Buitenland. Binnenland. Provinciaa Nieuws jt^at fijjj, p veer pezwa-— -~~~ t Was goe- oedoeld, enkele n zouden tegemoet zijn kunnen komen, doch het is inderdaad bezwaarlijk om te controleeren. Vervolgens is hij het met een der vorige sprekers eens dat het in een vorige vergadering wat als bij over rompeling is gekomen. De heer Oomens zou deze zaak tot een volgende vergadering willen zien aangehouden, dan kunnen de menschen die er tegen zijn ook met een lijst komen. Spr. begrijpt niet waarom de menschan aan banden moeten worden j gelegd. Als nu 's avonds iemand uit de hei komt zou hij niet eens een builtje tabak kunnen koopen. Zoo iets j vindt hij treurig, diep treurig en om j het weer in te trekken echt kinderachtig. De heer van Driel verklaart er in princiep voor te zijn, doch wijl hem in de practijk gebleken is dat de menschen er zich niet aan houden is hij thans tegen winkelsluiting. De heer van der Geld wijst er nog op dat door den heer Klijberg is gezegd dat het beter is de menschen vrij te laten hij wil echter opmerken dat men door het besluit te handhaven de men schen hun vrijheid juist ontneemt, want algemeen vraagt de winkelier om 8 uur sluiting en men geeft het hem niet. Het gevolg daarvan is dat hun geen vrijheid overblijft, want nu moeten ze, door de concurrentie gedwongen, open blijven, gedwongen openblijven Het is hier als met de invoerrechten. Men vraagt ook om bescherming van zijn product en daar is alles voor, maar dan moet men consekwent door redeneeren. Spr. verklaart zich verder voor afhan deling van de zaak. Het staat nu op de agenda, een vorige keer niet. De heer van der Aa kan het heele- maal niet kinderachtig vinden als men op iets terugkomt waarvan men ziet dat het niet goed is, althans heelemaal niet in den geest van het publiek valt. Veel grooter en nobeler vindt hij het om iets waarvan hij bij nader inzien ziet dat het niet goed is, weer goed te maken. De heer Oomens zegt het wel be lachelijk te vinden. De heer Eibers meent dat men hier nu niet zoo over het belachelijke be hoeft te spreken, want het besluit is door allen met volle verstand genomen. Hij is zoo eerlijk mogelijk voor zijn meening uitgekomen en dan wil hij verder aan niemand meer eenige ver antwoordelijkheid schuldig zijn. Na nog eenige discussie brengt de Voorzitter het adres van de winkeliers, om op het genomen besluit terug te komen, in omvraag. De heer Oomens verklaart niet te willen stemmen. Men had de andere menschen ook maar in de gelegenheid moeten stellen om zich uit te spreken. De heer de Graaff wijst er op dat deze daar toch volop voor in de gelegen heid zijn geweest, want door de winke liers is niets in geheim besproken. Het voorstel van den heer van der Geld om op het genomen besluit terug te komen, dat wordt ondersteund door de heeren de -Graaff, Smolders en van der Aa, in omvraag gebracht wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Smolders, de Graaff, van der Aa, Roggeveen en van der Geld. Tegen de heeren Oomens, van Driel, Verwiel, Eibers, Klijberg en Gragtmans. Bij de rondvraag wijst de Heer Klij berg er op dat door de Commissie van onderzoek voor de begrooting er op gewezen is, dat door de omliggende ge meenten een veelvuldig gebruik wordt gemaakt van het Middelbaar Han delsonderwijs en deze zeer weinig in de kosten bijdragen. Dat is helaas waar. Waspik, Heusden, Sprang, allen vinden het heel mooi maar geven doen ze niet. Hij kan zich daarom heel goed met het voorstel van de commissie vereenigen om van gemeentewege nog eens op steun aan te dringen. Hij dankt in deze vooral als Voorzitter van de school de commissie voor het ge geven advies. De Voorzitter wenscht op den voor avond van het Vredesfeest alle leden een gelukkig Kerstfeest en hoopt dat het komende jaar zal brengen wel vaart opdat de zorgen waarvoor men thans zit, spoedig zullen verdwijnen Ook de pers wenscht hij het beste toe. De heer Klijberg meent de tolk te zijn van de geheele vergadering indien hij den Voorzitter dankt voor de uitgespro ken wenschen en hem wederkeerig het beste toewenscht. Tevens hoopt hij dat de enkele woordjes die gisteren zijn gevallen, mogen zijn vergeten en allen onder groote vriendschap nog veel in het belang van de gemeente mogen doen. (Dit verslag hoewel nog lang, is be knopt weergegeven. Verslaggever Ingezonden Mededeelingen. OCHTENDVOER Verkrijgbaar in elke prima zaak. J. BEEKMAN, Gorinchem. GrossiersBft Woudrlchem. Het nieuwe jaar opent met een vastberaden poging om de kwestie van de Duitsche schadevergoeding op te lossen. Nadat het offensief in de pers van de verschillende landen al dagen lang met een zwaar bombardement was voorbereid, begint vandaag op de conferentie te Parijs de definitieve bot sing tusschen de twee „concrete plan nen" van Frankrijk en Engeland. Of Duitschland ook gelegenheid krijgt, zijn eigen „concrete plan" te ontwik kelen, is twijfelachtig. Wat men van de Fraische en Engelsche plannen weet, is dat zij op vele belangrijke punten verschillen, hetgeen nog eens goed duidelijk wordt, als men de jongste officieuze communiqué's uit Parijs en Londen naast elkaar legt. Zeer treffend is het verschil o.a. op het stuk van de productieve panden, die Frankrijk wel en Engeland niet wil. In het alge meen lijkt men uiterlijk nog niet veel verder dan op de jongste conferentie te Londen, waar men tot de schoonste overeenstemming kwam over het feit, dat men het niet eens was Wat er in den tusschentijd door de ondergrond- sche diplomatieke leiding tusschen Parijs en Londen, ook in verband met Frankrijk's krachtigen steun aan Enge land te Lausanne, is afgehandeld, heeft zich echter aan de openbare waarneming onttrokken, gelijk ook alles wat een onzichtbare hand van Amerika in de zaak kan gedaan hebben. Wij wachten daarom eerst af. De conferentie te Parijs heeft ten doel den weg te bereiden voor de groote oeconomische bijeenkomst die half Januari te Brussel zou moeten beginnen en waarop Duitschland ver tegenwoordigd zal zijn. Wordt men het te Parijs ditmaal niet eens, dan verwacht men dat de Brusselsche bij eenkomst niet door zal gaan en de choas voortduren, tot misschien het Amerikaansche plan betreffende een oeconomische wereldconferentie vasten vorm heeft aangenomen. Voor zijn vertrek uit Lausanne sche delegatie een schrijven, waarin nog eens de Turksche eischen betref fende Mossoei onaainemelijk worden verklaard. Tegengesproken vordt, dat de ge allieerden vojrnemeis zouden zijn den Turken definitieve vorstellen in den vorm van een ultimaum voor te leggen De Minister vai Landbouw, a.i. heeft bepaald, dat gewone Rijks- voorjaarskeuringen an tot dekking bestemde hengsten in 1923 zullen worden gehouden vor Zeeland op 29 Jnuari te Katten- dijke, 30 Januari e Zierikzee31 Januari te Hulst; 1 februari te Axel, 2 Februari te Oostbugalleen voor hengsten type trekpard. Noord Brabant op 3 Februari te Zevenbergen, alleen voor hengsten type trekpaard; 2 Aaart te 's Her togenbosch, voor hen;sten type trek en tuigpaard. In de Zaterdagavond te Amster dam gehouden buiteigewone hootd- bestuursvergadering -an den Algem. Nederl Typografenbad is het proces verbaal van het refemdum over de ontwerp collectieve arbeidsovereen komsten in de boeldrukkers en de boekbindersbedrijven vastgesteld. Over de collectievearbeidsovereen- komst in het drukkerbedrijf zijn 6554 stemmen uitgebracht, waarvan 3501 tegen, 2860 voor en l!3 blanco, zoodat zij is verworpen. De bndsvergadering had hetzelfde besluii genomen met 169 stemmen tegen 53 voor en 3 blanco. Over het boekbinerscontract zijn bij het referendum litgebracht 1092 stemmen, waarvan 62 voor, 400 tegen en 69 blanco, zooda deze overeen komst is aangenomen De bondsver gadering had dit intwerp-contract aangenomen met 88 Semmen voor en 33 tegen. Gelijk men weet, h'bben de werk gevers in het drukkirsbedrijf aan de werknemers medegedeeld, dat degenen die niet de voorwaarebn van't nieuwe contract aanvaarden, met 14 dagen waren ontslagen. Het hoofdbestuur v;n de A N.T.B. heeft besloten dat de leden direct het werk moesten neerleggen, daar de patroons deze 14 dag:n alleen volgens het nieuwe contract leten werken. De toestand is nu ;eer verschillend. In Rotterdam is in 't geheel niet ge staakt. Den Haag jlm. 400 man, Haarlem plm. 500 nan. Amersfoort wordt algemeen gewerkt, zoo ook Enschede, Middelburg e.a. In Amster dam gedeeltelijke stakingen. Overa. doen de Chr. en R.C. goed hun plicht, zoodat ook geholpei kan worden. De groote dagbladen zijl alle verschenen. Ondanks 't feit iai de leden der onderhandelings conmissie van de A.N T.B. en ook het hoofdbestuur de leden aanmaanden het contract te aanvaarden, is het lij referendum ver worpen, zij het net kleine meerder heid terwijl de coadiiies in dit twee jarig contract, gezien de omstandig heden, beslist zeer gunstig zijn. Hier in 't Zuilen is er weinig stagnatie in de bedrijven. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de regeering, met het oog op de beziiniging, de recht banken te Winsctoter, Zutfen, Tiel en Zierikzee op te heffen. H. M. de Koring n-Moeder heeft Zondagavond ten gvolge van een val te Haren Paleize in hel Lange Voor hout te 's Gravenhcge het opperbeen van den linkerarm Ier hoogte van het schoudergewricht gibroken. Er bestaaf alle kans op een gtede genezing. H. M de Koniigin, de Prins en Prinses Juliana heiben dadelijk een bezoek gebracht aai Koningin Emma en den avond van Nieuwjaarsdag met de zuster van din Prins die ten Koninklijken Paleizt in het Noordeinde logeert, het middagaaal gebruikt bij de Koningin Moeder die aan tafel kon aanzitten. Waalwijk,3 Januari 1923. De „Maasbod" schrijft: De „Tilb Post" berichtte, dat de Kamerleden Flesken, van Rijzewijk c.s. hun initiatief-ontwep, irizake de in voerverboden haddn ingetrokken. Zij hebben zulks evawel niet gedaan, meldde het blad, onder zich van te voren van vergevist te hebben, dat de regeering voorneriens is, om binnen enkele dagen met vorstellen tot wette lijke bescherming onzer kwijnende industrieën. Naar aanleiding vai bovenstaand bericht verneemt jnze Haagsche re dacteur uit de bese bon, dat bij de regeering tot nog be jeen bericht is ingekomen omtrent de intrekking van het initiatief voostelFleskens—van Rijzewijk c.s. Het tweede gedeelte ran het bericht kan absoluut worden tgengesproken, omdat de Regeering nog'een beslissing heeft genomen omtrentiet al of niet treffen van maatregelen Ir bescherming der industrie." Wij hadden ons duinog te vroeg eenigszins verheugd opden verlossen- den datum in Februari,want nu blijkt dat de regeering nog zo heel erg niet te »üSt DRUNEN. (Vervolg). Aanbieding van de rekening der vak school over 1921 en de begrooting over 1923. Burg. en Weth. stellen voor de subsidie alsnog toe te staan en dit bedrag te ver krijgen door af- en overschrijvingen. De Voorzitter merkt vervolgens nog op dat de hypotheek op de school nog moet worden beschreven. De vraag is wie zal de kosten daarvan betalen. Naar het oordeel van Burg. en Weth. moet dit de vakschool doen. De heer Bergmans is het daarmede eenS en zegt dat het bestuur van de vakschool daarvoor een post op de begrooting heeft gebracht. Voorzitter. De machines komen er dan ook b(j. i jMieu dt uiaeln- uog niet alle zijn betaald. van Son. Hoeveel staat er nog op de vak school. Voorzitter. Ik denk dat er ongeveer 3000 gulden is afgelost. De heer van Son meent dat hoe eer hoe beter de hypotheek moet worden opgemaakt. Wordt besloten direct hypotheek op ge bouw en inventaris te sluiten. Aanbieding Rekening Burgerlijk Armbe stuur. De heer van Son z°gt dat de commissie, belast met het nazien der rekening, de stuk ken heeft onderzocht en in orde bevonden. Aanbieding begrooting van de gemeente voor 1923. De begrooting sluit op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 81891.681. De Voorzitter deelt mede dat de begroo ting voor de leden ter visie zal worden ge legd. De heer van Son zqu gaarne zien dat de begrooting bij de leden circuleerde. De heer Bergmans zou in andere gevallen zulks ook wenschen doch nu de begrooting door de leden van den raad als het ware zelf is opgemaakt, acht hij het voor thans onnoodig. De heer van de Wiel is het met den heer Bergmans geheel eens. De begrooting is van voren tot achteren door de leden nagegaan en vele besprekingen zijn daarover al ge houden. zoodat het onnoodig is om kosten te gaan maken. De heer Muskens vraagt wat met het pre sentiegeld der leden van den raad wordt gedaan. De heer v. d. Wiel merkt op dat gezegd was om deze op de helft terug te brengen en dat de pensioengelden door de ambte naren voortaan zelf zouden moeten worden betaald. Muskens. De bijdrage voor het onderhoud van een goedgekeurden stier was eerst be paald op 200 en later op 100. Van de Wiel. Ik weet nog wel dat bij de besprekingen gezegd is dat deze bijdrage zou worden gehalveerd alsook de presen tiegelden voor de leden van den raad. De heer van Son zou liever de jaarwed den van de ambtenaren willen verminderen en de pensioengelden voor rekening van de gemeente houden. Hjj is er ook niet voor om van den een te gaan verlagen en van den ander niet. Het pensioengeld is nog geen 3 jaar geleden voor rekening van de gemeente genomen en iiet nu weer voor rekening van de ambtenaren te brengen acht liij niet zoo als liet behoort. De heer van de Wiel merkt op dat, toen het besluit genomen is om de pensioen-bij drage voor rekening van de gemeente te nemen, de ambtenaren een zeer laag loon hadden wat intusschen doordat het een keer Ai drie is verhoogd, nu heel mooi is gewor den. Men kan nu wel gaan zeggen de sala rissen zijn te hoog, doch men heeft daar niets aan omdat Ged. Staten toch beslis sen en aangezien de salarissen nu werke lijk mooi zijn, is er niets tegen dat de pen sioensbijdrage door de ambtenaren zelf wordt betaald. De heer van Son zou niettegenstaande het geschrijf van Ged. Staten de salarissen toch verminderen. Dat deze er niet gemakkelijk toe over willen gaan kan hij zeer goed be grijpen, want dan zou er ook aan hun salaris getrokken moeten worden en daar willen ze voor oppassen. Hij vraagt zich echter af wie de belasting moet opbrengen. Dat zijn er tegenwoordig heel veel die er hoog noodig brood voor moeten koopen. De heer Bergmans wijst er op dat de raad kan besluiten, maar het besluit toch niet wordt goedgekeurd. De heer van Son zou het niet aan Ged. Staten willen vragen. Deze geven niet aan waar men 't geld vandaan moet halen. Zoo lang het nu moet komen van menschen die nog geen brood genoeg kunnen koopen zou hij door willen gaan en niet naar Ged. Sta ten willen kijken. Hij zou het dan liever in liooger beroep willen zien uitgemaakt. Voorzitter. Ged. Staten regelen de jaar wedde van de burgemeesters, secretarissen gn ontvangers. v Van Son. Ja, zij regelen, maar laten alles door arme menschen betalen. De heer van de Wiel zegt dat de meerder heid juist daarom de ambtenaren zelf de pensioensbijdrage al wil laten betalen. De lieer van Son zou het ondanks alles toch willen probeeren. De heer van de Wiel gelooft niet dat de heer van Son daar iets mee zal bereiken. Als alle gemeenten nu zoo spraken dan was het iets anders. Van Son. Ik heb toch gelezen dat ze er gens de jaarwedde van een gemeente-ont vanger van 1650 op 800 hebben terug gebracht. Of ze het nu goedgekeurd hebben, weet ik niet, maar ze probeeren het toch maar. Ze praten allemaal van bezuiniging maar als ge niet aan de salarissen mag komen, waar moet dan mede worden bezui nigd. Van de Wiel. We zullen het in principe allen wel met je eens zijn. Van Son. Maar jullie nemen keen maat regelen. Ge moet eerst probeeren, want nu kan nog niets worden gezegd, wij zijn nog niet verder geweest. Wordt besloten de begrooting 14 dagen voor de leden ter visie neder te leggen. De heer Bergmans vraagt of de Commis sie al naar den Haag is geweest. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Mën liad schriftelijk om audiëntie gevraagd doch het antwoord was gekomen dat het niet ging en als de volgende week daarvoor ge legenheid was, zou een telegram worden gezonden wat echter nog niet is ontvangen. De heer Bergmans stelt vervolgens de vraag of het waar is wat hem is gezegd be treffende het weer in veiling brengen van een perceel land dat door iemand was op gezegd en toen weer direct voor slechts 10.werd verhuurd zonder dat het pu bliek in de gelegenheid was daarover te denken. De Voorzitter geeft toe dat het juist ge beurd is als den heer Bergmans is gezegd. De huurder wilde het perceel niet meer hebben en toen besloten Burgemeester en Weth. het direct, omdat er toch volk was, het weer publiek te verhuren. Achteraf be zien kan dit een fout zijn, maar het is zoo gebeurd. De heer Bergmans meent dat Burg. en Weth. daartoe geen recht hebben. De Voorzitter zegt dat het Dag. bestuur zulks geheel ter goeder trouw heeft gedaan. De heer Bergmans wil daaraan niet twij felen. Voorzitter. Er was publiek bij en Burg. en Weth. zagen er geheel geen kwaad in om te doen zooals ze hebben gedaan. De heer Bergmans wflst er op dat, wordt het van te voren publiek gemaakt, er men schen zijn die hun zinnen daarop zetten. De heer van Son is het met den heer Bergmans eens want nu is er niemand ge weest die tegen den eersten huurder zal hebben opgeboden. De heer van Halder merkt op dat men op dezelfde verpachting heeft kunnen zien dat dit toch wel wordt gedaan. Hij meent dat dit het geval was met de kinderen van We zel, dus nog wel uit eenzelfde huishouden. De Voorzitter geeft toe dat, als het een fout is, ze hebben gezondigd en ze willen w-, n, 07/ - ue i< zal geoeuren. Wil een pachter van zijn la. af, dan moet liij dat op een behe»riiikc- i tijd van te voren opgeven. De heer Muskens zou er niet verder over willen praten aangezien Burg. en Weth. de macht is gegeven om zelf handelend op te treden. De Voorzitter zegt dat Bruurmijn die naar Waalwijk is vertrokken in huur heeft een perceel grond. In dat huur-contract staat dat personen buiten de gemeente geen pachters kunnen zijn. Wat wil de raad in deze doen. Mag bij het nog olijven gebrui ken, hij beeft daarom gevraagd. De heer van Son meent, dat, als hjj het land zelf bebouwd er niets tegen is om het hem weer te geven. Er zijn ar genoeg die buiten de gemeente een perceel land be bouwen. Als hij het maar niet aan een an der overgeeft, is er niets tegen. De hegr van de Wiel zegt dat Bruurmijn het nog 'voor een jaar in huur heeft en bet heel duur destijds heeft ingehuurd. Wordt besloten Bruurmijn het perceel nog in huur te geven als hij het land zelf bebouwd. Van Speijk. Mijnheer de Voorzitter, het is thans wellicht de laatste vergadering die u leidt, want het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd u op uw verzoek eervol ontslag te verleenen. Wij weten wat u in de dertig jaar dat u aan het hoofd der ge meente hebt gestaan, in het belang daar van hebt gedaandat is zeer veel en daar voor brengen wij u gaarne openlijk onzen dank. Geen opofferingen waren u ooit te zwaar als u dacht het belang der gemeente te kunnen dienen. Moge de goede God u nog vele jaren eene goede gezondheid geven op dat u van uwe welverdiende rust lang kan genieten. (Applaus). Voorzitter. Het treft me werkelijk --dat de heer Van Speijk als oudste wethouder mij namens u allen een woord van dank heeft gebracht voor wat ik gedaan heb en steeds als mijn plicht heb beschouwd. Ik wensch u allen dan wederkeerig het beste toe en dank u allen en ook den secre taris voor het genoegelijke samenzijn en ik hoop dat u allen nog veel in het belang van Drunen moogt doen tot groei en bloei daar van. Ik hoop ook dat spoedig betere tijden mogen aanbreken opdat uw eigen en alle hier gevestigde zaken spoedig betere tijden mogen tegemoet gaan. Daarna werd de vergadering gesloten. 22882 GEERTRUIDENBERG. (nadruk verboden). Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 28 December 1922 des voormiddags 10 uur. VoorzittprEdelachtb. Heer Mr. Allard. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den na Voorlezing onveranderd goedgekeurd. AAN DE OUDE 1. Vaststelling der gemeentebegrooting dienst 1923. De Commissie van onderzoek brengt bij monde van den heer Tak verslag van hare bevindingen uit. Op de eerste plaats zou zij den post sub sidie voor de gemeente-teekenschool nader omschreven wenschen te zien immers 200 gulden is renteloos voorschot en slechts 400 gulden wordt als subsidie gegeven. Wat betreft de subsidie van 550.— voor den handelscursus, had de commissie liever gezien, dat het hoofdbestuur van die ver- eeniging eerst eens met een verzoek om subsidie was gekomen. Mogelijk komen ze het nog vragen maar om nu reeds onge vraagd zulk een bedrag daarvoor uit te trekken, acht de commissie wat voorbarig ofschoon zij overigens dezen handelscursus zeer sympathiek is. Deze post zou als „pro memorie" op de begrooting geplaatst kun nen worden. Overigens heeft de commissie uit de be grooting den indruk gekregen, dat men z.g. over den top heen is en men naar een lager belastingcijfer gaat. Zeer waarschijnlijk zal van het heffingspercentage (3%) er spoedig 1% af kunnen. Wat de begrooting van het Electrisch be drijf betreft, heeft de Commissie er een ge- heelen avond aan besteed om deze admini stratie nauwkeurig na te gaan en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat alles keurig in orde is. En waar de administrateur uit dè in de vorige vergadering gemaakte op merkingen heeft moeten opmaken dat, zijne diensten niet zouden worden geapprecieerd stelt de commissie er prijs op hem thans zoo veel als eerherstel te geven, nu haar geble ken is hoe keurig de boekhouding in orde is. Timmermans. Ik had op de begrooting ook een paar aanmerkingen; een post zou misschien geheel, een andere gedeeltelik kunnen vervallen. Op de eerste plaats een post van 250 voor onderwijzeres in de nuttige handwer ken, waarom wordt dit bedrag toegestaan? We hebben toch twee onderwijzeressen die daarin gediplomeerd zijn en door het rijk betaald worden. Toch permitteert de ge meente zich nog een onderwijzeres uit eigen kas te betalen. Nu kan men wel zeggen dat dit onderricht thans na den schooltijd wordt gegeven en anders niet, mair in de meeste gemeenten wordt dit gedurende de schooluren gedaan. We hebben gekregen de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Als nu van het openbaar onderwijs een onder wijzeres door de gemeente bekostigd zou worden, zou men ook van de bijzondere school wel om betaling kunnen komen. Daarom vind ik zulks verkeerd en stel ik voor deze post van de begrooting af te voe ren. Dan wilde ik verder ook op die sub sidie aan den handelscursus even terugko men. Wanneer een instelling eene subsidie wil hebben, dan is het op de eerste plaats noodig dat er een begrooting ingediend wordt om te zien hoe de zaken gaan en zeker moet er eerst een verzoek inkomen. Nu is het reeds 28 December en nog is er geen verzoek ontvangen. We zien verder dat wel 4/5 van de leer lingen van gegoede burgers zijn. Laat hen die het niet kunnen betalen gratis toe, maar die het goed betalen kunnen zou ik ook meer laten betalen. Van de 22 leerlingen slaag den er 3 voor het Hanzediploma, de gemeen te geeft 550.en dus kost, met alle ove rige subsidies e.d. die deze instelling ont vangt, iedere geslaagde voor zoo'n pruts- examentje enkele duizenden verslagg.) guldens per hoofd 1 Deze cursus heeft toch voornamelijk slechts te.. ciswiM oeu eenige bekwaamheid voor de praktijk bij te brengen en niet om boekhouders te Vweken. We zien verder dat er 3.50 en 1 f 250 aan de leerkrachten per lesuur be taal wordt, dus meen ik dat ze eerst wel \v.. rl_ <lio «alarissen mogen beknibbelen. Verder sluit rjj mij aan bij het gezegde van den heer Takeover de administratie van liet Gem. Electr. Bedrijf; alles is keurig in orde bevonden, en lean ten slotte ook de blijde tiding dom dat het belastingcijfer met 1% zal kunnen worden verlaagd. Voorzitter. Op de eerste plaats wil ik antwoorden betreffende die subsidie voor den handelscursus. Ik vind het ook zeer ver keerd dat de verschillende lichamen nog geen rekeningen en begrootingen hebben in gediend. We zouden daartegenover den maatregel kunnen toepassen om geen subsi die uit te trekken, maar waar het hier zoo' nuttige instelling betreft, zou het jam mer z(jn als er geen bedrag meer beschik baar zou zijn als hun verzoek te laat in kwam. Daarom achtten wij het beste om een bedrag uit te trekken, wat echter niet als een toekenning moet worden beschouwd. Eerst na inkomen van een aanvrage zal over de toekenning worden beslist. Als het bestuur bij ons komt zullen wij voorts de verschillende kwesties bespreken die door de heeren zijn naar voren gebracht en vra gen of de verschillende kosten-besparingen kunnen worden doorgevoerd. Voor wat de salarissen betreft meen ik dat die naar een uniforme regeling worden bepaald en zal de regeering elschen dat daaraan wordt vastgehouden en daarvan ook de rjjks-bq- drage afhankelijk stellen. Niettemin zullen wij vragen of salarisvermindering mogelijk is zonder1 aan den eiseh der regeering te kort te doen. Wat de schoolgelden betreft, zou men de ouders een verschillend school geld kunnen laten betalen, dat zou het best mogelijk zijn als men dezelfde klassificatie invoerde als voor de belasting en de gewone schoolgeldheffing. Daarin zou voor hun een voordeel gelegen zijn daar de opbrengst van de meer gegoeden zal stijgen. Wat de vergoeding aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken betreft is een ge volg hiervan, dat deze onderwijzeres, die hier al zeer lang is, geen akte heeft voor Lager Onder vijs. Was zij wel in het bezit van deze akte, dan zou zij door het rijk wor den betaald, maar nu komt ze ten laste van de gemeente. We hebben die zaak al herhaalde malen behandeld. De heer Timmermans is met de mededee lingen van den voorzitter niet bevredigd. Wat betreft die uniforme regeling van de salarissen der leerkrachten vindt hij dat het toch niet aangaat dat door het rijk die verplichting wordt opgelegd. De gemeente raad moet op z(jn standpunt pal blijven staan en zeggen tot zoover en niet verder, dan moet het. rijk die salarissen maar uni form verlagen. Met betrekking tot de vergoeding voor die onderwijzeres in nuttige handwerken merkt hij op dat de voorzitter de zaak ver draait. Het verkeerde van de zaak is dat er hier nog twee onderwijzeressen zijn die beiden akte nuttige handwerken hebben en hiervoor van het rijk 200.— ontvangen waar ze niets voor doen en nu gaat de ge meente nog eens 250.hiervoor uitgeven. I oorzitter. Dus u wilt die onderwijzeres ontslaan. Timmermans. Ja, ik kan geen enkel mo tief vinden vaarom de gemeente betalen zou als het rijk betaalt. Dit onderwijs dient gegeven te warden door de onderwijzeres sen die het feitelijk doen moeten. Scherp. Ik zal van deze zaak niet veel zeggen omdat bedoelde onderwijzeres mijn dochter is, naar alleen wil ik opmerken dat zij is aaigesteld in tijd van nood. Nu moet ze zeka: maar worden weggestuurd. Segeren. Het spijt me werkelijk voor mijnheer Scherp, ik vind het jammer omdat het mijnheer Scherp zijn dochter is, maar met het oog oj de belasting kan ik toch wel met mijnheer Timmermans meegaan. Voorzitter. We staan voor de mogelijk heid dat die :wee andere onderwijzeressen niet hier blijven, het is in ieder geval een te gewichtige laak om er zoo maar over te beslissen. We dienden dit eens goed te over denken en dan in de volgende vergadering een beslissing te nemen. Tak. Dit punt is in de commissie niet ter sprake geweest en ik ben er daarom niet op voorbereid cm daar nu zoo op eens op in te hakken. Ik zou het ook tot de volgende vergadering willen uitstellen. (Wordt vervolgd). j

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2