Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. io Gemeenteraad EERSTE BLAD. JtOORD-BRABAND foüP^WAA LW 'JKf NUMMER 18 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1923 46e JAARGANG. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 17 Febr. des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb heer F. Moons. Ongeveer kwart over zes uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren A J. Lankhuijzen en C. H van Rijn. Alvorens met de werkzaamheden te beginnen, wenscht de Voorzitter in deze eerste vergadering van het jaar eenige oogenblikken de aandacht te vragen. Op de eerste plaats doet het hem genoegen te kunnen constateeren dat in de samenstelling van het Dag. Bestuur, noch in die van den gemeente raad, eenige verandering is gekomen. Ook hetzelfde aantal ambtenaren is in dienst der gemeente gebleven. De bevolking is met 147 zielen vooruitgegaan. Geboren werden er 275, terwijl er zich 320 personen in deze gemeente vestigden. Er zijn overleden 99 personen en vertrokken 349. zoodat het aantal zielen dezer gemeente op l Januari 1923 7074 bedroeg. In vereeniging met de gemeenten Waspik, Geertruidenberg en Made is tot stand gekomen een keuring voor vee en vleesch. Voor zoover nu reeds is te constateeren zal dit bedrijf zich finantieel wel bedruipen en kan zelfs in uitzicht worden gesteld dat de keur- loonen spoedig aanmerkelijk kunnen worden verminderd. dn het gebouw zijn tot nu toe geslacht 14 koeien, 8 varkens en 1 kalf. Gekeurd werden 307 koeien, 493 varkens en 23 kalveren, in totaal dus 823 stuks. Daarvan weiden afgekeurd ■6 koeien, 11 varkens en 3 kalveren. Voor huisslachting zijn 1070 aan vragen ingekomen Ook het Electriciteitsbedrijf heeft den invloed van de tegenwoordige omstan digheden niet kunnen ontgaan. Niet tegenstaande dat mag nog worden geconstateerd dat de resultaten vrij gunstig zijn te noemen. In het afgeloopen jaar is de prijs per K.W. uur verlaagd en gebracht van 50 op 43 cent. Vergeleken met 1921 zijn deze prijzen met 21 pCt verminderd. 11000 K.W. uur is in 1922 meer verbruikt dan in het voorafgaande jaar. Bedroeg het aantal aansluitingen in 1921 in het Veer 569 en in het Dorp 213, in 1922 is dit aantal gestegen tot 650 en 320, dus 81 en 20 aansluitingen meer. Voor krachtafname zijn 64 personen aangesloten met 85 motoren. De toestand op elk gebied is zeer ongunstig te noemen. Handel en indu strie kwijnen, zoodat dit alles voor de gemeente eene groote economische achteruitgang veroorzaakt. Alle klassen der bevolking voelen den druk der tijden, zoodat de belasting opbrengst belangrijk minder is. Bij dit alles komt bij dat voor steun aan werkloozen door de gemeente is uitgekeerd een som van f 50.000. Slechts f20.000 wordt door het Rijk en werklozenkassen hierin vergoed, zoodat het noodig is dat in alle iftogelijke zaken wordt bezuinigd. Spreker hoopt dat God de leden en de hunnen de noodige kracht zal schenken, opdat ze bezield mogen blijven om de belangen met den noodigen ernst te behartigen tot zegen en heil van deze gemeente. De notulen der vorige vergadering worden onvëranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de Orde 1. Ingekomen stukken, a. Schrijven van Ged. Staten hou dende de goedkeuring van de be grooting en de vaststelling van de gemeente-rekening. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende de mededeeling, dat de aan slag in de feÜlasting is verminderd van J. Schoenmakers en OezuSters Schoenmakers. c. Schrijven van den heer Sneep, Secretaris van het Groene Kruis, hou dende dankbetuiging voor de verleende subsidie voor de T.B.C -bestrijding. Schrijven van Ged. Staten waarbij zij mededeelen dat ze voornemens zijn om binnen korten tijd met eene af zonderlijke salaris-regeling voor Ge meente-Ontvangers te komen. Mocht intusschen eene vacature ontstaan, dan verzoeken Ged. Staten daarvan^onver- wijld kennis te geven. Schrijven van de Nederl Staats spoorwegen betreffende de belemme ring van den overweg in het Dorp. De Directie van de Staatsspoorwegen wijst er op dat ze alles zal doen om het lange wachten te voorkomen. Last is gegeven dat zoo noodig bij het rangeeren de trein moet worden afgebroken. Schrijven van den Politiebond, hou dende het verzoek om eenige subsidie. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Adres van De Hanze, houdende het verzoek om eene verordening in het leven te willen roepen waarbij be paald wordt, dat het verboden is vliegende winkels te openen. Wordt in handen gesteld van Burg. en Weth.. Adres van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, houden de het verzoek eene verordening in het leven te willen roepen opdat het vroegtijdig rooken van kinderen kan worden tegengegaan. Wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. ter fine van advies Advies van de afdeeling Herwonnen Levenskracht waarin wordt verzocht een subsidie voor 1923 te mogen ont vangen ter bestrijding van de tuber-1 culose. Wordt eveneens in handen gesteld van Burg. en Weth. ter fine van onderzoek. Verslag van de Commissie tot we ring van Schoolverzuim van Dorp en het Veer. Wordt voor de leden op de Secre- tarie ter inzage nedergelegd. Rapport van de Bezuinigings-Com- missie. De Commissie geeft in overweging bij het bestellen of koopen van goe deren of wat ook, bonnen af te geven opdat bij de verrekening alles kan worden gecontroleerd. Bij invoering van dit bonnen-stelsel kan worden nagegaan of levering in werkelijkheid heeft plaats gehad. Voorzitter. Burg. en Weth. voelen veel voor dit advies en zullen het dan ook direct in toepassing brengen. Vervolgens vraagt de Commissie of 5 pCt dat door den Notaris in reke ning wordt gebracht, niet vrij hoog is. Ook wil de Commissie gaarne zien dat de Notaris aansprakelijk wordt gesteld voor de pachtsommen. De Voorzitter zegt over het laatste met den Notaris te hebben gesproken, Deze wil zich voor de pachtpenningen wel aansprakelijk stellen mits de ge meente steeds, alle middelen zal aan wenden om de verschillende posten binnen te krijgen. Over de andere door de Commissie gemaakte aanmerking heeft hij nog niet met den Notaris gesproken. De Commissie meent dat met het heffen van leges verder moet gaan waardoor deze post meer zal opbren gen. De Commissie geeft in overwe ging de ingezetenen bij verschillende gevallen van het betalen vrij te stellen b.v. bij het venten. De Voorzitter zegt dat in de practijk van deze verordening niet veel is terecht gekomen. Volgens de verorde ning moet iedere venter 20 ct. betalen' De Commissie wil dat daaraan de hand wordt gehouden, doch geeft in overweging dat inwoners worden vrij gesteld van de verplichting tot beta ling. Voorzitter. Burg en Weth. kunnen zich hiermede wel vereenigen. D. Lankhuijzen, Hoe gebeurt dat elders. Voorzitter. Hoe het in de omliggende gemeenten is, weet ik niet. Je hebt gemeenten waar alles moet betalen, maar je hebt ook gemeenten waar alles weer vrij is. Verder stelt de Commissie voor dat voortaan alle bedrijven, waaraan eene administratie is verbonden, deze om de 3 maanden door een accountant te laten doen onderzoeken. Deze kan dan tevens voorlichting geven over de rentabiliteit van de diverse bedrijven of adviezen geven om deze hooger op te voeren. Ook geeft de Commissie in over weging maatregelen te nemen dat voortaan de schoolbehoeften voor de gezamenlijke scholen kunnen worden ingekocht. Door cahiers, pennen, leien, enz. met groote hoeveelheden tegelijk te koopen kan groot voordeel worden verkregen. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben voor wat betreft de bijzondere scholen daarover geen medezeggingschap. Wel willen ze met de verschillende besturen hierover eens confereeren. Vervolgens stelt de Commissie voor om bij de verkiezingen groote bezuini ging aan te hrengen en vooitaan de leden die zitting hebben f 5 vergoeding te geven zonder meer. -"-ft i De heer Broeders meent dat de gemeente beter voor het eten kan [door ERVARING STERK. zorg dragen. De Voorzitter is het met de Commis sie eens. Wordt f 5 per lid vergoeding gegeven, dan zal dit eene groote be zuiniging blijken te zijn, want moet de gemeente er voor zorgen, dan worden de kosten zeker 3 maal f 5 per lid. De heer Broeders is het eens als wordt gezegd dat het voor de gemeente altijd wat heoger wordt berekend. Voorts geeft hij in overweging het drinken van een glas wijn ook maar achter- wege te laten. De Commissie geeft in overweging geen vee- of paardenmarkten meer te j houden wijl de nieuwe voorschriften het maken van kostbare zaken verei- schenen de markten van geen betee kenis zijn om deze kosten te dragen. Over de salarisregeling van ambte naren en beambten heeft de Commissie ook een voorstel. Op de eerste plaats wil ze de kosten voor woning op de helft brengen, zoo dat de politie de helft en de gemeente de helft moeten betalen. Voorts wil de i Commissie de subsidie aan den gemeen tebode voortaan achterwege laten, even als bij den Havenmeester.Voorts stelt ze voor het salaris van den wegwerker op f 1000 te bepalen en de jaarwedde van de overige ambtenaren met 5 pCt. te verminderen. De heer Broeders vraagt of het wel wenschelijk is dat de politie moet bijdragen in de kosten van onderhoud van woningen. De Voorzitter meent dat daar niets tegen is, het is mede een prikkel om de woning zoo goed mogelijk te onder houden. De heer Broeders zegt dat het ook tengevolge zou kunnen hebben dat de woningen niet zoo werden onderhouden als noodig is en aangezien het woningen 'zijn in eigendom toebehoorend aan de gemeente, zou deze maatregel dan eer na- dan voordeel kunnen brengen. De heer van Seters merkt op dat het salaris van de ambtenaren slechts met 5 pCt is verminderd en dat van den wegwerker met 12'/i pCt. Spr. vraagt waarom over de geheele lijn niet hetzelfde percentage is genomen. Heeft de Commissie daar bijzondere motieven voor, dan zou hij deze toch gaarne vernemen Voorzitter. De Commissie heett alles hoofdelijk behandeld en naar omstan- digheden gemeend te moeten handelen. Van Seters. Dat is allemaal goed, maar gaarne zou ik toch de motieven even willen vernemen. Voorzitter. De prestatie is niet meer in verhouding. Van Seters. Op den post van politie kan ral nog wel wat meer bezuinigd worden Op den dag van vandaag zal men dezen ook genoeg kunnen krijgen. Ik heb althans gelezen dat er bij eene oproeping eene reuzen-aanbieding kwam Ik heb gezien dat naar een betrekking bij de politie, waarvoor f 1500 werd gegeven zonder meer, verschillende bestudeerde menschen solliciteerden De malaise is voor iedereen. Voorzitter. De Commissie is van het idee uitgegaan dat over het algemeen genomen de salarissen met 5 pCt.1 moeten worden verminderd. Alleen in een speciaal geval is dit anders ge worden en wei omdat de prestatie van den betrokken persoon minder is ge worden. Lankhuijzen Ik zou denken dat men door inkrimping van het politie-perso- neel de grootste bezuiniging zal ver krijgen. Zou op het Veer niet met 1 man kunnen volstaan. Voorzitter, ik zou niet durven advi- seeren daartoe over te gaan. Bestond er maar eenige mogelijkheid toe, met plezier zou ik dan met een voorstel komen, maar ik zie er de kans niet toe. Gemeentepolitie is er niet veel en nu is het waar dat er marechaussees zijn, doch daar heb ik niets over te zeggen en die zijn dan ook maar be trekkelijk weinig in de gemeente. Wel wil ik mettertijd komen met een voor stel om de nachiwachts af te schaffen. Politie is er niets te veel. D. Lankhuijzen. En dan 's nachts geen politie op straat. Voorzitter. Dan moet de politie maar wat doen. De heer D. Lankhuijzen kan zich dan wel verder met de commissie ver eenigen Vervolgens dringt de commissie er op aan dat het personeel bij het Elec triciteitsbedrijf zal worden verminderd en voorts dat aan het personeel ver boden wordt, ook buiten werktijd voor particulieren arbeid te verrichten. De Voorzitter zegt dat het de bedoe ling is dat slechts twee vaste werk lieden overblijven en dat hel innen van de kwitanties door hen moet wor den gedaan, dus. dal ze meer arbeid moeten verrichten dan tot nu toe het geval is geweest. Dat innen van die kwitanties zou eene besparing geven van acht a negenhonderd gulden per jaar, dat wordt nu door Lankhuij- zen's Bank gedaan. Die berekenen 7'/a cent per kwitantie. Een van de menschen die de meters opneemt, kan tegelijk de kwitanties innen. De heer van Dongen vraagt of onderzocht is of dit werkelijk eene bezuiniging zal blijken te zijn. Als later blijkt dat het geen juiste bezui niging is, dan kan zeker nog op dit besluit worden terug gekomen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Verder stelt de commissie voor om het salaris van de raadsleden met de helft te verminderen. De heer Broeders brengt op de eerste plaats dank aan den Voorzitter die zoo bereidwillig is geweest om de verga deringen steeds op Zaterdagavond te houden, waardoor het voor de werk- mans afgevaardigden steeds mogelijk is geweest om deze te kunnen bij te wonen zonder dat ze er eenig verlet bij hadden. Daarom zou hij verder dan de commissie willen gaan, want nu wordt er dikwijls gezegd ze gaan maar naar de vergadering om het pre sentiegeld op te strijken. Hij geeft gaarne toe dat er eenige prikkel moet zijn om de vergadering, daardoor trouw bij te wonen, maar nu de vergadering Zaterdags wordt gehouden acht hij zulks minder noodig. Als vrij rijtuig wordt gegeven is dat voldoende. De werkmans-afgevaardigden hebben dik wijls vergadering op vergadering bij te wonen van de verschillende veree- nigingen en deze worden, zonder dat ze daar iets voor ontvangen, toch trouw bezocht. Spreker zou alleen presentie-geld willen geven als men loon moet der ven. Is zulks niet het geval, dan moet geen persentie-geld worden verleend. De Voorzitter meent dat dit in de practijk moeilijk zal gaan en Ged. Staten het ook niet zullen goedkeuren. De wet zegt dat er al of niet een pre- sentie-geld wordt uitgekeerd. Daarin wordt niet gesproken in welke uren de vergadering wordt gehouden. Hij acht het billijk dat voor het bijwonen van eene vergadering eenige vergoeding wordt gegeven, want niet alleen de werkmans-afgevaardigden kunnen verlet hebben, ook de andere heeren kunnen in hun zaken verlet hebben. Broeders. Vroeger werd toch ook geen presentie-geld gegeven en toen hadden ze ook verlet in hun zaken. Later is men presentie-geld gaan geven, waarom weet ik niet. De Voorzitter kan het niet anders dan billijk vinden dat eene kleine ver goeding wordt gegeven. De commissie stelt voor deze thans op f 2 50 te brengen. Bioeders. Mijn voorstel is f 1.25 en rijtuig. Is het rijtuig weg, dan zal dik wijls ook de prikkel weg zijn. Wie zou er heden met zulk een weer al zijn doorgekomen. Voorzitter. Daar is toch een voorstel om geen rijtuig meer te nemen. Mis schien dat dit voor een enkele maal voor iemand eens een bezwaar kan zijn, doch over het algemeen zal dit nogal meevallen. Het geld is spoedig uitgegeven. Broeders. Bij slecht weer is het nogal erg om te loopen of te fietsen Voorzitter, ik doe het soms 2 maal per dag en ben nog nooit achterwege gebleven. D. Lankhuijzen. Er wordt allemaal gesproken over een prikkel. Maar m.i. is het voor iemand die zich heeft laten verkiezen, een dure plicht om de vergadering te bezoeken. Van Alphen. Hoe hoog was het presentie-geld bij de vorige raad. Voorzitter f 2.50. Van Alphen. Dan zou ik het daar nu zoo lang op houden, want wij dragen het risico binnenkort door andere heeren te worden vervangen en nu komt het mij voor dat die daarover dan maar moeten beslissen. De Wet houders zou ik nu ook maar wat in salaris verminderen. De Voorzitter wijst op het schrijven van Ged, Staten en zegt dat de raad daartoe niet bevoegd is. De heer van Alphen vindt het jam mer dat door Ged. Staten over de portemonaie van Raamsdonk wordt beschikt. De heer Schoenmakers zou het voor- loopig ook maar op f 2.50 stellen en dc nieuwe raad verder;laten be slissen. Daartoe wordt besloten. (Wordt vervolgd) De Echo van en Langstraatsche Courant Dit blad rerschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG- Abonnementsprijs per 3 maanden 1Ü5. ÏYanco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingeaonden stukken, gelden ww, franco te «enden aan den Uitgever. U ITO ATB Prije der AdvertentiBn 20 cent per regelminimum 1A0. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentiên moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bevit zijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVER

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1