Gramajihooit-platca J. GLEKAN nijplanken, ff tanzblokken, choenrekken, Rechtzaken. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Advertenliën. C. Jacobs Zn. Nieuws uit Kaatsheuvel SPORT. fl. Bonis, Besoijen, Gramaphoons on Pathéfoons. zftter Mr. A. M de Roon. hield de Groene Kruis-Afdeeling Zaterdag 1.1. haar jaarvergadering. Na een welkomst woord van den voorzitter tot de 40 aanwezige leden, verkreeg de Secretaris gelegenheid tot het uitbrengen van het jaarverslag over 1922 Daaruit hoorden we dat het ledental 412 be draagt, 2 openbare vergaderingen werden gehouden, in de eerste trad op Mej. Van Hulst uit Harlingen in de laatste Dr. Kooien uit Schijndel. De Penningmeester deed rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. Wegens ziekte van de Zuster, gedurende 5 maanden geen verpleeg gelden gedurende dien tijd, kon het niet anders of de uitgaven overtroffen de inkomsten. In verband met de T.B.C.-bestrijdirig werden voor ruim 350 gulden ver- plegingsartikelen aangeschaft. Tot bestuurslid werd metaigemeene stemmen gekozen dhr. joh. Ruijten- berg (aftr.), deze nam de benoeming aan. En uit jaarverslag èn uit de rekening mocht blijken dat deze ver eeniging zeer nuttig werkzaam is in het belang der lijdende menschheid Moge het Bestuur in staat gesteld blijven om met de Zuster steeds meer te kunnen doen voor de zieken, die de hulp van het Gr. Kruis noodig hebben. In de „oude bakkerij" van den heer S. ontdekte de nachtwaker W. des nachts brand. Met behulp van den gewekten eigenaar werd die weldra gebluscht. Oorzaak onbekend. DUSSEN. Op de in deze week ge houden publieke veiling van dragende varkens, varieerde de prijs van 180 tot 200 gulden plus 10 pCt. onkosten. Deze week werden hier ver schillende vergaderingen gehouden van besturen van Waterschappen in vereenigingmettwee Heeren Ingenieurs, die van de bovengenoemde besturen adviezen inwonnen, ten einde een betere waterloozing te verkrijgen voor die polders, Binnenkort wordt hier door den heer C de Ronde een nieuwe meel- zaak geopend. De ondernemer zal zijn product betrekken van den heer A. L. Sneep te Capelle. Ook zal binnenkort weer een brand stoffenhandel geopend worden door den heer W. v. d. Broek alhier. OISTERWIJK. In de laatst gehouden raadsvergadering zei de heer Kluijt- mans, in deze vergadering'pas geinstal- Ieerd, dat hij is als de man in het Evan gelie, die ter elfder ure geroepen werd en nog zijn volle loon kreeg. Zijn volle loon wenscht hij echter niet, maar aangezien zijn zittingstijd in September a.s. weer is afgeloopen, heeft hij een klein verlanglijstje opgemaakt wat hij gaarne ter kennis van den raad brengt Dit verlanglijstje houdt in: 1. Opening van de raadsvergade ringen met gebed. 2. Plaatsing van een Christusbeeld in de raadszaal van het gemeentehuis, welk Christusbeeld door hem bij inwilli ging van zijn verzoek aan de gemeente cadeau zal worden gedaan. 3. Het om 12 uur des middags luiden van de klok van het gemeente huis, hetwelk staat op de plaats waar vroeger de kapel van O. L. Vr. Ter Linde stond en waardoor dus zou worden voldaan aan het gevoel van piëteit, dat de Oisterwijkers voor deze plaats hebben. 4. De wegen in het woningbouw complex van de R K. Bouwvereeniging „Volksbelang" respectievelijk te noemen Burgemeester Vogellaan en Burge meester Canterslaan en verder dit complexwoningen te noemen „Woning park Zuid" en om verwarring te voor komen het woningcomplex aan het Kerkeind te noemen „Woningpark West". 5. Het Kerkplein te noemen „Kape laan Huijgersplein". 6. Aan te sluiten bij den A.N.W.B. en deze vereeniging een vrijwillige jaarlijksche contributie toe te kennen van f25. 7. De verschillende fietspaden te verbeteren en eene commissie in te stellen voor het lidmaatschap waarvan de heer Kluijtmans zich welwillend beschikbaar stelt, die onder Voorzitter schap van den Wethouder van openbare werken belast zal zijn met het toezicht op de reinheid van de wegen enz. 8. De Hoogstraat en de Kerkstraat voor het verkeer in orde te brengen, daar deze thans reeds voor het verkeer te smal zijn en zeker niet meer aan de eischen zullen voldoen zooals te voorzien is als spoedig op elke 50 inwoners er 1 auto zal rijden 9. Een commissie te vormen welke in contact treedt met de commissie die het oprichten van een Pater Poirters- standbeeld heeft trachten te bewerk stelligen. De Voorzitter zegt, dat de heer Kluijtmans zooveel zaken heeft aan geroerd, dat zijn speech wel iets van een troonrede weg heeft. Hij stelt voor om de ter sprake gebrachte aangelegen heden in een volgende vergadering te behandelen, met welk voorstel de raad zich volkomen kan vereenigen 1 's-BOSCH Bosch Mannenkoor heeft een uitnoodiging om dezen zomer in Berlijn een concert te komen geven. VUCHT. Zondagnacht is alhier plotseling overleden de heer dr J. J. P. Hilbers, geneesheer-directeur van het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen „Voorburg" onder Vucht. Op last van Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is het besluit van den Gemeenteraad tot opheffing der O. L. School Loonschendijk met ingang van 1 Maart a.s. welk besluit reeds door Ged. Staten van Noord-Brabant was goedgekeurd voorloopig geschorst tot 1 September 1923 Op de eerste internationale Pluimvee-tentoonstelling te Stadskanaal op 242526 Februari, behaalde de heer P. Elshout met zijn inzending Minorca's twee 1ste, twee 2de en twee 3de prijzen, benevens nog twee eere- prijzen. Voor de vele bewezen diensten gedurende den oorlog is door de Bel gische regeering de medaille van Ko ning Albert met het Lint verleend aan onzen EdelAchtb. Heer Burgemeester J L. van Besouw, onzen gemeente secretaris den heer M. v. d. Wee en onze HoogEerw. Heer Pastoor Mgr. W. Völker. Men meldt aan de „N. R. Ct." dat wethouder Roestenberg te kennen gegeven heeft geen mandaat meer te kunnen aanvaarden, daar de Neder- landsche bond van lederbewerkers, waarvan hij „vrijgestelde" is, bepaald heeft dat vrijgestelde geen raadslid mogen zijn. WAALWIJK. H.E.C. Zondag speelde H.E.C. I haar laatsten uit-wedstrijd tegen Geel zwart te 's Bosch. Beide elftallen stellen zich op met één invaller, onder leiding van scheidsrechter lansen. Direct na den aftrap bestormt Geel-Zwart het H E.C.-doel, welke aanval door de backs onschadelijk wordt gemaakt Na 5 minuten spelens geeft de middenvoor der Bosschenaren zijn club met een onhoudbaar schot de leiding H.E C. valt dan verwoed aan, doch succes blijft voorloopig uit. Zelfs weet Geel- Zwart kort daarop den voorsprong te vergrooten (2—0). Mooi combineerend gaat de H E C.-voorhoede dan ten aanval en heeft eindelijk succes, als uit een goeden voorzet van den links buiten den linksbinnen fraai doelpunt (2—1). Nog voor half time krijgt H.E C. dan een strafschop te nemen, waarmee de rechtsbuiten met een keihard schot den stand gelijkmaakt Met 2—2 wordt gerust Als weer begonnen is. komt Geel-Zwart gevaarlijk opzetten. Een penalty ontstaat voor 't HE.C-doelen Geel-Zwart heeft wederom de leiding. Dan wordt H.E.C. weer sterker, doch 't sublieme verdedigen van den Bos- schen doelman voorkomt doelpunten Eindelijk echter weethaar goed spelende middenvoor weer gelijk te maken. Lang hebben ze daar echter niet plezier van want door een fout van de achterhoede doelpunt Geel-Zwart voor de vierde maal (4—3) Nu zijn de H E C. mannen niet meer te houden en 't is weer de centervoor. die 2 maal achtereen doel punt, waarmee hij de Waalwijkers een verdiende 54 overwinning bezorgt Het succes is vooral te danken aan 't vlugge en onvermoeide spel der voorhoede, terwijl de tegenpunten voor een goed deel op rekening komen der achterhoede, die danig uit haar gewone vorm was Rest nu nog de thuis wedstrijd H.E.C.V F.C. Vucht, welke de beslissing zal brengen over het kampioenschap der 2e klas. H.E.C. II speelde thuis tegen P.V.C. uit 's Bosch. Speelden de onzen in 't begin niet al te zeker, later herstelden ze zich en wisten toch nog de over winning te behalen met 1—0 door 'n mooi doelpunt van den centervoor. H.E.C. III speelde met 10 man te Vlijmen tegen de Spartaan en wist desondanks gelijk te spelen (11). Alle drie de elftallen hebben zich dus Zondag wel bijzonder kranig ge houden. - R.W.B. R.W.B II-W.S C. II is j.l. Zondag niet doorgegaan wegens terreinafkeuring R.W.B. Ill verloor te Kaatsheuvel van De Langstr. met 2—1. 11 Maart R.W B Longa 18 Maart R W B.—Roodborstjes. WAALWIJK. Zoadag a. s. competitiewedstrijd Quick en Roodborstjes uit 's Bosch op bet terrein van Quick. DRUNEN. D.F.C. heeft Zondag met niet minder dan 4—1 klop gekregen. Toch was D.F.C. verschillende periodes over wegend sterker. Maar de voorhoede was hopeloos uit vorm. Mogelijk dat met een andere opstelling beter resultaat te bereiken zou zijn. Backs en vooral doelman waren weder buitengewoon. S.D.O. leverde mooi spel, met als uitblinkers spil en middenvoor. -- R.K. Voetbalbond Aid. Langstraat. Uitslagen D.F.C. II—Vitesse II 4—2. Spartaan—H.E C. III 1—1. D.F.C. leverde prachtig werk door i Vitesse met een 4—2 nederlaag naar huis te sturen D.F C II is thans op de tweede plaats gekomen, terwijl Vitesse No. 4 wordt. H EC. III heeft zich goed gehouden Zij hebben niet onder willen doen voor hun eerste en tweede elftal. D.F C. 2 wist jl Zondag Vitesse 2 uit Geertruidenberg te kloppen met 4—2. De reserves speelden een goede partij voetbal. Het le was ongelukkiger en verloor van S.D.O. uit Helvoirt met 4—1, KAATSHEUVEL. Op de Zaterdag gehouden algemeeae vergadering der K. S, W. Withclmiaa» (Kaatsheuvel) is een commissie benoemd tot vorming van een fonds voor steun aan spelers bij eventueele ongevallen tijdens wedstrijden opgeloopeo. Alle werkende leden dragen daarvoor 5 ct. per week bif, terwijl dit fonds tevens in de belangstelling en vrijgevigheid van 't sportlievend publiek wordt aan bevolen. Kaatsheuvel I speelde Zondag een competitie-wedstrijd voor de 1ste klasse B. V. B. tegen Ttlburg II te Tilburg, Ofschoon de Tilburgers in spelkwaliteit gedurende dit seizoen veel gewonnen hebben cn vooral voor rust een mooi spel gegeven werd kwam de pauze met 20 en het einde met 5-0 ten voordeele van de gasten. De wedstrijd Kaatsheuvel-Capelle is thans vastgesteld op Zondag 4 Maart. De stand is momenteel Capelle 13 11 1 1 23 Kaatsheuvel 12 11 1 23 Dat de strijd spannend zal zijn be hoeven we niet te melden. Misschien Is er van alle competitie wedstrijden uit het geheete land geen enkele waarin twee clubs elkander zoo dicht op de hielen zitten met zoo weinig verliespunten als Kaatsheuvel eo Capelle. Dat zijn nu eens twee clubs die aan elkaar gewaagd zijn. Kaatsheuvel slechts één punt legen, maar vóór 't feit dat ze behalve tegen Capelle nog juist die wedstrijd moeten spelen die Capelle ook niet kon winnen; Kaatsheuvel nog niet geslagen maar nog verplicht te kampen tegende twee zwaarste competitie-vrienden. We vertrouwen echter dat 't elftal zich In vorm zal laten zien dan zijn we zeker van de overwinning, ook van Capelle. Voor de rechtbank te 's Hertogen bosch zal op Donderdag 1 Maart a s de strafzaak behandeld worden tegen M. van Wanrooy, 18 jaar te Kaats heuvel, Ihans gedetineerd, beklaagd ter zake,*dat hij Jacobus Netten aldaar zoodanig heeft mishandeld en door messteken gewond, dat de getroffene spoedig overleed De R. K. Universiteit. Do »S aodaard* driestart Het dabat over do Roomsche Uni versiteit gaat een lichting uit, dio ons noopt oas standpunt nog eens nader uiteen te zetten. Voor oas bewoog het incident zich om dit eene enkele punt, of het belang eener Gemeente bij de oprichting eecer Universiteit zóó groot kon zijn, dat het brengen van een financieel offer er door gemotiveerd werd. Nijmegees Raad stemde voor een jaarlijksch sub sidie van f 100 000, wat, bij een be volking van 67 000 zielen, reetkoan op f 1.50 per hoofd. Wij hebben niet verheeld, dat dit besluit, naar ons in zicht, moreel niet heel sterk stond, wijl van de 31 leden slechts 16 zich er voor verklaarden met 15 er tegw. Maar overigens wezen wij er op, dat Amsterdam een Universiteit onderhoudt, die per horfd der bevolking stellig wel f5 vordert; en verder, dat tegenover een extra uitgave van f 100 000 ook extra inkomsten staan, die misschien de uitgave nog wel eens konden over treffen. Ook mag gewezen op niet altijd in geld uit te drukken voordeelen, Is het b.v. voor eene, ver van het centrum gelegen, stad niets waard, wanneer aan die Universiteit zij het dan niet dadelijk een Medische Faculteit komt, met een staf van eerste-rangs geneesbecreo, voor elk onderdeel der medische watenschap? Dat waren o.l. de vragen, die te beantwoorden vielen. Voor andere was geen ruimte. Want wel kan men theoretisch twisten over de vraag, of men in het Protes- tamsche Nederland gaarne een Room sche Universiteit ziet oprichten, maar dat blijft een puur academisch debat. Die Roomsche Uoiversheit komt er ook al bltj-en dHe f 100.000 ia de zakken der Nijmeegsche burgerij. En zo heeft een onbetwistbaar recht om er te komeo. Een recht ic de Groadwrt vastgelegd en in de Wet op hef Hooger O ule wijs nader geregeld. Hoe m;>n dan ook op de gedachte komen kan als in een ingezonden s'.uk in »Da Nedeilardcr* geschiedde om der, wessch ui: f.e spreken dat desr.oods met opzegging van de poll tieke samenwerking, tegeu deze Room sche aassmafiging eea zoo krachtig mogelijk Protesfautsch verweer zou worden geboder, gaar, boven ons begrip Wat zou men dan wiliec Grondwetswijziging En wat zou die moeten inhouden Dat de Roomscbea geea eigen Uat wevsiteH mogen stichten Maar waaom dan wèl eigen lagere en eigen middelbare scholen Of wil men soms sile vrije Hooger Onderwijs onmogelijk maken Dus ook aan do Vrije te Amsterdam het bestaan verbieden Waarom ook niet? Die stichting was immers, volgens »De Nederlandereen fout. En een fout mag men bestrijden, tegengaan Maar dit alles is immers ijdel gepraat O «ze Roomsche medeburgers hebben dezelfde rechten als alle anderen. D Grondwet waarborgt hun rechten de oeze. Ook het recht om te meene» dat Hooger Oaderwij"» gefundeerd in eigen beginsel, beter is, dan het indif ferente. Ock het recht, om die meentag om te zetten in een daad En ieder, die aan dat recht zou willen tornen, vindt orss tegenover sicb Hst recht tot Universlteitsstfchtlsg i ons een kostbaar voorrecht. Dat wit zelf op zeer hoogen prijs stellen en daatom in ons vrije land anderen niet misgunnen. En dat niet alleen. Bij de toenemende onvastheid op bijna elk levensterrein, juichen wij he toe, dat ook een andere groep van burgers dan de Gereformeerden voo» de boogere opleiding der j*ugd den vasten giondslag van het Christelijk geloof aanvaardt. Veel, zeer veel scheldt ons vai> Rome, Maar strijd tegen Rome wen- schen we enkel en alleen met geeste- lrtke wapenen te voeren. Eik ander hulpmiddel wijzen we af. En waar Rome meewerkt om den grondslag van ons volksleven te verstevigen tegen de inwerking van het Ongeloof des veel grooteren vijand daar gaan we saam. De Nederlander staat ten aanzien van dit vraagstuk op een ander stand punt. De stichting van de Vrije Uw versitelt was een fout. Allicht is dus do komst der Roomsche Vrije een nog erger fout. De Nederlander meent zelf?, dat de haastigen, die de V'ije hebben opgericht, in geloof zijn tekor geschoten. Ten bewijze waarvan zij wijst op «wee geloovige hoogleerarei aan onze Rtjksuniversiteifec. Alsof daarmee al waren de 2 e> 20 het beginsel, waarvan de Vrijf uitgaat, gered zou wezen Dit vraagstuk Is tl Zoo vaak behas deld, dat we er thans niet verder op ingaan. Alleen willen we nogmaals duidelijk doen uitkomen, dat alle toornen tegen de oplichting der Roomsche Uoiversi telt ee» bestrijding is van letter ec geest der Grondwetdat wij geer enkel principieel bezwaar zien tegec de subsldicering eener bijzondere Uni versiteit door eene Gemeente, die op het bezit ervan prijs stelten einde lijk, dat de vraag, of Nijmegen goed deed zich vóór zulk een subsidie ui' te spreken, niet uitsluitend mag worden beoordeeld in het licht van zestien- vijftlep. De moord op mr. Wijsman. Men zal zich den treinmoord herin neren, gepleegd Oudejaarsavond 1921 op mr. Wijsman uit Amsterdam. In deze tot nog toe onopgehelderde zaak heeft, naar de 's-Bossche Courant verneemt, de recherche de beschikking gekregen over verschillende nieuwe aanwijzingen welke het zeer waar schijnlijk maken, dat licht wordt ge bracht omtrent den dader van den moord, die vermoedelijk in het buiten land vertoeft. In verband met 't onderzoek, meent het blad bijzonderheden welke het kent vooralsnog niet te moeten publi- ceeren. Motorongeluk. Zondagmiddag kwam de heer J. H,, uit Woensel, onder de gemeente Liemp- de, met zijn motor in botsing met een boom. Hij bekwam een ernstige kneu zing aan de borstkas. Zijn 16-jarige zoon, die op de duo zat, werd tegen den boomg eslingerd en bekwam een her senschudding. Per ziekenauto is de jongen naar het R. K. Gasthuis te Eindhoven vervoerd. Op de lijn Vera CruzMexico is een passagierstrein in een ravijn ge stort. In dezen trein bevond zich de voorzitter van de maatschappij der Mexicaansche spoorwegen, vergezeld van zijn vrouw, op een inspectiereis. Beiden werden zwaar gewond. Negen andere personen liepen eveneens ern stige kwetsuren op. Twee personen werden gedood. Te Bochum duurt, naar Berlijn meldt, de dwingelandij der Franschen voort. Honderden ingezetenen zijn er gevangen genomen, omdat zij zich niet aan het voorschrift, 't welk straatver keer na acht uur 's avonds verbiedt, hielden. Dat verbod is uitgevaardigd uit straf voor de proteststaking tegen de vernieling van de Kamer van Koop handel. In een rondzendbrief aan an dere Kamers van Koophandel geeft die te Bochum kennis van de zinne- looze verwoesting van haar gebouw, die de vruchten van jarenlangen ar beid heeft teniet gedaan. Van het ar chief en de bibliotheek is niets meer over. Bovendien hebben de Franschen een groot deel van de inrichting (tapij ten, uurwerken, schilderijen enz.) ge stolen. De K. v. K. laat het oordeel over een dergelijk vandalisme aan de beschaafde wereld over. De Franschen hebben 11| milliard mark uit een trein in beslag genomen. Wat is taptemelk en is het een goed voedsel? Wanneer men van de volle melk den room, d.i. het melkvet afneemt, dan houdt men de zoogenaamde taptemelk over. Is taptemelk nu zooveel minder dan volle melk? Neen, want behalve het vet, bevinden zicli in taptemelk dezelfde voedende bestanddeelen als in volle melk. Bij velen bestaat de mee ning, dat taptemelk geen voedings waarde heeft. Dit is absoluut onjuist. Yoor zuigelingen, kinderen en zieken is zij echter ongeschikt, doordat het vet ontbreekt. 1 Liter taptemelk heeft ongeveer dezelfde voedingswaarde als 150 gram rundvleesch. Gez. is beslist het beste en goed koopste adres voor: ENORM is schitterende Enorme keuze in GRAMAPHOON- PLATE N de vraag naar onze voorraad als gevolg van de buitengewone voordeelen welke wij bieden. Nergens zoo'n groote keuze en zulke scherp concurreerer.de prijzen. Aanbevelend, B e s o ij e n. 305 b/d. Haven. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR. Havenstraat 5 (nabij 't Station) 's-Hertoqenbosch. Adviezen en bijstand met be- trekking tot processen, straf zaken, faillissementen, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract enz. Behandeling van alle voorko mende Rechtszaken, zoowel bjj Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuldvorderingen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldeisehers, maken van contracten, requesten enz. Degelijke en prompte afwerking. Billijke conditiën. N.B. Bjj niet inkomen der schuldvorderingen in der minne, worden geen kosten in rekening gebracht. 2290 Aanbevelend, TI M M E R M A N gesp. gew. gel. verl. punten

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6