li Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad Provinciaal flieuws NUMMER 20 WOENSDAO 28 FEBRUARI 1923 46e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maande» 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*., franco te «enden aan den Uitgever. UiTGAm: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. PrlJ* der Advertentlfin 20 cent per regel; minimum f 1150. Reclames 40 cent per regel. BJJ contract flink rabat. Advertentiön moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 8 uur ln ons bezit zijn. Waalwijk, 27 Februari. B3 Koninklijk b&slult is benoemd tot reserve-tweede-luitenant de corne' der vaid-artÜierle, de beer Jud Tim mermans bij bet 7e Regiment Veld- Artillerie. Door den beer J. des Teuling is in de Mr. van Coothstraat terrelo aangekocht voor den bouw van een dubbel woonhuis. Naar wij vernemen besloot de Bouwcommissie In hare gisteravond gehouden vergadering den Raad voo< te stellen over te gaan tot den bouw van 23 a.g. betere woningen, waardoo het geheele plein ia de Sr. Antooius- straat aan weerszijden wordt volge bouwd en alles aaneengesloten lig'. Voor deze hulzen behalve voor d- geprojecteerde 4 hoek (winkel) hulzen is door het Rijk de premie reeds ver leend. Voorts werd besloten over te gaa« tot het verven van een 50-tal woningen, die in den oorlog alleen werden ge beitst en andere niet voldoende in den verf gezet. Zaterdag 7 April zal de groote verloting, ul'geschreven door de R. K Werkliedenvereentgiug ten bate VOO' dn Harmonie voor aankoop van eer vaandel, plaats hebben. De talrijke en mooie prijzen zuller dezer dagen voor de ramen van he Bondsgebouw worden grë'aleerd. Maandagavond ten half acht hield de R.K. Werkliedenvereeniging in het Bondsgebouw hare jaarvergadering, welke zeer slecht was bezocht. De heer F. Passier opende de ver gadering met den christelijken groet en zei dat vooral nu de tijdsomstandig heden zoo slecht zijn te noemen, ver wacht had mogen worden dat meer belangstelling zou zijn getoond voor deze vergadering waarin een overzicht wordt gegeven van de werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar verricht Verder wees Spr. erop, dat veel wordt gesproken over de werkzaamheden van den Bond, doch dan in het nadeel en dat komt omdat de leden zich niet voldoende van het werken en streven op de hoogte stellen en de vergade ringen niet trouw bijwonen. Hij hoopt dat daarin spoedig eene verandering ten goede moge komen. Nadat de notulen van de vorige ver gadering waren voorgelezen en onver anderd waren goedgekeurd en vastge steld, werd door den Secretaris den heer C. Didden, een zeer breedvoerig en buitengewoon gedocumenteerd ver slag uitgebracht Na de voornaamste werkzaamheden te hebben gememoreerd en aan den Eerw. adviseur, den WelEerw. heer Bijnen, een woord van warmen dank te hebben gebracht voor alles wat hij in het belang van de vereeniging heett gedaan, geeft hij een overzicht van de voornaamste instellingen van den Bond. De belangrijkste en meest nuttige instelling mag het bloeiende zieken fonds worden genoemd. Het ledental van deze afdeeling be droeg op 31 December 1922. 494 tegen 552 op 31 December in 1921, zoodat een verlies van 58 leden moet worden geconstateerd. Aan zieke leden werd in het afge loopen jaar uitgekeerd f 5593.40 323 leden profiteerden daarvan. Bovendien werd aan dokters en apo thekersrekening nog uitgegeven een som van f 1833.56 en aan vergoeding bij operatie's f 461 50. Uit het aan het Ziekenfonds ver bonden steunfonds tot uitkeering aan uitgetrokken zieken werd uitbetaald f 1500.20. Het saldo van dit fonds bedroeg op 31 December f 471.71. Uit deze cijfers, merkte de secretaris in zijn verslag op, blijkt wel van hoe groot nut deze vereeniging voor de leden en hunne gezinnen is en daarom betreurt hij het dat in plaats van een verlies, niet een flinke aanwinst van leden is te boeken, in het belang van hunne gezinnen geeft hij alie nog niet aangeslotenen in overweging dit alsnog onverwijld te doen. De Steenkolen Coöperatie werkte ook in het afgeloopen jaar weer met veel succes en bezorgde haren 397 leden een groot voordeel. Door het bestunr'van deze coöpe ratie werden aangekocht 60 ton anthra- ciet. 152 ton stukkolen, 180 ton Eier kolen en 172 ton nootjeskolen. Door de leden is in totaal verbruikt 925 H.L. Anthraciet, 1784 H L Stuk kolen, 1844 H L. Eierkolen en 2022 H L. Nootjeskolen, terwijl door leden en particulieren aan het pakhuis nog werd afgehaald 959 H.L diverse soor ten kolen. Hierop werd een winst gemaakt van f 2945 73 waarvan f 250 werd gede poneerd in de reservekas. Voorts werd f 25 geschonken aan de Werklieden vereeniging, terwijl aan de leden van iedere verbruikte HL 32 cent werd gerestitueerd. Voor deze prestatie brengt hij gaarne een woord van dank aan het bestuur van deze Coöperatie. Zeer tot zijn spijt moet hij nog mededeelen, dat het ledental op 1 Jan. 1922 871 bedroeg en in 1923 slechts "60 dus een verlies van 111 leden. Daarvan zijn er 10 door den dood ontvallen. Het langdurige applaus den secretaris voor zijn mooi en interessant verslag gebracht, was welverdiend De Voorzitter dankte den ijverigen Secretaris en sprak de wensch uit dat hij nog lange jaren als zoodanig mocht werkzaam zijn tot groei en bloei van den bond. Uit het financieel verslag dat door den penningmeester werd uitgebracht bleek dat de bondskas eën totaal aan inkomsten en uitgaven heeft gehad van 4189 84'l2 met een batig saldo van 27.86. Gezien den niet onbeduidenden terugloop van het ledental gaf deze rekening reden tot tevredenheid. De exploitatie van gebouw en buffet sloot met een voordeelig saldo van 437,28'/, ondanks het feit dat het dienstjaar met een nadeelig saldo van 103,36 was begonnen. De inkomsten hebben in totaal 7950,60 bedragen. De begrooting voor 1923 werd vast gesteld voor de bondskas op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f4100. De exploitatie kosten, van gebouw en buffet op f 7300. Aangezien de heer J. Leijtens de vergadering door omstandigheden niet kan bijwonen, brengt hij als lid van de controle-commissie, schrittelijk ver slag uit. ln zijn schrijven wijst hij er op dat alles in orde is bevonden en een woord van lof aan den Penningmeester den heer F. Smolders niet mag ont houden worden voor diens accuraat beheer der financiën. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van F. Passier, F. Smolders, C. Didden en A. Bergmans Aangezien geen tegen candidaten zijn gesteld zijn de aftredende leden bij enkele candidaatstelling herkozen, ln de vacature ontstaan door het be danken van den heer H. Maas wordt gekozen de heer L. Leijtens. De Voorzitter brengt een woord van dank aan den heer Maas voor al hetgeen hij in het belang van de ver eeniging heeft gedaan. De benoeming van een controle commissie alsmede verkiezing van af gevaardigden voor den Centralen Raad worden aan den Bestuursraad overge laten. Verkiezing van een Voorzitter wegens periodieke aftreding. Uitgebracht werden 83 stemmen. Hiervan verkregen de heeren Passier 20, A Bergmans 59. Didden 2, Fransen 2, Leijtens 1 en F. Smolders 1 stem, zoodat de heer Bergmans gekozen^is. De heer Passier dankt de vergadering dat de stemming zoo is afgeloopen, want had hij het niet in het belang van den Bond gelaten, dan had hij reeds voor 3 jaar geleden ais zoodanig bedankt. Hij feliciteert den heer Bergmans met zijne benoeming en j hoopt dat deze de functie naar behooren zal weten waar te nemen. De heer Bergmans zegt dat de uit slag van deze stemming hem heeft verrast. Toch zal hij zijne benoeming aannemen en zooveel als in zijn ver mogen is de belangen van de vereeni ging voorstaan. De Eerw. heer Bijnen wil niet nalaten een woord van dank te brengen aan den heer Passier voor de aangename wijze waarop hij 3 jaar met hem in het belang van den Bond heeft samen gewerkt. Passier heeft heel veel voor de belangen van den Bond gedaan. Hij hoopt dan ook dat hij als bestuurs lid zijne krachten zal blijven geven en een even groot propagandist zal zijn als hij altijd is geweest. Bij de rondvraag wijst de heer van Meeuwen er op, dat de oorzaak van I achteruitgang van het ledental moet worden gezocht in het feit dat wil men lid van het Ziekenfonds zijn, men eerst lid van de Standorganisatie moet zijn in andere gemeenten is zulks niet het geval. De heer Passier zegt dat juist het tegenovergestelde zal worden bereikt als aan het verzoek van Van Meeuwen kon worden voldaan. Echter moet het bestuur zich aan de reglementen houden en zal dit doen öok. Dat er gemeenten zijn waar dit niet zoo is is geen reden om het hier ook te doen. Spr. kan nog mededeelen dat daaraan spoedig een einde zal komen, wijl, om over deze kwestie te spreken, aan Z. D. H. Mgr. den Bisschop een audiëntie is aan gevraagd De heer H. Brouwers acht het niet goed dat de Centrale Raad over de vaststelling van de reglementen beschikt en niet deze vergadering De Eerw Adviseur geeft in over weging om in deze eene afwachtende houding aan te nemen om te zien hoe in deze Z D. H. de Bisschop zal beslissen Alvorens de vergadering te sluiten wenscht de nieuw gekozen Voorzitter nog een enkel woord te zeggen. Van de ruim 700 leden zegt hij zijn er 88 aanwezig Dat is bedroevend en pleit niet van medewerking van de leden Hij hoopt dat daarin spoedig verande ring in moge komen en dat meer harmonie onder de leden zal gaan heerschen, opdat de noodige samen werking weer wordt verkregen Daarna sloot hij op gebruikelijke wijze de vergadering. E-n we(3ontwe p Is ingediend to* verklaring van bet algemeen out de» onteigening teo behoeve «an omlegging van deo tramweg OosterhoutTilburg, te Oosterhout. Het gedeelte van den tramweg 0>ste»hou'Ttlbu'g, tussc^en de «sn- sluiting aan den tramweg Breda G -ertruideoberg én deo P-ovincialep steenslagweg te Oosterhou' s*aat blijkens de memorie vaa toelichting - bij sterken regenval en des winters steeds onder water, zoodat het verkee niet altijd veilig is. Het is noodig, dat dit gedeelte tramweg wordt verlegd. Hiervoor is toepassing der Onteige ningswet noodig. De Levensverzekering Maatschappij „Noord-Braband" alhier, zal 8 Maart a.s. haar 80 jarig bestaan herdenken. Donderdag zal het 12'/, jaren geleden zijn, dat de weleerw zeergel. heer J. Bemelmans, destijds leeraar te Rolduc en thans wonende te Roermond, door 't hoofdbestuur van .Voor Eer en Deugd" benoemd werd tot alge meen secretaris en penningmeester van genoemden R K. Zedelijkheidsbond. De heer J. Zandvliet uit Lisse schrijft in de „Maasbode" dat hij het was die de reuzen-protest-meeting in den Haag is blijven zitten, zoodat van een aannemen met algemeene stemmen geen sprake is. Gelukkig dat wij het weten en dat hij ook z'n motief aangeeft nl dat hij niet wenscht accoord te gaan met de wijze waarop de vergadering is belegd en gehouden „Het Vaderland* (lib), besluit een beschouwing over het wetsontwerp tot tijdelijke beperking van der. invoer van schoenwerk, waarmee het blad zegt noodgedwongen mee te gaan, zoo als de Minister het noodgedwongen indiende, als volgt Wij hadden niet gedacht op onzen ouden dag nog te moeten komen met een aanbeveling van een pro tectionistisch ontwerp, protectionis tiscli in den zin van beperking van den invoer. Maar, zooals de wijs- geerige Sam uit Uncle Tom's Cabin reeds opmerkteMen kan van niets iets zeggen in deze wereld. En dan, het is niet Nederlands schuld dat Europa thans één groot gekken huis is. De Minister blijve nu echter bij zijn opzet, en late zich niet verder schuiven dan zijn eigen voornemen. Het Ned. R.K Huisvestings- Comilé deelt ons mede, dat de aan komst en 't vertrek der kindertrans porten als volgt zijn gewijzigd. 27 Febr. aankomst van Boedapest. 5 Maart vertrek naar Boedapest 10 Maart aankomst van Weenen. 15 Maart vertrek naar Weenen. Met deze transporten bestaat gele genheid liefdesgaven te verzenden en moeten deze uiterlijk 3 dagen voor vertrek van het transport in het Ma pazijn Zuid-Willemsvaart 163 te 's Bosch aanwezig zijn. De Commissaris van Politie te Tilburg, geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelaties aan te knoopen met C P JANSSENS. wo nende Prinses Sophiastraat no. 58 te Tilburg handelende onder den naam firma C. P Janssen in borstelwaren zich tevens noemende zaakwaarnemer, Informatie-agent, Incasso enz. DRUNEN In deze gemeente heerscht de Spaansche griep in hevige mate Verschillende lijders zijn reeds aan die ziekte bezweken. In de schoenindustrie schijnt het den laatsten tijd iets beter te gaan. De meeste fabrieken zijn weder in bedrijf gesteld. De heeren L. van Wezel, piston, Jos. v Delft, bugle, A van Hulien, alto en C Verbiesen, tuba, zullen in April deelnemen aan het kwartetcon- cours te Bergen op-Zoom, uitgeschreven door de fanfare „Arbeid Adelt", direc teur de heer Govaerts. Zij zullen spelen een Fantasie uit de opera Freischtitz van Weber en Cook's Glee van Hawkes. De heer H. Sartorius slaagde voor 't examen machineschrijven CAPELLE. J.l. Vrijdagavond werd door den heer Klaas de Vries uit Amsterdam in de zaal van den heer L. F. v. Dongen alhier een lezing ge houden. Deze vergadering werd ge opend door den heer E. Colet die het talrijk opgekomen publiek, alsmede den spreker hartelijk welkom heette, waarna hij het woord gaf aan den inleider ter behandeling van zijn onderwerp>Welke school moeten de ouders voor hun kinderen kiezen Op kalme en bevattelijke wijze hield de spreker een beschouwing over den toestand op onderwijsgebied onder de tegenwoordige wet en zonder ook maar iets ten nadeele van het bijzonder onderwijs te zeggen, hield hij een krachtig pleidooi voor de Openbare School, omdat zij de school is, die toegankelijk is voor iedereen, dus de school, waar geen scheiding gemaakt wordt en waar de grondslag gelegd wordt voor elke geloofsbelijdenis. Aan de hand van enkele leeslesjes uit leesboekjes, die speciaal en veel- vuldig op de Openbare School ge bezigd worden, toonde hij aan, dat in die school wel degelijk over Gods Woord gesproken wordt. Onder adem looze stilte werd deze interressante lezing aangehoord en dat het gehoorde indruk gemaakt had op de aanwezigen, bewees het luid applaus, dat den referent na het uitspreken zijner rede ten deel viel. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren P. Verhagen,burgemeester v. Woudrichem, Adr. Ros, voorzitter der Christelijk Historische kiesvereeniging alhier en J. H Spierings voorzitter der Anti- Revolutionaire kiesvereeniging te dezer plaatse. De dire debaters die begon nen met erop te wijzen, dat ze alle drie oud leerlingen waren der Open bare School en over het onderwijs, dat ze daar genoten hadden, niets dan goeds wisten te vertellen, braken een lans voor het bijzonder onderwijs, zonder daarbij aan te toonen, welke nu de beweegredenen waren, die zij hadden om tot de oprichting van een bijzondere school mee te werken Alsvorens de spreker met zijn repliek begon, werd nog even het woord gevoerd door de heeren W B Rijken en W. G. Treffers, waarna de inleider het gesprokene door de drie debaters op afdoende wijze weerlegde, hetgeen hij op even bezadigde en duidelijke wijze deed. als te voren bij zijn referaat. Hierna werd deze zeer goed ge slaagde vergadering die op initiatief van het voorloopig Comité voor Volks onderwijs alhier was uitgeschreven, met een woord van dank door den heer E Colet gesloten, waarna be sloten werd een afdeeling van Volks onderwijs op te richten, waartoe zich staande de vergadering een 70 aanwezigen als lid opgaven. ln de vacature ontstaan door het vertrek van den heer A de Jong. is tot bestuurslid van de gemengde zang vereeniging ,'t Rozenknopje" alhier gekozen de heer E Colet, die zijn benoeming heeft aangenomen. WASPIK. Op de lijst van onder scheidingen, die de Belg. regeering verleend heeft aan Nederlanders, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor Belg vluchtelingen gedurende den oorlog, komen voor onze hoog geachte dorpsgenooten de ZeerEerw. Heer H J Huibers pastoor, de heer G. Vermeulen, wijnhandelaar en onze voormalige dorpsgenoot, de WelEdel. Zeergel. Heer Dr. V. C. J. Smit, thans te Utrecht, die allen de medaille ont vingen van Koning Albert met lirit. Wij teliciteeren deze Heeren met deze hooge onderscheidingen en hopen, dat zij ze nog vele jaren met eere mogen dragen. In de gisteren gehouden bestuurs vergadering der tooneelvereeniging „Entre nous" werden herkozen de heeren G Kamp (voorzJ. v. Dongen (secr.) P. v. Dongen en Chr. Montens (comm.). terwij! in de plaats van den heer J. Coesmans tot vice-voorz. werd benoemd de heer H van Ierse 1. Heden zal de Raad om 5 uur een openbare vergadering hou den ter benoeming van een gemeente ontvanger. RAAMSDONK Tot hulpbesteller op het Dorp, is benoemd H van den Elzen, thans in gelijke betrekking te Oss De R K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" heeft aan den Raad een adres gericht om de kermis in deze gemeente gelijk te doen vallen met de Bergsche kermis. Wegens het vernieuwen der be schoeiing van de haven op het Dorp, zal het verkeer langs het Fort, voor rij en voertuigen, voor eenigen tijd gestremd zijn Zondagmiddag werden bij T. twee ruiten door een schot verbrijzeld, gelukkig heett geen der bewoners lichamelijk letsel bekomen. Naar we vernemen is het een verregaande onvoorzichtigheid van R. die een nieuw jachtgeweer probeerde. RAAMSDONKSVEER. Woensdag- avond houdt de C N. Werkl. Bond zijn 20ste jaarvergadering in de Chr. School op 't Veer. Het programma belooft een gezellige avond. Marktbericht Tarwe f 11, Haver f9 75, Rogge flO. Boonen wel aan voer, doch geen handel, Hooi f 40 en Stroo f 18. De prijs der boter s'eeg nu reeds tot f 1 45 per pond Minder verdiensten, hoogere prijzen voor enkele noodzakelijke levensbe hoeften, heusch geen rooskleurige tijd. Onder presidium van den Voor- Waalwyksche en Langstraatsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5