Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Uitstoomen en Verven. De Portierster van Alfortyille EERSTE BLAD. „De Stralende Zon" Gemengd Nieuws. R.deRooij-Bourgonjen Stationstraat 71. Waalwijk. Granieten Vloeren. Granieten Aanrechten,Gootsteenen. ih i HnrnHn i FEUILLETOM „NGORD-BRABAND" NUMMER ZATERDAG 13 JANUARI 1923 JAARGANG. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdreeECHO. 2)it nummer bestaat uit üDri-e Bladen TILBURG. Rouwgoederen binnen 2 x 24 uur. Reparaties op verzoek netjes en billijk Depot's TH. v. D. SANDEN, Groote, straat 415; Kaatsheuvel, N. STRAVERS- Hoofdstraat. 2246 Manifestvergadering. Niet genoeg kan worden gehamerd op het aambeeld, dat wij in onze smidse hebben opgesteldjuist nu. nu het ijzer heet is moeten wij in toepassing brengen het frappez, frappez toujours. Met deze gedachte zijn wij, de Voor zitter en ondergeteekende jl. Dinsdag naar de vergaderfng getogen, uitge schreven door de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen Stoffen. Het Bestuur dier Vereeniging, van oordeel zijnde dat de ontevredenheid over de passieve houding der Regee ring ten aanzien van de hulpverleening aan de door de groote buitenlands he concurrentie ten zeerste bedreigde in- dustrien algemeen is, meende dat een zeer krachtige protest-actie tegen deze houding mogelijk ertoe kan bijdragen, dat wijziging in de opvattingen der Regeering komt. Ten einde nu eene eerste bespreking over eene zoodanige actie te houden, waren uitgenoodigd de Voorzitters en Secretarissen van een tiental werk geversorganisaties in Noordbrabant. Eenstemming -was de vergadering van oordeeler moet, er zal iets ge schieden. Zoo kan het niet langer blijven, wij kunnen niet werkeloos aan zien, dat onze ondergang langzaam maar zeker, neen snel en zeker nadert. Maar wat kunnen we nog doen Hoe moeten wij de machthebbers 184). overtuigen Dat waren de vragen, die aan de vergadering werden voorgelegd. De Voorzitter, de heer L. de Beer (Tilburg) had in zijn openingswoord gesproken van een protest-actie tegen de Regeering. Neen, zoo werd vanuit de vergade ring betoogd, het is niet meer de Re geering, die moet worden overtuigd, het is de Kamer. Jawel, maar, de Regeering moet lei ding geven, moet een daad stellen, werd weer tegengeworpen en als zij dat verzuimt, is zij de nalatige. Zij mag zich niet verschuilen achter het gevoelen der Kamer, die zich niet uitgesproken heeft, zij moet voor den dag komen met haar voorstel En komt het dan tot een strijd, zou werkelijk haar ontwerp van steun en redding geen meerderheid vinden, wel nu, zoo sprak men, dan moet zij het maar aandurven om zich op de kiezers te beroepen, dan moet de Kamer maar heengaan. Sinds dezen zomer is de toestand alweer zoodanig geworden dat de kiezers zeker ten gunste van behoud van onze groote bronnen van volksbestaan, onze industriën, zullen uitspraak doen. Vooral geldt dit in hooge mate voor Noordbrabant, dat van zijne zandgron den alleen niet kan leven. Dit alles en nog veel meer, werd besproken. En daaruit blijkt wel, hoe de stemming der aanwezigen was. Echter, vooraleer verder te gaan, won het voorstel van den Voorzitter de sympathie, hierop neerkomende, dat eene groote protest of liever manifest- vergadering zal worden gehouden, waaraan de geheele Noordbrabantsche industrie moet deelnemen, ja waarin de geheel Noordbrabantsche bevolking zich als één aaneengesloten geheel moet opmaken om te betoogen dat wij niet bestuurd wenschen te worden door Regeerders en door Volksvertegen woordigers die 't lijdelijk aanzien, dat wij door de wanverhoudingen in de economische toestanden der wereld worden ten ondergebracht, die geen hand uitsteken om ons te helpen, ter wijl wij worden onder den voet ge- loopen door de buitenlanders, die hier hunne overproductie en hunne valuta- fabricaten met honderden wagonladin gen op de markt gooien in zoodanigen overvloed, dat in deze vergadering de bewering kon worden geuit, dat nog voor twee jaar genoeg schoenen in ons land zijn, schoenen, die in valutalanden zijn gemaakt. Al moge in dat gezegde eenige over. drijving schuilen, zeker is het, dat de valutaproducten nog maanden en maan den ons in den weg zullen staan, ook al gaan nog op dezen dag de grenzen dicht 1 Treffend werd op de vergadering gedemonstreerd hoe de sigarenindustrie is gevaren na de aanneming van de beschermingswet, ie 30 November j.l. werd aangenomen in de le Kamer. Op 9 December afgekondigd, trad zij eerst in werking op 27 December, den Duitschers tijd gevend om maat regelen te nemen, die in zeven dagen WETTELIJK tot stand kwamen. Zoo doet men hier 1 En zóó daar Welaan dan, gij oude Generaliteits landen, wingewesten, maar nu, sinds honderd jaren, vrij 1 TyfrpT^WAA LW U K f<TTT^)' DOOR ERVARING STERK. Laat U niet opnieuw terugvoeren in den staat van knechting waarin Uwe voorvaderen zoo lange jaren, eeuwen, hebben verkeerd, gij, Meijerije van Den Bosch, Land van Kuyk gij Baronieë van Breda, Markiezaat van Bergen-op- Zoom en Heerlijkheden van Willem stad, Prinsenland en Steenbergen, gij, vrije Prpvtncie Noord-Brabant van onè vrije Nederland, toont, dat gij niet meer geregeerd wordt door de Staten Gene raal van Holland, maar dat gij mede regeert in de Staten-Generaal van Nederland. Op dan, allen, naar de groote Mani fest-vergadering, die wordt gehouden in Uw aller naam en voor Uw aller belang, de vergadering, die met luide stem zal spreken tot hen, die meenen, hunne belangen en belangetjes hooger te moeten stellen, dan het belang van het wel en wee van eene geheele Provincie. Ziet den dringenden oproep, die al om wordt verspreid, geeft daaraan gehoor, blijft niet werkeloos thuis, maar smeedt mee nu er gesmeed moet worden 1 Het ijzer is heet 1 M J. H DENTENEER, le Secretaris Adviseur van den R K. Bond van Schoenfabrikanten. De moordaanslag te Valkenswaard. Zooals wij onder „Laatste Be richten" mededeelden, heeft het onder- Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 2A3CO zoek inzake den moordaanslag op den heer Desmet uitgewezen, dat de heer K betrokken is in den aanslag op den heer Desmet. Ook de verklaringen van mevrouw D. zijn zoodanig, dat zij al thans voor het oogenblik niet op vrije voeten gesteld kan worden. De verklaringen der beide verdach ten zijn zeer tegenstrijdig. Gistermorgen om negen uur zijn de beide verdachten naar Den Bosch overgebracht per gesloten automobiel. Ook het wapen, waarmede de aanslag is gepleegd, is bij de plaats van het misdrijf gevonden. Te Musselkanaal is op den rij wielhandelaar A. Grenneman, uit Win schoten, een moordaanslag gepleegd. Het slachtoffer kreeg een messteek in de keel, terwij' hij van portefeuille en geld werd beroofd. De drie daders zijn gearresteerd Abonneert U op dit Blad. SPECIAAL ADRES VOOR: 30143 W Beslist sterker en veel goedkooper dan Tegelvloeren. Waalwijhsciie en Langstraatsehe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijg per 8 maanden 1.25. Franco per poit door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden eng., franco te zenden aan den Uitgever. UlTGAT*: Prij» der AdvertentlSn 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclame* 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. 4c van „De Echo van het Zuiden". „De echte Paul Harmant is dood, niet waar?" ging dan weer de instructierechter voort, „en hij, die thans dien naam draagt heet werkelijk Jacques Gérardï" Soliveau hief de schouders op. „Ik heb u reeds gezegd, dat ik niet meer zou antwoorden," zeide hij tevèns, „en ik zal mijn woord houden. Uwe vragen maken mij zenuwachtig... Gij weet waar ik woon. Is u dat nog niet voldoende?... Ziet gij dan- niet dat ik een ergen slaap heb. Laat mij naar bed gaan. Morgen... „Wie had u belast Lucia Fortier te ver moorden en hare moeder Jeanne? Wie heeft u daarvoor betaald?" ging de magistraat voort. Thans antwoordde Soliveau niet meer. „Waarom spreekt gij niet?" vroeg de in structierechter. Dezelfde stilte. De man der wet stond op zonder iets te laten blijken van zijn woede die hem ver teerde. „Dat men dien man wegleiden en eenzaam opsluite", beval hij. „Prachtigriep Ovidius met een grijns lach uit. „Dan zal ik toch rustig kunnen slapen... Dat doet mij genoegen... Goeden avond, heeren!... Vooruit, agenten', voert mij weg Het hoofd der veiligheid gaf een teeken en de vertegenwoordigers der politie brach ten den gevangene naar de cel. „Die kerel is een bandiet van de gevaar lijkste soort," riep de instructierechter uit. „Zoo ik goed gelezen heb in zijne gedach- te," hernam het hoofd der veiligheid, „dan zullen wij bij hem dacumenten vinden, die ons beter kunnen inlichten dan al zijne antwoorden." „Dat is mogelijk. Maar zou hij ons werke lijk zjjn adres hebben opgegeven?" „Dat moeten wij onmiddellijk onderzoe ken en zoo 't adres juist is, zonder langer aarzelen, bij hem een nauwkeurig onder zoek in stellen." „En wat moet er met Paul Harmant ge beuren, mijnheer de rechter van instruc tie?" „Weet gij waar die woont?" „Ik weet dat hij een groot atelier te Cour- bevoie heeft". „Belangrijke ateliers?" „Ja, geloof ik, zeer belangrijk." „Hebt gij ooit iets ten laste van dien man vernomen?" „Nooit. Hij gaat voor een zeer achtbaar maji door." De instructierechter dacht een oogenblik na en hernam „Mij dunkt dat wij moeten wachten, alvo rens iets tegen Paul Harmant te onderne men, totdat wij ten opzichte van Ovidius Soliveau volkomen zijn ingelicht. Die man heeft gesproken onder den invloed van een bijzondere dronkenschap... Hij zag er als een waanzinnige uit. Wfl zouden lichtvaar dig handelen, zoo wij zijne woorden al te ernstig opnamen... Eerst zullen wij een on derzoek in zflne woning instellen. Zoo wij er voorwerpen aantreffen, die tegen Paul Harmant getuigen, dan zullen wij onmiddel lijk met de noodige krachtdadigheid optre den en den kerel in arrest nemen. Is dat niet het geval, dan zullen wij hem in het oog houden, totdat wij nader zijn ingelicht." Het hoofd der openbare veiligheid neeg en vroeg „Wenscht mijnheer de instructierechter dat er heden nacht nog een huiszoeking ge houden wordt in Soliveau's woning?" •De magistraat raadpleegde zijn horloge. ,,'t Is kwart voor twaalf uur," zeide hij. „Wij kunnen om half een reeds in de Cli- chylaan zijn." „Welaan dan, vooruitzeide de rechter van instructie. „Gfl zult ons volgen," beval het hoofd, MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN der veiligheid aan de beide agenten. Op het binnenplein der prefectuur ston den twee rjjtuigen gereed. De mannen der gerechtigheid en der politie stapten in. Het sloeg middernacht, toen de rjj tuigen vertrokken. Paul Harmant onze lezers weten het was, door Raoul Duchemin op de hielen gevolgd, de Romestraat ingestapt. Hf) ging het Europaplein over om de St. Petersburgstraat te bereiken, die hem recht naar de Olichylaan leidde. Daar hij nog een uur tjjd had, wandelde hij met langzamen tred en meer dan eens staarde hü achter zich uit om te zien of hij niet gevolgd werd. Raoul Duchemin hield het trottoir aan de overzijde en verloor den man geen oogen blik uit het oog. Op het Clichyplein gekomen, raadpleegde de millionair zijn horloge onder eene gas lantaarn. 't Was nog maar acht uur vijf en dertig. Paul Harmant zette zich voor een koffie huis neder. Zoodra Duchemin dit zag, dacht hfl „In dit kwartier moet Ovidius wonen. De constructeur wacht op het uur der bij eenkomst. Laat ik zijn voorbeeld volgen." Hfj nam plaats voor een cafe aan den overkant en bestelde een bock. V(jf minuten voor negen uur betaalde flarmant hetgeen hij gebruikt had en ver trok. Raoul volgde hem opnieuw. Om negen uur juist stond Mary's vader stil voor de kleine grijze deur, die wij ken nen en schelde luid. Duchemin stond aan de overzijde op den hoek eener groote koetspoort. „Daar is het," dacht hij. „Nu zullen wfl spoedig zien of baron Arnold de Reiss thuis is." Enkele oogenblikken gingen voorbij. De deur bleef gesloten. Harmant schelde nog eens, doch even vruchteloos als de eerste keer, en nog een derdemaal, op eene wijze thans, die duide lijk zijn ongeduld getuigde. Doch de deur werd niet geopend. „De ellendeling ls niet thuis," dacht »*«t*tè*»É>t>ÉÉtfc44AAAÉ< PVffVf den Teulinêde Leiier. Duchemin, „wat zal Harmant nu doen?" Onbeweeglijk, ten einde raad, vroeg deze zich af wat die afwezigheid wel mocht be- teekenen? Daar hfl echter niet de minste reden had te veronderstellen, dat hem hier een valstrik gespannen werd, besloot hij te wachten. Wellicht werd Ovidius ergens tegen zijn wil opgehouden. De millionair wandelde een tijd lang op en neer op het trottoir. Raoul ontging dat niet. Van het licht eener lantaarn zag hij zeer duidelijk, welke teekenen van ongeduld de man tusschen- beide gaf. „Zal dat zoo tot morgen vroeg doorgaan?" vroeg Raoul zich af. „Hei plaatsje, dat ik hier gekozen heb, is niet erg geschikt om er den nacht door te brengen. Harmant kan mij hier elk oogenblik gewaar worden en dan begrijpen dat hij wordt bespied." Terwijl hij daarover nadacht wierp hij een blik in het rond. Enkele huizen slechts van de woning, waar Harmant zoo ongeduldig wachtte, be merkte de jongeman een café. „Dat is 't wat ik noodig heb,'" dacht hij. „Hoe minder men zich verborgen houdt, des te minder ook komt men verdacht voor. Ik zal daarbuiten plaats nemen aan een tafel en van die plaats zal ik op mfln gemak de bewegingen van Paul Harmant kunnen na gaan." Hfj bestelde een glaasje rhum, rolde een sigarette en wachtte. Harmant zette zijne wandeling voort. „En ik heb mij toch niet vergist," dacht hij, bij het lezen van het telegram. Het café naderend, waar Raoul gezeten was, las hij het telegrafisch bericht nog eens na. „Negen uur, staat er toch," sprak hij, En het telegram tusschen zijne vingers verfrommelend, zette hij zflne wandeling voort. Het sloeg tien uur. Harmant naderde opnieuw de deur, schelde herhaalde keeren en dan begon hfl weer met ongelflken tred op en neer te loo- pen. Nog verliep er een geruimen tfld. 't Sloeg elf uur op den toren vap Batignolles. Paul Harmant uitte een doffen vloek en vertrok. „Goede reis!" mompelde Raoul. „Uw be ste vriend Soliveau is wellicht op fortuin uit... Hfl zal mfl den tfld laten bfl hem eene huiszoeking in te stellen." De jongeman vroeg nog een glaasje rhum, doch de kellner, die hem bediende, zeide op vriendelflken toon „Gelief u te haasten, mijnheer, want wij zullen dadelijk sluiten." Raoul dronk zijn glas uit, betaalde en stapte verder de Olichylaan in. Toen hfl voorbij de grflze deur ging, wierp hfl een vorschenden blik op den muur. Neven de deur stond een hardsteenen paal, „Dat zal gemakkelijk genoeg zfln," dacht Raoul. Het koffiehuis werd gesloten, Geen volk was er meer te zien. ACHT EN VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. De winkels werden een voor een gesloten. Duchemin lachte met de woede van Paul Harmant. De voorbijgangers werden zeldzaam. De bezoekers uit het café vertrokken de een na den andere. Duchemin naderde den muur, wierp het pakje dat hfl onder den arm droeg er over heen en wachtte tot twaalf uur. „De kerel is wellicht aan 't feestvieren", dacht Raoul, „en zal waarschijnlijk den nacht in de stad doorbrengen." „Doch wat daarvan ook moge zfln, er moet onmiddellijk gehandeld worden." Na zich nogmaals verzekerd te hebben, dat er niemand in de nabijheid was, klom de jongeman op den paal aan de deur en zat met een enkelen zwaai boven op den muur. Een oogenblik later stond hfl in den tuin. Raoul onderzocht de deur die goed ge sloten was en vond bovendien nog een paar grendels, die hfl dichtschoof. „Uitstekend Zoo zal ik niet licht verrast worden," dacht hij. „Doch hoe zal ik hier uitkomen, zoo Soliveau intusschen arri veert?... Men moet alles voorzien." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1