit met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 81.891.68 In een volgend nummer uitvoerig verslag. HAARSTEEG. A.s. Vrijdag hoopt ons geacht Hoofd der School de heer H. Prinsen, afscheid te nemen van zijn school, waaraan hij ruim 40 jaar als hoofd verbonden was. Zijn talrijke vrienden en oud-leerlingen hopen dien dag voor hem tot een onvergetelijke te maken. SPRANG. Spoedeischende vergade ring van den Raad der gemeente alhier op Woensdag 20 December 1922 des nam. 3 uur. Te behandelen Briet Gedeputeerde Staten over raadsbesluit tot aangaan geldleening. ln de j.l. gehouden jaarvergade ring der Afd. Sprang van het Nederl. Werkl. Verbond „Patrimonium", werd tot Voorzitter herkozen de heer J. Dalmeijer, en tot bestuurslid W. M. Dalmeijer. In de plaats van C. v. Heijst en D. J. de Roon, die niet meer in aanmerking wenschte te komen zijn gekozen H. Spierings en P. Pruijssers. J.l. Zondag speelde onze voet balvereen. S. V. V. eene competitie match tegen Exelsior te Capelle en won met 7—1. VLIJMEN. Zateidagavond j.l. hebben dieven hun slag weer willen slaan door bij den heer J. v. Halderen het raam open te schu.ven om naar binnen te komen. Juist kwam de juffrouw in de kamer waar de dief aan het werk was. Zij liep direct naar buiten om hulp te roepen. De dief ging hierop aan den haal. Weer een waarschuwing voor anderen om de ramen altijd goed te sluiten. Dat het in de natuur warm is, moge hieruit blijken dat bij den heer C. Couwenberg alhier Maandag j.l. zeven asperges gestoken zijn. Het mag zeker wel een zeldzaam feit genoemd worden. Hsgz. HAARSTEEG. Gisteren werd door den Inspecteur van het Lager Onder wijs te 's Hertogenbosch Ir. E. L. A. baron van Voorst tot Voorst, onze Openbare Lagere School bezocht, ten einde officieel van het met 1 januari 1923 scheidende hoofd dier school, den heer H. Princen, afscheid te nemen. De heer Princen toch is ruim veertig jaar hoofd van die school en ongeveer acht en veertig jaar bij het onderwijs werkzaam geweest. Vele jaren was hij deskundige bij de onderwijzers-examen en leeraar bij de Rijksnormaallessen. Na herdacht te hebben wat de heer Princen in zijn verschillende functies voor het onderwijs gedaan had en hem daarvoor bedankt te hebben, wenschte hij hem menig jaar van welverdiende rust, dat hem na zulk een staat van dienst voorzeker toe komt. Naar aanleiding van de ontslag name van den heer H. Princen als hoofd der O.L. school alhier is door zijn oud-leerlingen een vergadering belegd, om hem bij zijn afscheid van de school, hetwelk a.s Vrijdag zal plaats hebben, te huldigen Op deze vergadering besloot men eenparig den heer Princen, die veertig jaren hoofd der school alhier geweest is en steeds met zeer veel ijver de jeugd onderwezen heeft, een geschenk aan te bieden namens zijn oud-leer lingen Tot dit doel werd uit de vergadering een comité gevormd, het welk zich zal belasten met het collec teeren van geld aan de huizen der oud-leerlingen. OISTERWIJK Woensdag werd ons overigens zoo rustige dorp opge schrikt door het ontstellende feit, dat de N. V. Lederfabriek „Oisterwijk", waar ongeveer 300 personen werkzaam zijn. hare fabriek zou sluiten. Aan een 150-tal ongehuwde arbeiders werd dienzelfden avond bereids ontslag aangezegd. De vergadering van den raad onzer gemeente, welke den daarop volgenden dag werd gehouden slond natuurlijk in het teeken van deze brandende kwestie. In aansluiting op het uitvoerig raadsverslag in dit blad van 18 dezer kan worden medegedeeld, dat de directie der N.V. Vrijdagmorgen van elf tot twee uur op het gemeentehuis met den burgemeester heeft geconfe reerd met het verblijdend resultaat, dat de sluiting der fabriek voorloopig wordt opgeschort en de ontslagaan zeggingen werden ingetrQkken. Invoerrecht op Sigaren. Het verhoogd invoerrecht van sigaren treedt 27 dezer in werking. Afvloeiing van de onder-officieren. Dezer dagen za 1 de wachtgeldregeling voor de onderofficieren der landmacht, bij besluit geregeld, verschijnen. Het tijdstip voor vrijwillige dienstverla- ting zal worden gesteld op uiterlijk een maand, waarna door den Minister van Oor log de voor afvloeiing bestemde onderoffi cieren zullen worden aangewezen. In militaire kringen is veel animo, ge bruik te maken van de officieus bekende regeling, zoodat verplichte afvloeiing voor betrokkenen niet zoo verontrustend is. Het tijdstip van dienstverlating zal ver moedelijk eind Februari of begin Maart 1923 zijn. Op de vragen van den heer Winter- mans betreffende het verleenen van een te gemoetkoming aan sigarenwinkeliers voor betaalden accijns voor de bij hen op 1 Juni 1922 in voorraad zijnde sigaren, antwoordde de Minister van Financien, dat het hem bekend is, dat door verschillende omstan digheden de winkeliers vaak in de onmoge lijkheid zijn geweest om den accijns voor de op 1 Juni jl. bij hen in voorraad zijnde sigaren geheel op de consumenten te verha len. Op de vraag, of de Minister niet van oor deel is. dat uit den aard der zaak mocht ver wacht worden, dat de acctjnskosten op de consumenten zouden te verhalen zijn. ant- woodde hij bevestigend. Een volledig onderzoek wordt niet uit voerbaar geacht, doch de beschikbare ge gevens hebben den Minister, na de commis sie van deskundigen ex art. 53 der Tabaks wet gehoord te hebben, doen besluiten om trent de voorradenquaestie de volgende regeling te treffen. Gelijk reeds uit de circulaire van 13 .Nov. 1922 gebleken is. wordt den winkeliers tot 1 Februari a.s. vergund hun voorraden on- gebanderolleerde sigaren en cigaretten, die overeenkomstig art. 83 der Tabakswet wer den aangegeven, terug te voeren naar fa brieken of entrepots, onder afschrijving of teruggaaf van den daarvoor verschuldigden of betaalden accijns. Aan hen, die van deze vergunning gebruik maken en daardoor er toe medewerken, dat de ongebanderolleerde aangegeven voorra den uit het vrije verkeer verdwijnen, zal voorts een reductie van ten hoogste 50 per cent worden verleend op den accijns, ver schuldigd en casu quo betaald voor sigaren en sigaretten, die sedert de invoering der wet van de aangegeven voorraden zijn ver kocht en die dus niet meer kunnen worden begrepen in de naar een fabriek of entrepot over te brengen partijen. De Minister meent, dat door deze beide maatregelen in onderling verband aan de billijke verlangens van de betrokkenen wordt te geinoet gekomen. AAN DE ORDE. Ingekomen stukkeu. 1. Voorloopige vaststelling der rekening over 1920 van de oude gemeente Waalwijk. 2. Vaststelling der begrooting voor 1922. 3. Vaststelling eener gemeenschappelijke regeling voor de inrichting van een keurings dienst voor vee en vleesch en benoeming van een afgevaardigde in de Commissie van Beheer over dien keuringsdienst. 4. Vaststelling vana. een verordening op de keuring van vee en vleeschb. instruc- tiën voor den keuringsveearts, hoofd van dienst, den hulpkeurmeester en de ambte naren, belast met de herkeuring; c. veror dening op het beheer van den keuriugs dienst. 5. Benoeming van personeel voor de Ge meen te-Teekenschool. 6. Opheffing der M. U. L. O. school en ontslag van 2 onderwijzers. 7. Voorstel tot verhooging van het ere- diet voor de bestrijding der werkloosheid. 8. Benoeming van leden van "net College van Zetters. 9. Voorstel tot verhuring van een win kelhuis aan de Markt. 10 Vaststelling van het eerste kohier van den Hoofdei. Omslag over de eerste 4 maanden van 1922. 11. Voorstel tot wijziging -Ier verorde ning op de Plaatselijke Inkomstenbelasting. 12. Schrijven van Gedeputeerde Staten inzdke besluit tot opheffing der verplichte winkelsluiting. Bezorgt TIJDIG Uwe advertentie voor 't Kerstnummer van het >KERK- KLOKJE». Uiterlijk Donderdagavond. Richard Strauss. V. Jos Groenen. Ihr Bild. Der Wanderer. Fitihlingstraum. Schubert. Ich llebe dlch. Grleg. VI. Vier alt deutsche dueten. H. Berger. Mej. Anna Gragtmans zal de beide artisten accompagneeren. Leden der Liedertafel >Oefening en Vermaak» genieten een flinke reductie op de entréepr^zen. Voor ditmaal vragen we eens de blondere attentie voor de zeer smaak volle Kerst-étalage bij de bloemisten, de heeren N. van Dongen en Zn. Een aardig geïmiteerde landweg, omzoomd door mooie kleurige Kerstbloemen. voert ter kerke 't geheel mooi door electrlsche Ucbt-effecten beschenen, maakt vooral om en met z'n schat van mooie bloemen en kerstversieringen een bijzondere indruk. Staat deze firma steeds mede vooraan om bij tal van gelegenheden veel werk van hare étalage te maken, nu is ze al bijeonder geslaagd. Wij raden het publiek gaarne aan er eens een kijkje te nemen ente koopen. Op het jl. te Tilburg gehouden examen (praktyk Boekhouden 1. P.) slaagde onze plaatsgenoote mej. Nelly Krol. Zy genoot hare opleiding L>y de Eerw. Zusters van het Sint Theresiagesticht van het gezelschap J. M. J. te Waalwijk. Toen Zaterdagavond de Rijksveld wachters van de Griendt van Waalwyk en de Ridder van Capelle zich op surveillance bevonden ouder de gemeente Oud-IIeusdeu, bemerkten zij dat stroopers met den licht bak bezig waren. Een der stroopers wisten de politiemannen te arresteeren. De andere, die het op een loopen zette en door den hond van den velwaehter v. d. Griendt achterna werd gezet, wist -door op den hond te schie ten te ontkomen. De politie gaf den vluchteling nog een kogel achterna doch door de duisternis was hö reeds lang uit het oog verdweueu. De hond, een zeer goede politiehond, is aan een zijner achterpooten geraakt. Even wel bestaat de hoop het dier te behouden. Naar wij vernemen is men den vermoede- lijken dader reeds op het spoor. Reeds geruimen tfld ging een groepje jongens van 1216 jaar des avonds op roof uit. Verschillende winkels werden door hen bezocht en al wat daar dan voor de hand lag werd gestolen. Vooral van hun 'gading waren sigaren, sigaretten, chocolade, koek, zaklantaarns, enz. Het is der politie mogen gelukken de jeugdige diefjes op te sporen. Tegen eenige jongens van 17 en 19 jaar werd proces-verbaal opgemaakt wegens heling. Zondagavond werd een jongeman uit Meeuwen toen hy met zyn meisje door de straat wandelde, plotseling door een zekeren C. uit Kaatsehuvel, die mede verliefd op het meisje was, aangevallèn en mishandeld. C. uit Kaatsheuvel, die mede verliefd op schoone Waalwyksche en den stoeren Meeu wenaar zou worden verbroken. Begrijpe lijk konden deze daaraan zoo direct maar niet voldoen en C., geholpen door een vriend, begon daarop zyn woede nogmaals op het verliefde paar te koelen. De politie, intusschen gewaarschuwd, ar resteerde C. en zyn vriend en maakte proces-verbaal op. Het bleek dat C. in het politieblad stond gesignaleerd als hebbendé „nog iets te goed", waarop hy werd aange houden. Zondagmiddag hield de R. K. Steen kolen-Coöperatie „Broederhulp" hare jaar- lyksche Algemeene Vergadering in den R.K. Gildenbond, welke druk was bezocht. Nadat door den Voorzitter de vergade ring op de gebruikeiyke wyze was geopend werden door den Secretaris en Penningmees ter verslag over het afgeloopen tydvak uitgebracht. I nkonisten. Contributie i78B9.S4 Brandstoffen il contant verkocht 2831.90 Reserve vorig jaar 24.75 Rente 10.35 Batig saldo vorig jaar 3.54 Totaal 20.740.38 TJitgaven Aankoop van Brandstoffen 13036.51 Transport Staatspoor 1218.75 Voerlieden 1306.04 Controleur 247.95 Pakhuishuur 352.20 Wykboden loonen 267.94 Drukw. en Schryfbenoodigdh. 59.11 Diversen (waaronder assurantie) 66.36 Totaal 16554.86 Totaal Inkomsten 20740.38 Totaal Uitgaven 16554.86 4185.52 Waarde steenkolen in pakhuis 66.31 4251.83 Af voor te veel betaalde contrib. 1306.10 Winst 2945.73 Vergoeding bestuur; Reserve; Werkliedeubond 505.28 Te verdeelen onder de leden 2440.45 Door het bestuur is ln dit tydvak aange kocht 90 ton Anthraciet, 152 ton &tukkoien. 180 ton Eierkolen en 172 ton Nootjes. Door de leden zyn dit jaar verbruikt 925 H.L Anthraciet, 1784 H. L. Stukkolen. 1844 H.L. Eierkolen en 2022 H. L. Nootjeskolen. Aan particulieren en leden is uit het pak huis verkocht 959 H. L. Het ledental bedraagt 397. l)e controlecommissie bracht verslag uit over hare bevindingen. De boeken waren acuraat bygehouden, de rekeningen eu be scheiden werden in orde bevonden. I) Voorzitter bracht mede namens de ver gadering dank aan Secretaris en Penning meester voor de vele diensten in het afge loopen jaar aan de vereeniging bewezen. Besloten werd 250.te deponeeren in de Reservekas en 25.te schenken aan de Werkliedenvereeniging. Aan de leden zal voor iedere verbruikte H. L. 32 cent worden gerestitueerd. Tot bestuursleden werden herkozen I'. v. der Aa en G. C. Eikenbroek. De uitl>otaliug der gemaakte winst zal geschieden a.s. Vrydag in den Gildenbond (Café). Haven 7 uur. Hoekeinde 7^ uur, Stationsstraat 8 uur. Besoyen 8$ uur. A11- toniusparochie 9 uur. Denkt op Uwe advertentie Inhet Kerstnummer van dit blad. Hei blijft vier dagen in banden. Door het niet voldoende uitwykeu had Maandagavond in de Grootestraat een aau- ryding tusschen twee wielryders plaats met het gevolg dat beide kwamen te vallen. De bei-yders bekwamen weinig of geen letsel doch een der rywielen was zeer gehavend. Van het geval werd aangifte by do politie gedaan. Op 16 December stonden by de plaat- selyke arbeidsbemiddeling als® werkzoeken de ingeschreven454 lederbewerkers, 2 op perlieden. 1 rietmeubelmaker, 5 smeden, 2 machinestokers, 4 machinisten, 18 losse werklieden. 1 rywielhersteller, 5 grondwer kers. 2 timmerlieden, 2 kantoorbedienden, 2 landbouwers, 1 sigarenmaker, 1 metselaar, 1 machinebankwerker en 1 kleermaker. Het Kegelconcours. uitgeschreven door de Waalwyksche Kegelclub en waar voor uitsluitend wildpryzen werden uitge loofd, heeft een goed en gezellig verloop gehad. De uitslag was als volgt: Kechtsche baan 1. .1. Spykerman 40. 2. Jos de-Kort 3727. 3. Vinke, Tilburg 3724. 4. Grothe 3633. 5. F. van Erp 35. 6. Jan Wiesman 3433. 7. A. van Roessel 3429. Linksche baan 1. Hauck 43 en 3 maal 43. 2. G. Verkade 43. 41 en 2 maal 40. 3. J. Massuger 4239. 4. A. van den Broek 4 maal 40. 5. J. Langermans 40 en 2 maal 38. 6. Jos de Folter 39 en 2 maaj 38. 7. H. Aarts 37 en 35. Zondag j.l. speelde Juliana een wed- stryd voor de competitie 1ste klasse B. V. B. tegen Brabantia 1 te Waspik. Als om 2 uur de scheidsrechter beginnen blaast verschynt Juliana met v-yf invallers uit het tweede elftal, terwyi Waspik volle dig staat. Waspik neemt de leiding door een pinalty welke onhoudbaar in een doelpunt werd omgezet. Enkele minuten later brengt de Julianu-linksbinnen den stand op 11 waarmee de rust iugaat. Na de rust zyu beide partyen aan elkan der gewaagd. Als er nog een kwartier te spelen is, kent de scheidsrechter aan Was pik ten onrechte een pinalty toe, welke in een doelpunt wordt omgezet (21). De bal lag twee meter buiten het straf schopgebied. Juliana heeft over dit doelpunt by den B. V. B. protest aangeteekend. Het terrein was door den regen onbespeelbaar.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5