Freco's Zettn wbo ofdpQnpo eders preco's Zennwtabletten Binnenland. flieuws uit Neusden. Kerknieuws. Gemengd Nieuws Marktberichten. Marktberichten. 't Geldt ons aller brood Naar Den Haag! Denkt aan de stem- ming op Zondag. Nieuws uit Kaatsheuvel Vaste Betrekkingen Het aantal deelnemers aan de Achtste Nederlandsche Jaarbeurs be droeg op 13 Februari een maand vóór de opening der beurs reeds 553. Het totaal aantal deelnemers aan de vorige jaarbeurs bedroeg 514 Van de 553 deelnemers waren 227 Neder landsche firma's en 226 buitenlandsche. De regeering heeft aan het secre tariaat van den Volkenbond bericht, dat zij, om redenen van internationale solidariteit, gemeend heeft, de deelne ming van Nederland niet te moeten onthouden aan de verwezenlijking van het plan tot reconstructie van Oosten rijk, en dat zij, onder voorbehoud van de medewerking van de Staten-Gene- raal, besloten heeft, rekening houdende met de geldelijke offers reeds in het belang van Oostenrijk door de schat kist gebracht, een met het oog op de financieele omstandigheden op l'/4 pCt. bepaalde participatie te aanvaarden in de garantie van de voorgenomen Oostenrijksche staatsleening van 520 millioen goudkronen. De Tweede Kamer heeft beslist, dat de heer Troelstra niet zou inter- pelleeren over de bezetting van het Roergebied. Zij achtte dergelijke besprekingen van een buitenlandsche aangelegenheid in dezen tijd, waarin zoo weinig noodig is om alles in vuur en vlam te zetten niet gewenscht. Terecht. En voorts heeft zij er natuurlijk feestelijk voor bedankt om, ten koste bovendien van onze onzijdigheid, als trekpaard te dienen voor sociaal democratische propaganda en anti- militairisme in socialistischen geest. Daar draait het hier immers ten slotte om, en om niets anders. De „N. Rott. Ct." schrijft onder het hoofdje „De vesting Holland" 't volgende Van Moltke heeft in de jaren zestig, toen hij in zijn bekende memories de vraag beantwoordde „Wer ist Feind, wer Freund", met kwalijk verholen ergernis van de „Hollander" geschreven dat zij zich „hinter den Utrechter Liniën verkriechen" zouden en daar wachten „bis irgend jemand sie er- rettet". Het was den ouden veldmaar schalk een doorn in het oog, dat Holland met de dikdoenerij in West Europa niet wilde te maken hebben. Zoo zijn wij gebleven tot aan en tot in den wereldoorlog. Toen de wapenstilstand kwam, heb ben wij naar de 14 punten van Wilson's vredesprogram gezien, als de drie Koningen naar de ster in het Oosten. Wij hebben heel wat ideaaltjes sedert over boord gezet op binnen- en bui- tenlandsch politiek gebied. Werkelijk voor een groot, hoog rechtsbeginsel, voor een wereldideaal wiilen wij Hollanders, als het moet, vechten onder vreemde leiding, op de vleugels of in de linie van welk groot oorlogsfront ook. Doch aan zulk een loop van zaken gelooft niemand meer. Wij hebben een gevoel alsof wij ons kruis weder hebben opgenomen, nadat wij een oogenblik het Eden hebben aanschouwd. Welnu, wij zullen dat kruis weder dragendoch dan ook zooals ons zelf goed dunkt. Zooals de „Utrechtsche Linies" in de jaren zestig voor den grooten veld maarschalk het bewijs hebben geleverd, dat het Holland van toenmaals met de expansiepolitiek niet wilde te maken hebben, zoo sta de vesting Holland, in weerwil van de oude forten, die haar omringen, als het sprekende be wijs, dat Holland, hoe bereid om voor de rechten der menschheid te strijden, met den huidigen rommel in West Europa evenmin wil te maken hebben. Een vesting heeft ook politieke be- teekenis en dat heeft de vesting Hol land nu meer dan ooit. De rijksmiddelen over Januari hebben ruim f 4'/a millioen meer op geleverd dan verleden jaar, waarvan evenwel meer dan f2 millioen afkomstig uit den tabaksaccijns, die een jaar ge leden nog niet bestond. Verder was van de stijging ruim f2 millioen aan een hoogere opbrengst van de in komstenbelasting te danken. P. P. 8 cent, doos 25 st.f 1.70. tegen Zenuw in de tanden, Zenuw koorts, Zware Zenuwhoofdpijn. Per koker 60 cent. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Gejaagdheid. Verkrijgb. bij Drogisterij „De Toko" Waalwijk en Gez. Waqemakers, Kaats heuvel. 2 22603 VLIJMEN. De alhier georganiseerde carnavalsfeesten zijn schitterend ver- loopen. Circa 2 uur Zondag arriveerde „De Prins" met gevolg aan de Vlijmen- sche hut, verwelkomd door den burge meester van 't Haike en Dorpstartje enz. enz. Na wisseling van wederzijd- sche toespraken werd onder de lustige tonen der Harmonie Concordia naar het voetbalveld gereden, alwaar een waarlijk komische gecostumeerde voet balwedstrijd plaats vond. Na afloop hiervan werd de aanvoerder van het overwinnende elftal door den Prins met een paar passende woordjes en een grooten krans gehuldigd. Daarna werd gereden naar het dorp, waar Z. K. H. juist om 4 uur zijn in tocht deed. *s Avonds had een groote uitvoering plaats in de zaal van J. van Wamel. Het programma werd prachtig uitge voerd. Zulks bewees het daverend applaus na afloop van elk nummer, vooral het slot was waardig. Circa 11 uur was het programma afgewerkt en nam de Edelachtb. heer G. R v. d. Ven, burgemeester van Vlijmen, het woord, de artisten en leiders der carnavals clubs bedankend voor hun prestatie Hij sprak er zijn genoegen over uit dat de feesten den eersten dag zoo prachtig waren verloopen en maande alle aanwezigen aan ook de komende dagen in gepaste vroolijkheid door te brengen. Maandagmiddag 1 uur was het wederom appèl op het Marktveld, want daar zou de stoet opgesteld worden. Op het bepaalde uur waren drommen volks aanwezig en zette de waarlijk prachtige stoet zich in beweging om zijn rondetocht door de gemeente te doen. Dank zij de regelingscommissie gebracht voor de bijzonder goede regeling tijdens den optocht. Na afloop werden door den Prins de prijzen aan de winnaars onder een toepasselijk woord uitgereikt. (Prijzen werden be haald als volgt le prijs Kruisboog schuttersgezelschap Rozenjacht2e pr. jonge Boerenstand3e pr. Vischclub 4e pr Postduivenvereeniging De Zwa luw. Het verdere gedeelte van den dag en avond heerschte er overal een ge zellige stemming. Geen enkele wan klank werd gehoord. Dinsdagmiddag 2 uur namen de sportspelen een aanvang, welke volop de aandacht trokken en welke even eens een prachtig verloop hadden. 's Avonds om 11 uur had de groote droeve plechtigheid plaats der begra fenis van Carneval. Juist op den aan gegeven tijd begon Z. K. H. zijne af scheidsrede, er zijn diep leedwezen over betuigende, dat deze vroolijke dagen voorbij waren en dat zijn re- geeringstijdperk weer was geëindigd. Eerst nog wilde hij echter eere geven wien eere toekwam. Daarom bedankte hij burgemeester Van de Ven voor zijne zoo zeer op prijs gestelde medewerking. Ook de feestcommissie werd gecom plimenteerd voor de zoo prachtige regeling der festiviteiten. Maar bij eere behoort ook eerewijn en zoo werd deze dan daar in „kumkes" gedronken. Toen de flesschen leeg waren werden deze met de „kumkes" in een inmiddels gegraven kuil gestopt, waarbij een „treurmarsch" werd gezongen waarna de plechtigheid was geëindigd en de groote schare volks uiteen ging Ook de derde dag verliep prachtig, zoodat de politie, welke zoo ijverig meehielp in het regelen van alles, een gemakke lijke taak heeft gehad. DRUNEN. De vastenavond uitvoerin gen der Congregatie behooren weder tot het verleden en mogen buitenge woon goed geslaagd genoemd worden. Maandagavond werd doordetooneel vereeniging het bijbelsche drama in drie bedrijven „De barmhartige Sama ritaan" opgevoerd. De vereeniging heeft haar ouden roem meesterlijk gehandhaafd. De rollen, zonder uitzondering, wer den allen keurig gespeeld, waarvoor aan den bekwamen regisseur een woord van lof De verschillende tooneelen waren met zorg bewerktde costumes waren prachtig, in een woord, de honderden toeschouwers hebben genoten zooals misschien nog nooit te voren. Dinsdag werd door de harmonie en liedertafel een concert gegeven, waarbij beide vereenigingen blijken gaven van vooruitgang Bij afwisseling werd door eene co- mische scène de vroolijkheid verhoogd, terwijl door den heer J. van Rooij twee bariton solo's zoo schoon gezongen werden, dat het voorzeker de wensch van allen is, den heer van Rooij hier spoedig weder te zien optreden Het slot van het program w s Gymnastische oefeningen, bestaande in vrije-, rek- en brugoefeningen, die keurig werden uitgevoerd en zeer in den smaak vielen. Bij het correspondentschap der arbeidsbemiddeling staan als werkzoe kenden ingeschreven uit de schoenen industrie 9 handwerkers, 1 houten- hakkenzetter, 9 fabrieksarbeiders, 1 werkmeester, verder 1 textielarbeider R K Kiezers van Drunen stemt morgen No 1 Klijberg VRIJH CAPPEL. Geref. kerk a s. Zondagmorgen half tien Ds. G. H. de jonge en 's middags half drie leesdienst. WASPIK. De prijzen van hooi en stroo zijn dalende. Voor goed hooi be steedt men nog f35,— en voor stroo f 20, per 500 K.G., tegen resp. f 45,— en f30,— voor ongeveer 14 dagen. De familie S. ontving bericht, dat het schip van hun zoon op de Maas te Rotterdam door een Engelsche boot was aangevaren en onmiddellijk gezon ken. De opvarenden wisten zich geluk kig te redden. Bij de voetbalvereniging „Bra- bantia" alhier bestaan plannen om op een nader te bepalen datum seriewed strijden te houden. De prijs der melk bedraagt hier nog steeds 14 cent per L., die der boter is echter weer met 10 cent per K.G. gestegen en gebracht op f2.70 per K G. In geen jaren hebben de weiden om dezen tijd van 't jaar zooveel gras vertoond als thans. Vele boeren bewe ren dat er in de Meimaand menigmaal niet zooveel gras gegroeid is als nu. Was men er zeker van, dat het mooie weer zou aanhouden, dan zou er veel jong vee geschaard worden. Als nu de sneeuw maar geen streep door de re kening haalt. RAAMSDONK5VEER. Zondag a.s. zal er in de Dorpsche kerk des voor middags leesdienst worden gehouden, terwijl des namiddags op 't Veer Ds. Anker uit 's Gravenmoer hoopt op te treden. Zeer zeker tot groot genoegen van de afnemers werd de prijs van het bruinbrood met 2 cent per 8 ons verlaagd. RAAMSDONK Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Zaterdag 17 Februari 1923, des namiddags ten zes ure. Aan de orde is 1 Ingekomen stukken. 2. Rapport van de Bezuinigings commissie 3. Ontwerp-besluit tot afschaffing der paarden en veemarkten. 4. Ontwerp verordening tot wijziging der verordening tot heffing van keur loon. 5. Ontwerp-besluit betreffende in gebruikgeving van het noodslacht- gebouw. 6. Ontwerp-besluit tot goedkeuring der contractueele regeling met de N V. Scheepsbouwwerven, v/h P. A. Rui tenberg inzake uitstel tot aanvaarding der van de Gemeente gekochte gronden. 7. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeente-begrooting. 8. Bezwaarschriften onderhoudsbe- lasting. Kaatsheuvel 17 Febr. 1923. Zooals in 't nummer van Woens dagavond gemeld heeft de heer L. J. v. d. Horst met ingang van 16 Febr. de school met eervol ontslag op eigen verzoek verlaten. Meer dan 25 jaren is de heer L. v. d. Horst bij het open baar onderwijs in onze gemeente werk zaam geweest, waarvan ongeveer 20 jaren in de openbare school in den Bergdeijk en ongeveer 5 jaren in de kom, waarvan ruim een jaar als onder wijzer in de M.U L.O. klassen Wat de heer L v d. Horst als onderwijzer geweest is kunnen alle collega's, maar daarnaast ook allen die bij hem schooi gingen getuigen, 'n Man met een ge boren gezag, in 't bezit van een sten torstem om een geheel regiment te commandeeren, met een imponee rend voorkomen dat ontzag inboezemde, was hij een onderwijzer zooals er onze gemeente weinigen gekend heeft. Maar naast ontzag wist meester v. d Horst ook liefde af te dwingen De sympa thieke naam van meester Louis, waar mede de menschen uit den Bergdeijk en in de Kom den onderwijzer aan spraken typeert hier voldoende Meester Louis leefde voor de school, leefde met zijn jongens mee. In meester v. d. Horst verliest het onderwijs een groote kracht en de onderwijzers een harte lijken collega. Door Ged Staten van Noord- Brabant is het besluit van de gemeen teraad om 8'/i pCt. te korten op 't salaris van het gemeente-personeel niet goedgekeurd. De heer Stokkermans uit Tilburg treedt 16 Februari reeds als onderwij zer aan de O. L. School in de Kom alhier tn functie. Aan de veel besproken iepen ziekte zijn ook in onze gemeente vele mooie boomen ten offer gevallen. Thans is men bezig de afgestorven boomen te vellen, 't Is een jammerlijk gezicht dat de straten nu opleveren Geen vijftigtal meters of een of meer boomen liggen ontworteld, 't Geheel is verbroken en de onregelmatigheid die thans ontstaan is doet het oog pijnlijk aan. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten het besluit van den gemeente raad, om de openbare lagere school op den Loonschendijk op te heffen goedgekeurd. Heusden 17 Febr. 1923. De carnavalsdagen hadden kalmer verloop dan ooit te voren, op straat was er hoegenaamd niets van vasten avond te merken, terwijl ook het dansen beduidend minder was dan andere jarenslechts een paar koffiehuizen hadden het gewenschte bezoek. Hoewel andere jaren vanwege den geringen voorraad de prijs der vette varkens gewoonlijk stijgende is, is het thans omgekeerd en worden ze zoo goedkoop verhandeld als in dit seizoen nog niet voorkwam de prijs bedraagt slechts 54 55 ct per pond schoongewicht, of f 0.10 minder dan in 't drukst van den slachttijd. N&ar het Hsgz. verneemt is pater mgr. dr. G. Vesters, van de Missiona rissen van het H. Hart, apostolisch prefect van Celebes, benoemd tot apos tolisch vicaris van Rabaul (het oude apostolisch vocariaat van Nieuw-Pom- meren). Hij zal, na te Menado orde op zijn zaken te hebben gesteld, zich naar Sidney begeven, v aar hij tot bisschop zal worden gewijd, en van daar de reis naar Rabaul aanvaarden. De nieuwe Nederlandsche bisschop is te 's Hertogenbosch geboren en 46 jaar oud. De Berlijnsche crimineele politie heeft den Parijschen filiaalhouder van een Amsterdamsche grossiersfirma ge arresteerd, die deze firma te Parijs voor 40 millioen had opgelicht. De gear resteerde R. genaamd, had bovendien nog een groot aantal chèques vervalscht en was ongehinderd over de Fransche grens naar Duitschland gevlucht. Te voren echter had hij aan een meisje te. Parijs zijn voornemenlom naar,"Ber- lijn te vluchten, medegedeeld. Van deze dame vernam de crimi neele politie|het;ontvluchtingsplan.;De Berlijnsche politie deelde haar daarop mede,dat^R,, tengevolge van het be sluit der Duitsche hotelhouders om Franschejonderdanen te^boycatten.j te Berlijn jlgeen onderdak kon krijgen en stelde de^hoteliers hiervan in kennis. Bij zijn pogingen om onderdakjte krij gen, werd R. gearresteerd. Woensdagmiddag is oplden weg van Goes naar^Middelburg nabij^Noord- Kraaiert een auto-ongeluk gebeurd. Een tiental kinderen speelde aan den kant van den ,weg, en niettegen staande de aankomende auto duidelijk signalen gaf, liepen defkinderen een bal na, waardoor de 9-jarige P, Nurre recht op de auto aanliep, zoodat het ongeluk niet was te^vermijden. Het jongetje werd door zijn vader, die in de onmiddelijke nabijheid was, met een schedelbreuk en een verbrijzeld been dood opgenomen. Den chauffeur treft geen schuld. Gisteravond om 10 uur is het Noordsche stoomschip „Iris", kapitein Thowsen, dat Zaterdagochtend uit Bergen in Noorwegen vertrok, uit Antwerpen te Rotterdam aange komen. Aan boord bevonden zich de 3e officier J. J. de Outer, de 3e machinist J. Stolk, de 4e machinist J. Damen, de assistentmachinist Visser de marconist A. Stoutjesdijk en 12 schepelingen van het stoomschip Beu- keldijk der Holland—Amerikalijn,> dat in den nacht van 29 Januari jl10 minuten voor vier, bij buiig weer en sneeuwstorm ter hoogte van Dalen bij Bodö op ongeveer 68 gr. Noordebreedte op de rotsen is gevaren. De 3e officier heeft daarna met een sloep, waarin 20 opvarenden van de Beukelsdijk hadden plaats genomen, door de zware bran ding heen de open zee weten te be reiken, waar zij ongeveer drie uur later door het stoomschip Haakon zijn opgenomen. De Beukelsdijk had dadelijk na het op de rotsen loopen water gemaakt. De eerste officier W. Lindauer.^de tweede machinist Portegies en 21 schepelingen van de Beukelsdijk zijn reeds te Antwerpen van boord vanide Iris gegaan en hebben de reis hiereen per spoor gemaakt. De kapitein, de le machinisten de 2e officier van de Beukelsdijk zijn in Noorwegen achtergebleven. Te Steen wijk isvanacht ingebro ken in het postkantoor. Er wordtjge- zegd. dat er f45.000 gestolen is.* De justitie van Heerenveen is er heen. Te Woudenberg zijn een man en een vrouw gearresteerd, die verdacht worden van inbraak bij jhr. Van der Wijk, te Ambt Ommen. Te Hengelo (Overrijsel) is van nacht ingebroken in de villa van den heer R. A. de Monchy. Vermist worden drie gouden horloges met kettingen, een zilveren horloge met ketting, twee gouden schuifpotlooden met inschrift 1846 24 |uni 1916, een Oranje Nassau orde, enz. Te Mil (N br.) is gistermorgen de 60-jarige B. B., door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Ingezonden Mededeelingen. bij Rijk en Gemeente. Leeftijd 18—35 jaar. Opleiding in korten tijd. Gratis inlichtingen onder No. H. V. 539 Alg. Adv. Bureau D. Y. ALTA, Groningen. 02241 Waalwijk, 16 Februari 1923. Eieren7—8 cent. Varkens f 28—f 32. Eierveiling Amsterdam. Amsterdam, 12 Febr 1923. Kipeieren Hoogste prijs f8 30. Middel prijs f6.25. Laagste prijs f5.35. Aanvoer 130.000 stuks. Handel vlug. Jeanne staarde Georges met tranen in de oogen aan. tj wilde hem de hand reiken. „Vooruit dan, mijn broeder! Vooruit!" riep Lucia den goeden Georges toe. „Wij zullen haar beiden zoo vurig beminnen „Uw broederHij, uw broederstamel de Jeanne... „O mijn zoon! Mijn zoon!" „En warm drukte zij Georges aan het hart, die de thans overgelukkige moeder in de armen gevlogen was. De vreugde was te groot na de droeve en wreéde smarten, zoo lang uitgestaan. Jeanne verloor eensklaps het bewustzijn en zou machteloos ten gronde zijn gestort, zoo hare kinderen haar niet in de armen hadden opgevangen. Toen zij na eenige minuten het gebruik harer zinnen herkreeg, lag Lucien aan Lu cia's zijde voor haar geknield en fluisterde haar ook liefdevol toe „MoederMoeder Een half uur later, toen de agenten Jac ques Gérard en zijn medeplichtige hadden weggevoerd, vond men de ongelukkige Mary levenloos op haar bed uitgestrekt. Hare koude hand drukte nog een bebloeden zak doek tegen de lippen. De dood had mede lijden met haar gehad. Jacques Gérard's dochter was aan eene herhaalde bloedspu wing overleden. Alvorens haar doodsbed op te zoeken, had zij nog de volgende regelen geschreven „VOOR LUCIA PORTIER". „Ik heb u veel leed veroorzaakt, zeer veel leed, en toch heb ik geen boosaardig hart!... Maar ik beminde hem zoo!... Weiger mij uw vergiffenis niet, Lucia, en bid God voor mi) Gij zjjt goed gewroken!..." „MART". Drie maanden na dezen verschrikkeltjken dag werden Jacques Gérard en Ovidius So- liveau tot levenslangen dwanarbeid veroor deeld. Doch het vonnis kon tegenover Jacques Gérard niet worden uitgevoerd. De ellendeling, die slechts een mensch»- HJk gevoel in het hart droeg, een zeer vurig INGEZONDEN MEDEDEELINGEN gevoelde vaderlijke liefde, kon den dood van zijn dochter niet overleven. Hjj vond een middel om zich in de gevangenis op te han gen. Zoo stierf de ellendeling, in vijandschap met God en de menschen. Hij ging de eeuwigheid in zonder over zijn goederen beschikt te hebben, die later in de handen van verre bloedverwanten overgin gen. Het duurde bijne een jaar, eer Jeanne's eerherstelling werd uitgesproken, den volgenden dag huwde Lucien Labroue met Lucia en trad met haar en hare moe der in het bezit der fabriek op de terreinen van Alfortvillg gebouwd, waar vroeger zich Jules Labrou's fabrieken zich verhieven. Raoul Duchemin werd zijn kassier en deze is met het oog op de lessen des verle dens een allertrouwst ambtenaar geworden. De jonggehuwden 't is nauwelijks noo dig het te zeggen aanbidden elkander en zfln zoo gelukkig, als men hier beneden zijn kan. Jeanne Fortier, de brooddraagster, is nu rflk van den rijkdom harer kinderen en ge lukkig in hun geluk. „Ik heb veelg eleden," zegt zij dikwijls, „maar thans leef ik in een paradijs!... Wat is God toch goed Georges Fortier is op weg een zeer be roemd advocaat te worden. Weldra zal men hem tot afgevaardigde kiezen. Hij zal minister worden... Waarom niet? Juffrouw Amanda heeft een dwaas ge vonden, die voor haar het groote magazijn van madame Augustine gekocht en haar bovendien tot vrouw heeft genomen. Een weduwnaar, die zijn eerste vrouw ongeluk kig heeftg emaakt Er is eene hemelsche gerechtigheid «INDE.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6