Df [CIS Vil HtT Tweede Blad» Gemeenteraad. Provinciaal flieuws IJl a akt tijdig uwe ad vertentie gereed voor het Paasehnummer v. d. blad. Numm. 27. Woensdag 28 Maart '23 WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 23 Maart des avonds ten 63/» uur. Voorzitter Edelachtb heer Surmont de Bas Smeele. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig met kennis geving de heer Timmermans-Verschure. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld Voorzitter. Alvorens met de afwer king van de agenda een aanvang te nemen, wensch ik op een feit van groote beteekenis te wijzen. Hedenmiddag bracht de plaatselijke pers ons de tijding dat de wet op het verbod van invoer van schoenen met eene groote meerderheid van stemmen in de Tweede Kamer is aangenomen Met groote voldoening kunnen zij, die maanden en maanden daarvoor hebben gewerkt, daarvoor hun energie en kracht hebben gegeven, daarop neerzien. Trotsch mogen ze zijn op het bereikte' resultaat. Laten we hopen dat spoedig de ge- wenschte resultaten bereikt zullen wor den, de machines in de fabrieken weer lustig mogen draaien en de vreeselijke plaag van de werkloosheid moge ver dwijnen (Bravo's.) Aan de orde: 1. Voorstel tot het huren van een perceel grasland onder Ammerzoden van het Rijk. In hun preadvies wijzen er Burg en Weth. op, dat door deze gemeente voor den tijd van 15 jaren van het Rijk gepacht is een perceel grond onder de gemeente Ammerzoden tegen een jaarlijksche pacht van f 50 Het Rijk wil de huur nu weer voor 12 jaar verlengen doch alleen tegen een jaarlijksche pacht van f 140. Alhoewel Burg. en Weth. het een abnormaal hooge pachtsom vinden, die niet is te billijken en waartegen zij hebben geprotesteerd, echter zonder succes, hebben ze toch gemeend den Raad te moeten voorstellen op het aanbod in te gaan, daar de beschik king over genoemden grond niet kan worden gemist, aangezien anders het land van de gemeente niet is te ver huren. Roggeveen. Is daarover niet in be roep te gaan of is de ontvanger daar de almachtige. Voorzitter. Dat schijnt zoowel een paar maanden zijn we met den ont vanger in correspondentie geweest. Hij heeft het land door een deskundige laten schatten en deze is tot de con clusie gekomen dat het die waarde heeft. Wij hebben daarop ook^ een deskundige aangewezen om het"land te schatten, doch deze kwam tot een heel wat lagere som. Wat er ook ge daan is, wat er ook werd geschreven, er was geen kwestie van dat tot een vergelijk kon worden gekomen. De ontvanger bleef steeds bij zijne bewering dat de schatting van onze deskundige te laag was en haalde bovendien ook de kadastrale huur waarde nog aan. Roggeveen. Dat is iets waaiop men ntet veel aan kan. Voorzitter. De heele kwestie is dat wij het moeten hebben, daar anders het perceel van deze gemeente niet verhuurbaar is. Ons deel in de Mau- ritsplaat ligt in het midden en daarom heen ligt het Rijk met een strook en als men dat van ons wil beweiden, zou men het moeten laten afrasteren en dat zou, gezien de grootte, eene ontzetten de hooge kosten met zich brengen. Daarom stellen wij maar voor om te geven wat de ontvanger gelieft te vragen. Nu moet ik bekennen dat het te huren land wat de grootte betreft ons is meegevallen. Het is veel grooter dan wij aanvankelijk van meening waren, 't Scheelt nogal veel en daarom hebben wij het nog te meer maar ge laten als de ontvanger wenscht. Van Driel. Kan men het niet veel beter koopen. Voorzitter. Het is een groote wei om te beweiden, als men dat moest gaan afmaken kreeg men heel groote kosten U meent toch niet dat wij het noodig hebben om een uitweg te krijgen Dat is in orde. Van Driel. Dat dacht ik, dan is het weer wat anders. Met algemeene stemmen, wordt hier na het voorstel van B. en W. aange nomen. 2 Voorstel tot uitbetaling der sala rissen aan de secretarissen der opge heven huurcommissies tot 1 Juli 1923. B. en W. wijzen er in hun preadvies op, reeds eerder te hebben gezegd, met een voorstel te zullen komen, waardoor de aanspraak van den heer Verwiel op wachtgeld als secretaris der huur- commissie van de voormalige gemeen te Besoijen zou komen te vervallen. De bedoeling zat toen voor de commis sie op te heffen waardoor het recht op wachtgeld komt te vervallen. Thans bestaan er in deze gemeente na de samenvoeging 3 commissies. Samensmelting der 3 tot eene commis sie zou, ook bij een ongewijzigden toestand in de woningnood voor de hand liggen. Maar door de Staten Generaal wordt voorgesteld de Huuropzeggingswet in dien zin te wijzigen, dat aan den Kan tonrechter dezelfde bevoegdheid wordt toegekend als aan de huurcommissie Voor het geval deze niet meer bestaat achten Burg. en Weth. dus ieder motief om de commissies in stand te houden, vervallen. Men bereikt daarmede eene bezuini ging, alleen nog maar voor de ge meente, van f800 en men voorkomt de verplichting om de secretarissen op wachtgeld te stellen. Mitsdien stellen Burg en Weth voor de huurcommissies tegen 1 April op te heffen en aan de Secretarissen bij wijze van tegemoetkoming de bezoldi ging uit te keeren tot 1 Juli 1923. Roggeveen Kan u mij ook zeggen wie er nu nog secretaris is. Voorzitter. Voor de Commissie van Waalwijk is het de heer Driessen. Voor de Commissie van voormalig Be soijen de heer Verwiel en voor voor malig Baardwijk de heer Lombarts. Roggeveen. Hebben ze in 1923 nog vergaderingen gehouden. Voorzitter. Jawel. Roggeveen. Is de heer Verwiel daar dan voor overgekomen. Voorzitter. Neen Roggeveen. Dan komt het mij voor dat hij werkelijk lang genoeg salaris heeft gehad en dit niet meer tot 1 Juli nog behoeft te worden uitgekeerd. In dit geval zou ik aan den secretaris van de commissie zoo maar a bout portant niet uitbetalen, want zoolang is hem dit reeds gedaan, waarvoor hij niets heeft behoeven te doen of heeft gedaan. Daarom kan ik wat dit deel van het voorstel van Burg. en Weth. betreft, niet meegaan Oomens Volgens mijne meening is het wat al te gek om nu nog drie maanden salaris te geven. Iets anders zou het zijn indien ze nog iets moes ten doen, maar nu lijkt het nergens op. Zoo denk ik er tenminste over. Voorzitter. Het is zoo met alle crisis ambtenaren gedaan. Wat de heer Rog geveen voorstelt is iets anders. De Graaff. Ik kan wel meegaan met het voorstel van den heer Roggeveen. De heer Verwiel heeft lang genoeg salaris gehad waar hij niets voor heeft gedaan Van der Geld Is met 1 April het werk afgeloopen of blijft er nog wat te doen. Voorzitter. Ze weten vooraf dat het met 1 April is afgeloopen, dus kunnen ze zorg dragen dat ze met hun werk gereed komen. Smolders Ik kan toch ook wel met het voorstel van den heer Roggeveen meegaan. Waar de heer Verwiel reeds een jaar lang salaris heeft gehad waar voor hij niets heeft gedaan, behoeft hem nu nog eens geen 3 maanden extra salaris te worden gegeven Voorzitter. Zijn er geen heeren die er anders over denken niemand, dan mag ik beschouwen dat de raad algemeen van gevoelen is, dat de heer Verwiel reeds genoeg salaris heeft ge noten. 3 Opheffing van de commissiën tot wering van schoolverzuim in de voormalige gemeenten Baardwijk en Besoijen en benoeming van een com missie voor de nieuwe gemeente. Voorzitter. In het preadvies staat dat uitbreiding van het ledental ons niet noodzakelijk voorkomt en vijf derhalve voldoende zou zijn. Acht de raad het misschien gewenscht. dat, nu de gemeenten vereenigd zijn, de com missie uit te breiden. De heer Roggeveen en meerdere heeren achten vijf leden genoeg De heer Oomens acht het van belang dat er, al is het waar dat er geen school meer is, toch iemand uit Baard wijk zitting in de cbmmissie heeft Ik vind 't, zegt spr., zooals ze het bij ons zeggen, onnoozel, als men in alles gepasseerd wordt. Tot leden worden hierna benoemd de heeren E. van Beijnen, A. van Liempt, Van Mierlo, Van Kempen en Van Beugen. 4. Voorstel tot het Instellen van een commissie voor de lichamelijke opvoeding en vaststelling van eene verordening voor die commissie. De Voorzitter zegt dat er een Konink lijk Besluit is gekomen, bepalende de regeling van de lichamelijke opvoeding. Sedert jaren bestaat hier een Rijks cursus en deze kan alleen worden voortgezet indien een commissie het leven wordt geroepen. Roggeveen. Brengt het kosten met zich mee. Voorzitter. Neen, misschien een kleinigheid voor administratiekosten. Van der Geld. Er staat dat bij de commissie een lid van den Raad moet zijn. Mogen er niet meer zijn. I Voorzitter. Jawel. De heer Verwiel wijst er op dat in art. 10 der verordening staat dat voor de benoeming van een commissie een dubbeltal op de voordracht moet wor den geplaatst. Op voorstel van den heer Roggeveen wordt besloten er bij te voegenbe houdens de eerste maal, wanneer de commissie wordt benoemd door den Raad. Tot leden worden hierna benoemd de heeren Smolders, Dr. Langemeijer, Kap. Sanders, J. Wiesman en Leo Both. 5. Voorstel tot het voor rekening der gemeente nemen van de kosten van uitbreiding der R. K. Jongensschool in voormalig Besoijen en van het aan schaffen van schoolmeubelen voor de R. K St. Petrusschool. Door het bestuur van de R. K. Jongens- en Meisjesschool in de voor malige gemeente Besoijen is het ver zoek ingekomen om voor deze school een bedrag beschikbaar te stellen van f 4000 en door het bestuur van de R.K. Jongensschool St. Petrus is ver zocht voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen, een bedrag beschik baar te stellen van f 301.90. Aan de school te Besoijen moeten veranderingen worden aangebracht door het Rijksschooltoezicht noodig geacht. Dat er voor de St Petrusschool weer nieuwe banken moeten worden aangeschaft, komt. door de toename van het aantal leerlingen, een gevolg van de opheffing van de openbare school in voormalig Baardwijk. Comform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 12. Vaststelling eener verordening op de keuring van waren (vernieuwing). Voorzitter. Dit is slechts eene ver nieuwing In alle drie de gemeenten is een verordening geweest en om ze nu overal van kracht te doen zijn, moet deze verordening worden vastgesteld. Wordt zonder discussie vastgesteld. 13. Vaststelling eener verordening op de veemarkten. De Voorzitter wijst er op dat voor taan de markt met touwen moet worden afgezet en een veearts aan wezig moet zijn om te keuren. De heer Smolders vraagt of deze veearts van den Keuringsdienst kan zijn. Voorzitter. Wij hebben, om voort gang te maken, den vorigen districts veearts gevraagd of hij er zich voor loopig mee wil belasten en daarop heeft hij gunstig geantwoord. Voor niemendal kan hij het niet doen, wel doet hij het voor een bagatel. Later, als er weer een kring-veearts is, zal er wel weer verandering in komen. Morgen is daarover weer vergade ring en dan zal getracht worden een veearts te krijgen, want de leden van den Boerenbond zijn algemeen van gevoelen dat de streek niet zonder een veearts kan zijn. Zooals men weet heeft iedere gemeente, al naar gelang het aantal stuks vee, dat in de ge meente is, bij te dragen in de kosten. Het geheel heeft nu slechts een voorloopig karakter. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. 14 Benoemingen a. Commissie voor Gas-, Electrici- teits- en Waterleidingbedrijf. De aftredende leden, de heeren Verwiel, Roggeveen en Groenen wor den herkozen. b. Commissie voor het Woning bedrijf. De aftredende leden, de heeren De Graaff, Timmermans en Smolders worden herkozen. c. Een lid van het Burgerlijk Arm bestuur Het aftredend lid, de heer A. van Liempt wordt herkozen. d. een lid in het R.K Gasthuisbe- stuur. De heerj. B. Timmermans Wzn. af tredend lid, wordt met algemeene stemmen herkozen. e. een lid in de Teekenschoolcom missie De heer J. Tielen, aftredend lid, wordt met algemeene stemmen herko zen f. Regent van het oude-mannenhuis in voormalig Baardwijk ter vervulling in de vacature ontstaan door het over lijden van den ZEerw. heer Pastoor van Kriqjren. Met algemeene stemmen wordt be noemd de ZEerw. heer van Erp. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling dat ze bezwaren hebben tegen het genomen raadsbesluit betref fende de geldleening, Bij uitzondering willen Ged. Staten een besluit goedkeuren dat over 50 jaar inplaats van over 60 jaar, de leening moet zijn afgelost. Wordt besloten aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen. Aangehouden adres inzake aanslag Hoofd. Omslag- Van de Vereeniging de Hanze is een adres ingekomen waarin wordt verzocht het eenmaal genomen besluit te hand haven. Van de R K. Werkliedenvereen is eveneens een adres ingekomen waarin om handhaving van het genomen be sluit wordt aangedrongen. Adressanten wijzen er op dat slechts door 1 pCt. van de bevolking het verzoek daartoe is gedaan. Smolders. Door de duidelijke uiteen zetting in het preadvies van B. en W. op het adres Van Schijndel c.s is de taak zeer zeker vergemakkelijkt om zijn houding ten deze te bepalen. Zonneklaar blijkt uit het preadvies (zooals trouwens in de vorige verga dering door U en den heer Roggeveen naar voren is gebracht) dat van een onbillijkheid geen sprake kan zijn. Daar zit nu eenmaal een oorzakelijk verband tusschen deze 16-maandelijk sche heffing en den overgang der be lasting-inning naar het Rijk. Van belang is ook het vermelden van een 4-tal aan den raad gerichte be zwaarschriften en wat B. en W. hier van zeggen. Mij zijn in dit verband fabrikanten bekend, die juist tegen wijziging der verordening zijn omdat 1921 voor hen gunstiger was dan 1920 Deze beweegredenen kunnen dus geen gronden voor wijziging zijn. De pas voorgelezen adressen van Middenstand en Arbeiders, waarin wordt aangedrongen het eenmaal ge nomen besluit te handhaven, passen wel aan bij het grootste gedeelte van het preadvies van Burg. en Weth., dit was tot op de laatste twee zinsneden na ook vóór handhaving van het besluit. De brug die in de op een na de laatste zinsnede van het preadvies geslagen is, om ook de minderheid van het college (en daarmede tevens aan adressanten), tegemoet te komen, is dan ook wel van wat al te zwakke spanning, beschouwd in het licht der daaraan voorafgaande uiteenzetting. Waar komt men voor te staan als het compromis-voorstel van Burg. en Weth. wordt aangenomen. Een nieuwe zijweg moet dan worden bewandeld, terwijl men op het rechte pad reeds ten einde was. De verordening moet gewijzigd en goedgekeurd worden door Ged. Staten en de Kroon. De inkomens over 1921 moet men opsporen bij de rijksbelasting, zoover mogelijk, en de andere zelf nog vast stellen. In Waalwijk zijn 1217 belasting plichtigen, in Baardwijk 349 en in Besoijen 356, totaal 1922. Die moeten allen de revue passeeren. Door de ambtenaren moeten de in komsten over 1920 en 1921 van deze 1922 belastingplichtigen worden samen gesteld en daarna het bedrag voor den aanslag der 4 maanden worden vast gesteld. Dan vergelijken met de uit gereikte biljetten, administreeren en hier navorderen, daar terugbetalen. Hoevele kostbare uren, weken, mis schien maanden zal d^eze inproduc- tieve arbeid vorderen. En waartoe dit alles? Kan het in overeenstemming gebracht worden met het dienen van het alge meen belang, als de raad het voorstel van Burg. en Weth. aanneemt, een voorstel dat ook aan de hand van het preadvies overbodig is, en dan in een tijd dat uiterste zuinigheid eisch ge noemd mag worden Wat zeggen de heeren van de pas benoemde bezuinigingscommissie hier van Ik stel dan ook voor in te gaan op de adressen van Middenstanders en Arbeiders, n.l. „het eenmaal genomen besluit te handhaven". De heer Khjberg kan niet anders dan het .ten zeerste apprecieeren dat door den heer Smolders veel werk van deze aangelegenheid is gemaakt, zoo zelfs dat hij weet hoeveel aansla gen er zijn. Vast staat echter dat hier slechts twee partijen zijn waarvan de eene partij door het door den raad genomen besluit benadeeld wordt en de andere bevoordeeld. Zooveel werk zal door de voorgestelde wijziging niet komen, althans spr. voor zich is van meening dat dit nogal zal los- loopen. Spr. meent dat, wordt op het voor stel ingegaan, men tot een goed geheel komt en de vrede en vriendschap blijft bewaard. De heeren Eibers en Oomens kunnen zich met het voorstel van Burg. en Weth vereenigen, omreden daarin de twee partijen gekend worden. Van der Geld. Ik dacht dat heton- noodig zou zijn geweest te zeggen dat ik het met den heer Smolders volko men eens ben Mijnheer de Voorzitter, dit besluit is toch met groote meer derheid en volle kennis genomen en waar hier nu enkele vergaderingen geleden werd gezegd, over een besluit dat heel onvoorbereid was genomen, dat zoo moeilijk op een besluit kan worden teruggekomen, dat het zoo belachelijk zou zijn zoo iets te doen, daar kan ik me niet begrijpen dat men nu ineens wel op een besluit kan terugkomen en nog wel op een besluit dat na groote voorbereiding is geno men. Ik kan me niet begrijpen dat het nu niet belachelijk is. Nu moet zoo'n besluit nog door Ged. Staten en daarna door de Kroon worden goedgekeurd en bovendien is er heel wat werk aan verbonden. Ik hoop dat men daarover niet zoo gemakkelijk zal heenstappen. SmolderSi Ik kan me indenken dat de heer Klijberg er op gesteld is om over de geslagen brug te wandelen Aangezien echter in een vorige verga dering duidelijk is uiteengezet en op goede gronden bewezen dat alles een gevolgisvaneen overgangsJjjdt5epR, daar kan ik niet begrijpe^Gat m€n, waar het door zulk eer gerina^ercentage van inwonerj^tfordt gevraagd, en waar men bovendien een groot werkte weeg brengt, dat op het verzoek wordt in gegaan. Er wordt wel gezegd dat met de inning van de belasting zal worden voortgegaan, maar dan zeg ik dat het andere werk er toch tusschendoor zal moeten worden gedaan. De Voorzitter zegt dat B. en W een paar vergaderingen hebben gehou den alvorens ze tot elkaar zijn geko men. Door wethouder Gragtmans is daarop het compromis-voorstel gedaan en aangenomen. De heer Roggeveen wijst er op dat een overgangstijdperk altijd lastig is en moeilijkheden met zich brengt. Bij de wijziging van de tantième belasting heeft het Rijk voor de belastingbetalers het meest gunstige geval genomen Met den heer Smolders is hij het eens dat het ontzettend veel werk met zich zal brengen, want het aantal aangesla- genen is zeker nog 500 hooger als door den heer Smolders genoemd De heer Klijberg meent dat de heer Smolders alleen uit prinziperei niet tegen mag blijven. Het geval is er door een crisistijd gekomen en brengt nu een groote druk op wel een heel klein percentage van de gemeentenaren zegt de heer Smolders, maar hij zou er aan willen toevoegen dat dit dan toch wel een van het belangrijkste deel is en daar mag z.i. ook wel rekening mee worden gehouden. De heer Smolders is het met den heer Klijberg eens als hij zegt dat er een deel van de fabrikanten over 1920 meer inkomsten hebben gehad dan 1921 doch hem zijn gevallen bekend dat het ook juist andersom is. Boven dien, heel deze zaak is goed opgezet en verandering brengt een groot werk met zich wat onmogelijk zonder onkosten kan geschieden en daarom blijft hij bij zijn voorstel. Het voorstel van den heer Smolders, om het besluit te handhaven, in rond vraag gebracht, wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen Tegen het voorstel stemden de heeren Klijberg, Gragtmans, Eibers. Verwiel, Oomens, Roggeveen, Groenen, De Graaff en Van Driel Voor de heeren Smolders, Van der Geld en Van der Aa. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. Waalwijk, 28 Maart 1923 „Het Schoenenwetje". Wij waren Vrijdagmiddag la de gelegenheid het heugelijke nieuws uit ■teu Haag, de aanneming van »Het Schoenenwetje» zeer spoedig te pubil- ceoren en de vele belanghebbenden daarmede een hoopvolle en gerust stellende tijding te brengen. In ons nummer van dien dag hebben we het ook in 't kort kunnen mededeelen. Wij voegen hier thans aan toe (de verdere discussie vindt men elders In ons blad), dat de uitslag 50 tegen 37 stemmen, culver rechts tegen links ging, alleen de cbiistelijk-historische d>. Lovinck 'Cheidde sich ten deze van zijne partjj- genooten af. Toen men dit korte bericht in ons blad las en rich vergenoegd betoonde over dezen altslag, heeft men toen een oogenbltk bedacht wat dit succes een moeite, een werkkracht, een tijd en zorgzame bemoeienis heeft gekost aan degenen, die er zoo ijverig voor hebben gewerkt, straks een jaar laog We hopen van wel, want 't is een succes van oagemeene beteekenis om in een vrijhandelsland voor een bepaalde industrie, eepe speciale bescherming, een eenlg invoerverbod te verkrijgen. Wat heeft hot niet een moeite gekost om den minister, de regeering, de rechtsche fracties te overtuigen van den noodtoestand van de schoen industrie, de duidelijke cjjfers en statis tieken e.m.d. te verzamelen, de bnlp in te roepen van hen die konden steunen, het publiek te overtuigen van het goed recht van de Brabaotsche schoen nijverheid. Welke een tegen kanting i* er niet gekomen van alles wat liberaal of vrtjnandelaar h ourrance was, van hen die maar niet willen erkennen dat het thans een abnormale concurrentie, een valuta-concurrentie is, die men niet moet vergelijken met normale omstandigheden, wanneer ook wij vrijhandel het stelsel achten. En dit alles aangevoerd door een machtige liberale grootpers, terwijl de grootpers der rech'schen, speciaal de katholieke grootpers m.n. vooral de Maasbode ten deze het katholieke Zuiden vrijwel in den steek liet. We zntlea het bij deze korte her innering laten en niet verder ie nabe- rachtiog treden, maar wel willen we hulde brengen aan minister Aaiberse, aan de kamerleden Fleskens op de re»ste plaats, aan v. Rtjzewtjk, v. Rtjcke» vorsel, Wlutermans en Feber voor betgeen zij met zooveel ambitie ep tcoals de N. Rott. Cf. zegt met »zooveel zuidelijk vuur» voor onze industrie, voor fabrikant en arbeider, voor ons B abant hebben gedaan, daarvoor weten wij hen dankwil zullen hun werk «iet vergeten en zoo ncodig zullen wij dat ter gelegenertijd weten te vergelden. We mogen niet onvermeld laten de krachtige wijze waarop de arbeiders organisatie met hun voorzitter aan 'c hoofd, deze zaak heeft gesteund en 'tweik zeer zeker voor een goed deel aan succes heeft bijgedragen. Ook de gemeentebesturen van Waalwijk, Kaats heuvel en Dongen, de Kamers van Koophandel voor de Langstraat, van Tilburg en meer andere corporaties en personen hebben zich kranig te werk gesteld. Eu al spreken we op de laatste plaats over de Commissie van Overleg, vóór alies gaat toch de wijze waarop, de ambitie

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5