OE ECHO lltN HET ZUIDEN Derde Blad. Provinciaal Nieuws Nieuws uit iïeusden. Nieuws uit Kaatsheuvel Uitvoeringen. KERSTMIS. Nummer J 01. Zaterdag 24 Dec. '22. Waalwijk, 23 December 1922. In verband met ons bericht om trent den wensch van het Statenlid den heer Notaris Canters te Drunen, om niet meer in aanmerking te komen bij de a.s. verkiezing, durven wij hier de vraag stellen of het nu niet billijk en gewenscht is. dat een zetel, die steeds werd vervuld door iemand uit Waalwijk, thans terug komt aan deze plaats, de hoofdplaats toch zeer zeker van het district. Waar eenieder o. i. de billijkheid hiervan zal inzien hopen wij, dat ten deze spoedig de noodige stappen zul len worden gedaan om tot het ge- wenschte doel te geraken. Wij vernemen dat de in Duitsch- land aangekochte instrumenten enz- voor het operatiefonds reeds te 's Bosch zijn aangekomen. Het ligt in de bedoeling een en ander na aankomst in onze gemeente op een nader te bepalen plaats te exposeeren. Bij het op 28 November te Til burg gehouden examen Praktijk- Diploma Boekhouden J, P. slaagden de dames Adri Hendriks, Dina Stijnis en Nelly Krol. Geslaagden genoten haar opleiding bij de Eerw. Zusters van het St. Theresia- Gesticht, Gezelschap J. M. J. alhier. De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming 1.1. Donderdag aangenomen het wetsontwerp betref fende de vereeniging van Sprang, Capelle en -Vrijh.-Capelle, zoodat de vereeniging thans een feit is geworden. De dienst ten postkantore alhier op de beide Kerstdagen is als volgt geregeld Maandag 25 December, dienst als op Zondagen. Bestelling geschiedt éénmaal, echter van alle stukken, ook dus van die welke op Zondag niet worden bezorgd. Dinsdag 26 December. De open stelling van het kantoor is als voigt 8 u. vm.—9 u. v.m. 1 u. n.m.—2 u n.m. Het kantoor is gedurende dien tijd gesloten voor Postcheque en Giro dienst, Rijkspostspaarbank en Rijks verzekeringsbank. Bestelling als lsten Kerstdag. Buslichtingen en postvervoer op beide dagen als op Zondagen. De kantoren in voormalig Baardwijk en Besoijen zijn lsten Kerstdag ge sloten. 2en Kerstdag open van 8—9 u v.m. Op Zaterdag 23 dezer is de gewone beperking van den dienst op die dagen niet van toepassing. De kantoren zijn dan ^dus open als op eiken werkdag. De Directeur v/h. Post- en Telegraafkantoor te Waalwijk, BLOKHUIS. Naamlooze Vennootschap Wavi" (WaalwijkscheAuto-Verhuur-Inrichting) Oprichters: M. J. P. van Loon en Fl. van Baal, beiden te Waalwijk. Doel: Het verhuren van motorwa gens, in het bijzonder het exploiteeren van auto-omnibussen. Duur: van 1 Januari 1923 tot 31 December 1973. Kapitaal: f 50 000.verdeeld in 15 prioriteits- en 485 gewone aandee- len op naam, elk groot f 100 waar van de prioriteits- en 150 gewone aandeelen zijn geplaatst en volgestort. Bestuur: één of meer directeuren, onder toezicht van één of meer com missarissen. Benoemd tot directeur: Alf. van Baal en tot kommissaris M. J. P. van Loon, beiden te Waalwijk. Naamlooze Vennootschap Wa- veem" (Waalwijksche Auto-Verhuur en Expeditie Maatschappij). Oprichters M. J. P. Kvan Loon en Fl. van Baal, beiden te Waalwijk. DoelHet verhuren, gareeren en herstellen van motorwagens, in het bijzonder het verhuren van auto-luxe- en vrachtwagens, het handel drijven in deze en in onderdeelen daarvan, het expediëeren van koopmans- en andere goederen en het verrichten van alle handelingen, welke bij het expe ditie-bedrijf voorkomen. Duur: van 1 Januari 1923 tot 31 December 1973. Kapitaal: f 15000.—, verdeeld in 15 prioriteits- en 135 gewone aandeelen aan toonder, elk f 100. groot, waar van de prioriteits- en 15 gewone aan deelen zijn geplaatst en volgeslort. Bestuur: één of meer directeuren onder toezicht van één meer commis sarissen. Benoemd tot directeur: Jos. van Baal en tot commissaris: M.J.P. van Loon, beiden te Waalwijk. Als gevolg van enkele ingekomen verzoeken, zal bij voldoende deelname alhier worden opgericht een klasse van den Kaderlandstorm. Hiervoor kunnen zich verbinden jongelingen van 16—19 jaar welke Middelbaar Onderwijs ge nieten of genoten hebben. Bij den Kaderlandstorm bestaat ge- Iegenheid om te worden opgeleid tot v 1. Examen Individueel geoefend man. 2. Korporaal of sergeant. Zij, die zich willen verbinden of nadere inlichtingen wenschen, kunnen zich daartoe aanmelden Zaterdag 23 Dec a.s. tusschen 3—4 uur bij den len Luitenant de Bie, Hotel Verwiel alhier. Aan het Verslag der Spoedeischende Algemeene Vergadering van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikant ont- leenen wij nog 't volgende De Voorzitter: Minister Ruys de Beerenbrouck is gedurende geruimen tijd afwezig geweest en Minister Aal- berse is ongesteld en zullen volgens van morgen ontvangen telefonische mededeeling eerst heden weer hun Departement bezoeken. Op zijn vlugst, zegt Spreker, zou 15 Februari weer de invoerbelemmering kunnen aan de orde komen, daar de Kamer voor 6 weken op Kerstreces gaat. Indien dat nog zoolang moet duren, gaan de Paasch- en Pinksterorders toch weer naar Duitschland en zijn wij weer voor een half jaar achteruitgesukkeld daar dadelijk na Nieuwjaar die orders geplaatst worden. De heer Denteneer, die op verzoek van den Voorzitter nog eenige nadere uiteenzettingen geeft omtrent het ver loop der actie, zegt, dat ook zijn indruk is geweest, dat wel hiet veel kans zal zijn, om nog vóór 15 Februari iets gedaan te krijgen. Echter, Spreker meent toch niet dat er reden is voor eene zoo pessimistische stemming. T^l van oorzaken hebben het onmogelijk gemaakt om op te schieten, maar, wij zijn nu reeds meer dan twee jaar bezig met deze actie, wij meenen thans bin nen afzienbaren tijd te zullen slagen, en dat meenen wij op goede gronden, zoo goed als nu hebben wij er nog nooit met onze actie voorgestaan, men kan wel meer verlangen, maar het toch niet krijgen. Spreker twijfelt niet, of ook al is het 15 Eebruari eer de maat regel er is, wij zullen hem allen nog gaarne als een redding begroeten. Spreker wekt daarom de leden op om de toekomst met vertrouwen tege moet te zien, er is hulp in uitzicht. De heer Van Dongen te Dongen brengt namens de vergadering dank aan den heer Timmermans, den heer Denteneer en de Commissie van Over leg voor alles wat zij voor de industrie hebben gedaan. Spreker zegt. dat alle leden met be wondering en dankbaarheid den arbeid hebben gevolgd, die, daar in Den Haag is verricht geworden. (De regeering laat dus Gods water maar over Gods land loopen, al is de toestand onhoudbaar. Red.) De VoorzttterOok is deze verga dering de laatste in het driejarig tijd vak, waarvoor ik als Voorzitter ben benoemd. Er zijn vele omstandigheden, die het mij onmogelijk maken een nieuw man daat als Voorzitter aan te nemen, hoe zeer ik ook in het afgeloopen tijdvak gaarne deze functie heb verricht, om dat ik gemeend heb, daarin voor den Bond, voor de leden en voor de ge- lieele schoenindustrie nuttig te kunnen werkzaam zijn. Het wordt thans noodig, dat de af- deelingen eens overleg plegen omtrent den persoon, die mij als Voorzitter zal opvolgen en die het vertrouwen zal hebben, dat voor die functie nood zakelijk is. Ik heb U dezen wenk vandaag willen geven opdat U niet in de Algemeene Vergadering van Februari onvoorbereid voor het feit der keuze gesteld zoudt worden maar U behoorlijk daarop kunt voorbereiden. 't Wordt voor 't kunstminnend publiek van Waalwijk en de Lang straat een goede traditie, dat het kuns tenaarspaar Groenen-Van Zijp ons telken jare een muziek avond aanbiedt. Zeer zeker wanneer zulk een uitvoe ring op een peil staat, als dat van gister avond en waarover de tegenwoordigen dan ook enthousiast waren. De zaal was goed bezet, hoewel we toch nog meer belangstelling had den verwacht. Mevrouw Groenen opende met eenige Oud-Holi. Kerstliederen die zeer in den smaak vielen, terwijl de heer Groenen voor de pauze Aria aüs Figaro's Hochzeit gaf, met een tweetal liederen van Schubert. Vooral „Ihr Lild" werd schitterend gezongen. Na de pauze kregen we Aria aüs Maskenball van Verdi waarin de talenten van den heer Groenen op bijzondere wijze tot hun recht kwamen We weten niet wat het publiek hier het meest te bewonderen had, z'n krachtig, warm en imponeerend geluid of z'n buiten gewone kunst van zingen. In z'n verdere liederen was hij al bijzonder op dreef, we noemen vooral „Ich liebe dich" van Grieg. Het toppunt van 't succes werd wel bereikt toen hij ons als een bewijs van appreciatie van het onbedaarlijk applaus liet hooren „Der Doppelgan- ger" van Schumann, dit was in elk op zicht excellent. Ook Mevrouw Groenen gaf ons na de pauze meer te genieten vanhaar prach tig mezzo-sopraan-geluid. Wij bewon derden haar vocale en technische gaven vooral in „Breit über mein Haupt en Standchen van Strauss. De duetten van Wilhelm Berger tot slot gegeven, die wij meer als toegift beschouwen, hadden bij 't publiek groot succes en moest hier ook ge- biseerd worden. 'r Geheel was, zooals steeds een in eik opzicht schitterend geslaagde avond, waartoe zeer zeker niet 't minst bijdroeg het zeer kunstzinnige accompagnement van mejuffrouw Anna Gragtmans. Wat zij, door omstandigheden haast onvoor bereid, presteerde is buitengewoon. Wij mogen haar hiervoor openlijk een woord van hulde brengenzij was zeker op dezen kunstavond een waar dige „Dritte im Bundehet succes is voor een goed deel aan haar te danken. De regeling der Predikbeurten der Ned. Herv. Kerk voorm. Besoijen is aldus Zondag 24 December n.m. 2 uur Ds. van der Vlugt van Drunen. Maandag len Kerstdag n.m. 2 uur Ds. Jonkers van Waspik, tevens collecte voor de Zending. Voor 't examen Handelskennis L O. slaagde te 's-Gravenhage, de heer A. F. Maas te Waspik en de dames M. E. A. Dieltjes te Kaatsheu vel en P. A Kommeren te Waalwijk Wij vestigen er de aandacht op dat de serie-film „de drie Musketiers" Zondag niet gaat, maar vervolgd wordt Zondag 31 December. Voor a.s. Zondag een mooi programma, waar voor we verwijzen naar de advertentie. Met ingang van 1 Januari wordt de bewaking opgeheven van de spoor weg-overgangen aan den Meerdijk onder Besoijen wachtpost 26 (bij Faro), bij wachtpost 28 le overweg na de Putsteeg bij de stopplaats (Halte Baardwijk), bij de Hoofdsteeg en op den westelijken Liniedijk. Men zij dus voortaan omzichtig bij het oversteken der spoorwegen. In verband hiermede hebben Burg. en Weth. aan de hoofden der scholen een schrijven gericht om de kinderen hierop attent te maken. Donderdagavond werd in de groote zaal van de R. K. Werklieden- vereeniging de 4e ontwikkelingscursus avond gehouden. De belangstelling was ditmaal vooral ookvandezijdevanniet-leden zeer groot. En geen wonder waar kapelaan Bijnen ditmaal zelf een causerie zou houden. Hij zou n.l. spreken over zijne reis naar Oberammergau en daarbij licht beelden vertoonen. 1 Spreker begon eerst met zijn reis te beschrijven. Hij wees er daarbij op dat de reiskosten vanaf de grens voor de Hollanders zeer gering waren. Vervolgens besprak hij de mooie landschappen om dan te komen tot Oberammergau, de bevolking en hoe men tot het besluit gekomen was om op bepaalde tijden het leven en lijden van Christus te vertolken, alsook hoe men de rollen onder de bevolking ver deelde. Aan de hand van de lichtbeelden, welke zeer mooi en zeer scherp op het doek werden gebracht, liet spreker de vele aanwezigen het spel der Oberammergauers medemaken. Aan het slot merkte de Eerw. Spre ker op, dat het spel van 26 September iets had geleden, omdat de spelers zelf te veel onder den indruk waren gekomen. De weenende vrouwen wa ren echte weenende vrouwen geworden er ook de heer De Lange, de Christus vertolker was zelf diep onder den in druk gekomen. Spreker wees er nog op, dat de heer De Lange, die nu driemaal die rol van Christus heeft vervuld, voorheen veel in Palestina, Amerika en overige staten heeft gereisd. Tengevolge van de vele moeilijkhe den die in Duitschland thans bestaan, heeft het passiespel ditmaal niet veel opgebracht. Zoo kon o. a. aan den vertolker van den hoofdrol slechts een bedrag worden gegeven ter waarde van 10 Hollandsche guldens. Dat de spelers en bevolking veel waarde hechten aan hun spel en plaats bewijst wel het feit dat een groote film maatschappij een fabelachtig groot be drag aan Amerikaansch geld heeft geboden indien haar het recht werd ge geven het spel te filmen. Ondanks den nood die ook de be woners van Oberammergon treft, heeft men dit aanbod afgeslaan. Ruim ander half uur heeff de Eerw. Spreker het aandachtig luisterend pu bliek weten te boeien. Een daverend applaus en de groote opkomst mogen voor hem het bewijs zijn dat zijne lezing op hoogen prijs werd gesteld. Ditmaal gelooven wij de tolk te mogen zijn van alle aanwezigen indien wij den WelEerw. heer Bijnen een woord van dank brengen en den wensch uitspreken, dat wij hem weer spoedig op een cursusavond mogen hooren. DRUNEN. A.s. Dinsdag 2e Kerstdag zal onder leiding van den WelEerw. heer Welting, door een gemengd koor, samengesteld uit leden van het R. K. Zangkoor en leden van het Zangkoor van het meisjespatronaat, een kerst, kantate worden uitgevoerd en wel des n.m. na het Lof. Bij de jl. Zondag gehouden be stuursvergadering der Ned Herv. Gem. zijn bij de verkiezing van ouderling en diaken herbenoemd resp. A. v. Dron- gelen en W Molenbrugge. Woensdagmiddag werd de 74 jarige A. M. welke op de werkver schaffing in de heide werkzaam was, ziek thuis gebracht. Genoemde M. had onder het werken een beslag gekregen. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend. SPRANG. J.l. Donderdagavond kwa men de kinderen der Ned. Herv Zon dagschoolver. alhier met hun ouders en belangstellenden bijeen om Kerstfeest te vieren. Het feest werd geopend met het zingen van Ps. 98 1 en 2, waarna de heer Dijk, hoofd der school, op interessante wijze een Kerstgeschiedenis verhaalde. Hierna werden door de kinderen enkele tweestemmige Kerstliederen ge zongen metorgelbegeleiding. Intusschen werden ze onthaald op versnaperingen enz. Mej. Bijl vertelde daarna, op de haar eigene bijzondere manier, een aardig kerstverhaal. 't Geheel werd opgeluisterd door het Chr. Gem. Dubbel kwartet „Sursum Coida", dat onder de voortreffelijke leiding van zijn dirigent, den heer P. de Ligt, enkele welgekozen nummers ten gehoore bracht. De liederen wer den correct en goed op toon gezongen Het kwartet beschikt over goede stem men. Deze welgeslaagde avond werd ten slotte raet dankgebed door den heer Janson gesloten. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Mühlnickel van Waalwijk. Op Maandag le Kerstdag des n.m. 2 uur Ds. Anker van 's Gravemoer en Dinsdag 2e Kerstdag des v.m. 9.30 uur Ds. D. J. v. d. Graaf van R'veer. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Maandag le Kerstdag des voorm. 9.30 uur Ds. G. H. de Jonge voor zijn ge meente op te treden Bij de verkiezing voor ouderling en diakenen der Geref. Kerk werd in de plaats van dhr. W. van Drongelen gekozen de heer C. Klootwijk tot ouderling en tot diaken in de vacature N. Bakker, die naar elders vertrok, de heer J. Bakker. De Kerstfeestviering van de kin deren der Zondagsschool van de Ger. Kerk zal worden gehouden op Dinsdag 2e Kerstdag des nam. 2 uur. Dinsdag a.s 2e Kerstdag des avonds 7 uur geeft het Breda's Chr. Gem. Koor (directeur de heer J. Adriaanse) in de Ned. Herv. Kerk een uitvoering. Deze vereeniging heeft ge zorgd voor een flink programma en zal 0 m. uitvoeren het groote koorwerk voor Gemengd koor met solos en Clavierbegeleiding „Weihnaehts Ora torium" van Heinrich Miiller, Ter afwisseling orgelsolo's op het kerkorgel door den heer P. Lateijn te Giesendam. SPRANG. Woensdag 20 December, des middags ren 3 uur, kwam de raad dezer ge meente in spoedeischende vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer Van den Wiillgenburg. Aan de orde was een schrijven van van Ged. Staten houdende de mede deeling dat de geldleeulng van f 10.000 ten behoeve van de bestrijding der werkeloosheid, niet kan worden goed gekeurd wijl deze raad geen besluiten meer kan nemen voor een volgend jaar. In een vorige vergadering was be slopen een geldleening aan te gaan van f 10.000, waarvan f5000 voor dit jaar en f 5000 voor 1923.. Besloten wordt bot vorig genomen besluit in te trekken en te besluiten een geldleeniog aan te gaan van f 5000. De Voorzitter deelt mede dat deze leening Is gesloten tegen een rente van 5'/a pCt. Daarna werd de vergadering gesloten. VRIJH.-CAPELLE Bi) 't dezer dagen gehouden examen slaagde te Kaats heuvel onze dorpsgenoot F. Moonen, voor de voorgeoefendheld vandenVrijw. Landstorm tot verkorting van diensttijd. In de Geref. Kerk alhier zijn ge kozen tot ouderling H. Kerst en tot diaken K. Alblas. Deze heeren zullen in hun ambt worden bevestigd 7 Jan. a s. in de morgengodsdienstoefening. Ger. Kerk. A.s Zondag v.m. 9.30 uur Ds. de jonge. Bed. H A. 's Avonds half 6 Ds. de Jonge, voort zetting bed. H. A. en dankzegging. le Kerstdag v.m. half 10 leesdienst en 's avonds 6 uur H. G. de Jonge van 's Gravemoer. 2e Kerstdag 's middags 2 u Zondag schoolfeest onder leiding van mej. van Wijlen. A s Woensdagavond 7 uur zullen weder de plaatsen voor 1 jaar kunnen worden ingehuurd, CAPELLE. A.s. Zondag zal voor de Ned Herv. Gem alhier optreden Ds. Louwe Kooijmans uit Baardwijk, n.m. 2 uur, terwijl Maandag le Kerstdag zal optreden Ds. Anker uit 's Gravemoer Dinsdag a.s. zal met de kinderen der Zondagsschool het Kerstfeest ge vierd worden in de Ned Herv. Kerk alhier. Onze dorpsgenoot J. de Bas, dierenarts, is benoemd tot directeur van den keuringsdienst te Sas v. Gent. Jl. Dinsdagavond voor de leden en Woensdagavond voor niet-leden gaf ons muziekgezelschap Kunst na Arbeid onder leiding van haar directeur den heer A. Christ en met medewerking van het alom gekende en gevierde duo Didden van Engelen uit Waalwijk een uitvoering in de zaal van den heer L. F. van Dongen Deze uitvoering mag in alle opzichten uitstekend geslaagd heeten. Beide avonden was er een flink bezette zaal, terwijl het programma op onberispelijke wijze werd afgewerkt De uitvoering der verschillende num mers getuigde van ernstige studie en we hopen dan ook dat èn directeur èn werkende leden op den ingeslagen weg met denzelfden ijver en toewijding als tot heden, mogen voortgaan. De comische voordrachten van het bovengenoemde duo vielen zeer in den smaak en brachten onophoudelijk de lachspieren van het publiek in bewe ging. Wij hopen het duo Didden van Engelen nog meermalen in Capelle op de planken te zien. De heer M. Oerlemans is benoemd lot notabel der Ned. Herv. Gem. a.d. Loonschendijk. Op Vrijdag 29 dezer zal de Chr. Hist. Kiesveralhier een ledenvergade ring houden in het vergaderlokaal in de Nieuwstraat. Aanvang des avonds 7 uur, WASPIK. Met betas. Kerstfeest zal het R.K. Zaogkoor de 3-stemmtge Kerstcantate van Mosmans uitvoeren. Met het feest van Driekoningen zullen de prijzen verloot worden, waar van de baten zallen worden besteed voor het aankoopea van een nieuw vaandel der Harmonie. Op de voordracht voor aecretaris- penninpraeester van het waterschap >Kleln Waspik* is no. 1 geplaatst de heer M. var» Dongenvan Schijndel. RAAMSDQNKSVEER. Op de ge houden gewone ledenvergadering der Ver. tot Instandhouding van het Var kenstands, onder voorzitterschap van den heer J. P. Elemans, bleek dat de vereeniging 169 leden telt. De kas staat er bisooder goed vooreen kas saldo van 1500 pld. ts geen kleinigheid. Besloten werd het Bestuur met 2 leden uit Raamsdonkadorp uit te breiden. Tot leden van de commissie van toezicb. werden gekozen P. J. vao Strlen en J Buiks. Met het oog op de verplichte keuring werd goedgevonden om de ge slachte varkens, welke geheel of ge deeltelijk worden afgekeurd, ook uitte koeren. Zondagmorgen hoopt de ZEerw. heer Ds. D. T. v. d. Graaf voor zijn gemeeate op t Voer op te treden en des namiddags op 't Dorp. Tot Bestuursleden van de R. K. Werkliedenvereeo. werden tot Hoofd bestuursleden gekozen de heeren M# Blom, J. v. d. Kleboom en A. Peeteis, Naar wij vernemen beeft de heer J. P. van Doogen-Torman bedankt als secr.-penn. vao het schoolbesteur der Ned. Herv. gemeente. Hoewel niet In erge mate, toch komen, naar ons medegedeeld weid, ook op 't Veer gevallen van mazelen voor. De werknemer K. H. werkzaam op een der scheepswerven alhier kreeg een z.g. ijcerspllnter in het been, met het gevolg dat hij opbonden moest met wetken. Wat een leuk gezicht Woensdag avond in de Herv. Kerk op 't Veer. 200 kinderen der Zondagsscholen, benevens verschillende ouders en be langstellenden, vulden vrijwel het kerk gebouw. Kerstliederen werden door de kinderen gezongen. Tractatle op ruime schaal viel hen ten deel. Een aardig boekje kon ten geschenke gegeven worden aan allen, want oogeveer f 300 was er voor gecollecteerd. Meer dan voldaan gingen de kleinen in vrooltjke stemming huiswaarts. DUSSEN Donderdagmiddag ten 3 uur hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering, afwezig waren de heeren A. van Hoazewijk en vau Krimpen. Een verzoek van de bewoners van de Korn om betere voorziening van drinkwater wordt doorgezonden naar het bestuur van den Zaid-Hollacdsche polder. De nieuwe leden van don 'raad, de heeren M. v. d. Pluym en A. v. d. Pluyra werden geïnstalleerd. Uitvoerig verslag volgend nummer TILBURG. Dinsdag had op de ambachtschool te Tilburg een kleine plechtigheid plaats voor de afd. schoen maken. Deze afdeeling had in Augustus 1.1. op de tentoonstelling voor schoen makers ingezonden en was daarmede bekroond met diploma voor zilveren medaille. Door het Comité was als blijk van waardeering voor iederen leerling een prijs gegeven bestaande in een hand boekje en een practisch stuk gereed- schap. Een commissie uit het bestuur der school reikte de prijzen uit. Bij monde van den heer Th. van Mierlo werd de klasse gefeliciteerd met het behaalde succes en dankte hij directeuren leer aren voor de zorgen en bemoeiingen die zij gehad hadden voor het welsla gen van deze inzending. De leerlingen die een prijs ontvingen zijnC. Cloin, Dongen, H. Couwen- berg Tilburg, A. v. d. Pol Tilburg, J. Roosen Oisterwijk, M. W. J. Brouwers Tilburg, J. Elias. Tilburg, P.J.A. Jan sen Dongen. F.J. M. v. d. Kerkhof Til burg, A. de Kok Tilburg, A M.Vriens Tilburg. OOSTERHOUT. Op het 9 en IC Nov. te 's Bosch gehouden examen Boekhouden Mercurius, slaagde den heer W Teurlings, Oosteind. die zijn opleiding genoot van den heerC.J v. Braght, leeraar boekhouden M. O. te Oosterhout. LOONOPZAND. De cursus in het Landbouwboekhouden, gegeven door den heer Leenaars, onderwijzer te Kaats heuvel, is dezer dagen geëindigd Ruim een 20-tal leerlingen namen daaraan van het begin tot 't einde getrouw deel Bij het eindigen brachten de leer lingen hunnen hartelijken dank voor zijne zakelijke en duidelijke lessen, die heel vertrouwelijk behandeld werden. Ook de heer Leenaars gaf zijn tevreden heid te kennen met de opmerking, dat het hier een van die plaatsen was, waar hij altijd gaanie een cursus gaf. Heusden, 22 Dec 1922. Het kinderfeest van den Kerst boom heeft plaats in de Ned. Herv Kerk den 2en Kerstdag om 6 uur n m in de Ger Kerk dien dag om 5'/2 uur| De Gemengde Zangvereeniging „Crescendo" is voornemens half Jan. een uitvoering te geven, waarbij als naar gewoonte een blijspel wordt op gevoerd. Thans i9 in studie: „In den Mist" door J. H Dainley. Mej L. Otto slaagde te Leiden voor haar candidaats-examen in de rechtswetenschappen Tot leeraar voor Ned. Taal en Rekenen aan de Teekenschool werd benoemd de heer J. Reas Op een drijfjacht onder Oud Heusden schoot de heer V. met enkele genoodigden 27 hazen en 3 patrijzen. Den 2en Kerstdag geeft de too- neelvereeniging „Kunst en Vermaak„ haar 2e winteruitvoering. Op het pro gramma staan een drietal blijspelen- Kaatsheuvel, 22 Dec. 1922. Wij lazen in het nummer van Woensdag een klein berichtje omtrent uitspraak der Rechtbank inzake navor dering Plaats. Inkomstenbelasting van de Gem. Loon-op-Zand contra N. Zijn we goed ingelicht dan komt de uit spraak in deze kwestie echter eerst 27 Januari 1923. Dat er op de postduivententoon- stelling van de Combinatie op 25 en 26 Dec. ook goede dieren komen, moge blijken uit het feit, dat niet min der dan 17 dieren ingeschreven zijn die de vlucht St. Vincent (Spanje) meemaakten. Als bewijs dat de pluimveesport in onze plaats op de ware wijze wordt beoefend moge gelden uit het feit, dat de heer Jac. v. d. Assem een Witte Leghorn-hen controleerde, die vanaf 1 Maart tot 1 December, toen ze in rui viel, 213 eieren legde. De heer J. Teurlings controleerde twee hennen, die ieder reeds meer dan een vol jaar aan den leg zijn. Een dezer dieren heeft vanaf 12 Dec. 1921 tot heden reeds gelegd 247 eieren, die daarbij van zeer zwaar gewicht zijn. Als we hierbij mogen vermelden, dat laatst genoemde heerook op de internationale Jubileumstentoonstelling met W. Leij- ten. W Wijand en W. Kop de hoogste bekroningen verwierf, mogen we gerust over den weg hier bewandeld, tevreden zijn. De Liedertafel „Oefening en Vermaak" zal haar gewone maande- tijksche Volksmatinée geven a.s. Zondag 24 Dec., inplaats van 7 Januari. Alsdan zal gezongen worden: 1. Eine Nacht auf dem Meere Nos. 1, 2, 5 en 10. Tschirch. 2. De Stal {Gem. Koor) v. d Linden. 3. De Deerne. F. W. Cools. 4. In den Maneschijn {Gem Koor) F. W. Cools. 5. De Rots in Zee. R. Hol. Wanneer we dit programma nagaan zien we dat ons mannenkoor voor ditmaal iets bijzonders ten gehoore brengt en raden wij iedereen aan om van deze gratis gelegenheid gebruik te maken. Alleen no. 1 met zijn soli en piano begeleiding zegt reeds genoeg. Wij kunnen dan ook niet anders dan de Liedertafel reeds bij voorbaat onzen dank te betuigen voor de wijze, waarop zij het kunstminnend publiek geheel belangeloos in de gelegenheid stelt van mooien zangen goede muziek te genieten. Aanvang Zondag 24 December a.s. 12'/4 uur. Toegang vrij. Kerstuitvoering te geven door de Christelijke Gemengde Zangvereeniging „Hallelujah" te Besoijen op Dinsdag 26 December 1922 (Tweeden Kerstdag) in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Besoijen met welwillende medewerking van Mej. M. Gransch. Sopraan. Dordrecht. Accompagnateur is de heer L. Both. Directeur de heer A van der Kolk. Maandag (1ste Kerstdag) 12 uur Volksmatinée te geven door de Har monie „de Volharding" te Drunen in Hotel Vissers Uitgevoerd worden Euterpe, Fantasie. Benoit. Carmen sur L'Opera. Bizet. Terzet aus die Schopfung Haydn. Panis Angelicus Cec. Franck Nelly Valse Kessels. Un Ballo in Macherio, Verdi. Fantasie |sur L'Opera Toegang vrij. E11 gij loopt altijd door weer en wind? Altijd, altijd, reeds jaren zwerf ik rond en volg steeds nieuwe wegen. De man op den dorpel van het ar moedig huis hief den stok, dien hij in de hand hield, omhoog en wees naar den horizon achter groote denuebos- schen verborgen. Wat zal ik u zeggen, hernam hij, dat is mijn leven, en men gewent aan alles; indien het mijne ook ontberin gen heeft, het heeft ook zijn genoegens. Op dit oogeublik kwam een stem uit een hoek van de kamer de eenige van het huisje en toen de vrouw die stem vernam zeide zij tot den man: Ga daar een oogeublik zitten als gij wilt. De man bleef op den dorpel staan; hij was een grijsaard met witten baard, gebogen rug gerimpeld voor hoofd, een dier bedelaars, die hun le vensavond zwervend doorbrengen en die de ellende tot gezellin van hun levensavond hebben. Maar onder zijn zware wenkbrauwen schitterden een paar oogen zonder haat tegen het lot, liet ongeluk en de vernedering, zij wa ren zacht en goedig. De grijsaard scheen getroffen bij het hooren dier kinderstem. De vrouw snelde naar den hoek van het vertrek, schoof een gordijn ter zijde, boog zich voorover en zeide teeder Slaap rustig mijn kind, ik ben immers hier. En vader? Hij zal weldra hier zijn. En wat zal hij meebrengen? De moeder zuchtte. Ik weet 't niet kind, maar waar schijnlijk niets. Niets?... En in deze wijze waar op dit eene woord werd uitgesproken lag de uitdrukking eener teleurgestel de kinderziel en de moeder haastte zich er hij te voegen: Troost u, misschien zal hij mor gen naar de stad kunnen gaan en iets voor u koopen. Een groote doos met soldaten? Ja, kind. Getroost zweeg de kleine en viel weldra weder in slaap; de moeder ging terug naar den grijsaard. Wat scheelt uw kind? vroeg hij. Het is niet goed, het wil voedsel hebben, maar wij hebben niets; mijn man verdient met houthakken nauwe lijks het brood. Zoo mompelde de grijsaard. Mijn ïiian, ging de vrouw voort, rekende op ander werk, dat beter be taald wordt en had daarom aan ons kind met Kerstmis speelgoed beloofd; maar het werk is niet gekomen, mor gen is het Kerstmis en ons Fransje zal het beloofde niet krijgen. Morgen Kerstmis? Wel ja, weet gij dat niet? Hoe leeft gij dan? Hij schudde het hoofd; hij was iu zijn onophoudelijk zwerven bijna gelijk geworden aan het dier. De dagen we ren zoo gelijk geworden aan -elkan wat konden de dagen hem sche Hier in onze eenzaamhek] den wij elk jaar een aangenaa feest, maar dit jaar zal het ni alles is ons tegen geloopen. De grijsaard luisterde aand Maar arme man, ik ve al onze ellende, als» kunt stellen. Gij het is, om u Maar dat is altijd wa hebbe Zij C

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9