Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f II R.deRooij-Bourgonjen Stationstraat 71. Waalwijk. Land- en Tuinbouw Buitenland» Reclame. EERSTE BLAD. „NOORD-BRABAND" Prima Gresbuizen. Schoorsteenpotten, Schoorsteenkappen, Privaattrechters. Betontegels voor buitenbestrating. 30231 Alles wat met schoe nen en leer in verband staat, op naar Den Haag. Niemand verzuime in de Kiesvereenigingte gaan stemmen. NUMMER 17 ZATERDAO 17 FEBRUARI 1923. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen Maar waarom toch verder? Waarom nog deze opwekking? Zij is niet noodig, zelfs niet voor de lauwen en de kleinhartigen Gij voelt het allen aan den lijve, het is tijd dat gij allen komt! Gij komt! M. J. H. DENTENEER. Verkrijgbaar|bij BAARDWIJK. 2 2 300 Opwekking tot inspanning van alle krachten De eindstrijd nadert! Zullen wij als overwinnaars huis waarts keeren of zal het zijn Morituri te salutant (Zij, die sterven gaan, groeten U Neen, wij willen niet ten ondergaan Zegenvieren willen wij in den strijd, dien wij strijden voor onze rechtvaar dige zaak Maar, dan moeten wij pal staan, dan moeten wij onversaagd blijven tot het einde toe Wapens van geweld hebben wij niet, willen wij ook niet Onze wapens, dat is onze heilige overtuiging dat wij ons bestaansrecht verdedigen, dat is onze heilige plicht om op te komen voor het bestaansrecht der onzen 1 Wat moeten wij dan thans in deze laatste ure doen Wij moeten zorgen, dat de groote vergadering in Den Haag eene gewel dige betooging wordt, eene betooging, die indrukwekkend is van ernst! Hoe kunnen wij daartoe bijdragen? Door te zorgen, dat daar in de groote zaal van den Dierentuim, die 3000 tot 4000 man kan bevatten, geen enkel hoekje onbezet blijft 1 Wat moeten onze afdeelingsbesturen doen Zij moeten ten allerspoedigste maat. regelen nemen, dat elk lid, elke schoen fabrikant, elke leerfabrikant, zich ver plicht, dat ten minste vijf i tien personen zijner fabriek, op zijn kosten naar Den Haag optrekken Maar ook zelf moeten al onze leden present zijn Niemand mag thuis blijven 1 Gij, zeer velen, die de fabriekspoort hebt dichtgegrendeld, omdat gij geen werk meer hebt voor Uwe vele machi nes, gij moet er zijn Maar ook gij, helaas weinigen, die nog enkele orders hebt kunnen be machtigen, laat op aanstaande Woens dag Uwe weinige orders en Uwe fabriek in den steek! Komt allen op ter vergadering Laat daar in Den Haag aan geheel Nederland zien, dat het U ernst, bittere ernst is met deze laatste poging om den muur van het vooroordeel te be stormen, om de veste van den would- be-vrijhandel met den stormram in te rammeien Aan de noodklok hebben wij nu lang genoeg geklept. Die ons gehoord hebben, bleven of hielden zich doof. Gij, arbeiders die geen werk meer hebt en bijna geen brood, en gij, schoen winkeliers, die zit met winkels zonder klanten, gij, schoenfabrikanten en leer- fabrikanten, die Uwe fabrieken en looierijen hebt gesloten, laat nu zien, dat gij waard zijt, om geholpen te worden Laat nu zien dat gij mede op de bres wilt staan als het er op aan komt De strijd moet gestreden worden! Het is een goede strijd! Laat het ook zijn een moedige strijd Geen huurlingen komen in het geweer, neen, het is ons eigen goed en recht! Eerste Kamer-verkiezingen. Evenredige vertegenwoordiging. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Gemeentewet. Omtrent de strekking van dit wets ontwerp merkt de memorie van toe lichting op, dat art. 83, lid e, der ge wijzigde Grondwet voorschrijft, dat de leden der Eerste Kamer worden ver kozen door de leden van de Staten der provinciën op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging Wijzi ging en aanvulling van de Kieswet en de Provinciale wet is mitsdien noodig om aan dit voorschrift uitvoering te doen geven. Bij de behandeling der Grondwets herziening is van vele zijden de wensch vernomen, het verband tusschen de leden der Eerste Kamer en de provin ciën, die hen afvaardigden, zooveel mogelijk te handhaven. Aan dezen wensch, die ook door den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt be aamd, komt het ontwerp zooveel moge lijk tegemoet. De Minister is er van overtuigd, dat in het onderhavige ontwerp, dat door het centraal stembureau is voorbereid, het provinciaal verband zoo krachtig mogelijk is gehandhaafd en toch ander zijds een kiesstelsel is neergelegd, dat aan het beginsel der evenredigheid aile recht doet wedervaren. In de eerste plaats schept het ont werp vier groepen van provinciën, die ieder een zelfstandig kiesgebied vor men, In tegenstelling met het eerste ontwerp additioneele artikelen der Grondwet, dit werd ingetrokken, waarin het geheele land als één kiesgebied was behandeld. De beteekenis hiervan voor de zelf standigheid der verkiezingen in de verschillende provinciën springt in het oog. Immers vormt het geheele land één kiesgebied, dan bestaat het gevaar, dat bij de voorbereiding der verkiezin gen in den boezem van een of meer partijen zóó groote centralisatie, of overwicht van een of meer provinciën intreedt, dat de zelfstandigheid van de tot de partij behoorende Statenleden in de provinciën in het gedrang komt, Dit gevaar nu wordt door het voor gedragen stelsel der vier kiesgebieden voor een groot deel opgeheven. Die vier groepen zijn 1. Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg met 13 leden. 2. Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente met 13 leden. 3. Noord-Holland en Friesland met 12 leden. 4. Zuid Holland met 12 leden. De bevolking dezer vier kiesgebieden bedraagt volgens de gegevens der jongste volkstelling 1. 1.761.739 2. 1.743 810 3. 1.680.927 4. 1.678.670 zoodat het aantal inwoners, waarop een lid gekozen wordt, in de vier groepen nagenoeg gelijk is. In Zuid-Holland wordt aldus de pro vinciale zelfstandigheid geheel behou den. In de drie andere groepen is samenwerking mogelijk, ja te ver wachten. In de tweede plaats voert het ont werp in de provinciale candidaatstelling, evenals trouwens het ingetrokken ont werp. Hierin is een krachtig middel gelegen, dat in slaat kan stellen de provinciale zelfstandigheid te hand- haven. Dezelfde partij zal in iedere provincie 'eden van de partij in de provincie opgesteld worden en kan ten einde mogelijk zetelverlies te ontgaan met de lijsten van dezelfde partij binnen dezelfde groep van provinciën worden verbonden. in de derde plaats brengt het ont werp een nummerstelsel, dat wil zeg gen, het laat ieder Statenlid vrij de lijst zijner keuze te nummeren in de volgorde van zijne voorkeur. Wanneer er voor zoover dus de leden eener partij of sommige leden in een provincie, hetzij ten gevolge der samenwerking met andere provin ciën, hetzij bij de vaststelling van de lijst in de eigen provincie, hun voor keur niet voldoende in de lijst zien uitgedrukt en zij daarom van de lijst volgorde wenschen af te wijken, geeft het ontwerp hen daartoe|4volledige bevoegdheid. --- - 3' frinp^WAA LW [door ERVARING STERK. ZEER LAGE PRIJZEN. Wat iedere maand te doen geeft (le helft Februari.) Nadruk verboden In deïe maaad is reeds een heile t/log der natuur waar te aemets, zoo wel ia de planten- als in de dieren wereld. Hazelnoot en wll^, els en abed gaan bloeien, evenzoo het Sneeuw klokje, de Oosua en Wister-HellsborU* de Cyaodla japoaics, een waar sleiaad in dea bloemhqf. en het peperboompje. De insecten oatwakeu, verschillende vogels, als de gewone leeuweudk, de spreeuw, de witte kwikstart e.a., keereu terug uit het Zuiden, de waterspreeuw en ekster bouwen hun nest, de merel iaat zijn gezang weer hooren, de wilde ganzen verlaten ons. Ia den tuin en op den akker hervatten ze de werk zaamheden, eigenlijk hebben ze deren winter niet of bijna niet stilgestaan. Wij spitten de gronde», die In den herfst niet bemest en omgelegd zfet?, na si eerst wat mest, 'i zij natuur- of kunstmest, opgebracht te hebbes. Ia- dien de grond vorst vrij is, ais thans, terwijl dit schrijven, dan kunnen we tot diep spitten overgaan. Maagelwor- teles, welke wij later willen vetplaaten, kunnen we nu onder ramen zaaien. Laat thans, nu dorschers. en paarden het 't best kunnen wachten, het graan afdorschen, hoewel zorgdragend, dat ge ook voor de volgende dfie maan den nog wat om versch te voederen overhoudt. Geef smid en tSmmermaa het werk dat er te repareereo valt uw raelkgeceadschap ea werk ulgen. In den tula. Het weer lokt uit tot vroeg tulnnierec. Vorst hadden wij tot dusver weinig. Men w&chie zich er ook voor bevroren grond onder te spitten, deze zou eerst langzaam ontdooien en dus lang koud blijvers. Valt er nog een lijst indienen en deze lijst kan wel j sneeuw, dan mag ook deze niet raar gelijkluidend zijn met een andere lijst onderen worden gewerkt. In't algemeen binnen dezelfde groep van provinciën, is het goed om reeds In 't najaar den maar behoeft dit geenszins te zijn. Ze kan geheel zelfstandig door de Staten- Berichten, dat Frankrijk voor nemens zou zijn om de havens van Hamburg, Bremen, Stettin en Kiel te blokkeeren, worden door Havas met haastigen spoed tegengesproken Maar of het er niet van zal komen, wanneer de maatregelen in het Roer gebied genomen aan de Franschen niet zullen brengen wat zij gehoopt hebben, en noodig hebben De Vorwarts wijst op de moreele verliezen, welke Frankrijk na een maand Roer-oorlog geleden heett. Daarin wordt gezegd Frankrijk moet tengevolge van zijn optreden voorgoed de hoop laten varen om de sympathieën te verkrijgen van de niet-Fransche bevolkingen. Rijzwee- pen, bajonetten en revolvers zijn nu eenmaal niet de middelen om de men- schen tot liefde op te voeden. Waar de Fransche taalgrens loopt, is thans een diepe kloof ontstaan. Frankrijk heeft zich tevens naar alle zijden geiso- leerdhet vroegere troetelkind van de wereld heeft zich ontpopt als een schaamtelooze onderdrukker van de volksvrijheid van anderen. Dat zijn dingen, die gedurenden langen tijd in de geschiedenis van Europa diepe sporen zullen trekken. Omtrent de kabinetszitting van gisteren wordt nog gemeld, dat de Britsche regeering inzake de Roer bezetting besloten heeft in geen geval de strook gronds op de linkeroever van den Rijn, welke door Frankrijk verlangd wordt voor het spoorwegverkeer, aan Frankrijk af te staan. De Britsche troepen zullen blijven waar zij zijn. Ouderdom en Gezondheid. De oude dag verklaart niet nood zakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijd want terwijl sommigen jong zijn op 80- jarigen leeftijd, zijn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezond heidswijsheid. Oude menschen zijn verstandig door de harde ondervinding, en zij zeggen „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaams oefening en de noodige rust". Zoo- velen verwaarloozen deze eenvoudige regels en worden bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen pas sen oude menschen. Zij regelen de urinewegen zonder de maag, lever of ingewanden te verstoren Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn, ver minderen de aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het ge heugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goede gezond heid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per doos. 32 46e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwjjkschc en Langstraatsche Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG Abonnementsprijs per 8 maanden 1.26. Franco per post door liet geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden eni.. franco te zenden aan den Uitgever. Uitoavb WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr,-AdresECHO. der AdvertentiSu regelminimum 1.60. Prijs 20 cent per Reclames 40 cent per regel. BIJ contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 8 uur in ons bezit zijn. MAATSCHAPPU VAN VERZEKERING OP HET LEVEN j. den Tenling-de Leder. kruimeles, teiwiji ook de lucht toegang krijgt «a een gswenschte omsslttng van voedlcgstoffen teweeg brengtde grond wordt daardoor gezonder ea vtucht- baarckr. Zoodra het weer bepaald wat voorjaarsachtig wordt, dau make men grond tot eea behoorlijke diepte los men bepale zich niet steeds tot een steek, (pl.m 30 cM), men make bij gedeelten den gtoad 2, sn om zooveel jarea 3 steek diep los. Hierdoor verbeterd man de natuurlijke gesteld heid van den bodem, en geeft gels- gesheid aan lucht eo warmte om diep door te dringen. Een volgend maai vertellen we eeas, hoe zulk diepsplttee moet gebeuren. Men kas dan nu aau 't zaaien es poten gaau als de grond »bekwaam« is spinazie, raapstele», radijs, wortelen, doperwten. Voor doperwten kiese men b.». di Bioemendaalsctae-vroege of een andere soort uit uw pujscourant. Dop pers en fulnboonen kan men vervroe gen door osder een raam te leggen, om later la den kouden grond over te breegec. Evenwel bedenke men; boo tten op de plaats van bestemming ge legd, geven de grootste opbrengst. Voor den zaai van wortelen in dezsu tijd is de vroege Denvik aan te be velen, esEi iija soort van goede* smaak. M;n kan tu-schen da wortelen zeer goed b<Oïiradijs en slaplan jes zaaien, mits mea deze niet te laag laat staa», anders bederft bet eene met het andere. Stekkenk*n mea nu beginnen te steken o.3, van Heilothïoop. Coiens verschaf feit?, Irecbe, AUemsnthera en Ache- satssus Men steekt de stekken, als men eea kas heeft, als de grond goed warm I», dan maken ze al na eeoige dagen wonels. Heeft men geen kas, maar wel een bak, dan steekt men ze daarin in Maart, nadat de bak door ruigess paardearaest verwarmd is. Bespulting van persikboomen moet nu reeds ge beurd ztjn j is dit niet het geval, dan haaste men ztch, opdat hij een vroeg tijdige ontworteling geen beschadiging plaats heeft. Tegen de luizen is de Winterbespuitlng van pruimen en mo rellen zeer aan te bevelen, alsook tegen de bekende Monüiaziektede bespui ting geschiede met een carbolineum- emulsie vaa 6 7 pet. liefst voor hst eicd dezer maand. Ia Februari en voorts ia Maart of Aug, en Sept. is het eea geschikte tijd, om Azale's van stek te kweekee. De hulsvrouw, die in't bezit is vaa de z.g. Caeaa van C*ozy, raden wij deze »u op te potten en verder koud te houdea tot ze naar buiten gaat. Wacht men langer of houdt met ze to lang droog (de andere Canna zal dit niet zoo gauw deren,) dan kar, ze licht mislukken. grond om te leggen, de vorst kan er dan op inwerken en dea grond ver-

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1