Pu kt mm Mm Freco's jtoofdjiijntablettcn Derde Blad. M liULTEN freco's Zenuwtailetten Provinciaal flieuws, Nummer 2. Zaterdag 6 Jan. 1923. DRUNEN. 1893 1923 mjM sim Den heer C. van Huiten, die den 18 Mei 1893 den heer J. Schreppers als Burgemeester van Drunen opvolgde, is, zooals wij reeds eerder hebben medegedeeld, op diens verzoek door H. M. de Koningin, na dertig jaar aan het hoofd dier gemeente te hebben gestaan, eervol ontslag verleend. Toen in 1893 door het niet her benoemen van den heer j Schreppers er een vacature was voor burgemeester dezer gemeente, was het allerminst dè heer C. van Huiten zelf die hel am bieerde naar de betrekking te sollici- teeren. Van alle kanten echter werd hij aan gezet om te dingen naar de openge vallen plaats. Vooral wijlen de heer Jos. Loeff, gewezen notaris, spande al zijn krachten in om den heer Van Huiten te bewegen naar debetrekking te soliiciteeren. Voor die overmacht zwichtte de toen 30-jarige Van Huiten en schreef aan den Commissaris der Koningin om voor een benoeming in aanmerking te willen komen De Commissaris, wetend dat Van Huiten de rechte man op de rechte plaats zou zijn, droeg hem bij H. M. de Koningin voor en 14 Mei 1893 stond zijne benoeming in het Staatsblad. Algemeene vreugde heerschte er in Drunen over deze benoeming en wel dra werd een feestcommissie gevormd, aan welks hoofd kwam te staan de zoo sympathieke heer Jos. Loeff, vader van den heden benoemden burgemees ter. Zonder uitzondering werd door alle inwoners aan de festiviteiten, die werden gehouden, deelgenomen. Echter voor den jongen burgervader braken spoedig dagen van inspanning aan, dagen waarin van zijn beleid heel wat zou afhangen. In 1892 had zich in Loonopzand het geval voorgedaan dat door een of meer tiendplichtigen de tiend werd geweigerd De eigenaar van het tiendrecht bleef in gebreke deze weigeraars te ver volgen, met het gevolg dat door de tiendplichtige algemeen de conclusie werd getrokken, dat het tiendrecht zoo zwak stond, dat men uit vrees voor den uitstag van eene eventueele proce dure, deze niet durfde vervolgen. Het gevolg van een en ander was, dat, toen te Drunen de tiendvruchten over den oogst 1893 ten verkoop waren gepubliceerd, door de landbouwers was besloten om geen tienden meer te pachten, alsook om het tiendgeven te weigeren. Gepacht werd er dan ook niet, van het tiendweigeren bleek echter niets. Het eigenaardige van de zaak was ver der dat dit jaar voor het eerst de tiend- heffers de tiendvruchten zelf moesten gaan innen. Daaraan waren groote moeilijkheden verbonden want zelfs tegen buitensporig hooge prijzen wer den geen arbeiders of wie ook bereid ïevonden om daarbij de behulpzame ïnd te bieden. Talrijk waren de geheime bijeen- imsten welke door de tiendplichtigen lerden gehouden en wijl de bespre- Ingen meestal van geen vredelievenden ard waren, begonnen de gemoederen je langer hoe meer in beweging te jmen. De tiendheffers, de domeinen, de ^■aaf van d'Oultremont, heer van Dru an en de familie Verhoeven uit Heus- ïn, gingen intusschen voort en zoo •amen 24Juli 1893 enkele personen til buiten eeme met paara en de gemeente binnen om met het |ien van den iiend een begin te ah, Joor de overal uitgezette posten as dit weldra door de geheele ge- jeente bekend gemaakt en in een jgenblik tijds waren meer dan 500 eren bijeen allen gewapend met riek knuppel. Het personeel dat bij de kar hoor- werd mishandeld en de voerman d gedwongen terug te keeren van- ar hij gekomen was. De jonge burgemeester begreep, dat nstonds flink aanpakken hier de (odschap was en in het belang van gemeente zou zijn en daarom riep aanstonds de hulp in van de Bri de Commandant der Marechaussée Waalwijk. Oogenblikkelijk werd aan het ver- ak gevolg gegeven en aanstonds ren 7 marechaussée's hier. Toen de svapende menigte, die intusschen nog steeds was aangegroeid, deze po litiemacht zag aankomen, werd deze nog woester en begon de politie te sarren en met steenen en knuppels te gooien. De edelachtb. heer Van Huiten, die steeds zelfs bij de politiemacht bleef, maande de menigte aan kalm te blijven en huiswaarts te gaan. De opgezweepte massa hoorde niet en nam een nog dreigender houding aan. Nogmaals maande de heer van Huiten allen aan om kalm te blijven er op wijzend, dat dit voor allen het beste zou, zijn, echter men was te veel verhit en bleef naar de politie slaan en gooien zoodat zij gedwongen werd de menigte met geweld uit een te drijven. De Brigadier-Commandant Donker stelde zijn manschappen op. De sabels werden getrokken en de bajonnetten op de geweren gezet. Nogmaals verzocht de jonge burge meester het publiek toch uiteen te gaan, doch tevergeefs/zoodat daarop, na de gebruikelijke sommaties, de politie op de menigte inging. Twee marechaussée's te paard sloegen oogen blikkelijk met hun lange sabels rechts en links op de menigte in. Ook de overige marechaussée's maakten van hun bajonetten een ruim gebruik. Spoedig waren nu de menschen naar huis gegaan en dat er geen dooden te betreuren waren mag aan de on verschrokkenheid en het wijs beleid van den jongen burgervader worden toegeschreven. Vurig hoopte hij, dat het bij dit eene incident zou blijven, edoch het mocht niet zoo zijn. Den volgenden avond tusschen 9 en 10 uur kwam een opgezweepte menigte, meestal landbouwers uit een der buitenwijken de gemeente binnen. Voor de politie was het nu moeielijker werken omdat de woedende menigte van achter dej, heggen haar bestookte. Met de revolver in de hand werden de heggen afgezocht. Eerst na twee uur in den nacht^bleek de rust te zijn hersteld. Alhoewel het gedurende den ge- heelen oogsttijd 's avonds rumoerig op straat was, kwamen, dank zij het tactisch optreden van het hoofd der politie, ernstige ongeregeldheden niet meer voor. Intusschen kwam het hem gewenscht voor de tienden voor deze gemeente af te koopen opdat deze hatelijke kwestie voor altijd van de baan zou zijn. Met eenige invloedrijke menschen besprak hij deze zaak en spoedig kon daarop het besluit worden genomen om voor f 29750 falie, tienden af te koopen. Dit bedrag waarvoor een leening was aangegaan, kon in 13 jaar tijds worden afgelost Zooals men ziet kwam de jonge burgemeester dus al spoedig voor heete vuren te staan, doch hij wist door de teugels strak in handen te houden, zich er gemakkelijk doorheen te slaan en door zijn eerlijk optreden werd spoedig door vrijwel de meeste landbouwers vergeten wat was voor gevallen. Onversaagd werd door hem nu aan de belangen van de gemeente gewerkt. Dank zij zijn initiatief werden wegen aangelegd en werd begonnen met het ontginnen van woeste gronden. Door zijn helderen blik kon men het zoover brengen dat dit alles uit de gewone middelen kon worden gedaan. Dientengevolge wist hij de belasting langen tijd zeer laag te houden, totdat de mobilisatie kwam en de uitgaveh door distributie en andere gedwongen zaken zoo groot werden dat ook hier de belastingschroef een beetje vaster moest worden aangedraaid. Met de Geestelijke autoriteiten heeft hij steeds op aangename wijze samen gewerkt. Bij de herdenking van zijne 25- jarige loopbaan bleek dit duidelijk uit de door den HoogEerw. Heer van Selten gehouden toespraak. Wij zullen niet verder gaan opsom men wat al door zijne tusschenkomst is tot stand gebracht, doch alleen willen wij nog memoreeren het be sluit tot aankoop van een perceel grond voor het bouwen van een nieuw raadhuis. Dat spoedig betere tijden mogen aanbreken opdat zijn opvolger weldra met het bouwen daarvan kan gaan beginnen is voorzeker zijn wénsch. Gaarne brengen wij Burgemeester van Huiten hier onzen dank voor wat hij voor de pers is geweest, want toen wij voor nu 20 jaar geleden begonnen met het opnemen van de gemeente raadsverslagen in de Langstraat, was hij de eerste die begreep dat publici teit gewenscht was en zich steeds gaarne bereid verklaarde ons alle mogelijke inlichtingen te geven. bij de door den heer Van Speijk ge- sproken woorden en hopen dat hij nog vele jaren van een welverdiende rust mag genieten en met genoegen het werken van zijne opvolger mag gadeslaan. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Per koker 60 Cent. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagdheid. Per koker 45 Cent. Binnen 10 min. verlichting der hevigste Hoofdpijn. Verkrijgb. bij Drogisterij „De Toko" Waalwijk en Gez. Waqemakers Kaatsheuvel. 242602 Waalwijk, 5 Januari 1923. „H1RTACUS". Men moet tegenwoordig geweest zijn bij de opvoering van „Hutacus" door de Waalwijksche Tooneelvereeniging „D. V. S. V." om te kunnen waardee- ren wat hier wordt gegeven. Vroegere recensies in ons en andere bladen, mededeelingen van anderen, kunnen in de verste verte geen idee doen vor men van wat hier door Waalwijksche mannen en jongens, die niets meer dan hun gewone school-opleiding genoten, is gewrocht. Wij tenminste hebben een groot res pect op de eerste plaats voor die man nen, die zooveel tijd en inspanning hebben opgeofferd om een stuk als Hirtacus" zóó ten tooneele te voeren, uitmuntend in dictie in actie, in uit beelding, in waardigheid, ja, haast in alles. Wat moet het hun gekost hebben hun moeielijke rollen zoo in te stu- deeren, wat moet het van den leider vragen om zijne mannen zoo hun rol te doen kennen, zoo hun uitspraak te vormen, zoo hun actie passend en juist te doen zijn, hier edel en waardig in toon en gebaar, daar afgrijselijk, woest en vol haat en met een resultaat, dat het dillettantisme meestentijds was weg gevaagd en dit werk beroepsspel, en dan van het beste soort, nabijkwam, soms overtrof. T^Want werkelijk zóó was de uitvoe ring van „Hirtacus" op Woensdag avond, toen talrijken (nog veel te weinig) vooral van buiten, van hunne belang stelling deden blijken. Vooral veel eerw. heeren geestelijken waren, met den Edelachtb. heer Burgemeester, tegen woordig, terwijl de dichter zelf kape laan van Delft, de primeur van zijn werk bijwoonde, alsook verschillende vertegenwoordigers der groote pers. De WelEerw. heer Bijnen heette allen hartelijk welkom, speciaal de autoritei ten, de dichter zelf en de pers, sprak een woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt, speciaal broeder Cephas en den kunstschilder v. Delft, wees er tenslotte op dat men hier te doen heeft met het liefhebberijwerk van gewone fabrieksarbeiders. 't Woord gesproken tot de beide kunstschilders, was werkelijk ter plaatse. Wat verzorging is er besteed aan too- neel, decors, costumeering en grime, voortreffelijk in elk opzicht, ook wat de belichting aangaat. En nu nog een enkel woord over de opvoering van 't stuk zelf, het groote werk „Hirtacus" van kapelaan van Delft, waarin hij op zoo schitterende wijze de twee groote contrasten tegen over elkander stelt, „Hirtacus", de wreede afgodendienaar, de hartstoch telijke verliefde der schoone konings dochter, de wreedaard, moordenaar, de ijselijke in woord, gebaar en spel, van 't begin tot het einde en daarte genover de gezant Gods, de apostel Mattheus, kalm en waardig, predikend „voor koningen en slaven het konink lijk geheim van Christus' slavendood." De overgang van heidendom tot het christendom van koningsdochter, van koning en koningszoon, de strijd daartegen van Hirtacus en z'n getrou wen, de haat tegen den Christus en zijn prediker Mattheus, de slotscène met den dood van Hirtacus, dat alles is meesterlijk uitgebeeld in woord en spel. De prachtigste tafereeien ver hoogden den indruk van 't geheel en gaven een diepe bekoring. Zullen wij namen noemen, waar 't geheel zoo goed was Op welk een eminente wijze vertolkte „Hirtacus" (M Berkelmans) zijn moeielijke en ver moeiende rol van hartstocht, wreedheid en haat, welk een waardigheid in toon en gebaar ging er uit van den apostel „Mattheus" (P. Hurkmans) die beide hun rollen op schitterende wijze in elk opzicht speelden. Niet minder was dit het geval met den Koning (A. de Vaan) en Thecles, koningszoon (H. Slaats). Zij allen hebben werkelijk iets zeer bijzonders gepresteerd en ook de ove rigen leverden verdienstelijk werk, waarvoor hun allen lof toekomt. Waren er geen foutjes? Ja, wel een enkel misschien, dat wij ons anders gedacht hadden, maar bij zooveel schoons, bij zooveel goeds, zwijgt de criliek en wij mogen speciaal de in woners van Waalwijk, maar niet minder uit den verren omtrek wel aanraden, zeer zeker de laatste uitvoering op Za terdag bij te wonen. Werkelijk, men ontzegt zich anders een bijzonder en verheven kunstgenot, dat nog de be koring heeft, dat het wordt gegeven door Waalwijksche jongens, onder lei ding en regie van den WelEerw. heer Bijnen, die hierdoor wederom toont evenals andere jaren, welk kunstgevoel hem bezielt, welk een opvatting van z'n taak, welk een lust en ambitie om zijn mannen iets hoogers en beters bij te brengen- en de leden en 't publiek te doen genieten van werkelijk goed en verheffend tooneel. Hem moge voor z'n veelzijdig werken, ook op dit ge bied, wel eens een speciaal woord van hulde worden gebracht en niet minder aan den priester dichter kapelaan van Delft, die Waalwijk de primeur schonk van zijn kunstwerk. Tenslotte mogen wij nog mededeelen dat kapelaan van Delft zeer tevreden was over de opvoering, dat de tooneel vereeniging het stuk geeft te Tilburg en vermoedelijk te Eindhoven en dat „Hirtacus" zal verschijnen ter Waal wijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. „De Tijd" zegt o.m.: In zijn inleidend woord, dat zonder eenige hoogdravendheid was, stelde kapelaan L. Bijnen onmiddellijk de juiste situatie vaster was hier een opvoering van dillettanten, die hun werk dan ook louter als dilettanten werk willen aanbieden. De gezellen, die hier speelden, hadden des daags r.og hun moeizame dagtaak op de fabriek volbracht. En in dit kader het geheel beschouwend, moet ik onmid- celijk getuigen, dat hier onder kapelaan Bijnen een verbazend knap stuk ar beid is verricht. Want reken het beschavend werk niet gering, dat hier volbracht moest worden, om eenvou dige handwerkslieden voor een tooneel- dicht als dit geschikt te maken en van Delft's taal in de aan een geweste lijke sprake gewende monden wel luidend te doen klinken. „Het Huisgezin" zegt: Wat de bekwame leiding vankapelaan L. Bijnen daar met zijn arbeiders tot stand bracht, verdient oprechte be wondering. Het „Nieuwsblad van het Zuiden" schrijft Hier werd meer bereikt dan men van dillettanten die alle eenvoudige arbeiders zijn, zou durven verwachten. - Loop der bevolking gedurende maanden Aug., SeptOct., Nov. Dec. 1922. Werkelijke bevolking M. V. Tot. op 1 Aug. 1922 4568 4533 9101 Vermeerd. d. geboorte 47 62 109 vestiging 64 62 118 de en g 111 116 227 15 24 39 98 94 192 113 118 232 2 2 4 Vermind. door sterfte vertrek Geheele vermindering Verschil tusschen de geheeie vermeerdering en de geheele vermin dering Bevolking op 1 Jan» '23 4566 4531 9097 Opmerkingen omtrent den loop der bevolking Getal geboren in de gemeente Levend Levenloos aangegeven Te zamen Sterfte in de gemeen te zonder levenloos M. 47 V. 62 2 Tot. 109 2 47 64 111 15 24 39 M. V. Tot. 4527 4488 9015 4566 4531 9097 39 43 82 aangegevenen Getal huwelijken 1922 72. Werkelijke bevolking op 1 Januari 1922 Werkelijke bevolking op 1 Januari 1923 Geheele vermeerde ring gedurende 1922 Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk (en niet door de Kamer van Koophandel te Tilburg, zooals in de N. Rotterdammer en Maasbode staat vermeld) is het volgende adres ge zonden inzake voorlichting door den consulairen dienst in het Buitenland Aan Excellentie den Zijne Excellentie den Minister van Buitenlandsche Zaken, te 's-GRAVENHAGE. In Uw schrijven van 15 November 1922, Directie van Economische Zaken Letter D. E. Z., No. 20811, gericht tot de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor 's-Hertogenbosch en Om streken te's-Hertogenbosch wordt aan het slot te kennen gegeven, dat het Uwe Excellentie steeds aangenaam zal zijn op de hoogte te worden gebracht wannneer de ervaring wordt opgedaan dat in een bepaald geval niet voldoende door de ambtenaren in het buitenland is gerapporteerd. In verband hiermede meenen wij goed te doen onder Uwe aandacht te brengen de correspondentie, die dezer dagen gevoerd is tusschen het hoofd bestuur van den Nederl. R.K. Bond van Schoenfabrikanten en den Consul voor Nede,fland te Bern, resp den Nederlandsche Gezant aldaar, waarbij de houding van het Nederlandsche Gezantschap een zeer pijnlijken indruk in de belanghebbende kringen heeft gemaakt. Zooals Uwe Excellentie bekend is heeft de schoen- en lederindustrie sinds geruimen tijd te kampen met eene ongekende malaise. De organi satie van werkgevers en werknemers uit beide industrieën voeren gezamen lijk actie om de Regeering te bewegen maatregelen te treffen de moordende concurrentie uit landen met lage va luta tegen te gaan om voor de bin- nenlandsche schoen- en ledernijverheid te keeren de catastrophe, die onaf wendbaar is, wanneer niet spoedig wordt ingegrepen» Bekend met het feit, dat door de Zwitsersche Regeering maatregelen zijn getroffen als door de beide industrieën ook voor ons land worden gevraagd, is door den Bond van Schoenfabri kanten den Nederlandschen Consul te Bern verzocht te willen mededeelen, welke gevolgen de daar getroffen rege ling heeft gehad. De vraag betrof eene openbare zaak, eene door het open bare gezag getroffen algemeene rege- regeling, waarvan de resultaten voor iederen belangstellende waarneembaar moeten zijn. Met recht mocht daarom door den Fabrikantenbond worden verwacht, dat kon worden medegedeeld hetgeen elk geinterresseerde als resul taat van den getroffen regeerings- maatregel had kunnen waarnemen. En met recht mocht die verwachting worden uitgesproken, waar duidelijk werd aangegeven met welk doel de vraag wordt gesteld. In plaats van een objectief antwoord te ontvangen wordt medegedeeld, dat voor de beantwoording aan Uwe Excellentie nadere instructie is ge vraagd, omdat het gevraagde verband houdt met de door de Nederlandsche Regeering gevolgde economische poli tiek. Wij behoeven er Uwe Excellentie niet op te wijzen, dat een dergelijk antwoord aanleiding moet geven tot conclusies omtrent de objectiviteit van de door de buitenlandsche ambtenaren gegeven inlichtingen, die het vertrou wen in den buitenlandschen dienst moeten schaden. Wij meenen dan ook de vrijheid te mogen nemen Uwe Excellentie in overweging te geven te bevorderen, dat eene nadere verklaring van de houding van het Nederlandsche Ge zantschap wordt gegeven, te meer daar in de pers reeds de aandacht op de gevoerde correspondentie is ge wezen. Door den Minister van Buiten landsche is daarop 't volgende schrijven gezonden aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. 's Gravenhagn, 3 Jan. 1923. Naar aanleiding van Uw schrijven dd. 20 December jl. No 1521, heb ik de eer U mede te deelen, dat de meening, dat de Consul der Neder landen te Bern de door den Roomsch Katholieken Bond van Schoenfabri kanten verlangde inlichtingen niet mocht verstrekken, zonder daartoe mijne machtiging te hebben verkregen, op een misverstand berustte. De maatregelen der Zwitsersche Regeering ten opzichte van de con currentie uij landen met lage valuta toch zijn alle gepubliceerd, zoodat alleen reeds om die reden tegen het geven der verlangde inlichtingen nimmer eenig bezwaar kon bestaan. Naar mij uit een inmiddels van Harer Majesteit's Gezant aldaar ont vangen schrijven mocht blijken, heeft bedoelde Consulaire Ambtenaar de door den Bond verlangde inlichtingen reeds bij schrijven van 22 December jl. verstrekt. De vertraging, die heeft plaats ge vonden, betreur ik Ik moge U beleefd verzoeken meer- genoemden Bond, die zich ter zake ook rechtstreeks tot mij heeft gewend, in te lichten. De Minister van Buitenlandsche Zaken, enz. De Valuta-concurrenlie en de Noord- Brabantsche industrie. Op 2 Januari werd te Tilburg een vergadering gehouden van Voorzitters en Secretarissen der verschillende Noordbrabantsche indusfrieele organi saties, o.a. werd de vergadering bijge woond door vertegenwoordigers van De Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen Stoffen, Ned. R. K. Bond van Schoenfabri kanten, Vereeniging van Tilburgsche Schoen fabrikanten, Ned. R. K. Vereeniging van Leder fabrikanten, Ned. R. K. Vereeniging van Sigaren fabrikanten, Vereeniging van R. K. Sigarenfabri kanten „De Kempen"*; - R. K. Werkgeversvereniging in het Diocees Den Bosch, R. K. Werkgeversvereeniging in het Diocees Breda, Vereeniging van Katholieke Werk gevers in de Textielnijverheid, R. K. Werkgeversvereeniging Goirle. De vergadering was gewijd aan de bespreking van den noodlottigen toe stand, waarin veruit het grootste deel der Noord-Brabantsche Nijverheid is geraakt tengevolge van den ongebreidel- den Buitenlandschen invoer uit landen met gedeprecieerde valuta. Een sterke ontevredenheid kwam tot uiting over het feit dat de Regeering nog steeds in gebreke is gebleven om aan de Staten Generaal maatregelen voor te stellen om in dezen toestand verbetering te brengen. Besloten werd uit de verschillende industrieele organisates in Noord-Bra bant een comité te vormen, dat pro paganda zal voeren voor de noodza kelijkheid van dergelijke maatregelen. In verband daarmede zal op 15 Jan. 's middags te 2 uur in de zaal der Nieuwe Koninklijke Harmanie te 1 ilburg een groote manifesteerende vergadering der geheele Noord Brabantsche nijver heid worden belegd. Op deze vergadering zullen de heeren Mr. Dr. Jan van Best en Jan van Rijzewijkals sprekers optreden. Behalve de industrieelen en verdere belang hebbenden zullen ook de leden der Ie en Ilde Kamer van Noordbrabant, de leden der Provinciale Staten, de Noordbrabantsche Kamers van Koop handel en de voornaamste Noord- Brabantsche gemeentebesturen worden uitgenoodigd- Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertenties in de bladen. Naar aanleiding der aanbeveling in ons en andere blader, deelt de heer B. Timmertnans-Verschure ons mede, dat hij bij de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten niet in aanmerking .wenscht te komen. De heer A. W. van der Hammen, vroeger tijdelijk onderwijzer in voor malig Besoijen en thans sedert eenige maanden waarnemend Hoofd te Rotter dam, werd in de raadsvergadering van Donderdag 4 januari definitief tot Hoofd eener school aldaar benoemd. Met deze benoeming schijnt de Rotterdamsche gemeenteraad een uit zonderigg op den regel te hebben gemaakt, wijl volgens de gemeente verordening aldaar een Hoofd de 30 moet gepasseerd zijn, terwijl de pas benoemde even 28 jaar is. Door de Kegelclub „Hannibal" zal morgen worden deelgenomen aan het groote Internationale Kegelconcours,uit geschreven door de Amsterdamsche Kegelbond te Amsterdam. Hannibal zal de reis per Wavi-otnnibus maken. Woensdagmiddag kort na het verzenden van ons blad bereikte ons de tijding, dat benoemd was tot burge meester der gecombineerde ^gemeente Sprang-Capelle de heer G. C. H. H. Meijer, tot dusverre burgemeester van Sprang en tot burgemeester van Drunen de heer mr. H. J. M. Loeff aldaar. Wij hadden ook thans 't genoegen, zooals steeds, de eersten te zijn de benoemden met hunne benoeming in kennis te stellen, terwijl we per bulletin de heugelijke tijding aan de inwoners dier verschillende plaatsen hebben bekend gemaakt. De edelachtb. heer G. Meijer is meer dan 25 jaren burgemeester van Sprang geweest en heeft zijne sporen verdiend, zoodat het niet te verwon deren is dat men in de nieuwe ge meente zijne benoeming met ingenomen heid begroet. Wij feliciteeren daarom burgemeester Meijer en niet minder de samengevoegde gemeente en spreken de hoop uit, dat onder zijn wijs beleid Sprang-Capelle in groei en bloei moge toenemen en de Vereeniging en de daaraan mogelijk verbonden moeielijk- heden op de meest aangename wijze haar beslag zullen krijgen. Daarvoor is het verleden van burgemeesterMeijer en de algemeene achting in plaats en streek ons borg. De nieuwe jeugdige burgemeester van Drunen, de heer Mr. H. Loeff, is geboren te Drunen 28 Sept. 1895 en is dus 27 jaar. Hij is de eenige zoon van wijlen den zéér geachten notaris Jos. Loeff, die een broeder was van mr's. Jan en Piet Loeff Na eindexamen aan het Canisius college te Nijmegen, begaf hij zich aan de hooge studie, maar werd daaruit ge roepen tijdens de mobilisatie Hij werd reserve-luitenant der infanterie en na 't eindigen van den oorlog hervatte hij direct zijne studies en promoveerde spoedig tot mr. in de rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden, waarop hij kort daarna met zijn neef, een ad vocaten kantoor te 's Bosch vestigde, dat een drukke practijk heeft. Hij bleef echter steeds te Drunen woonachtig. Ont sproten aan deze familie, met dergelijke antecedenten, kan het niet anders of deze keuze van H. M. de Koningin mag voor Drunen eene zeer gelukkige genoemd worden en zal deze mooie gemeente, onder 't beleid van z'n jongen en bekwamen burgemeester in voor spoed en bloei toenemen, wat wij den nieuwen burgemeester en de gemeente gaarne toewenschen, terwijl wij beiden onze hartelijkste felicitaties aanbieden. Woensdag 10 Januari zal in de R. K. Werkliedenvereeniging, 's avonds 7 uur de 4de en laatste les van den Apologetischen cursus voor de leden van de R. K. Vrouwenbond gegeven worden. Het Zangko r van den R.K. Vrouwen bond zaleenigèzangnummers uitvoeren. Zooals wij onlangs meldden, heeft Waalwijks Gemengde Zangvereeniging het groote koorwerk „Die Jahreszeiten" in studie genomen. De uitvoering is flüjlefinitief bepaald op Maandag 16 en Dinscfaj» 17 April. Als solisten zullen optredenïfoyr Martine D. Hont, sopraan, Utrecht; de heer Jos Holthaus, tenor, Rotterdam, en de heer Ph. Caro, bas, Utrecht. Begeleiding door het Arnhems Stede lijk Orkest. Het aantal inwoners der nieuwe gemeente Sprang-Capelle bedraagt on geveer 4900. Er zullen dus 11 gemeente raadsleden komen. Zooals uit een annonce in dit blad blijkt, zal Zaterdag 6 en Zondag 7 Januari in het café van den heer A. van Vugt een groote postduiven- tentoonstelling worden gehouden. Naar wij vernemen komen er pracht exemplaren en raden wij derhalve eenieder aan eens een kijkje te gaan nemen. Zaterdag 6 en Zondag 7 Januari zal in de Concertzaal van den heer P. van Daelen in de St. Antoniusstraat optreden Prof. Don Marco. De Eindhovensche Courant schrijft Op recht aangename en gemoede lijke wijze kan Marco zijn talrijke toe schouwers bezighouden. Hij weet ze van het begin tot het einde te boeien en te doen lachen, dat het een lieve lust geeft. Iedereen, oud zoowel als jong, heeft bewondering vo#r dezen wonderlijken goochelaar, elkeen zit te proesten van het lachen om de koddige, vermakelijke scene's door de schier onbegrijpelijke kunstjes van den een- voudigen, doch grappigen professor, die door een geestigen kwinkslag zijn handige trucjes weet aan te dichten. Een genotvolle avond staat eeniederi die eens hartelijk wil lachen, te wachten, De R. K. Kiesveteenlgiag voor de Provinciale Staten la den kieskrlag Zevenbergen heeft lts hotel «Cosmopo lite» te Breda een hoofdbestuursverga- dering gehouden onder leidfeg van den secretaris, den heer A Edelb^oek te Dongen, aangezien de Voorzitter, de heer H. Verheffen, wegens zijna candldaatstelUng als Statenlid niet aan wezig mocht zijn en de onder-voorzitter zeer waarschijnlijk verhinderd was. Deze vergadering was belegd ter behandeling van de punten in verband met de a.s. stemming voor de Staten leden. De loting voor de vaststelling van de groslijst der 14 gesteide candidaten gaf als aftslag1. H. J. M, Aarden, Hazeldonk bij Zevenbergen 5 2. J, A. Oomen, Oosterhout (aftredend)3 Mr. H. J. C. Aliard, Geertruldenberg j 4. A. H. v. d. Wie', K'utjdert 5. C. v. B ek. Klucdert 6, P. J. A. Hoeks, Oudeaboscb 7 C. Aarden, Standdaar- buites (aft«edend); 8. F. J. v. d. Reijt, Made; 9. A. W. M. Moose,Raams- donksveer10. Cb. A. J. Frencken, M Wij sluiten, ons dan ook gaarne aan

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9