FLORA BIOSCOPE Zondag 28 Januari Po Gemaskerde ftviateur. prijzen als gewoon. Voor 1 Februari Opruiming Sigaretten A. Verster-Duquesnoy, van een reuzenpartij aan spotprijzen. - Alles moet weg. GROSSIER. - b. d. Haven, WAALWIJK. Land-en Tuinbouw Binnenland. 6 en 8^2 uur. WAALWIJ K. PROGRAMMA Pathé Revue 39. Diversen. 2-weeksche seriefilm. 5e, 6e, 7e en 8e Episode, ieder 2 deelen. Drama. De vergissing van Charlie. 30240 Komisch. üoodlg is, aangezien de pleegzuster zeer veel voor dn armen aldaar verricht. Vroeger werd 7'/a c*nt Per inwoner gegeven. Capelle, Vrijhoeve-Capell* co Sprang doen dat nog, doch hij wil gaarne toegeven dat dit voor deze gemeente op 't oogenblik niet meer kan en daarom f 50 voldoeude maar ook noodzakelijk is. Spieker zet uiteen dat de Loonschen- d^k, die een Pieter Vermeulen heeft gehad waarvan de gemeente ontzettend veel belasting heeft gebeurd, buiten de school die nu ook gaat verdwijnen, nooit iets heeft gehad. Aan Rechtvaart is bijna nooit Iets gedaan, alleen is er eens den grond wat afgehaald, omdat het andets absoluut onbegaanbaar was. De menschen van den Loonschend^k behooren ook onder de gemeente, al hebben ze de gemeente nooit iets gekost. De heer Snaphaan begrijpt niet goed waar dit heele betoog bij te pas komt. Dat de heer Vermeulen bij zijn leven belasting heeft betaald is niets bijzon ders, dat moet eenieder naar vermogen doen en wat betreft de subsidie aan het Groene Kruis, daarover is nog door niemand iets gezegd. De arme bewoners hebben, voor zoover spr. weet, nog nooit eenig beroep gedaan. De heer Rijken merkt verder nog op dat het voor dc armen van Kaatsheuvel er vroeger treurig zou hebben uitgezien als er den, Loonschendtjk niet was geweest, want daar kregen ze steeds het meeste. Als het blinde Mieke op de Loonschendijk was geweest kon men haar triomphantelijk hooren roepen Nou gaan we koekbakken. Van den Wildenberg. De subsidie aan de handelscursussen zou Ik zeker geven, anders krijgen ze van het Rijk en Provincie ook geen subsidie meer. De heer van Lier zou deze subsidie afnemen van die van de Handelsschool te Waalwijk. Het hemd is nader dan de rok. Voorzitter. De subsidie voor de Han delsschool te Waalwijk is absolunt niet te hoog. Men moet wel in aanmerking nemes dat bet daar een volledige school is welks onderwijs van groot nut is en waarvan hier velen profiteeren. Waalwijk geeft er meen ik f 6000 aan. De heer van Lier geeft gaarne toe dat het een goede school is en daarom heeft htj ook gezegd in het uiterste geval. Gaat men de andere gemeenten in de omgeving eens na, dan zullen wg niet de minste zijn. De heer van deu Wildenberg sou aan de poiltiehondenclub geen subsidie meer willen geven, doch wel eeae aan de leesbibliotheek. De commissie was daar niet streng tegen, doch dachten dat de leesbibliotheken er goed konden komen, vooral als ze een halve cent meer per boek rekenen. Voorzitter. Een vorig jaar heeft de leesbibliotheek van Kaatsheuvel f 50 ontvangen en die van Loonopzand f 25. Maar iaat er ons dan maar alle subsi dies op brengen, dat scheelt nu maar heel weinig meer. Van den Wildenberg. Op die van de politiehondenclub na want bij oefe- nlngea zijn alle politieagenten daarbij tegenwoordig en dat werkt niet goed, er wordt veel te, veel tijd mee ia beslag genomen. Soaphaanu Dat kan worden voorzien. Ik mag ze wel zien werken. Va» Lier. Er zij nog wel nieuwe verzoekschriften Ingekomen om subsidie doch die zijn allemaal maar voor kenoisgeving aangenomen. Van den Wildenberg. Dat waren subsidie-aanvragen waarvoor nog nooit iets op de begrooting had gestaan. Verschure. De politie trekt de hei in als er iets met de honden is te doen. Van Amelsfoort. En als de honden goed zijn afgericht, dan verkoopen ze ze. Wat heeft de gemeente daar dan aan. Snaphaan. Als er geen politiehond was geweest zouden de daders van de herhaaldelijk plaats gehad hebbende baldadigheden In de Telefoonstraat dan zijn gevonden Van den Wildenberg. Die hond behoorde niet aan de politie. Snaphaan. Hij staat toch naast de politie. Wordt besloten aan alles subsidie te geven. De Voorzitter zegt dat het salaris van de typiste van het raadhuis en van de juffrouw van de gasfabriek met f 100 Is verhoogd omdat dit, nu 81/a pCt' wordt afgetrokken voor pensioens bijdrage, wel wa* laag was' Hierna wordt de begrootiog vastge steld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 384 544.39*. Aangehouden adres omtrent vaststel ling vau heffing bij het verkrijgen van leges. De heer van Lier zegt dat dit adres op zijn verzoek Is aangehouden. Dat hij daartoe een verzoek heeft gedaan komt niet dat hij er tegen is dat wordt betaald als Iemand gebruik maakt van den tijd van een ambtenaar, maar om dat hij toen dacht aan den gemeente- opzichter. Er is al eens meer verschil van meening geweest in de vergadering over het werk verrichten voor partlcu lieren waarvoor hij zich iaSt betalen. Spr. weet wei dat in de Instructie staat dat de opzichter dat niet mag, maar mes weet hoe dat gaat. Daarom zou hij willen hebben dat dit wordt gewgslgd, dat hij wel werk mag ver richten voor rekening van particulieren doch dat de baten hiervan moeten vloeien in de kas van de gemeente. De opzichter wordt behoorlijk gesalarieerd en het is moeilijk of niet alt te maken of hij iets in of bulten z'n diensturen doet, Van Amelsfoort. Die opmerking heb ik al eens gemaakt. Voorzitter, In de commissie Is over deze aangelegenheid gesproken en het Dag. Bestuur heeft de toezegging ge' daan zorg te zullen dragen dat de In structie voor den opzichter In dezen geest zal worden gewijzigd. Snaphaan. In de verordening staat dat hij voor particulieren geen werk mag verrichten. Van Lier. Beter is dat dit artikel zoo wordt gewijzigd dat wat hij doet de gelden daarvan ie de gemeente* kas vloeien. Snaphaan. In art. staat ook al iets. Van Lier. Dat Is weer iets anders, dat is dat hfl niet onder eea hoedje mag spelen met de leveranciers. Mijne be doeling Is meer dat htj het geld dat hij ontvangt voor het maken van tee- keningen en het schatten van huizen en gebouwen, in de gemeentekas moet storten. Zoo heeft hij kort geleden nog f 125 ontvangen voor het schatten van schoollokalen, dat hij in den t^d van de gemeente heeft gedaan. Dergelijke bedragen zouden dan in de kas der gemeente komen. De heer van Amelsfoort merkt op twee brieven betreffende de belasting te hebben ontvangen. Een daarvan is natuurlijk voor een naamgenoot van hem, doch als bQ daarvoor nu op de secretarie op het kadaster moet gaan kijken, zou hij daarvoor moeten betalen en dat komt hem onbillijk voor. De Voorzitter kan den heer van Amelsfoort geruststellen dat in derge lijke gevallen, als de fout aan de gemeente is, niet behoeft te worden betaald. De heer de Wijs wil er even op wijzen dat hij niet tevreden is geweest met het verloop van de werkzaamheden van de werkverschaffing zooals deze een vorige week hebben plaats gehad. Als lid van de Commissie was hij de meening toegedaan dat de regeling van de werkzaamheden zouden worden gevolgd als was afgesproken, n.l.' dat tegen een uurloon zou worden gewerkt met een kindertoeslag. Zaterdag kwa men verschillende menschen op hem af met de vraag wat er nu weer was gedaan. Hij heeft toen een paar van de kalmste personen tot hem laten komen en die meenden dat een geheel andere regeling was gevolgd als was overeengekomen en daar was men slecht over te spreken. Ook spreker griefde het dat achter hem om andere maatregelen waren genomen. Hij wil op die manier niet langer lid van deze Commissie zijn. De Voorzitter zegt dat dit alles een gevolg was geweest van een schrij ven aan den Minister waar nog geen antwoord op was gekomen. Toen Is gezegd 25 ct. uit te betalen In plaats van 35 Als kon zou de rest dan worden bijbetaald. De heer Roestenberg zegt dat na onderzoek hem gebleken ls dat de Voorzitter aan het geval geen schuld heeft gehad. De heer IJpelaar achtte het een ongepermitteerde za8k, zooals het is geweest en hij hoopt dat het zich niet meer zal herhalen. Na nog eenlge discussie wordt be- 30243 sloten in geheim comité over te gaan ter bespreking van dc werkverschaffing. Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft Januari.) Nadruk verboden. Het is tot dusver voor den boer een voordeelige winter geweest. Het vorst vrije weer maakte, dat men de werk zaamheden op den akker kon voort zetten. Het vee bleef zeer lang in de wei, en wat op het veld groeide kon tot het laatste toe worden vervoerd. Eerst sinds enkele weken of nog kor ter behoefden de voederbieten te wor den aangesproken. De teelt hiervan, vroeger op de zandgronden onbekend of onmogelijk geacht, geeft groot voor deel het vee blijft er bij in goeden staat, en het bespaart aanmerkelijk aan „fijn voer". Nog altoos zijn er land bouwers, die den bietenbouw niet toe passen dit is zeer tot hun schS. Meenen zij geen mangels te kunnen verbouwen, dan vragen zij eens om raad en inlichtingen bij hun rijks landbouwconsulent. De winter avonden geven den tijd om over veler lei te denken, b.v. om te overwegen of men bij zijn staidieren wel een goed voederrantsoen toepast. Voederen met oordeel is voederen met voordeel Zoo zal men goed doen, 't zij aan de redactie van zijn vakblad, 't zij aan zijn landbouwconsulent, eens mee te deelen over welke voermiddelen men beschikt, en hoe, zoo mogelijk, men daar het best mee voederen kan. Vele veehouders voederen aan al hun koeien eenzelfde rantsoendat is zeker niet voordeelighet rantsoen toch moet zich richten naar de melkop- brengst. 't Is duidelijk, dat een koe, die veel in den emmer geeft, meer voedsel daartoe behoeft dan een andere, die heel wat minder melk levert. Doen wij voorts wel alles om de melkgift onzer dieren te verhoogen Dit wil zeggentrachten wij ons vee door doelmatig fokken te verbeteren Let ten wij daarvoor bij de keuze van jong fokvee op de eigenschappen van de moeder zoowel als op die van den vader Houden wij melklijsten bij van de afzonderlijke koeien Eerst als men dit doet, is men in de gelegenheid om de slechte dieren, die de kosten van voeding, verpleging, enz niet goed maken, te verwijderen en slechts voort te fokken met de beste dieren. En eerst dan, wanneer men weet de melk- giften zijner dieren, kan men iedere koe het rantsoen geven, dat haar toe komt: niet te veel, niet te weinig. Aldus komt men tot rationeel voede ren, dat in vele stallen nog ontbreekt. In den tuin. Het is wel een merkwaardige winter. Iemand hoorde op Oudejaarsavond de kikkers lustig kwaken, maar wij allen kunnen de Meizoentjes (madeliefjes) in massa zien bloeien en in meer dan één tuin zagen wij rozen aan de strui ken. Vele tuinliethebbers kunnen al pochen op de spinazie, die er al flink op staat. Trouwens, iederen winter kan men reeds in December (bij open weer n.l.) spinazie zaaien op den kouden grond. Ook dus in deze maandwij deden het reeds. Gij kunt nu uw aal- en kruisbessen be mesten, niet door bij elke plant wat mest in een gaatje te doen, maar door ze te begieren met verdunde koemest. Om dezen tijd moet ge uw bloem struiken het z.g. Engelsche hout heesters waaraan straks prachtige bloesems prijken snoeien. Snoei evenwel uw Sering niet, door deze te snoeien, zoudt ge ook de bloem weg snijden. Hebt ge in Nov. of Dec. uw Chrysantemums, toen ze uitgebloeid waren, afgesneden Ge zult dan weer jonge struiken uit den pot voor den dag zien komendeze moeten van elkaar gescheurd en afzonderlijk in een pot worden geplaatst, om in April naar buiten te worden gebracht. Hebt gij Pelargonium Zonale in kas of bak, denk er dan om, dat ook. als het niet vriest, daarin gestookt moet wor den anders zouden zoowel de jonge als de oude planten bij het aanhoudend donker, mistige weer en de vochtige atmosfeer gaan smeulen of rotten. Verwijder de smeulige blaadjes, want het eene steekt het andere aan. Houd ze dus zuiver en tot Februari goed droogwater doet ze nu meer kwaad dan goed. Als gi] van uw druiven wingerd in de kas vroeg druiven wilt hebben, dient ge de kas nu reeds aan te leggen en door blad en paarden- mest te verwarmen De snoei is al in December geschied. Zijn uw Cy clamen, huismoeder, die eerst zoo mooi waren, spoedig leelijk geworden hangen ze slap en zijn de bloesems verwelkt Denkt er dan voortaan om, dat ze niet in een ver trek mogen staan, waar hard gestookt wordtdat ze niet te veel water mogen hebben en nauwkeurig behandeld moet ten worden. Laat ze ook niet te dich- bij het gaslicht staangeen enkele plant of bloem kan daar op den duur tegen. In de provincie Noord-Brabant heeft zich een Comité gevormd, tot deelneming in de aanbieding van een nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin, bij gelegenheid van Haar zilveren Regeeringsjubileum op September 1923. Dit huldeblijk zal, behoudens een persoonlijk geschenk, dat volgens den wensch van H. M. met het oog op de tijdsomstandigheden, niet kostbaar zal mogen zijn, bestaan uit de restau ratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft, waar het gedenkteeken voor Prins Willem I staat opgericht en waaraan de herinnering onzer Stadhou ders en Koningen verbonden iseen nationaal monument bij uitnemendheid. Deze uiting van dankbaarheid heeft de algeheele instemming en belang stelling van H.M. Het Comité vertrouwt, dat ook Noord- Brabant wil toonen, dat het op prijs stelt, wat onze Koningin gedurende deze vijf en twintig jaren voor ons volk was en deed, en dat de liefde en trouw van Haar en Haar Huis onver zwakt blijft. Opdat de giften uit de geheele pro vincie en van groot en klein voor dat doel zullen bijeenkomen, zullen door de Comité-leden eenige plaatselijke Comitè's worden opgericht, terwijl in de overige gemeenten de bemiddeling der burgemeesters zal worden inge roepen. Het Provinciaal Comité voor Noord-Brabant Eere-Voorzitter: Mr. A. E. Baron Van Voorst Tot Voorst, Commissaris der Koningin, 's Hertogenbosch. Dagelijksch Bestuur: Jhr. Mr. A. F. O. v. Sasse v. Ysseit Voorzitter 's-Hertogenbosch E. E. M. C. Laane, Penningmeester, Bergen-op-Zoom. Mr. J. P. W. A. Smit, Secretaris, 's-Hertogenbosch. Leden Comité C. L Bressers, Dongen. Mgr. A. F. Diepen, 's-Hertogenbosch. A. N. Fleskens, Geldrop. C. J M. Foppele 's-Hertogenbosch. S. Heertjes, 's Hertogenbosch. A. Hoekstra, Eindhoven. Mgr. A. P. W. Hopmans, Breda. W. J. F. Juten, Wouw. W. C. J. J. Kipp, Megen. Mr. F. j. Van Lanschot "s-Hertogen bosch. W. J. Loerakker, Oinneken. Th. Meeuwsen. 's-Hertogenbosch. Dr. W. Meindersma, 's-Hertogen bosch. H. J. Moll. Breda. John Nagelkerke, Breda. A. F. Philips, Eindhoven. J. W. Putman Cramer, Eindhoven. C. Roestenberg. Kaatsheuvel. Jhr Mr. F. J. J. M. Van Rijckevorsel, Berlicum. A. van Rijen. Tilburg. H. J. Stapelvoiart, 's-Hertogenbosch. Mr. Dr. W. "G: A. Van Sonsbeek Breda. Kr. Timmers, Klundert S. J. Baron van Tuyll van Seroos kerken, Heeze. A. Verdijk, Eindhoven. Mr. Dr. F. L. G. Z. M. Vonk De Both Tilburg. E. J. van Zanten, "Eindhoven. Met gemengde gevoelens neemt het bestuur der R. K. Doofstommen- Vereeniging „St .Franciscus van Sales" zijn toevlucht tot het plaatsen van een ingezonden stuk in de Katholieke bla den. Vooreerst met gevoelens van vrees. Er wordt Immers af zooveel gevraagd. Wekelijks, ja bijna dagelijks wordt er gebedeld voor deze of gene liefdadige instelling, voor armen en ongelukkigen in en buiten ons land. Maar die vrees wordt overstemd door een gevoel van hoop en moed. En waarom Omdat het de allereerste keer is, dat er een beroep wordt gedaan op Uwe milddadigheid ten behoeve der R.K. doofstommen. Lezers, weet ge. wat het zeggen wil, doofstom te zijn Dat beteekentnooit de vriendelijke stem van vader of moeder of van een trouwen vriend te hooren nooit van de vroolijke toonen dei muziek te kunnen genieten in tijden van blijdschap en vreugdenooit de bemoedigende troostwoorden van deel nemende vrienden te hooren in tijden van droefheid. Doofstom zijn beduidtzich vreemd en eenzaam te gevoelen te midden van een opgeruimd gezelschapdikwijls hulpeloos te staan in een maatschappij, die er op uit is, armen en ongeluk kigen te verdrukken. Hoewel zij aan de verschtllende In richtingen voor Doofstommen-onderwijs in ons land onderwezen worden in het spreken en het aflezen van de lip pen, waardoor zij met hun hoorende omgéving kunnen omgaan, toch missen zij zoo ontzaglijk veel Een mooie preek in de kerk, zij hebben er niets aan, tenzij ze den spreker precies in 't gelaat kunnen zien; een gezellig schemeruurtje thuis, het heeft voor hen geen genot. Immers, de duisternis belet hen, de woorden van eikaars lippen af te lezen. Ziet ge nu, dat zij veel achterstaan bij hoorende menschen? Katholieken van Nederland, voor deze ongelukkigen wordtüw steun gevraagd. Vooral in een groote stad als Rotter dam, waar 100 R.K. doofstommen wonen, loopt hun godsdienst groot gevaar. De katechismus, die hun met zooveel moeite op school door den priester en de R K onderwijzers ge leerd is, wordt weer zoo spoedig vergeten, wanneer zij de inrichting voor Doofstommen-Onderwijs verlaten hebben. Daarom is er den 22 October 1922 te Rotterdam een R.K Doofstommen- Vereeniging opgericht, die den grooten vriend der doofstommen, St Franciscus van Sales, tot patroon heeft gekozen. De leden hebben een eigen verga derlokaal, waar zij eiken Zondagavond bijeen komen. Zij worden daar aange naam en nuttig bezig gehouden met allerlei spelen en ook door lezingen of geschriften over godsdienstige of practische onderwerpen. Aan de vereeniging is als geestelijk adviseur toegevoegd Pater M. R. Schoenmaeckers, O.F M. (Boschje 6a Rotterdam.) Wanneer het bestuur echter met succes wil werken, dan moet het over een flinke kas of een steunfonds kun nen beschikken. De contributie der leden kan slechts gering zijn, daar zij allen moeten leven van hun handenarbeid en niemand van hen kapitaalkrachtig is. Het bestuur doet daarom een beroep op de algemeen bekende liefdadigheid van Nederlands Katholieken en hoopt op deze wijze in staat te worden ge steld een steunfonds op te richten hetwelk tot doel heeft: 1. dekking der onkosten van de ver eeniging; 2. het verstrekken van een renteloos voorschot aan onze beschermelingen b.v. wanneer zij een zelfstandig bestaan kiezen 3. nu en dan aan de leden een gel delijke uitkeering te doen b.v. in ziekte of werkloosheid. Pater M. R. Schoenmaeckers, O.F.M. Boschje 6a Rotterdam en Mej. M. van Hacht, Secretaresse der Vereeniging Hoflaan 90b, Rotterdam, Leerares aan de Doofstommen-School aldaar, hebben zich bereid verklaard, aan belangstel lenden alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Ook zullen zij met genoe gen alle giften (in eens of jaarlijks) in ontvangst nemen, die door medelijden de landgenooten voor dit schoone, nieuwe liefdewerk worden afgestaan. Het abonnementental van ons blad is de laatste dagen weer met zeer vele uitgebreid. Adverteerders denkt toch aan de waarde voor Uwe reclame van dit blad dat in Waalwijk en de Langstraat steeds meer gelezen wordt. Administratie. in

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6