BE ECHO VAN HET ZUIDEN. ACCUMULATOREN. Fa. <5ebr. Boeren, - 's-Bosch. Tweede Blad. Gemeenteraad Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. Nummer 2. Zaterdag 6 Jan. 1923. GEERTRUIDENBERG. (nadruk verboden). (Vervolg). Tak. Dan heb ik nog een post ge vonden van f 100,— voor den dieren arts. Nu met de nieuwe vleeschkeurings- wet heeft deze een salaris gekregen van f 3000.— waar ook wij in moeten bijdragen en daarom meende ik dat dit postje wel heelemaal vervallen kon. Segeren. Mag ik daar eens even op antwoorden. Op de eerste plaats is dit postje reeds van f 200 op f 100 teruggebracht. Wat zijn salaris aangaat van f 3000,— daarbij moet men in aanmerking ne men, dat hij alles alleen moet doen en geen hulpkeurmeester heeft zooals op andere plaatsen. Hij mag dat salaris dan ook gerust hebben. Mijn overtui ging is dat dit postje op de begroo ting moest blijven staan, omdat hier veel boeren zijn en de veearts altijd maar voor iedereen klaar moet staan om te komen als er iets aan de hand is. Ik geloof niet dat hij zich aan die f 100 zal laten kennen, maar ik had toch niet gedacht dat men hier nog aanmerking daarop zou maken, daar er toch al de helft van geschrapt was. Er staat op de begrooting een post van f 3500 voor onderhoud van lan taarns en verlichting, 2 jaar terug was het nog maar f 2000,en nu reeds f 1500,— meer en dat terwijl ons lichtbedrijf toch winst maakt. Het licht is hier zoo duur als het nergens is, het komt mij voor dat deze post op het oude bedrag moet worden terug gebracht. Mij dunkt dat dit van de winst gemakkelijk gebeuren kan. Wat betreft hetgeen mijnheer Tak daar straks heeft opgemerkt over het in eere herstellen van den administra teur van het grondbedrijf, daar is in de vorige vergadering niets van den boekhouder gezegd, ik heb alleen maar ter sprake gebracht, dat ik nog nooit een verslag van het grondbedrijf heb gezien omtrent de uitgaven en in komsten en dat we nu alles zoomaar blindelings moeten goedkeuren, 't Is onverantwoordelijk. U kunt het me niet kwalijk nemen, het is plicht dat een wethouder een en ander moet in zien, maar nooit krijg ik een verslag hoe dikwijls ik er ook over spreek, En zoo ook met de teekenschool,-dat was 2 jaar terug f 200, nu f 650 dat is stilzwijgend f 1200 geworden. Het belastingcijfer zou met 1/4 pCt. verminderd kunnen worden als die post van het lichtbedrijf, enz, vermin derd werd. Maar wat hier gedaan wordt noem ik bidden en vloeken met denzelfden mond. Wat betreft die f 1200 voor de teeken school, daar ben ik niet tegen, maar ik moet de eerste teekening nog zien van de gemeente. Wat het grondbedrijf betreft (ik maak het wel een beetje lang, maar het is in het belang der gemeente, dat ik daarop blijf wijzen), ik blijf er bij dat er een teekening moest zijn van het grondbedrijf en een ovej-zicht van den boekhouder. Dan had ik nog iets als vierde punt, dat is een subsidie die gegeven wordt. Het is niet van groote beteekenis, maar dat wenschte ik liever in geheime ver gadering te behandelen. Ik heb nu reeds een paar groote verschillen aangetoond, n.l. van de verlichting, dat is f3500 en vroeger f 2000, en de teekenschool nu f 1200 en vroeger f 425. Als er winst gemaakt wordt, in het lichtbedrijf, is het niet noodig daar nog f35000 voor uit te trekken. Scherp. Vijf en dertig duizend. Segeren. Neen. vijf en dertig honderd bedoel ik natuurlijk, U hebt niets te doen dan te luisteren, mijnheer Scherp de Voorzitter zal als het noodig is wel een opmerking maken. Ik zeg nog eens, er kon 10 pCt. van de belasting af, maar het helpt me niets. Ofschoon ik destijds tegen het bouwen van een transformatorhuisje was, deed men dat ook wel, al wist men niet of men veel aansluiting zou krijgen. Voorzitter. Om geregeld te werken en op al het naar voren gebrachte te antwoorden, zou ik eerst willen be- handelen de subsidie voor den vee arts. Ik zou willen vragen of de heeren een voorstel willen doen dit bedrag te schrappen of er verandering in te brengen. De heer Tak acht geen enkel motief aanwezig om dit postje te handhaven. Was het van algemeenen aard, dan vond hij er niets tegen, maar hij vindt het een persoonlijke zaak. Hij is trouwens begonnen met te zeggen dat hij overigens den persoon zeer sym pathiek is. De heer Segeren wijst er nogmaals op hoeveel werk de veearts met den keuringsdienst gekregen heeft. Voor dat salaris van f3000 moet hij bijna den heelen dag op den motor zitten, die door hem zelf bekostigd moet wordenhij verdient naar sprekers meening nog geen 60 cent per uur. Eerst wanneer er van de boeren klach ten zouden komen over den veearts, zou het naar sprekers oordeel pas tijd zijn om de subsidie te onthouden. De Voorzitter merkt op dat de heer Segeren zich op een ander terrein be geeft. Het gaat hier over de subsidie als veearts en of hij voor den keurings dienst al of niet genoeg betaald wordt, staat geheel buiten deze kwestie Vroeger is hem een subsidie gegeven omdat de opbrengst van zijn praktijk als veearts niet voldoende bleek en een veearts hier wel hard noodig was. Nu hij een flink salaris van den keuringsdienst ontvangt, is de zaak anders geworden en vervalt eigenlijk die reden. De heer Tak wijst er nogmaals op dat dit een kwestie van individueelen aard is. Het is een groot verschil met een gewone dokter die ook armlastige inwoners te verzorgen heeft, maar men kan toch niet van armlastige koeien spreken. De heer Timmermans ondersteunt het voorstel van den heer Tak om de subsidie te schrappen. Dit voorstel wordt aangenomen met op een na algemeene stemmen. Alleen de heer Segeren stemde tegen. Voorzitter. Het zou m.i. het beste zijn dat we de verdere subsidies waaroyer hier aanmerkingen zijn ge maakt in de volgende vergadering behandelen, dan hebben we een beter inzicht in de zaak en komt alles beter tot zijn recht. Segeren. Wel ja, één ding heeft nu toch z'n recht gekregen, dat andere kan wel worden aangehouden, De sub sidie voor den veearts is geschrapt en nu scheidt de voorzitter er mee uit, maar eerst moest gauw zoo'n veearts „bom", er af gegooid worden. Als je eerlijk waart, dan moest je alles aan houden ofwel nu alle subsidies be handelen. „Bom" voor de veearts Voorzitter. Kijk eens hier mijnheer Segeren, wij Segeren. Ja, ja, we zullen de sub sidie voor juffrouw Scherp wel aan houden, maar de veearts ligt op de keien 1 Voorzitter. Die kwestie van den vee arts leek ons klein en gemakkelijk te overzien, maar Segeren. Die andere even goed. Voorzitter. Maar wat die andere sub sidies betreft die kunnen niet afge werkt worden, omdat wij niet over de noodige gegevens beschikken. Timmermans. Ik ben er niet voor iets op de lange baan te schuiven. Als we nu de begrooting goedkeuren, staan daar toch alle posten op ver meld, dus dat zou beteekenen dat we die ook goedkeuren. Wat die subsidie voor de onderwij zeres betreft, dit is toch klaar genoeg ook die van de handelscursus. Voorzitter. U noemt die zaak een voudig, maar bij mij rijst de vraag kunnen we die onderwijzeres ontslaan en wat zullen de gevolgen zijn. Timmermans. Maar dan rijst bij mij de vraag, waarom hebben wij al twee jaar lang die post betaald, die absoluut niet noodig is. Voorzitter. Dat laatste is nog geen uitgemaakte zaak. B. en W. hebben ook niet alleen daarin gehandeld, het is natuurlijk ook in den raad bespro ken, dus B. en W. daarvoor verant woordelijk stellen, dat gaat niet. Voor dat we nu zoo'n stap gaan doen moeten we eerst overwegen wat de gevolgen zijn. Mij dunkt dat we dit moeilijk nu kunnen behandelen. Wat de kwestie van de straatver lichting betreft die is als volgtBij de opzetting van het bedrijf is bepaald dat de gemeente voor 't licht denzelfden prijs zou betalen als de particulieren, maar dat de geheele aanleg voor de straten en gemeentegebouwen voor rekening van het Gem. Electr. Bedrijf zou komen. Aanvankelijk zijn er op de straat- verlichting geen meters geweest en heeft men het verbruik maar geschat op f 2000, welk bedrag dan ook vroeger op de begrooting stond. Maar later zijn er meters geplaatst en is gebleken dat het verbruik f3500 bedraagt. Ik moet hieraan nog toevoegen, dat ook de verlichting steeds werd uitgebreid, de brandtijd verlengd en de lampen ver groot werden, alles ingevolge de wen schen van den raad. Zoodoende is het verbruik steeds toegenomen en wordt het een bedrag van circa f 3500, welk bedrag dus moet worden uitgetrokken om het werkelijk verbruik te dekken, zoolang niet een ander opzet gemaakt wordt. Het G. E. B. heeft wel winst gemaakt, maar die winst is voor een ander doel moeten gebruikt worden, n.l. voor den nieuwen transformator. Het bedrag van f3000 dat we tekort zullen komen kan uit de winst betaald worden, waardoor het niet noodig is een leening hiervoor te sluiten enx dus groote kosten bespaard worden. Als de winter Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstatlon. 22374 Electrlcitelt. Tegenover 't Station. Telel. No. 896. voorbij is, zal de toestand van het bedrijf wel van dien aard zijn, dat tot verlaging van den stroomprijs kan worden overgegaan, en is een en ander op de voordeeligste wijze afgewerkt. Wat betreft die teekening van de rioleering is het den heer Segeren toch bekend dat de gemeenteopzichter bezig is om die teekening klaar te maken. Hij heeft blauwdrukken laten vervaar digen waarop hij thans de verschil lende rioleeringen aan het teekenen is. Betreffende het grondbedrijf staan we voor de moeilijkheid dat we nog geen beschikking hebben over de vestinggronden die ons in de toekomst zullen worden toegewezen. Dat is een belangrijke oppervlakte, die grooter is dan thans onze geheele gemeente. We hebben daaraan gelden ten koste gelegd en nu kunnen wij bezwaarlijk een kloppende rekening opmaken, daar wij tegenover al deze uitgaven geen inkom sten kunnen stellen. Wat betreft het maken van verslagen over het Electrisch bedrijf, die komen geregeld in en wordt het ook telkens medegedeeld als er iets ter inzage wordt neergelegd. Dan nog die kwestie van het laten maken van teekeningen door de leer lingen der teekenschool. Ik geloof dat het zeer gevaarlijk zou zijn om aan leerlingen een dergelijk nauwkeurig en betrouwbaar werk op te dragen. Ik zou dat liever laten doen door onzen ge meenteopzichter, die het echter op het oogenblik zeer volhandig heeft en de meer belangrijke zaken het eerst moet doen, en dan zal hij trachten de wen- schen van mijnheer Segeren te ver vullen. De heer Segeren zegt met deze uiteen zetting nog niet tevreden te zijn. Hij vraagt nogmaals waarom nu f 1500 meer voor licht moet worden* uit gegeven dan vroeger en vindt het ook onbillijk dat de een meer voor stroom moet betalen dan de ander. Terwijl overal alles vermindert, wordt het hier steeds duurder. Op alle plaatsen hebben ze de administratie van het electrisch bedrijf aan de Centrale overgegeven, maar hier betalen de menschen veel meer en komt er nog 10 a 20 pCt. op hun plaatselijke belasting bij. Een postje van f 100 van den veearts, daar wordt veel over gesproken, maar aan zooiets wordt niets veranderd. De voorzitter, zegt spr., praat over teeke ningen laten maken door de leerlingen. Onzin, er liggen hier wel' teekeningen die duizenden gekost hebben en die nooit tot haar recht gekomen zijn. Spr. noemt deze handelwijze zrig. Voorzitter. Ik verzoek U bij de begrooting te blijven., Segeren. Ik zal er kort bij blijven. Ik heb het ook gehad over het Grond bedrijf. Maar wat is er toch in Gods naam tegen dat de boekhouder een verslag uitbrengt. Ik spreek niet over zijn persoon, maar ik kom voor het feit te staan, dat ik als wethouder iets moet goedkeuren waarvan ik niets weet. En de belasting is hier toch zoo hoog. Wat zal in de toekomst blijken Dan zullen ze zeggen, daar had toen mijnheer Segeren voor moeten zorgen, dan zullen ze vragen waarom heeft hij dit en dat niet gedaanIk heb als wethouder m'nmenschelijkeverantwoor dingMijnheer de Voorzitter ik vraag me af, waarom ze mij overal buiten sluiten, waarom mag ik Voorzitter. U moet bij de begrooting Segeren. Maar 't is toch verschrik kelijk, mag ik dan niets weten Voorzitter. Iemand die zijn volle ver stand heeft, kan een en ander goed nagaan. Maar als U dat niet kan, als U niet weet wat er aan vastzit, geef ik den moed op om U nog iets uit te leggen. Segeren. Mijnheer de Voorzitter, de geheimen Voorzitter. Uit wat U daar achter elkaar afpraat blijkt niets dan Uw on kunde. Ik verzoek den raad zijn protest te doen hooren over de manier waarop de heer Segeren hier altijd schandaal poogt te maken. Iedereen kan steeds over alles inlichtingen verkrijgen, die hun met de meeste bereidwilligheid worden gegeven en als de heer Sege ren dan nog niet te vreden is, dan geef ik het op Segeren. Het geheim ligt op B. en 1 W. Ik heb er alle recht op dat ik de I cijfers onder tie oogen krijg. U moest het integendeel prijzen, Het doet mij zeer, dat ik er telkens over beginnen moet Voorzitter. U kunt toch alles zien, daar ligt toch niets opgesloten en er wordt steeds gezegd dat dit of dat verslag ter inzage ligt of die en die brieven, als U er maar voldoende ca paciteiten voor had. Tak. Ik zou eigenlijk niets in het midden brengen, U verzocht echter den raad zijn oordeel over de handel wijze van den heer Segeren uit te spreken. Ik heb niet van alles wat hij gezegd heeft nota genomen, ik zou anders stuk voor stuk alles kunnen weerleggen. Zijn manier van optreden zou den indruk wekken als zou het hier een vreeselijke janboel zijn, en ik heb er mij juist in de afgeloopen week van kunnen overtuigen, dat alles hier keurig in orde is. Wat de verslagen over het grondbedrijf betreft, de reden daarvan heeft de voorzitter reeds aan getoond, die van het Gem. Electr Bedr moeten toch steeds onder de oogen yan B. en W. komen, maar de hoofdoorzaak zal wel zijn dat U ze als leek niet goed begrijpt, (Wordt vervolgd.) KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van dei raad dezer gemeente op Woensdag 27 Dec. 1922, des v.m. 10 uur. Voorzitter: Edelachtbare heer Van Besouw, Ongeveer 10,15 uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig zijn alle leden, uitgeoomen de heer Roes- tenberg, die kennis heeft gegeven, tot zijn spijt verhinderd te zijn deze ver gadering te kunnen bijwonen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. De heer van den Wildenburg zegt uit de notulen te hebben gehoord als zou zijn besloten, alle boomen te roo ien en aan B. en W. over te laten waar de boomen er uit moeten. De Voorzitter zegt dat is besloten dat B. en W. de boomen zullen op ruimen alleen daar waar het noodtg blijkt. De heer van den Wildenberg wil hier vooral nog op wijzen, omdat ge durende den laatsten tijd algemeen de meening is gaan post vatten dat ds ziekte is ontstaan in hoofdzaak door de slechte twee afgeloopen Jaren en dat veel boomen het nu nog wel zullen houden. De Voorzitter wijst er op dat men een fatsoenlijk geheel moet krijgen en als er un in een straat of waar ook een aantal boomen dood zijn, dan Is het beter dat ze er allemaal worden uitgehaald wijl anders geen fatsoenlijk geheel is te krijgen. B. en W. zullen echter alleen daar de boomen laten rooien waa« het nood zakelijk is. Daarna worden de notulen ongewij- zlgd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de O de 1. Voo>loopige vaststelling gemeen- tcrekeoing over het dlens'jaar 1921. Ruken. Dc commissie, waarvan ik de eer heb rapporteur te ztjo, heeft de rekening met de bescheiden onderzoch en alles in orde bevonden en stelt mitsdien voor de rekening vast te stel len zooals deze is aangeboden, ondet dankbetuiging aan den Secretaris voor diens nauwkeurige administratie. Met algemeene stemmen wordt de rekening vastgesteld. 2. Aanbieding gemeentebegrooting dienstjaar 1923. Voorzitter. B. en W. hebben de eer de begrooting met een begeleidende memorie van toelichting aan te bieden. Wordt in handen gesteld van de commissie die de rekeaing heeft onder zocht. 3. Voorstel wijziging verordening tot heffing van secretarie-leges met het oog op raadpleging der kadastrale stukken. De Voorzitter zegt dat voor het kadaster vroeger alles gratis geraad pleegd kon worden. Thans heeft de Minister toestemming gegeven dat daar voor een kleine vergoeding mag in rekening worden gebracht. En dit Is niet meer dan billijk want de kaarten slijten vlug, aangezien de een ze ver frommelt en een ander ze weer scheurt. Voorgesteld wordt voor deze raad pleging te heffen a. 20 cent per 15 minuten of mioder voor zoover de bijstand van een ge meenteambtenaar niet noodig is. b. f 0.50 per 15 minuten of minder voor zoover de bijstand van een ge meente-ambtenaar wordt gevraagd. Geen leges Is verschuldigd voor raadpleging der Kadastrale stukken ten behoeve van 's Rijks of Provincialen dienstter uitvoeriog van de landar- beiderswet, of overeenkomstig art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de grondbelasting. Ter aanvulling van de bestaande regeling moge met het oog op een practische roepassing, verder nog wor den voorgesteld dat zal worden gehe ven Voor nasporlogen in het bevolklngs- eglSter, per nasporing f 0.25 Voor verleening van buitenlandsche pa.<poorten f0 50. De Voorzitter zegt dat nu dikwijls het kadaster maar uit nieuwsgierigheid wordt nagekeken en het nu voorkomt dat een ambtenaar een geheelen voor middag daaraan dan kwijt is. Als daar nu voor moet worden betaald, zal men aiet zoo gemakkelijk het kadaster voor alle mogelijke kleinigheden gaan raad plegen. De beer Van Lier zou gaarne zien dat dit punt van de agenda tot eene volgende vergadering wordt aange houden) aangezien er meermalen kwes- tleuse zaken op het kadaster moet worden nagekeken. Zoo kunnen ook Waterschappen belang hebben het kadaster te kunnen nagaan. De Voo'Zitter geeft zulks gaarne toe, doch wQst er op dat dit gemak kelijk in de verordening kan worden vastgelegd door te zeggen dat alleen voor persoonlijke zaken moet worden betaald. De heer Van Lier acht het toch alet meer den tfld om uit alles munt te gaan slaan. De Voorzitter zegt dat dit absoluut oiet de bedoeling is om er munt uit te slaan, maar om een vergoeding te krijgen voor de slijtage van de kaarten. De heer Van Lier wil nu niet te berde brengen de bezwaren die hij tegen de verordening heeft en verzoekt daarom aanhouding tot een volgende vergadering. De Voorzitter en ledea van den raad hebben daartegen geen bezwaar. 4. Voorstel vaststelling verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch. De Voorzitter zegt na voorlezing van de omvangrijke verordening, dat alles door de commissie is gedaan om het de menschen zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Het zal maar zeer zelden gebeuren dat een beest naar Waalwijk zal moeten worden gebracht. De heer Van Lier meent dat dit ook wel mag, want het zou in den zomer kunnen gebeuren dat een beest, eer het in Waalwijk was gebracht, geheel bedorven was. De Voorzitter wijst er nog op dat deze verordening bij alie aangesloten gemeenten gelijkluidend is en het heel moeilijk is om een zaak zoo te regelen. Het zal daarom niet onmogelijk zfln dat er een artikel in vooi komt, dat niet zou kunnen worden aangevochten, doch de verordening is zooveel mogelijk opgebouwd aan de band van de voor schriften van den hoofdinspecteur. Als deze wet letterlijk zou mosten woiden toegepast, zou bet als met bijna alie wetten, bet leven zuur en lastig worden gemaakt. De verordening is er echter om bij onwil op de plaats te kunnen worden gezet, Deze verordening, die welhaast nergens sympathiek is ont vangen, zal wel soepel moeten worden toegepast. De Voorzitter denkt dat welhaast veel wetten van deD laatsten tijd zullen worden teruggenomen. De heer yan Lier wil het bopeo, waot nu is het maar amb enaar op ambtenaar aanstellen. Zooder verdere discussie wordt de verordening h erna ongewijzigd vast gesteld. 5. Ingekomen stukken. a. Koninklijk besluit betreffende vrij stelling van keuring voor huisslach* tingen. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Adres slagers In deze gemeente verzoekende maatregelen te willen nemen om bet geregeld slachten door boeren zonder bedrijfsvergunntng te voorkomen. Adressanten wijzen in hun schrijven er op, dat zij in hun bestaan worden bedreigd door zoogenaamde gelegen heidsslachters. Er zijn boeren die zoo veel uitponden dat bet als het ware een bedrtjf ts geworden. Adressanten verzoeken maatregelen te willen nemen dat dit wordt voor komen. Ia de begeleidende memorie van toelichting wijzen ze er op dat door de boeren vooral in de wlotermaanden veel vee van mioder kwaliteit wordt geslacht dat ze dan aan verminderde prijs op de markt brengen. Adressanten zouden, als het bg een enkel beest was gebleven, daar niet op hebben willen wijzen, doch nu het eene groote uitbreiding heeft aangenomen, zoo zelfs

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5