Dl ECHO V u Kt 10 lij. Derde Blad Provinciaal Nieuws r .Nummer 5. Zaterdag 20 Jan. 1923. streek, die hem zoo dierbaar waren, is hij heengegaan, maar zijne onver gankelijke nagedachtenis zal in de dankbare herinnering van die allen blijven voortbestaan tot in lengte van dagen. Met hem toch ging heen een groot I Waalwijker, een hard werker voor Wij zien hem verder als President van de Sociëteit „De Gezelligheid", waar hij door zijn rondborstig karakter zich vele vrienden maakte. Vooral gedurende de Mobilisatiejaren wist hij bij de vele officieren, die toen hun thuis hadden op de Sociëteit, de naam van Waalwijk hoog te houden door f Phillip W. B. Timmermans, t Donderdag kwam dan de ontstellende tijding, dat te Frankfurt a. M na eene hernieuwde operatie, in den ouderdom van 56 jaren, zacht en kalm was overleden, de heer Phillip W. B. Timmermans, eene tijding die helaas reeds eenige dagen was te voorzien, maar die men ver van zich afzette omdat men ze niet gelooven kon, de werkelijkheid zich niet durfde en wilde voorstellen. Helaas, nu verwijlen wij bij de doodssponde van den man, met wien is heengegaan een der besten, die Waal wijk de latere jaren heeft voortgebracht een man van groote gaven en hoe danigheden, een man van werkkracht, energie, initiatief een man met een rondborstig en nobel karakter. De heer Ph W. B. Timmermans, was directeur der Levensverzekerings Maatschappij „Noord-Braband", Mede vennoot der firma W. Timmermans Zonen, Oud-Wethouder der gemeente Waalwijk, Voorzitter der vereeniging „Waalwijks Belang", van 't operatie kamerfonds, van de Waalwijksche Padvinders, van den Buitenpolder van Waalwijk, Bestuurslid van talrijke ver- eenigingen en commissies. Zullen wij hier een relaas geven van al hetgeen hij in deze onder scheidene functies voor zijn bedrijf voor gemeente, voor 't algemeen belang heeft gedaan Wij zouden dan kolom men hebben te vullen. Als directeur van „Noord Braband", waarvan hij speciaal de buitenlandsche en buiten dienst bewerkte, was hij een bij zondere kracht, terwijl ook de be zittingen der Maatschappij in hoofd zaak aan zijne zorgen waren toever trouwd. Wat hij was voor het perso neel hier en elders, dat vrage men van den hoogste tot den laagste, steeds waakte hij voor hunne belangen en stond voor hen op de bres, Zij allen zullen niet 't minst in hem verliezen. Hij was hun meester, maar ook hun vraagbaak en beschermer op veelzijdig gebied Het wethoudersschap van onZe ge meente, is een tijd geweest van krachtig werken, als waard'g opvolger van zijnen grijzen vader, een tijd van energieke daden voor de belangen der gemeentewij noemen den woning bouw en meer andere zaken, speciaal voor 't volk van 't grootste belang In weerwil van de onaangename ervaring opgedaan, als dank voor zijn werken als wethouder (en wat een blaam voor Waalwijk blijven zal) liet hij zich door z'n liefde voor Waalwijk, als ras echt Waalwijker overhalen het voorzitterschap van „Waalwijks Belang" te aanvaarden om in deze functie wederom opnieuw en met ongekende energie te werken voor de belangen van Waalwijk. Wat werd ook door deze vereeniging onder zijn bestuur niet tot stand gebracht. Wij herinneren voorts aan de schi'ter- end geslaagde tentoonstelling in 1910 waarvan hij voortvarende voorzitter was en die een ongekend succes h?d zooals alles, waaronder hij met een onnavolgbare werklust en kracht zijne schouders zette slagen moest. Hij was een voorbeeld voor al z'n medewerkers op verschillend gebied, die door z'n ambitie, z'n volhouden, maar ook door z'n zoo noodig, voor- niets-uit-den-weg-gaan, begeesterd wer den Zoo zouden wij door kunnen gaan en tot in alle bijzonderheden de goede gaven en krachten van dezen grooten Waalwijkschen zoon aanhalen, van hem die naast bevorderaar van gemeente-belangen, van industrie en handel, van landbouw, veeteelt en sport, ook een beoefenaar en steun pilaar der kunst is geweest en zoo gaarne medewerkte aan alles wat goed en edel was. In dit verband mogen we even her- jnneren aan het feit, dat wijlen de heer Timmermans, de eer had zelf een borstbeeld te mogenboetseeren van Prins Hendrik en dit hem persoonlijk in den Haag aan te bieden en diens bijzondere tevredenheid en ingenomenheid daar voor in ontvangst had te nemen. Weggerukt werd hij in de kracht des levens uit zijn welbesteed leven een tweejarig tijdperk helaas van voort durende krankheid en marteling, een gevolg van een betrekkelijk klein ongeval, kon menschelijkerwijze ge sproken dit krachtig gestel niet sloopen. Wij allen waanden liern voorgoed be houden, toen hij hersteld in ons midden keerde, maar eene nieuwe kwaal open baarde zich, die hem nog plotseling van ons wegnam. Ver van zijne geachte familie, z'n werkkring, zijn personeel, zijne vele vrienden, van z'n geboorteplaats en gezin, bedrijf, gemeente, voor kerk en zijn aangeboren Hospitaliteit, Courtoisie maatschappij en ook, we mogen't wel en jovialiteit even aanhalen, een groot bevorderaar Wat hij verder als Voorzitter van van ons blad wiens steun wij in zoo Waalwijks Belang tot zijn, laatste ge- menig opzicht steeds mochten onder- zonde dagen, ook zelfs nog gedurende Raadhuis Besoijen (voorm. Besoijen). plaatsvervangers uit zijn midden te Raadhuis Baard wijk Baardwijk), benoemen. Thans kwam aan de orde de zorg De Voorzitter deelde mede dat hier drie lijsten waren ingekomen n.l voor de Heeren Mr. P. H Loeff 's Bosch, G. R v. d. Ven te Vlijmen en E. W. Klijberg te Waalwijk, waarna de heer Surig mededeelde dat van het Staten kieskringbestuur een schrijven was in gekomen, dat behalve drie genoemde heeren ook in enkele Kiesverenigin gen de heer J. J. H. Snijders uit Dus 1U1IUC .vi.O ..v,6 sen was candidaat gesteld en gaf de vinden zijne ziekte gedaan heeft, zal door die heer Surig in overweging, omdat steeds Wij gevoelen zoo innig mede wat Vereeniging wel geboekstaafd worden, met Dussen en hier eene aangename dit verlies beteekent voor z'n geachte I Ik meen, Mijnheer de Redacteur samenwerking was geweest, die candi- echtgenoote en jeugdige kinderen, voor reeds in deze weinige regelen, die ik datuur ook hier over te nemen, temeer zijne familie en niet 't minst voor z'n behoefte gevoelde aan de nagedachtenis daar Dussen de door ons gestelde grijzen vader en moeder, wien op derge- van ons aller vriend te wijden, genoeg- candidaten ook ^ou stellen. Hierop lijken hoogen ouderdom nog zulk een zwaren slag treft. Mogen zij allen eenigen troost vinden in het medeleven van geheel Waalwijk, in de weten schap dat zoo ontelbaren deelen in de groote en terechte smart bij 't verlies van zulk een echtgenoot, vader, zoon en broeder, bij het verscheiden van zulk een man, een man in de ware en beste beteekenis vari het woord Moge God hem hierboven reeds beloond hebben voor zulk een wel besteed leven. Hij ruste in vrede! zaam het bewijs geleverd te hebben, vol de eenige discussie waarin de dat hij die een onzer beste burgers vraag werd gedaan of er feitelijk nog was, is heengegaan, hier achterlatend niet te weinig candidaten waren ge- een plaats die moeilijk zal te vervullen steld, want dat behalve de drie leden zijn, hier achterlatend een herinnering waarop de Katholieken in dit district die ons allen met eerbied, maar ook recht zullen hebben, ook toch zeker met weemoed moet vervullen, hier drie plaatsvervangers gekozen moeten achterlatend een voorbeeld dat onzen worden Bovendien werd gewezen op IN MEMORIAM van mijn Vriend, den WelEdelen Heer Philippe Timmermans. Geachte Heer Redacteur! Sta mij toe dat ik in Uw blad een kort woord wil wijden aan de nage dachtenis van hem, die tot mijn groot leedwezen, en ik geloof niet te veel te zeggen, van geheel Waalwijk, ons dezer dagen in den vreemde is komen te ontvallen. De heer Philip Timmermans was een op en top Waalwijker, hij was een onzer beste burgers, en dat hij op zoo tragische wijze in den vreemde, waar hij herstel hoopte te vinden voor zijn ziekte, daar zóóver verwijderd van zijne familie, van zijne hoogbejaarde ouders, van zijn huis. zijn heide en zijn hof, den dood moest vinden, dat stemt ons tot weemoed, tot diep medelijden met de smart die zijn treurende en hoog vereerde gade, zijn kinderen, zijn ouders en verdere familie thans moeten onder vinden. Heel Waalwijk zal in dien rouw deelen. Ook Waalwijk zal het voelen dat een zijner beste burgers is heengegaan. Hij was iemand die in zijn lever, veel heeft gedaan tot meerderen bloei en vooruitgang van Waalwijk. Ik her inner mij nog zoo goed den krachtigen, energieken steun die het Tentoonstel lingscomité in i903 van hem als Voor zitter van het Concours-Hipique mocht ondervinden. Aan zijn krachtig optreden was het welslagen der Tentoonstelling voor een groot gedeelte te danken Dan zien wij hem in 1910 als Voorzitter van de Landbouwtentoonstelling weer ten volle uitleven. Toen gaf hij al zijn kracht aan die schitterend opgezette entrots den velen tegenspoed, schitte rend geslaagde Tentoonstelling Toen kwam zijn kunstzin, om iets moois tot stand te brengen, maar ook zijn prac tischen blik, om daarmee ook het werkelijk nuttige te vereenigen, tot volle uiting. Al had hij nooit iets anders gedaan in 't algemeen belang dan zou reeds deze, door zijn initiatief opge richte en door zijn onvermoeide energie, zoogunstig geslaagde tentoonstelling om Waalwijk weer tot grooten bloei te brengen, hem den eerenaam van Waal wijks besten burger, tenvolle daarvoor toekomen. Doch nog op meer en ander gebied zien wij hem werkzaam met forsche energie. Toen eenmaal zijn Hoog geachte Vader, de WelEdelc Heer Jud. Tim niermans Wzn. den tijd gekomen achtte om zijn zoo lange jaren met onver droten ijver bekleedde functie van Wethouder en Lid van den Raad neer te leggen, zien wij zijn zoon Phillip hem opvolgen en met jonge kracht en niet mindere liefde voor zijne geboorte plaats als zijn Vader, die plaats met eere innemen. Veel heeft hij in dien tijd als Wethouder in het belang der gemeente gedaan. Hij was de eerste Voorzitter van de Woningbouwcom missie. en ik, als zijn opvolger van die beide functies, kan het beter be seffen dan wie ook wat hij èn als Wethouder èn als Voorzitter van den Woningbouw gedaan heeft, en zeker niemand beter dan ik kon het peilen welk een jammerlijk feit eenmaal gedaan werd om zijn mandaat niet meer te hernieuwen. Toen heeft Waalwijk hem, maar ook zichzelf tekort gedaan 1 Zal ik het nu verder nog memo- reeren dat hij als Voorzitter van de Padvinders steeds een aanmoedigend jongeren ter navolging mag worden gesteld Hij heeft de naam Timmermans, die al sinds ongeveer een eeuw met de geschiedenis van Waalwijk ten naauw- ste is saamgeweven, met nog meer luister omringd. Moge de getuigenis dat Hij, die hun zoo dierbaar is, door ons niet zal vergeten worden, strekken tot lafenis en troost van die diepbedroefde Vrouwe met hare kinderen, voor die hoog bejaarde Ouders en van de verdere familie. Ik heb gemeend, M. de R., deze enkele woorden uit eerbied voor zijne nagedachtenis in ons Waalwijksch blad te moeten schrijven in de volle overtui ging dat dit de instemming van gansch Waalwijk zal hebben. Dat hij ruste in vrede! Een zijner vele vrienden, E. W. KLIJBERG-Pernot. Waalwijk 19 Januari 1923. MEDEDEEL1NGEN VAN DE Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk de nieuwe Kieswet, waardoor thans voor de eerste maal ook de vrouwen aan deze stemming zullen deelnemen en men kan niet weten of men bij trouwe opkomst misschien geen 4 in- plaats van 3 zetels kon krijgen, zoo dat er geen plaatsvervanger meer zou over zijn. Van uit het Bestuur werd hierop geantwoord dat nog tijdens deze vergadering candidaten konden gesteld worden. Dat echter, om geen versnippering van stemmen te krijgen, het Bestuur het meest verkiezelijk vond dat naast de beide aftredende Heeren maar een candidaat uit Waalwijk zou gesteld worden, en daarbij de candi- datuur Snijders te steunen. De moge lijkheid om een zetel meer te krijgen achtte de voorzitter door de nieuwe Kieswet niet verhoogd. De vergadering kon zich hiermede vereenigen en keurde dus de drie in gekomen lijsten, zoomede de lijst Snijders, definitief goed. Door den ZeerEerw. Heer Pastoor van Riel wordt van de gelegenheid tot bespreking der candidaten gebruik ge maakt, en worden de candidaten ten zeerste aanbevolen en de hoop uitge sproken dat bij de stemming op de Groslijst op Zondag 18 Februari, de leden, zoowel vrouwen als mannen, allen zullen opkomen "om over de can didaten te stemmen en te zorgen dat de candidaat, voor Waalwijk gesteld, een goede plaats op de lijst zou be komen. De Voorzitter, dankend voor de woorden ten zijnen opzichte door den Z E. Heer Pastoor gesproken, beloofde, dat hij eenmaal gekozen, zijn beste krachten zou inspannen om het ver trouwen door de kiezers in hem te stellen waardig te blijven en alles te doen wat het algemeen belang der Provincie en van het Kiesdistrist Heus- naaste omgeving, voor te staan Woensdagavond, 8 uur had de Vergadering der R K. Kiesvereeniging plaats. De opkomst was niet groot. Nadat de Voorzitter de aanwezigen welkom geheeten had, werd de mede- deeling gedaan dat door het Bestuur de functies als volgt verdeeld waren Vice-president de Heer W. Eibers, Secretaris de heer H. Surig. Penning meester de heer Mathieu van Loon Daarna werd de candidaatstelling voor de Provinciale Staten aan de orde gesteld. De heer Surig deed voorlezing van Het voorbeeld gegeven door het oud Sta tenlid den Heer J. B. Timmermans Wzn die zoo geruimen tijd, op zoo eminente wijze ons in de Staten heeft vertegen woordi d, zal hem steeds voor oogen staan. Hij brengt bij deze gelegenheid nog gaarne hulde voor al het geen de heer Timmermans gedurende zijn lang en zoo welbesteed leven voor het belang van Waalwijk heeft gedaan Hij onder schrijft verder ten volle hetgeen door den Z.E. Heer Pastoor gezegd is over de overige candidaten en spreekt de hoop uit dat Mr P. H. Loeff, die men gerust als een der beste leden der Staten mag noemen, waarop dit district tiotsch mag zijn door zulk een hoogstaand man te zijn vertegenwoordigd, ook thans weer de eerste plaats op de lijst mag innemen Eveneens wijdt hij eenige waardee- Qe yoorzmer ue gcuruiKewjKe v rende woorden aan het aftredend Sta- mej den Ch-iistelijken groet de tenlid de heer van der Ven het hoofd „adering van een der flinkste dorpen uit het district. Ook meent hij nog met een enkel woord dank te moeten brengen voor hetgeen het thans aftredend lid, den Heer Canters, in het belang van het district heeft gedaan en is het hem bekend dat de Heer Canters als het ware den weg heeft bereid dat de door het Statenlid, de Heer Verheijen, inge- wekkende toestand onzer industrie De Voorzitter herinnert aan de vergadering op 24 November waarin de Heer Dr Deckers optrad en dat aan het geno men besluit om een schrijven aan de Regeering te richten, dat door den Heer Deckers persoonlijk aan den Minister is overhandigd, is voldaan, doch tot zijn groote spijt tot op heden geen gunstige gevolgen heeft gehad Het deed hem evenwel genoegen dat onze actie ook door andere Kiesverenigin gen, o a uit Eindhoven, den Bosch, Drunen en andere is gevolgd Deze week is er in Tilburg nog eene Mani fest vergadering gehouden, die een overweldigenden indruk heeft gemaakt. Het komt spreker voor dat wij ook thans nog moeten doen wat eenigszins mogelijk is voor onze noodlijdende industrieën en onze stem in het koor van teleurgestelden en recht en steun zoekenden moeten doen hooren en daarom stelt hij namens het Bestuur de volgende motie voor, die hij hoop dat de goedkeuring der Vergadering mag wegdragen De R.K Kiesvereeniging te Waalwijk, n hare vergadering bijeen op 17 Jan. 1923 overwegende dat zij reeds bij schrijven dato 30 November 1922 de Regeering op den ernstigen toestand der Schoen en Lederindustrie heeft gewezen, met dringend verzoek de noodige maatregelen te willen nemen om aan dien noodtoestand een einde te maken overwegende dat aan dit schrijven nog geen gevolg gegeven is en dat intusschen de toestand, tengevolge van den onbeperkten invoer van buiten landsche Schoenen en Leer in de beide Industrieën onhoudbaar geworden is en een ontzettende ramp dreigt te worden overwegende dat in het R K. Staats- program 1922 deze clausule is opge nomen Maatregelen tot instandhouding der Nederlandsche Nijverheid, ook door bevordering van uitvoer en bemoeilij king van invoer, voor zoover de ab normale omstandigheden waarin de Nederlandsche nijverheid in de con currentie op de Wereldmarkt verkeert, deze maatregelen rechtvaardigen en eischent overwegende dat alleen een zoo spoedig mogelijke in werkingtreding van invoerboden eene onmiddelijke hulp zou kunnen brengen dringt er bij de R.K. Kamerfractie met kracht op aan dat door haar al aar invloed op de Regeering worde uitgeoefend opdat spoedig door het voorstellen van tijdelijke invoerbelem- mering deze beide belangrijke indus trieën voor ondergang worden behoed; en besluit deze motie niet alleen aan de R K Kamerfractie maar ook aan de Regeering ter kennis te brengen en gaat over tot de orde van den dag. De Vergadering gaf door aplaus hare instemming daarmede te kennen Bij de rondvraag werd door der aan wezigen het idee geopperd of het niet goed zou zijn nog eene propaganda vergadering te houden voor de ver kiezing voor den officieelen groslijst. Dit idee vond echter bij den Voorzitter geen instemming en meende hij, dat, gezien de geringe opkomst op deze vergadering dit niet animeert voor het Bestuur om nog alweer eens eene ver gadering uit te schrijven, die misschien alweer door betrekkelijk weinig leden wordt bijgewoond, maar dat ieder in zijn eigen kring propaganda kon maken en vooral ook propaganda om het Bestuur te steunen en dit niet alleen voor al het werk te laten zitten en door trouwe opkomst bij eventueele vergaderingen blijk daarvan te geven. Onder dank aan de wezigen sloot de Voorzitter de gebruikelijke wijze ver- een van het Statenkieskringbestuur in -» gekomen schrijven waaruit o.a. bleek1 van afgevaardigden voor den Rijks dat dat voor 22 Januari aan het Sta i kieskring 's Bosch en den Statenkies- tenkieskringbestuur de definitieve op kring Heusden. gave van de gestelde candidaten moest De Voorzitter deelt mede dat vol- opgegeven worden. Dat door den1 gens art. 6 van het reglement elke Voorzitter alsdan de namen der candi- kiesvereeniging, voor elke begonnen Padvinders steeas een aanmoeaigenu daten, die in minstens 5 locale Kies- 400 tal leden recht heeft een afgevaar- woord voor de jongens wist te vinden, I vereenigingen waren candidaat gesteld, digde te benoemen. Waar onze ver dat hij het was die het bezoek van j volgens loting op de Groslijst zouden eeniging thans 1700 leden telt hebben Z. K. H. Prins Hendrik heeft verkregen,gesteld worden en dat stemming over wij dus recht op 5 afgevaardigden, die waardoor eene eer aan Waalwijk te de definitieve Groslijst zou plaats uit het Bestuur moeten gekozen worden, beurt viel die gemeenten van grooter hebben op Zondag 18 Februari en wel Op voordracht van het Bestuur worden belang haar benijden, en hij de hooge in Waalwijkbij acclamatie gekozen de Heeren diende motie voor onze noodlijdende 2 groote aria s Het is onnor d g industrie, eene goede ontvangst bij de d** ovr!r "">e"rs ut <e Staten ten deel viel (Applaus), weiden, Immers: Goede wiio beh >«ft Thans is aan de orde, benoeming onderscheiding genoot de buste van Z. K. H. te mogen boetseeren, waar voor hem alle lof werd toegekend. Gildenbond de letters A tot en met K. Surig, Krol, J v. d Geld Eibers en School de letters L tot en met Z. Mathieu van Loon. Het bestuur wordt St. Antonius: Bewaarschool. gemachtigd eventueele candidaten of j. Tot ons genoegen kunnen wij I VV dal W IJ IVCl V.V," iiuiu j O Vélll UIIO auv.1 VIIV.IIVI »v O .1 1 url ,J Ma/\..n>n I/!r»otirnt UfOOrH AAf th Q tic Onze Kamer heeft dezer dagen liaar eer ste verzoek tot den Heer Ambtenaar van t Openbaar Ministerie gericht om over te gaan tot vervolging van een handelsman, die in gebreke Is gebleven zijne onderne ming in het Handelsregister te doen inschrij ven. Degenen, die tot heden verzuimden aan hunue wettelijke verplichting tot iuschrij ving hunner onderneming in het Handels- regisiter te voldoen, worden in hun-eigen be-1 den zou kunnen bevorderen, en zeker lang dringend aangeraden hiervoor ten de speciale belangen van Waalwijken spoedigste zorg te dragen. Onze Kamer vestigt de aandacht van be langhebbenden op art. 25 der Handelsregis terwet, luidende: „Hij, die niet voldoet aan zijne wettelijke verplichtingen tot het deen van opgaaf voor inschrijving in het Han delsregister, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste twee duizend gulden". Ten kantore der Kamer ligt ter inzage: Kelly's Wereld-adresboek, bevattende eene volledige opgaaf van han delshuizen, industrieelen en expediteurs der geheele wereld. De aandacht van belanghebbenden wordt nogmaals gevestigd' op de volgende aan vraag Een firma in Kowno (Lithauwen) ver zoekt offerte in leder voor afname van groote kwantums. Nadere inlichtingen verstrekt het Bureau onzer Kamer. Bij bet iè Delft sr'shoud'sti <*u s- examen voor Scheikundig tngrrieu', slaagde onder m-er onze stsdeenoo' de beer J. H. A. Jansen. H»! concert de» Lt de» tafel ïOefeting en Vermaak» op Maaodag 22 Jan. a.s. beloof' heel w*t. Mevr. v. d. Me -Offers perf' riet minde dan een zrs.al aummrr-, wnr- i jii 1 A \7 I ir H PiolH FlHprc Pn llt.1 OldlCIlllU, UC lltCl v tl lit ijt.ii, iti^v, _i w aaivvijivbij acclamatie gekoze.. geen krans». De Liedertafel «elf beeft op haa» programma eeo 4-tal nieuwr nummers, o.a. het groote en grooiscb- Woo»w<-<k »Dc Raïre» van B andts-Buy-, meer malen brkioo.d In Eerste- er. E e- ifdeellugen. Voegen wil hierbij oog, da' het accompagnement In handen ts van den heer J Verhoeven, dan kunnen wij er ran overtuigd zijn, dat on« wede.om een kunstvolle avond te wach'eo s'aat. Met het oog op het lange prop'smma wo dr stipt om 8 uur begower. Plaats bespreking Zaterdag van 9 10 uu en Zondag van 12 —1 uur In Musis Scrum. bcnoot ae tetters l. ioi en mei z,. tviainieu van luuii. rici ucsium wuiui - -

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9