J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Istoomen en Verven. Is TABAK EERSTE BLAD. De Stralende Zon" Gemeenteraad. 1 „NOO&D-BRABAND" R.deRooij-Bourgonjen Stationstraat 71. Waalwiik. Granieten Vloeren. Granieten Aanrechten,Gootsteenen I BBHBUHI I Binnenland. NUMMER 6 ZATERDAG 20 JANUARI 1923 46e JAARGANG. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdregECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen TILBURG. Rouwgoederen binnen 2 x 24 uur. Reparaties op verzoek netjes en billijk. Depot'sTH. v. d. SANDEN, Groote, straat 415; Kaatsheuvel, N. STRAVERS- Hoofdslraat. 2246 HAARSTEEG Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 13 |an. des voormiddags ten 10 uur Voorzitter Edelachtb. heerj, v Bok hoven Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld Van der Heijden. Ik wil hier eerst nog eens spreken over die kwestie van de pensioensbijdrage aan de ambte naren Door van den Brand is door de gemeente het praatje rondgestrooid, dat ik hier een jaknikker ben. Nou kon me dat op zichzelf niet schelen maar dan moeten ze van m'n zaak afblijven, die moeten ze buiten de kwestie laten en niet gaan afbreken ln de gemeente wordt nu verteld, dat door mijn toe doen de gemeente een schade heeft van f 1670 per jaar en zoo'n praatje in de wereld brengen is toch onnoodig. Van den Brand. Ge moet den persoon dan maar eens brengen waar ik dat tegen gezegd heb. Ik heb er met geen woord over gerept. Van der Heijden Behalve zij, hebben ook buitenstaanders er druk over ge sproken en voornamelijk m'n concur renten Dat ze zeggen wat ze willen, maar dat ze m'n bedrijf er bij gaan be trekken is niet flink, als ze propaganda willen maken voor de aanstaande ver kiezingen, dan moeten ze dat allemaal zelf weten maar met zulke smoesjes moeten ze mij van het lijf afblijven. Voorzitter, Laat ons daarover straks in de geheime vergadering maar eens verder spreken. Van den Brand. Goed, ik ben bereid, nou ook al als ge wilt. Van der Heijden. M'n concurrenten hebben er natuurlijk het meeste lawaai over gemaakt. Voorzitter. Ik wil wel opmerken, dat het v. d, Heijden z'n schuld niet is. Als het voorstel van Van Vrede was aan genomen geworden, dan zou het toch door den Hoogen Raad zijn verworpen. Er is niets aan te doen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende de mededeeling dat de goed keuring van de begrooting is verdaagd. b. Idem houdende de goedkeuring van het raadsbesluit om met de Natio nale Bank te 's Bosch een Rekening courant te openen. c. Wijziging begrooting 1922. Voorzitter, Dat gaat hier in hoofd zaak over de cadeaux aan de onder wijzers. Zooals allen weten is besloten om aan de deze onderwijzers, die eer vol ontslag hebben gekregen en zoo veel jaren aan de schóól hier zijn werkzaam geweest, een stoffelijk blijk aan te bieden als een bewijs van er kentelijkheid vooral hetgeen ze hebben gedaan. Ged. Staten achten dit in strijd met de lager onderwijswet en vragen daarom het besluit in te trekken. In de memorie van toelichting is er nog wel op gewezen, dat de heeren gedurende 40 jaar lang met alle lof zijn werkzaam geweest doch het schijnt dat Ged. Staten er absoluut niet voor te vinden zijn. d. Schrijven van den heer Prinsen, houdende de mededeeling dat hij op zijn aanvankelijk gedane toezegging als zou hij gedurende Januari nog aan de school verbonden willen blijven, na overweging daarop is terug gekomen. Voorts zegt hij de bedoeling, om hem een geschenk aan te bieden, ten zeerste te waardeeren, echter verzocht hij, dat niet te doen en het bedrag daaraan te besteden, ter hand te willen stellen aan het comité van oud-leerlingen. Voorzitter. Dit alles komt nu te ver vallen en daarom kan dit schrijven voor kennisgeving worden aangenomen. Schrijven van den Nederl. R K. Po- liebond St. Michaël, houdende het ver zoek omtrent de uitkeering van het sa laris met haar overleg te willen plegen. Voorzitter. Waar onze gemeente maar 2 veldwachters heeft, meen ik, dat overleg niet noodig is en het schrijven wel voor kennisgeving kan worden aangenomen. Schrijven van de dokters Weijers en Otto. houdende de mededeeling dat zij in 1922 tweemaal een bezoek hebben gebracht aan de scholen alhier. Schrijven van den heer J. Couwen- berg te Herpt houdende de mededeeling dat hij in de Groensteeg op een per ceel weiland, thans eigendom van Grevenbroek. gelegen in de Groensteeg een huis wil bouwen en aangezien het daar thans onbegaanbaar is, vraagt hij het voorste gedeelte van dien weg voor een tijdvak van 30 jaar te mogen huren. Hij zal dan de weg wel tot aan zijn te bouwen huis in orde maken. De Voorzitter zegt dat het reeds in het plan van Burg. en Weth. heeft gelegen om daar op dien weg grond té laten brengen en zooals Couwen berg zich heeft uilgelaten wil hij er dan puin over laten storten voor zoover dat hij den weg noodig heeft, dat is ongeveer 25 aren. Een prijs, die hij er voor geven wil, heeft hij niet genoemd. De heer Van Vrede is er voor om het gevraagde te verleenen en dan voor huur te nemen het gemiddelde van de opbrengst van de laatste 10 jaar. De heer Achten heett ook geen be zwaar om het aan adressant te verhuren, doch alvorens den prijs te noemen zou hij eerst de verschillende condities willen weten. Naar adressant hem zelf heeft gezegd zou hij voor de afrastering zorgdragen. Van Vrede. Die het nu huurt moet het hek zelf plaatsen. Van Vught. Dat moet de huurder altijd doen. Achten. Maar hier is het een verschil, want door hem wordt niet geweid, dat mag wel eens in oogenschouw worden genomen. Voorzitter Als we eens zeiden dat hij f 25.per jaar daarvoor moet be talen. De Groensteeg heeft al eens opgebracht 70 gulden, maar ook wel eens 140. Door elkaar genomen echter is de opbrengst 70 tot 80 gulden ge weest. Voor hem heeft het altijd veel meer waarde dan voor een ander en daarom zou ik zeggen, hij heeft er zoowat van noodig, dat f 25.-. niet te hoog is Van Vrede. Men heeft daar twee sporen naast elkaar liggen. Voorzitter. Als er een geregelde overgang is wordt hij er niet beter van en dan zit hij nog niet zoo vrij. Winkel. Bedenkt dat f 25.toch volop genoeg is. Voorzitter Ik geef toe dat het beter was als hij het bedrag zelf had genoemd. Van den Brand. Mij dunkt ook dat het tedrag hoog is. Voorzitter. Nou mag hij ook wel iets meer betalen dan een ander, omdat hij er veel meer gemak van heeft dan wie ook. De heer Winkel zou den grond zoo maar niet weggeven, want dan kan later iedereen wel er om komen. Voorzitter, Het was toch het plan om dat te doen. Winkel. Dan wordt er later gezegd door de menschen hij krijgt wel grond en ik moet 't koopen. Voorzitter. Dat wordt meer gegeven en bovendien is het land daar van de gemeente. Winkel. Als het meer wordt gedaan, is het iets anders. Van Vrede Ik zou er anders niets op tegen hebben dat de eigenaars van de landerijen den grond koopen en 't zelf er op laten rijden. Voorzitter. Ze zullen ons aan zien komen, 'tis een weg van de gemeente. Na nog eenige discussie wordt be sloten op het verzoek van Couwen- berg in te gaan en de huurprijs te bepalen op f 20 per jaar. Voorzitter. Zooals ik daar straks al gezegd heb hebben Ged. Staten de goedkeuring van de begrooting ver daagd. De reden daarvan is dat wij de inkomsten van den Hoofd Omslag i met f 3000 hebben verminderd, Ged. Staten willen hebben dat deze f3000 blijven en een post op de begrooting wordt gebracht van f 2000 voor be strijding van werkeloosheid en de post van onvoorziene uitgaven met 1000 verhoogen. Zou de werkeloosheid lang blijven aanhouden, dan kunnen later LW UK^ DOOR. ERVARING STERK. altijd nog maatregelen worden genomen, b v. door het aangaan van een leening. Het beste is daarom maar aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen. 2. Bespreking werkeloosheid en werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat in een vorige gehouden vergadering besloten is om de werkeloozen f 1,50 per dag uit te keeren. Daarover wordt geklaagd, wel niet door allen maar toch door velen. Burg en Weth. stellen voor het nu te brengen voor niet kostwinners op f 1.25 per dag en voor kostwinners op f 1 50 per dag plus 50 cent kinder toeslag per kind en per week beneden de 13 jaar. Men moet alles beschou wen als een ondersteuning. Van den Brand. Dat is waar, maar het is toch weinig. Van Vrede Nu de dagen aan het lengen zijn, zou ik wat meer geven, b.v aan kostwinners f2.—. i Voorzitter. Een vorige keer was U de grootste voorstander van maar f 1.50 te geven. Van Vrede. Zeker, maar nu de dagen gaan lengen en ze langer kunnen werken is nu f 2 in verhouding niet zooveel als toen f 1.50. Voorzitter. Ge spreekt je zoo nogal eens een keer tegen. Van Vrede. Dat doe ik nooit. Van den Brand. Dat er verschil wordt gemaakt tusschen kostwinners en geen kostwinners, keur ik heel goed, ook dat een kindertoeslag wordt ge geven. Achten. Is er geen werk in 't zicht dat pfoductief kan worden gemaakt. Voorzitter. Wij hebben de menschen tot heden nogal goed kunnen gebruiken om de wegen wat in orde te maken. Valt het water, dan kan een perceel land worden bewerkt. Maandag kan het polderbestuur wat menschen van ons overnemen. Achten. De polder mocht de heele zaak wel overnemen. Van den Brand. Als het een beetje wil gaan vriezen, kunnen ze spoedig in de Sn^ekenkamp gaan werken. Achten. Als de dagen wat langer worden, dan voel ik er toch ook veel voor om die menschen wat meer te geven. Van Vrede. Dat is wat ik heb gezegd Ik zou ze daarom nu f 1.50 en f 1.75 per dag geven plus nog de kinder toeslag. Voorzitter. Dat is goed en het dan voor heden zoo nog uit te betalen. Met algemeene stemmen wordt daar- Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 223CO SPECIAAL ADRES.VOOR 30143 •ïsPSP" Beslist sterker en veel goedkooper dan Tegelvloeren. toe besloten. 3. Machtiging verpachtingen en ver- koopingen over 1923. Van Vrede. Een vorig jaar is over de verpachtingen nogal eens geketterd Achten. Een vorig jaar is het er te aardig naar toegegaan. Als de raad kan zeggen zoo en zoo gebeurt het, dan is er niets tegen dat wij Burg. en Weth. machtigen, want dan behoeft de raad niet telkens bijeen te komen. Bij groote verpachtingen is het wensche lijk dat de raad eerst eens wordt ge hoord. Voo zitter. Dat kan goed dat de raad voor een te houden verpachting eerst eens bijeenkomt. 4. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim, vacature de heer H Prinsen. De heer Achten, lid van deze com missie verklaart gaarne hier zijn plaats voor een betere kracht te willen af staan. Worden nu benoemd de WelEerw. heer Meijs, kapelaan en de heer Klijn, hoofd der bijzondere jongensschool. Benoeming van een lid in de com missie van toezicht op het lager onder- v ijs, wegens vacature van mej. H. Prinsen en den heer Prinsen. Worden gekozen de WelEerw. heer Meijs en de heer Klijn. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. Het abonnementental van ons blad is de laatste dagen weer met zeer vele uitgebreid. Adverteerders denkt toch aan de waarde voor Uwe reclame van dit blad dat in Waalwijk en de Langstraat steeds meer gelezen wordt. Administratie. De Echo van hef Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden en»., franco te «enden aan den Uitgever, Uitgay*: i Prijs der AdvertentiCn 20 cent per regel; mlnlmnm IJK). Reclames 40 cent per regel. Bf) contract flink rabat Adv<;rtentl£n moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk ft nnr ln ons bezit sljn. 99 MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN ilt itn DE J*S|jA-xj-r'l met een nationaliteitsbewijs met portret, en de Belgen voor een reis naar Nederland met een indentiteitskaart met portret. Minister Aalberse. Wij lezen in de „Residentiebode" Naar wij uit parlementaire kringen ver nemen, moet minister Aalberse zeer ernstig het voornemen te kannen hebben gegeven om af te treden en kan zijn heengaan zeer zeker worden verwacht, indien de Eerste Kamer haar goedkeuring mocht onthouden aan het wetsontwerp tot regeling van Ar beidsgeschillen. Zooals men weet, is hierover een zeer ongunstig* voorloopig verslag ver- den Tenlinjj-de Leiier. Naar het Nederl. Correspandentiebu- reau in Den Haag verneemt, is het onder zoek, dat de regeering naar maatregelen tot steun van de nijverheid instelt voor een ge deelte afgeloopen en aal binnen korten tijd blijken, welke besluiten ten deze zullen wor den genomen. Naar uit Brussel wordt gemeld, wor den1, met ingang van 1 Februari a.s., de pas- pootten voor 't verkeer tusschen Nederland en België afgeschaft. De Nederlanders kunnen van genoemden datum af voor een reis naar België volstaan schenen. De minister moet, naar ons ter oore kwam in bevoegde kringen duidelijk te kannen hebben gegeven, dat het hem zeer veel moeite kost om den huidigen gang van zaken in het algemeen met zijn verantwoor delijkheid te dekken. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen over De cember is nu hekend en daarmede die over het geheele afgeloopen jaar. Hoewel in De cember j.l. ruim 3 millioen minder werd ontvangen dan over de maand van 1921, was toch over 't geheele vorige jaar de be lasting met een totale opbrengst van 460.9 millioen bijna 23 millioen meer dan in '21 en overtrof zij met ruim 32 millioen de ra ming. Vooral de inkomstenbelasting (132.9 millioen tegen 107 het jaar te voren) vloei de ruimzoo ook de successierechten (51.2 tegen 32.2) als gevolg van de verhoogde heffing. Daarbij bracht de nieuwe tabaks belasting over 7 maanden 7.8 millioen op, die echter niet in het totaalcijfer is begre pen. Sterk achteruit gingen in opbrengst alleen de dividends en tantiè me>-bela sting (18.4 tegen 30.4) en de registratierechten (18.8 tegen 31.1). De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft vertegenwoordigers van de papiernijverheid en het drukkersbedrijf uit- genoodigd tot een conferentie op a.s. Maan dag, opdat hij zich nader op de hoogte kan stellen van den toestand, waarin die bedrij ven zich thans bevinden, en van de daarin ondervonden moeilijkheden.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1