DE Willi HEW Letteren en Kunst. Tweede Blad. Provinciaal Hieuws ROMA umm 24. Woensdag 14 Maart '23 Waalwijk, 13 Maart Maandag 1.1. werd te Tilburg onder voorzitterschap van den heer B. Timmermane-Verschure een Algemeene Jaarvergadering van den R K. Bond van Schoenfabrikanten gehouden. In zijn openingswoord wierp de Voorzitter als naar gewoonte een terugblik op het afgeloopen jaaren de tegenwoordige om standigheden. De herinneringen zijn buitengewoon droevig, wq,ar de schoenindustrie al de ellende van de algeheele storing in de economische verhoudingen der wereld heeft ondervonden. De invoeren van buitenlandsche schoenen spotten met elke verbeelding. Daarom hebben de industrieën die zoo zwaar werden getroffen, de handen ineengeslagen en zoo kwam tot stand de Commissie van Overleg De eens gezindheid, het samengaan van de geheele branche heeft indruk gemaakt, waar het ook werkelijk een unicum is in de industrieele geschiedenis van ons land. Eindelijk is de regeering tot het besef gekomen dat voor ons iets moest worden gedaan, maar haar tot deze daad te brengen heeft heel wat in spanning gekost, zooveel vooroordeelen zooveel tegenkantingen moesten over wonnen worden. Hij bracht openlijk hulde en dank aan den heer Fleskens voor zijn voortdurende en krachtigen steun Ook de heeren van Rijzewijk, Feber, van Rijckevorsel en Wintermans worden ten deze herdacht. Dan memo reert hij de schiiterend geslaagde protestvergadering in den Haag, het ordelijke en indrukwekkende verloop dezer betooging Hij brengt dank hier voor aan den heer H. Verheijen, die de industrie groote diensten heeft be wezen in deze crisis-actie. Minister Aalberse heeft eindelijk een wetsontwerp tot tijdelijke invoerbeper king ingediend. De Voorzitter spreekt de hoop uit dat de groote tegenstand, die allerwege 't hoofd opsteekt, niet zal slagen. Hij eindigt met de leden aan te sporen moed en vertrouwen te bewaren en dat er spoedig betere tijden mogen aanbreken. Ingekomen is een brief van de firma de Nijs en Co., Amsterdam, met een huldebetuiging aan Voorzitter en Secre taris voor hun succesvol werken in de crisis-actie, een brief van dankbetuiging van den Commissaris der Koningin voor de toezending van het welver zorgde Jaarverslag Hij spreekt de hoop uit dat spoedig zoodanige tijden mogen aanbreken dat in het volgend Jaarver slag een opgewekter toon moge klinken. De Voorzitter huldigt den Secretaris voor het schitterend stuk werk dat hij met 't Jaarverslag weerheeftgepresteerd. De Voorzitter wijst op de dwaze berichten omtrent de schoenindustrie in de groote pers. Nu weer staat in 't ochtendblad van 1.1 Zondag van de „N. Rott Ct." een intervieuw dat iemand met een Duitschen schoenfa brikant had en waarvan de strekking is dat de Duitsche schoenen niet veel meer naar Holland gaan, omdat o. a. Duitschland 80 pCt. van zijn grond stoffen moet importeeren en dat de loonen bijna even hoog zijn als in Holland! En met dergelijken onzin worden een paar kolommen gevHld en tracht men de autoriteiten iets op den mouw te spelden. Hij verzoekt den Secretaris die dwaasheden eens recht te zetten. De rekening en verantwoording zal worden geverificeerd door 't oude en nieuwe bestuur en later door de Alg. Vergadering goedgekeurd. Naar aanleiding van 't bedanken van enkele leden, wordt na uitvoerige dis cussie en duidelijke uiteenzetting door den Secretaris-Adviseur vastgelegd.dat het ontslag nemen als lid absoluut niet ontslaat van de verplichtingen van 't collectief contract, dat met de arbeiders is gesloten Het collectief contract is ten deze zeer duidelijk. Zoolang het Contract bestaat is degene, die lid was toen het Contract werd aangegaan, verplicht zich te houden aan dat Contract, aan de mini mum loonen, enz. Juist in dezen tijd van malaise zullen de statuten, contracten, enz streng worden gehandhaafd, anders ontstaat er een anarchie, die de ergste gevolgen kan hebben. De heeren H. J. van Boxel te Dongen en Chr. Vesters te Kaatsheuvel worden als lid van 't Hoofdbestuur met alge meene stemmen herkozen Alvorens 't punt: keuze van een voorzitter, wegens aftreden van den heer B. Timmermans aan de orde te stellen, richt de voorzitter eenige woorden van afscheid tot de vergade ring. Hij wijst erop dat hij drie jaar geleden na lang aarzelen de functie heeft aanvaard, omdat hij met anderen met den toenmaligen gang van zaken in den Bond niet instemde. Dat driejarig tijdperk heeft zich gekenmerkt door een malaise als nooit te voren. Niettemin heeft dit tijdperk voor den Bond in zich besloten een stuk geschiedenis, dat getuigt van groote levenskracht en vele belangrijke zaken zijn tot stand gekomen, die hij een groot stuk worden gevraagd. zich had voorgesteld. De bond is inwendig zeer hecht en sterk en neemt een plaats in, die met eere mag worden genoemd. Hij is er van overtuigd dat zijn richting niet altijd instemming had en hij zeer zeker heeft gefouteerd, maar alles heeft hij gedaan met volle over tuiging en met een doel voor oogen n.l de waarachtige belangen van Bond en schoenindustrie. Hij brengt dank aan hoofdbestuur voor de prettige samenwerking, en daarom gaat hij noode heen Maa de overtuiging dat het niet wenschelijk is het voorzitterschap te lang in een hand te leggen en ook het motief, dat eigen bedrijf meer en meer beslag legt op den persoon, dus dat de bondszaken zouden lijden, hebben hem zijn besluit doen nemen. Hij brengt dank aan den ZEerw Adviseur voor diens tact en bezadigd heid, voor zijne waardevolle raad gevingen en een bijzonder woord aan den secretaris-adviseur. Toen hij voor drie jaren den eisch stelde dat hem iemand zou toegevoegd worden om met raad en daad terzijde te staan was de keuze zeer moeieliik. 't Was, zoo zegt hij. een lot uit de loterij en werkelijk, hij en de Bond hebben dat lot getrokken in den secretaris. Hij prijst zijn groote gees tesgaven, zijnonizettende werkkracht en organisatie talent, door hem is het prestige van den Bond de laatste jaren zeer gestegen. Maar ook critiek is hem niet gespaard, zelfs laster en verdacht making niet. Hij brengt den heer Denteneer dank namens hemzelf en namens den Bond. Hij hoopt dat hij nog vele jaren zal zijn een raadsman en medewerker van den Bond, dankt de leden en neemt afscheid als voorzitter met den wensch dat de Bond zal groeien en bloeien tot welzijn van de leden en de hunnen, tot verheffing van de industrie, tot heil der arbeiders en tot nut der maat schappij. Het oudste lid van 't Hoofdbestuur, de heer Chr. Vesters heeft de eer en het genoegen den scheidenden voor zitter toe te spreken. Moest hij alles opnoemen, dan zou hij uren noodig hebben. Slechts enkele punten wil hij aanhalen wat onder het voorzitterschap van den heer Timmermans is tot stand gekomen. Nieuwe statuten en huis houdelijk reglement, Collectief Contract met de werkmeesters en werknemers, regeling rationale arbeidsprestaties, examen voor werkmeesters, uniform seizoen-overwerk wat onze bond het eerst verkreeg, transport- en brand verzekering, de glijdende loonschaal, arbeidsverlenging zonder extra bijbeta ling, een bondsbureau, zooals geen enkele bond bezit, en dan ten slotte de jarenlange actie om ons vak op te heffen, welke pogingen thans kans van slagen hebben. En dan, mijnheer de voorzitter, ik mag wijzen naar onze vergaderingen, dat kan ik U zeggen dat ik steeds wijzer naar huis ben gegaan, ge waart een echte voorzitter Onze Bond is een der eerste geworden en dat, dat is uw werk. Uit erkentelijk heid stel ik dan ook namens het Hoofd bestuur aan de algemeene vergadering voor om den heer Timmermans te benoemen tót Eere Voorzitter van onzen Bond. Met daverend applaus werden deze woorden en 't voorstel begroet. De heer Timmermans zegt getroffen te zijn door de woorden van den heer Vesters en de benoeming tot eere voorzitter. Hij stelt dit zeer op prijs en zal het gaarne accepteeren en wil de verzekering geven dat hij de belangen van den Bond, thans als eere-voorzitter zoo krachtig mogelijk zal bevorderen. Den heer Denteneer is het een bui tengewoon voorrecht den heer Tim mermans in zijn nieuwe functie te mogen toespreken. De Eere voorzitter heeft menig hartelijk woord aan hem gewijd, hij heeft thans de gelegenheid die terug te geven. Uit de volheid van zijn hart verklaart hij dat deze drie jarige periode, door de prettige samen werking, tot de aangenaamste van zijn leven behoort. Veel lief en leed hebben zij saam gedeeld en veel is er gebeurd Veel is er geknabbeld aan den Bond en aan de personen maar met recht en genoegen mogen wij terugzien op ons werk en onze vriendschap, voor welke onze onderlinge hoogachting en waar- deering de hechte grondslagen waren. Hij hoopt dat een nieuwe bloei voor de schoenindustrie zal aanbreken, dan zeer zeker hebt ge uw doel bereikt Daarna heeft de keuze van een president plaats. Uitgebracht 125 stemmen Jos Klijberg, Waalwijk, 92 stemmen, Antoon Smits, Dongen, 16 stemmen, H Donkers, Waalwijk, 4 stemmen en nog eenige blanco. De heer Timmermans feliciteert den nieuw gekozene van harte, maar ook den Bond met de keuze, waar de heer Klijberg reeds voldoende blijken van geestesgaven werkkrachten organisatietalent heeft ge geven, om overtuigd te zijn dat de belangen van den Bond onder deze jeugdige, krachtige leiding zooveel mogelijk zullen worden bevorderd De heer Klijberg neemt de functie van den Voorzitter over en zegt dat hij niet zonder aarzeling deze belang rijke taak, door een groote meerderheid van stemmen op z'n schouders gelegd, aanvaardt. Hij is ten volle overtuigd dat zijn vrijen tijd, z'n werkkracht voor Hij hoopt op steun van en aangename samenwerking met 't hoofdbestuur en den heer Denteneer en de adviezen van den heer Timmermans. Hij wil bij deze wel verklaren dat de richting in den Bond geheel dezelfde zal zijn van thans en waaraan hij vroeger als hoofd bestuurslid reeds heeft medegewerkt Wij zullen in dezen moeilijken tijd moeten blijven werken voor maatregelen tegen de valuta-concurrentie en hij heeft goede reden te verwachten dat thans maatregelen getroffen zullen worden mede te nemen. winkelier v. E. in de Stationstraat telkenmale goederen. De verdenking viel op buren en daarom besloot een der familieleden van v. E. 's nachts daar te blijven. En niet zonder succes Tegen den morgen hoorde hij eenig geritsel en zag hij een plank wegnemen, waarna zijn buurvrouw te voorschijn kwam. Hij liet haar begaan en daarop zag hij hoe zij bezig was verschillende goederen bijeen te verzamelen om deze De sprekers in den Haag hebben 't duidelijk gezegd„Eiken dag uitstel zal ons nader tot den ondergang brengen." Na die maatregelen zullen we moeten trachten om de productie-kosten zoo laag en 't artikel zoo goed mogelijk te msken, maatregelen bestudeeren opdat wij meer en meer kunnen concurreeren, zoodat we niet alleen in 't binnenland een afzetgebied vinden maar ook op de buitenlandsche markt terrein kunnen veroveren. Hij doet nogmaals een beroep op de leden, vooral dringt hij op druk bezoek der vergaderingen aan en verklaart daarna de benoeming te aanvaarden. Na een hartelijk applaus en de rond vraag werd de vergadering gesloten. Dinsdagavond ten 7 uur hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering, waarbij alle leden tegen woordig waren. Besloten werd aan de Vereeniging Waalwijks Belang een renteloos voor schot te verleenen van f 450, opdat deze Vereeniging kan voorzien in de kosten gemaakt voor de plannen tot prichting van een sportterrein. Een schrijven van het Centraal Ver- rekenkantoor, waarbij mededeeling wordt gedaan dat het tekort van de steenkolen-commissie van f 662.09, voor rekening van het Rijk is genomen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een adres van de R. K. Werkliedenvereeniging om maatregelen te willen nemen dat we de beschikking wordt verkregen o een zwemgelegenheid door b.v. aan eigenaars van de Hoegstwiel te vraJ of ze op hun besluit, dat daar meer mag worden gezwommen, wi terug komen, wordt besloten het ad in handen te stellen van Burg en We opdat deze dan in een van de ee volgende te houden vergaderingen een voorstel komen. Een schrijven van den R. K. B van Overheidspersoneel „St. Paul waarin wordt verzocht om georg seerd overleg, wordt op voorstel den heer Smolders aangehouden eene volgende vergadering Aan den heer Van der Hammen wo op diens verzoek toestemming verle tot het bouwen van een houten looi Besloten werd aan de Liedert Oefening en Vermaak eene subsidie verleenen van f 50 voor het dienstj 1922. Een schrijven van de Vereenig tot bestrijding van het vloeken, wa wordt verzocht maatregelen te wi nemen dat het vloeken in het o baar kan worden voorkomen, w voor kennisgeving aangenomen Een adres waarin wordt gewe dat van de heffing van den H. O de eerste 4 maanden van 1922 inkomen is berekend naar 1920 en naar 1921, wat tot onbillijkheden leiding geeft, ontlokte eenige discu Besloten werd het adres in han te stellen van Burg en Weth o. deze in een volgende vergadering e met een preadvies kunnen komen Tot leden voor het nazien van rekening werden benoemd de he Timmermans Roggeveen en Oroe Tot leden voor het nazien va begrooting werden benoemd de he Roggeveen, Timmermans en El' E.*n voorstel tot het aanvragen verhooging der Rijksvoorschotten v den bouw van arbeiderswoningen w met algemeene stemmen aangenomen, evenals een voors el om eene geld- leening aan te gaan van f 190 000, inzake woningbouw. Met het oog op het vergevorderde uur werd besloten de rest van de agenda af te handelen in eene verga dering welke Vrijdag 23 dezer zal worden gehouden. Verslag volgend nummeri De rekening 1921, zooals die door Burgemeester en Wethouders den Gemeenteraad is aangeboden geeft de volgende eindcijfers Voor de oude gemeente Waalwijk een batig saldo van f37.856 83, voor de voormalige gemeente Baardwijk een batig saldo van f 565 012'/2. voor de voormalige gemeente Besoijen een nadeelig saldo van f 18 502,99». Bij Koninklijk Besluit is voor deze gemeente ontheffing verleend van de verplichting tot keuring voor de zoogenaamde huisslachtingen. De b.v. voor eigen gebruik geslachte varkens behoeven dus niet door den keurings- dienst te worden gekeurd. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van den Heer J. Tim mermans Wz om eerstdaags af te treden als Voorzitter van het Water schap de Binnenpolder van Waalwijk. Vanaf 1888 is deze functie door hem waargenomen en tot op den huidigen oogenblik met de grootste ambitie en kennis van zaken vervuld. Reeds langen tijd vermiste de Toen zij met haar buit wilde ver trekken kwam hij te voorschijn, en nam een juist passeerend persoon tot getuige van zijne bevinding, Van het voorgevallene werd aanstonds bij de politie aangifte gedaan. Direct werd door deze een onderzoek inge steld met het gevolg dat ten huize van v B. eene groote partij goederen, zooveel zelfs dat ze op een kar moesten worden vervoerd, in beslag werd ge nomen. Van B en diens vrouw werden op het politiebureau verhoord doch later op vrije voeten gesteld. Douderdag 15 Maatt a.s. dei D.m. om half acht openbare vergade ring van den Chr. Bond van Fab'leks- en Transportarbeider», afdeetlog Waal wijk en Omstreken in de Chr. Bewaar- en Handwerkschool Steeg (voormalig Besoijen. Ais spreker hoopt op te treden de heer Stapelkamp, algemeen Secretaris van bovengenoemden Bond. De visschersvereen. «Vischlust* behaalde j.l. Zondag te Prinsenhage op het gegeven vlscbconcours der Grondeling, 3 corpsprijten en 6 per- sonoele prijzen. Zaterdag j.l. hield de tooneel- vereeniglng »D.V S.V* een buitenge wone vergadering in den R.K. Gilden bond, waarop ook mede tegen woo; dig was het ltd Ha«y Hurkmans om vaa de tooneelvereenlglng officieel afscheid eene bijzondere nulde is tföör deze jubiiaresse bij dat bgzonder jubileum weggelegd. Naast de dienst der »Wavl>, blijkt die der «Waveem» meer en meer levensvatbaarheid te krijgen, zoodat ook de zaken der N.V. «Waveem» zich gestadig uitbreiden. Op het moment beschikt deze vennoot schap over drie vrachtwagens, terwijl binnenkort een vierden wagen wordt in het bedrijf gesteld. De dageiijkscbe auto-bus-dienst Kaatsheuvel—Waalwijk—'a Bosch v.v. wordt met ingang van 15 dezer tot Loon-op-Zand uitgebreid, waardoor een kleine wijziging in den bestaanden dienst noodzakelijk is. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op achterstaande advertentie, waarin van deze wijziging wordt kennis gegeven. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 April ook Tilburg in den bestel dienst worden betrokken, op welken datum een tweede bestelwagen in dienst komt en de dienst WaalwijkKaats heuvelLoon-op-Zand in verband daar mede geheel zal wotden gewijzigd. Het blijkt dus, dat, evenals de pergoneDdieo9t der Wavl, de goederen dienst der Waveem in eene behoefte voorziet en naar wij hooren, is deze dienst een groot gemak voor de zaken in onze industrieele streek. Wfl wenschen ook de Waveem het beste succes. Wij vestigen er tevens de aandacht op dat in de advertentie der Wavi wordt medegedeeld dat voortaan een Zaterdagavond-bus is Ingevoegd ven Waalwijk—'a Bosch en terug. Dinsdagavond werd door den WelEerw heer v. Berkel in het Bonds- gebouw la voorm. Baardwijk, uitsluitend vtoor vrouwen en meisjes, een lezing met lichtbeelden over huishoudkunde gegeven, welke goed bezocht was. Het was eea zeer interessante lezing met vele goede lessen en raadgevingen aan het adres vooral vaa de hulsvrouwen. ZEerw. wist een en ander op de hem eigen aangename manier te verklaren. Alle aanwezige dames waren dan ook zonder uitzondering ten hoogste vol daan. Door een meisjes-koor werden voorts nog enkele aardige liede»en ten gehoore gebracht, wat bet succes van den avond nog verhoogde. - Ia de zaal van den heer D. v. d. Zaken hield Maandagavond ten half zeven Dr. Lamers utt 's Bosch eene lezing, welke vrij toegankelijk was gesteld. Dr. Lamers had tot onderwerp ge- cozen «De Kraamverpleging ea zuigt» liDgenbeschermlng voo heen en thans<. Aan de band van de duidelijke lichtbeelden zette de spreker uiteen hoe noodzakelijk het Is bij kraamver pleging en zalgelingenbescberming -de maatregelen toe te passen die door de medici worden voorgeschreven en men zich niet moet houden aan de ouderwetsche methoden» Jammer was het dat nog niet meer vrouwen waren opgekomen, want Dr. Lamers gaf niet alleen nuttige wenken maar liet door de beelden zien hoe in tal van gevallen de behandeling moet plast9 hebben. In ons vorig nummer namen wij een bericht over uit het «Handelsblad» wat betreft de slechte kansen van het wetsontwerp tot beperking van den vrijen invoer van schoenen. We hebben echter redenen aan te nemen dat dit bericht bezijden de waarheid is, wat wellicht reeds uit het binnen eenige dagen te verwachten voorloopig verslag zal blfikec, en dat er dus integendeel goede kans bestaat op aanneming van de wet PUDDING Men roept hoera, men roept hoezee, Komt Roma pudding bij 't diner. Pailleteravond ln Waalwijk. De geachte Redactie vroeg me een verslag van den P.tl ete> avond te maken. Een versiag. Een opeomming van wat de spreker zei en wat anderen zeiden, van wat de spreker deed en wat anderen deden. Ik kan het niet ik wil het niet. Ik kan het niet, want ik heb mijn genot niet bedorven door de zooge naamd belangrijkste momenten van den avond op papier te noteeren. En ik wil het niet, omdat het me een soort heiligschennis lijkt het journalistiek ontleedmes te zetten in bet teeder aandenken, dat ik van dezen avond heb meegedragen, dat me bij zal blijven en troost en vermooiïag geven in donkere oogenbltkken. Ik wil niet kerven in wat «mijn herte deugd deed*, zooals het «Palltetei's heite deugd deed< als htj met Marteken, Fraozoo, Chariot of menhier pastoor wandelde in zijnen salon. Den salon, waarvan het tapijt bestond uit het gras en het graan, de papavers en de koren bloemen o, die wonderschoone coieuren I Welks plafond was het altijd wisselende, maar immer schoone geluchte. Waarin de meubels waren de huizen en kerken en molens, de oude kreunende, maar toch zoo trouwe Llersche windmolens, nu helaas verwoest door de Boches of vcrd'Ongen door stoom en eleccriclteiJ», den salon, waarin leefden en liefden, aten en dronken en leute maakten al die levensblijde, gevoelige» Vtaamsche naturen, die we reeds kenden, maar die de auteur nu voor ons deed leven. Timmermans vriend Fellxwon dadelijk ons harte. Hoewel de tijd van smaglë en de tooverles reeds lang voorbij is, de kunstenaar ving ons, zonder dat we 't wisten, in den toover van zijn zoet Vlaamsch, dat als een zilveren beekske zacbtkens vloeide, soms leven op- klaterend als het zonnetje van den humor er een straal' ji in weerkaatste. Fellx, de dertiende van zestien kinderen» klapte veel over zijn zonnige j-ugd, zijn «zwarten tijd* daarna, toen hij het levensgeluk, de zielerust en den vrede des harten poogde te vinden in 't occultisme, mysticisme, gnosticisme, spiritisme en nog meer tegenstrijdige «ismen*. Hoe bg die: rust, na lang vergeefs zoeken, eerst vond in 't aangezicht van den dood. Na een operatie bad hij niets meer te doen dan «zijn laatsten asem uit te blazen*. Maar een bloempje, over- sprenkeld met wat zonnegoud la zijn ziekenkamer, de jonge lente, die buiten zwelde en uitbotte, onweerstaanbaar, zj deden een even onweerstaanbaren gutub 1WUV.II IW VI Muv>t>v. oJ smaakt als room

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5