Buitenland. Binnenland. Land- en Tuinbouw 432e STAATSLOTERIJ ROMA Reclame. Gemengd Nieuws. Bieuws uit fieusden. Marktberichten. MIJMHARDTS MAAG TABLETTEN m tand f 11.33; Februari 1923 totaal f 3 74, DuitschlanÜ f 3.65, Tsjecho-1 Slowakije f 4 12, Groot-Brittannië f 4.59, Zwitserland 12.19; waaruit blijkt, da voor het totaal evenals voor Duitsch land, de prijs steeg voor Tsjecho- Slowakije en Zwitserland daalde en dat die voor Groot-Brittannië in Janu ari hooger, in Februari lager was dan in 1922 Opgemerkt wordt, dat onder de in voer mede begrepen zijn kinderschoe nen, pantoffels en sandalen, waarvan de gemiddelde prijs lager is dan die van gewone, voor volwassenen be stemde lederen schoenen. Hieronder volgt nog de invoer over de eerste twee weken van Maart (1—15) 1923: totaal 118.772 bruto gew. Kg. f 504.138 145 956 paren; waarvan uit Duitschland 108.589 bruto gew. Kg. f 420 035 128 619 paren; Tsjecho Slowakije 13 bruto gew Kg f 135, 12 paren Groot-Brittannië 5 312 bruto gew. Kg f 37.816 8.326 paren Zwitserland 2.577 bruto eew. Kg. f 31.257 2437 paren. Het Centraal Bureau heeft ook ge gevens verzameld over de productie in ons land in 1921 en 1922. De productie van de ondernemingen, welke minstens 1000 paar schoenen per jaar vervaardigden, bedroeg: Jaart. Ondern. Paren (1000) verkoop waarde f 1000 1917 553 6860 45.309 1919 383 4929 51.044 1921 338 4992 39.478 Voor 15 ondernemingen, welke om streeks 15 September 1921 meer dan 100 arbeiders hadden en waarvoor gegevens over 5 jaren ter beschikking staan, zijn deze cijfers: Jaart. Paren (1000) Verkoopw. f1000 1913 1898 5354 1917 1851 13378 1919 1540 17030 1921 1514 13186 1922 1312 9372 Voor 24 ondernemingen met 50 tot 1000 arbeiders zijn de cijfers Jaart. Paren (1000) Verkoopw. f1000 1913 1063 3162 1917 1203 8755 1919 910 9321 1921 982 7881 1922 824 5357 Voor Kaatsheuvel, het grootste een trum van midden- en klein-bedrijf in de schoenindustrie, gelden de volgende cijfers Jaart. Ondern. Paren (1000) verkoop waarde f 1000 1917 131 1273 6651 1919 85 616 5741 1921 73 627 4636 „Het Volk" ea het Schoenenwetje. »Het Volk* ageert tegen het Schoenenwetje, omdat het geen ar beidersbelang zoo zijn. Het blad ver wacht er geen voordeel van voor de betrokken arbeiders, daarentegen groot nadeel voor de arbeidersklasse als geheel. Dat geheele Industrlën te loor gaan en daardoor aan duizenden arbeiders werkgelegenheid zou worden ontoomen, deert het speciaal orgaan der arbeiders, nota bene, niet. Ook het solidariteits gevoel der arbeidersklasse als geheel, met de belangen der betrokkenen, is niet ia telde betrokkenen moeten maar ten gronde gaan en aan pau* perisme worden overgeleverd. Uit dit standpunt van >Het Volk* kan blijken hoe vijandig de sociaal democraten staan tegenover een opbloei van een krachtiger nijverheid» waarin toch een groot arbeidersbelang ge legen is. Verdwijnen van nijverheid brengt werkeloosheid en daardoor ellende met zich. Deze kan niet worden gelenigd met een groep van betrokkenen te doen verhongeren, omdat de arbeiders klasse in haar geheel misschien* wel eens iets meer zou moeten kunnen betalen. Wat sou een verarmde arbeiders klasse uit een verdwenen schoenindu strie hebben aan misschien* wat goedkoopere valuta-schoenen Wat ons volk noodig heeft is werk, ea mogelijkheid tot werk, en be scherming om behoorlijk door werken te kunnen leven. Dat verlangt ons volk, en dat verlangt ook de arbeidersklasse bulten de schoenindustrie, wetende, dat met valuta-waren geen nood kan worden gelenigd. Wat >Het Volk* doet, is weer steenen geven voor brood. Omdat de sociaal-democratie slechts op de el lenden der menschbeid groeien kan. D. v. N. Zooals we reeds eenigen tijd ge leden hebben medegedeeld, zal hij de Ned. Spoorwegen met ingang van 1 April een proef genomen worden met de invoering van het buurtverkeer op verschillende baanvakken. De Tel kan thans mededeelen, dat onder deze nieuwe regeling o.m. de volgende baanvakken vallen Van Nijmegen naar Oss en terug. Van 's Hertogenbosch naarOss, Breda, Eindhoven en terug. Van Breda naar Eindhoven en terug. Op deze trajecten zullen de meeste treinen voor het buurtverkeer worden opengesteld waarvan een afzonderlijke dienstregeliug zal verschijnen. Vermeld dient hierbij, dat voor alle aan boven genoemde baanvakken liggende tus schenstations ook onderling het buurt verkeer wordt ingevoerd. De prijzen voor deze ééndaagsche retour biljetten zullen bedragen 10 cent per K.M. voor de le klasse, 7 1/2 cent voor de 2e klasse en 5 cent voor de derde klasse. Voor de gewone reizen heen en terug bedraagt de vrachtprijs per K.M. 13 cent voor de le klasse, 9.75 cent voor de 2e klasse en 6 1/2 cent voor de 3e klasse Als deze proef slaagt en daarvoor is noodig, dat het vervoer van perso nen minstens met 1/3 toeneemt - dan zal vermoedelijk worden overgegaan tot uitbreiding van het buurtverkeer op andere baanvakken. Er bestaat kans op tariefsveria ging der posterijen op zeer bescheiden schaal. De begrooting is aangenomen. Bonar Law ontkende volgens de »Tel«. In het Eogelsche Lagerhuis dat Duitschland definitief aan Frankrijk had aangeboden het bedrag der schadeloos stelling vast te stellen op f7500 mil- lioen dollar, ongeacht hetgeen Duitsch- and uit dien hoofde reeds in baar en in eatura had betaald. De premier voegde er evenwel aan toe dat tijdens zijn Parijsche conferen tie met Polncaré Duitschland voorne mens was geweest op zekere voorwaar den een som van 1500 millloen pond aan te bieden. De Britsche regeering was van oor' deel dat Duitschland een som van 2500 mlllioen pond sou kunnen betalen Dit voorstel werd echter niet door de andere geallieerden aanvaard. De >Echo National* wijst erop, dat Dultschlaod aan Frankrijk had te leve ren 950 mlllioen goudmarken in natura en aan de geallieerden 500 millloen. In 1922 bedroegen die leveringen in natura aan Frankrijk slechts 209 millioen goudmarken of 2? pCt. van het ver schuldigde, terwijl de overige crediteu ren 469 millioen kregen of 83 pCt. In zijn rede te Hamm heeft rijks president Ebert nogmaals Duitschlands bereidwilligheid tot onderhandelen be toogd. Poincaté anderzijds houdt vast - volgens zijn verklaringen aan een journalistenbanket te Parijs aan de waarborgen van herstel en veiligheid. - Van Engelsche zijde wordt drang op Duitschland uitgeoefend om voor stellen te doen. Zelfs als deze Frank rijk niet zouden voldoen, zou in elk geval de internationale toestand opge helderd worden. Volgens berichten uit Fransehe bron schijnt de toestand In het Roer gebied zich meer en meer te ont spannen. Zelfs de Duitsche ambtenaren zouden, volgens nieuwe instructies, met de bezetttngsautoriteiten in relatie mogen treden. Van de ongeveer 25 steenfabrie ken, welke van Westervoort tot Zutphen langs den Ijssel liggen, z\jn de werk lieden door de steenfabrikanten uitge sloten. Door de regeering is nog geen beslissing genomen Inzake de vast stelling van het begin en bet einde van den zomertijd. In Zuld-Wales zijn gisteren 17000 mijnwerkers In staking gegaan, in verband met de campagne, om alle mijnwerkers in één vakverbond fe bren gen. In het Rhondda-distrlct hebben 50.000 mijnwerkers een lastgeving ontvangen, onmiddellijk het werk neer te leggen. Te Mohlll, In het Iersche graaf schap Leatrio, is dr. Patrick Muldoon door drie mannen, als militairen ge kleed, doodgeschoten. Te Dublin is een mijn ontploft onder een wissel- post; groote matefieele schade werd aangericht. De Belgische senaat heeft gisteren het door de kamer gestemde wets voorstel-van Cauwelaert tot vervlaam- sching der Gentsche hoogeschool ver worpen.* Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft Maart.) Nadruk verboden. In deze maand we zeiden het al kan o.m. haver gezaaid worden. Haver moet men vroeg zaaien. Aanbe velingswaardige rassen zijn Svaiöfs Zegebaver en Svaiöfs Goudenregenha ver, voorts ook Maosbolt's haverrassen, welke uitmunten door stevig stroo. Voor hoogere zandgronden mag ook in aan merking komen Svaiöfs zwarte Groot- mogolhaver, die op vele zandgronden zelfs 10 pCt. of meer opbracht dan de Zegehaver. De gemiddelde baverop- brengst over de jaren 1916—1920 be droeg in ons land 2056 K.G. per H.A. op de rijks proefvelden, in die jaren aangelegd het waren een 156-tal leverde de Zegehaver gemiddeld 3081 k.g. per Hectare, dus 50 pCt. meer. Het laatste cijfer was niet het eigenlijke oogstcijfer, maar hiervan was 2 pCt. afgetrokken, omdat men bij de Rijksproefveiden niet, als bij den ver bouw van den boer zelf, wallen, paden, enz. meerekent. Na aftrek van 12 pCr. mag men aannemen het werkelijke ooestcijfer nabij te komen. Het verschil 1025 K.G. per H A. of pl.m. 50 pCt. geeft dus te zien, hoeveel onze haver akkers, bij de keuze van een goed ras, deugdelijk zaaizaad en bij doel matige bemesting, méér dan tot dusver kunnen opbrengen. Op droge Zand grond teelt de haver niet, dewijl dit gewas veel vocht behoeft. In den tuin zetten we, nu overal herleving In de natuur is waar te ne men, onze werkzaamheden voott. Hebt ge uw aardbeibedden met mest bedekt, neem deze dan weg, ontbloot voor zichtlg de planten, en spit den grond lusschen de planten om. Mocht niet voldoende bemest zijn, dan dient voor het omspitten eerst nog wat oude koe mest, of ook kunstmestPatentkali en super b.v., te worden gegevenzoo noodig, later wat chili, die heel licht kan worden ondergewerkt (met de hark) bijna al wat men In den a.s. zomer gaarne In zijn tuin wl! hebben, kan nu in den grond worden gebrachtdop erwten en peulen, tninboonen, spinazie, raapstelen, schorseneeren, koolsoorten, wortelen, enz. Schorseneeren moeten redelijk diep ia den grond gemaakt worden, om ze voor de roofzucht der vogels te beschermen. Schorseneeren kan men wel een jaar over laten staan, dan worden ze dikker en langer, ea behouden evea goed den smaak. Men zaait ook sla tusschen de schorsenee ren (of om het bed een rij er om been), maar men late de sia niet te lang staan dan zouden de schorseneeren er door lijden. Voor wortelen is van ouds een goede soort de vroege Deuvikook de Naarder tuinwortel en de Amster- damsche bakwortel zijn aan te bevelen. Tasschen de wortels kan men radijs zaaien, maar als ze goed zjjo, moet men ze tijdig plukken. Ook sla, die later toch wordt verplant, kan men tasschen de wortelen zaaien. Zaai spi< nazie en raapstelen niet te dik, en breng het zaad niet te diep onder. Deze groen ten kannen uitgezaaid worden tusschen de erwten en capucijners, zoo gaat er weinig land verloren. Bij scherp, zonnig weer, als we in deze maand kunnen hebben, beginnen de bakken al uit te drogen, en zal het noodig cijn eens te gieten. In Maart of in Apiil kan men In een matig warmen bak of onder glas tomaten uitzaaien. Zijn de plantjes goed opgekomen, dan worden ze stuk voor stuk In een klein potje overgebracht en weer onder glas voortgekweekt. Wees op uw hoede voorde nachtvorsten 1 Dek uw bloeiende perzlkboomen, of set er wat rijsen of takken voor, opdat de vorst er niet zoo opvalt. Hebt ge een gazon, en ls wat ruige mest In 't najaar overge bracht, ga er dan nu eens met een sleep van takken overheen, waardoor de mest wordt fijngemaakthark daarna het gras af. Indien ge een zwaren steenen rol bezit of kant krijgen, bcrol dan het gazon eens, de hoogten en molshoopen worden geslecht en de bodem wordt vastgedrukt. Is in 't najaar niet bemest, doe het dan nu. maar geef dan gier van verdunden koemest met water. lijksgift aan zijn dochter cadeau 1 De correspondent van de „N. R, Ct." te Brussel meldt Voor het hof van gezworenen te Gent heeft terecht gestaan T. L. D'H., koopman te Bossevelde (Oost Vlaan- deren), beschuldigd van diefstal en moord gepleegd te Retranchement (Zeeland), in den nachl van 19 op 20 Januari 1919. Volgens de akte van beschuldiging zou D'H, tezamen met twee medebeklaagden D. en v. d. P.. de echtelingen Johan Perels en Petro- nella Bossendrij hebben vermoord en 800 gulden alsook een aantal juweelen en voorwerpen van waarde hebben geroofd. D. werd een eerste maal gearres teerd maar wist te ontkomen en kon niet meer worden gevat, terwijl v. d. P, onverantwoordelijk bleek te zijn en in een krankzinnigengesticht moest worden opgesloten. D'H stond dus alleen terecht. Hij werd door de jury schuldig bevonden aan moord met voorbedachten rade en tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld De 27-jarige landbouwer Theodore Sch., die met zijn vrouw en ouders op een boerderij te St Genesius-Rhode (België) woonde, leed sinds eenigen tijd aan verstandsverbijstering. Woensdagavond keerde Th Sch nadat hij een heelen dag op het land had gewerkt naar zijn woning terug. Op dat oogenblik bevond zijn vrouw zich in den boomgaard. Zonder een woord te zeggen, begaf Sch. zich naar de keuken, haalde zijn geweer van den muur, laadde het met twee kogels en ging in den boomgaard Toen hij zijn vrouw bemerkte, legde hij aan en vuurde. De ongelukkige, door een ge deelte der lading getroffen, nam de vlucht en riep om hulp. Op het geluid van het schot, snelde vader Sch. toe, doch toen de moordenaar hem zag, schoot hij ook op zijn vader, zonder deze te treffen. S"h., laadde toen zijn geweer op nieuw en snelde zijn vrouw achterna, die den weg had weten te bereiken. Door een tweeden kogel getroffen viel de ongelukkige op den grond. Schdie op dit oogenblik het top punt van waanzin en woede had be reikt, stormde op haar af en mishan delde haar op gruwelijke wijze met den kolf van zijn geweer. De krankzinnige sloeg met zulk een woede dat hij zijn slachtoffer de hersenen totaal verplet terde en de kolf van zijn geweer aan stukken vloog. Toen nam de moordenaar de vlucht, terwijl hij met den loop van zijn ge weer door de lucht zwaaide. De moor denaar is later na een hevige worste ling gearresteerd ten huize van zijn broeder te Ter Hulpen. zoodat honderden dakloos zijn gemaakt. Ongeveer 20 jaar geleden werd van een inwoner van Steenbergen te Vucht een fiets gestolen. Dezer dagen werd hem per Gend van Loos een nieuwe fiets aangeboden. Natuurlijk dacht de man niet aan het geval van vroeger en hij weigerde de fiets als niet besteld. Uit Heerlen ontving hij het verzoek de nieuwe fiets aan le nemen als ver goeding voor het 20 jaar geleden te Vucht gestolen rijwiel. - Ruim 14 dsgen geledenvermlste de heer D., te Barneveldt, tijdens een fietstocht, zijn hondje ,w®lk diertje thans, verwond en afschuwelijk verma gerd, ls terug gekomen. Bij onderzoek bleek het trouwe beest al dien tijd in een wildstrik te hebben gezeten, waaruit het zich eindelijk heeft weten te bevrijden. - De ruim 67-jarige Joh. Mensing uit Aaiden was naar Meppen gegaan om den toestand van zijn dochter aldaar te vernemen. Hij keerde ongeveer 5 uur terug naar huls, doch toen hij 's-avonds om 10 uur daar nog niet was aangekomen, ging men, na te Meppen te hebben geïnformeerd, aan het zoeken en te middernacht voed men M. levenloos op den weg liggen. Zaterdagavond is te Doetinchem de heer Roenhorst door een motor aangereden. De motorrijder stopte, doch verdween onmiddeiijk, toen hij zag, dat R.'s rechterbeen totaal was veibrijzsld. Dc heer Looman bracht den ge wonde per auto haar het ziekenhuis, waar de geneesheer overbrenging naar het Dlaconessenhuis te Arnhem nood zakelijk achtte. De motorrijder alsmede het motor nummer zijn onbekend geblevea. Tot middernacht heeft men per motor nog wel den gehéelen omtrek afgezocht, echter zonder resultaat. EERSTE KLASSE. EERSTE LIJST. Trekking van 19 Maart, f 5000 No. 7661. f 2000 No. 13639. f 1500 No. 759. f 1000 No. 2151, 14914. f 200 No. 12814. f 100 No. 412, 16291. 17473,21030. PUDDING 's room f I I T-S3 Roma pudding overheerlijk, Is voor iedereen begeerlijk. Wees liever verstandig dan sptytlg waarom niet heden een flacon Foster's Maagplllen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijs vertering en houdt de ingewanden werk zaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versulkerde pil len f 0.65In apotheken en drogistza ken. 14 De tijd van de Duitsche valuta koopjes schijnt nu voorbij. Dat echter is maar betrekkelijk. Hoe lijkt u bij voorbeeld deze offerte «Te koop aangeboden tot 15 Maart het heele Oostzeebad Heiligendam, bestaande uit kurhaus, 3 hotels met 800 gemeubileerde kamers en 14 villa's, geheel gemeubileerd, met alle toebe hooren, zooals glas, porcelein, wasch-, tafelgerij enz. voor den spotprijs van 600 millioen mark of 60.000 gulden". Voor f 60.000 een heele badplaats met ai haar hebben en houden te koop 1 Straks komt er een Amerikaansche dollarkoning, zoo'n petroleum-, spoor-, staal-, of krantenmilliardair en die geeft heel Duitschland als huwe- Sedert Vrijdagnacht wordt te Assen vermist zekere van L., gepen- slonneerd hoofdconducteur der Staats spoorwegen. Men vreest dat hem eeu ongeluk is overkomen. - Te Nleuw-Roden is gisteren een kind van M. K. In een waschtobbe met water gevallen en verdronken. Te Schipluiden is de 49-jarlge timmermansknecht K. van B. die de vorige week ls de werkplaats door een zolderluik was gevallen, thans aan de gevolgen overleden, De klompenmaker S. te Hibben ls gisteren bij het vellen van een boom gedood. Bij den Miischemigerjierg op den weg van Heerlen naar Slttard ls de Duitscher W. M. uit Herzogenrath door verkeerd uitwijken voor een motor met zijn fiets daartegen opgereden. Naar het hospitaal te Heetlsn overgebracht bleek hij bij aankomst reeds overleden De motorrijder kreeg eenlge onbetee- kenende kwetsuren, I» een café te Apeldoorn ont stond een woordentwist tusschen H. C. en B. D. beiden wonende te Ug- chelen, welke zoo hoog liep, dat B. D. een büjatlqueu greep en daarmede zijn tegenstander een zoo hevlgen slag op het hoofd toebracht dat de queu In tweeën brak en H. C, bewusteloos op den grond Ineen zeeg. Zonder weer tot bewustzijn te zijn teruggekeerd is H. C, in het Ziekenhuis overleden. De dader werd gearresteerd en zal ter beschikking van den Officier van Justitie te Zutphen worden gesteld. Naar uit Memphis (in Tennessee) wordt geseind, zijn 17 personen ge dood en honderd gewond in een storm, die de Missisippi delta heeft geteisterd. Een groot aantal huizen werd vernield. EERSTE KLASSE. - TWEEDE LIJST. Trekking van 20 Maart, f 20 000 No. 19747. f 1500 No. 9015. f 1000 No. 954. f 400 No. 2426. 200 No. 6134, 14162. f 100 No 4586, 17345, 17751. Heusden 20 Maart 1923. Op de scheepswerf liep met goed gevolg te water de motorboot „Res Nova", metende 250 ton, lang 37.70 M., breed 6.35 en hol 2.85 M. Oudergewoonte keerde de ooievaar omstreeks denzelfden tijd van andere jaren weer en betrok de oude woning op de Ned Herv. Kerk. De Heer Wethouder G. v. Ever- dingen, tevens loco-burgemeester, stelt zich, naar we vernemen, niet meer verkiesbaar voor den Gemeenteraad. De alhier woonachtige W. B., werkzaam op een goederenboot, heeft ter hoogte van Sluis II het ongeluk gehad in een staaldraad beklemd te raken, zoodat een voet aan den enkel werd afgerukt. Hierna was het noodig het been onder den knie af te zetten. De ongelukkige, opgenomen in het ziekenhuis te Helmond, maakt het naar omstandigheden vrij wel. Bij loting is de volgorde voor de voorl Groslijst der candidaten voor de Raad in de R K. Kiesvereeniging vast gesteld als volgt 1 A, Cox, 2 L. de Mol, 3 F. Schreu- der, 4 P. Schmiehusen, 5 N Vermeulen, 6 H Verhoeven, 7 F. Verhoeven, 8 Chr. de Jongh, 9 Klijn-Loeff, Eierveiling Amsterdam. Amsterdam, 12 Maart 1923 Kipeieren Hoogste prijs f7.75. Middel prijs f 6.75. Laagste prijs f5.50. Eendeieren f 7.25. Aanvoer 300.000 stuks. Handel matig. ai5 <91%* Maagzuu r,t{ f Slechte Spijsvertering, Gebrek aan eetlust, Maag- g. pfjnen.Oprfspfng. Gebruik 75ct. bij Apoth.en DraQi»* IIIMIII> M|„ „I

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2