Toegewijd aan Handel, Industrie en Cemeëntebelangen. f EERSTE BLAD. Wi] garandeeren U „De Stralende Zon". Gemeenteraad „NOORD-BRABAND" R. de Rooij-Bourgonjen, NUMMER 104 ZATERDAG 31 DBCEMBER 1032 Uitoat»: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-AdresECHO. $it nummer bestaat uit S)rie Bladen de vakkundlgste behandeling. Billijke prijzen. Keurige afwerking. Stoonververij en Uitstoominrichtinj TH. v. D. SANDEN. Oroote- ?ifaat 415; Kaatsheuvel, N. STRAVERS, -Hoofdstraat. 2246 Den heerKlijberg is een schrijven waarin een der leden van de begroo tingscommissie wat in de schoenen wordt gewreven onbekend. De heer Timmermans merkt op dat het eerst hedenavond bij hem in de bus is geworpen De heer Timmermans wil gaarne het groote nut van eene vereeniging als het Wit Gele Kruis is, erkennen, maar hoe groot dit nut ook moge zijn, onverantwoordelijk zou hij het vinden indien zoo maar, zonder meer, zonder dat een begrooting is overgelegd, de gevraagde subsidie zou worden verleend Aangezien men deze begroo ting nu pas in het bezit heeft gekre gen en ze zoo maar niet is te begrij pen, zou hij voor willen stelllen om de subsidie van f 1600 te handhaven. Blijkt dan uit de bestudeering van de begrooting dat verhooging van subsi die noodig is, dan kan dit nog als toelage bij eene suppletoire begroo ting worden gegeven. De heer Smolders wil gaarne aan nemen dat de begrooting pas in het bezit van de heeien is gekomen, doch hij wil opmerken dat deze toch reeds 3 dagen ter visie heeft gelegen. Dat deze begrooting nog oppervlakkig is komt omdat het jaar nog niet ten einde is. Echter blijkt nu reeds uit de posten van ui gaaf dat er een tekort zal zijn en er gewoekerd zal moeten worden om rond te komen. Hij blijft zijn voor stel handhaven en beveelt het met warmte aan. De heer Verwiel kan niet begrijpen hoe men aan een contributie komt van f 1100 als men 1170 leden heeft. De heer Smolders merkt op dat dit komt wijl zeer veie leden werkeloos zijn en met de betaling van de con tributie achterwege zijn gebleven. Echter is het jaar nog niet om en kan et nog contributie binnenkomen. De heer Klijberg heeft alle sympa thie voor de vereeniging maar zou toch liever het voorstel van Burg. en Weth. zien gehandhaafd Er zijn zoo veel nuttige instellingen die steun ver dienen. De heer de Graaff merkt nog op dat niet mag worden vergeten dat onder die f 2000 subsidie zijn begrepen f 550 welke andere jaren reeds voor de ziekenverpleging ontvangen is van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen en derhalve voor T.B.C. en Wijkkraam- verpleging slechts f 1450 overblijft. De Voorzitter brengt het voorstel van den heer Smolders in omvraag dat wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren van der Geld, van Driel, Verwiel, Eibers, van der Aa, Smolders en de Graaff. Tegen de heeren Oomens, Klijberg, Gragtmans' Roggeveen, Timmermans en Groenen. Bij hoofdstuk V art. 17 f400 sub sidie Groene Kruis stelt de heer van Driel voor de subsidie te verhoogen wijl de finantieele toestand van dien aard is, dat, wordt geen verhooging van subsidie verkregen, een der zus ters moet worden ontslaan en dat zou hij bejammeren. Hij stelt voor de subsidie van f 400 op f 1000 te brengen. De heer Roggeveen zou nu f400 willen geven en ais uit een door de vereeniging in te dienen begrooting blijkt dat verhooging van subsidie ab soluut noodzakelijk is, dan kan dat later bij suppletoire begrooting nog worden gegeven. De heer Klijberg vreest dat de finan- tien het niet zullen toelaten. De heer Timmermans wil gaarne het voorstel van den heer Roggeveen on dersteunen. De heer van Driel trekt zijn voor stel in en gaat met het voorstel van den heer Roggeveen mee. Bijhoofdstuk V art. 20 subsidie van de stichting Operatiekamerfonds f 1000 zegt de heer Eibers dat naar zijne meening de voltooiing van een opera tiekamer nog in de verre toekomst ligt en om nu het dure geld dat men zou moeten leenen, in het fonds te gaan storten acht hij niet wenschelijk Beter vind hij het om, als de operatiekamer wordt gesticht, zich voor een bedrag te verplichten. De heer Timmermans merkt op dat dit onmogelijk is. wijl de subsidie wordt gevraagd voor een fonds tot oprichting van een operatiekamer. Spr. wijst ver der op de noodzakelijkheid daarvan in onze gemeente en zegt dat verwacht mag worden dat de verwezenlijking daarvan niet lang op zich zal laten wachten. Naar hij heeft vernomen, zal, in ver band met andere plannen, en zoodra het Kerkbestuur zijn finantien kan overzien, weldra tot de oprichting kunnen worden overgegaan. Hij geeft in overweging het voorstel van Burg. en Weth. te handhaven. (jpr^WAALWU DOOR ERVARING STERK,) De Voorzitter wijst er op dat de gemeente met haar groote bedrijven niet achterwege mag blijven. Zou dat worden gedaan, dan zouden de fabri kanten hier ter plaatse ook daartoe over kunnen gaan en dan zou van de geheele zaak niets meer kunnen komen. De heer Eibers zegt dat het niet zijne bedoeling is geweest om de f 1000 in te houden, doch om het bedrag dan in eens te geven wanneer het noodig was, om zoodoende daar geen geld voor te behoeven op te nemen. Als dit, zooals de heer. Timmermans zegt, niet gaat, dan legt hij zich gaarne neer bij het voorstel van Burg. en Weth. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen Bij hoofdstuk VI artikel 4 vraagt de heer Van Driel of het onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen niet beter kan worden aanbesteed. De Voorzitter meent dat dit niet gaat. aangezien het aantal jonge boomen dat onderhouden moet worden, zeer groot is. De heer Van Driel zegt dat voor het bedrag dat nu daarvoor op de begroo ting is uitgetrokken een degelijk vak man een geheel jaar kan worden aan gesteld. De Voorzitter merkt op dat één man zeer dikwijls veel te weinig zal zijn, want dan eens zal er niets voor te doen zijn en dan weer veel te veel, zoodat hij de noodige werkzaamheden onmogelijk zou kunnen verrichten Aanbesteding acht hij daarom vrijwel onmogelijk. Bij art. 7 van hoofdstuk VI kosten van havens enz., vraagt de heer Tim mermans of over de havengeschiedenis iets kan worden gezegd en of het in de bedoeling ligt deze weer bevaar baar te maken. De Voorzitter zegt dat de arbitrage nog niet is uitgemaakt. Zeer waar schijnlijk kan dit in de eerste maanden van het volgend jaar worden tegemoet gezien en dan zal direct besproken worden wat er van te maken is. Bij hoofdstuk VI artikelen 10 en 12 reinigingsdienst en onderhoud van paarden, merkt de heer Smolders op dat daarvoor f9300 is uitgetrokken. Voor 1921 was dit bedrag f 10 300 en volgens een bijlage en toelichting van den gemeente-opzichter, waarin wordt vermeld, dat een vorig jaar twee posten te hoog geraamd waren, in totaal f 450. Art. 10 en 12 zijn samen dus f 1000 lager dan een vorig jaar. Waar echter nu hoofdstuk UI afd. 1 art. 10 der inkomsten waaronder val- j len ontvangsten wegens overwerk door i de paarden der gemeentewerken voor de bedrijven verricht, op slechts f800 ls geraamd een vorig jaar was dit f 3000 geeft dit artikel dus f 2200 minder aan opbrengst. Door de wijzi- j ging in de gemeentereiniging wordt dus bij uitgaven f 1000 gewonnen maar i bij de inkomsten f 2200 gemist wat alzoo een verschil uitmaakt van f 1200 j Naar Spr, meening zal het dan ook ernstige overweging verdienen de oude regeling te nemen. De Voorzitter geeft toe dat, ais men oppervlakkig de zaak bekijkt, men zou zeggen dat het zoo is. De kwestie is echter dat de paarden van de ge meentereiniging bijna niets meer voor de gasfabriek kunnen doen. Na nog eenige discussie, waarbij de heeren Roggeveen en Timmermans aan de zijde van den heer Smolders blijken te staan, meent de heer Klijberg dat het goed zal zijn indien de be- j sehouwing van den heer Smolders eens goed wordt nagegaan. Bij art. 12 wijst de heer Oomens er op dat door de commissie er reeds op gewezen is dat met het ophalen van vuil niet de goede weg wordt be wandeld. Door Burg. en Weth. wordt in hun antwoord gezegd dat het vuil naar de Groensteeg en in de Putsteeg bij de Meerdijk moet worden gebracht maar dit is veel te duur en zooals hij reeds in de tweede vergadering die hij bijwoonde heeft gezegd, kan het vuil beter naar de Wielen in voormalig Baardwijk worden gebracht Dan toch wordt een tweeledig doel bereikt. Ten eerste worden deze wielen dan 1 gedempt en ten tweede is men dan goedkooper uit wijl men het vuil niet zoo ver heeft weg te brengen. In drie jaar tijds zou men daar op die manier naar Spr. verwacht een mooie opper vlakte krijgen Omdat Baardwijk thans ook Waal wijk is zou spr. gaarne zien als in deze richting door Burg. en Weth. wordt gewerkt. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. bij de bespreking ook aan de Wielen hebben gedacht doch er vanaf hebben moeten zien omdat de Wielen aan 3 k 4 eigenaars behooren en zoo lang men geen zekerheid heeft dat deze Wielen aan de gemeente worden afgestaan, kunnen ze niet dicht worden gegooid en in orde worden gemaakt. Oomens. We kunnen daar de mooi- ste gelegenheid van de wereld krijgen. Ik ben blij dat ik weer eens in de ge legenheid ben om het eens te zeggen. De Voorzitter wil als het kan daar gaarne toe meewerken en als de heer Oomens eens op een vergadering van Burg. en Weth. wil komen, teneinde daarover nadere besprekingen te hou den, dan zal het hem aangenaam zijn. De heer Oomens is daartoe gaarne Verkrijgbaar bij BAARDWIJK 2i 0 bereid. De heer Timme rmans vraagt of de huishoudscholen wel druk worden be zocht. waarop door den Voorzitter be vestigend wordt geantwoord. De heer Timmermans zegt, wel eens te hebben hooren beweren dat er maar 2 leerlingen waren Voorzitter. Neen. hier 22 en in voor malig Besoijen 29. De heer-van der Geld wil met al hel respect dat hij heeft voor hetgeen wordt gedaan voor het onderwijs, nog wijzen op een schakel die z.i. daaraan onibreekt, nl. het ambachtsonderwijs. Wil nu een jongen smid* timmerman, schilder of wat ook worden en daar voor onderwijs ontvangen, dan moet hij daarvoor naar 's Bosch of Tilburg. Spr. vraagt of B. en W. niet eens in overweging kunnen nemen of voor onze gemeente niet een dergelijke in richting in het leven kan worden ge roepen. Mogelijk dat Burg. en Weth; bij de een of andere gelegenheid daar eens aan kunnen denken. De Voorzitter zegt dat dit reeds lang een ideaat is van de teekenschoolcom missie. Bij gelegenheid van een prijs- uitdeeling heeft hijzelf op het wensche- lijke daarvan al eens gewezen en later is het idee geopperd om de teeken* school in te richten tot een ambacht school wijl dan het teekenonderwijs nog meer tot zijn recht zou komen. De verwezenlijking van dit plan kost echter veel geld en in een tijd als nu zal de regeering niet te vinden zijn om daarvoor subsidie te verleenen erF daarom hebben Burg. en Weth. er niets van op de begrooting willen brengen. Wel blijven ze het steeds in hun gedachten houden. De heer Klijberg kan naar aanleiding van de opmerking die de commissie heeft gemaakt betreffende de post krankzinnigen tot zijn genoegen mede deelen, al menschen te hebben gespro ken die genegen zijn om in de kosten van krankzinnigen bij te dragen. Roggeveen. In Besoijen werd er, naar ik meen, ook met de betrokken familieleden over gesproken. Een onzer commissieleden viel het op dat deze post hier zoo hoog is. De Voorzitter zegt dat vroeger daar meermalen over is gesproken, ook met de betrokken familieleden en in het begin 'werd dan door deze mede in de kosten betaald, doch later trok men zich daarvan terug. Met Ged. Staten is daar zelfs al eens over ge schreven, doch er schijnt niets aan te doen te zijn. De heer Groenen vraagt of het mogelijk is dat de Kamer van Koop- handel in het oude raadhuis van Besoijen wordt ondergebracht. De Voorzitter kap daar geen beves tigend* antwoord op geven, hij wil er wel eens paar informeeren. doch hij meent dat men er geheel van heeft afgezien. De heer Groenen heeft deze vraag gesteld omdat Burg en Weth. in hun antwoord op het rapport hebben ge zegd dat ze daar een middenstands woning van willen maken. Z.i. is de omgeving daar minder voor geschikt, ook het gebouw is daar niet voor ingericht. De Voorzitter is het daar niet mee eens. Hij zou het onderzoek wat betreft het laatste willen afwachten. (Zie vervolg Tweede Blad.) 46e JAABGANQ. De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Langstraaiscbe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZAT1BDAO. Abonnementsprijs per 8 maanden f 1.25. Franco per post door het geheel* rijk 1.40. Brieven, Ingesonden stokken, gelden ena., ranco te sendee aan den Uitgever. WAALWIJK. (Vervolg). Bö hoofdstuk V. art. 16 1600.— subsi die aan het Wit Gele Kruis zegt de heer Smoldersna de rede van U, mijnheer de Voorzitter, in Januari gehouden, waarin u bijzondere aandacht schonk aan de te hooge zuigelingen-sterfte in deze gemeente en waarin tot uiting, kwam dat gemeente hulp, aan bestrijding van deze sterfte ver leend, dubbel besteed zou zijn, heeft het be stuur van het Wit Gele Kruis zich direct in verbinding gesteld met het gemeentebe stuur om met haar, voor die vereeniging zoo belangrijke aangelegenheid te bespre- keu en te vernemen op welke finantleelo hulp gerekend zou kunnen .worden indien de bestrijding met kracht ter hand zou worden genomen. Eveneens werd over deze zaak met de be sturen der voormalige gemeenten Baard wijk en Besoijen gesproken. Alle drie de colleges stonden sympathiek tegenover de plannen van het Wit Gele Kruis n.l. het op richten van een speciale Wflk-Kraamverple- ging- en zuigelingen-dienst. Onversaagd werd door het bestuur der vereeniging gewerkt om in den kortst moge lijken tijd haar plannen te verwezenlijken met het resultaat dat sinds April deze dienst reeds functioneert. Bij den finan. opzet werd ermee rekening gehouden dat de «gemeente flink zou bijdra gen en daarom werd 2000.subsidie ge vraagd. Met dit bedrag kan de eerste be grooting nog wel niet sluitend worden ge maakt, doch men hoopte dat, indien de wijk-kraamverpleglng eenmaal zou zijn In geburgerd, dat dan door meerdere inkom sten en de gevragde* subsidie deze nfdee- ling zich zelf zou kunnen bedruipen. Om de vereeniging, vooral bij de moeilijk heden aan het begin van een dergelijke be langrijke instelling verbonden, gven fiasco te doen lijden, doch te bevorderen dat haar heilzaam werk rijke vruchten zou kunnen dragen, stel ik voor de gevraagde subsidie van 2000 te verleenen. Uit het overgelegde verslag en finantleel overzicht blijkt meer dan voldoende, wat de vereeniging op het uitgebreid terrein der ziekenverpleging presteert. Doch ook tevens blijkt uit het verslag voor welke finantieele moeilijkheden de vereeniging staat. Ik spreek dan ook de hoop uit dat mijn voorstel ondersteund moge worden en door den raad aangenomen. De heer Groenen gevoelt zich als lid van de commisie belast met het nazien van de begrooting, verplicht te verklaren dat de Commisie niet tegen het verleenen van sub sidie is; alleen heeft ze er op willen wijzen dat van de vereeniging een begrooting moet worden ontvangen vooraleer daartoe kon worden overgegaan. In November heeft de Commissie haar rapport ingediend en 13 December is eerst de begrooting van de Vereeniging gekomen en thans kan hij namens de Commissie ver klaren dat zij met het voorstel van Burg. en Weth., om een subsidie van 1600 toe te staan, zich geheel kan vereenigen. De heer van Driel wil het voorstel van den heer Smolders gaarne steunen wijl de zuigelingensterfte in Noordbrabant nog steeds zeer groot is. Hij acht het een plicht van den raad dit euvel zooveel men kan, te bestrijden. De heer De Graaff wil eveneens gaarne het voorstel van den heer Smolders onder steunen want reeds vroeger is door den Voorzitter gezegd, zooals door den heer Smolders nu nog terecht is opgemerkt, dat ter bestrijding van dt euvel niet genoeg kan worden gedaan. De vereeniging heeft een eerste kracht aangesteld en de resultaten mogen nu al gunstig worden genoemd. Hij zou het dan ook ten zeerste bejammeren indien de vereeniging deze kracht uit gebrek aan fmantlën moest laten gaan. De heef Eibers wil naar aanleiding van het door den heer Groenen gesprokene nog mededeelen dat bij geen der Commissie- ,e° opzet heeft voorgezeten om de subsidie te besnoeien. Alleen Is men van het standpunt uitgegaan dat, nu men in een tijd van bezuiniging leeft, er toch zeker, om 0011 dergelijk bedrag aan subsidie 'wordt gevraagd, wel een begrooting mag worden overgelegd. Spr. me^pt dat de Com missie daartoe niet alleen het recht, maar ook den plicht had. Hij moet dan ook op komen wat in een brief van de vereeniging staat nl. waar wordt geschrevende bemer king van een der Heeren van de begroo- tings-commlssle, want niet een der leden, maar geheel de commissie heeft gemeend zooals ln het rapport is neergelegd. Als het in de begrooting gemotiveerd was, is hü ook niet tegen de verleening van 2000 subsidie. Prijs der AdTertentiBn 20 oent per regel; minimum LÖO. Reclame* 40 cent per regel. BQ contract flink rabat Adrertentlin moeten Woensdag en Vrijdag dea morgens om uiterlijk 0 uur in ons be At rijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1