Reclame. Binnenland. Buitenland. waarom het noodzakelijk is een vierde lokaal in orde te maken. Door het Kerkbestuur is wel gevraagd f 800 doch het is niet zeker dat het bedrag noodig zal zijn. Achten. Dus hooger dan f 80o zal men niet mogen gaan. De Voorzitter. Dat staat er wel niet bij. maar ze zullen het wel hoog ge noeg hebben geraamd. Er is echter niets aan te doen, de wet is pas zoo gewijzigd en we zijn er nu toe ver plicht. Van Vrede. Op andere plaatsen ziet men toch ook wel dat ze meer kinderen hebben en nog tot geen vierde leer- kracht overgaan. Voorzitter. Dat is nu pas tengevolge van de gewijzigde wet. Doen wij het niet, dan komt de Rijksbijdrage te ver vallen en dat is zeker nog erger. Van Vrede. Het is veel vier onder- onderwijzers voor een paar kinderen. Achten. Het kost de gemeente geen cent. Van den Brand. Dat is zoo, maar de schoolbehoeften komen er toch ook weer bij. Achten. Er is niet aan te ontkomen en dan zou ik zeggen dat hoe eer dat er toe wordt overgegaan hoe beter dit is voor het onderwijs, Van Vrede. Als men de Rijksbijdrage er door verliest, dan moeten ze het niet in den raad brengen, dan moeten ze maar zeggen dat er voor zorg wordt gedragen. Vugts. Neen het moet altijd in den raad gebracht worden want anders zou een schoolbestuur wel eens f 1000 kunnen vragen als er maar voor f800 noodig is. Van der Heijden. En daarom was het goed een maximum te stellen. Van Vrede. Ik zou maar beginnen met de klas half met banken te laten bezetten en de rest leeg laten staan, anders worden de kosten toch zoo groot voor een paar leerlingen meer. Misschien was het wel eens goed dat de Voorzitter in dien geest eens met het Kerkbestuur ging spreken. De Voorzitter zegt toe daarover wel te zullen spreken. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens over lijden van N. van Bijnen. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer A. van Beurden Azn. 3. Aanvraag vrijstelling van de ver plichting tot het geven van onderwijs Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 4. Voorstel Electriciteitscommissie tot verlaging van den stroomprijs voor kracht en tot gedeeltelijke intrekking raadsbesluit van 4 Augustus 1921 voor wat betreft de aanwijzing van den spertijd. Op verzoek van den heer Achten wordt door den Secretaris een en ander betreffende de regeling zooals door de Commissie besproken, uiteen gezet. De Secretaris wijst er op dat bij de bestaande regeling onbillijkheden kun nen schuilen. Het beste is, de prijs voor kracht te verlagen doch dan de spertijd voor iederen aansluiter die met een moter is aangesloten, zelf te be palen. Bij den raad kan dan altijd nog in beroep worden gegaan. De commissie stelt voor de prijs per K W.U. voor stroom te brengen van 30 op 25 cent. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 5. Bespreking weilandverpachting. Winkel. Ik wil in deze met een rede lijk voorstel komen. De weilanden worden ieder jaar op dezelfde rij af verpacht Dat zou ik niet meer doen Ik zou telkens anders beginnen, d.w.z' het eene jaar zou ik vooraan beginnen en een jaar later achteraan. Voor de meeste pachters is dat goed en de ge meente zal er niet slechter mee zijn. Geen der leden heeft hiertegen eenig bezwaar. Vervolgens zegt de heer Winkel het nog in het belang van de gemeente te achten, indien heden de verpachting wordt gehouden direct na de verpach ting van de polder. De Voorzitter merkt op dat het altijd is geweest het eene jaar de polder eerst en daarna de gemeente en het andere jaar de gemeente eerst en dan de polder. De heer Winkel zegt dat in zijn voorstel niets onbillijks is gelegen, want doet men het zoo niet dan zullen vele pachters met niets naar huis moeten of anders zeer duur, en wordt gedaan als hij voorstelt, dan wordt iedereen in de gelegenheid gesteld iets te pachten. De heer Achten wijst er op dat over deze kwestie al meermalen is gesproken. Dat er menschen zonder iets ge pacht te hebben naar huis zullen moe ten gaan wil hij gaarne beamen, doch dat zal ook gebeuren als bij opbod wordt verpacht. Nu wordt dikwijls gezegd dat om ruzie te voorkomen tegen iemand niet wordt opgeboden. Hij wil de boeren niet tegenwerken, absoluut niet, doch waar misschien 25 pachters gebaat kunnen zijn, staan er alle andere belastingbetalers daar tegenover. De heer Winkel betoogt dat het mijnen verkeerd is in elk opzicht, voor den landbouwer. In alle landbouwbla den en door alle boerenorganisaties wordt er dan ook tegen gewaarschuwd. De dood, zegt spr., komt iedere pach ter aan als over mijnen wordt ge sproken. De heer Achten merkt op dat wij hier zitten voor het algemeen belang en niet voor enkele pachters. Voorzitter. Als het bij opbod gaat, is het ook niet in het voordeel van den boer. Op alle plaatsen gebeurt het dan ook, behalve hier. Van den Brand. De mooiste manier is bij opbod. Voorzitter. Het is toch overal mijnen. Van den Brand. Dat zijn we hier niet gewoon. Achten. Het is altijd ruzie bij opbod, ze denken maar als ze het eenmaal gepacht hebben dat ze er voortaan altijd recht op hebben. Voorzitter. Bij het polderbestuur is een lijst ingekomen waarin wordt ver zocht om te mijnen. Winkel. Wie hebben daarop getee- kend. Menschen die met de geheeie verpachting niets te maken hebben en enkele afgunstigen. Van Vrede. Een boer wil liever een hooge pacht betalen dan f 10 belas ting. De heer van der Heijden is er voor om dien weg te volgen die voor de ge meente het voordeeligste is. Winkel. Bloedzuigers mogen wij toch niet zijn. Vugts. Er zijn toch heel wat men schen meer die niet pachten dan die wel pachten. Winkel. Moet men dan een paar menschen een paar honderd gulden uit hun zak gaan halen. Wat zal dat in de belasting voor zoovele menschen beteekenen I Misschien een kwartje per man Winkel. Als wij het zoo doen, dan ben ik bang dat als we later over straat loopen, ze ons zullen naroepen voor bloedzuiger en wij onze pet over onze oogen moeten trekken van schaamte. Ze zullen ons met steenen nagooien. Vugts. Winkel spreekt nu een beetje voor eigen belang. Winkel. Ik voor eigen belang spre ken? Vraagt het aan den Voorzitter en laat het den Secretaris nazien of ik ooit een perceel land van de ge meente heb gepacht. Dat is mooi. als je voor het belang voor de boeren opkomt, dan uitgemaakt moet worden dat ge voor eigenbelang uitkomt. Vugts. Wij kunnen hier toch niet alleen voor het belang van de boeren uitkomen, wij moeten het algemeen belang bevorderen. Van Vrede. Ik geloof dat wij hier geen van allen land van de gemeente pachten, dus niemand kan hier voor eigen belang spreken. Ik wil echter de de vraag eens stellenwie van ons kan zeggen welke manier van ver pachten het beste is. Dat kan niemand. Na nog eene heele discussie wordt besloten de oude manier van ver pachten te handhaven, met dien ver stande echter, dat om het jaar wordt begonnen met perceel no 1 en dan weer beginnen met het laatste perceel. Benoeming van vier leden in de schattingscommissie. De heer Achten geeft te kennen dat hij voor eene benoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen. Worden gekozen de heeren Van Bokhoven, P. v. d. Brand, R. Luijben en P. Vugts. Bij de rondvraag zegt de heer Van der Heijden, dat het hoog tijd wordt dat eens aan de belangen van den werkman wordt gedacht. Het bestaande ziekenfonds voorziet in een groote behoefte, doch ook al tengevolge van de heerschende malaise kan het be stuur bij ziekte niet meer uitkeeren dan f7.— per week. Dat bedrag is veel te gering. Welk huishouden met kinderen kan daarvan, vooral als de vader nog ziek op bed ligt. bestaan. Als de huishuur is be taald en de steenkolen, zijn de f 7 op en is er geen cent meer om brood te koopen. Naar spr. meening moest hier de gemeente ingrijpen en aan die zieken die het werkelijk noodig hebben, een toeslag verleenen plus nog een kinder toeslag. Iemand die werkloos is geniet ondersteuning, wat is te prijzen, doch iemand die ziek is krijgt niets. De heer Achten zegt bestuurslid van het ziekenfonds te zijn. Voor het be stuur zal het moeilijk worden om te zeggen die heeft toeslag noodig en die niet. De heer van Vrede meent dat dit meer een zaak is voor de Vincentius vereeniging. Wordt besloten tot eene volgende vergadering aan te houden- De heer Achten stelt de vraag wan neer bij v. d. Lee de waterloop en de rioleering in orde wordt gemaakt. De Voorzitter zegt dat daartoe nog niet is over gegaan kunnen worden met het oog op het hooge water. Achten. Het is toch zeker een half jaar geleden dat daartoe is besloten. Voorzitter. Ja, maar toen waren er geen steenen Er zal voor worden ge zorgd. De heer v. d. Brand wijst op het vreemde dat hier f 10 moet worden betaald bij het in nood slachten van een koe en in Vlijmen maar f2 De Voorzitter zect dat dit eenmaal is vastgesteld. Heusden is de kleinste kring Wel is er zeer veel vee in maar er wordt het minst in geslacht en het slachten brengt juist geld binnen. Een volgend jaar zal men echter alles wel in prijs kunnen verminderen De heer van Vrede wijst op den slechten toestand van de stoepen van den dijk Door wat te verlagen, wat goed door de werkloozen kan worden gedaan, kan verbetering worden ver kregen. Als daartoe bij de Waterstaa' opaan wordt gedrongen, krijgt men er de vergunning voor. In Aalburg Wijk en Veen heeft men het verkregen om er 75 c.M af te halen. Als men hier een halve meter af mag laten halen is dat al goed en kunnen de stoepen mooi in orde worden ge bracht. De heeren Winkel en Achten voelen er veel voor. De Voorzitter zegt dat er van geen enkele dijk tets mag worden afgestoken wijls anders procesverbaal moet worden opgemaakt en aangezien er voor de werkloozen voorloopig nog werk is, ziet hij het nut er nog niet van in. De heef van Vrede ziet er een grc gemak in en dringt daarom aan dat nu reeds om vergunning tot het ver lagen van den dijk zal worden ge vraagd. De Voorzitter zegt zulks toe. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermidnel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpiilen wer ken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen na tuurlijkewerking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpiilen verzekerd. Prijs per flancon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogist zaken. 11 Heden wordt de Achtste Neder- tandsche Jaarbeurs te Utrecht geopend met 705 staodpachten tegea S39 op de laatste8500 één- en driedaaeschr kaarten tegen 2800 voilg jaar; 20.000 kaarten zijn genomen door uitstallende firma's voor hun clientèle. Donderdag 15 Maart komen Denen en deputaties uit Zwitserland en Frank- rijk es Vrijdag komt een gezelschap uit den Elzas. De respectievelijke gezanten zullen met hua landgenooten de Jaarbeurs bezoeken. Op Woensdag 19 Maatt komtMiniater Aalberse naar Utrecht. Vooral de koloniale afdeellng is iets bijzonders en maakt alleen reeds de reis naar Utrecht goed. Ook Philips uit Eindhoven heeft iets verrassends. In een nota van wijziging be treffende het wetsontwerp tot wijziging van de motor- en rijwielwet wordt o.m. meegedeeld, dat in de leeftijdsgrenzen in zooverre verandering wordt gebracht, dat de leeftijdsgrens van zestien jaren niet, zooals tot nog toe, zal gelden voor het besturen van motorrijtuigen op twee wielen, maar voor het be sturen van motorrijtuigen met een ver mogen van niet meer dan 3 P K. waardoor dus zestien en zeventienja rige bestuurders van motorrijwielen met een grooter vermogen van den weg zullen worden geweerd. Voorts wordt beoogd eert waarborg te geven dat het rijbewijs slechts zal worden uitgereikt aan personen, van wie gebleken is, dat zij geen zooda nige gebreken vertoonen, welke hen ongeschikt zouden maken een motor- rijtuig naar behooren te besturen. Tot het doen van een voorstel be treffende het stellen van den eisch voor de afgifte van rijbewijzen, dat de aanvrager overlegge een door eenig administratief gezag uit te reiken be wijs van goed zedelijk gedrag dan wel een bewijs dat hij niet bij herhaling of uit gewoonte misbruik maakt van alcoholische dranken, heeft de Minister niet kunnen besluiten, niet alleen omdat aan een dergelijke verklaring uiteraard weinig waarde kan worden gehecht, maar ook omdat de goede traditie hier te lande wil en het rechts bewustzijn van ons volk eischt, dat slechts de rechter geroepen kan zijn, een waar- deeringsoordeel uit te spreken over het zedelijk gedrag der burgers Hoewel door den Minister het in voeren in het algemeen van een chauffeursexamen onraadzaam wordt geacht, scheen het toch wenschelijk, voor het geval, dat het vermoeden aanwezig is, dat een persoon, die een motorrrijtuig bestnurt, daartoe onge schikt is de mogelijkheid te scheppen, zoodanigen persoon het rijden te be letten Ten aanzien van dit punt is dan ook een voorziening getroffen. De bezetting van het Roergebied. Negen dooden te Büer. Eén te Dortmund. Aller aandacht gaat uit naar het arme plaatsje Büer, waar Zondagnacht twee Franschen vermoord zijn, maar niemand weet nog door wie. Van Duitsche zijde wordt beweerd, dat Fransche en Bel gische soldaten zich vergrepen hebben aan die twee officieren, omdat beiden zoo gehaat waren wegens het al te scheutig toepassen en uitdeelen van karwatsslagen. De heele Fransche pers roept om wraak en generaal Caron, die het bevel voert te Büer, heeft den Oberburgermeister in gijzeling geno men, onder dien verstande, dat als weer het leven benomen wordt aan een Franschman, de burgemeester zal worden doodgeschoten. Toen twee mannen, waarvan een zich in een kast verscholen hield, om dat hij wel eens gepocht had een Franschman een kopje kleiner te zullen maken en de ander, omdat htj beweerde gezien te hebben, dat een Belgisch soldaat den moordaanslag gepleegd had, door de Franschen gearresteerd werden, trachten ze te ontsnappen en werden op die vlucht doodgeschoten. Een menigte verzamelde zich om de lijken en nam volgens sommige be richten een dreigende houding aan. Fransche aanmaningen om uiteen te gaan, werden niet gehoord of niet op gevolgd een nieuw aantal schoten vielen en vijf Duitschers lagen dood neer. Oogenblikkelijk werd er een al- lerscherpste staat van beleg afgekon digd, waarbij bepaald is, dat de Duit schers alleen midden over straat mogen loopen en met open handpalmen wie zijn handen in zijn zak heeft wordt ingerekend. Tusschen 's avonds half- acht en 's morgens zes uur mogen alleen zij op straat, die een aparte toestemming hebben. En om tien uur 's avonds moet overal alle licht ge doofd zijn. Van Berlijnsche zijde wordter tegen geprotesteerd, dat de Franschen klakke loos aannemen, dat de eerste moord een wraakoefening zou zijn geweest van Duitschers. Als een nauwkeurig gerechtelijk onderzoek uitmaakt, dat Duitschers schuldig zijn aan den moord op de twee Fransche officieren zouden represaille maatregelen begrij pelijker zijn dan nu, want de moge lijkheid dat beide, gehate officieren door eigen minderen zouden zijn om gebracht, ligt voor de hand, daar ver schillende getuigen weten mede te deelen, dat er een hevige woorden wisseling in het Fransch aan het vallen der noodlottige schoten is voor afgegaan. Endan is er nog het geval van Ober—Kassei, waar mede de Bel gen zich zoo leelijk in de vingers hebben gesneden en waarbij ook ge bleken is. dat Belgen zelf den moord aanslag hadden gepleegd. Dortmund heeft ook weer eens wat rampzaligs kunnen boeken Franschen eischten drank in een café, kregen het niet, maakten ruzie, schoten vielen en een Duitsch arbeider, die nergens iets mee uitstaande had, viel dood neer. WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 9 Maart des middags ten 4 uur. Voorzitter Edelachtbare Heer P. Dekkers. Ongeveer 4.10 opent de Voorzitter met gebed de vergaderingaanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. b. Voorstel van Burg. en Weth. om de ambtenaren die na 1 Januari zijn of wor den benoemd, de pensioensbijdrage van 84 procent zelf te laten bijdragen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 1. Vaststelling instructie ambtenaar ter secretarie. Daarin komt o.m. voor dat het bezit van een diploma niet verplichtend is doch tot aanbeveling strekt. In de oude verordening was vastgelegd dat het salaris van den ambtenaar 3/4 bedroeg van dat van den Secretaris. Burg. en Wethouders stellen voor dit te wijzigen en nu te bepalen dat de aan- vangsjaarwedde zal bedragen 1400.met jaarlijksche verhoogingen van 50.tot een maximum van 1800.Is hij tevens ontvanger, dan wordt het minimumsalaris 1800. met 4 jaarlijksche verhoogingeu van 50.zoodat het maximum 2000 bedraagt na aftrek van de 8j- procent pen sioensbijdrage. Tijdelijke belooningen zullen door Burg. en Weth. worden geregeld doch mogen nim mer minder bedragen dan 800. Vervolgens wordt in de instructie nog vastgelegd dat de ambtenaar 14 dagen ver lof per jaar krijgt en dat bij ziekte gedu rende de eerste 3 maanden zijn volle sala ris zal worden uitgekeerd. Teunen. Is het al bekend hoe groot het salaris van den ontvanger zal zijn. Voorzitter. Neen, dat is nog onbekend. Ged. Staten hebben nog geen schrijven daaromtrent gezonden. Teunen. Dat is lastig want als het sala ris vrij goed is zou ik hem als ambtenaar niet zoo groot salaris meer geven. Iedereen moet zich wat gaan behelpen en mag men wel eens rekening met. de belastingbetalers gaan houden. De heer Rijken merkt op dat uitbetaling van het salaris van den ambtenaar niet kan geschieden zoolang het salaris van den ontvanger niet. is vastgesteld. Teunen. Het werk aan liet gemeente-ont vangerschap verbonden is zoo gering, slechts een paar uur werken per dag. Mis schien nog niet eens. De Voorzitter erkent zulks, doch zegt dat een voorschot kan worden gegeven. Voorzitter. Burg. en Weth. meenen dat ze het salaris heel wat hebben verminderd. IJ moet wel verstaan dat ongeacht wat Ged. Staten omtrent het salaris zullen bepalen, heit salaris door ons is gebracht op 2000. Vroeger was dat 3400 en mij dunkt dat eene besparing van 1400 nogal van bètee- kenis is. Lager kan men toch al moeilijk gaan want kijk nu eens naar de salarissen van de veldwachters. Met alle lof over hen gesproken kan men toch moeilijk een ont vanger-ambtenaar ter secretarie, die adml-l nistratief goed onderlegd moet zijn en een verantwoordelijken post bekleed, minder salaris gaan geven. De Voorzitter wijst er op dat de Winter onder moeilijker omstandigheden zijn ambt moet aanvaarden dan zijn voorganger. Deze toch kon nog eens om inlichtingen gaan bij diens voorganger, den heer Schoenmakers, en dat kan de Winter nu niet. Deze komt in eene administratie die 3 maanden achter is en geen inlichtingen kan hij inwinnen. De heer v. d. Rijken acht de tijd van drie maanden uitbetaling bij ziekte nog al lang. Een particulier moet ook zien dat hfl in zulke gevallen zelf voorziet. De Voorzitter zegt dat de regeling van vroeger voor de gemeente veel bezwaar lijker was. Toen werd bij de le maand ziekte vol salaris gegeven en daarna de helft. De hr. v. d. Rijken geeft toe dat die oude re geling nog bezwaarlijker was. Naar zijne meening zijn beide regelingen bezwaarlijk voor de gemeente. De heer Nollen is het daar niet mee eens. De ambtenaren dragen 84 procent van hun salaris bij in het pensioenfonds en nog geen dertig profiteeren daarvan. Hierna wordt de verordening met alge meene stemmen aangenomen zooals die door Burg. en Weth. is aangeboden. 3. Wijziging instructie gemeente-ontvan ger. Vroeger was het kantoor geopend Dins dags en Donderdags van 91 uur. Burg. en Weth. stellen voor dit te wijzigen en alleen te bepalen dat zitting zal worden gehouden Zaterdags 's middags van 34 uur. Andere dagen is de ontvanger als ambtenaar ter secretarie verplicht op de secretarie te zijn. De heer Teunen vindt het weinig eens per week zitting te houden. De Voorzitter zegt dat dit genoeg is want in hoofdzaak is het alleen maar noodig voor de afrekening van het schoolgeld dat in het vervolg door den bode zal worden opge haald. Voor het innen van andere belastin gen b.v. de hondenbelasting worden aparte zitdagen gehouden welke op de aanslagbil jetten worden vermeld. In de verordening komt voorts nog voor dat. op de gemeente-secretarie geen werk zaamheden aan het ambt van gemeente-ont vanger verbonden, mag worden verricht. Vervolgens dait hij, niet meer in kas mag houden dan 1000.Het overige moet hij steeds direct op de Girorekening brengen. Dit brengt mee, dat geen brandkast be hoeft te worden aangeschaft. Rijken. Dan is de gestelde borgtocht erg hoog. Voorzitter. Neen, want de ontvanger kan tot 10.000 op zjjn Giro-rekening storten en hij heeft het recht deze er af te halen. Met algemeene stemmen wordt hierna de instructie, zooals die door Burg. en Weth. is aangeboden, vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voor zitter de openbare vergadering en gaat over in geheim Comité ter bespreking van steun regeling. VLIJMEN. Spoedeischende Verga dering vaa den Raad der Gemeente Vlijmen op Woensdag, den veertienden Maart, des namiddags te haifacht ten raadhulze dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid-werkgever in de commissie van toezicht op de arbeids bemiddeling. 3. Bespreking stilzetten torenklok. 4. Wijziging begrooting 1922. 5. Wijziging begrooting 1923. 6 Bespreking te werkstelling werke- loozen. NIEUWKUIK. Zondag had in de schoollokalen der openbare lagere

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2