Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De gestolen Broche EERSTE BLAD. ïjfnncniand. deRooij-Bourgonjen Uitstoomen Verven. Aannemer. Waalwijk. FEUILLETOI „NOO&D-BkABAND" 46e JAARGANG. ZATERDAG 7 APRIL 1923. NUMMER 30 WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88 Telegr.-AdreaECHO. 3)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen L)it jaar zullen voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten komen Van de lichting 1918: Infanterie, de regimenten van de 2 divisie, waartoe behooren het 1ste 9d 12e. 8ste. 11e en 19e regiment en vat de 4e divisie, waarbij zijn ingedeeld 't 7e, 18e, 20e, 5e en 21e regiment. Wielrijders: de 3de en 4de sehool- compagnie. Hospitaalsoldaten1ste en 2e compagnie. De regimenten cavalerie. De regi menten veld-artillerie, de treiu-afdee- lingen van de artillerie-brigaden. Het korps rijdende artillerie. Van de lichting 1919 üe regimenten cavalerie. De regi menten veldartillerie. De trein-afdee- lingen van de artillerie-brigaden. Het korps rijdende artillerie. Het regiment vesting-artillerie. Het regiment kust- artillerié. Het korps luchtdoel-artille rie. De compagnie pontonniers. Van de lichting 1920: De regimenten infanterie van de 2e cn 4e divisie. De 3e en 4e schoolcom- pagnie van de wielrijders. De 1ste en 2de compagnie van de hospitaalsolda ten. Het regiment vesting-artillerie. Het regiment 'kust-artillerie. Het korps luchtdoel-artillerie. De compag nie pontonniers. Het regiment genie troepen. De sehoolcompagnie van den motordienst. De compagnie intendan ce-troepen. - De Bioscoopwet' Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke geva ren van de bioscoop. In de Memorie v. Toelichting wordt opgemerkt, dat de verwerping van de ontwerp Bioscoopwet, de Regeering voor de beslissing plaatste, om, hetzij Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 22300 ,n den bestaanden toestand te berus ten, hetzij een gewijzigde wettelijke regeling voor te bereiden. Het eerste zou beteekenen, dat aan het goedvinden der gemeentebesturen blijft overgelaten, of al dan niet een keuring van aile of van bepaalde films wordt voorgeschreven. Het zal. na hetgeen ten aanzien van het stand punt door de Regeering ingenomen, is gebleken, wel 'geen verwondering wek ken. dat haar dit niet verantwoord zou voorkomen. Veeleer is getracht door aanvulling van het wetsontwerp, tegemoet te ko men aan enkele bezwaren, welke de Minister van Binnenlandsche Zaken reeds bij de mondelinge behandeling- niet van belang ontbloot achtte. Voo/reerst is de mogelijkheid ge opend, dat de Gemeenteraad in bijzon dere gevallen de' oprichting van bios coopondernemingen verbiedt Het ontwerp beperkt de bevoegdheid om een absoluut verbod uit te vaardi gen tot gemeenten van minder dan 20 duizend zielen. Bovendien zal de Kon. goedkeuring- tegen machtsmisbruik waken. GOEDKO O P. KEURIG. VLUG. Stoom ververij en Chem. Wasscherij ,DE STRALENDE ZON". Tilburg Depóts te Waalwijk 30545 TH v. D. SANDEN, Grootestraat 145 Neemt U ook eens proef In de tweede plaats oaent het wets ontwerp gelegenheid omde Rijkskeu ring te vervangen door gemeentelijke contróle. Eindelijk is er geen overwegend be zwaar tegen, dat in gemeenten, waar de behoefte daaraan woydt gevoeld, vrijheid worde, gelaten om aan de per sonen, jonger dan 18 jaren, den toe gang te verbieden tot andere biosco pen dan de zoodanige, die een paeda- gogisch of didactisch karakter dragen. Ter uitvoering van een en ander zijn in gevoegd eenige artikelen en zijn eenige bepalingen van het vroegere wetsontwerp gewijzigd. In de Woensdag gehouden zit ting van den gemeenteraad te Nijme gen is het voorstel van B. en W. van Nijmegen inzake "de vestiging van een R.K. Universiteit aldaar aangenomen met 17 tegen 14 stemmen. De amende menten Kool werden verworpen. Het ei van Columbus. Het zijn dikwerf toevallige gelukkige invallen waardooreen moeilijk probleem tot oplossing wordt gebracht. Zoo is SPECIAAL ADRES VOOR: Granietwerken, Terrazzovfoeren, Aanrechten, Gootsteen, Dorpels enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIBT-VLOEREN. Alles met volle garantie. 30371 NOVELLE VAN REINHOLD ORTMANN. 12) DOOR ERVARING STERK. het zeker niet gemakkelijk voor een nieuwe onderneming of voor een nieuw artikel een middel te vinden om in het heele land iedereen er over te doen spreken Allerlei middelen brengt men in toepassing, maar men bereikt veelal niet het begeerde effect. Dezer dagen heeft de Crediet en Handelsbank „Wel vaart" getracht door een rebus in aile kringen' bekendheid te verwerven en het is zeker voor allen die reciame behoeven'van nut om te vernemen hoe dit reclame-middel is geslaagd. Acht honderd vertegenwoordigers organi seerden in stad en dorp de versprei ding In enkele weken werd overal huis aan huis de reclame verspreid, terwijl in alle bladea de rebus werd gereproduceerd. Een staf van bijna 20 beambten is in de weer geweest om de wagenvrachten pakketten te ver werken. Ongeveer 50 000 oplossingen veelal vergezeld van allerlei gedichten, teekeningen in allerlei trant, muziek stukken, kopersnijwerk, caricaturen, ja men kan zich geene voorstelling maken hoe duizenden zich hebben in gespannen om naast de rebusoplossirg een of ander geestes- of kunstproduct te leveren. Da expositie van dat alles in het gebouw der Bank was een unicum van humor en satire, maar ook van kunst. Vele teekeningen en ge dichten getuigden van gezonden humor. Er werden aan 118 oplossers(sters) cadeaux uitgereikt Aan den ontwerper van het Bank affiche voorstellende een Chantecler", de heer J. Maisson te Driebergen, werd f 100.toegekend. Voorts aan den heer J. J. Beek te Delft voor diens ontwerp eener schutsvrouwe f50_ en aan den heer Tinus Alleman te Dordrecht f 25 voor diens twee teekeningen voorstellende resp. een gezin dat wel deelnam aan Welvaart s premieleeningen en een ander dat zulks naliet. 115 anderen ontvingen gratis obligaties ad f 10 en f 5 In enkele weken tijds hebben duizenden en dui zenden door deze reclame de Bank leeren kennen en daar gaat het maar om natuurlijk, Door de R. K. Kiesvereeniging te Helmond zijn de volgende candidaten aangewezen, gesteld voor den gemeen teraad 1. J. Ebben; 2 J. W van Wel; 3. A. van den Hurk. 4 J. H.de Wit. 5. J. de Loijer. 6. A. W. Kets 7 mej. D. van de Ven, 8. J Strijbosch, 9 I van Gestel, 10 jos Noyen, 11 F. den Ouden, 12 j. Segers, 13 H. Kemps, 14 A. van den Broek. 15 J W. Du bois, 16 G Snellaeris De eerste zes zijn aftredende leden. De aftredende leden mevr. v d Ven— Geurts en L. Geeris, wenschten niet meer in aanmerking te komen. Abonneert U op en Adverteert in ,J)E ECHO VAN HET ZUIDEN", het meest gelezen blad in de Lang straat en Omgeving. Courant cn L(l IIHM nu n_Ha Ja- idvAPtAnt Dit Wad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maande® 1-25. Franco per post door het gebeele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden ma., franco t« «enden aan den Dltgerer. UiTGAra: 20 Prijs der AdrertenÖSn cent per regel; minimum f 1A0. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract fltnk rabat. Adverteatiën moeten Woensdag en VrGd** de» morgens om uiterlijk 9 nur In ons bealt zijn. j. dei Teuiingde Leiier. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN farrr?)^WAALV/ÜK - raio „De jScfeo van het Zuiden" VRIJ NAAR HET DUITSCH. Eens op een avond aan het einde der eerste week echter, kwam hij tot zijn niet geringe verbazing tot de minder aangename ontdekking, dat hij bij zijn tocht door een verleidelijke bosehwildernis toch wat te lichtvaardig was geweest. Het smalle, zelfs voor zijn scherpe oogen op vele plaatsen nauwelijks te onderscheiden jachtpad, dat hjj sinds het begin der schemering naar om laag had gevolgd, in de stellige verwach ting daardoor eindelijk op een goeden weg te komen, hield plotseling op voor een steile berghelling vol losgerolde steenen, die hij slechts met het grootste levensgevaar zou kunnen afdalen. En terwijl hij nog besluite loos stond, nam de duisternis zoo snel toe, dat zijn hobp zich uit deze onherbergzame eenzaamheid een weg te kunnen banen, ieder oogenblik wel moest verminderen. Hij wist, dat hij niet ver meer van zijn pension verwijderd was, maar er waren hier rondom zoo ontzettend vele steile rotsklo ven, dat. een enkele ongelukkige stap, zoo als in deze duisternis maar al te gemakke lijk mogelijk was, hem in het verderf kon storten. Daarom bereidde hij zieh reeds half en half voor den nacht hier in de bosschen door te brengen een vooruit zicht dat hem zoo weinig aanlokkelijk voor kwam, dat hij in de zwakke hoop de op merkzaamheid van een zieh in de nabijheid bevindend menschelijk wezen te trekken, eerst toch nog- zijn krachtige stem Het weer klinken. Zooals hij het ook niet anders Verwacht had. stierven zijn eerste hulpkreten in de verte weg. zonder dat er antwoord kwam. Daarom gevoelde hij zich blij verrast, toen een heldere, jeugdig klinkende stem, zon der twijfel de stem van een vrouwelijk we zen, zijn geroep beantwoordde. Hij herhaal de zijn kreten, en thans klonk uit, het boseh vlak boven zijn eigen standplaats klaarblij kelijk slechts op zeer korten afstand, een I zoo'n heerlijk zuiver gejodel, dat hij door het ongekende genoegen dat. hij smaakte bij dit prachtig' geluid,, zijn eigen onbehaaglij- I ken toestand bijna vergat. Gelukkig herin nerde hij zich deze echter nog bijtijds om I de onzichtbare zangster niet eerst weer bui ten het bereik van zijn stem te Laten ont snappen. „Ik ben verdwaald," riep hij naar boven. „Zou u mij geen onschatbaren dienst willen bewijzen en mij, weer terecht heipen?" Een halve minuut lang bleef het stil, toen vroeg een stem van omhoog bijna vlak hij hem „Wilt u omlaag naar het dorp terug? En langs den kort.sten weg?" Hij keek omhoog. Het was nog juist licht genoeg, dat hij het bovenlichaam van een slanke meisjesgestalte kon ontdekken, die zich, volgens zijn meening al te roekeloos, over den rand van een klipvorinigen, uit- springenden rotswand heen boog. „Niets liever dan dat. Maar ik verzoek u om 's hemels wil, juffrouw, weest u toch voorzichtig u zoudt naar beneden kunnen storten." Een helder, overmoedig lachen bewees hem, dat de jonge dame zich over zijn be zorgdheid vroolijk maakte. „Ik niet, mijnheerU bevindt u echter in der daad reeds op den kortsten weg naar het dorp. Slechts nog een paar dozijn schre den naar rechts, dan kunt u eenvoudig om laag springen. Dat u echter met heele lede maten beneden zult aankomen, kan ik u J weliswaar niet verzekeren." „Ik dank u zeer voor uw vriendelijk denk beeld, maar onder zulke omstandigheden zou ik toch liever de voorkeur geven aan een anderen weg. al was die ook wat lan ger." „Nu, blijft u dan nog een paar minuten staan, waar u bent. ik zal naar beneden dalen om u den weg te wijzen, want alleen zou u hem ondanks alle aanwijzingen toel: heel lastig terugvinden." Rudolf hoorde het kraken van takken en het omlaag rolleu van kleine steenen. die onder springende menschenvoeten weggle den. lil veel korter tijd dan hij het voor mogelijk had gehouden, stond de onbekende helpster in den nood hijgend aan zijn zijde. „Kijkt u maar niet naar me." zei ze la chend, „want ik geloof dat een afschuwe lijke tak een groot gat in mijn rok heeft gescheurd. Maar op mijn woord, u moet wel een zeer ongeoefende bergbeklimmer zijn, mijnheer, dat u juist op deze plaats terecht moest komen. Een grootere keuze van prachtige mogelijkheden, om op de een of andere wijze uw nek te breken, zoudt u moeilijk ergens anders hebben kunnen vin den." De klank van haar stem en de lijnen harer gestalte hadden hem reeds eerder ver raden, dat ze jong moest zijn. Dit vermoe den werd thans bewaarheid. Zij droeg zoo als hij ondanks de reeds heerschende duis ternis kon waarnemen, het gebruikelijke costuum van een bergbeklimmer, een een voudig nauwsluitend wollenjaponnetje, dat tot haar enkels reikte, en een allerliefst coket Tiroler hoedje met een wiegelende veer. De kleine handjes konden nauwelijks den dikken bergstok omspannen, waarop zij thans in ongekunstelde bekoorlijke hou ding leunde. Haar gelaatstrekken kou hij niet meer nauwkeurig onderscheiden, maar hij meende haar te zien glimlachen, want de klank van haar stem verried, dat zij de hulpeloosheid van den vreemdeling, dien zij tot gids wilde wezen, van den humorist! sclien kant opnam. „Ik ben werkelijk voor het eerst van mijn leven in de Alpen," antwoordde hij eenigs- zins verlegen. „Maar ik zou me mijn onbe dachtzaamheid nooit kunnen vergeven, in dien ik moest denken, dat u. mijn helpster in den nood. om mijnentwille in ongelegen heid of zelfs in gevaar bent geraakt." „Jawel, maar ik kon u toch niet zoo maar aan uw lot overlaten 1 En bovendien be hoeft u zich niet ongerust te maken. Ik ken hier iederen steen en ik heb al heel wat andere klim- en glijpartijen meegemaakt dan deze. Blijft u nu maar vlak achter mij, dan breng ik ons beiden ongedeerd in het dorp terug." Hij deed zooals zij hem bevolen had. Maar ondanks zijn gymnastische behendigheid j viel het hem geenszins zoo gemakkelijk, als zij het scheen te veronderstellen. Niet slechts haar grootere geoefendheid j en haar nauwkeuriger bekendheid met de i bodemgesteldheid, doch vooral haar lenig- j beid gaven haar op dezen moeitevollen tocht een zedelijk overwicht, dat. hem met steeds stijgende bewondering vervulde. Het onverwachte avontuur kwam hem iedere minuut bekoorlijker voor De moeilijkheden, die zij hadden te over winnen. die haar gansche opmerkzaamheid eischten, veroorloofden aanvankelijk geen enkel gesprek. Slechts nu en dan keek de jonge gids vluchtig naar haar bescherme ling om, daar zij hem de een of andere waarschuwing of wel een vroolijk woord van aanmoediging had toe te voegen. Plot seling echter, voor een ver vooruitstekende rotsmassa, waar volgens Rudolfs overtui ging geen doorkomen aan was. bleef zij staa n. „Dit is de gevaarlijkste plaats." ver klaarde zij. maar als wij deze achter den rug hebben, zijn wij ook op begaanbare wegen. We möeten een paar passen omlaag en dan onder den overstekenden wand lans de rots. Hebt u last van duizeligheid?" „Ik denk van niet! Een echte vuurproef heb ik in dit opzicht weliswaar nog niet doorstaan." „Geeft u me dan uw hand maar, en weest u niet bang. Ik ben sterker dan ik er wel uitzie. Zoo hier omlaag! En nu draait u uw gezicht naar de rots en vertrouwt u verder geheel aan mijn leiding toe. Zet u kalm den eenen voet voor den andeve er kan u werkelijk niets overkomen". Zij bekandeBe hem zoo natuurlijk, zoo als ze ongeveer met een verdwaald kind ge handeld zou hebben. Indien hij baug was geweest voor de gevaarvolle onderneming, hetgeen echter absoluut niet het geval was, dan zou de onbezorgde zekerheid van dit merkwaardige jonge meisje stellig zijn angst geheel en al hebben doen verdwijnen, /.li ging voor hem uit, met haar rug naar denrotswand en het gelaat naar den af grond' gericht, waaraan het. smalle pad grensde. Met vaste hand hield zij zijn vin gers omklemd en zij vermoedde klaarblijke lijk niet. dat de levendige warmte, die hij uit haar kleine sierlijke hand in zich voelde tintelen, hem veel meer in verwarring bracht, dan de groote gevaren die aan dezen moeilijken tocht stellig verbonden waren. Dook slechts enkele minuten en het ge vaar was geweken. „Nu zijn we op de plek. waar u bij eenige terreinkennis wel al een half Uur geleden had kunnen zijn", zeide zij, terwijl ze zijn hand losliet. „Vanaf dit punt gaat het zoo gemakkelijk en veilig bergafwaarts, dat men in geval van nood den weg wel blinde delings zou kunnen vinden. Men komt nog wel een gevaarlijke plaats tegen, maar die is door een stevige leuning voldoende be schermd. Indien wij niet toevallig denzelf- den weg moesten hebben, dan zou ik het overbodig achten u verder te begeleiden." „Des te beter voor mij. dat wij denzelfden weg hebben, juffrouwHoe moet ik het echter aanleggen, om u naar behooren voor uw hulpvaardigheid te danken?" „t" moet mij heelemaal niet lsedanken. Het spreekt toch vanzelf, dat in zulk een geval iemand zijn medemensch hulp ver leent. En bovendien is het nu toch achter den rug. Ik zou het onaangenaam vinden, als u daarover nu nog een enkel woord ver spilde." Er klonk in deze laatste opmerking een voorname afwijzing, die volgens Rudolfs meening met haar gedrag tot nu toe slecht overeenkwam, doch ondanks dit hem in het geheel niet onaardig toeleek. Reeds bij den eersten aanblik had hij het zekere gevoel had. dat zij een jonge dame van goeden huize moest zijn, en hoewel de bijua jongensachtige vrijheid van haar ge- heele doen en laten hem daaraan eerst wel wat in twijfeling had gebracht, voelde kü dat zijn eerste indruk de juiste was ge weest. Hij hield het dan ook voor geraden zijn eigen houding daarnaar te regelen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1