Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Ml BIOSCOPE Zondag 28 Januari j)e Gemaskerde ftviateur. Prijzen ais gewoon. Derde Blad. 6 en 8*12 uur. Provinciaal Nieuws NUMMER 11 ZATERDAG 27 JANUARI 1923 46e JAARGANG. JJitgav*: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. WAALWIJ K. PROGRAMMA Pathé Revue 39. Diversen. 2 weeksche Seriefilm. 5e, 6e, 7e en 8e Episode, ieder 2 deelen. Drama. De vergissing van Charlie. 30240 Komisch. Waalwijk, 27 Jan. 1923. MEDEDEELINGEN Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk Door de Kamer is het volgende adres gericht aan de Gedeputeerde Staten in de Provincie Noord-Brabant „In de vergadering onzer Kamer werd de wenschelijkheid betoogd, dat dezerzijds stappen zouden worden ge daan om opheffing te verkrijgen van het verbod om den Hoogen Maasdijk vanaf de brug bij Heusden tot de ge meente Andel te berijden met motor rijtuigen. Weliswaar schijnt door Uw college naar wij werden ingelicht, op ruime schaal op aanvraag aan autohouders ontheffing te worden verleend, doch daarmede blijft een hinderlijke belem mering bestaan voor het doorgaand verkeer in de richting Gorinchem. Evenzeer is het een belemmering voor handelaren, die per auto de aan die route gelegen plaatsen bezoeken. De leden der Kamer, die met den toestand van het betreffende wegge deelte volkomen op de hoogte zijn, waren van gevoelen, dat de weg over den dijk van voldoende breedte is om het autoverkeer toe te laten zij waren zelfs van oordeel, dat het autoverkeer over de binnenwegen binnendijks, die doorgaans en vooral buiten den zomer tijd in slechter conditie zijn, meer ge vaar zal opleveren, omdat de huizen daar onmiddelijk langs den weg ge bouwd zijn, wat in den regel niet het geval is ten aanzien van den weg over den Maasdijk. Bij een lid onzer Kamer werd dan ook meermalen door de hierbovenbe- doelde handelaren geklaagd over het ongerief van de afsluiting, waardoor het niet mogelijk is de aan den dijk wonende klanten per auto te bezoeken en ook het veer Veen—Aalst niet is te bereiken. Waar de streek, die wij hier op het oog hebben, toch reeds zoozeer van behoorlijke communicatiemiddelen is verstoken, is het een redelijk verlangen dat althans het autoverkeer zoo weinig mogelijk wordt belemmerd. Wij meenen dan ook Uw College met aandrang te mogen verzoeken de afsluiting van het gedeelte van den Hoogen Maasdijk van de brug bij Heusden tot Andel op te heffen. Op 1 Feb a.s. zal het 25 jaren geleden zijn dat de heer A. van Hooff als bediende in dienst trad bij de fa W. Timmermans Zn kassiers alhier. Gedurende al dezen tijd. doch bij zonder in den tijd, dat hij als chef op genoemd kassierskantoor fungeerde heeft hij zich steeds doen kennen als een goed en behulpzaam chef. die ook de achting had van het publiek. Zeer zeker zal het hem op dien dag niet aan blijken van belangstelling ont breken. A. s Zondag des nam. 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk voorm Besoijen, in de Bediening des Woords voor te gaan .Ds. van de Vlucht van Drunen; tevens zal door Z.EW. de voorbereiding voor het H. Avondmaal worden gehouden. Sinds 1 Januari j l. wordt er aan de Chr. School geen onderwijs meer gegeven in Fransch en Duitsch. doordat het U. L. O. kwam te vervallen en voortaan gewoon L O. wordt gegeven, waardoor er een leerkracht te veel is en aan een deronderwijzeressen tegen 1 Juli 1923 eervol ontslag is gegeven. De Witte Bioscoop vertoont deze week een hijzonder aantrekkelijk film werk, waarvan destijds de Maasbode het volgende schreef De Legende van Oberammergau. Aldus is de titel van een uitgezocht filmwerk, dat deze week wordt ver toond in de Palace-Bioscoop, aan den Coolsingel.Onder de rubriek „Tooneel" vindt de lezer een interessante cor respondentievan het Beiersch bergdorp en zijn bewoners, waarin ook de voor geschiedenis van het Passiespel wordt aangeroerd. Het is deze voorgeschie denis, welke in beeld wordt gebracht en in een climax van spannende epi soden ons voor oogen wordt gesteld Niet onwaarschijnlijk heeft de scenario schrijver een en ander nog wat ge romantiseerd en daaraan zou men het recht kunnen ontleenen om hier van een „legende" te spreken. De fotografie van deze rolprent is bijzonder mooi en de enscèneering der tafreelen geheel afbovenal zal de toeschouwer zich verlustigen aan de verrukkelijke natuur van Beiersch Tirol te midden waarvan de gebeur tenissen van voor eeuwen werden ge reconstrueerd. Dat dit verhaal bijzonderlijk spreekt tot het katholiek gemoed, spreekt van zelf Vooral voor de velen, die dezen zomer het beroemde passiespel zullen gaan zien, moet deze film, die het ontstaan van dat spel hun in beelden verklaart, een extra-attractie vormen. Hedenmorgen heeft ten Raadhuize alhier eene vergadering plaats gehad van afgevaardigden van Gemeentebe sturen, Boerenbonden en Landbouw- vereenigingen, om, nu de heer de Jongh wegens zijn benoeming tot Directeur van de Keuringsdienst ontslag heeft genomen als Rijksveearts, tot aanstel ling van een nieuwen veearts te komen. Naar wij vernemen kan de benoeming in een volgende spoedig te houden vergadering worden tegemoet gezien en zal daarom direct eene oproeping worden gedaan. A.s. Woensdag 31 januari, des avonds 7.30 uur zal de Propaganda- Tooneelclub van den R. K. Vrouwen bond hare jaarlijkschetooneeluitvoering geven. Deze keer treedt zij op met het het drama „Schuld en Boete" (Middel- eeuwsch spel met costumeering uit dien tijd). Deze vergadering is alleen toegan kelijk voor de leden op vertoon der oranje-quitantiekaart voor 1923. Zij die zich voor deze uitvoering nog als lid wenschen op te geven, gelieven zich tot het Bestuur te wenden. Zondag zal door de Meisjes Propagandaclub in voormalig Baard, wijk een uitvoering gegeven worden in het RK Vereenigingsgebouw. Op gevoerd zal worden „Het offer der Missiezuster", drama in vier bedrijven door P Timmermans C. s.s P., oud missionaris. Als een bewijs hoezeer het zachte weer op planten en dieren in werkt, diene dat in voormalig Baard wijk een vijftal kevers zijn gevangen en in enkele tuinen in Waalwijk de tulpen reeds bloeien. J.l. Maandag had de sluiting plaats van het groot Biljartconcours, uitgeschreven door de Waalwijksche Biljartclub, gevestigd bij den heer A. van Berkel. De prijzen werden behaald door de navolgende Biljartvereenigingen „Ons Genoegen" Waalwijk le prijs, „Oefening baart Kunst" Tilburg ?e prijs, „Het Centrum" Tilburg 3e prijs, „Door Kunst maakt men zich groot" Tilburg 4e prijs en „Wilhelmina" Til burg 5e prijs. De hoogste serie werd behaald door den heer N. v d. Waarden, Tilburg, met 43 caramboles. Wij mogen niet nalaten melding er van te maken dat de Biijartvereeniging „Ons Genoegen" gevestigd bij den heer A. Kemperman, die op zoo'n schitterende wijze den eersten prijs heeft behaald met 182 cambaroles, voor de eerste keer aan een concours deelnam. Altoos is Zwitserland zeer ge schikt geweest voor een vergelijking met onze eigen toestanden. Waar nu bovendien deri laatsten tijd zeer her haaldelijk de Zwitsersche handels politiek ter sprake kwam, willen wij hier een overzicht geven van de Schoenindustrie in Zwitserland in 1922. De schoen-industrie had ook in het afgeloopen jear nog te strijden tegen dtn ongunst der tijden, aj verbeterde zich van het voorjaar af de toestand merkbaar door toenemende voorraden, die zich zoowel bij de fabrikanten als bij de grossiers hadden opgehoopt, zichtbaar waren verminderd, had de vermeerderde vraag een toenemen der bedrijvigheid tengevolge, waardoor het mogelijk was vroeger ontslagen per soneel wederom aan het werk te stellen. De werktijd werd in de meeste bedrijven van 48 op 52 uren per week verhoogd. In tegenstelling met de zaken op de binnenlandsche markt bevredigde echter de export nog niet. De koop kracht van uitgestrekte afzetgebieden voor Zwitsersch schoenwerk is ge daald en hoewel eigenlijk nergens de belangstelling van schoenwerk van eerste kwaliteit ontbreekt, bleek het toch uiterst moeilijk orders van eenige beteekenis, met uitzondering van enkele speciale artikelen, in het buitenland te plaatsen en het heeft er niet den schijn van, alsof deze omstandigheden in aizienbaren tijd zullen veranderen. Er worden pogingen in het werk gesteld te geraken tot de oprichting van een groot „Concern van Ned Le derfabrikanten", hetwelk o.m. zal be oogen, den export van Zooileder en Overleder in het algemeen, meer in het bijzonder naar Zuid-Afrika, event ook den import van Zuid Afrikaansche grondstoffen en ruwproducten. Ned. Leder.-Ind. Op Zaterdag 20 Januari j 1. heb ben eenige schoenfabrikanten uit Waal wijk in het hotel Verwiel te Waalwijk een bespreking gehad met den heer W. Giaadt van Koggen, secretaris-ge neraal Ned. Jaarbeurs, omtrent deel name aan de voorjaarsbeurs. De heer Graadt van Roggen, was vah meening dat het wenschelijk zou zijn, nu er sprake was van een in voerverbod voor schoenen, dat de Hollandsche Schoenfabrikanten, om te demonstreeren wat de Hollandsche Schoenindustrie vermag, op ruime schaal aan de voorjaarsbeurs deel zouden nemen. De genoodigde schoenfabrikanten waren echter unaniem van meening, dat het tijdstip niet geschikt is om orders op te nemen, ook al zou een eventueel invoerverbod direct tot op leving van den schoenhandel leiden. Op eene vergadering, j.l Don derdag 18 dezer door eenige schoen winkeliers te Amsterdam in „Parkzicht" bijeengeroepen, is met algemeene stem men de volgende motie aangenomen, na een inleiding van den heer W. Donker Pzn. uit Rotterdam. „De Amsterdamsche schoenwinke liers en andere belangstellenden in groote vergadering bijeen, verzoeken Z Exc. den Minister van Handel drin gend, gezien den treurigen toestand, waarin de schoenindustrie in 't alge meen en de schoenhandel te Amsterdam in 't bijzonder zich bevinden, lettende op het droeve verschijnsel, dat zelfs eertijds kapitaalkrachtige firma's on machtig zijn hunne finantieele ver plichtingen na te komen omdat bui- tenlandsche firma's gebruik maken van de omstandigheden, onder de vlag van onze eertijds respectabele namen hun buitenlandsch product ver beneden Hollandschen kostprijs als prima Hol- landsch schoeisel aanprijzen en ver- koopen door sluiting der grenzen een eind aan dit moordend euvel te maken. Ned Lederindustrie. Schoeneninvoer in Nederland 1921 2.729 OoO kilo, waarde f 11 074 000 1922. 4.799 ÜÜ0 kilo, waarde f 16 087 000. In 1922 alleen uit Duitschland 3 014.000 kilo, waarde f9 853.000. Schoenenuitvoer uit Nederland 1921 98 000 kilo, waarde f 806.000 '22 130.000 kilo, waarde f 775.000 Transporten R.K. Huisvestingscomité. Het Ned. R. K. Huisvestings-Comité deelt de volgende data mee vnn aan staande transporten 16 Februari aankomst van Duitsch land (Rijnland en Breslau). 23 Februari vertrek naar Duitschland (Rijnland en Breslau). 24 Februari aankomst van Oostenrijk en München. 26 Februari vertrek van Ooslenrijk en München. 27 Februari aankomst van Boedapest. 5 Maart vertrek naar Boedapest. Met deze transporten bestaat gele genheid liefdesgaven mede te geven mits deze vijf dagen voor genoemde data in het magazijn Zuid-Willems vaart 257 te 's Bosch aanwezig zijn. In verband met den toestand in het Roergebied is de rustige kolen handel weer eenigszins uit zijn even wicht geschokt. Vooralsnog niet ernstig, doch waar niemand zekerheid heeft omtrent de naaste toekomst, is het niet uitgesloten dat bij een ongunsiige wending van de situatie in het Roer gebied, de aanvoer stagnatie zal onder vinden en de prijzen omhoog zullen loopen. Tot heden verliep de koienaanvoer uit Duitschland naar wensch aldus werd ons uit de kringen der brand- stoffenhandelaren verzekerd maar dat wil niet zeggen dat deze toestand bestendigd zal blijven. Integendeel, prijsstijging^ zij het dan geen groote, acht men niet uitgesloten. D. v N SPRANG—CAPELLE. (Voormalig Sprang). Jaarvergadering der A.-R. Kies- vereeniging Sprang op a.s. Maandag Waalwpscüe en Lanptraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieyen, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentien 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. VAN DE De zesde ontwikkelingsavond uitge schreven door de Propagandaclub van de R. K. Werkliedenvereenigintj, Donderdag*-; avond in de groote zaal van den Gildenbond gegeven, was ditmaal buitengewoon druk bezocht. De ruime zaal was flink bezet met leden, terwijl ook vele niet-leden door bun opkomst getuigden van hunne belangstelling in de lezing die zon plaats vinden. De Weleerw. beer van Berkel, Kapelaan van de parochie van St. Clemens, zou spre ken over Liturgische plechtigheden der H. Mis in de 3e eeuw met lichtbeelden en te vens zou bij ter illustreering van het mooie der Gregoriaansche muziek eenige nummers doen hooren uit te voeren door het R. K. Zangkoor van St. Clemens, versterkt met een knapenkoor. Aan de hand van de lichtbeelden zette hij uiteen hoe de ceremonieën der H. Mis vanaf den Apostolischen tijd tot aan de vrij making der Kerk door Keizer Constanten, werden uitgevoerd. Tevens \Vees hij er op dat de Gregoriaansche kerkmuziek vanaf de vroegste tijden verbonden is geweest aan de plechtigheden om den luister van God meer te bevorderen. Om te doen hooren hoe mooi reeds vroe ger werd gezongen zou door het mannen- en knapenkoor werd ten gehoore gebracht het Kyrie uit de Mis van St. Hildegardus, gecomponeerd in de negende eeuw. Uit dit werk bleek duidelijk dat de com ponist van een levendig geloof doordrongen moet zijn geweest. Door de mannen en jongens van de St. Clemensparochie werd dit en de andere ko ren op uitstekende wijze vertolkt. Zoowel de lezing als de verschillende ten gehoore gebrachte liederen werden met een ademlooze stilte aanhoord en een dave rend applaus barstte na afloop los, voor den Spreker en het Koor een bewijs dat in alle opzichten aan de verwachting is voldaan geworden. Ongetwijfeld verhoogt dergelijke prachtige lezing de kennis van en waardee ring voor dé gezangen en ceremoniën van onzen H. Godsdienst. Het dankwoord, dat de Weleerw. Heer Beijnen bracht was zeer zeker namens alle aanwezigen gesproken. De firma B. A. van den Berg-Massar, die sinds eenigen tijd de beschikking heeft gekregen over het groote pand gelegen in de Groote straat no. 245, heeft haar Wasch- en Strijkerij omgezet in eeöe machinale Stoom Wasch- en Eleotrisclie Strijkinrich- ting. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid een kijkje te nemen in deze inrichting waar in een voor Waalwijk geheel nieuwe tak van industrie wordt uitgeoefend, en wij moeten zeggen, dat onze gemeente trotsch kan gaan op dit geheel aan de eischen des tijds beant woordend bedrijf. In liet eerste gebouw staat een groote stoomketel welke niet alleen de wasclima- chines in beweging brengt, doch zorg draagt dat deze ook voortdurend worden voorzien van schoon en kokend water. In deze groote ketels, welken v,eel op walk- vaten gelijken, zijn verschillende vakken aangebracht zoodat de wasch van iedere klant geheel afzonderlijk blijft en het dus in deze inrichting niet kan voorkomen dat alles door elkaar geraakt, waardoor het hinderlijke iets-verkeerds-thuis-krijgen. voor komen wordt. Deze zeer ingenieuse machines maken de wasch zeer helder en halen alle smetstoffen uit, het goed. Naast deze waschmachines staan centri fuges welke er voor zorgen dat de wasch in een oogenblik tijds droog is. Deze machines, door electrische kracht gedrevenmaken 1000 toeren in de minuut en het is dan ook door deze duizelingwek kende snelheid dat het goed wordt gedroogd. In het hieraan grenzend gebouw zijn een aantal in helder witte schorten gestoken meisjes bezig met de verdere behandeling en opmaking van de wasch. Behalve eenige andere hulpmachines be vindt zich hier een Amerikaansclie strijk- machine voor het strijken van boorden en overhemden. Hoe zulks hiermede geschiedt kunnen de vele klanten best zelf Jjeoordee- lenDe geheele inrichting is up to date en wij wenschen den ondernemer alle succes waaraan wij niet twijfelen, want zooals wfj neg vernamen zijn de prijzen zeer concurreerend en de bediening vlug en coulant.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9