DE ECHO VAK HET ZUIDEN Frcco'j Zennwtabtetten Freco's Koofdpijntablcttcn Tweede Blad. Nummer 102. Zaterdag 23 Dec. 22 CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 15 Dec. '22 des nam. baif drie. Voorzitter Edelacbtb. Heer Valter. Afwezig de heeren Kerst en Treffers. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1. Iagekomen stukken. Schrijven van den heer Treffers dat ht] verhinderd is de vergadering bij te wonen. Schreven van Ged. Staten dat zij de gemeenterekentng over 1921 hebben vastgesteld op Iokom3ten f 108185 03* Uitgaven f l0660l.ll Batig slot f 1583.92' Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger, waaruit bleek dat alles in orde was bevonden. Schrijven van den heer J. van Pelt, dat htj zijne benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur aanneemt. Circulaire van Ged. Staten waarin zij mededeelen dat hun uit stukken van de gemeenten gebleken ls, dat niet alle gemeentebesturen bij de toe- pass.ng van bezuinigingsmaatregelen letten op de wettelijke voorschriften betreffende de bevoegdheid om de verschillende jaarwedden te verlagen. Verder wordt er in medegedeeld, dat er van zal worden afgezien, een nieuwe regeling vast te stellen, die anders voor verschillende ambtenaren een jaarwedde-verhooging zou hebben ge bracht. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Verzoekschrift van het Dag. Bestuur der vereeniging »Oos Middelbaar On derwijs in Noord-Brabant*, om een subsidie van f 50 per leerling uit deze gemeente die de Mtddelb. Handelsdag school te Waalwijk bezoekt. Deze sub sidie wordt ook nog over het jaar '?1 gevraagd. Verder wordt er op gewezen dat het aantal leerlingen zich steeds uitbreidt en men zich moeilijk in het tot school ingerichte heerenhuls kan behelpen en het spoedig noodlg zal blijken een nieuw modern schoolge bouw te stichten. Steeds meer blijkt de school aan de gestelde verwachtingen ta voldoen. Ofschoon de gemeente Waalwijk nog lang niet de helft der leerlingen levert» draagt zij toch voor de grootste gedeelte de onkosten, zij gne t een subsidie van f 6O0O. Voorzitter. De school wordt door 1 leerling uit Capelle bezocht. B. en W. sympathiseeren erg met deze Instelling maar met het oog op den droevlgen toestand van de gemeentekas, advisee- ren zij, geen subsidie toe te staan. Ik kan in verband hiermee nog mededeelen dat we toch reeds gedwongen moeten betalen aan de schoeomakeisvakschool te Drunen alsook aan de nijverheids school in den Haag die ook door een leerling uit Capelle wordt bezocht. Wij zijn hiertoe verplicht Ingevolge de wet op het Nijverheidsonderwijs. Met algemeene stemmen wordt be sloten op het verzoek om subsidie voor de Handelsdagschool te Waalwijk af wijzend te beschikken. Circulaire van den minister van Bin- nenlandsche Zaken omtrent de steun en wachtgeldregeling. Er wordt o.a. op gewezen dat de ultkeering bij werk verschaffing voor gehuwden en kost winners niet meer mag bedragen dan 65 pCt. van bun gewone loon in een 48-urige werkweek en voor kostgangers 60 pCt. Voor steunuitkeerlng Is dit resp. 60 en 55 pCt. Voorzitter. B. en W. verzoeken in verband met deze circulaire hun een crediet van f 1000 voor het volgend Jaar te willen toestaan die dan naar omstandigheden zullen worden gebruikt. Het Is maar een blanco verzoek van B. en W.t maar het is ook moeilijk een raming te maken en daarom vin den zij dit de beste weg. Getracht zal natuurlijs worden een zoo hoog moge lijke subsidie van het Rijk te krijgen, omdat onze gemeente arm is. Met algemeene stemmen wordt op het voorstel van B, en W. Ingegaan en besloten de geldleening in twee jaar af te lossen, Middelkoop. Werkt de werkverschaf fing nog. Voorzitter. Een werkverschaffing be staat hier eigenlijk niet, wij laten se'de wegen en landerijen onderhouden, wij kunnen geen helde doen ontginnen als In andere gemeenten. 1923 ^a9ts*e'"n®' 8emeeB*cbegrootlng De Voorzitter verzoekt de commissie van onderzoek verslag te willen uit brengen. v. d. Hoeven. De commissie heeft bij het nazien der begrootlog de op merking gemaakt dat f 300 voor onder houd van den toren haar veel te laag voorkomt. Uit het onderzoek vanwege het kerkbestuur is gebleken dat het gebouw waarop de toren rust, niet meer betrouwbaar is. Daar de gemeen te de verantwoording draagt, acht de commissie het noodzakelijk door des- kundlgeo een onderzoek te doen in stellen. De commissie stelt voor om minstens f 1000 meer op de begrooting te brengen. Voorzitter. Kan de commissie zich er mee vereenigen dat B. en W. direct een onderzoek instellen, dan kan later bij suppl. begrooting het bedrag altijd nog verhoogd worden. Michael. Daar is in het rapport van de commissie sprake dat de het ge bouw waarop de toren staat niet meer aan de elschen voldoet. Ik meen dat de gemeente den toren alleen in eigen dom heeft en niet het gebouw en daarom acht lk het wenschelijk ook hiernaar een onderzoek te doen instel len. Mocht een herstelling noodzakelijk zijn, dan kunnen wij hierop nader terugkomen. v. d. Hoeven. Ik ben in die zaken niet zoo goed thuis, misschien heb ik me verkeerd uitgedrukt, maar een timmerman hier uit Capelle vertelde het mij. Ik kan me best met het voorstel van den Voorzitter vereenigeo, maar het heeft me alleen maar verwonderd, dat men met die wetenschap toch maar f 300 op de begrooting bracht. Voorzitter. Mij is van eenig gevaar niets bekend, alleen dat de klokkestoel van de groote en de kleine bel gere pareerd moest worden, alsook bet wiel voor de touwen en dat is ook geschied. De Roon. Het gebouw schijnt op balken te rusten en een daarvan moet vergaan zijo. Sneep. Maar de zaak is toch opge lost als er een deskundig onderzoek wordt Ingesteld. Met algemeene stemmen wordt be sloten een onderzoek te doen instellen. Waar de commissie verder geen aanmerkingen op de begrooting heeft, wordt deze vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f94.564 49 De Hoofd. Omslag bedraagt f 20000. 3, Vaststelling der verordening op den keuringsdienst voor vee en vleesch. In de vorige vergadering is een ge meenschappelijke regeling goedgekeurd, (hans moet ook een voor alle aange sloten gemeenten gelgkluldende ver ordening worden vastgesteld. Na voorlezing van het ontwerp wordt dit ongewijzigd vastgesteld. De heer Sneep vraagt of het uithal- len nu is komen te vervallen. De Voorzitter zegt dat dit volgens de wet eigenlijk verboden is, maar volgens de bedoeling van den minister blijft het wel mogelijk. Er ls n.l. op gewezen, dat het uithalien een middel is, om te voorkomen dat de vleesch- prijzea niet te hoog worden opgedreven. 4 Goedkeuring wijziging begrooting 1922 van het Armbestuur. Deze wijziging, welke noodzakelijk was geworden door de verhoogde be zoldiging, met het oog op de belang rijke vermeerdering der zittingdagen, wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De Voorzitter deelt nog mede, dat de subsidie die de gemeente aan de Vakschool voor schoenmakers te Dru nen volgens opgave f 53.39 bedraagt, voor één leetling uit Capelle die deze school bezoekt. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 16 Dec. des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Moons. Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergadering, afwezig de heer van Alphen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE l. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer v. Alphen. houdende mededeeling dat hij door ziekte verhinderd is de vergadering bij te wonen. Voorzitter. Laten wij hopen dat de heer van Alphen spoedig geheel her steld moge zijn en hij in een volgende vergadering weer in ons midden kan zijn. b. Ingekomen zijn eenige goedkeu ringen van genomen raadsbesluiten en aanvragen om subsidie. De Voorzitter stelt voor deze allen voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Dongen zou voor de aanvrage van het Groene Kruis eene uitzondering willen maken. Speciaal wil hij er de aandacht op vestigen dat de subsidie-aanvrage hier alleen ten doel heeft de bestrijding van de tuber culose en waar Rijk en Provincie voor gaan met het geven van subsidie vindt hij het op z'n minst genomen een mal figuur indien de gemeente achterwege blijft met het geven van subsidie, te meer, waar hier geen groot bedrag behoeft te worden gegeven. Het geldt hier de bestrijding van eene besmette lijke ziekte en het komt hem voor dat de gemeente zich daaraan niet mag onttrekken, aangezien dit z.i. een groot gemeentebelang is. Het betreft hier de bestrijding van een groote en gevaar lijke besmettelijke ziekte. Voorzitter. Het feit juist dat Provincie en Rijk reeds subsidie geven is voor Burg. en Weth. aanleiding geweest en ook niet te vergeten de benarde finan- tieele toestand van de gemeente, om er niet op in te gaan. De heer van Dongen zegt dat het bij hem niet gaat om het bedrag doch om het principe. Z.i. moet de gemeente aan deze bestrijding meewerken, al is het door het geven van een zeer geringe subsidie. De Voorzitter meent dat daarmede het doel uit het oog wordt verloren als alleen maar voor den vorm eenige subsidie wordt gegeven. Wil het eenig practisch nut hebben, dan kan men met een heel klein bedrag niet volstaan. Dezer dagen heeft hij nog op het raad huis een man bij hem gehad, die zei dat hij in een sanatorium moest worden opgenomen. De man vroeg of hij op kosten van de gemeente kon gaan. Z.i. moet dit aan liefdadige instellingen worden overgelaten. De heer van Dongen kan zich daar mede niet vereenigen. Juist het feit dat dezer dagen een man om hulp in deze is komen vragen is een bewijs dat vereenigingen als het Groene Kruis moeten worden geholpen. Gaarne wil hij toegeven dat de finantieele toestand van de gemeente van dien aard is, dat groote subsidies niet kunnen worden ge geven, maar waar het hier geldt een zoo groot belang, een gemeente- en algemeen belang, daar acht hij hel absoluut noodzakelijk dal eenige subsi die wordt gegeven. De Voorzitter geeft gaarne toe dat deze vereenigingen zeer ten goede werken, maar Burg. en Weth. hebben gemeend niet op het verzoek te moeten ingaan omdat moet worden bezuinigd en Rijk en Provincie subsidie geven, waarin men ten slotte dus al als van zelf bijdraagt. Lankhuijzen. Hoeveel subsidie vraagt de vereeniging. Voorzitter. Er wordt om geen bepaald bedrag gevraagd De heer D Lankhuijzen is het met den heer van Dongen eens dat als Rijken Provincie voorgaan, wij als gemeente niet achterwege mogen blijven. Wij kunnen zooals de heer v. Dongen terecht opmerkt een mal figuur slaan. Als eene dergelijke vereeniging goed kan werken, dan zou zoo'n man als nu al bij U is geweest in de kosten van opname in een sanatorium geheel of voor de helft of voor een vierde van de kosten kunnen worden geholpen. Waar de vereeniging met een kleinig heid is geholpen, zou hij niet achter wege willen blijven. Voorzitter. Aan f 25 hebben ze niets D. Lankhuijzen. Als de vereeniging er mede tevreden is, waarom zou men het dan niet geven als wij overtuigd zijn dat het een gemeente- en algemeen belang geldt. De heer van Dongen wil er nog op wijzen dat het geven van subsidie van Rijk- en Provincie veelal afhankelijk wordt gesteld of de gemeente ook subsidie geeft. Voorts wijst hij er ook nog op dat de vereeniging alleen de T. B. C. bestrijd en dit doet voor een ieder. Voor. iedereen staat het open, het is niet iets aparts. Deze vereeniging werkt speciaal tegen de bestrijding van deze gevreesde ziekte. Een vorig jaar is in het rekest aan Rijk en Provincie geschreven dat de gemeente ook wel tot het geven van een subsidie zou overgaan, hoewel dit, wat zeer is te bejammeren, achterwege is gebleven De heer Van Seters zegt dat]ieder aan geslotene bij een vakvereeniging 2 cent per week betaalt voor Herwon nen Levenskracht, eene vereeniging die hetzelfde doel beoogt. Hij geeft gaarne toe dat het een nuttig werk is, doch hij vreest dat, wordt aan het Groene Kruis subsidie gegeven, ook de andere bestaande vereenigingen zullen komen aankloppen. De heer Van Dongen geeft gaarne toe dat de vereeniging Herwonnen Levenskracht ook mooi werkt en hij zou, als deze om subsidie komt aan kloppen deze even gaarne wat willen geven. Echter Herwonnen Levenskracht werkt naar hij meent anders dan het Groene Kruis. Het Groene Kruis hier heeft ten doel de ziekte meer plaatse lijk te bestrijden en behulpzaam te zijn bij patiënten. De heer van Seters wijst er op dat Herwonnen Levenskracht niet alleen ten doel heeft het instandhouden van Sanatoriums maar ook plaatselijk werkt. Nog dezer dagen heeft een ge val hier plaats gehad waarbij Herwon nen Levenskracht de behulpzame hand heeft geboden. De heer van Dongen stelt voor de vereenigipg f 25 subsidie te verleenen welks voorstel wordt ondersteund door de heeren Dorrenboon en D. Lank huijzen. Het voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren H. Oome. C v. Rijn. J. A. Dorreboom, J. P. v. Dongen, N. A. van peters, D. Lank huijzen, P. Broeders, L. Schoenma kers en A. Lankhuijzen. Tegen de Wethouders, de heeren E. de Wit en J. Klijn. b. Schrijven van Ged. Staten, waarin dezen er op wijzen dat er gemeente besturen worden gevonden die be sluiten hebben genomen tot verlaging van salarissen voor Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Teneinde onnoodig geschrijf te voor komen willen Ged. Staten de raden der gemeente er op wijzen, dat de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Per koker 60 Cent. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagdheid. Per koker 45 Cent. Binnen 10 min. verlichting der hevigste Hoofdpijn. Verkrijgb. bij Drogisterij „De Toko", Waalwijk en Gez. Waqemakers, Kaatsheuvel. 242602 salarieering door Ged. Staten is ge schiedt en derhalve alle genomen en nog te nemen raadsbesluiten tot ver nietiging aan de Kroon zullen worden voorgedragen. Betreffende de regeling van de sala rieering van de gemeente-ontvangers, stellen Ged Staten zich voor binnen kort met een nieuwe regeling te zullen komen. Ook de bezoldiging van de wethou ders is aan Ged. Staten opgedragen en wat de presentie-gelden van de leden van den raad aangaat deze mogen niet het karakter dragen van salaris doch van eene vergoeding voor tijdverlies. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer D. Lankhuijzen vraagt waar om Ged. Staten den raad eerst vragen bij eene eventueele salarisverhooging indien deze toch niets heeft te zeggen. Twee, drie, tot viermaal toe is de raad gevraagd. De Voorzitter merkt op dat Ged. Staten naar de bestaande wet verwijzen en de wet zegt dat Ged Staten beslissen na de raad te hebben gehoord. Dat laatste wil niet zeggen dat Ged Staten aan den raad zijn gebonden De heer D Lankhuijzen zegt dat op bezuiniging wordt aangedrongen en nu zou hij dat willen verkrijgen door ver laging van loonen en daarmee zou hi van bovenaf willen beginnen. Laa Ged. Staten de besluiten maar ter vernietiging aan de Kroon voor dragen, toch zou hij er mede willen beginnen Iets moet er gaan gebeuren De Voorzitter is het eens als word gezegd dat iets moet worden gedaan Ook zou hij het niet eens zijn om van onderaf de loonen te gaan verlagen Om echter tegen het schrijven van Ged. Staten in te handelen, moet hi ontraden. In Brunsum was door den raad besloten de salarissen van Burg en secretaris te verlagen. Dit beslui is echter door den Minister niet goed gekeurd waarop de raad zijn besluit heeft ingetrokken. De heer D. Lankhuijzen zou het niettegenstaande dit alles, zoo niet laten zitten, want z.i. gaat het niet aan om met het verlagen van het salaris van den nachtwacht te beginnen. Spr. zou willen gaan herzien daar waar maar kan. De heele zaak zou hij nagezien willen hebben. De heer van Dongen zou niet alleen hierop doch op alles de uitgaven betref fende eens willen terug komen. De raad zou aan Ged. Slaten wellicht advies kunnen geven om de salarissen te verlagen. Met zelf een besluit te nemen waarmee men tegen de we ingaat, schiet men niets op De heer Lankhuijzen wil danialles laten herzien. Hierna wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van een 16 tal burge meesters, waarin wordt aangegeven hoe het best kan worden bezuinigd, wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van eenige landbouwers uit Raamsdonk en Geertruidenberg. Adressanten wijzen er in hun adres op dat ze pachters zijn van de aanwassen in den Dombosch en daar veel te duur hebben gepacht, zoodat ze met groot verlies werken. Redenen waarom zi verzoeken de pachtprijzen met 30 A 4( pCt. te verminderen. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot niet-inwiliiging van het verzoek van C. W. van Dongen om aankoop van een strook grond, deel uitmakende van een uitweg. De Voorz.tter merkt op dat adressant gezegd heeft te zullen komen met eene erklaring, dat men daar dan mag blijven uitwegen. Aangezien;hij dit niet heeft gedaan, stellen Burg" en Weth. voor niet op het verzoek in te gaan, waartoe met algemeene stemmen>ordt besloten. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot niet-inwilliging van het verzoektvan de bewoners van het Keizersveer, tot het aanleggen van een bovengrondsch net, ten dienste der verlichting. De Voorzitter zegt dat de kosten zoo enorm hoog zijn. dat onmogelijk aan iet verzoek kan worden voldaan. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. 4. Alsvoor der Commissie tot wering van schoolverzuim om verhooging harer jaarlijksche vergoeding. De schoolcommissieën verzoeken om erhooging van jaarwedde in verband met de meerdere werkzaamheden. Burg. en Weth. hebben in andere plaatsen gevraagd wat daar wordt gegeven. In Ginneken en Oosterhout betalen ze niet meer. Hier wordt f 125 voor de twee commissies gegeven. Wordt besloten niet op het verzoek in te gaan. 5. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke vergoe ding, bedoeld in art 201 der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van de N. H. School op het Veer. Wordt besloten het bedrag per leer ling op f 13.83 vast te stellen. 6. Ontwerp-verordening tot wijziging der verordening tot heffing van keurloon. De Voorzitter zegt dat gebleken is dat in de verordening enkele onbillijk heden schuilen. Zoo staat daarin dat voor een éénhoevig dier f 7 moet worden betaald. Dat is voor een veulen nogal veel en daarom wordt voorgesteld voor een veulen f3 te betalen en bij het doodgeboren worden alles vrij te laten. Verder wordt voorgesteld de menschen die nu te veel hebben be taald dit bedrag terug te geven. De heer Schoenmakers geeft in over weging om het uit nood geslacht vee, dat voor de consumptie is afgekeurd, vrij te stellen, aangezien de schade voor den eigenaar dan toch reeds groot genoeg is. De Voorzitter merkt op dat de keuring groote kosten met zich brengt en aan gezien vrijwel alle boeren hun vee hebben verzekerd en in zulke gevallen dan 70 tot 80 pCt. terug krijgen, gelooft hij niet dat het zoo onbillijk is als een kleine vergoeding in rekening wordt gebracht. De heer Broeders zegt dat er vele arbeiders een schaap of geit houden en dat deze verweg de meeste niet zijn verzekerd. De Voorzitter merkt op dat deze wet in het leven is geroepen om de hygiene te bevorderen. Echter kan hij mede deelen dat nu al blijkt dat over een jaar de prijzen met een 50 pCt. zullen kunnen worden verminderd. De heer Schoenmakers stelt voor om het vee dat voor de consumptie wordt afgekeurd, geheel vrij te laten. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7. Ontwerp-besluit inzake in gebruik- geving van het noodslachtgebouw. Toegestaan zal worden dat iedereen 1 beest per jaar mag slachten en uit- ponden. De heer van Dongen is het daar mede niet eens. Naar zijne meening heeft de raad niet te beoordeelen wie slager is of wie geen slager is Iedereen moet volkomen vrijgelaten worden. De Voorzitter zegt dat iedereen slager kan worden mits hij zijn winkel maar inricht volgens de bij de wet gestelde eischen. Het verkapt slachten dat moet worden tegengegaan. De heer van Dongen zou gaarne zien dat dit punt wordt aangehouden tot een volgende vergadering opdat hij eerst inlichtingen kan inwinnen. De Voorzitter heeft daartegen abso luut geen bezwaar. De heer Broeders vraagt hoe voortaan de kleine winkeliers moeten doen die spek verkoopen. De Voorzitter zegt dat alleen goed gekeurd vleesch mag worden verkocht. Het z.g. Amerikaansch spek is reeds door het Rijk gekeurd en mag dus zoo worden verkocht. A. Lankhuijzen. Het is wel typisch dat een slager wel boer mag worden en een boer geen slager. Na nog eenige discussie wordt beslo ten dit punt aan te houden. 8. Benoeming lid in de School commissie (vacature M. Claassen) Benoemd wordt de heer G. v. d. Sanden. 9 Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens perio dieke aftreding van den heer J. B. Zijlmans. Op de voordracht waren geplaatst de heeren J. B. Zijlmans. j. H. Kamp. De heer J. B. Zijlmans werd her kozen met 7 stemmen. De heer Kamp verkreeg 5 stemmen.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5