Voor ilireel gevraagd R. t.Dienstbode Kit dt band te koop Groote Jaarlijksche jtotttverkoopfng Groot Bal. 1 as. Afbraak la kaap Notaris I. Schaap publiek verkoopen I Binnenland. Advertentiën. Dagmeisje. Dienstbode. net Meisje. Wegens liquidatie. alle nog aanwezige goederen Bericht van Inzet, Notaris Jansen Notaris Jansen publiek verkoopen ruime Zit- Slaap kamer met pension J. Trompen S Co, aan werkeloozen op den voet van 't voorstel van den minister. Het lid Scherp is het volkomen met het voorslel eens, vindt steunverleenen heel goed, maar zou graag zien, da de werkloozen hiervoor eenigen arbeic verrichten, zooals verbetering der wegen. Het is voor hem een voldoe ning geld te ontvangen maar dit te hebben verdiend. Het lid Tak vermoedt dat f 1000 veel te weinig is, en zou daarom wil len voorstellen f 1500 beschikbaar te stellen. Het lid Timmermans vindt ook f 1000 te weinig en kan zich zeer goed vereenigen met 't voorsiel van den Heer Tak. We moeten f 1500 be schikbaar stellen en direct uitzien naar werk voor de werkloozen, eveneens steun vragen aan 't Rijk. f 1000 is zoo verbruikt en dan kunnen we die werkloozen toch zoo maar weer nie laten loopen. Wethouder Segeren vindt f 1000 ook te weinig. De werkloozen kunnen geen werk vinden en moeten toch ge holpen worden. Het lid Timmermans zegtHet duur misschien nog een heelen tijdvoorda de bedoelingen van den minister, be treffende steunverleening bekend zijn en zou f 1000 daarom een veel te klein bedrag zijn. Of we f 1000 o f 1500 uittrekken is precies hetzelfde, we moeten immers toch naar bronnen zoeken om dit bedrag weer aan te vullen. Nadat de Heer Tak zijn voorste heeft uiteengezet is ook de voorzitter van meening dat er f 1500 kan worden beschikbaar gesteld Weth. Segeren vraagtZijn die f 1500 voor 1 jaar of voor een ge deelte van een jaar, want Tak spreekt allemaal van kwartaal en nog eens kwartaal. Het lid Tak: Het is niet mogelijk om een termijn te noemen. Weth. SegerenWordt nu dan ook steun uitgekeerd. Op andere plaatsen gebeurt dit al eenigen tijd, terwijl wij er nog steeds over praten. We moeten daarom zoo vlug mogelijk beginnen. De Voorzitter. Dit gaat zoo gemak kelijk niet, maar als mijnheer S. zich misschien wilde belasten met de noo- dige voorzorgmaatregelen, zou hij mij ten zeerste verplichten. Weth. SegerenIk wil wel, maar als u de sleutel hebt, kan ik niet uit betalen. a De Vocpnitter. Mijnheer Segeren wil ons steeds verwijtsn, dat we niet vlug genoeg werken. We hadden voor de werkloozen veel meer kunnen doen, wanneer S. ons steeds niet had tegen gewerkt, Een bewijs van tegenwerking is een brief welken hij naar den mi nister schreef, waarin hij op allerlei wijzen het gemeentebestuur verdacht maakt, waarin hij den minister waar schuwt voor een aan te vragen sub sidie en dergelijke dingen meer, dat doet mijnheer Segeren, onze wethouder. Weth. SegerenMeermalen belet u mij te spreken. U roept altijd maar orde, orde. maar u hebt mij (niet te verstaan). De Voorzitter. Mijnheer S., ik verzoek u te zwijgen. Weth. Segeren Al uw besluiten zijn mooi en lieflijk maar De Voorzitter. Mijnheer S., wil u zwijgen, dan zal ik den brief van U eens voorlezen Weth. SegerenDan moet u dien anderen ook voorlezen. De Voorzitter. Mijne Heeren 't vol gende schrijven zond de heer S.. naar den Minister. (De heer Segeren gaat achter den voorzitter staan). Deze brief luidde ongeveer als volgt Aan den Minister. Geeft diepen eerbied te kennen dat de gemeente werk heeft laten opnemen, zonder gelegenheid van te noteeren, dat hiervoor rijkssubsidie is aangevraagd, doch 't welk in t nadeel is van gemeente, provincie en groote citrale (bedoeld wordt centrale verslg.), dat dit in schade is van drie bovengenoemden, indien het werk in godsnaam doorgaat, heb ik mijn plicht als wethouder gedaan, 't Welk doende met nederige hoogmoedigheid, SEGEREN. De Voorzitter. Dezen brief ontving ik van den minister met 't onderschrift „Snap er niets van". (Algemeen gelach van 't publiek en leden). Weth. SegerenWanneer ik bij den minister wordt (niet te verstaan door 't gelach van leden en publiek). Ik heb een brief geschreven over steun en wil hebben dat die ook wordt voorgelezen. Secretaris haal den brief (De secretaris blijft kalm zitten). Al zitten jelui met 6 man op mijn rug (slaande met den vuist op tafel), daar trek ik mij geen bal van aan. (De voorzitter hamert, terwijl S. blijft door redeneeren). Secretaris haal dien brief over steun ook, waarom leest gij dien ook niet voor, voorzitter? De Voorzitter. Dergelijke verkiezings manoeuvres hebben we van U meer gehoord en gezien. Uw eenigste streven is om uw zetel te behouden, u wilt dit tenminste probeeren. Weth. Segeren: Je handelt onmen- schelijk. Ik wantrouw jelui allemaal. De Voorzitter. Mijneheeren ik breng voorstel-Tak om f 1500 uit te trekken in stemming. Alle stemmen voor, ter wijl S., zegt„Vóór" als het tenminste wordt uitgevoerd". De Voorzitter. Punt 2 wensch ik te behandelen met gesloten deuren. Alzoo wordt besloten. (Prov. Ct.) De Haagscbe Redacteur van de Msbd. meldt Mioiiter de Geer heeft, sooal* men weet, bi) de begrootingsdebatten een technische herslening van de wet op de Rijksinkomstenbelasting aangekon digd. Het desbetreftende wetsontwerp is reeds in vergevorderden staat van voorbereiding. Ben ik wel Ingelicht dan sou de voorgenomen wijziging hierin bestaan dat de Rijksinkomsten belasting niet meer wordt geheven over het vermoe delijke inkomen van het belastingjaar, waarin de belasting wordt geïnd maar over het werkelijke inkomen dat het vorige belastingjaar is genoten. Men gaat dus feitelijk met de hetfing der belasting een jaar terug. Hierdoor hoopt men bi] de tegen woordig snel wisselende conjunctuur tot een billijker belastingheffing te ko men en voorts verschillende ontduikin gen der inkomstenbelasting (o.a. door omzetting van een onderneming na een gunstig jaar in een Naamloose venn, tegen te gaan. Gisteravond heeft in Bellevue te Amsterdam de 31ste trekking van de Rotterdamsche Handels- en Landbouw- bank plaats gehad onder groote be langstelling van de sijde van het publiek. Toende trekking, die omstreeks 7 uur was begonnen, geruimen tijd had geduurd, verscheen in de zaal de beer A. J. van Santen, commissaris van politie, chef van het politiebureau Leidscheplein, waaronder Bellevue res sorteert. Hij begaf zich naar het podium gaf bevel het tooneelgoidijn te sluiten en deelde het publiek mede, dat op last der justitie te Rotterdam de Sim plexmachine en enkele bescheiden in beslag werden genomen. De machine en bescheiden werden door de recherche overgebracht naa< het politiebureau Leidscheplein. Het parket meent voldoende gronden te hebben om tegen den loter^-onder- nemer een vervolging te kunnen aan hangig maken wegens overtreding der loterijwet. De inbeslagname is geschied op een verzoek der Rotterdamsche justitie- Zooals men weet, zal de R.K. Universiteit voorloopig zijn samenge steld uit 3 faculteiten, te weten die der godgeleerdheid, die der rechten en die der letteren en wijsbegeerte. Daaraan zullen verbonden zijn ongeveer 21 ge wone hoogleerareo. 9 buitengewone hoogleeraren, 5 lectoren en 3 assis tenten, voorts zullen worden aaogesteld een bibliothecaris, een secretaris van het college van curratoren en het noodige personeel voor de bibliotheek en in algemeenen dienst. Onze bedreigde industrieën. Zooals bekend, zijn ter rechterzijde vooral de chrlstelijk-historischen het minst geneigd om mee te gaan met eenigen maatregel, die ook maar uit de verte aan protectie denken doet. Het is daarom niet zonder beteekenis. wanneer wij thans in het orgaan der Unie „de Nederlander", die ten over vloede nog eens getuigt, „zoo na mogelijk aan de zijde van de vrijheid en van de open deur" te staan, o m. het volgende lezen Het is te verstaan, dat in geheel- abnormale tijden, ais wij nu beleven, de drang naar bescherming toeneemt. Het zijn in Nederland thans voornatae- lijk de kleedingindustrie, de glas- en aardewerk-nijverheid, de sigaren-fabri- cage en de schoenen-industrie, die klagen. Voor de sigaren-fabricage is iets gedaan. Het ernstigst, zonder eenigen twijfel, is de toestand in de schoenenindustrie. Werden in 1913 in Nederland schoenen ingevoerd tot een waarde van 1.650.000 gulden; in 1921 steeg dit bedrag tot ruim 10 millioen in 1922 tot 14 millioen gulden. Deze enorme invoer beteekent stilstand voor deNederlandsche schoen fabrieken en daar deze fabrieken voor het grootste deel gelegen zijn in 'n beperkten kring in Noord-Brabant, beginnen deze gemeenten te lijden onder een ondraaglijken last van werk loosheid, armoede en belastingdruk. Als men deze berichten overweegt, gevoelt men de neiging bij zich op komen alle theorie op zijde te zetten en te helpen. Het gaat ons dan als den arts, die een hypochondrist, door ernstige bronchitis aangetast, moet )ehandelen De medicus weet wel dat ange bedrust voor den patiënt fataal s maar de bronchitis bedreigt het leven dus wijken alle andere over wegingen de patiënt moet het bed houden. Zóó kunnen ook in eenigen bedrijfs tak vooral wanneer deze historisch zich ontwikkelde in enkele bepaalde gemeenten, de verhoudingen zóó pijnlijk worden, dat men al zijn wijs heid en hoogheid opbergt om te besluiten, dat hier iets gebeuren moet, iets dat men zelf eigenlijk verkeerd acht, maar dat men toch niet durft nalaten. Het begint er naar te gelijken,' dat het met onze schoenen-industrie zóó staat. Andere industrieën mogen ook lijden van valuta-verschil en massa-invoer nergens is het zóó erg als in de schoenenindustrienergens bedreigen de gevolgen van het kwaad zóódanig geheele gemeenten/ Tot welken maatregel zal besloten moeten worden Er zijn verschillende maatregelen mogelijkgeldelijke toeslag op het fabrikaatexport-premie, om afzet naar andere landen te bevorderenverhoogd invoerrechtinvoerverbod. Tegen geldelijken steun, in welken vorm ook. zal de Minister van Finan ciën vermoedelijk bezwaar maken. Nog daargelaten, dat zoodanige maat regel in den regel economisch slecht werkt, zou het thans al zeer moeilijk zijn de middelen er voor te vinden. Maar als alle werklieden op de straat komen en de gemeente-kassen zijn uitgeput, zal het Rijk toch verplicht zijn zich de werkloozen aan te trekken. Het wordt voor de regeering een buitengewoon moeilijke kwestie. Het wetsvoorstel van de heeren Fleskens c.s., waaromtrent een vrij ongunstig voorloopig verslag verscheen, bedoelt aan de Regeering toe te kennen de bevoegdheid den invoer van be paalde goederen voor beperkten tijc te verbieden, met de mogelijkheid van zoodanig algemeen verbod bizondere vrijstellingen te verleenen ^consenten tot invoer). Wij achten dit voorstel niet aan nemelijk. Trouwens, het blijkt reeds, dat de voorstellers er de voorkeur aan geven, dat de Regeering-zelf me eenig ontwerp komt. Het ingediend voorstel onderschat de beteekenis van het invoerverbod; het miskent den nationalen afkeer van zoodanigen maatregelhet geeft aan de Regeering eene te-zwaardrukkende bevoegdheid en het zou, met zijne invoerconèenten, den weg openen tot terugkeer van gelukkig-vergeten ellende. Als er noodzakelijk iets gedaan moest worden, opdat de bevolking van een bepaalde streek niet geheel in de ellende kwam, dan zou het, naar onze meening, nooit anders mogen zijn, dan een tijdelijke maat regel voor bepaald aangewezen termijn en met-name-genoemd artikel, in dit geval uitsluitend schoenen. Het verhoogd invoerrecht op sigaren deed werkelijk de klacht over doodende valuta concurrentie sterk minderen en klachten In tegengestelde richting (onmogelijkheid van invoer) worden niet vernomen. Zou omtrent de schoenen Iets dergelijks niet mogelijk zijn Eén ding mogen de voorstanders van een invoerverbod bedenken. Tot de ellende der consenten keert Neder land niet gemakkelijk terughet gerechtvaardigde verzet daartegen zou te groot zijn. Een invoerverbod, zelfs van zeer tijdelijken aard zou dus algemeen zijn. Het zou ook treffen de soorten die in Nederland niet gemaakt plegen te worden en de kooplieden, die ook vóór de crisis hunne voorraden uit het Buitenland pleegden te ontvangen. Wij kunnen ten slotte ons voor steilen, dat onder den druk van toe nemende werkloosheid tot zoodanigen maatregel besloten zou worden. Eén hoop vervult daarbij ons hartn.l. dat een bescheiden proefneming, ook bij den huidigen voorstanders van zoo danigen maatregel, de geestdrift er voor zou doen bekoelen, Invoerrecht op Schoenen. „De Tijd" (r.k.) schrijft naar aan leiding van het hierbovenstaande artikel van De Nederlander over be scherming van de schoenindustrie De „Ned." heeft een afkeer van invoerverboden, doch een verhoogd nvoerrecht, waarvoor het meer schijnt te voelen, zou practisch op hetzelfde neerkomen Immers, of wel wordt het nvoerrecht zóó hoog opgevoerd, dat aan de moorende buitenlandsche con currentie een einde komt en dan staat iet met een invoerverbod gelijkof wel blijft het zóó laag, dat de hande aren in buitenlandsch fabrikaat de concurrentie tegen de nationale industrie cunnen volhouden en dan worden de belanghebbenden bij de industrie niet voldoende geholpen. j De „Ned." wil slechts een beperkten maatregel, beperkt in drieërlei zin: 1. de maatregel mag alleen gelden voor een bepaald aangewezen termijn 2. hij mag niet voor alle schoensoorten gelden (n.l niet voor de soorten, die in Nederland niet gemaakt plegen te i worden)8. de maatregel mag niet de kooplieden treffen, die ook vóór de crisis hun voorraden uit het buitenland pleegden te ontvangen Met de sub 1 en 2 genoemde voor waarden zal een ieder zich kunnen vereenigen. Maar waarom en hoe men aan de onder 3 bedoelde kooplieden een zeker voorrecht zou moeten ver leenen, een voorrecht, dat practisch elke invoerbelemmering illusoir zou kunnen maken, is ons niet duidelijk. Intusschen is het de hoofdzaak, dat in breeder kring de opvatting veld wint, dat er voor de schoenindustrie iets moet worden gedaan. Het waarschuwen op de stations. Van heden af is het eerste lid van art, 15 van het aig. reglement op het vervoer der spoorwegen vervallen ver klaard. Dientengevolge wordt het vertrek der treinen op de voornaamste stations voor de belangrijkste aansluitingen niet meer door het luiden van een bel en afroepen in de wachtkamer, aan de reisigers bekend gemaakt. in een klein gezin alhier, nette of flink 30236 Brieven onder No. der adver tentie Bureau van dit blad. Biedt zich aan voor direct (Duitsche.) 30254 Brieven onder No. der adver tentie bureau van dit blad. bjj Gebr. v. d. MEERAKKER, Schoenfabriek, WAALWIJK 65 A. zooalsleesten, stanzmes- sen, snijtafel, snijplanken, kisten, rekken, enz. 30228 Dagelijks te bezichtigen. te WAALWIJK, bericht, dat de GOEDEREN geveild ten verzoeke van de GODSHUIZEN te 's Bosch zijn ingezet en verhoogd als volgt Onder Baardwijk: Koop 1 f 5000— 2 f 1550.- 3 f 2200.- 4 f 1250— 5 f 750— 6 f 2300.— en onder Besoijen Koop 7 f 7200— 8 f 4325— De TOESLAG zal plaats heb- ben te WAALWIJK op Vrijdag 2 Februari 1923, des voorm. 11 uur in het Hotel GERRIS (Twee Kolommen.) 30233 op PLANTLOON en ACHTERSTE HOEVE. te WAALWIJK 30234 zal ten verzoeke der Heeren TIMMERMANS q.q. aldaar op Vastenavond Maandag 12 Febr. 1923, des voorm. 10 uur arecies onder Loonopzand op Plantloon en Achterste Hoeve Een groote partij zware sparren, opleggers, hel- ningpalen, schaarhout, snoeiling, mutsaard enz. Bijeenkomst om 10 uur precies op „Plantloon" bij C. BOONS. Betaaldag 1 OCTOBER 1923. GEVRAAGD te Waalwijk of Besoijen door heer. Brieven onder no der adv. aan het bureau van dit blad. 30256 Tot sluiting voor de Vasten 30252 zaal Musis Sacrum" onder leiding van den Heer A. LANDMETER Toegangsbewijzen ad f 1.— Sted. belasting inbegrepen. aan de R. K. Kerk te waalwijk. Een groote partij beste steenen Vloertegels 50 x 50 c.MPlan ken, Ramen, Deuren, Kozijnen, Ribben, opleggers. Alles zoo goed als nieuw en zeer geschikt voor Woningbouw, ook om bestekhout van te maken. Zware balken 40 x 40 12 M. lang en een Partij balken 26 x 17 10 x 15, enz Te zien op het werk. Aanbevelend, 22899 Timmerman. te WAALWIJK, zal op Donderdag 1 Februari 1928, des voormiddags 9 uur precies ten ftuize en ten verzoeke van den Heer A. J de ROON te Capelle Den restant Inventaris zijner Boerderij waaronder 3 stamboekpaarden, groote Engelsche dorschmachine, (Ruston) electromotor E. N. F. 8 P. K., Maaimachine (dunne en dikke vingerballen Cornick)schof- felmachine, aardappelploeg, aar dappelrooier, zaaimachine, culti vator, snijmachine, Rutsachploeg, Portugalploeg, 3 eggen, rolblok, stoomkoker, gierkist met pomp, 2 boerenwagens, 3 stortkarren, dresseerkar, dokterskarretje met Zomer- en Winterkap, arreslede met tuig, (Hollandsche sjees,) rijtuig- en landbouwtuigen, melk- gereedschap, voederbakken, vor ken, rijven, schoppen, rieken, zakken, ruim 100 M* stalmest, gierput enz. Daarna gedeelte Hulsh. Inboedel, waaronderzeer goed onderhouden notenh. piano. Salon-Ameublement, bestaande uit notenhouten tafel, 6 stoelen, canapé en spiegel, alles met groen trijp, brandkast, kasten, fornuis, kachels, diverse gordijnen, huis houdelijk gerief enz. Te bezichtigen daags voor den verkoop van nam. 2 tot 5 uur. Voorts zal publiek worden verkocht bij inzet op Dinsdag 30 Januari 1923 en bij toeslag op Dinsdag 6 Februari 1923 telkens om 7 uur desavondsten koffiehuize van L. van Donobn te Capelle Het Woonhuis van ge noemden Heer de Roon c.a. zijnde KOOP 1. Het zeer geriefelijk, wel doortimmerd woonhuis met schuur, erf en tuin te Capelle, Kad. Sectie H No. 593 met uit zondering van een Zuid-Westelijk deel, groot ongeveer 23 aren 95 c.a., bevattende rechts 2 kamers en suite, gang, links 2 kamers, prov. kamertje, keuken, badkamertje, opkamer en boven 3 kamers met flinken zoldermet annexe groote schuur waarin stalling voor 20 stuks vee, paardenstalZomer- huisje enz. KOOP 2. Arbeidsrswor.ing met koetshuis, erf en tuin, Sectie H. Nos. 425 en 426 met ged 593, groot tezamen ong. 3,24 aren. Oed in eigen gebruik en ged. verhuurd aan P. van Raamsdonk voor f 2.— per week. Bij den toeslag komen de per- ceelen in massa. 30207 Aanvaarding bij de betalingjder koopsom op 20 MAART a s.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2