FLORA-BIOSCOPE - Waalwijk Zondag 24 December 6 en 8^ uur Noodlottige De aaniMt wordt er op gevestigd dal de seriefilm „De Drie Musketiers" wordt vervolgd ZONDAG 31 DECEMBER. SPORT. Ingezonden Stukken. Buitenland. Binnenland. Vaste Betrekkingen 5 Deelen Drama 10. Benoeming leden van de com missie van fabricage, wegens periodieke aftreding van de heeren P. Broeders, D. Lankhuijzen en J. C. Schoenmakers. De aftredende leden worden herkozen, j 11. Benoeming van leden van de Lichtcommissie, wegens periodieke aftreding van de heeren M. de Bruin, J. A. Dorreboom en J L. Schoenmakers. De aftredende leden werden herkozen, i 12. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeente-begrooting. Conform het voorstel van Burg en Weth. wordt besloten. 13. Bezwaarschriften tegen aan slag in het schoolgeld. Wordt besloten in geheim comité te behandelen. Bij de rondvraag vraagt de heer van Dongen of bij de a.s. nieuwe dienstre geling der spoorwegen ook aangegeven staat dat de trein van 7.25 te Geertrui- denberg, ook aan de halte Keizersdijk stopt. Mocht dit inet het geval zijn, j dan geeft hij in overweging daarop alsnog aan te dringen want deze trein, de z.g. schooltrein stopt overal en voor velen zou het gemakkelijk zijn als dok aan Keizersdijk wordt gestopt. De heer van Beters vroeg hoe het stond niet het ontwerp-steunregeling. De heer van Riji* zou gaarne zien dat de werkzaamheden aan het- elec- trisch licht door gemeentenaren wordt verricht terwijl hij, alsook de heer Broeders aandrong op- meer nacht lampen. De Voorzitter zei dat er twee nacht lampen zeker zullen bijkomen. De heer D. Lankhuijzen wijst op den onhoudbareu toestand veroorzaakt^ door de sloot langs het huis van den heer G. Simonis. Hij noemt het een schandaal zooals daar de toestand is. Een W. O. loopt er in uit. Algemeen is men van gevoelen dat daarin verandering dient te komen. De Voorzitter zegt in de vergade ring van Burg. en Wethouders het ter sprake te zullen brengen. Daarna gaat de raad over in een vergadering met gesloten deuren. Wij lezen in de „Ttlegtaat" de volgende interessante beschouwing: Waterwinning op 100 Meter diepte. De nieuwe Waterleidingwerken van Noord-Brabant. „Komt u eens naar de nieuwe water leidingwerken van Noord-Brabant kij ken. Het is een reusachtig werk en ongetwijfeld de grootste arbeid op het gebied van drinkwatervoorziening dat ooit in gansch Europa tot stand ge bracht werd." Dit was de aanhef van een brief, die een belangstellend abonné ons zond. Op een vroegen ochtend zijn wij dus naar het vriendelijk Breda het „Haagje van 't Zuiden" getogen, waar wij aan het station den aannemer der bouw werken ontmoetten, den heer J H van Schuppen uit Prinsenhage, een wel bekende op het gebied van grond boringen en onderzoekingen, die al verscheidene belangrijke werken in ons land en elders tot stand bracht. Spoedig waren wij in een levendig gesprek ge wikkeld. Is Brabant niet droog en is het niet lastig om water te voorschijn te brengen „Integendeel", werd ons verzekerd, „op de meeste plaatsen komt het water al op een of twee meter diepte te voorschijn." Maar in tijden van groote droogte, zooals tijdens den zomer van verleden jaar, in tijden van watersehaarschte, kunt ge daar dan ook water vinden Onze deskundige voorlichter lachte smakelijk. „Watersehaarschte bestaat in het geheel niet alleen geldschahrschte.' Verbaasd keken wij op, terwijl de heer v. Schuppen vervolgde„lk neem aan om zelfs in den droogsten-zomer elke plaats, al is de bodem nog zoo zanderig, zoover onder heerlijk zoet water te zeiten, dat de inwoners er tot hun knieën door moeten waden en iedereen over de nattigheid zal klagen. Maar het kost naar den aanleg wat geld en alleen lichamen, waarin flinke en energieke personen met doorzettings vermogen zitting hebben, zooals het bestuur van de Waterleiding Mij. Noord West Brabant, voor wie ik op het oogenblik werkzaam ben, kunnen zoo iets tot stand brengen. Zoo zal deze maatschappij er wel voor zorgen dat in de toekomst in Brabant geen gebrek aan water meer is." En verder uitwijdend vertelde de heer v. S in groote trekken van de omvangrijkheid van het werk, dat langzamerhand op de eenzame Bra- bantsche heide voltooid wordt en slechts aan weinigen bekend is. De Waterleiding Mij N. W. Brabant begon de eigenlijke werkzaamheden in Mei 1922, waar.toe eerst Provinciale Staten en het Rijk toestemming moesten verleenen. Niet minder dan 32 Noord- Brabantsche gemeenten traden als aan deelhoudster toe en het Rijk verleende een voorschot van 15 millioen gulden om de eerste uitgaven te dekken. Een dertigtal gemeenten zal op het buizen net waarvan de lengte niet minder dan 400 K M. bedraagt een afstand meer dan twee maal die van Amsterdam- Oroningen worden aangesloten. Voor deze enorme waterdistributie is het noodig 14 watertorens te bouwen terwijl twee pompstations één in Oosterhout en één in Zeppe en meerdere stoomturbines het water, dat uit minstens 28 bronnen getrokken wordt, naar de torens zullen stuwen. Intusschen gingen wij op weg om op het eigenlijke werk een kijkje te nemen. In het wagentje van onzen geleider, een Clément Bayard, die naar hij ons verzekerde hem al elf jaar trouw zijn zware diensten over golvende hei- en zandvlakten bewezen had, reden wij naar Oosterhout. De wegen in Brabant zijn slecht en het schijnt dat vele in geen eeuw nagekeken zijn. Zoo ook de weg van Breda naar Oosterhout die Napoleon nog zou hebben laten aanleggen om met België een snelle verbinding tot stand te kunnen brengen. Hossend en stootend, als reden wij in een karos uit dien tijd, reden wij onder statige boomen langs donker groene dennebosschen,afgebroken door heidevlakten waarop een enkele ver spreide berk en een gewrongen den als silhouetten afsteken. Dan sto-.d de auto stil bij een klein dwarsvvegje. Een honderd meter verder van den eenzaam verlaten weg en geheel aan het oog onttrokken was het bedrijf in vollen gang. Bakken waren opgeslagen, pijpen staken boven den grond uit, keeten waren gebouwd, machines op gesteld en een dertigtal arbeiders was ijverig op de heide bezig. De boor meester-opzichter, de heer Voorbeitel, die de werkzaamheden aldaar leidt, kwam ons begroeten. Een groote stoere gestalte met bruin gebrand gelaat. De heer Voorbeitel is een echte cosmo- poliet, al is hij Hollander van geboorte De geheele wereld trok hij door om boringswerkzaamheden te verrichten Amerika, in Indië, den Congo, Siberië, Roemenië, overal boorde hij in de korst der aarde om te zoeken naar zeer rijke voortbrengselen als petroleum en steen kool. In elk werelddeel boorde hij door dikke rotslagen en leerde de duizender lei moeilijkheden van zijn beroep ken nen. Evenals de diepzee-onderzoeker zijn werk liefheeft en van de geheim- nisvolle wonderen van de vrijwel on toegankelijke diepten weet te verhalen en peinst over de schatten die op den bodem van de zee moeten rusten, de goud- en diamantvelden, die zich mis schien onder het zee-oppervlak dat a/4 van onze aarde bedekt, zullen uit strekken, zoo 'spreekt en voelt ook deze man van de mystieke schatten en krachten, die in die schoot der aarde verborgen liggen en wel eeuwen daar zullen blijven. „Wat helpt ook de diepste boring meneer, het zijn toch maar speldeprikjes maar wat heb ben zij de geleerden al niet opgeleverd Hoeveel energie hebben zij al niet op een duizend meter diepte uit de aarde te voorschijn gebracht en hoeveel eeuwen nog zal de schil van ons klein aardoppervlak de milloenen machines niet op gang kunnen houden. Neem eer.s het water wat wij hier vandaan halen. Enorme hoeveelheden kunnen hier en overal op enkele hectaren grond, als de bronnen gereed zijn, ge makkelijk getrokken worden. Millioenen kubieke meters en de aarde zal steeds haar water geven en mensch en dier laven zonder zelf ooit iets te vragen Van welke diepte haalt u hier het water vandaan, vroegen wij onzen enthousiasten raadsman. „De bronbuis gaat honderd meter den grond in. Weliswaar wordt op twee meter diepte reeds water gevon den, maar de hoeveelheid zou lang niet toereikend zijn, terwijl ook het water niet zuiver genoeg is. Boren wij honderd meter, dan is de aardlaag daar uitstekend en het water stroomt van alle kanten door onderaardsche kanaal tjes en stroompjes reikelijk toe. Elke bronbuis geeft minstens 50 MJ. water per uur." Is dit nu alles zand waardoor u boort „Eigenlijk mag ik dit niet zeggen. Dit is iets wat zeer streng geheim ge houden moet worden. Wel kan ik u zeggen dat wij door verschillende lagen klei, veen, soms bruinkool en zandsteen heengaan. Hout van bosschen uit het voorhistorische tijdperk treffen wij aan, terwijl wij kort geleden op veertig meter diepte op de overblijfselen van een voorwereldlijk dier stootten, ,een mam- mouth Een geweldige kies hebben wij van het dier kunnen ophalen." Hoe geschiedt het boren zelf. Is dit een reusachtige boor die in den grond draait „Neen, dit is hier niet noodig. Wel in zwaarder grond dan draait de boor rond en is van onderen van zware stalen beitels en in rotsbodem zelfs van diamanten voorzien. Iets wat de boring zeer kostbaar maakt." Wij gingen het boorterrein in oogen- schouw nemen en de boormeester legde ons alles uit. Eerst wordt een kuil gegraven. Hierop wordt een buis ge plaatst over een halven meter midden lijn. In deze buis wordt door middel van een stoomlier een holle zware buis, de z.g n. puls die van onderen van een zware lederen klep voorzien is, die slechts naar binnen toe geopend kan worden, op en neer bewogen. De puls valt telkens met geweld op den grond en dringt in het zand dat door de klep in de buis dringt Gaat de buis omhoog dan sluit de klep door het gewicht van het zand. Is de puls ten slotte geheel gevuld, dan wordt zij opgehaald en leeggestort. Langzamer hand wordt nu de voet van de groote buis ondermijnd en deze zakt hoe langer hoe dieper in den grond weg. Steekt zij eindelijk nog maar even boven den grond uit, dan wordt een tweede buis er boven opgeschroefd en dit wordt zoo dikwijls herhaald tot de buis diep genoeg in den grond zit en van binnen dan natuurlijk geheel hol is. Soms gebeurt het, dat de buis door de wrijving aan de zijkanten niet wil zakken. Vroeger bezwaarde men haar dan met ijzer-ballast. Thans trekken dommekrachten, bevestigd aan stalen platen die diep en muurvast in den grond begraven zijn, haar naar be neden. Is de groote buis een dertigtal meters in den grond gedrongen, dan komt hierin een buis te staan van 45 c.M. middellijn Hierin komt een kleinere puis, die de tweede buis tot op 55 a 60 M. laat zakken. In de tweede buis komt dan weer een van 40 c.M., die de puls door het zand tot op 100 M. diepte weg te graven, even zoo diep laat zakken. Nadat men eerst hierin een schutbuis heeft neer gelaten, komt op den bodem van den put een rood koperen buis te staan, die -geheel geperforeerd is en de filter is. Deze is ongeveer 20 Meter hoog en rust op den bodem van den put. Op den filter wordt de bronbuis ge schroefd, die evenals de filter niet dikker is dan 20 c.M. middellijn. Het werk is dan bijna gereed. Tusschen den filter en de schutbuis wordt grof grind gestrooid en tusschen de schut buis fijn grind, zoodat het zand niet in den filter kan komen, maar slechts het water er in kan doordringen. Nu worden de buizen opgehaald door sterke takels. De buizen moeten dan met haar geheele gewicht van dikwijls verscheidene duizenden kilogrammen uit den grond getrokken worden. Zijn de buizen eenmaal verwijderd, dan stroomt 't water door de beschermende grondlaag overal in den filter en stijgt het tot op enkele meters beneden het grondvlak, waar aftakkingen naar den verzamelput leiden, vanwaar het naar de zuiveringsinrichting gevoerd wordt, om het van het te groote kwantum ijzer te ontdoen. Het water kan dan naar den toren gevoerd worden en door het buizennet naar de huizen. Natuurlijk levert het boringswerk groote moeilijkheden op. Een afge broken filter, een groote steen kan het werk wekenlang ophouden, want eerst moeten deze voorwerpen, die vaak op groote diepte liggen, worden verwij derd. Op het oogenblik zijn vijf putten van de 28 gereed Reeds zal aan enkele gemeenten in 1923 water geleverd worden. Van de 14 watertorens zijn er reeds twee aanbesteed. Bij den bouw van de watertorens wordt streng rekening gehouden met de omgeving. Zoo zal de watertoren te Oudenbosch, dat beroemd is om zijn schoone koepelkerk, de copie van de St. Pieter in Rome, eveneens van een koepel voorzien worden om het aesthetisch aspect der omgeving te behouden. Als bijzonderheid deelde men ons nog mede dat langs het geheele buizen net een electrische kabel en een tele foonkabel komt te liggen. Den volgenden dag bezochten wij nog Zeppe bij Oudenbosch, waar met dezelfde werken een aanvang gemaakt was en even energiek gearbeid wordt. Wij zijn heengegaan in het besef dat thans in Brabant een reuzenarbeid verricht wordt, een werk. dat in dezeu tijd van malaise van veel durf en ondernemingsgeest getuigt en stellig een groot hygiënisch en maatschappe lijk nut zal afwerpen. WAALWIJK. R. K. Voetbalbond. Afd. L-«t gstraaf. D.F.C.1ISpaitaan 1 uu'. v. Engelen. Gelijk spei, mogelijk een kleine over winning voor de thuisclub. P.V.CLeonldas 1 uur. v. Deugen. Een spa* nerde sttijd. De pur'jes zullen wel gedeeld wo den. H E.C Volgens >De Sport-Illu- «tratie* Is bet programma voor a.9. Zondag H E.C.V V.O Vlijmen. Heett H E.C. door veel pech het te Vlumcn niet verder gebracht dan een gehjk spel (2—2), voor morgen voor spellen wij haar een overwinning Wor den wij niet teleur gesteld, dan heeft zij een prachtkans naar het kempioec- scbap. Door te Tilburg TUbmgia met 10 te kloppen heeft zij zich No. 1 op de ranglijst geplaatst en Is dlo nu als volg*. i -d o br er cu3 a 6.3 1 2 10—11 7 4 3 0 1 12— 4 6 6 2 2 2 8—7 6 6 2 1 3 7— 8 5 3 2 0 1 4—2 4 7 0 4 3 6—14 4 H E.C. Vught Geel-Zwart Tllburgta Bosch V.V.O. Het lis elftal, dat j.l. Zoodag te St. Michielsgestel eec 30 overw nnlng boekte, t-ant bij Vught II op bezoek. R.W.B. 24 Dec. krijgen we de competitie- wedstrijd R W.B.Zalt- Bouncei. Dit is voor R W.B. de derde thuiswedstrijd van de zeven. Deze is voor belde ver. belangrijk omdat met N O.A.D. III de laa'ste plaats bezet wordt- We geven R.W B. de meeste kans om te winnen, doch dan moet er rr>t het einde volgehouden worden want Bommel is een taai tegenstander, waar- vao de doelman wel een uitblinker is. Aanvang 2 uur terrein R.W.B De R.W.B.-juaiores gaan naar Sprang tegen S.V V. II spelen. CAPELLE. A.s. Zondag speelt het eerste elftal onzer voetbalveieeniging Excelsior een competitiematch voor den B.V.B. tegen N O A.D. IV uit Tilburg op bet teirein alhier. KAATSHEUVEL. A.s. Zondag om 12 uur speel' K S W II voor de 2 e klasse B V.B. tegen S V.V. I uit Sprang. Om 2 uur spe elt K.S.W. I een vriend schappelijke mai'cb tegen O anje-Wlt uit Ttibutg, een ste ke club, die evenals Wtlhelmiua een hooge plaats cp het ranglijs'je der competitie inneemt. Op den 2en Kerstdag komt Heuvel I uit Tilburg op bezoek. Zijn een paar goede oefenwedstrijden voor K.S W. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Waspik, 21 Dec. 1922. Geachte Redactie. In Uw blad van 20 dezer vond ik het Riadsverslag der gemeente Waspik, he'zij mij vergund op dezelfde plaats eer lge opmerkingen te maken, waarvoor bij voorbaat bartelijken dank. In genoemde Raadsvergadering werd ca verhandeld eeo aanvrage van de Handelsschool te Waalwijk om subsidie voor uit Waspik daar studeerende jongens. D:ze aanvrage werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. De tegenstemmers zou ik nu willen vtageo: le. Kunt gij het op U nemen Indien de Handels school te Waalwijk moet verdwijnen wegens onvoldoende subsidie uit de omliggende gemeenten, die er het meest van ptofi'eeren 2e. Is het bestaan van de Handelsschool ook niet van groot belang voor Waspik? De eerste vraag laat ik aan hun verantwoordelijkheids gevoel over, op de tweede vraag zal tk voor hen bevestigend antwoorden om de volgende redenen. Hoe dikwijls wordt er gezegd door middenstanders en ook wel door arbeiders, mijn jongen kan studeren, ik heb er wel wat voor over, maar kan hem niet naar de H. B. S. in den Bosch of elders ver weg zenden. Nu is er een school te Waalwijk waar al onze jongens die studeeren willen, heen kunnen en ge vormd worden tot mannen die later ie's zulien kunnen presteeren. Men be'aalt naar zijn aaoslag in de H. O maar men begrijpt, voor die weinig of niets betalen moet bijgepast worden, en wie kunnen dat beter dan de be trokken gemeenten. Voorts vraag ik hen: Heeft Waspik geen rréér ontwikkelde menschco noo dig Worden daar cog pceo hoogere rifchen gesteld dan vóór 25 jaren Daa'op behoef ik niet te antwoorden. Toch had ik gedacht minstens onze eersten wethouder met zijne sociale gedachteo voor te mogen zien stemmen voor het behoud van zoo'n Ideale school. En ons Hanzelid vraag ikHebt gij nooit hooren zeggen, >lk heb maar één jongen, te werkeo behoeft bij niet, maar Ik kan hem naar geen dure scholen zenden.* Ik zeg U dan, stuurt ze naar Waalwtjk en indien eenigszlns mogelijk zullen ze er daar voor zorgen dat Uw jongen z'n heele leven op eervolle manier door de weteld komt. Wat den boerenstand betreft, ook voor hen zal een paar jaar op de Handelsschool doorgebracht, meer nut opleveren (vooral io den tegenwoord'gen tijd), dan het achter de kar loopen vanaf de 12 jaar. Doel van dit schrijven Is, dat de tegenstemmers nog wel ecus goed mogen overwegen wat ze dedeo, ioen ze hun stem uitbrachter, die misschien een schoone totkomst voor meolgen oebemiddclden jongen deed vervliegen en op de eerstvolgende vergadering terug zullen komen op hun besluit, ten einde zoodoende op mannelijke eervolle wijze te herstellen wat than9 door hen in duigen geslagen is. EEN INWONER. De artlkclsgewijze behandeling in de Belgische Kamer van de wet tot vervlaamscbiog van de Gentsche univer siteit is afeeloopen. Vandaag heeft de tweede stemming plaats. Franskiljonsche studenten-relletjes naar aanleiding van de behandeling der wet nopens Gent, hebben in België plaats gehad. Poincaré heeft bij de Fransche Kamer vier wetsontwerpen ingediend om een viertal rellgieuse congregaties te machtigen tot hot geven van onder- wils in Ffai>k»i!k. Gisteren Is door de Eerste Kamer bet wetsontwerp, houdende regeling van het Levensverzekerlngbedrijf z.h.s. aangenomen. Bij Kon Besluit is de datum van opheffing der Kamers van Arbeid be paald op 1 Januari 1923. De Perscommissie van het Ned. R. K. Huisvestings Comité deelt ons mede dat op 5 Januari per extrawagon ge legenheid bestaat Liebesgaben naar naar Weenen te verzenden. Goederen moeten voor 30 December in het bezit zijn van het Centraal Magazijn, Zuid- Willemsvaart 's Hertogenbosch. In de gisteren te Amsterdam ge houden algemeene vergadering in het boekdrukkersbedrijf werd na langdu rige beraadslaging het concept contract met 1138 tegen 33 stemmen aangeno men. Tevens werd vastgesteld, dat met de gezellenorganisaties, die het contract aanvaarden, het concept zai worden afgesloten. De organisaties, die de overeenkomst niet aanvaarden, zullen daarvan de consequenties moeten dra gen. Aan het hoofdbestuur werd op dracht gegeven, maatregelen te nemen welke het noodig acht om de ar beidsvoorwaarden van het concept contract tot verwezelijking te brengen. De R. K. Grafische Bond heeft het contract met groote meerderheid aan genomen. De Minister van Oorlog heeft in de gisteravond gehouden vergadering der Tweede Kamer nadere bijzondei- heden medegedeeld betreffende de her ziening der vredesorganisatie, de rang schikking- en de wachtgeldregeling enz. -- Voor de Haagsche rechtbank is 10 jaar gevangenisstraf geëischt tegen de vrouwelijke beklaagde io de bekende Bella-donna-vergiftiglng. Ingezonden Mededeelingen. bij Rijk en Gemeente. Leeftijd 18—35 jaar. Opleiding in korten tijd. Gratis inlichtingen onder No. H. V. 539 Alg. Adv. Bureau D. Y. ALTA, Groningen. 02241 PATHÉ REVUE 34, Diversen - PATHÉ JOURNAL 36, Ac.. - HET DIENSTMEISJE WIL MEVROUW SPELEN, Komisei. a o v v v v O sm

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6