it tem M WHIM ACCUMULATOREN. Fa. Gebr, Boeren, - 's-Bosch. Tweede Blad. Gemeenteraad Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. Numm 32. Zaterdag 14 April '23 DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 10 April des middags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Snijders. Ongeveer 215 uur opent de Voor zitter de vergadering. Afwezig de beide wethouders, de heeren v. d. Steen en van Honsewijk. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. De heer van Drunen merkt op dat gelezen is betreffende de brug bij de sluis buiten den dijk terwijl dit buiten de kade moet zijn. Ook wat het gezegde over de school kwestie betreft, is een kleine wijziging noodig. Spr. heeft niet gezegd dat hij uit principe niet met die school kan meegaan. Wel heeft hij gezegd uit principe niet met de openbare school te kunnen meegaan. De hangende kwestie betreffende deze school moet meer, of beter gezegd uitsluitend, van meer plaatselijken aard worden be schouwd. Daarna worden de notulen goedge keurd Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Verzoek om toekenning voorschot gemeentelijke vergoeding ingevolge art 101 L O. wet 1920 van de Bijzondere School met den Bijbel. Dit schrijven is in een vorige ver gadering aangehouden en ter fine van advies in handen van Burg. en Weth. gesteld. De Voorzitter zegt dat alles in orde is bevonden en het aantal leerlingen der school 84 bedraagt, zoodat een subsidie van f 991.20 moet worden stemmen wordt gegeven. Met algemeene daartoe besloten. Schrijven van L. v d. Pluym. hou dende het verzoek hem eenige schade vergoeding te willen verleenen. Adressant zegt huurder te zijn van een perceel grond toebehoorende aan het R.K. Kerkbestuur gelegen in den Zijl- manspolder. Door de uitvoerders van het werk van de watervoorziening is op dit land over een lengte van 125 Meter en een breedte van 2 Meter, zonder zijn voorkennis grond gewor pen zoodat hij met het uitstrooien van winterkoren niet op tijd is kunnen be ginnen wat hem een groote schade heeft berokkend. Behalve dit alles heeft hij gedurende een week een man te werk moeten stellen om een en ander in orde te brengen. Redenen waarom hij een subsidie' van 65 gulden vraagt. Voorzitter. B. en W. stellen voor afwijzend op dit adres te beschikken aangezien aan het Kerkbestuur om toestemming is gevraagd. De gemeente kan niet treden in de belangen van de huurders. Van Krimpen. Waar is het perceel zoowat gelegen. Voorzitter. Hier. Th. v. d. Pluim. Adressant moet zich tot den eigenaar wenden. Voorzitter Dat heb ik hem, toen hij hier was, ook gezegd, doch hij schijnt de meening te blijven zijn toegedaan dat hij bij de gemeente moest terecht komen. Het Kerkbestuur heeft ons des tijds gratis toegestaan het werk uit te voeren. Leemans. Zou hij zich niet met de aannemers kunnen verstaan. Als deze den grond nu wat te laat hebben op geruimd, kunnen deze misschien wel worden aangesproken. Voorzitter. Het is een zaaktusschen huurder en verhuurder Middelkoop. Als de eigenaar destijds gezegd had dat wij den huurder eenige schadevergoeding hadden moeten geven was het iets anders geweest. Met algemeene stemmen wordt het schrijven hierna voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding gemeente-verslag en be redeneerd verslag volkshuisvesting. Wordt voor de leden op de secretarie ter visie nedergelegd. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betreffende de paar den- en veemarkten te Raamsdonk, wordt besloten te berichten dat tegen opheffing dier markten geen bezwaren bestaan. Schrijven van Ged. Staten houdende eenig bezwaar tegen het goedkeuren van de begrooting en rekening. Aangezien een en ander slechts eene administratieve maatregel geldt, wordt het schrijven ter afdoening in handen van Burg. en Weth. gesteld. Aanbieding door de P, N. E.M. van de rekening van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Het blijkt dat nog niet voldoende stroom wordt afgenomen wat tenge volge heeft dat de gemeente daarvoor alleen reeds heeft te betalen de som van f 614,60 Alles bijeengenomen kost het bedrijf de gemeente een f 4000 De Voorzitter geeft in overweging de rekening nog niet goed te keuren, totdat eene conferentie van de burge meesters uit de omliggende gemeenten, welke binnenkort hier zal plaats hebben, is gehouden. Th, v. d. Pluijm. Wat moet dat voor een toestand worden als het zoo moet door blijven gaan Van Drunen. Ik heb een lijstje gezien van de maximale belasting maar dat is verschrikkelijk. Er zijn maanden van 72 bij. De Voorzitter zegt toe daarnaar een onderzoek te zullen instellen waarna met algemeene stemmen besloten wordt de rekening ter fine van onder zoek in handen van Burg. en Weth. te stellen. Schrijven van de Nederl. Vereeniging tegen de bestrijding van het vloeken Adressanten dringen er op aan dat in de politie verordening een artikel wordt opgenomen waarbij het schenden van Gods naam op openbare wegen en gebouwen strafbaar wordt gesteld Voorzitter. Burg. en Wetlr stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Drunen wil gaarne aannemen dat alle raadsleden tegen het vloeken zijn en daarom wil hij hopen dat een bepaling in de veror dening wordt opgenomen opdat de menschen die daartegen steedszondigen kunnen worden gestraft. De Voorzitter meent dat de bestrij ding daarvan meer op den weg van de kerkelijke vereenigingen is gelegen. Wij Nederlanders, zegt de Voorzitter, zijn toch al zoo aan handen en voeten aan wetten en voorschriften gebonden en nu nog een wet tegen het vloeken te maken acht hij niet in het belang, want dan zal men weer dikwijls de vraag hebben op te lossenWat is vloeken. Ik ben ook tegen het vloeken en vind het afschuwelijk, maar dat neemt niet weg dat ik er niet gaarne de politie achter zet. Laat zich iemand in drift ontstoken, eens een vloek ont vallen, dan zou daar de politie achter moeten worden gezet en zou zoo'n man den bak in kunnen worden gezet. Naar mijn meening moeten de kerke lijke vereenigingen daartegen maatrege- i len nemen. De overheid moet daar worden buiten gelaten. Van Drunen Wat kunnen de kerke lijke autoriteiten daartegen verrichten. Verzoeken om het te laten, dat is het eenigsie wat ze kunnen doen want op publiek terrein hebben ze niets te zeggen. Voorzitter. Een beschaafd mensch vloekt niet en als deze zich in drift eens een vloek laten ontvallen, dan kan men hem daar toch moeilijk de gevangenis voor laten inzetten. Dat zou toch een beetje al te erg zijn. Van Drunen. Ik bedoel vooral dat e politie de macht moet hebben om alf beschonken lieden, die dikwijls de .grootste godslasteringen op den open jaren weg uitspreken, te verbaliseeren. De heer Middelkoop acht het een wantoestand als de politie moet ingrij pen, want veel te dikwijls zou het dan cunnen gebeuren dat iemand die eens uit drift zich verspreekt, wordt verba- iseert terwijl een ander, die het uit gewoonte doet, er doorheen zou loo- jen Naar zijne meening kan het par- iculier initiatief hier meer doen Ik was, aldus spr, eens op de Thor en daar was iemand aan het praten waarbij hij telkens vloekte. Iemand van de passagiers ging naar den man toe. wees hem op het leeiijke en hinderlijke voor de andere menschen en het was uit. Gedurende de geheele reis heeft de man geen vloek meer uitgesproken. Zoo moet worden opgetreden en dan worden resultaten bereikt Van Drunen Het was voor die op geschoten jongens die langs de straat oopen wel eens goed als er een straf bepaling bestaat en ze in de bak werden gestopt. Voorzitter Dat zal ik niet ontkennen maar men moet bedenken dat de wet voor iedereen wordt gemaakt Het zou ook kunnen gebeuren dat de politie er anders over denkt dan mijnheer van Drunen en het van den een wel van den ander niet zou hooren. en Het particulier initiatief kan in deze meer doen dan de overheid Maar wenscht u stemming Van Drunen. Neen. Daarna wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat te Waalwijk. Adressanten wijzen er op dat de toestanden op allerlei gebied zijn ver anderd. In 1919 toen de drang naar verkor ting van arbeidstijd algemeen werd, gingen vele gemeentebesturen, reeds voor een wettelijke regeling tot stand kwam, over tot invoering van den 8 urendag en de 45-urige werkweek. Al gemeen was men van gevoelen dat de openbare besturen in deze moesten voorgaan teneinde een voorbeeld te geven. Nu er echter eene tijd van onge kende economische depressie is ge komen moet ten aanzien van den werktijd een anderen weg worden ingestaan. Gaat de gemeente daarin voor, dan zal de rest gemakkelijk volgen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Wij hebben hier in Dussen geen bedrijven en dus vanzelf niet zoo veel personeel in dienst. Th. v d. Pluijm. De strekking van het adres is wel goed. Van Drunen Maar erg eenzijdig. Voorzitter. Al die heeren zijn er zelf het eerst mee begonnen. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het percentage, bedoeld in art. 5 der verordening op de heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1923124. De Voorzitter wijst er op dat aan den inspecteur om advies is gevraagd zu'ks in verband met de verlaging der inkomens. Dit is 14 dagen geleden al gevraagd en nog is er geen ant woord ingekomen en nu stellen Burg en Weth voor het te bepalen op 2'|, pCt. Vorig jaar was het 3. De Voorzitter zegt dat het percen tage naar zijne berekening goed kan worden verminderd. De heer van Drunen zou toch gaarne eerst het advies van den inspecteur willen afwachten. Wellicht dat het binnen enkele dagen inkomt. De Voorzitter zegt dat hel gewenscht is dat voor Mei het heffingspercentage wordt vastgesteld. De heer Middelkoop meent dat men niet op het advies van den inspecteur behoeft te wachten aangezien die zelf niet goed weet hoe het in het vat te gieten. Als men tot verlaging kan komen moet dat worden gedaan. De heer van der Koppel is eveneens van gevoelen dat met 2':a pCt. er is te komen. Met algemeene stemmen wordt hier na besloten het percentage op 2'|2 te bepalen. Verzoek van de N V. Alad om subsidie. Door de N V wordt er op gewezen dat vanaf 8 Januari tot en met 17 Februari 1464 personen zijn vervoerd, uitgenomen wat 's Woensdags naar de Bossche markt is vervoerd, dat is nog buiten beschouwing gelaten. Van de finantieele resultaten is echter voorloo- pig nog niets te zeggen en om meer bedrijfszekerheid te hebben vraagt de N V. of de gemeente bereid wordt ge vonden om in het kapitaal deel te nemen ofwel of ze een subsidie wil verleenen van 10 cent per inwoner. Waar vroeger reeds in de kosten voor de plannen tot verkrijging van een spoorweg is bijgedragen, twijfelen adressanten er niet aan of de gemeente zal bereid worden gevonden om de zaak te steunen. In een later ingekomen schrijven zegt adressante dat de aandeelhouders bereid worden gevonden om, wanneer ze meer dan 10 pCt rente van hun geld hebben, de subsidie in zooverre als mogelijk is aan de gemeente terug te betalen. Voorzitter. B en W. stellen voor geen 10 cent per inwoner te verleenen, want dat zou een bedrag van f 370 worden, doch een subsidie te verleenen van f200. B. en W. hebben gemeend om zoo te moeten voorstellen aange zien de Polder nog niet bij het vervoer is aangesloten, doch wellicht dat daar later eens iets zal komen Zoo'n onder neming schijnt niet op zich zelf te kunnen staan. Th. v d Pluijm Hoeveel gemeenten zijn er bij betrokken. Voorzitter. 8 gemeenten. Twee ge- meenten zijn reeds op het verzoek ingegaan en het ligt in den aard van de zaak dat Dussen, dat zoover afge legen is. welhaast het meest van alle, daar ook niet afkeerig van zal zijn. De heer Middelkoop zegt dat, als maar eenigszins blijkt dat de zaak op eigen wieken kan drijven, de subsidie niet wordt gegeven Waar het hier echter een zaak be treft waarvan men algemeen kan profiteeren, mag het verleenen van subsidie niet achterwege blijven. Van Drunen. Als het was om dit jaar eens iets te geven om de zaak aan gang te houden, zou ik zeggen vooruit maar eens. maar er is nog niets over te oordeelen of zoo'n zaak levensvatbaarheid heeft of niet. En dan 10 pCt. dividend uitkeeren is veel, is veel te hoog. Is er niet een andere manier te vinden om de zaak ren- deerend te maken, b.v. een hooger tarief heffen. Voorzitter. Het voorstel van Burg. en Weth.l is onder de vorm van be lasting te geven. Van Drunen ja, dat is juist het bezwaar dat ik heb, dan betalen menschen aan de N V die er nooit gebruik van maken en er ver van daan wonen. Van Balkom. Ik ben het volkomen Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Electriciteit. Tegenover 't Station. Telef. No. 896. met van Drunen eens. Ik voel er niets voor om subsidie te gaan geven, want wat heeft men er in den Polder aan Voorzitter. Omdat de polder er niets aan heeft stellen Burg en Weth. ook voor om geen 10 cent per inwoner te geven, doch f 200 Wordt er iets opgericht waarvan de Polder profiteert, dan zou ik daar ook direct subsidie aan verleenen. Het geven van eene subsidie ligt geheel in de lijn van hetgeen men hier altijd heeft gedaan. Wij hebben mede geijverd voor de verkrijging van een brug over het Keizersveer, voor de verkrijging van een tram, voor de ver krijging van een spoor dus door rede- neerend kan men nu niet achterwege blijven, want geven wij nu niet, dan behoeft er niet op te worden gerekend dat we nog ooit steun van hooger hand zullen krijgen bij het pogen om uit ons isolement te worden verlost. Dussen, dat wel het meest geisoleerd ligt moest het met beide handen aan grijpen. Dat de menschen, die er kapitaal ingestoken hebben, een matige rente willen hebben, daar is niets op tegen Bovendien, de zaak besOat nu pas 3 maanden en of er iets zal worden verdiend, daar valt nog niets van te zeggen. Naar verwacht wordt zal de verdienste niets of niet groot zijn. Van Drunen Het is nu een proef- jaar en dan moet men geen 10 pCt. dividend verlangen. Voorzitter. Dat is niet vooropgesteld, men zegt alleen dat het nooit hooger mag zijn dan 10 pCt. Van Drunen. Ik blijf er bij wat ik in een vorige vergadering heb gezegd Men moet eerst eens een jaar rijden en dan, als ze na een en ander te hebben afgeschreven, er niet kunnen komen, dan is het eerst tijd om sub sidie te gaan geven Voorzitter. En als de onderneming het niet zoover zal kunnen laten gaan. Van Drunen. Dan moeten ze het tarief maar verhoogen. Ik ben bang dat wij er aan betalen en de menschen het ding met hun fiets achterna zullen rijden. De heer Middelkoop is het in prin ciep in vele opzichten met den heer van Drunen eens, maar in dit geval moet men de zaak anders bekijken. Geeft de gemeente geen subsidie, dan zullen Ged Staten en het Rijk dezelfde houding gaan aannemen en zeggen dat men geen behoefte aan eenig verkeers middel heeft, althans er niets voor voelt, niets voor over heeft De Regee ring zal haar houding naar onze houding bepalen. Van Drunen. Als Ged. Staten hunne houding bepalen naar die van onze gemeente, zooveel te voorzichtiger moeten wij dan zijn, want die centen moeten allemaal door dezelfde men schen worden betaald. Middelkoop Opcenten hebben wij allang genoeg betaald en wat hebben wij er ooit voor gehad. Wat hebben ze in Waalwijk Spoor, tram en nu weer een Wavi. C. v. d. Pluijm. Ik ben tegen het verleenen van subsidie omdat wij er buiten staan. Voorzitter. Het is ook de bedoeling geweest om de Polder er bij te nemen, maar alles ineens gaat niet. C. v. d. Pluijm Menschen die naar de Bossche Markt gaan moeten met de boot mee, die moeten bij hun beesten zijn, dus de bus is maar goed voor enkele zakenmenschen. Voorzitter. Er zijn nog andere men schen dan de boeren die ook belasting betalen Zoo'n vervoermiddel is voor deze streek heel wat waard want nu is men voor f 1 in den Bosch en vroeger kwam je het op f 10. Je moest eerst een rijtuig nemen om naar Capelle te gaan en dan kan men verder met het spoor gaan. De heer Middelkoop wil in hoofd zaak subsidie geven opdat Ged Staten zullen kunnen zien dat we hier blijven snakken voor betere verkeersmiddelen C v. d Pluijm. Als ze nu eens een andere route ook namen, b.v. van de Polder naar Geertruidenberg en Ooster hout. Voorzitter. Laten daar dan andere menschen het initiatief eens toe nemen. W. v. d. Pluijm. De polder profi- teert er niet van en zoo gaat het altijd. Als men toen met het licht met geen request was gekomen, was het er ook nog niet geweest. Voorzitter. Ge hebt daarstraks al kunnen hooren hoeveel op het licht is toegegeven, laten we dus voorloopig maar aan geen uitbreiding daarvan denken! Als de Poldersche leden in de toe komst alles afhankelijk zullen gaan stellen of men er daar al of niet van profiteert, zal er veel achterwege moeten gaan blijven zoowel voor Dussen als de Polder. Van Drunen. Als ik tegen zal stem men doe ik het niet omdat de Polder niet van profiteert, absoluut niet, er maar ik wil eerst eens een jaar voorbij laten gaan om te zien hoe het zal gaan. Voorzitter. Men zit juist te kijken met de Ged. Staten. Die zullen zien wat wij doen. Van Drunen. Die zullen kijken wat er wordt vervoerd, maar niet of wij al of niet een paar honderd gulden zullen geven. De heer Leemans vreest dat alles om subsidie zal komen en dat, als men een kind de beesten op de boot laat brengen ea de eigenaars met de bus meegaan, de boot spoedig zal zeggen ziet je beesten ook maar in den Bosch te krijgen C. v d. Pluym. Als de Polder er nu nog wat aan had. Voorzitter. Men weet nog niet wat Bax zal doen. De Alad is niet met de Polder verlegen maar wil ze wel Helpen maar nu moeten ze toch eerst weer afzien wat Bax zal doen. Van Drunen. Eerst een jaar werken en dan kan men zien. v Voorzitter. De heer van Drunen draaft zoo door, maar zou het nu niet te betreuren zijn als zoo'n onderneming hel bijltje er bij moest neerleggen. Leemans Voor Gorcum komt de wagen toch veel te laat. Van der Piuijm. Als we het eens op f100 brengen. Voorzitter. Ik zal eerst het voorstel van Burg. en Weth in omvraag brengen. In omvraag gebracht werd het voor stel verworpen met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Middelkoop en Th. v. d. Pluijm. De Voorzitter zegt dat de streek zal hebben te toonen of ze een verkeers middel waardeeren, ja of neen, daarna zullen Ged. Staten hun houding be palen. De heer van Drunen acht een divi dend van 6 pCt. rente en dan f 100 subsidie voldoende. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt verworpen met vijf tegen vier stemmen. Tegen stemden de heeren van der Koppel, C. v. d. Pluijm, W. v. d. Pluijm. van Balkom en Leemans Voor de heeren van Drunen, Th v. d Pluijm, van Krimpen en Middel koop. Subsidie onder welke vorm dan ook, wordt dus niet gegeven De heer C. v. d, Pluijm vraagt of Burg. en Weth al een schrij ven hebben ontvangen van de Wed. L. van der Pluijm, betreffende het bouwen van een huis. De Voorzitter antwoordt ontkennend en zegt dat de akte daarvan niet hier is. De heer Leemans zegt dat van eenige verplichting van bouwen daar niets in staat De heer Middelkoop weet dat in de voorloopige akte daarvan iets heeft gestaan. C, v. d. Pluijm. Het is de mooiste plaats van den Polder. Middelkoop Dat geef ik toe maar zou er nog iemand worden gevonden die dat geld voor dat stukje grond geeft. Ik geloof het niet. C. v. d. Pluijm. Dat heeft hij ge daan om geen herberg in zijn buurt bij te krijgen Hij zou bouwen voor een dochter die uit Amerika terug kwam. Er is hier een beetje met knoeierij omgegaan en daar kan ik geen genoegen mee nemen Waarom moeten andere menschen wel bouwen. Voorzitter. De akte berust bij den notaris. Leemans Daar staat niets van in- De grond|is gekocht om hem te hebben. Wij waren blij dat hij hem gekocht heeft omdat de gemeente op geld zat te wachten en van de last af zou zijn en er geen strop aan zou hebben.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5